DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Churchill over den toestand der Britsche marine. f Viborg nog altijd in Finsche handen, Myron Taylor bij den Paus. De besprekingen van Sumner Welles. De algemeen© toestand. f6). den heer E. verlof voor alcoholvrijen van verkoop 13. lekening de- c bezwaren erlof indie- urgemeester. J VOOR ;elijk bureau ilanghebben- tijdvak van net Dinsdag bons geldig e streep. nmoernd, d. HEUVEL. JEN VAN 25 Februari Halter" haar jden, waarbij r op de di en sportieve •ijd was niet aan rek, brug, vrije oèfenin* het program- jgenheid had- revenheid te ng was mede en heerenafd. it tijdens den bovendien in lingen, naast toestellen en euze- oefening «•houdster van Phaff, door ijdelijk bezit, ehalen van het :hillig in wei- nest dus nood- in andere han- toeschouwers Spanning bleef de afd. dames. ;e puntenver- m punten uit- Dote spanning iet eind van kend maakte, aanbieden van rdag 2 Maart, j eenkomst de ebben. Dank sur, de heer K. werkzaamhe- >onden en aan iij en Visser, juryleden wa- varen: punten 40: Ie Kes 31%, 3. L. Goedejohan les 32. Ille afd. I. L. Stor 28 ok en L. Stoop iting 30. punten 50: Ie i Amstel 44, J. n den Brink en 34%. Ille afd. 3. S. Sluijs 37, i 55. Ie afd. 1. 3. N. Beeld- VI. Admiraal 41, i. Ille afd. 1. T. igem en G. Bok n 55. Ie afd. 1. ;sink 39 3/4. lie Leeeuw en A. 40. Ille afd. 1. mes gewonnen de heeren door [JDEN TE Iet Wapen van m Gijzen twee len Noordhol- wel tusschen rphy uit Den mat", Den Hel en. s behaalden de met 6%—3% kmat met 63 doogovens won. ren als volgt: 0—1 0—1 a Kuiper 10 0—1 'AlA' 'A—Y, 0—1 r 0—1 1—0 0—1 1—0 0—1 0—1 1—0 afgebr. 0—1 0—1 0—1 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. A PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groots contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERM5. COSTER ZOON, Voordans C postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 2® Februari 1940 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Minister Churchill heeft in het Lagerhuis weer een van zijn groote rede voeringen gehouden, waarin hjj ditmaal de positie der Engelsche marine uiteengezet heeft. Hij heeft er op gewezen, dat Engeland verwacht de Duit- sche duikbootdreiging voldoende het hoofd te kunnen bieden en dat ook de magnetische mijnen geen gevaar meer opleveren. De Engelsche vloot wordt met een vijftal moderne slagschepen uitgebreid. Scapa Flow is niet meer als marinebasis te gebruiken. Churchill betoogde, dat' er evenwicht moet zijn tusschen de volledige controle ter zee en de moeilijkheden daarvan voor de bevriende neutralen en daarom zal niet de marine maar van tijd tot tijd het oorlogskabinet moeten beslissen. Uit Finland wordt gemeld, dat de strijd om het bezit van Viipuri (Viborg) buitengewoon fel is. Bij Kaislahti ten Zuiden van Viipuri vallen de Russen met groote troepenmachten aan op den landtong, die naar de begeerde stad loopt en aan de Westkust daarvan trekken Russische afdee- lingen over het ijs, waar zij onder vuur worden genomen door hel geschut op vele kleine eilandjes, welke nog in het bezit van de Finnen zijn. Uit alles blijkt wel, dat de Russische druk hier zoo groot is, dat met het prijsgeven van Viipuri moet worden rekening gehouden. Uit het Noorden worden nieuwe Russische aanvallen in den Petsamo-sector gemeld. Terwijl de zwijgzame Sumner Welles na zijn conferentie in Italië op weg naar Berlijn is, heeft Myron Taylor, de persoonlijke afgezant van Roosevelt, aan den Paus een brief van den president overhandigd, waaruit het streven van Roosevelt blijkt, gezamenlijk pogingen te doen