1 7 Verwoede gevechten op het ijs van de baai van Viborg. J De ambulance voor Finland, Het voorbereidende werk. GEMENGD NIEUWS. Ziekenhuizen gebombardeerd. De reis van Sumner Welles, De Italiaansche protest nota, België en Nederland. Er moet wel overleg zijn gepleegd. 2 TWEEDE BEAD. Generaal-majoor N. A. van de Roemer heeft gisteren eenige mededeelingen gedaan over de uitzending van de ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis naar Fin land. Generaal van de Roemer, die voorzitter is van de ambulance-commissie, begon zijn uiteenzetting met een beeld te geven van het voorbereidende werk, waaraan deze commissie leiding heeft gegeven. Men heeft er een eer in gesteld, de uitrusting zoo vol« maakt mogelijk voor te bereiden. Aan mede werking heeft het de commissie niet ont broken, zoodat de financieele grondslag voor de uitzending van de ambulance haar geen zorg heeft gebaard. Het geheele benoodigde bedrag is door bemiddeling van de Nederlandsch-Finsche vereeniging verleend. Ook ongevraagd kwa men bij het Roode Kruis geld binnen voor de uitrusting van deze ambulance. Zooals bekend is dr. Winckel als kwar tiermeester naar Finland gereisd om over leg te plegen met de autoriteiten. Dit overleg heeft tot resultaat gehad, dat de ambulance gestation- neerd zal worden in een voor Fin land gunstig en mild klimaat. Het plaatsje heet Palkjarvi, even ten Noord-Westen van het Ladogameer, heeft een paar duizend inwoners en ligt aan een spoor- en autoweg. Het hier bestaande ziekenhuis' zal voor 100 a 150 patiënten worden ingericht en de basis van de ambu lance zijn. Het is een modem ziekenhuis, centraal verwarmd en electrisch verlicht en aange sloten op de waterleiding. De voeding van de patiënten en van den staf en het personeel van de ambulance zal in hoofdzaak gelijk zijn aan de voeding van het Finsche leger al zal aan de maaltijden door Nederlandsche groenten, die worden meegenomen, een ietwat vaderlandsch ka rakter worden gegeven. Aan de ambulance zal een Finsch officier worden toegevoegd om verbinding met de troepen te houden. Bovendien zullen verschillende lotta's ter plaatse haar dienst verleenen op huishou delijk gebied, hetgeen zooals de generaal het uitdrukte ons in staat stelt de ambu lance uitsluitend medisch te houden. Onder den leider der ambulance staan drie chirurgen en drie assistent-chirurgen. Voorts gaan ongeveer 20 verpleegsters met de ambulance mee, drie tolken, een admi nistrateur en een chauffeur. De ambulance wordt uitgerust roet een groote hoeveelheid materiaal, opdat ter plaatse zoo weinig mogelijk zal behoeven te worden aangevuld. Alles wat noodig is voor de inrichting van een operatiekamer wordt ingepakt en mee genomen. De totale uitrusting is berekend op de verpleging van 600 patiënten, die chi rurgisch behandeld moeten worden. Boven dit aantal kunnen nog polyklinische patiën ten behandeld worden. De bedden zijn in het ziekenhuis te Palkjarvi aanwezig, maar er zijn matrassen noch lakens of dekens. Deze worden dan ook meegenomen en 500 wollen dekens en 250 moltondekens, verpakt en wel, vormen al bijna een wagonlading. De overige medische bagage vult een tweede wagon. Een röntgentoestel behoort ook tot de uit rusting en ook een stofzuiger, naaimachines en strijkijzers. Aangezien men veel gipsver banden zal moeten leggen, worden behalve een vrij groote hoeveelheid los gips vierdui zend gipszwachtels meegenomen, Versnape ringen (tabak, sigaren, sigaretten er drank) worden niet vergeten. Op of omstreeks 20 Maart zal de ambu lance vertrekken. De Nederlandsche ambulance in Finland staat geheel zelfstandig; zij vormt een Nederlandsche, dus neutrale, eenheid en gedraagt zich naar de voorschriften, van de haar betreffende