Agenda AMSTERDAMSCHE BEURS Onze romankunst in de laatste 50 jaar. S?'4 EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. EEN JUBILEUM. Morgen zal voor den heer J. Mijlhoff, werkzaam ten kantore van de Rotterdamsche Bankvereeniging alhier, een belangrijke dag zijn. Dien dag is het n.l. 25 jaar geleden, dat hij als jongste bediende werd aangesteld op het toenmalige kassierskantoor J. de Lange Corns. Johs.zn. Hij kwam rechtstreeks van de iagere school en heeft zich door ijver en trouwe plichtsbetrachting opgewerkt tot de positie, welke hij nu bekleedt. 1 Januari 1917 ging het kassierskantoor over aan de Nationale Bankvereeniging, waar hij werkzaam bleef. Toen deze Bank betaalmeester werd van de N.V. Alkmaar- sche Exportveiling van Land- en Tuinbouw producten, werd de heer Mijlhoff belast met de boekhouding, welke hij gedurende een tiental jaren op uitnemende wijze heeft ver zorgd. Na afloop daarvan hervatte hij zijn werkzaamheden aan de Bank, doorliep de wisselafdeeling, de kas en kwam in de boek houding, waar hij thans als chef-boekhouder fungeert. Inmiddels ging het bedrijf over aan de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V., zoodat de jubilaris op hetzelfde kantoor bij drie instellingen werkzaam is geweest. Het is voor den heer Mijlhoff zeker een groote voldoening, dat zijn eerste patroon, de heer J. de Lange Corns. Johs.zn., die reeds op zeer hoogen leeftijd is en steeds veel be langstelling voor hem heeft getoond, dit ju bileum nog beleeft. De heer de Lange heeft o.a. het sollicitatiebriefje 24 jaar bewaard en het 't vorige jaar aan mevr. Mijlhoff ter hand gesteld, zeggende, ik ben een mensch van den dag, bewaar jij het 't laatste jaar maar. De heer Mijlhoff staat door zijn eenvoud en werklust bij zijn patroon, personeel en publiek in hoog aanzien en het zal hem en zijne echtgenoote morgen zeker niet aan be langstelling ontbreken. DE JEUGD OP ROLSCHAATSEN. Wij hebben dezer dagen bericht, dat tot groote teleurstelling van de jeugd ook het rolschaatsenrijden in het daarvoor bij uit stek geschikte Blockhovepark was verbo den. Men meldt ons nader, dat vele bewo ners, die hun kinderen gaarne een onschul dig genoegen gunnen, daarvoor zéér ont sticht zijn. Zaterdag of Zondag zou er een groote wedstrijd in schoonrijden en hard rijden worden gehouden, waarvoor een der villabewoners de prijzen reeds beschikbaar had gesteld en waarvoor de jeugd reeds da genlang aan het oefenen is geweest. Men hoopt nu in allen gevalle voor dezen wedstrijd vrijstelling van het verbod te kunnen krijgen en wij doen gaarne mede een beroep op de Heiloosche autoriteiten om de jeugd, die tegenwoordig toch al zoo aan banden gelegd wordt, zoo veel mogelijk tegemoet te komen. In het Blockhovepark is geen doorgaand verkeer en er kan uit dien hoofde dus geen enkel bezwaar zijn, den voorgenomen wed strijd te laten doorgaan. MOET DE KERMIS DOORGAAN. Het lid van den raad, de heer G. H. Hoij- tink, heeft den Raad de volgende vragen gesteld: 1. Wat bedoelde het College van Burge meester en Wethouders met het antwoord op de vraag, inzake tijd en duur van de kermis, in het Voorloopig Verslag op de be grooting 1940 (blz. 21), n.l. „Zoolang omtrent den gang van zaken in 1940 niets bekend is. enz." 2. Is het College niet van oordeel, dat de Raad uit dit antwoord de conclusie moest trekken, dat het al of niet doorgaan van de kermis in 1940, afhankelijk zou worden ge steld van de ontwikkeling van den huidigen internationalen en nationalen toestand? 