Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. De Russen hebben een steunpunt op de kust ten W. van Viborg. Hat ITICO-mehJc op JocogA, ee*i uKtfthtytfvcj vuvt Jbwa&&cfc Broodprijs wordt binnen kort met één cent verhoogd. Vliegtuig gevallen te Rijswijk. Geheime zender in beslag genomen. Enkele eilandjes in de baai bezet. Alle pogingen de steunpunten te versterken door de Finnen afgeslagen. TWEEDE BLAD. De minister van economische zaken deelt het voigende mede: Van het begin van den oorlog at heeft de regeering ernaar gestreefd, door haar prij zenpolitiek een stijging van de prijzen voor de eerste levensbehoeften zooveel mogelijk te voorkomen. Zelfs is iedere prijsstijging van tarwebloem en tarwemeel, bestemd voor broodbereiding, tot nog toe vermeden, ondanks het feit, dat de tarweprijzen op de wereldmarkt sinds het uitbreken van den oorlog sterk gestegen zijn, en daarenboven de kosten van den aanvoer (vrachten en verzekeringspremies) zijn opgeloopen tot een veelvoud van die, welke in normale tij den golden. Zoo steeg de tarweprijs op de wereldmarkt van 3.20 midden Augustus 1939 tot 5.35 op eind Februari 1940. De vrachten stegen in datzelfde tijdvak van 7 tot 27.50 per ton, terwijl de molestpre- mie, welke voordien een te verwaarloozen kostenfactor vertegenwoordigde, thans cir ca 3 pCt. van de waarde bedraagt. Dit be teeken t, dat de kostprijs van uitheemsche tarwe, waarop wij hier te lande voor circa 65 pCt. bij de bereiding van broodbloem zijn aangewezen, is gestegen van 3.90 tot 8.35 per 100 kg. Indien de regeering geen maatregelen had genomen, zou het gevolg hiervan zijn geweest, dat de broodbloem hier te lande met een bedrag van f> 3.75 per 100 kg. in prijs zou zijn gestegen, hetgeen uitkomt op een kostprijsstijging van het brood van ruim 2 cent per brood van 800 gram. Tot nu toe is een broodprijs-verhooging als gevolg van vorengenoemde factoren in haar geheel voorkomen, doordat de regee ring is voortgegaan de grondstoffen en de ingevoerde bloem tegen den vroegeren prijs ter beschikking te stellen. Welke groote be dragen hiermede gemoeid zijn geweest, wordt wel duidelijk geïllustreerd door het feit, dat bij de genoemde prijzen- en kosten- verhoudingen de regeermg een nadeel van in totaal 2.000.000 per maand heeft. Het spreekt vanzelf, dat hiermede niet onbeperkt kan worden doorge gaan. Hoezeer de minister zulks ook betreurt, de huidige omstandighe den dwingen hem wel om een deel van deze groote lasten op den con sument af te wentelen. De minister heeft daarom thans besloten, den verkoopprijs van de buitenlandsche tarwe met 2.25 per 100 kg. te ver- hoogen, waardoor de bloemprijs hier te lande met een bedrag van 1.70 per 100 kg. zal stijgen, het geen metterdaad kan leiden tot een prijsstijging van 1 cent per brood van 800 gram. Uit het voorgaande blijkt wel, dat dit slechts een „gedeeltelijke vergoe ding is voor ae hooge kosten, welke de staat in dit opzicht heeft te dra gen. Zaterdag is bij Rijswijk een éénmotorig vliegtuig, een lestoestel van Ypenburg, ver ongelukt, aldus het Hbld. De beide inzit tenden konden het toestel ongedeerd verla ten. Het vliegtuig vloog al eenigen tijd op ge ringe hoogte rond. Het scheen nu en dan de huizen op de Huis te Hoornkade te ra ken. Plotseling gleed het naar beneden, en boorde zich op een paar meter afstand van de nieuwe haven met den neus in den grond. Stichting voor geleerden en kunste naars. - Zaterdagmiddag is „De Pauwenhof" te Wassenaar, het buiten van mevr. de wed. mr. dr. J. C. OvervoordeGordon aan den Leidsehen straatweg, thans cultureele stich ting voor opneming van geleerden en kun stenaars geopend. Het plan voor deze stich ting is uitgegaan van wijlen mr. dr. J. C. Overvoorde en na diens overlijden heeft zijn weduwe dit plan uitgewerkt en Zaterdag had zij de voldoening de voltooiing ervan mede te maken. Het is de bedoeling dat op de Pauwenhof, dat het eigendom van de stich ting is, geleerden en kunstenaars een poos gelegenheid tot rust of rustig werken zullen vinden. De rijksrecherche heeft dezer dagen te Amsterdam een huiszoeking gedaan in een wonig aan de Honthorstraat en daar een geheimen zender in beslag