conventie van Genève. Zij ressorteert onder den militairen geneeskundigen dienst van het Fin sche leger. fietser botste tegen personen auto. Eenigen tijd later overleden. Gisteravond kwam de 26-jarige J. Beumer uit Harskamp per fiets van zijn werk te Veenendaal. Nabij den driesprong haalde hij een autobus in en reed deze voorbij. Op hetzelfde oogenblik kwam van de andere zijde een kleine personenauto. B. botste met zulk een vaart tegen dezen wagen, dat hij door de voorruit van de auto sloeg. Met ernstige verwondingen aan hoofd en han den werd de ongelukkige opgenomen en naar het Julianaziekenhuis te Ede overge bracht, waar hij spoedig na aankomst over leed. Minister Albania te IJmuiden. - De minister van waterstaat, ir. J. W. Albarda, bracht gisteren een bezoek aan IJmuiden. De minister was vergezeld van den direc teur-generaal van den rijkswaterstaat, dr. ir. L. H. Wentholt en van den directeur, mr. J. Draayer. Onder leiding van den heer C, Oud, directeur van het staatsvisschershaven- bedrijf, werd eerst een bezoek gebracht aan de vischhallen en tenslotte, onder leiding van ir. A. Eggink, ingenieur van den rijks waterstaat, aan de in aanbouw zijnde sleep- helling in de visschershaven. De C.A.O. in het boekbinderbedrijfs. - De Nederlandsche Bond voor Boekbinders- Patroons, de Algemeene Nederlandsche Ty pografenbond, de Nederlandsche Katholieke Grafische Bond, de Nederlandsche Christe lijke Grafische Bond en de Nederl. Gra fische Bond hebben bij den minister van sociale zaken ingediend een verzoek tot ver- bindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekbinders-, papierwaren- en enveloppen- bedrijft Het Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand den geheelen dag aanvallen gedaan op de eilanden in de baai van Viborg en op de Noordwestkust van de baai. Op het schiereiland aan den ingang van de baai van Viborg op de Vuoksi hebben de Finnen een reeks plaatselijke aanvallen, waarvan de heftigste gericht waren op Ayrapaa en Pel- lakkla, zijn afgeslagen. De strijd duurde den geheelen dag. Op het Oostelijk deel van de landengte storend artillerievuur. Bij Kuhmo sloegen de Finnen de aanvallen af en maak ten zich meester van een aantal nesten van tegenstand. De vijand verloor meer dan 500 man. De vijand poogde in de Finsche Golf over het ijs de eilanden Osoe en Vederlak aan te vallen, doch de aanvallen werden afge slagen. De Finsche luchtmacht heeft Russische afdeeiingen op het ijs van de Finsche Golf gebombardeerd en met mitrailleurvuur be stookt. De activiteit van de vijandelijke luchtmacht beperkte zich tot enkele vluchten beven de landengte van Karelië en de ge bieden ten N.O. van het Ladogameer. Uit Helsinki wordt gemeld: In den loop van gisteren heeft de Sovjet-Russische lucht macht drie Finsche ziekenhuizen, die vrij ver van het front gelegen waren, gebom bardeerd. In een ziekenhuis werden tien zieken gedood, in een tweede vielen vier slachtoffers. In alle drie gevallen waren de daken der ziekenhuizen duidelijk met het roodekruisteeken gekenmerkt. Russische vliegtuigen hebben verder de plaatsjes Mikkeli, Kiopio en Lahti, die gee nerlei militaire belangen hebben, gebombar deerd. In Lahti vielen verscheidene dooden. Reizigers, die gisteravond in Helsinki zijn aangekomen, vertellen, dat hun trein in het gebied van Lahti met machinegeweervuur door Russische laagvliegende toestellen is bestookt. Nog altijd strijd om Viborg. Uit Stockholm wordt gemeld: Gister heb ben de Russische troepen den geheelen dag gepoogd vasten voet te krijgen op de Zuid kust van Finland, De verwoede gevechten dwars over het ijs van de baai van Viborg duurden voort. De Finsche batterijen onder hielden een vernietigend vuur. Men verwacht den val