3. Indien de tweede vraag bevestigd wordt beantwoord, welke zijn dan de overwegin gen, die het College er toe hebben geleid, om, zonder nader overleg met den Raad, te besluiten, de kermis in 1940 te doen door gaan? 4. Zijn Burgemeester en Wethouders niet van meening, dat thans definitief dient te worden beslist, over het al of niet doorgaan van de kermis? 5. Is het College alsnog bereid, zoo spoedig mogelijk, aan den Raad zijn standpunt ken baar te maken, inzake het plaatselijk kermis- vraagstuk in het algemeen? ONDERNEMING VAN HET GASBEDRIJF DER GEMEENTE SCHAGEN. Het is gewenscht, dat het voorstel betref fende overneming van het gasbedrijf der ge meente Schagen wordt aangevuld met een arbitrage-clausule, zooals deze eveneens voorkomt in de met de gemeente Warmen- huizen, Harenkarspel en Sint Maarten aan gegane overeenkomsten. Wij stellen Uwe Vergadering mitsdien voor in het te nemen besluit arbitrage bij geschillen voor te schrijven. Wij vertrouwen dat ook de gemeente Schagen zich daarmede alsnog zal kunnen vereenigen. B. en W. geven nader den inhoud van het desbetreffende artikel weer. SIEM NIEUWENHUIZEN EN BEPPIE DE VRIES. Zondag zal in 't Gulden Vlies een mobi lisatiestuk bij uitnemendheid ten tooneele gebracht worden, n.l. „Rats, Kuch en Boo- nen", waarin de bekende artisten Beppie de Vries en Siem Nieuwenhuizen de hoofdrol len zullen vervullen. RAADSAGENDA. Aan de agenda van de hedenavond te hou den Raadsvergadering wordt toegevoegd punt: 16. Voorstel tot het geven van een naam aan een straat in het bouwterrein achter het Dr. Sehaepmanplein (bijlage nr. 24), ALKMAARSCH ALGEMEEN MILITAIR TEHUIS. Toen in den zomer van 1939 Alkmaar een garnizoenstad werd en wij er dus op konden rekenen, dat onze stad in den ver volge steeds een flink getal jonge recruten zou herbergen, werden direct plannen gesmeed om hier een Algemeen Militair Tehuis te stichten. Terwijl deze' plannen in voorbereiding waren, brak de mobili satie uit. De stichting van het Tehuis werd een dringende noodzakelijkheid, want Alkmaar was ineens een stad van militai ren geworden. Een golf van dienstvaardig heid ging over ons volk in die allereerste mobilisatiemaand, iedereen wilde wat doan, iedereen wilde helpen om het den mannen, die ver van husi en werk hun plicht vervulden, zoo aangenaam mogelijk te maken. De oproep aan de burgerij van onze stad om gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een Algemeen Mili tair Tehuis, haa tengevolge dat ii. enkele dagen ruim 2400 bijeen werd gebracht. Dat was een prachtig resultaat! Een huis aan de Nieuwesloot kon wor den gehuurd, verbouwd en ingericht. Dat kostte heel wat geld, maar alles is nu ook keurig in orde. En alhoewel de militaire cantine natuurlijk de jonge soldaten zeer trekt, zoo is het bezoek aan ons Tehuis toch heel bevredigend. Gemiddeld bezoe ken een zestigtal gemobiliseerden iederen dag ons Tehuis, hetzij om er gezellig samen te zijn, hetzij om er een brief te schrijven of te studeeren. Maar nu moeten wij verder! Er zijn aan de exploitatie van zoo'n Te huis heel wat onkosten verbonden: huis huur, belasting, vuur en licht, verzekering, slaris voor den vader en moeder enz. Tot nu toe heeft het bestuur zich kun nen redden, maar nu gaat het niet langer, er is geld noodig, veel geld zelfs, om de exploitatie te kunnen voortzetten. Daarvoor kunnen wij niet weer een collecte houden, omdat wij met O. en O. hebben afgesproken, dat de huis aan huis collecte aan dat comité zou worden over gelaten. Ons Tehuis krijgt dan ook een deel dier collecte. Wij hebben leden der stichting noodig! Wij hebben menschen riwdig die tenminste 1 per jaar willen bijdragen voor de in standhouding van ons Tehuis. En wij twij felen niet of gij allen, die