KIJKEN is KOOPENiuCLOEGK AMSTERDAMSCHE BEURS JUMicaties JiedktsiaAen Weei&edcht JCezkóiSdioot De spionnage-kwestie. De verdachten hebben bekend. Nederl. Tuindersbond. De spionnage-affaire te Schiebroek. De Alkmaarsche Courant EERSTE BLAD Naar wij 'vernemen hebben zoowel' de groenten-exporteur J. KI. en de aanne mer P. B. Gz. té St.-Pancras als de auto bandenscharrelaar P. te Graftdijk, die in verband met een spionnagekwestie, wel ke aan het licht kwam door de aanhou ding van twee vluchtende Duitsche vliegofficieren, die in het fort Spijker- boord geïnterneerd waren, een bekente nis afgelegd. Dit is ook het geval met de drie personen, die in Groningen gear resteerd zijn. In verband met deze spionnage-kwestie heeft de justitie ook nog een juffrouw in den Haag gearresteerd. Te St. Pancras is het nog vol geruchten over deze spionnage-affaire. Zoo gaat daar het gerucht, dat de groentenhandelaar het torpedeeren van onze schepen in de hand heeft gewerkt, om een hooge verzekerings premie te incasseeren, men spreekt zelfs van 50.000, voor door hem naar Zuid-Amerika verzonden gladiolenbollen. Dit gerucht vindt zijn grond in een brief, dien een broer van den groentenexporteur uit Buenos Aires aan diens buurman den heer S. D. te St. Pancras zond en waarin o.m. mededeeling wordt gedaan van het verloren gaan van schepen, w.o. een schip met door den groenten-exporteur verzonden gladio len, waarvan de schade door verzekering gedekt wordt. Er wordt zelfs beweerd, dat deze brief in beslag genomen is. Dit is echter onjuist. Wel heeft de politie van dezen brief ken nis genomen en wordt onderzocht of het verzekeringsbedrag van de verloren gegane gladiolen in verhouding staat tot het ver schuldigde bedrag. Bij den groenten-exporteur J. KI. heeft de politie voorts een toestel voor het vergroo- ten van fotografieën in beslag genomen. gezegd, is het rustig, want er is geen door gaand verkeer. De straat is er ideaal voor rolschaatsenrijders en de jeugd heeft zich dus verplaatst en is van den straatweg naar het park getrokken. Maar toen is er een politieman van Heiloo gekomen en nu mag het daar ook al niet meer. Ja, het zijn moeilijke problemen, die te genwoordig de jeugd bezig houden. Het is alleen maar te hopen, dat zij in den strijd om meer levensruimte en erkenning van hun rechten ook eens een succesje zullen behalen. TEXELS OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN. In den ouderdom van 95 jaar is te Den Burg op Texel overleden Antje Vlaming, die de oudste inwoonster van Texel was. Antje Vlaming was wegens het feit, dat zij meer dan zestig jaar in een betrekking als huis houdster was, door de koningin onderschei den met de eeremedaille in brons, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau. CUM LAUDE GEPROMOVEERD. Naar wij vernemen is dezer dagen te Utrecht cum laude tot doctor in de oude talen gepromoveerd op een proefschrift over de werken van Plato, Drs. P. Brom mer, leeraar aan het Murmelliusgym- nasium te Alkmaar. De heer Brommer had de toezegging, dat hij na zijn promo tie tot rector van het gymnasium te Winschoten zou worden benoemd, zoodat deze benoeming nu definitief is gewor den en Dr. Brommer het Murmellius- gymnasium met 1 April zal verlaten. De heer Brommer is reeds 30 jaar in Alkmaar werkzaam. Hij heeft al die jaren in het oude gymnasiumgebouw onder primitieve omstandigheden moeten wer ken en zal van het comfort van het nieu we gebouw in den Bergerhout dus niet meer profiteeren. Voor het gymnasium is het vertrek van den conrector, die ge- ruimen tijd den rector bij ziekte heeft vervangen, een groot verlies, niet alleen door zijn groote bekwaamheden maar ook door het feit, dat hij zich de ver trouwde vriend van zijn leerlingen wist te maken. Ook de muzieklievende inwo ners van Alkmaar zullen den heer Brom mer missen. Hij was organist van de Groote Kerk en heeft aan verscheidene concerten en uitvoeringen zijn musicale medewerking verleend. (Vervolg). De afdeeling Oostwoud stelde voor, aan te dringen