om het lijden der volke ren te verlichten en zoo spoedig mogelijk tot den vrede te kunnen komen. Sumner Welles heeft vóór het noenmaal een particulier onderhoud van een half uur met den Britsehen ambassadeur, Sir Percy Lorraine, gehad op de Amerikaansche am bassade. In den middag had Welles een par ticulier gesprek met den Franschen ambas sadeur, Francois Boncet. De Duitsche am bassadeur, von Mackensen, en zijn echtge- noote zullen op de Amerikaansche ambas sade de thee gebruiken. Kort na middernacht vertrekt Welles; hij zal hedenavond te Zürieh een bespreking met den Amerikaanschen gezant in Zwitser land hebben. Daarna begeeft hij zich over Stuttgart naar Berlijn om later bezoeken aan Parijs en Londen te brengen. Gisterochtend heeft Welles de Amerikaan sche journalisten ontvangen. Hij gaf te ken nen, dat hij Mussolini wellicht opnieuw zal bezoeken, voor hij Europa verlaat. Hij zeide zeer bemoedigd te zijn door de hartelijkheid, welke hij te Rome had ondervonden. Hij herhaalde, dat hij slechts de opdracht had de stroomingen der Europeesche politiek na te gaan. Politieke kringen hier gelooven, dat het bezoek van Welles de hoop op tastbare resultaten zal rechtvaardigen. Heden te Bern verwacht. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van. buitenlandsche .zaken, Sumner Welles, werd hedenmiddag te 16.58 uur te Bern ver wacht. Hij zal hier een bezoek brengen aan het Federaal paleis en een onderhoud heb ben met den president van den bondstaat, Pillet Golaz. Vervolgens zal hij naar Berlijn vertrek ken, waar hij drie dagen zal blijven. Hij zal hier een bespreking hebben met den mi nister van buitenlandsche zaken, von Rib- bentrop, waarna hij door den Führer zal worden ontvangen, tezamen met den mi nister van buitenlandsche zaken. De offi- cieele tolk, Schmidt en een lid van de Ame rikaansche ambassade te Berlijn zullen eveneens bij dit onderhoud aanwezig zijn. Sumner Welles zal ook een onderhoud heb ben met Göring, terwijl hem in de nieuwe kanselarij een diner zal worden aangeboden. Sumner Welles' heeft gistermiddag de lunch gebruikt op de Amerikaansche am bassade te Rome, waaraan ook de ambassa deurs van Engeland en Frankrijk mede aan zaten. Welles heeft een langdurig onderhoud gehad met de beide ambassadeurs. Gister middag heeft hij een bespreking gevoerd met den Duitschen ambassadeur te Rome, die door den Amerikaanschen ambassadeur op de thee was uitgénoodigd. Verder heeft hij een kort bezoek gebracht aan de voornaamst? bezienswaardigheden der stad. In Italiaansche politieke kringen neemt men de grootste discretie in acht. Niet naar Bern. Naar wordt vernomen, zal Sumner Welles niet naar Bern, doch naar Zürieh gaan. In welingelichte kringen wordt medegedeeld, dat hij geen bezoek zal brengen aan den president van den Zwitserschen bondstaat. Naar Berlijn vertrokken. Radio Roma meldt, dat Sumner Welles om vijf minuten over middernacht per trein uit Rome naar Berlijn is vertrokken. Sumner Welles wordt vergezeld van den secretaris der Amerikaansche ambassade te Berlijn, Kennan, die naar Rome was geko men om hem daar te ontmoeten. Hem werd uitgeleide gedaan aan het sta tion door den chef de protocole bij het Ita liaansche departement van buitenlandsche zaken, Celesia en door prominente Amerika nen in Rome. Sumner Welles zal de rest van den nacht in Zürieh blijven. Voorbereiding in Berlijn. De Amerikaansche zaakgelastigde te Ber lijn is gister door staatssecretaris baron van Weiszacker in de Wilhelmstrasse ontvangen voor de vaststelling van de laatste details van het bezoek van drie dagen, dat Sumner Wel les