zoo spontaan en gul hebt geholpen om de stichting in het leven te roepen, zult nu ook willen helpen om haar in het leven te houden. Met op zet hebben wij gewacht met deze actie voor ledenwerving tot het nieuwe jaar. Toen viel de winter zoo streng in, dat wij niemand konden vragen om de straat op te gaan., Sindsdien zijn er ook andere din gen gekomen, waarvoor onze hulp drin gend is ingeroepen (b.v. Finland). Het wordt haast teveel, zal iemand verzuch ten. Wij antwoorden: het is wel veel, maar niet te veel! Wij mogen de zaak die wij begonnen zijn, niet weer loslaten. Het is onze burgerplicht ten opzichte van onze militairen dit Algemeen Militair Tehuis in stand te houden. Misschien hebt gij zelf een man of een zoon in dienst. Is het U niet wat waard, dat anderen hun best doen om voor hen een tehuis te scheppen, waar zij 's avonds kunnen zijn? Welnu, doet gij iets voor de militairen hier ter plaatse! Misschien hegt gij een zaak in onze stad. Hebt gij niet ook uw voordeel van het garnizoen dat hier is gelegerd? Be schouw uw contributie als lid van de stichting Alkmaarsch Algemeen Militair Tehuis als een noodzakelijke uitgave aaan uw zaak verbonden. Hebt gij geen familieleden onder dienst en hebt gij op geen enkele manier eenig voordeel uit het garnizoen, bedenkt dan, dat wij nog zoo buitengewoon bevoorrecht zijn, dat deze contributie ten bate onzer soldaten al het minste is wat gij doen kunt voor hen die uit hun werk en huis zijn ge roepen ter beveiliging van onze neutrali teit. Misschien draagt gij reeds iets bij voor een ander Militair Tehuis? Prachtig! Maar zijt gij niet met' ons er van overtuigd, dat een Algemeen Tehuis zeer wenschelijk en zelfs noodzakelijk is? Wij kunnen eigenlijk geen geldige reden bedenken, waarom gij dezen oproep tot steun naast u zoudt kunnen neerleggen. Wij roepen u op om het door u begonnen werk in stand te houden. De eerste mo bilisatie-geestdrift is voorbij! Nu komt het aan op volhouden! Daarin is ons volk altijd sterk geweest. In het volle vertrouwen, dat onze actie zal slagen, hebben wij dan ook aan eenige duizenden adressen een circulaire gezon den. Daarbij is gevoegd een strook ter in vulling. Die spreekt voor zich zelf. Hebt gij geen circulaire ontvangen per abuis! één telefoontje en de zaak komt in orde. De strook, die gij wel wilt invullen, wordt bij u teruggehaald door dames of heeren die zoo bereidwillig zijn ons be stuur te helpen. Gij kunt hen verwachten in de week van 916 Maart. Legt uw in gevulde strook dus klaar. Alkmaarsch Algemeen Militair Tehuis rekent op U! De Commissie voor propaganda, K. BLAAUBOER. G. FIGEE. C. JONKER. Ds. J. H. KLEIN WASSINK. J. SCHOORL. H. C. STOUTJESDIJK. W. v, d. VALL Sr. Bioscopen. City-theater, half 8, hoofdnummer Kouwe drukte (amus.); hoofdrol George Forroby. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolon geerd). Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Sterren gaan naar Hollywood (rom. revue- film); hoofdrollen Joan Crawford, James Stewart, Lew Ayres en Lewis Stone. Toe- gang voor alle leeftijden. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer Mr. Moto op het eiland des doods (detective verhaal) hoofdrol Peter Lorre. Toegang bo ven 14 jaar. Donderdag 7 Maart. 8 uur, Harmonie, jubileum-avond Nazorg. 8 uur, de Unie, voordracht van prof. Da- gens voor het Genootschap Nederland Frankrij k. 8 uur, in de luth. kerk, lèzing met licht beelden over Indië voor den Ev. Luth. kring. 8.30 uur, r.k. kerk Nassaulaan, derde con ferentie voor niet-katholieken. 8.15 uur, De Rustende Jager te Heiloo, uit voering 't Ontluikende Roosje. Vrijdag 8 Maart. 