van Viborg, on danks den fenomenalen weerstand, die de Finnen geboden hebben, in het bijzonder door het richten van bommen en granaten op de Russen, wanneer deze over het ijs trekken. Sneeuwwolken hebben gister de Russische luchtvaart belemmerd. De weers verandering lijkt echter nog niet voldoende te zijn om Viborg te redden. Een gisteravond uit Helsinki ontvangen bericht meldt, dat 500 Russen vernietigd zijn door Finsche vliegtuigen, die machine- geweervuur en bommen op hen richtten, ter wijl zij trachtten over het ijs te trekken in het Noordwesten van de baai van Viborg. Het Russische legerbericht. Het Russische legerbericht van Dinsdag avond luidt: Op 5 Maart hebben de Sovjet-troepen op de Karelische landengte in het gebied van de baai van Viborg het eiland Ravansaari met de stad Ravansaari bezet, evenals het eiland Suonionsaari, de stad Neetela ten N.O. van Viborg en 1 k.m. ten Oosten van hei station Karisaimi en de spoorlijn Viborg— Serdobol. In de andere sectoren van het front heeft zich niets van -belang voorgedaan. De Sovjet-luchtmacht is opgetreden tegen de vijandelijke troepen en militaire doelen. 21 Vijandelijke vliegtuigen werden in lucht gevechten neergehaald. Finsche vluchtelingen aangekomen. Gister zijn achttien Finsche moeders en 73 kinderen in Denemarken aangekomen. Dit is de eerste grootere groep Finsche vluchtelingen. De volgende week wordt een groep van tweehonderd personen verwacht en daarna zal het aantal snel stijgen. Deen- sche families hebben beloofd 30.000 Finsche kinderen op te nemen. Brand in aanwervingsbureau. De avondbladen melden, dat een nieuw gebouw te Boden (Zweden), waar sedert kort een aanwervingsbureau voor Finland was gevestigd, gistermiddag in vlammen is opgegaan. De materieele schade zou aanzien lijk zijn. Hulp aan Finland, Kolonel Hunter heeft medegedeeld, dat hij vermoedelijk naar Finland zal gaan om het commando op zich te nemen van de Brit- sehe en Canadeesche vrijwilligers. Er zijn gelden bijeengebracht om zeven honderd vrijwilligers naar Finland te zen den en binnen twee weken zullen 250 Fin nen en Canadeezen gereed zijn voor het vertrek. 300 MILLIOEN POND 3 PCT. LEENING TEGEN PARI. Minister Simon heeft in het Britsche La gerhuis medegedeeld, dat een oortogsleening zal worden uitgegeven tot een bedrag van 300 millioen pond sterling. De looptijd zal van 15 tot 19 jaren bedragen. De leening wordt tegen pari uitgegeven. Zij zal 3 pet. rente geven. De inschrijving zal op 12 Maart worden opengesteld en den volgenden dag worden gesloten. De leening zal in 1959 tegen pari kunnen worden afgelost, doch het ministerie be houdt zich het recht voor na 15 October 1955 tot aflossing over te gaan. Bij inschrij ving zal 10 van het bedrag moeten wor den gestort, het overige op 15 April. Bij de indiening van de leeningsplannen heeft minister Simon gistermiddag in het Lagerhuis o,m. medegedeeld, dat de groote uitgaven tot nu toe zijn gefinancierd uit een extra belasting, welke in September j.l. was opgelegd, door een aanmerkelijke uitbrei ding van het bedrag der schatkistbiljetten. En ook de steeds toenemende opbrengst van de zeer succesrijke spaarcampagne, welke sinds November gaande is. Het beroep der regeering tot inschrijving op een groote leening was noodzakelijker wijze vertraagd tot de markt daar rijp voor was, Ik stel mij voor, aldus Simon, aan niet ingezeten inschrijvers zekere vrijstellingen van belasting te waarborgen in den geest van die in den grooten oorlog hebben ge golden. Er zijn schikkingen getroffen om het kleinen beleggers mogelijk te maker, door tusschenkomst van de posterijen in te schrijven voor bedragen van minstens tien pond en ten hoogste 1.000 pond. Simon besloot met te zeggen, dat