DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ook neutrale schepen met navi-certificaten loopen gevaar getorpedeerd te worden. Duitschland verbolgen over het kolenbesluit. Viborg heden waarschijnlijk in het beiit der Russen. De Russen in de buitenwijken van Viipuri. De Russische verliezen zijn enorm. De algemeene toestand. UB I, 10 uur, issink; n Leiden, te, 10.30 3. Kuiper. 10.30 uur, ing) en 3 ïrveer. Donder- rners. straat, 10 dienst. 3.15 en av. :et dorre, n Waakt nenkomst; itiesamen- Uitgeest; g mannen, belbespre- laterdagav. im Booth), v. 8 uur arug; Zon- uur heili- imenkomst, ze diensten mdag 2.30 uur bijzon- Lahuis. a Mullem. zinde Ge- n. iboom. Minnen. 0 uur, ds. rlijn; tekst ie Leeuw, lysen. ds. Roobol. s. Rasch. .15 uur Zon- ds. Erin» d. Kerklaan, es Amoires, Corndörffer. eboom. enst. 7 uur, ds. West-Graft- de Leeuw, idonk. .eijn. uur, cand. s. Witkop, enst wegens 'een dienst, leesdienst; 3 s. Kastein. Lofvers, van nneman. r, 10 uur, de iagsschooL feil. ds. van der iur, ds. Loysen Koedijk, enst. LANDSCH L.FTAL. n samengesteld. den K.N.V.B. indsh elftal, dat Haarlem tegen /olgt samenge- ienhove DWS) Stijger (Blauw-Wit) ,mit de Harder daarlem) (VUC) Ihoufour (ADO) de Vroet (Feijenoord) r. d. Veen leracles) Bergman (Bl.-Wit) (EDO), Walhain Loof (ADO), de nt (Feijenoord). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ËLKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Kijk 2.30. Losse nummers cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Zaterdag 2 Meert 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groot® contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte, Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. KERMS. COSTER ZOON, Voordam C postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. BS Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. 142e Jeergeaf De kleine neutrale staten hebben meermalen aangedrongen op een regeling bjj de Britsche scheepvaartcontrole waarbij zij niet meer verplicht zijn hun vrachtschepen naar de gevaarlijke Engelsche contrólebases te zenden. Het zou thans in de bedoeling van Engeland liggen voor dergelijke schepen zoogenaamde navi-certificaten (Navicerts) te geven, waardoor kan blijken, dat zij van de eene neutrale haven naar de andere kunnen varen zonder een Britsche oorlogsbasis aan te doen. Van Duitsche zijde is thans te kennen gegeven, dat men er niet mee accoord kan gaan, dat neutralen zich op deze wijze aan de Britsche contróle zouden onderwerpen. De belangstelling voor dit systeem bewijst, volgens Duitsche opvatting, dat men niet meer neutraal is. Het is dus te verwachten dat ook neutrale schepen in het bezit van navi-certificaten gevaar Ioopcn getorpedeerd te zullen worden. In Duitschland is men zeer verbolgen over het Britsche besluit geeti schepen met Duitsche kolen voor Italië meer van Rotterdam te laten ver trekken. Men acht het Britsche optreden onrechtmatig, daar hel hier goe deren zou betreffen, die voor een neutralen staat bestemd zijn en zich in neutraal bezit zouden bevinden. Viborg (Viipuri), de zoo lang en zoo heftig verdedigde stad, schijnt van daag in handen der Russen te zullen vallen. Het Russische Iegerbericht spreekt van het bezetten van de Zuidelijke buitenwijken van Viborg en uit Helsinki wordt gemeld, dat Russische stoottroepen waarschijnlijk thans reeds de stad binnentrekken. De Finnen steken de stad in brand zoodat de Russen zich van een brandenden puinhoop meester maken. Het Finsche Iegerbericht. Op de landengte van Karelië