aan de Duitsche hoofdstad zal brengen. Volgens de Neue Zürcher Zeitung wordt bevestigd, dat de vertrouwensman van Roo sevelt Vrijdagmorgen een onderhoud zal hebben met von Ribbentrop, vervolgens met rijkskanselier Hitier en dat hij tevens zal worden ontvangen door maarschalk Göring. De rijksregeering zal een groot banket geven te zijner eere. Volgens den corres pondent van de Neue Zürcher Zeitung te Berlijn worden daar zekere toespelingen ge maakt op de mogelijkheid van besprekin gen tusschen Sumner Welles en leidende kringen der Duitsche buitenlandsche poli tiek over de Duitsch-Amerikaansche betrek kingen en het eventueel uitzenden van nieuwe ambassadeurs naar Washington en Berlijn. De Duitsche pers en het bezoek. De Duitsche bladen houden zich heden bezig met het bericht van de „Daily Tele graph" over een beweerd vredesplan van Hitier, dat deze zou willen voorleggen aan Sumner Welles. De bladen constateeren een stemmig, dat dit bericht niets dan een fan tasie is, met het doel de stemming in Enge land en Frankrijk te verhoogen, waarbij de bladen erop wijzen, dat achter dit bericht blijkbaar het Foreign Office staat. Na zes maanden oorlog, schrijft het Hamburger Fremdenblatt, is het voor de volke ren .van Engeland en Frankrijk een open baar geheim, dat zij Duitschland noch in de lucht noch te land noch met de blokkade kunnen overwinnen. Het bezoek van Sum ner Welles wordt aangegrepen om de at mosfeer te doen herleven. Men fantaseert een Duitsch vredesplan om bij de bevolking de gedachte op te wekken, dat Duitschland tot vele concessies bereid geworden is. Het laatste Duitsche vredesplan was vervat in de rede van den Führer van 6 Oct. 1939, dat door de staatslieden der westelijke mogend heden koel werd afgewezen. In zijn jongste rede te München heeft de Führer het ant woord reeds gegeven, dat luidt: Strijd tot de overwinning. DE OORLOGSSCHEPEN AAN DE KUST VAN NOORD-EUROPA. Naar aanleiding van de berichten, volgens welke Britsche oorlogsschepen in de noorde lijke IJszee de wacht houden om te voor komen, dat Duitsche oorlogsbodems door de Noorsche territoriale wateren naar Duitsch land terugkeeren, hebben correspondenten Uit neutrale landen een woordvoerder ge vraagd, wat de Britsche vloot zou doen, indien de Duitsche schepen voortdurend bin nen de Noorsche territoriale wateren zouden blijven. Hierop kregen zij geen direct ant woord. Reuters diplomatieke redacteur ver neemt echter, dat er langs de Noorsche kust tenminste twee plaatsen zijn, waar schepen van eenige afmeting de driemijlszone moe ten verlaten om ondiep water te vermijden. Deze punten, aldus de redacteur, zijn natuur lijk bekend en de Britsche vloot zal weten, hoe zij daarvan moet profiteered VERKLARING VAN F1LOFF OVER BETREKKINGEN MET DE BUUR STATEN. De Bulgaarsche minister-president Filoff heeft tegenover journalisten verklaard, dat de bezoeken der ministers van handel der beide buurstaten aan Sofia veel zouden bij dragen tot versteviging der economische be trekkingen tusschen Bulgarije, Roemenië en Joegoslavië. De bevordering der wederzijd- sche goede verstandhouding, bij gelijktijdige waarborging der levensbelangen, zal tot den vrede en de rust, niet slechts op den Bal kan, doch in geheel Europa, bijdragen Bogdan Filoff In de slotbijeenkomst van de Bulgaarsch- Joegoslavische Kamer van Koophandel is o.a. besloten tot ontwikkeling van het we derzij dsche goederenverkeer en tot bestu deering van alle nlogelijkheden van samen werking en het onderbrengen van de weder- zijdsche productie in andere landen. De Sora publiceert een verklaring van den