hij de leening aanbeval aan allen, die gelden te beleggen hebben, In antwoord op een desbetreffende vraag weigerde Simon de toezegging te doen, dat in de toekomst leeningen zullen worden uitgegeven op voorwaarden, welke niet min der gunstig zouden zijn dan deze. Een honderdjarige. - Op 16 Maart a s, hoopt de oudste ingezetene der gemeente Vledder zijn honderdsten verjaardag te vie ren. Zijn naam is Jan Kieven en van oor sprong is hij afkomstig uit de gemeente Hoorn. Hij woont reeds bijna 96 jaar te Wil helm inaoord. Nationale teekenwedstrijd. - Het be stuur der Ned. Ver, voor Teekenonderwijs heeft ter gelegenheid van haar 60-jarig be staan een nationale teekenwedstrijd uitge schreven. De bedoeling hiervan is de waarde van het teekenonderwijs in al zijn geledin gen in het volle licht te stellen. Uit het uit voerige programma van den wedstrijd blijkt, dat voor alle leerlingen van openbare en bij zondere scholen in Nederland en Koloniën, t.w. voor L.O., U-L-O-, M.O„ V.H.O,. Kweek- schoolonderwijs, Nijverheid O., Kunstonder wijs en Techn.H,onderwijs kan worden deelgenomen. De wedstrijd is dienovereen komstig in verschillende klassen verdeeld. Rekening wordt gehouden met den leeftijd der leerlingen, er zal een keuze uit verschil lende onderwerpen kunnen worden gedaan, Het geheel eigen werk moet buiten school tijd zijn vervaardigd en ingezonden worden voor 15 Nov. a.s, aan het secretariaat, Hof stede de Grootkade 16, Groningen. De zwijger. In de omgeving van Sumner Welles noemt men alle berichten, die omtrent de door den Amerikaanschen staatsman gevoerde besprekingen zijn gepubliceerd, „onjuist en ongegrond". Sumner Welles heeft gister den geheelen dag in zijn hotel doorgebracht. Voordat hij bij zijn terugkeer met Roosevelt heeft ge sproken, zal aan niemand iets worden mede gedeeld omtrent het resultaat van zijn reis. De Amerikaansche gezant te Bern, Harri son, is gisteravond te Lausanne aangekomen, waar hij vannacht zal blijven. Sumner Welles vertrekt morgen naar Pa rijs, waar hij drie dagen zal blijven om ver volgens naar Londen door te reizen. De diplomatieke correspondent van Reu ter in Washington seint, dat het staatsdepar- tement en het Witte Huis de strengste ge heimhouding in acht nemen ten aanzien van het bezoek van Sumner Welles aan Ber lijn. Dfficieele opvattingen over zijn bespre kingen met de Duitsche leiders zijn niet te verkrijgen. Het algemeene gevoelen in wel ingelichte kringen is echter, dat Hitier wel licht niet zoo onvermurwbaar is geweest als de Amerikaansche berichten uit Berlijn dat Zaterdag j.l. meldden. Deze kringen wijzen er op, dat, wanneer Hitier bereid was om over vrede te spreken, er des te meer reden zou zijn om de correspondenten aan te moe digen dit feit te verbloemen door hen rijke lijk te voorzien van verhalen over beweer de ontzaglijke eischen als prijs voor den vrede. Niettemin heeft men in breede krin gen te Londen het gevoelen, dat wanneer de kansen op vrede slechts een op het millioen zijn, het een goede zaak zou zijn voor alle betrokkenen, wanneer Welles zou trachten dien „naald in den hooiberg" te vinden. Niet naar Stockholm, De „Social Dernokraten" heeft naar aan leiding van de geruchten, dat Sumner Wel les ook een bezoek aan Stockholm zou bren gen, inlichtingen dienaangaande ingewon nen op het ministerie van buitenlandsche zaken. Hier werd ontkend, dat de Ameri kaansche onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken naar Zweden zou komen. Amerikaansche conferentie te Londen? Verscheidene Londensche bladen melden uit Kopenhagen, dat Sumner Welles gedu rende het weekeinde wellicht te Londen een conferentie met de Amerikaansche ge zanten in de Noordsche staten zal hebben. De Kopenhaagsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt: „Ik verneem in de meest gezaghebbende kringen, dat de Ame rikaansche gezanten in de Noordsche hoofdsteden zijn uitgenoodigd Sumner Wel les te Londen rapport te komen uitbrengen. Als vertegenwoordiger van Roosevelt wenseht Sumner Welles uit de eerste hand inlichtingen over de Noordsche neutraliteit en de uit den Finschen oorlog voortvloeien de vraagstukken te ontvangen. Waarschijn lijk zullen de gezanten te Oslo, Stockholm en Kopenhagen volledige verklaringen over deze punten afleggen", SPION VEROORDEELD. De rechtbank van Aabenrau (Noord-Slees- w(jk) heeft een Deenseh onderdaan veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf, wegens spionnage ten gunste van een bui tenlandsche mogendheid. De Britsche draadlooze dienst meldt: De Italiaansche protestnota tegen het Britsche besluit Duitsche kolenuitvoeren over zee naar Italië aan te houden, blijft de ernstige aandacht der Britsche regee ring houden. Men is er zich hier ten volle van bewust, dat het besluit een diepen indruk heeft gemaakt op de Italiaansche regeering en het protest, behalve dat het speciaal slaat op het stopzetten van den Duitschen overzeeschen kolenhandel, be trekking heeft op het geheele stelsel van het tegengaan van den uitvoer uit Duitschland. De speciale noodzaak voor Italië de steenkolen te hebben, welke het in groote hoeveelheden verbruikt, doch niet zelf produceert, werd van het begin af aan door de Britsche regeering ten volle erkend en tot 1 Maart, toen besloten werd deze kostbare middelen buitenlandsche credieten te verkrijgen aan Duitschland te ontzeggen, werden geen beletselen in den weg gelegd aan de leveringen door het Roergebied. Er zijn pogingen gedaan tot overeen stemming te komen door de Italiaansche regeering Britsche in plaats van Duitsche steenkolen aan te bieden. Het Lagerhuis over de Italiaansche kolenschepen. Cross, de Britsche minister voor de eco nomische oorlogvoering, heeft in het La gerhuis gezegd: „Duitsche steenkolen, welke van Rotterdam naar eenige buiten landsche havens worden uitgevoerd, zul len nu als prijs kunnen worden aange houden." Shinwell (Labour) sprak over de ver schepingen uit Rotterdam en stelde de vraag: „Wanneer zal de minister in staat zijn dit lek te stoppen?" Cross zeide, dat hier sprake is van een misverstand, daar, zooals hij reeds in zijn antwoord had te kennen gegeven, alle schepen, welke thans als neutrale schepen varen en met Duitsche steenkolen uit Rotterdam komen, zullen worden aan gehouden. De minister voegde hier a an toe, dat gister reeds twee schepen zijn aangehouden. Op de vraag van Shir.well of de Duit sche steenkolen niet met Italiaansche schepen van Rotterdam naar Italië worden vervoerd, antwoordde Cross, dat daar nu een einde aan is gekomen. Vijf Italiaansche schepen te Duins. Uit Londen wordt gemeld: Gister zijn vijf Italiaansche schepen te Duins aangekomen om op contrabande te worden doorzocht. De aangehouden kolenschepen. Reuter verneemt, dat de twee Italiaansche vrachtbooten zijn opgebracht naar het con trabande-controlestation in de Duins. Er is komen vast te staan, dat deze sche pen, welke van Rotterdam kwamen, steen kolen vervoerden. Het ministerie voor de economische oor logvoering had medegedeeld, dat schepen, welke na 1 Maart des avonds twaalf uur met Duitsche steenkolen aan boord uit Neder landsche havens zouden vertrekken, onder de Britsche contrabandecontrole zouden vallen. Van deze aanhouding was vroeger op den dag in het Lagerhuis mededeeling gedaan. De namen der beide schepen zijn, naar gemeld wordt, Orata en Loassa. Opnieuw 4 Italiaansche kolenbooten vertrokken. Gisterochtend zijn nog vier Italiaansche kolenbooten, die in den loop van Maandag avond gereed gekomen waren met laden, uit Rotterdam naar zee vertrokken. Het zijn de Integritas, Semein, San Luigi en Isehal. Thans bevinden zich nog zes Italiaansche kolenschepen te Rotterdam. Thans zeven Italiaansche schepen aangehouden. Een zevende Italiaansche scship is thans op de coptrolebasis ter reede van Deal aan gekomen. De naam is nog niet bekend ge maakt. de japansche handels besprekingen met ned.