zijn op 29 Februari de aanvallen van den vijand op de eilanden in de baai van Viborg voortgezet. De Finsche troepen brachten den vijand zware verliezen toe en vernielden verschei dene tanks. Op het Oostelijk deel van de landengte werd een aanval bij de Taipale afgeslagen. Elders was de artillerie actief. Ten N.O. van het Ladoga-meer werd heftig door de artillerie geschoten in de richting van Pitkaranta. Verder aan het front acti viteit van patrouilles in hinderlagen, in het voordeel van de Finnen. De Finsche luchtmacht heeft verscheidene verkenningsvluchten gemaakt en bombar deerde een luchtbasis, een verbindingscen trum en een militaire trein van de Russen. Zoowel boven het binnenland als boven de eperatiezóne speelden zich talrijke luchtge vechten af, de activiteit in de lucht was ook boven het binnenland zeer levendig. In de Kymmne-vallei bombardeerden de Russen Fredericshamm, Incerois en Kouvola. In het Z.W. en het centrum des lands zijh Abo, Rihmaki, Tavastehus, Haapamaki, Nyslott en Sayonlinna gebombardeerd. Op verscheidene plaatsen veroorzaakten de bom men materieele schade en branden. Veertien burgers werden gedood en zestien gewond, de meesten te Slott. Vooral boven de operatie-zóne was de acti viteit in de lucht zeer levendig. Boven het Noordelijk deel van de landengte van Kare lië werden verscheidene escadrilles jacht vliegtuigen gezien en hevige gevechten wer den hier in de lucht geleverd. Elisenvaara, in de buurt van Imatra Rovaniemi en enkele andere plaatsen werden gebombardeerd. Verscheidene Sovjet-Russische parachute springers werden tijdens den sprong gedood. Volgens gecontroleerde berichten zijn veertien vijandelijke vliegtuigen vernield, terwijl van vijf andere het verlies nog niet bevestigd is. De Finnen verloren vier toestellen. Zeshonderd Deemsche arbeiders naar Finland, Van Kopenhagen zijn driehonderd metaal bewerkers en werktuigkundigen vertrokken. Zij zullen binnenkort door een nieuwe groep worden gevolgd. De „Sv«nska Dagbladet" over Finland, Het Zweedsche conservatieve blad „Svenska Dagbladet" wijdt een artikel aan het Finsch-Russische conflict, waarin mel ding wordt gemaakt van plannen van de geallieerden tot het scheppen van een front in het Noorden en in het Zuiden, alsmede van een artikel van de „Times" inzake de mogelijkheid van bemiddeling in het Finsch- Russische conflict. Het blad acht het waarschijnlijk, dat Duitschland zou wenschen dat een vrede tot stand komt tusschen de Sovjet-Unie en Finland en dat dit land in begin Januari de meening van de Sovjet-Unie heeft, gepeild, doch zonder resutlaat. Wat de toestand op het oogenblik betreft, het is vermoedelijk niet toevallig, dat Mos kou heeft medegedeeld, dat de ambassadeur van de Vereenigde Staten door Molotof is ontvangen. Doch het is zeker, dat Finland geen vrede zal teekenen, waarbij vroeg of laat toch alle opofferingen vergeefs zouden zijn geweest. Het blad verklaart verder, dat de politiek van Zweden en de hulp aan Finland niet mogen verslappen in verband met optimis tische geruchten. Het werven van vrijwilli gers moet met kracht worden voortgezet. De „Dagens Nyheter" schrijft, dat het voor Finland zeer belangrijk zou zijn, wan neer de Sovjet-Unie zich ernstig bedreigd zou voelen door een oorlog in het Zuiden. De strijd op de Karelïschc landengte. De correspondent van het agentschap Ste- fani meldt, dat de Russen er in geslaagd zijn de Finsche linie te doorbreken tusschen het meer Muolajaervi en het meer Ayapanayrvi en doorgedrongen zijn tot den spoorweg