Joegoslavischen minister van handel Andres, waarin deze zegt, dat de Kroaten oprecht een goede verstandhouding en sa menwerking tusschen Joegoslavië en Bul garije, doch dan met een bevredigend Bul garije, wenschen. DE VERGADERING DER FRANSCHE KAMER. De Fransche Kamer is gistermiddag bijeen gekomen om de debatten over de censuur voort te zetten^ Minister Chautemps verze kerde, dat de censuur onpartijdig werkt, hetgeen blijkt uit het feit, dat de critiek van tegengestelde kanten komt. Nadat met handopsteken was besloten de discussie te sluiten, verklaarde Daladier nog, dat hij niet wilde ontkennen, dat fouten ge maakt zijn, doch dat men zich thans naar de toekomst moet wenden. Na een verklaring van Blum, dat de censuur niet de vrijheid van meenings- uiting moet aantasten, zeide de premier onder-toejuichingen: ik ga met deze proefneming accoord en nog heden avond geef ik den directeur der cen suur opdracht overal in de pers de al- geheele vrijheid der politieke meenings- uiting tot uitdrukking te laten komen. Ik hoop, dat men mij niet binnen te korten tijd zal verzoeken, hieraan een eind te maken. Ik wensch van ganscher harte dat de Fransche pers dit voor beeld geeft, dat, zoo het werkelijk wordt gegeven, het land door de vrije uitoefening van het recht van meenings- uiting nog meer zal versterken. Nadat de vergadering na een korte onder breking gisteravond was hervat, werd over gegaan tot stemming over de volgende mo tie, waaraan Daladier de kwestie van ver trouwen had verbonden. De Kamer, acte nemend van de duidelijke verklaringen der regeering, stelt vertrou wen in haar voor het verzekeren van de co ördinatie tusschen den radio omroep en in lichtingendiensten, ten einde aan de censuur statuut te geven, waarbij eenheid in de lei ding en controle van dezen dienst verzekerd is en de aan de kranten opgelegde verboden beperkt worden tot de militaire, diploma tieke en nationale behoeften en met afwij zing van iedere toevoeging gaat zij over tot de orde van den dag. De motie werd met 450 tegen 1 stemmen aangenomen. Motie van vertrouwen in de regeering. Minister-president Daladier heeft in de Kamer de kwestie van vertrouwen gesteld. Na de debatten over de censuur heeft de Kamer met 450 stemmen tegen 1 de door de regeering ingediende dagorder aangenomen. Zal Duitschland in het Finsch-Russische conflict bemiddelen Zie verder Buitenland pag, 4, Ze blad, Niemand zal ontkennen, dat wat daar in het Noorden van Europa gebeurt van veel meer belang is althans tot dusver dan de actie aan de Siegfried- en de Maginot- linie, waarvan dagelijks alleen maar gemeld wordt, dat er niets te vermelden is. Daar in het Noorden wordt gevochten en hevig gevochten en de geheele wereld behalve Rusland verheugt er zich over, dat de militaire wandeling, welke de roode troepen naar Helsinki zouden maken tot dusver een wanhopige poging is geweest om de Finsche stellingen te doorbreken, waar bij elke gewonnen kilometer met het bloed van duizenden Russen en het verlies van kostbare wapenvoorraden gepaard is ge gaan, al is de vreugde in de zoogenaamd beschaafde landen dan natuurlijk grooter over het succes van de Finnen dan over het verlies van duizenden levens van mannen, die niet uit eigen vrijen wü naar den vreemde trekken, maar er door de groote politieke figuren in Moskou naar toe ge stuurd worden. Hoewel er nog geen sprake van is, dat de Russen binnen afzienbaren tijd een zoo groot deel van Finland onderworpen zullen hebben, dat zij van de bezetting van dien staat kun nen spreken, is de laatsten tijd duidelijk ge bleken, dat dapperheid en