Het volksonderwijs in Indonesië Tweede Kamer Bestaat er een schoolstrijd in Nederlandsch-lndië De gezondheidstoesiand der bevolking. De mobitiscitie-s'achtolfers. Verdedigingsvoorbereiding Bemanning van de „Tara" weer thuis. Jj TWEEDE BEAD. EI (Van onzen parlementairen verslaggever). Bij de voortzetting van de beschouwingen .der Tweede Kamer over de afdeeling „On derwijs" der Indische begrooting voor 1940 is gebleken dat de rede van den heer Stok vis (s.d.) over den door hem geconstateer- den schoolstrijd de belangstelling had van al de sprekers, die na hem kwamen. Hem werd een verscherping der tegenstellingen verweten en zelfs het scheppen van tegen stellingen waar die niet bestonden. Het door hem aangeroerd onderwerp is een van de belangrijke punten van het debat geworden. Prof. Slotemaker de Bruine (c.h.) verzette zich tegen een overplanting van den strijd tusschen de openbare en bijzondere school naar Indië, terwijl ook de liberaal van Kempen en de katholiek van Poll hun waarschuwende stem lieten hoo ien; ja, zelfs hield de communist Effendi den heer Stokvis voor, dat die strijd zich niet afspeelt binnen de inlandsche sfeer, er aan toevoegend, dat hij voor de nationalisti sche beweging funest zou zijn. De heer van Poll noemde de actie van den heer Stokvis :elfs „verderfelijk", waartegen deze aan- /oerde, geen tegenstellingen te scheppen, alleen te constateeren, evenals Van Deven ter dat in 1911 reeds gedaan heeft. De heeren Slotemaker, van Kempen, Mol- ler (r.k.) en van Poll, konden zich over het algemeen met het onderwijsbeleid der re geering vereenigen. Zij kwamen tegen de van andere zijde geoefenden apndrang op om het volksonderwijs op westerschen voet uit te breiden en te ontwikkelen, Op het terrein van het volksonderwijs is er in een paar decenniën ontzaglijk veel in Indië be reikt. Geen Westersch dogmatisme in het Indische volksonderwijs, dus ook geen leer dicht, luidde de opvatting van oud-minister lotemaker, die deze uitspraak in het bij onder wilde doen gelden wat de uniformi teit van dit onderwijs aangaat. Er zijn natuurlijk allerlei details bespro ken, waarvan we de meeste kunnen over slaan. Van belang was die passage in de rede van den heer van Poll, waarin hij, op grond van uitspraken uit inheemsche kri» gen den heer Stokvis voorhield, dat vele in- landsche ouders, voornamelijk Mohamme- daansche, de voorkeur geven aan de bij zondere christelijke scholen, in de eerste plaats omdat het onderwijs beter is dan op de openbare, maar ook omdat de Islamieten door den aard van hun geloof dichter staan bij het christendom van de bijzondere- dan bij het „vage humanisme" van de openbare scholen. Gezien de actie voor moreele her bewapening, die ook in intellectueele in heemsche kringen warmen aanhang vindt, eloofde de heer van Poll, dat tusschen Jhristendom en Islam een grondslag voor lamenwerking in Indië is gevonden, óók in •'en strijd tegen het nieuwe heidendom Minister Weiter aan 't woord. Minister Weiter verweet in zijn antwoord den heer Effendi, dat hij met betrekking tot den omvang van het onderwijs in Indië niet volledige cijfers had aangehaald, waardoor men (vooral ook in het buitenland) een on- juisten indruk zou kriigen van de Neder- landsche administratie. In eenvoudig praetiseh volkson derwijs ziet de minister een krach tig middel in het belang van de volksopvoeding en de bestrijding van het analnhabetisme. Van de zesjarige kinderen bezoekt thans ongeveer 43 pet, de school om te leeren lezen en schrijven. Bij de uitbreiding var. het volksonderwijs moet men steeds voor oogen houden, dat het zich geleidelijk moet ontwikkelen in de geestelijke sfeer der bevolking. Hij vroeg zich af of het Hollandsch Indisch onderwijs aanvankelijk wel geluk kig was opgezet. Er moet gereorganiseerd worden; of dan ook in de laagste klassen de voertaal geheel Nederlandsch moet zijn, is een vraag, waaromtrent hij thans nog niets kon beslissen. Het is een moeilijk soort van onderwijs voor de samenleving; eenerzijds dient het die inheemsche kinderen, die later ambtelijke functies ambieeren en den