genomen. De zender behoorde toe aan eenige bui tenlanders, die daar woonden, doch voor voover bekend, den zender in dit perceel nog niet hadden gebruikt. Toen de recherche binnenkwam, was het radio-apparaat althans niet in werking. De politie heeft het apparaat in beslag geno men. Het onderzoek tegen de buitenlanders, die het toestel in hun bezit hadden, is nog in vollen gang. SPIONNAGEGEVAL ONTDEKT TE VLISSINGEN. De politie te Vlissingen heeft, naar de Crt. verneemt, een arrestatie verricht in een ernstig geval van spionnage, dat zich te Vlis singen of in de naaste omgeving moet heb ben voorgedaan. Dinsdag j.l. is op last van den Vlissingschen commissaris van politie een te Vlissingen woonachtige stuurman van de groote vaart gearresteerd. Ook in een andere plaats van ons land is na huiszoeking een arrestatie in verband met dit spionnagegeval verricht. De tweede ar restant is naar Vlissingen overgebracht en ter beschikking van de politie gesteld. De aangehouden stuurman is Zaterdag aan de Justitie te Middelburg overgeleverd. Nadere bijzonderheden wenschen de autori teiten op het oogenblik niet te verstrekken. Alleen wil men zich bepalen tot de verkla ring, dat het hier gaat om ernstige gevallen van spionnage. OPLICHTER GEARRESTEERD. De centrale recherche heeft dezer dagen op verzoek van de politie te Delft een jour nalist, een zekeren A., gearresteerd, die een dame te Delft heeft opgelicht, aldus de Crt. Deze dame is mevr. De Wit, echtgenoote van den Nederlandschen ingenieur De Wit, die destijds zonder vorm van proces in Moskou naar Siberië werd verbannen en over wiens lot men sindsdien vrijwel niets meer heeft gehoord. Alle pogingen om eenig licht in deze zaak te brengen zijn mislukt. Het eenige belangrijke nieuws, dat zij des tijds uit het gevangenkamp aan de Oostkust van Siberië ontving, was een stempel op een onbestelbaren aan haar teruggezonden brief, waaruit zij moest opmaken, dat haar man in het ballingsoord was gestorven. Van deze tergende onzekerheid heeft de gearresteerde journalist, die werkzaam zou zijn geweest aan een blad in de provincie Utrecht, gebruik gemaakt om de dame op te lichten voor een vrij belangrijk bedrag aan geld. Hij interesseerde zich zoogenaamd voor het geval en wist mevr. De Wit te doen ge- looven, dat hij zich binnenkort naar Rusland z.u begeven en daar dan zou probeeren te ■veten te komen, of haar echtgenoot inder daad gestorven was. Maar daarvoor was geld noodig. Mevr. de Wit, die den man ge loofde, gaf hem een bedrag aan geld. Zij zou echter spoedig ondervinden, dat de journa list haar had opgelicht. A. is thans gear resteerd en ter beschikking gesteld van de politie te Delft. Duurtetoeslag in C.A.O. voor het lood gieters- en fittersbedrijf. - De Bond van loodgieters en fitterspatroons in Nederland (B.N.F.N.) en de Nederlandsche R.K. bond v. loodgieters-, fitterspatroons en verwarmings installateurs hebben de bestaande landelijke collectieve arbeidsovereenkomst opnieuw voor een jaar met de 3 metaalbewerkersbon den afgesloten. In deze nieuwe L.C.A., die loopt van 1 Maart 1940 tot en met 28 Fe bruari 1941, is een artikel inzake het ver- leenen van duurtetoeslag opgenomen. De toeslag bedraagt 4 voor elke 7 volle pun ten, waarmede het indexcijfer der totale kosten van het levensonderhoud voor arbei dersgezinnen mocht zijn gestegen in verge lijking met 1911 tot en met 1913. Bij ver laging van de indexcijfer vervalt de duurte toeslag volgens dezelfde berekening. Doodelijk ongeval. - Zaterdagmiddag is de 67-jarige J. C. C. van Noord te Rotter dam op den Schiehavenweg aangereden door een auto en vrijwel op slag gedood. Het Finsche Iegerbericht. Uit Helsinki werd gemeld: In de Finsche Golf was een vrij groote activtieit van patrouilles. In de baai van Viipuri zette de vijand den druk op de Fin sche stellingen voort. Voor Viipuri beperkte de vijand zich er toe zich in te graven. Aan de kust ten N.O. van de baai en voor eenige eilanden ten Z. en Z.O. van Viipuri werden de vijandelijke aanvallen tot staan gebracht. Voor onze stellingen in het centrale en ooste lijke deel van de Karelische landengte wer- den alle aanvallen met opnieuw groote ver