8 uur, zaal London, Verdronkenoord, rede Ko Beuzemaker voor de communistische partij afd. Alkmaar. SCHOORSTEENBRAND. Hedenmorgen is een schoorsteenbrandje uitgebroken in den vischhandel B. Elswijk op het Groot Nieuwland alhier. De politie wist, nadat zij den schoorsteen, die vrij bouwvallig was, gedeeltelijk had afgebro ken^, het brandje met een Total-apparaat spoedig te blusschen. BREIT ALLEN MEDE. Namens het Alkm. Comité „Breit allen mee" zou ik alle dames willen bedanken voor het vele nuttige werk, dat door hen is verricht voor onze militairen. Telkenmale werd het Comité verrast door een pak ge breide stukken, welke spoedig hun bestem ming vonden naar onze militairen; de dank betuigingen, welke ik van de militaire com mandanten ontving, waren een duidelijk be wijs dat onze actie ten volle werd gewaar deerd en in een dringende behoefte voorzag. Het was in die barre koude dagen een voor recht namens U allen bivakmutsen, wanten, etc. te mogen uitdeelen en zoodoende ook onzerzijds de militairen te mogen helpen op hun zware posten. J. M. VAN KINSCHOT— DORHOUT MEES. GESLAAGD. Onder de geslaagden examen typiste voor de Ver. van Leeraren onlangs te Alkmaar gehouden gelieve men te lezen mej. mr. E. W. Hekket (en niet mej. M. Hekket). LUCHTBESCHERMING. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst, de Leer R. P. Goettsch, schrijft ons: Alvorens dezen keer een ander onder deel van den dienst te bespreken, eerst enkele opmerkingen naar aanleiding van een ervaring uit den laatsten tijd. De luchtbeschermingsdienst wordt tot dusver alleen nog voorbereid, georgani seerd en geoefend. Practisch werkzaam is hij gelukkig nog niet en we hopen van harte, dat hij dat ook nooit worden zal. Maar dat oogenblik zou kunnen komen. Dan moeten alle materialen op de vak- posten worden gebracht, die nu nog groo- tendeels in het, magazijn in de Doelen straat gereed liggen. Echter zou het dan dwaasheid wezen permanent alle vrijwil ligers der betrokken diensten op hun post te houden. Alleen, wanneer de sirenes loeien voor luchtgevaar, begeven allen zich onmiddellijk en voor zoolang dat ge vaar en de er uit voortvloeiende gevolgen duren naar de hen aangewezen plaatsen. Toch is het noodig, dat er voortdurend een zeer kleine bezetting achterblijft. Daartoe is de wachtdienstregeling in het leven ge roepen. Iedere vrijwilliger heeft of zal te zijner tijd een mededeeling ontvangen, wanneer hij of zij wachtdienst zal moeten doen. Uit het vorenstaande volgt dus, dat die wachtdienst nu nog niet ingaat, maar pas als de luchtbeschermingsdienst bij oorlog of dreigend oorlogsgevaar in wer king komt. Thans zullen we de brandweer be spreken. De luchtbeschermingsbrandweer staat als hulpdienst onder leiding van den com mandant van de plaatselijke brandweer, den heer F. Ringers. Het personeel wordt geheel gevormd door vrijwilligers van den L. B. S. D. Zij zijn allen Uitgerust met een brandweerhelm, een jekker en rubber laarzen. Enkele personen, die er bij ge komen zijn, nadat de eerste aankoop van goederen had plaats gevonden, moeten nog van een paar uitrustingstukken worden voorzien. Bijna het geheele personeel be schikt over een gasmasker. Het bluschmateriaal bestaat uit drie babybrandspuiten, ieder met een vermo gen van ruim 10D0 L. per minuut, twee motorspuiten, ieder met een vermogen van 600 L. per minuut, terwijl twee posten zich thans nog tevreden moeten stellen met slangenwagens en standpijpen, met aansluiting op de waterleiding. Het geheele brandweercorps van Alk maar staat met zijn omvangrijk en prachtig materiaal weer „in de tweede ban" achter het bovengenoemde