Ne- derlandsche cultuur moeten leeren kennen, anderzijds kan dit onderwijs die inheem- schen geheel uit hun eigen sfeer halen, wat ook niet goed is. Aan de hand van cijfers betoogde de minister dat het geheel onjuist is te beweren, dat het bijzonder onderwijs wordt voorgetrokken. Als men van voortrekken zou spreken, zou de schaal eerder ten gunste van het openbaar onderwijs moeten doorslaan. De heer Stokvis houdt nu eenmaal van pro bleemstellingen, maar in dit geval roept hij aldus de bewindsman tegenstellingen op die geen basis vinden in de werkelijk heid.. De regeering doet aan het zoeken van tegenstellingen niet mede, want ze heeft al zorgen genoeg. In zijn repliek constateerde de heer Stok vis dat hij de zaak rustig en op grond van de feiten had gesteld en dat niet hij, doch de andere sprekers agressief waren opge treden, Deze anderen lieten zich ook nog hooren, natuurlijk om nog eens te betoogen, dat het gelijk aan hun zijde was, en daarmede was deze afdeeling afgedaan. Bij de afdeeling Volksgezondheid lieten zich mevr. de VriesBruins (s.d.) en de heeren dr. Vos (lib.), Effendi (comm.) en van Poll (r.k.) hooren. Zij waren in het algemeen van oordeel dat de medischs dienst voortreffelijk werk verricht, vooral wat de bestrijding van enidemieën betreft, en hadden veel lof voor de toewijding van de artsen, in welken landaard ook. Vol gens den communistischen afgevaardigde ontbrak er aan de gezondheidszorg nog zeer veel en schoot het gouvernemen in alle opzichten te kort. De sterfte aan malaria, tuberculose en pest bewijst z.i. den samenhang met slech te sociale en hygiënische toestanden. Dat hieraan nog veel te verbete ren valt was eveneens het oordeel van medici als mevr. de Vries en dr. Vos, maar zij hadden eveneens oog voor de groote moeilijkheden, waarmede de gezondheidsdienst te kampen heeft. Terwijl zij eveneens wezen op het zich vaak demonstreerend gebrek aan medewer king van de zijde der inlandsche bevol king. Mevr. de Vries verdiepte zich in het bij zonder in de oorzaken van het honger oedeem, dat zij liever voedingsoedeem zou willen noemen, een ziektetoestand, die ont staat door het ontbreken van de benoodigde vitaminen in het voedsel. Door het vertrek ken van voorlichting aan de dessa-bevol- king en uitdeelen van vitaminen-tabletten alleen zou men dus in het algemeen weinig gunstigen voedings-toestand der inlandsche bevolking niet verbeteren. Minister Welter was dit in menig op zicht met haar eens, doch hjj betwistte dat bij den voedingstoestand te gunstig zou heb ben voorgesteld. Hij had zijn gegevens uit Indië en volgens deze zou de voedings toestand in 1939 gunstiger zijn dan in 1938, Het Instituut voor de volksvoeding doet belangrijk werk. Gedeeltelijk ligt dit op het terrein der propaganda in de dessa. Met platen de minister toonde er eenige aan de Kamer laat deze tak van dienst zien welke voe- dings gewassen men voor weinig geld op eigen erf telen kan. Anders dan mevr. de Vries wellicht dacht, is in het Oosten min - der dan in het Westen de voeding een kwestie van geld. Men bedenke ook dat ei voedings gewassen bestaan, die een hard nekkig leven hebben en waarin 't moeiti kost verandering te brengen. Ook deze afdeeling werd ver volgens goedgekeurd. Vandaag zal men wel aan de defensie aangelegenheden, dus aan het slagkruiser- vraagstuk, zijn toegekomen. Duurtebijslagen nog niet noodzakelijk. Op de vragen van den heer van Sleen (s.d.a.p.) betreffende het toekennen van duurtetoeslag aan de zg. mobilisatie- slachtoffers hebben de ministers van de fensie en van financiën als volgt geant woord: Door de stijging van de kosten van het levensonderhoud is niet alleen de positie van de zg. mobilisatieslachtoffers, doch die van de groote meerderheid der Nederland- sche staatsburgers in ongunstige» zin be- invloed. Wel is waar heeft de regeering besloten, dat aan de ondersteunden en bij de werk verschaffing geplaatsten een duurtebjj- slag mag worden gegeven van 5 pet. der netto-uitkeeringen, aldus een voorziening treffende voor de gezinnen met een zeer laag inkomen. De regeering is echter van