var, Heinioki. Verder zijn zij er in geslaagd de defensielinie te doorbreken tusschen het laatstgenoemde meer en de rivier Vuoksen, waarbij zij zijn doorgedrongen tot Ayrapai. Overal trekken de Finnen in goede orde terug op andere stellingen, dan wel zetten den weerstand voort. In de richting van Viipuri was de Russische opmarseh lang zamer. Zij kwamen tot bij Saimo en Eero. De Russische vorderingen zijn vooral te wijten aan den steun van honderden vlieg tuigen en tanks. Hun verliezen aan man schappen zijn echter enorm. Het Russische opperbevel heeft ook nog een aanval op Taipale ingezet, maar hier werden de Russen afgeslagen. In de afgeloopen 24 uur hebben de Finnen 20 Russische vliegtuigen neerge schoten en er zelf vier verloren. De Finsche luchtmacht heeft lang en doeltreffend de streek achter het Russische front bestookt. De strijd ojn Viipuri. Uit Haparanda wordt gemeld: De strijd om Viipuri neemt in hevigheid toe. De terug trekkende Finnen verdedigden zich hard nekkig tegen de overmacht der Russen, die in ver dagen slechts 6 tot 7 k.m. hebben kunnen oprukken. Het offensief der Russen wordt uitgevoerd op een terrein, dat betrekkelijk gunstig voor hen is. Het is een vlakte, die slechts hier en daar doorsneden wordt door meren en rivie ren, welker loop evenwijdig is aan de as van het Russische offensief. De Russische troepen, zoo wordt gister avond meldt: De opmarseh der Sovjet-troe- ongeveer 3 k.m. afstand van Viipuri. Later werd te Helsinki gemeld: Hier wordt bericht, dat Russische stoottroepen op dit oogenblik waarschijnlijk Viipuri binnentrek ken. Het Russische Iegerbericht. De Russen dringen door in Zuidelijke buitenwijken van Viipuri. Het Russische Iegerbericht van Vrijdag avond meldt: De opmarseh der Sovet-troe- pen is met succes voortgezet bij de ont wikkeling van het offensief op de Kareli- sche landengte. Zij bezetten het gebied van den waterval van Paakkolankoski aan de rivier Vuoski, de steden Heinjoki en Manni- kafa; het station Toli aan de spoorlijn Vii puriSerdobol, de Zuidelijke buitenwijken van Viipuri en kaap' Keyasniemi aan de Westelijke kust van de baai van Viipuri. De vijand steekt Viipuri in brand. Van 11 Februari tot 1 Maart hebben de Sovjet-troepen 922 vijandelijke verdedi- dingswerken genomen, met inbegrip van 235 gewapend betonnen geschutforten. De vijand verloor 506 kanonnen, 2732 machinegeweren, 19 tanks, 20.000 granaten, 10.000 geweren en ruim 14.000.000 patronen. De Sovjet-luchtmacht is opgetreden tegen vijandelijke troepen en militaire doelen. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald tijdens luchtgevechten. In het geheel zijn 191 vijandelijke vliegtuigen neergehaald in het tijdvak van 11 Februari tot en met 1 Maart, terwijl de Sovjet-luchtmacht in dien zelfden tijd 21 vliegtuigen verloor. Canada en Finland. Het Cananeesche bureau van den mi nister-president heeft ter beantwoording van talrijke vragen een verklaring uitgegeven, waarin bekend gemaakt wordt, dat het wet tig veroorloofd is voor Canadeezen om zich aan te sluiten bij de Engelschen in den strijd voor Finland. Zweedsche vrijwilligers in Finland. De bevelvoering van het Zweedsche vrij willigerskorps in Finland deelt mede, dat de commandant van de eerste groep vrijwilli gers, lt.kol. Magnus Dyrssen gistermiddag gedood is tijdens een inspectie in de eerste linie. Dyrssen was een der voornaamste initia- Dê Britsche meening over de „Navicert" kwestie. Het Britsche ministerie van economische oorlogvoering heeft verklaard, dat de Duit sche