liezen voor den vijand afgeslagen. Op het ijs van het meer Lavajaervi werd een vijandelijke afdeeling volkomen ver spreid. Te Kollanjoki opende de vijand den geheelen dag hevige aanvallen, welke alle werden afgeslagen met groote verliezen voor de Russische troepen. In de bosschcn ten Westen van Suojaervi werd de guerrilla-oorlog met succes door de Finnen voortgezet. Een steunpunt werd weg genomen en behalve een belangrijke buit werden 125 krijgsgevangenen gemaakt. De Finsche luchtmacht heeft zijn verken ningsvluchten voortgezet. De Russische acti viteit in de lucht concentreerde zich op het W. deel van de Karelische landengte. De krijgsverrichtingen in het Noorden. Een correspondent van Havas aan het Noordelijk front meldt, dat de Finnen Nautsi hebben afgestaan. De zeer strenge koude en de te zware sneeuw maakt een militaire operatie van grooten omvang onmogelijk. Trouwens de Finnen staan op slechts enkele kilometers van Nautsi. De oorlog aan dit front is een bewegingsoorlog geworden en men kan op het oogenblik niet spreken van een overwinnaar of een overwonnene. Aan het front van Petsamo kan men een Russischen opmarsch, waar zij aanzienlijke troepen geconcentreerd hebben, verwachten, maar de sneeuwstormen en de toestand der wegen hebben toch tengevolge dat verschei dene weken zullen moeten verloopen, voor het zoover is. De Russen zetten hun aanvallen voort. De evolutie der diplomatieke besprekingen in Stockholm, Bei-lijn en Moskou heeft den druk der Russische troepen in alle ge vechtszones niet doen verminderen. De Rus sen zetten hun aanvallen voort, met name op de beide vleugels, aan de oevers van het Ladogameer en aan de kust van de Fjord van Viipuri, waar hun aanvallen op massale wijze door de luchtmacht gesteund worden. Er spelen zich levendige gevechten af. Aan de oevers ten N.O. van het Ladogameer zijn de Finnen tot tegenaanvallen overgegaan en verloopt de strijd in hun voordeel. Ook op de Karelische landengte zijn hevige gevech ten gaande. De Russen bezetten een bruggehoofd. Volgens berichten, welke te Helsinki zijn ontvangen, zijn de Russische troepen, welke over het ijs van de Golf van Viborg aan vielen, erin geslaagd een bruggehoofd te be zetten, dat 16 km. lang en 5 km. diep is op den Westelijken oever van de golf. De Russen hebben gepoogd het front in breedte en diepte uit te breiden, doch zij zijn hierin niet geslaagd. Het Russische Iegerbericht. Het Russische Iegerbericht van Zaterdag avond meldt, dat in de Golf van Viborg de Sovjet-troepen de eilanden Prokamsaari en PuispansSari bezet hebben. Aan de West kust van de golf bezetten zij de steden Karppila, Ruhela, verder de stad Repola ten N.O. van Viipuri aan de spoorlijn Viipuri Serdobol. Het strijdtooneel. Gedurende het weekeinde hebben de Rus sen over de baai van Viipuri voortdurend verwoed aangevallen. De Finnen erkennen het verlies van een paar eilanden in de baai. De Russen, wierpen over het ijs in de baai groote massa's troepen in den strijd, die wanhopig vochten om het steunpunt op de kust ten Westen van Viipuri te vergrooten. Zij hebben een strook gronds bezet ter lengte van ongeveer 16 k.m. en ter diepte van 4 k.m. Nieuwe troepenafdeelingen, die met sleden en tanks in colonne-formatie over het ijs trachtten op te rukken, werden door 167. „Zeker, zeker, maar wat moeten zulke kleine kinderen alleen op die lange weg doen? Gaan jullie maar met mij mee. Ik verkoop aardbeien met slagroom aan touristen, die gindse gletser komen bekijken. Mis schien wil Peter als gids hen de weg wijzen naar al dat ijs. Myra zal helpen bedienen in 't tentje". „Ha", juicht Peter, „daar komt het schip met touristen al aan". 