niet te veel soepelheil te betrach ten met teeltvergunningen op bedrijven bo- ITALIE, DE PAREL DER PARELEN. Men schrijft ons: Maandagavond mocht in het gebouw de „Unie" de onlangs opgerichte afdeeling van den Bond voor Internationaal Jeugd- verkeer, gewoonlijk afgekort en genoemd I. J., het genoegen smaken op haar pro- paganda-avond den bekenden auteur en kunsthistoricus Rein Valkhoff bereid te vinden tot het houden van een lezing met lichtbeelden over Italië. Nadat even na achten de presidente der afdeeling, Mary Kouwenaar, met een enkel woord den spreker ingeleid had, waarbij zij in het kort de doelstellingen der bewe ging: „Broederschap onder de volken; vrede en vriendschap onder de menschen van alle landen aanstipte, hield de heer Valkhoff zijn uitermate interessante lezing, waarbij ernst en luim elkaar afwisselden. Wie van ons herinnert zich niet uit de geschiedenis de soms wat taaie lessen over de rijke historie van de rijke koopstad Venetië, over de koningen en keizers onzen Karei den Vijfde, onzen Philips, den Twee den, die ook over Italië regeerden? Hier leefden zij voor ons. Na eenigszins georiënteerd te zijn door een klein voorafgegeven exposé bewon derde men de technisch ook uitermate goed weergegeven kunstproducten der Italianen door de eeuwen heen. Vanuit Venetië, de oude Dogenstad, met haar schilderachtige grachten en bruggen, dat m wanneer men niet via Milaan en Genua de wat aan velen onbekend zal zijn geboorteplaats van Columbus, waar dan ook een standbeeld van hem staat, reisden we naar Rome met haar prachtige gebouwen, met den zuilen gangen van Berninin met het Corso Um- berto met het collosseum; vandaar naar de verleidelijke sire uit de legende en de liedjes naar Napels. („Eerst Napels zien dan sterven"); verder naar Sicilië, naar Palermo met zijn prachtige tuinen, die naar de zee afhellen. Dit alles afgewisseld met de behande ling der groote geesten, die er geleefd heb ben en vooral den allergrootsten: Dante. Dante Alighiri, de man die den zedelijken moed had zijn beste vrienden te oordeelen, en te veroordeelen wanneer zij zondigden. Was het dan een wonder dat de spreker zijn kostelijk geheel, waar een zoo per- soolij-ke noot in trilde omdat hij het land zoo door en door kent, sloot met de woor den van Dante op de lippen: Mars, de god van den oorlog, in de hel! Dat de wereld van 't oorlogsspook verlost moge worden en dat daardoor aan de eigen beweging de gelegenheid gegeven worde haar idealen, zij het dan in bescheiden mate te helpen verwezenlijken. De avond werd met een kort woord van dank door de voorzitster gesloten, waarbij zij den eenstemmigen dank van alle aan wezigen, die in ruimen getale opgekomen waren, aan den spreker overbracht. Tevens werd de hoop geuit, dat in den vervolge ook méér het oog op Italië ge richt zou worden en beloofd dat hierop bij 't hoofdbestuur zou worden aangedrongen. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens het bekleeden van een gees telijk ambt betreffende den hieronder ge noemden persoon de uitspraak gedaan, ach ter zijn naam vermeld: STOKMAN, JOANNES, lichting 1936. Uit spraak: voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met re denen omkleed, worden ingediend bij den burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 4 Maart 1940. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebben den mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 6 Maart tot en met Dinsdag 12 Maart 1940 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebons: witte kleur. Vetbons: bruine kleur. Vleeschbons: rose met roode streep. Alkmaar, 4 Maart 1940. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. plicht de producten voor verrotting te vrij waren. Zij moeten worden opgegeten. De heer Keessen zeide nog, dat men onge twijfeld op de steun van de regeering zou kunnen rekenen, daar hierdoor een moge lijkheid geschapen wordt, de steun te doen verminderen. Wijdenes stelde voor om aan te dringen op algeheele herziening van de teeltvergun ningen, waarvoor het hoofdbestuur niet zoo veel gevoelde, daar het onbegonnen werk zou zijn. De heer Van Dok wees op de voor schriften t. a. v. de vergunningen voor tuin zaadteelt, welke, wanneer zij voor contract teelt gebezigd waren geweest, nu weer voor contractteelt zouden moeten worden benut. De secretaris, de heer Vennik, antwoordde, ven 10 H.A. Het hoofdbestuur wijst er in dat al het mogelijke wordt gedaan, deze ver- DE RECHTEN VAN DE JEUGD. „Waar „maggen" we nou voetballen?" vroeg ons dezer dagen een achtjarige schooljongen, wiens vader al heel wat aan groote en kleine ballen had geofferd, die door een „tuut" waren meegenomen of over den muur van de gevangenis waren verdwe nen. Ja, waar mogen jongens nu voetballen of zich op andere wijze eens vrij uitleven, nu alle wegen door het snelverkeer in beslag zijn genomen en Alkmaar nog altijd geen vrije speelplaatsen voor de schooljeugd heeft? Het joch kwam op voor zijn levensrech ten en er zijn tegenwoordig méér menschen die dat doen, zoodat de jeugd, wat dat be: treft, niet alleen staat, „En nu „maggen" we ook al niet meer op de rolschaatsen". Inderdaad, dat mag óók niet meer, ook al door het snelverkeer, dat den Kennemer- straatweg ongeschikt voor „ijsbaan voor de jeugd" heeft gemaakt, wat niet wegneemt, dat er in de geheele stad nog wordt „gera den". In het Blockhovepark, zoo heeft men ons zijn prae-adviess op, dat er met verschil lende factoren rekening wordt gehouden waarbij terecht in aanmerking wordt geno men, of een bestaansmogelijkheid voor het bedrijf overblijft als de teeltvergunning wordt ingetrokken. Men kon zich met dit prae-advies vereenigen. Dezelfde afdeeling drong'er op aan, dat het bestuur geregeld activiteit ontwikkelt t. a. v. de verstrekking van zakenverloven aan militairen. Ook de afdeeling Beemster had een desbetreffend voorstel. Deze af deeling wijst ér op, dat er thans veel te veel afhangt van de beslissing van den bur gemeester, waardoor het kan voorkomen, in een goed blaadje staat bij den burgemeester, geen verlof kan krijgen. In verband hiermede deelde de voorzitter mede, dat het college van regeeringscommissarissen heeft toege zegd, gunstig te zullen adviseeren, wanneer de organisaties op een soepeler regeling aandringen. Het is een bezwaar, dat maar pet. van de legersterkte met zakenverlof mag. Het bestuur is actief. De organisaties dienden ingeschakeld te worden bij het ge ven van advies. De afdeeling Grootebroek drong aan po gingen te doen, om te bereiken, dat de richtprijzen over het afgeloopen jaar wor den herzien en wel tenminste met 10 pet. Een en ander in verband met de verhoo ging der productiekosten. Het bestuur merkte op, dat hiertoe al het mogelijke reeds is geprobeerd. Gepoogd wordt, nog een uitkeering te verkrijgen, hoewel niet veel hoop gegeven kan worden. De afge vaardigde van Lutjebroek wees nog op de schade, welke is ontstaan door het bevrie zen van de te velde staande bloemkool. Men kon zich er mede vereenigen, dat het bestuur al het mogelijke doet, voor de ver lenging van de aardappelregeling tot 1 Augustus, zooals door Grootebroek, Ven huizen en Bovenkarspel was voorgesteld. Oudkarspel drong voorts aan op instel ling van een loonbijslagregeling, om uitbe taling der loonen mogelijk te maken. Het bestuur is het hiermede eens, daar de ver hooging van de arbeidsloonen, welke ge rechtvaardigd is, bij den huidigen stand van zaken niet te dragen is. Verschillende sprekers voerden hierover het woord, waarbij verschillende wenschen naar voren kwamen. Op den scheven toestand in de kleine tuindersstseun, welke hierbij ook ter sprake kwam, zal de aandacht wor den gevestigd. De afdeeling Aalsmeer stelde voor, om in samenwerkin met alle instanties, die hier toe in staat zijn een beter distributiestelsel te helpen bevorderen, dan waarover men thans de beschikking heeft, omdat er plaat sen zijn in het eigen land, waar men groen ten, bloemen en fruit duur moet betalen, of waar ze niet te krijgen zijn. Voorts om dat de veilingen allerlei