meening, dat zulks nog geenszins tot de conclusie moet leiden, dat ook de zg. mo bilisatieslachtoffers een duurte-toeslagre- gsling dient te worden getroffen, aange zien de uilkeeringen, welke de ondersteun den en de bij de werkverschaffing ge plaatsten genieten, ook na verhooging met den duurtebijslag van 5 pet. nog blijven beneden de bedragen, welke aan de in overeenkomstige omstandigheden verkee rende zg. mobilisatieslachtoffers worden uitgekeerd. Nota van wijziging mgediend. In een nota naar aanleiding van het ver slag over de voorgestelde aanvulling van de wet medewerking verdédigingsvoorberei- ding 1939 schrijven de ministers van econo mische zaken, van defensie en van finan ciën, dat de regeering evenmin als dit ter zake van vele andere door de overheid in het algemeen belang getroffen maatregelen ig geschied de verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor de schade, welke sommigs belanghebbenden eventueel zullen lijden bij gebruikmaking door de regeering van de haar toe te kennen nieuwe bevoegdheid. Naar het voorkomt, behoeft toepassing van de nieuwe bepaling er niet noodzakelijk toe te leiden, dat de regeering steeds meer den internationalen handel als zoodanig tot zich trekt, al zal misschien vaker van haar tus- schenkomst gebruik moéten worden ge maakt. Ook de regeering is van oordeel, dat voor de moeilijkheden, welke ter zake van den invoer van goederen zijn "gerezen, wellicht een oplossing gevonden zal moeten worden in den geest van consigneering aan de Ne- derlandsche regeering. De redactie van de ontworpen bepaling voorziet inderdaad niet in het geval, dat het toezicht wordt uitgeoefend door een ten behoeve van een vreemde mogendheid optre dende firma of andere onderneming. Hoewel dit geval zich vermoedelijk niet licht zal voordoen, lijkt het toch gewenscht de geconstateerde leemte aan te vullen, daartoe strekt een bijgevoegde nota van wijziging. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer beeft gisteravond eenige kamerstukken afgedaan, o.a. een paar grenswijzigingen en een regeling van de terugbetaling van collegegelden van ge mobiliseerde studenten aan de landbouw- hoogesehool te Wageningen. DE HULP AAN POOLSCHE VLUCHTELINGEN. Het Nederlandsch comité voor menschlie- vende hulp aan Poolsche vluchtelingen deelt mede, dat in een aantal steden plaatselijke comité's in het leven zijn geroepen en dat hiermede wordt voortgegaan. De eerste taak van deze comité's is #et inzamelen van geld. Hiermede kan veel worden bereikt, omdat door de samenwerking met het internatio nale Roode Kruis veel geld ter plaatse wordt omgezet in hetgeen het meest noodig is: Doeh bovendien is het inzamelen van kiee- ren van groote beteekenis. Dezer dagen nog is een zending bestaande uit 23 kisten klee- dingstukken en schoeisel via het Roode Kruis naar Poolsche vluchtelingen in ver schillende landen verzonden. Gebleken is, dat er een bijzondere be hoefte bestaat aan wol en katoen voor ver- plegingsdoeleinden, benevens wollen de kens. Kleeren, welke men beschikbaar wil stellen, kunnen worden gezonden naar het secretariaat van het comité, Oranjestraat 9, den Haag. Het geld aan het bijkantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging, Bezuiden- hcut 1 den Haag (postrekening 215211). Voor inlichtingen omtrent familieleden en vrienden in Po,en wende men zich tot het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, den. Haag. MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteren is de 56-jarige Kornelis, wonen de te Kruisdijk (gem. Groede), die met zijn fiets aan de hand den rijweg wilde overste ken, door een personenauto, welke zeer groote snelheid had, gegrepen en een eind- weegs meegesleurd. Het slachtoffer werd vrijwel op slag gedood. HEROPENING LUCHTVEEPINDING AMSTERDAM—BERLIJN. In aansluting op vroegere mededeelin- gen omtrent de onderhandelingen, welke tusschen de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten gevoerd worden voor het her stel van de luchtverbinding Amsterdam- j Berlijn, kan nu worden bericht, dat aange nomen mag worden dat de Duitsche