goede militaire organisatie op den duur ontoereikend zijn als men tegenover een onuitputtelijken voorraad van mannen en materieel staat. De Finnen hebben de laatste weken her haaldelijk een dringend beroep op hun vrienden gedaan om hen zoo spoedig moge lijk met vrijwilligers en wapenen te steu nen en hoewel die hulp thans in ver sterkte mate wordt geboden zal het de groote vraag zijn hoelang dat kleine, dap pere volk het tegen de overmacht zal kun nen volhouden. it De Finnen hebben een beroep op hun broeders in Zweden gedaan en alhoewel de Zweden naar verhouding van alle andere staten tot dusver zeker de meeste hulp aan geld, aan wapenen, aan vrijwilligers en aan ambulances hebben geboden, heeft de re geering toch geweigerd openlijk met de Finnen ten strijde te trekken en daardoor de Finsche zaak tot de Zweedsche te maken. Men weet hoe de koning zelf dezer dagen de onmogelijkheid daarvan in het licht ge steld heeft, waarbij hij er op gezinspeeld heeft, dat het officieel partijkiezr or Fin land Zweden niet alleen in den strijd met Rusland maar ook met de groote oorlog voerende mogendheden zou kunnen betrek ken. Na de vermanende woorden van koning Gustaaf is het een oogenblik stü geweest, maar de positie van de Zweden is zoo pré cair, dat het geen wonder is, dat de zooge naamde activisten alweer in actie zijn geko men en nogmaals pogingen doen om het volk te doen begrijpen, dat Zweden veel beter met Finland samen kan vechten dan te wachten dat het alleen zal moeten strij den als Finland veroverd is en de Russen aan de grens van Zweden zullen staan. Intusschen hebben de ministers van de Scandinavische mogendhe'en Zondag in him conferentie laten uitkomen, dat zij niet ongenegen zijn in het Russisch-Finsche con flict te intervenieeren en men zou mogen verwachten, dat een dergelijk besluit in alle landen van Europa met vreugde be groet zou worden als een poging zij het dan wellicht een zwakke poging om aan de barbaarsche overmeestering van het kleine Finland een 'einde te maken. Het is opmerkelijk hoe, we zouden haast zeggen negatief, men daarop in Frankrijk en vooral in Engeland gereageerd heeft. Men durft voor het oog van de wereld die interventie blijkbaar niet afkeuren, maar men is er. ook allesbehalve mee ingenomen en men houdt er zich dan ook maar buiten omdat aldus de diplomatieke correspon dent van Reuter indien Engeland de in terventie zou goedkeuren, men zou kunnen meenen, dat Finland tot toegeeflijkheid wordt aangespoord en indien het de inter ventie zou afraden men zou kunnen den ken, dat het de vijandelijkheden in het Noorden ten dienste van andere bedoelin gen zou willen verlengen. „TOONKUNST" - ALKMAAR. JOHANNES PASSION JOH. SEB. BACH, 6 Maart 1940, in de Kapelkerk, Kaarten bjj Klooster Kiebert a f 1.— Militairen 50 ct. Inderdaad zou men van andere zijde daar in het bewijs kunnen zien, dat Engeland het plan kan hebben openlijk de zijde van Fin land te kiezen en dat het er niet rouwig om zou zijn daarbij de bondgenoot van Zweden en Noorwegen te worden, waardoor tot stand zou komen wat de heer Churchill gister opnieuw in het Lagerhuis naar vore» heeft gebracht, namelijk de wensch van En geland, dat de neutralen zoogenaamd hu» eigen welzijn gaan begrijpen en openlijk de zijde van hen zullen kiezen, die zegge» alleen voor hun belangen te strijden. Engeland, dat steeds meer rekening houdt met de mogelijkheid ook Rusland tegenover zich te zien omdat het blijkbaar alle hoop, Rusland van Duitschland te kunne» losmaken heeft opgegeven zou in de ver sterkte hulp aan Finland, welke de laatst® dagen geconstateerd