luchtbesehermings- corps, dat zelf ruim 80 man telt. De re geering is niet bereid méér bluschmateri aal toe te staan. Pogingen, die het hoofd van den dienst heeft aangewend om de burgerij te bewegen een fonds te vormen, waaruit meer en nog grooter materiaal zou kunnen worden aangeschaft, hebben tot dusver gefaald. De luchtbeschermingsbrandweer is ge heel „afgeëxerceerd" en kan dus zoo noodig haar taak onmiddellijk aanvan gen. In oorlogstijd bevinden menschen en materiaal zich op de reeds eerder ge noemde zeven vakposten.. Commandeur de titel van den com mandant in vak I is J. van Dijk, in vak II: J. Wiese, in vak III: H. F. Euys, in vak IV: M. Ringers, in vak V: J. lilet, In vak VI: A. J. Coppens en in vak VII: H. Asma. Al deze heeren zijn oud-leden van ons Alkmaarsche brandweercorps. ERNSTIGE BOTSING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE UITGEEST. Woensdagavond omstreeks half zes had nabij de Pannekoek bij den spoorwegover gang een ernstig ongeluk plaats. De 52- jarige echtgenoote van H. Bloedjes te Uit geest, passeerde in gezelschap van haar dochter den spoorwegovergang, komende van Beverwijk en derhalve gaande in de richting van het dorp Uitgeest. Nu heeft deze spoorwegovergang vanaf de richting Beverwijk direct uitgang op den primairen weg. Ter regeling van het verkeer op dezen weg is een z.g. Pannekoek vóór dezen spoorwegovergang aangelegd midden op den weg. Men moet daar, wat trouwens ook nog duidelijk staat aangegeven, rechts pas- seeren. De vrouw en de dochter evenwel hebben den heuvel links gepasseerd, hoewel uit de richting Krommenie een zeswielige trailer naderde. Door het verkeerd nemen van de bocht werd een botsing onvermijde lijk en een ernstige aanrijding volgde, met als gevolg, dat de vrouw door den zwaren wagen werd overreden, ondanks het krach tig remmen door den chauffeur. Het slacht offer was onmiddellijk dood. Zoowel de bur gemeester der gemeente als de gemeentepo litie en de geneesheer waren heel spoedig ter plaatse. Het ongeluk gaf groote stagnatie in het verkeer, zoodat ook in deze regelend moest worden opgetreden. ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE WERKLOOZEN VAN ALKMAAR. De commissie voor ontwikkeling en ont spanning van werkloozen organiseert a.s. Maandag een ontspanningsavond in „Het Gulden Vlies". Door het cabaret-ensemble „De Vier K's" wordt aangeboden de revue „Kom 'r es kijken" onder leiding van den lieer A. Kesselaar, muziek onder leiding van G. v. Twuyver. Toegangsbewijzen verkrijgbaar a.s. Maan dag 11 Maart, 's middags van 1.304.30 uur, aan het kantoor Centrale Werkplaats, Doe lenstraat 3, op vertoon van werkloozen- kaartje. DE VERHOUDING TUSSCHEN STAATSRECHT EN ADMINISTRATIEF RECHT. Op het eerste congres vaii de vereeniging voor administratief recht, dat 16 Maart in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zal worden gehouden, zullen prof. mr. R. Kranenburg, hoogleeraar in het staats- en administratief recht te Leiden, en mr. A. Koelma, gemeen te-secretaris van Alkmaar en lector in de bestuurswetenschappen aan de economische hoogeschoot te, Rotterdam, prae-adviezen uitbrengen over de verhouding tusschen staatsrecht en administratief recht. DE PLANNEN VAN DE NED. REIS- VEREENIGING. Reizen in hoofdzaak in Nederland en dan meest voetreizen. De gisteravond door de afdeeling Alk maar der N. R. V. in het Gulden Vlies ge geven „afscheidsavond winterseizoen 1939- 1940" was, in tegenstelling met vorige N. R. V.