officieele verklaring inzake het Brit sche „Navicerf'-systeem, waarin wordt ge zegd, dat de neutralen, welke dit systeem aanvaarden, de Britsche blokkade maatrege len erkennen en in Duitsche oogen zich hoogst verdacht maken een „regelrechte intimidatie" is. Ten aanzien van de Duitsche verklaring, dat neutrale mogendheden, die het navicert- systeem aanvaarden, zich onderwerpen aan de vijandelijke blokkaderegelen, geeft het Engelsche ministerie voor de economische oorlogvoering het volgende antwoord: het is de plicht van de neutralen om zich te on derwerpen aan de uitoefening van bellige- rente rechten, welke wettig ten uitvoer worden gelegd. Geen oorlogvoerende heeft eenigerlei recht tot klachten jegens een neutraal land, dat zich op die wijze onder werpt. Wat de Duitsche bewering betreft, dat Duitschland geen zekerheid heeft, dat schepen, welke met navicerts varen, niet zullen lossen in een vijandelijke haven, hierop wordt geantwoord, dat het aan de Duitsche oorlogsschepen is de betrokken schepen aan te houden en hun lading te on derzoeken, wanneer zij dat kunnen. Ten aanzien van de Duitsche bewering, dat het systeem der navicerts een Britsch net van economische spionnage op groote schaal begunstigt, geeft het ministerie als ant woord, dat het navicbrtsysteem zuiver is op gesteld om de neutralen bij te staan in de voortzetting van hun gewettigden handel met een minimaal ongemak. Het is geen systeem van dwang en zij, die er niet van houden, hebben steeds de keuze om naar een contrólebasis te varen. tiefnemers voor het Zweeodsche vrijwilli gerskorps. Hij is het eerste lid van het korps, dat in de gelederen van het Finsche leger sneuvelt. De volgende week zal wederom een con tingent Zweedsche arbeiders-vrijwilligers naar Finland vertrekken. Men hoopt onge veer 9.000 arbeiders te kunnen zenden, die verdeeld zullen worden in groepen van 1.500 man. DE MISSIE VAN SUMNER WELLES. De „Baltimore Sun" verklaart thans zeker te weten, dat Roosevelt Sumner Welles naar Europa heeft gezonden om antwoord te krijgen op deze speciale vraag: is er hoop op een vrede zonder overwinning fa de naaste of verwijderde toekomst? Het blad schrijft: „Roosevelt wenscht te weten, of de oorlog met een gedicteerde» vrede moet eindigen of dat er kans is op eea vrede door een schikking. In dat laatste ge val zou hij in overweging kunnen neme», alleen of met het vaticaan op vriendschap pelijke wijze tusschen beide te komen. Men is er te Washington op voorbereid van Lon den en Parijs te zullen hooren, dat de oor log moet worden voortgezet, tot het natie» naal-socialisme vernietigd is. Men hoopt echter, dat Berlijn minder vastberaden is, omdat de berichten, die de laatste weken zijn ontvangen, de aanwijzing bevatten, dat de Duitschers den oorlog gaarne zonder bloedige botsing zouden zien eindigen. Daarom blijft ook het verwachte offensief uit". De Amerikaansche onderstaatssecretaris Sumner Welles, die gistermorgen voor een kort bezoek in Berlijn i- aangekomen, werd om 2 uur in het departement van buïten- landsche zaken door den rijksminister van buitenlandsohe zaken, von Ribbentrop, ont vangen. De zaakgelastigde van de Vereenig de Staten, legatieraad Kirk, woonde het on derhoud bij. DUITSCH LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisternamiddag bekend: In het Westen plaatselijke activiteit van artillerie en patrouilles. Zooals in een afzonderlijk bericht reeds is meegedeeld, heeft een van een langdurige reis teruggekeerde onderzeeboot onder com mando van den konvettenkapitefa Werner Hartmann gerapporteerd, dat zij 45.000 ton scheepsruimte tot zinken heeft gebracht. De duikboot heeft daarmede op twee reizen fa totaal 80.