-ind1e, Van gezaghebbende zijde wordt uit Tokio vernomen, dat als gevolg van in Boekarest gevoerde besprekingen, tusschen Japan en Roemenië een ruilovereenkomst is gesloten, waarbij Japan speciale Roemeensche pro ducten zal invoeren in ruil waarvoor Roe menië Japansche katoenen stukgoederen zai aankoopen. Voorts is bepaald, dat er geen grens zal zijn aan den Japanschen invoer in Roemenië zoolang hij geschiedt overeen komstig het aangewezen percentage, De directeur van de handelsafdeeling van het departement van buitenlandsche zaken, Yamamoto, heeft Maandag in antwoord op een desbetreffende vraag in de Kamercom missie toegegeven, dat onderhandelingen gaande zijn met Nederlandse h-In- d i voor het sluiten van een handelsover eenkomst. Nederlandsch Oost-Indië is voor Japan van beteekenis, niet alleen als afzet gebied voor Japansche exportgoederen, maar ook als voorraadsbron van grondstoffen. Yamamoto zeide voorts, dat Nederlandsch Oost-Indië met het voortschrijden van den opbouw eener nieuwe orde in het Verre Oosten verder aan beteekenis wint, en dat de Japansche regeering daarom de maatregelen treft welke in verband met de nieuwe situa tie noodig zijn. boschbrand in italië. In de beboschtestreek der Alpen van Varese is een buitengewoon hevige brand uitgebroken, die zich uitstrekt over een lengte van 10 K.M. Er staat een krachtige wind, waardoor brandende stukken worden meegevoerd, welke nieuwe brandhaarden doen ontstaan. Alle brandweren van Parese Varese en Milaan zijn naar de plaats des otiheils vertrokken, evenals troepen van het garnizoen van Milaan. Zij kunnen echter niet meer doen dan trachten te beletten, dat het vuur de door den brand bedreigde wo ningen aantast. De brand breidt zich nog uit. De schade is aanzienlijk. (Van onzen militairen medewerker.) Onze oud-minister van buitenlandsche zaken, dr. Colijn, heeft op vragen, hem ge steld door een Antwerpsch blad, als zijne meening te kennen gegeven, dat er hoege naamd geen voeling wordt gehouden tus schen de generale staven onzer beide lan den. Dit gemis van contact lijkt ons, zacht uitgedrukt, onverantwoordelijk. Niemand zal wel betwijfelen, dat beide landen abso luut neutraal zijn en in geval van aantasting hunner souvereiniteit, deze met hunne ge heele weerkracht zullen verdedigen; ieder voor zich wèl teverstaan. Aangezien er ech ter strategische mogelijkheden bestaan, waarbij beide staten evenzeer zouden wor den aangetast, en het in beider belang zou zijn gezamenlijk en verbonden den zelfden indringer te weerstaan, moet naar onze meening reeds lang gemeenschappelijk over leg hebben plaats gevonden. Veronderstellen we eens het geval, dat de geallieerden om de noordflank der Duit- sehers aan te pakken, eene omtrekking door België en Nederland zouden moeten maken, dan zou het toch al te absurd zijn, dat beider legers, elk voor zich afzonderlijk, eerst Bel gië, daarna Nederland, den klap afwachtte, inplaats van gezamenlijk, volgens een te voren gemeenschappelijk opgemaakt plan den doortocht te weerstaan. Het is de taak van den Generalen Staf in elk leger, in vredestijd alle mogelijkheden, waarvoor men in oorlogstijd kan komen te staan, onder de oogen te zien en daartegenover eigen maat regelen te stellen en deze plannen in finesses uit te werken. Zoo moeten