lucht vaartmaatschappij Deutsche Lufthanse haar tijdelijk onderbroken post- on vrachtdienst zal heropenen op Maandag 11 Maart a.s.; de definitieve beslissing van den minister van waterstaat uordt dezer dagen verwacht. Intusschen worden de besprekingen voortgezet over het herstel van de lucht verbinding voor passagiers-vervoer tus schen Amsterdam en Berlijn, welke dienst floor de K,L,M. in samenwerking met de .H. zal worden onderhouden. In den nacht van 2-0 op 21 Februari om ongeveer twee uur ging het s.s. „Tara" van de maatschappij Vrachtvaart te Rot terdam op veertig mijl ten westen van kaap Finisterre ten onder. Twee explosies de tweede ontploffing twintig minuten later dan de eerste deden het schip, dat met een lading gerst voor de Nederland sche regeering op weg was van Bahia Blanca naar Rotterdam, in de golven ver dwijnen. Naar de verklaringen .van den kapitein is het schip waarschijnlijk ge torpedeerd. Het moge als een wonde worden beschouwd, dat de geheele bc mannnig. bestaande uit 35 ,eden zich i veiligheid w-ist te stellen. In twee redding booten verlieten de schipbreukelingen n de eerste ontploffing de snel zinkend „Tara" en zij waren reeds ver uit de buurt voordat de tweede explosie zich voordeed. Zooals reeds gemeld waren zij in La Co- runa aan land gekomen. Gistermiddag zijn de schipbreukelingen in het vaderland teruggekeerd. Zij arri veerden met den Parijschen trein, die om 4.23 uur aan het station Delfsche Poort aankomt, in de Maasstad en het spreekt wel vanzelf, dat zich op het perron een groote schare familieleden en andere be langstellenden hadden verzameld om hen hartelijk te verwelkomen. Het weerzien van vaders, mannen, zoons, broers of an dere verwanten was ontroerend, de blijd schap stond op alle gezichten te lezen, een blijdschap, die nu zooveel grootei' kon zijn, omdat dezen keer allen terugkeerden en niemand gedachten behoefde te zijn bij een medeopvarende, die mei het schip naar de diepte was verdwenen. De schip breukelingen stapten uit den trein in de zelfde kleeren als waarmede zij in dien ongeluksnacht van boord waren gevlucht. Zij hadden voor het meerendeel hun werk- kleeding nog aan. Maar geen nood: op het perron stonden moeders, vrouwen of kin deren met dikke warme jassen en sjaals, die op het tochtige perron goede diensten bewezen. De opvarenden brachten een rood-wit- blauwe vlag van een der sloepen mee en het ligt voor de hand, dat deze herinne ring het middelpunt vormde van de foto, die een schare persfotografen van het bonte gezelschap namen, alvorens familie leden en kennissen definitief beslag op hen konden leggen. COMITÉ „SOLIDARITEIT" VRAAGT HULP. Spaansche vluchtelingen in nood, Het „Comité international de coordination pour l'aide aux réfugiés" te Parijs, de in stantie die in overleg met de Fransche re geering gelden inzamelt ter ondersteuning der vluchtelingen in Frankrijk, schrijft ons „De Fransche regeering kondigt het be sluit aan tegen 15 Maart a.s. alle kampen voor de Spaansche vluchtelingen op te hef fen. Alle vluchtelingen, zoowel mannen als vrouwen, zullen worden teruggestuurd naar Spanje. Uitgezonderd worden slechts: dege nen, die zeer ernstige bezwaren kunnen aanvoeren tegen uitlevering aan de regee ring Franco en familieleden van hen die in het Fransche leger dienen of werk hebben in Frankrijk. Het valt te vreezen, dat van de eerste groep slechts zeer weinigen asyl- recht zullen verkrijgen. Bovendien zullen de vluchtelingen, die alsnog in Frankrijk asylrecht verkrijgen, in het vervolg voor hun levensonderhoud geheel op zichzelf zijn aangewezen". Het bovengenoemde comité vestigt er de aandacht op, dat dus in het vervolg huip aan de Spaansche vluchtelingen, dié nog in Frankrijk mogen blijven, zal moeten be staan in een volledige ondersteuning (voed sel, kleeding, onderdak) in plaats van een aanvulling van levensmiddelen, zooals tot nu toe. Het is dus noodzakelijker dan ooit, iets te doen voor de vluchtelingen, d zonder eenig middel van bestaan in Frankrijk zullen moeten leven. Het Comité „Solidariteit" voortgekomen uit de hulp conferentie, gehouden op 24 Februari j.l, te Amsterdam zamelt o.a. voor dit doel gelden in. Giften kunnen overge maakt worden aan de seer.