wordt, wellicht de mo gelijkheid zien in het hooge Noorden om de vastgeloopen frontlinies heen te trekke» teneinde Duitschland van die zijde op ee» militair zwakkere plaats te kunnen binnen vallen. Men mag' aannemen, dat ook Duitschland die mogelijkheid heeft ingezien en dat dit wellicht de reden is, dat Zweden gewaar schuwd werd niet openlijk met Finland te» strijde te trekken waardoor de Scandinavi sche landen in een positie kunnen komen, dat zij de hulptroepen der geallieerden zou den binnenlaten. Het is wel zeker, dat de Russische agres sie in het Noorden, welke de Duitschers noodgedwongen hebben toegelaten, niet veel verder zal moeten gaan, niet alleen omdat Duitschland een Russische dreiging vanuit Noord-Europa op den duur niet zou kunnen dragen, maar ook omdat Duitschland op dit oogenblik te bevreesd voor een mogelijke uitbreiding van eigen strijd naar het Noor den zou zijn. Daarom worden de geruchten steeds hard nekkiger, dat Duitschland aan Zweden den wenk heeft gegeven, dat het Finland niet militair terzijde behoeft te staan omdat Duitschland zelf wel zal zorgen, dat er aan het Russisch-Finsche avontuur zoo mogelijk een eind zal komen. Tot dusver zou eenige interventie va» Duitsche zijde geen resultaat hebben gehad omdat Rusland tegenover de buitenwereld niet de figuur wilde slaan van een staat, die in het kleine Finland geen enkel militair succes kon behalen. Wanneer evenwel Vi borg in Russische handen gevallen zou zijn, zou men daarmede bewezen hebben, dat men toch iets gepresteerd had en na dit kleine succesje zou Rusland zelf dan maar al te blij zijn het avontuur te kunnen beëin digen, niet het minst omdat het zeker niet de bedoeling gehad heeft in den groote» strijd met Engeland en Frankrijk te worde» betrokken. De verschijning van Britsche oorlogsschepen bij Petsamo, het steeds groo ter wordende leger der geallieerden in het nabije Oosten aan de Russische grens en d« bijzondere activiteit welke de laatste dagen in Turkije geconstateerd wordt, zouden Rusland doen begrijpen, dat het te ver is ge gaan en dat het zoo spoedig mogelijk moet retireeren wil het de rol blijven spelen welke men het had toegedacht, namelijk voordeel trekken uit de internationale con flicten zonder daarbij zelf in den grooten volkerenstrijd te worden betrokken. Daarbij komt maar dergelijke dingen zijn al zoo vaak beweerd en nimmer te be wijzen dat het Russische volk niet met den oorlog tegen Finland zou sympathisee- ren en dat de groote verliezen aan de Kare- lische landengte de Russen reeds in 'n soort revolutionnaire stemming zouden hebben gebracht, welke gevaarlijk voor het bewind van Stalin en Molotof zou kunnen worden. Aldus, zoo verwacht men, zou Rusland den strijd na de verovering van Viborg we! willen staken en zou een Duitsche bemid delingspoging daarom succes kunnen heb ben, al zouden de Russen ongetwijfeld voor het terugtrekken van hun troepen de noo» dige eischen stellen zoodat de tot dusver ge bracht offers althans niet tevergeefs zou den zijn. De Berlijnsche correspondent van het Deensche blad, de National Tidende ver klaart, dat men te Berlijn tegenspreekt, dat Duitschland in het Finsch-Russische conflict zou willen bemiddelen. De geruchten, dat Duitschland dit wél zal doen en het groote belang, dat Duitschland bij rust in Noord-Europa heeft, maken een Duitsche actie intusschen niet onwaarschijn lijk en men zal met belangstelling kunnen afwachten, hoe de toestand zich in het Noor den van ons werelddeel in de eerstvolgende weken zal ontwikkelen. s

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1