producten, waar mee men het leven van de menschen zou kunnen veraangenamen en verheffen, moe ten vernietigen als waardeloos vuil. De heer J. Keessen, die dit voorstel toe lichtte wilde dat er een instantie kyvam, die de overtollige groente uit de markt nam om deze door het stichten van filialen in plaat sen, waar nu heel dure groenten en bloe men of heelemaal geen groente te verkrij gen is, te verkoopen. De heeren Butter, Koedijk en Veltrop, (Beemster, juichten dit streven zeer toe, doch laatstgenoemde wees er op, dat dit in den tegenwoordigen tijd maar niet zoo een voudig is. Het Cent. Bur, heeft den moreelen gunningen vrij te krijgen. Het bestuur is wel genegen, mede te werken aan verbete- rring van den tbestand. Het volgende voorstel van Wijdenes be helsde het aandringen op de stichting van in richtingen in eigen beheer voor het drogen van groenten, om te voorkomen, dat weer veel groente op de mestvaalt terecht zal ko men. Het bestuur juichte een dergelijk stre ven zeer toe. Het drogen van groenten. De heer W. van Dok, Beverwijk, ontwik kelde z(jn denkbeelden t. a. v. het drogen van groenten. Hij achtte het noodig, dat de mogelijkheid werd geschapen, op zekere tij den een gedeelte van den aanvoer uit de markt te nemen om deze in gedroogden toe stand later weer te kunnen afzetten. Dit is voor het behoud van de tegenwoordige kou- degrondcultuur van groot belang. Men zou er een gelegenheid door krijgen, meer groenten te verzenden, bijv. naar gebieden, waar zij in verschen toestand niet kunnen worden gebracht. Spr. wees op de omstan digheid, dat voor het drogen van gras reeds machines in aanbouw zijn. Dit kan ook voor kool. Op de medewerking der regeering zal men wel kunnen rekenen, geloofde spr. Ook voor de grasdroogmachines verleent zij me dewerking. Verschillende sprekers hebben hierover het woord gevoerd. Allen waren het er over eens, dat dit een zeer belangrijk voorstel was. De heer Kaan, Oudkarspel, wilde een en ander echter goed onderzoeken, daar er ook schaduwkanten aan zijn, zooals de mo gelijke concurrentie aan de versche groen ten. De heer Van Dok zeide naar aanleiding hiervan, dat dit juist voorkomen moet wor den, door het de belanghebbenden te laten uitvoeren. De heer Blom van Andijk, stelde voor, een studiecommissie in het leven te roepen. De heer Jb. de Vries, Sint Pancras, drong ook aan op spoed. Men is in Nederland al tijd wat huiverig voor nieuwigheden. Dat is met verschillende dingen bewezen. Laat ons nu niet wachten, totdat het patent naar een ander land gaat. De heer Veltrop, Beemster, die ook voor het onderzoeken van de mogelijkheden was, geloofde dat de regeering er wel voor te vin den zou zijn, als de kans bestond, dat de steun verminderd kan worden. Spr. drong er op aan, een en ander ook in de veilingsor ganisaties aanhangig te maken De heer Borst, Oudkarspel wees er op, dat men thans met de verzending van zuurkool, welke ook'overal heen kan, moeilijkheden heeft. De heer Kaan verduidelijkte zijn stand punt. Hij is voor spoedig onderzoek maar het is niet iets, dat in een korten tijd voor elkaar zal zijn. De heer Van Dok merkte n. a. v. de op merkingen der heeren op, dat de zuurkool- en conserven-fabricage wordt bemoeilijkt door de minder gunstige vaten- en blik-po- sitie. Hij deelde nog mede, reeds met den di recteur van den econ. technologischen dienst van Noordholland een onderzoek te hebben ingesteld. In Zuidholland bestaat al onge veer twee jaar een dergelijke commissie, waarin voorzitters van de vijf groote vei lingen zitting hebben. Men zou dus kunnen samenwerken. Besloten werd, deze zaak op de algemee- ne vergadering te Amsterdam nogmaals aan de orde te stellen. Nadat nog eenige voorstellen behandeld waren en de rondvraag was gehouden, volgde sluiting der vergadering. Vijf jaar geëischt. Gistermiddag heeft de Rotter- damsche rechtbank de spionnage- zaak behandeld van den 47-jarigen marconist P. C. B., die in zijn wo ning te Schiebroek een zendappa raat had, waarmede hij weer- en