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. (Daaronder behoorde ook d« Arendskerk Red.) Het luchtwapen maakte op 29 Februari opnieuw ondanks het ongunstige weder ver kenningsvluchten boven oost-Frankrijk en de Noordzee. Zie verder Buitenland pag. 2, 3e blad, De Koninklijke Britsche marine, zoo is gister gemeld, zal vanaf heden allen uit voer van Duitsche steenkolen, welke over zee naar Italië gaat, aanhouden. Dat is een zeer belangrijke mededeeling niet alleen voor Italië en Duitschland, maar ook voor ons eigen land. Duitschland heeft het vorig jaar niet min der dan 7.100.000 ton steenkolen voor door voer naar ons land gezonden, waarvan niet minder dan 3.340.000 ton voor Italië be stemd was. En al is het vanzelfsprekend, dat door de Britsche contrabande-bepalingen de uitvoer van Duitsche kolen uit ons land belemmerd wordt, het was een publiek geheim, dat de kolenschepen voor Italië door de geallieer den tot dusver ongemoeid werden gelaten. De kleine neutralen hebben er meerma len tegen geprotesteerd, dat zij in dezen oorlog heel anders worden behandeld dan de groote en men mag er terecht verbaasd over zijn, dat kolen van zuiver Duitsche afkomst nog meer altijd ongehinderd naar Italië werden uitgevoerd, terwijl de heeren van de Britsche contrabande-controle een oogje dichtknepen en deze schepen ongehin derd lieten passeeren. Maar, hoe onrechtvaardig dat tegenover de kleine neutralen ook mocht zijn, in Ne derland heeft men het Britsche voorbeeld gevolgd en ook een oogje dichtgeknepen, want de doorvoer van Duitsche steenkolen was voor ons land van bijzonder groote be- teekenis. Zij werden namelijk voor een groot deel per schip met Rijnaken naar Rotter dam gebracht en daar in de zeeschepen overgeladen. En Rotterdam, dat den terug slag van de belemmering der handelsvaart fa zeer ernstige mate ondervindt, had door dit transito-vervoer een groote bedrijvig heid en zeer velen, die bij het havenbedrijf zijn betrokken zullen thans den terugslag der nieuwe Britsche bepalingen ondervin den. Men mag' de vraag stellen wat er veran derd is fa de verhouding tusschen Italië en Engeland, dat dit laatste land tot deze voor Italië zeer onvriendelijke daad heeft beslo- Italië heeft behoefte aan groote hoeveel heden steenkolen en het kan nu wel de Duit sche kolen per spoor laten komen, maar, mede door de mindere vervoercapaciteit, is het te voorzien, dat het lang niet meer het kwantum zal krijgen, dat voor dit land noodzakelijk blijkt te zijn. Het is duidelijk, dat men ook in Italië al lang zal hebben begrepen, dat er aan de in schikkelijkheid van Engelsche zijde tegen over het kolenvervoer wel eens een einde zou kunnen komen. Men had duizenden Italiaansche mijnwerkers naar Duitschland gezonden om daardoor den schijn te wek ken, dat deze kolen eigenlijk door de Italia nen zelf geproduceerd werden, maar het is duidelijk, dat het land van herkomst ten slotte den doorslag zou moeten geven. Vele maanden lang hebben schepen met Duitsche kolen ongehinderd door de Brit sche wateren gevaren. Nu is er plotseling een eind aan geko men. Men weet, dat er den geallieerden alles aan gelegen is Italië tot vriend te houden en in Amerika heeft men zich nog kort geleden officieel beklaagd, dat Amerikaansche sche pen voor de controle in Gibraltar veel lan ger worden opgehouden dan Italiaansche. Van Amerika verwachtte