-penningm. mevr, M. H. W. Oerlemans—Körner, Mer catorplein 31—33, Amsterdam. POGING TOT INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK. Verdachten gearresteerd. Gisternacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een juwelierszaak in de Kal verstraat te Amsterdam. De vermoedelijke daders zijn reeds gearresteerd. Gistermorgen vroeg merkte een dezer rechercheurs, dat een auto door de Kai- verstraat in verboden richting reed. Hij noteerde het nummer van den wagen en ging daarna op onderzoek uit. Spoedig bleek, dat inbrekers geprobeerd hadden door het forceeren van de etalage van de juwelierswinkel, toebehoorend aan de firma Goldmann in de Kalverstraat, een grooten slag te slaan. Een smalle zijruit in de portiek was gedeeltelijk uitgesneden of uitgeslagen. Het ontstane gat was net groot genoeg om een arm door te steken. In de étalage lag een groot aantal kostbare sieraden, welke een waarde hadden van ongeveer 20.000. Glassplinters en siera den lagen dooreen, zoodat op dat oogen- blik niet kon worden vastgesteld of de inbrekers, die in hun arbeid werden ge stoord, iets hebben kunnen meenemen. De auto met het nummer G. Z. 5811 bleek te behooren aan een woonwagenbe woner W. in Haarlem. Zoowel de auto als de woonwagen bleken echter verdwenen. F. W., een broer van den woonwagen bewoner, die een huis op de Heeren gracht bewoont en slecht bekend staat, werd aan gehouden, terwijl Th. W. in de binnenstad kon worden gearresteerd. Het spreekt vanzelf, dat de recherche een zeer goede /angst heeft gedaan, hoe wel de beide inbrekers natuurlijk niet be kennen de poging tot inbraak op hun ge weten te hebben. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Wettelijke stanaardisatie van con- sumptiemelk. - De commissie van bijstand in de uitvoering van verschillende artikelen der warenwet bereidt een advies voor omtrent het vraagstuk der wettelijke standaardisatie van consumptiemelk. DE SUPERCONTROLE OP DE ZUIVELFABRIEKEN. Controle wordt zooveel moge lijk beperkt. In een nota naar aanleiding van het erslag over de wijziging van de begroo- ig van economische zaken voor 1939 gt de minister o.m. dat de conti61e op de jrplichte bepaling van het gewicht en et vetgehalte der melk wordt voor zoo- er betreft de coöperatieve zuivelfabrie- ;en, uitgevoerd door de desbetreffende controlediensten van de provinciale bonden van deze bedrijven. Vanwege de regeering is hierop een supercontröle ingesteld, welke wordt uitgeoefend door den centra- len crisis-contröledienst. Het ligt uiteraard in de bedoeling deze supercontröle, voor wat betreft het toezicht in of op de bedrij ven zelf zooveel mogelijk te beperken. In besprekingen met vertegenwoordigers van deze bonden en den algemeenen Neder - landschen zuivelbond met den regeerings- commissaris voor den akkerbouw en de veehouderij is zulks ook tot uiting ge bracht. Uit de omstandigheid, dat voor deze controle voor het geheele land slechts enkele controleurs werden aangesteld, moge blijken, dat van een ver gaande uit breiding dier controle geen sprake is, ge zien het zeer groote aantal zuivelfabrie ken, welke onder die controle v&llen. Een afspraak, dat de centrale crisis-contröle dienst in geen enkel geval op de bedrijven controle zou uitoefenen, is niet gemaakt. Een zoodanig voorbehoud zou voor de re geering ook onaanvaardbaar zijn. Visum voor vreemdelingen bij teru jkeer naar ons land verplicht. De regeeringspersdienst meldt: Ter ken nis wordt gebracht zulks in aansluiting aan hetgeen daaromtrent reeds op 22 Jan. 1940 in de pers werd medegedeeld dat met ingang van 15 Maart 1940 de hier te lande aan visumplichtige vreemdelingen verleende verblijfsvergunningen geen recht meer geven op doorlating aan de grens naar Nederland na een verblijf in het buiten land. Deze bepaling geldt ook voor de in Neder land „gevestigde" visumplichtigen, waaron der begrepen de houders van een Neder landsch paspoort voor vreemdelingen (z.g. gunstpas), het