bodemberichten naar Duitschland zond. Tevens stond terecht de 35- jarige Duitsche journalist H. Dre- ves, die B. ertoe had aangezet. Den Nederlander was ten laste gelegd, dat h(j art. 100 van het wetboek van straf recht had overschreden, n.L het in gevaar brengen van onze neutraliteit en overtre ding van art. 21 van de neutraliteitsprocla- matie, waarin staat, dat het verboden is zendapparaten te exploiteeren ten dienste van oorlogvoerende buitenlandsche mo gendheden. Na een uitvoerig verhoor eischte mr. H. A. J. Reumer, de vertegenwoordiger van het O.M., tegen beide verdachten een gevan genisstraf van vijf jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. B., die oorspronkelijk een groot pension te Amsterdam dreef, vertoefde in Septem ber 1938 te Dusseldorp in Duitschland en maakte hier kennis met den Duitschen ge heimen inlichtingendienst en werd kort hierop door deze instantie als spion naar Frankrijk gestuurd. Toen zijn taak geëindigd was, keerde hij terug en ontving het ver zoek ergens in de buurt van Rotterdam een kortegolfzendtoestel te plaatsen en door middel hiervan weer- en bodemberichten naar Duitschland te zenden. B. nam dit aan en vestigde zich aan den Molensingel te Schiebroek. Er werd een contract opge maakt, waarin stond, dat B. per maand 250 benevens vergoeding van zijn onkoS' ten zou ontvangen en dat hij tweemaal per dag in een bepaalde code zou zenden. Het zendapparaat werd hem op 1 November 1930 van Duitschland uit toegestuurd en B. mon teerde het, geheel alleen, onder den vloer. Op een golflengte van 50 meter zond B. toen dagelijks, n.l. 's morgens en 's avonds om streeks 7 uur berichten in een afgesproken, steeds wisselende code, over het weer, de bewolking, het zicht, de barometer- en ther mometerstand, de bodemgesteldheid enz. Zoo nu en dan ontving B. van den gehei men dienst berichten, dat alles goed over kwam. Ook met de salarieering liep alles vlot. B. werd maandelijks vooruit betaald. Alles ging goed, tot de politie argwaan kreeg en op 21 December een inval deed. B. ont kende een zendapparaat in zijn woning te hebben, doch toen de beide heeren een seinsleutel ontdekten, was het toestel spoe dig gevonden. B. vernietigde de geheime in structie, doch kon niet verhinderen, dat een onderdeel van de code in beslag genomen werd. De officier achtte het ten" laste gelegde bewezen. Verdachte wist, dat de berichten bestemd waren voor militaire doeleinden en bracht op deze wijze onze neutraliteit in ge vaar. Spr. eischte 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Vol gens den verdediger heeft de verdachte nooit den opzet gehad de neutraliteits- proclamatie te overtreden. Duitscher staat terecht. Den Duitscher Dreves was ten laste ge legd uitlokking en medeplichtigheid aan den diefstal. Deze man staat in dienst van de Duitsche contra-spionnage, de zgn. Abwehr en fungeert hierbij als verbindingsoffi cier of koerier tusschen deze instantie en de spionnen. Op 11 December ontmoette hij B. in „Lido", overhandigde hem de 250 en gaf hem aanwijzingen omtrent het zendtoestel. Verd. gaf dit toe. Hij verklaarde zoo gehan deld te hebben, omdat dit hem was bevolen door zijn opdrachtgevers. Het O. M. wees er op, dat Dreves als koerier naar Nederland reisde. Spr. acht te D. schuldig aan uitlokking, omdat hij middelen en inlichtingen aan B. had ver strekt, aan medeplichtigheid omdat hij hem behulpzaam is geweest. Ook tegen D. luidde de eisch vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger verklaarde, dat verdachte nooit spionnage of andere ondergrondsche werkzaamheden heeft verricht. De opdrach ten van den Duitschen geheimen dienst kon hjj niet weigeren, omdat hij gedwongen werd. Uitspraak zal volgen op 18 Maart. VRIJZINNIGE HERVORMDEN IN DE HERV. KERK. Niet alleen in Amsterdam maar ook in Utrecht heeft de kerkeraad der hervormde gemeente een commissie benoemd, die tot taak heeft zich met de vrijzinnige hervorm den aldaar zich in verbinding te stellen. De ze commissie bestaat uit drie predikanten