-avonden, slechts schaarsch bezocht. Als spreker was voor dezen avond uitge- noodigd de heer J. G. Beurs uit Biltho- ven, die door den voorzitter, den heer A. Sietsma, met een kort, vriendelijk woord werd ingeleid. De heer Beurs schetste hoe het bestuur der N. R. V. als gevolg van den internatio nalen toestand in Sept. 1939 met de han den in het haar zat bij de bespreking van de vraag welke plannen zouden moeten en kunnen worden opgesteld ten behoeve van het prettig doorbrengen van de vacantie door haar 50.000 leden. Immers, reizen naar het buitenland was vrijwel uitgesloten, eigenlijk waren groepsreizen nog alleen mogelijk in ons eigen land en in Luxem burg en België. De vraag kwam naar voren of men voor reizen in Nederland eigenlijk nog wel de N. R. V. noodig heeft en deze werd bevesti gend beantwoord, mits de coöperatieve gedachte van de N. R. V. ook in dezen werd doorgevoerd, waarbij de deelnemers de voordeelen daarvan zouden genieten. Te vens moest daarbij worden gezocht naar attracties, die.de op-zich-zelf-reizcnde zich niet zou kunnen verzekeren. Deze overwegingen leidden tot het uit werken van „cultureele reizen", waarbij verschillende uitstapjes (hoofdzakelijk wan deltochten) worden uitgestippeld, waarover op den avond te voren een deskundige een en ander zal hebben verteld. Zoo zullen op de Veluwe, in Zuid-Limburg en op Walche ren dergelijke vacantie-voetreizen worden georganiseerd, waarbij ook zij, die van fietsen houden, zich kunnen aansluiten en waarin ook autotochtjes zijn ingelascht. En voorts is een motorschip gecharteerd, inge richt voor 24 personen waarmee tochten (telkens 8 dagen) zullen worden gemaakt door Nederland. Ook een verblijf van acht dagen aan de Reeuwijksche plassen is in de plannen opgenomen. Na deze inleiding over de plannen der N. R. ,V. voor het komende seizoen werd een groote serie lantaarnplaatjes vertoond uit de genoemde streken, waarbij de heer Beurs uitvoerige toelichtingen gaf. Het moet den aanwezigen wel duidelijk gewor den zijn, dat de thans uit noodzaak geboren plannen zeer aantrekkelijk zijn, omdat zij voeren door bij uitstek mooie streken van ons mooie land, terwijl de huisvesting en de dagverdeeling uitstekend zijn geregeld en, wat van groot belang is, de prijs voor deel name aan deze cultureele- en sportreizen zeer laag is gehouden, waarbij bovendien niet uit het oog mag worden verloren, dat aan de bovenbedoelde attracties een rui me plaats is toebedeeld. Vóór de pauze werd nog een film over watersport in Nederland vertoond en na de pauze volgde nog een drietal: de reünie op Duinrell in 1939; een voetreis in Zwitser land met als middelpunt het eigén chalet van de N. R. V. in Saanen en als derde een film, waarin de bergsport in Graubünden is weergegeven. Al met al was het een goede avond, waarvoor het tot den heer Beurs door den voorzitter gesproken woord van dank zeer zeker verdiend was. In het kader van de „Boekenweek" sprak de bekende letterkundige dr. P. H. Ritter Jr. over „Onze nationale romankunst in de laatste 50 jaar, in verband met doel en streven der Salamanderreeksuitgave". Aan zijn betoog ontleenen we het vol gende: De boekenweek geeft ons gelegen heid de vraagstukken op het gebied der literatuur aan een beschouwing te onder werpen. Spr. wijst in dit verband op de groote tegenstelling tusschen actualiteit en historie. Het leven van dezen tijd eischt alle aandacht op de mensch komt nauwelijks in de gelegenheid zich te bezinnen op verleden en wezen van onze cultuur. De reactie op de eindelooze veelvuldig heid die de literatuur geeft, weerspiegelt zich in de critiek, die zich in verschillende stroomingen onder de letterkundigen van dezen tijd uit. Spr. ziet deze tegenstelling in de Neder- landsche critiek als volgt: Aan de eene zijde staan