de staven onzer beide staten dus ook het geval voor den doortocht als hier boven bedoeld (en vele andere gevallen, die hen beiden betreffen) hebben uitgepluisd, en kan het en mag het niet anders, dan dat beide staven, waar het hem gelijkelijk betreft, samenspraak hebben gehouden, samen overleg gepleegd en samen tot eene oplossing zijn gekomen, waarbij de taken verdeeld zijn en de bevelvoering ge regeld. Dat de resultaten dezer besprekingen streng geheim zijn, is vanzelfsprekend, maar dat reeds van meerdere zijden telkens ver- klaard wordt, dat er nimmer overleg zou zijn gepleegd, wil ons te dwaas voorkomen, LUITENANT HENRARD IN DE BELGISCHE KAMER GEëERD. De voorzitter van de Belgische Kamer, Van Cauwelaert, heeft gister in de zitting van de Kamer hulde gebracht aan de nage dachtenis van den luitenant-vlieger Henrai-d, die is gevallen als slachtoffer van zijn plicht in de verdediging van de Belgische neutrali teit. Ook minister-president Pierlot bracht na mens de regeering hulde aan den gevallene en deelde mede, dat de regeering materieele en vooral moreele schadeloosstelling heeft gevraagd. Vervolgens gaf de minister van oorlog, generaal Denis, een overzicht van de om standigheden, waaronder luitenant Henrard is gevallen. Nadat de beide andere toestellen van zijn escadrille buiten gevecht waren ge steld, heeft de gevallene niet geaarzeld het zwaarder bewapende Dornier-viiegtuig te achtervolgen. Dit toont, dat de Belgkche luchtmacht haar plicht weet te doen. VERDWENEN WAPENS EN MUNITIE UIT DE KAZERNES TE LONDEN. Scotland Yard en de legerautorittiten stellen een onderzoek in naar de verdwij ning van een hoeveelheid kleine vuurwape nen en munitie uit kazernes in het W. deel van Londen. Na ontvangst van een anoniem schrijven, werd de inventaris opgemaakt van de muni- tievoorraden. Er werden toen verscheiden kisten munitie vermist, welke, naar het schijnt, gedurende het weekeinde zijn ge stolen. Daar de opslagplaatsen steeds scherp be waakt worden, staat men voor een raadsel. moskou biedt zweden verontschuldigingen aan. Naar aanleiding van bombardement van Pajala. De Zweedsche legatie te Moskou heeft telegrafisch meegedeeld, dat de Sovjetregee- ring, na inzake het bombardement van Pajala nogmaals een onderzoek te hebben ingesteld, vastgesteld heeft, dat een of twee So vet-vliegtuigen op 21 February ria den koers te zijn kwijtgeraakt, bommen hebben laten vallen op het gebied van Pajala, De Sovjet-regeering heeft naar aanleiding van dit incident haar leedwezen betuigd. JAPANSCH TRANSPORTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Een telegram van het Chineesche front meldt, dat op den Jangtse nabij Hoekau het 900 ton groote Japansche transportschip Habama Maroe met 200 officieren en solda ten tot zinken is gebracht. Andere Japansche schepen zouden gebombardeerd zijn. Als represaille, aldus het telegram, hebben de Japanneezen dorpen in brand gestoken en de bewoners vermoord. DE VISCHVANGST OP DE NOORDZEE. Cross heeft in antwoord op de vraag of de Britsche regeering stappen had genomen, ten einde te voorkomen, dat door Belgische en Nederlandsche visschersschepen buiten hun territoriale wateren gevangen visch Duitschland zou bereiken, gezegd, dat deze kwestie natuurlijk aan de orde is ge weest bij de besprekingen met de regeerin gen van Noorwegen, België en Neder land. Op 20 Februari had Cross gezegd, dat de neutrale regeering en Engeland het om dui delijke redenen van zeer groot belang ach ten, dat de bepalingen der overeenkomsten vertrouwelijk blijven. DE HAWKINS UIT MONTEVIDEO VERTROKKEN. De Engelsche kruiser Hawkins is uit Mon tevideo vertrokken na er 24 uur te zijn ge weest,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7