en drie ouderlingen. De afdeeling Utrecht had tot den kerke raad het verzoek gericht om in de vacature- Obbink een vrijzinnig predikant te beroe pen. Dit verzoek is echter niet ingewilligd. De kerkeraad heeft evenwel de commissie bestendigd en een nieuw adres van de vrijz. hervormden met verzoek om ds. Immink, den prédikant der vrijz. hervormden te Utrecht in de gelegenheid te stellen zijn lid maten in Utrecht aan te nemen en te beves tigen, is aanleiding geweest tot een tweede samenkomst. Ook in Utrecht is dit in de ge schiedenis de eerste maal, dat de kerkeraad officieel contact gezocht heeft met zijn vrij zinnige leden. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk nog tijdelijk stormachtige, la ter krachtige tot matige noordwestelijke tot noordelijke wind, wisselende bewolking, plaatselijk nog enkele lichte buitjes, weinig- verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. De gisteren genoemde diepe en actieve de pressie, die toen over zuid-Noorwegen lag, heeft zich via zuid-Zweden naar oost- Duitschland verplaatst en nam daarbij nog' in diepte toe tot ongeveer 975 mbar. Onder invloed hiervan begon het gisteren in De nemarken zwaar te stormen, en dit storm- veld heeft zich over onze omgeving uitge breid. Vooral ir. noordwest-Duitschland moeten thans zware stormen woeden. Over het algemeen is hier te lande maar weinig neerslag gevallen. Enkele waarnemingspos ten hebben sneeuw- en hagelbuitjes gemeld. Onder invloed van de genoemde depressie kern is in de Randstaten de wind naar het oosten gedraaid en daarbij tot krachtig en plaatselijk stormachtig toegenomen, zoodat de vorst er over het algemeen weer streng is geworden. Het arctische hoogedrukgebied over Groenland breidt zich naar het oosten uit, tengevolge waarvan vooral in zuid- Scandinavië de barometers stijgen. Tusschen IJsland en Scandinavië worden koude lucht- massa's rechtstreeks uit het Poolgebied naar het zuiden getransporteerd. Deze zijn reeds tot in Frankrijk en het Alpengebied doorge drongen. De oude depressie, die vrijwel stationnair voor het noorden van de Noor- sche kust is gelegen, vult verder op. LICHT OP! Voor .rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 18.16 tot 6.07 uur licht op. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK H.T. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 5 Maart 1940. Vor. k. STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940II 3—354 Nederl. 1938 85% 3 Ned.-lndië 1937 82 554 Duitscbl. m. verkl. 11 BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 877/s Handel Mij C<-rt. v. 250 86 Koloniale Bank1613/4 Ned. Ind. Handelsbank 103 INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 38% Calvé Delft Cert. 56% Nederl. Ford316 Lever Bros 901/! Philips Gloeil. Gem. Bezit 113% INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 37% Anaconda223/j6 2.15-2.30 87 161% 104 Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg, Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. i Redjang Lebong PETROLEUM. 56»/. 3%B 39% 27% Kon. Petr. Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 91% JavaChinaJapan lijn 115 Kon. Ned. Stoomboot 106 Scheepvaart Unie 106% TABAKKEN. Deii Batavia 120% Oude Deli1761/» Senembab129% AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 18% Illinois Central8% Southern Pacific 10%6 Southern Railw. 12 Union Pacific 74% Can. Pac. 3U/lf Prolongatie vorige koers 254, heden 214 c, §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. "Exdividend, NIET-OFFIC1EEL. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 37% 90% 114% 37% 22% 56% 39% 28%-% 168/16 5%6 42%6 42% 4% 390 391 225 218 218 06 36% 56% 90 242-31/4 27 86% 86/16 -S/S 187% 187 148 147 100i/4 110 55 95 98% 3% 106%-7 121 174% 129% 18 10% New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Vorige koers 1.88% 7.36 75.55 4.16 31.81 42.7754 36.37 54 44.8754 42,7754 heden 1.88% 7.3154 75.50 4.1554 31.7954 42.20 36.35 44.80 .42.7$

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3