de „copieerders des dagelijk- schen levens", de nieuwe realisten, zoo als Coolen, den Doolaard en A. M. de Jong aan de andere zijde de „expressionisten" die de vorige categorie oppervlakkigheid! verwijt. Het is de tegenstelling tusschen de statische en de dynamische literatuur. De eerste groep zal de massa tot zich trek ken, de tweede blijft beperkt tot de intel- lectueele laag van het volk. Is de eene echter meer waard dan de andere? Spr. ge looft van niet. Ze belichten beide een kant van het menschelijk leven. De strijd tusschen historie en actualiteit in dezen verwarrenden tijd weerspiegelt zich in de literatuur. Men zoekt in het verleden een toetspunt, maar door de ver snelling van het leven en de vele gebeur tenissen in dezen tijd raakte men deze houvast kwijt, wat een crisis in de wereld! van het boek tot gevolg had. De boeken markt wordt overstroomd met literatuur. Een selectie van de boekenproductie is dus noodzakelijk. Ook de recensenten en de uitgevers moeten deze toepassen. Er moet bij deze selectie een oplossing worden gevonden voor de tegenstelling tusschen actualiteit en historie, d.w.z. hoe krijgt de goede oudere literatuur haar plaats naast de literatuur van dezen tijd. De uitgever Querido meent de oplossing in de uitgave van de Salamanderreeks te hebben gevonden. Hij geeft goede oudere literatuur in een nieuw gewaad èn moder ne literatuur. En dat voor een prijs, die de mogelijkheid schept tot het vormen van een rijker boekenbezit. De romankunst der laatste 50 jaar is niet in een algemeen schema samen te vatten. Er zijn vele richtingen en stroo mingen. In het begin van deze eeuw had een be langrijk Europeesch literatuurverschijn sel de overhand: het naturalisme. Dit heeft echter nooit goed vat gehad op den Nederlandsche literatuur, aldus spr. Reeds in 1890 had van Deyssel het natura lisme afgezworen; onmiddellijk na '80 was de literatuur impressionistisch ingesteld; de crisis van 1880 was een crisis der per- OPGAVE AMSTBBDAMSCHE BAK* H.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 7 Maart 1940. Vor. k. 851/, 83V. 10'/, S* 1607, 1021/, 371/, 561/, 315 QO'/s STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940 li 3—3K Nederl, 1938 3 Ned.-lndië 1937 5% DuitschL m. verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd, Bank Handel Mij. Cert, v. 250 Koloniale Bank Ned lnd. Handelsbank 1NDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gcm. Bezit '12'/, INDUSTR. OND. BUITENL. Am- Smelting 36*/, Anaconda 32 /16 Bethleh. Steel 5,, 8 Cities Service 3'/s General Motors 3"' via Kennecott Copper 286/j8 North American Rayon 17u/i« Republic Steel IJ^/is Standard Brands 5Vi» Steel comm. ^3®/j« U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. lnd. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden 95'/e MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 56 Redjang Lebong 00 PETROLEUM. Dordtsche Petr, Kon. Petr. *7l6 223 216V, 2251/, 242'/, 2.15-2.30 87 166 103 37%-Vs 315 91«/« 112'/, 377, 231/8-7, 57% 31/s 407, 287, 167, 438/8 3881/, 223 56 90 2437, 1867, 1501/, 100 110 551/, 94 3% 90 122 1157, 1327, 8% 87/ia 1871/, 110 Phillips Oil. 277, Shell Union 8 Tide Water 81/, RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn JavaChinaJapan lijn 1157, Kon. Ned. Stoomboot 105U, Scheepvaart Unie 106'/, TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can. Pao. §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. "Exdividend. Prolongatie vorig© koers 2J4, heden. 2'A IS8/, 8% 10'/, 12% 74»/, 4V, 1067, 1227, 177 1327, 187, 9 101/, 12V, 747, 45/,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2