men in Enge land blijkbaar alleen protesten, die men niet ernstig behoefde te nemen, omdat men zeker weet, dat Amerika een bevriende mogend heid is, die met haar sympathie volkomen aan de zijde der geallieerden staat. Maar tegenover Italië moest een geheel andere houding worden aangenomen. Werken en zwijgen, heeft Mussolini tij dens den geheelen oorlogsduur reeds tot zijn volk gezegd en men heeft zich in alle landen de vraag gesteld, welke rol Italië in den grooten strijd nog zal spelen. Zal het a tout prix buiten den strijd wil len blijven en zal de duce zijn volk dus de groote offers van den oorlog aan goed en bloed willen besparen? Of heeft Italië als asgenoot van het oorlogvoerende Duitschland een afspraak gemaakt, dat het vooreerst de kat uit den Europeeschen boom zal kijken, maar den Duitschen broeder te hulp zal snellen als deze werkelijk nog eens in nood zal ver- keeren? Men weet het niet, maar, om het zekere voor het onzekere te nemen, hebben Frank rijk en, vooral Engeland tot dusver alles ge daan om een goede verstandhouding met den grooten fascistischen staat te bewaren. Men heeft elkaar herhaaldelijk op den scnouuer geslagen en verkondigd, dat mea elkaar toch eigenlijk vriendschappelijk ge zind was en de klappen zijn daarbij meestal van Engelsche handen op Italiaansche schouders gekomen. De kreten om Tunis en Corsica, die nog kort voor den oorlog in Rome weerklonken, zijn nadien niet meer vernomen. Engeland, met zijn strenge opvattingen inzake den Duitschen uitvoer en met zijn onverbiddellijke voorschriften voor de klei ne neutralen, heeft tot vannacht twaalf uur de groote transporten van Duitsche kolen voor Italië volkomen ongemoeid gelaten. Nu wordt het anders. Nu wordt Italië be handeld zooals alle andere neutralen en het zal de groote vraag zijn hoe het warm bloedige volk uit het vaderland der olijven daarop zal reageeren. Uit Italië wordt officieus gemeld, dat En geland geprobeerd heeft om zijn eigen kolen aan Italië te verkoopen en daarom een veel omvattend handelsverdrag heeft willen sluiten. In Rome schijnt men daartegenover den eisch te hebben gesteld, dat men in En geland een groote hoeveelheid Italiaansche groenten en fruit zou importeeren, waaraan men fa de tegenwoordige omstandigheden in Groot-Britannië minder behoefte schijnt te hebben. Wel schijnt men fa Engeland bereid ge bleken wapens en vliegtuigmotoren uit Italië te betrekken, maar, raar verluidt, zou de duce daarvoor een stokje hebben gesto ken, omdat het toch eigenlijk al te dwaas zou zijn, dat de stille bondgenoot van Duitschland wapens levert aan Engeland om er de Duitschers mee te bestoken. Trouwens, men kan er zeker van zijn, dat Hitier zijn grooten fascistischen vriend aller duidelijkst onder het oog zou brengen, dat zooiets wel een beetje te ver gaat. Men mag met belangstelling afwachten wat er uit dat Engelsch-Italiaansche con flict zal groeien. De kleine neutralen zullen ongetwijfeld met voldoening constateeren, dat zij niet meer alleen de dupe van de Britsche con trole-maatregelen zijn, maar dat klein es groot langzamerhand gelijk worden behan deld. Maar fa Italië zullen er ongetwijfeld velen zijn, die de hinderlijke Britsche voogdij voer een machtigen staat als het Italiaansche keizerrijk onduldbaar achten en waar Italië in Europa nog op de wip staat, blijft altijd het gevaar bestaan, dat het wel eens kan afglijden naar een kant waar men het van geallieerde zijde liever niet ziet ver schijnen. V3

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1