identiteitsbewijs afgegeven door het departement van buitenlandsche zaken het z.g. Nansenpaspoort Na een tijdelijk verblijf in het buitenland behoeven zij een visum voor terugkeer naar Nederland. Deze visa voor terugkeer kun nen tijdig vóór het vertrek naar het bui tenland worden aangevraagd bij het hoofd van plaatselijke politie (vreemdelingen dienst) der gemeente, waar de vreemdeling woont. Het hoofd van- plaatselijke politie zendt de aanvragen door naar den visadienst; door belanghebbenden rechtstreeks bij den visa- dienst ingediende aanvragen worden niet in behandeling genomen. De kosten voor zoo'n visum bedragen 6, welk bedrag bij de aanvrage moet worden betaald. Een visumplichtige vreemdeling, houder van een geldige verblijfsvergunning, die kan aantoonen hetzij door een stempel of aan- teekening in zijn paspoort, hetzij op andere wijze dat hij vóór 15 Maart 1940 Neder land heeft verlaten en sindsdien niet is te ruggekeerd, mag éénmaal naar Nederland terugkeeren zonder in het bezit te zijn van een visum. De aandacht wordt er op gevestigd dat voor de onderdanen van de Ver. Staten van Noord-Amerika, België, Italië, Japan, Lu xemburg, Siam en Vaticaanstad de visum plicht niet geldt; deze mogen derhalve, zoo als tot dusverre het geval was, ongehinderd Nederland binnen komen, wanneer zij in het bezit van een geldige verblijfsvergunning zijn. DE UITOEFENING DER TANDHEEL KUNDE. De heer Bijlsma heeft aan de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van sociale zaken de volgende vragen gericht: 1. Is het den ministers bekend dat het voorkomt dat algemeen practiseerende me dici tevens de tandheelkunde uitoefenen, en dat zij zich met name bezighouden met het vervaardigen of doen vervaardigen van kunstgebitten. 2. Indien de voorafgaande vraag bevesti gend moet worden beantwoord en de minis ters van oordeel zijn, dat bovenbedoelde praktijk niet strookt met het belang der volksgezondheid en in strijd komt met het rechtmatig belang der tandartsen, zijn de ministers dan bereid ter bestrijding van die praktijk maatregelen te nemen en zoo noo dig ter zake wetswijziging voor te bereiden? HAVEN VAN ENKHUIZEN WEER IJSVRIJ. Nadat men gisteren den geheelen dag ge werkt had aan het openbreken van het ijs in en voor de haven van Enkhuizen, is men er in geslaagd deze haven geheel ijsvrij te maken. Reeds zijn vijf motorschepen uit de haven vertrokken en ook het z.g. krabbers gat is geheelijsvrij. Voor zoover het oog rijkt is er thans in het geheel geen ijs meer te zien, zoodat alle schepen weer de haven in en uit kunnen varen. POSTSTUKKEN VOOR HET BUITENLAND. Risico voor den afzender. In verband met ingekomen klachten en verzoeken om schadeloosstelling voor post pakketten, welke ten gevolge van den oor logstoestand zijn vertraagd, beschadigd of geheel verloren gegaan, wordt de aandacht van het publiek erop gevestigd, dat sedert 1 Sept. j.l. pakketten voor het buitenland uitsluitend' op risico der afzenders ter ver. zending worden aangenomen. Het oorlogs. gevaar ter zee, de door verschillende landen getroffen maatregelen, als onderzoek, in be slagneming, enz. en het langdurig oponthoud wegens het ontbreken van geschikte vei', zendgelegenheden vormen risico's, waarvoor overeenkomstig de internationaal vastgestel de regelen, door den postdienst geenerlei aansprakelijkheid kan worden aanvaard. BEGAFENIS SLACHTOFFER DER „DEN HAAG. Jaarvergadering begrafenisvereenï- ging. Gistermiddag zijn te Sneek, Rotterdam en Vlaardingen de stoffelijke overschotten teraardebesteld van drie omgekomen leden der bemanning van het eenigen tijd geleden vergane s.s. „Den Haag", resp. de 28-jarige scheepsbediende C. v, d. Horst en de matro zen J. H. Uilenbroek en B. Vons, Te Sneek getuigde de eerste stuurman van de „Den Haag" dóór zijn aanwezigheid van zijn be langstelling, te Rotterdam en te Vlaar dingen was de kapitein van het schip, de heer C. Wijker, aanwezig. In al de gevallen heeft een vertegenwoor diger van de directie der A. P. C. het woord gevoerd. VOOR DEN VIERDEN MAN GEZORGD.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6