168. Vlug loopt Peter de reizigers tegemoet, die intus sen aan land gekomen zijn. Ze hebben kiektoestellen bij zich. „Mijnheer, mag ik U de weg wijzen naar onze mooie gletser", vraagt Peter. „Zeker, jongetje". Peter kijkt onderweg 't gezelschap goed aan, om te zien of hij zijn ouders ook er by ziet. Maar ze zijn er niet bij. De vriendelijke mijnheer gaat met Peter op weg. de vele bommen der Finsche vliegtuigen ge decimeerd. Tanks verdwenen in groote gaten in het ijs. Te Helsinki wordt verklaard, dat het aantal verdronken soldaten in de hon derden loopt. De Russen hebben eveneens den geheelen dag aanvallen ten O. van Viipuri, waar zij het Vuoksenmeer trachtten over te steken Hun formaties werden evenwel door de Fin sche artillerie uiteengeslagen. Te Vuoksen is het ijs bedekt met honderden lijken van Russische soldaten. Ten N.O. van het Lado gameer zijn alle pogingen door de Finsche linies te breken, verijdeld. Finsche patrouil les bestoken de vijandelijke troepen voort durend. Meer naar het Noorden, aan het front van Salla, hebben de Russen een aanzienlijke strijdmacht geconcentreerd en men kan ope^ raties op groote schaal verwachten. Aan het front in het Poolgebied woedt een bewegingsoorlog, en het is onmogelijk van overwinnaar of overwonnene te spreken. De sneeuw ligt te hoog voor operaties op groote schaal en de koude is nog steeds zeer hevig. Te Taipale werd een aanval afgesla' gen. De discipline van het leger is prachtig. Het vooruitzicht op vrede heeft niet den gering- sten invloed gehad op de gevechtskwalitei ten der soldaten. Finsche burgers, met wie men over de kansen der vredesonderhande lingen sprak, schenen eenstemmig te ver klaren, dat, hoewel vrede welkom zou zijn zij er de voorkeur aan zouden geven, hun leven te offeren, indien het een oneervolle vrede zou moeten zijn. Russisch Iegerbericht, Het hoofdkwartier van het district Leningrad van het roode leger deelt mede: Op 10 Maart valt van het front niets be langrijks te melden. De Sovjet-Russische troepen hebben zich meester gemaakt van het eiland Varjesaari in de baai van Viipuri en van de stad Nisalahti op den W. oever van deze baai. Ook is het eiland Vuoratsu in het Ladogameer ten W. van de stad Pitka- ranta bezet. Hulp aan Finland. D-e leiding van het Zweedsche comité tot hulp aan Finland heeft een oproep gericht tot de Zweedsche bevolking om meer vrij willigers te zenden naar Finland. Het dringt erop aan snel te helpen, aangezien dit Fin land helpt den strijd voor een vrede, welke de onafhankelijkheid van Finland hand haaft, voort te zetten en de Finsche en Scan dinavische grenzen te beschermen. Een gelijke oproep is gepubliceerd door de organisatie, genaamd „Vrij Noorden". Uit goede bron wordt gemeld, dat de recruteering van Zweedsche vrijwilligers voortgaat en zelfs is geïntensifieerd. Dit zou er toe strekken te bewijzen, dat het Finsche comité in Zweden niet veel hoop heeft op succes van de onderhandelingen met het doel een einde te maken aan den Russisch- Finschen oorlog. Finland wil vliegtuigen koopen. De militaire attaché van Finland in de Vereenigde Staten is per vliegtuig naar Mexico vertrokken, waar hij wil onderhan delen over den verkoop van 21 Amerikaan- sche „Ballaca" vliegtuigen, welke onlangs aan Mexico zijn geleverd. Ook zal worden gesproken over de mogelijkheid springstof fen in Mexico te koopen. Zweedsche athleten opgeroepen. De Zweedsche Sportbond heeft een oproep gericht tot alle Zweedsche athleten om dienst te nemen als vrijwilliger in Finland. ITALIAANSCHE KOLENSCHEPEN VRIJGELATEN. Officieel wordt uit Lor.den mede gedeeld, dat de Britsche regeering be sloten heeft de dertien Italiaansche schepen met Duitsche steenkool, wel ke onlangs zijn aangehouden, vrij te laten, met de lading In de officieele mededeeling wordt verder gezegd, dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den Britschen ambassa deur te Rome, Sir Percy Loraine, heeft ontvangen, die hem mededeelde, dat de Britsche regeering besloten had de dertien schepen vrij te laten met hun lading steenkool. De Italiaansche schepen, welke nog niet met hun lading steenkool op de thuisreis zijn vertrokken, zullen de havens, waar zij zich op het oogenblik bevinden, in ballast verlaten en geen andere Italiaansche schepen zullen worden gezonden om in deze havens steenkool te laden. D e Engelsch-Italiaansche steen- kolenregeling. De regeling betreffende den uitvoer van Duitschen steenkool over zee wordt met levendige voldoening begroet door Brit sche bladen, die er met groote koppen melding van maken. Zij stellen in het licht dat deze regeling getuigt van de verzoe- ningsgezinden geest die kenmerkend was voor de Engelsch-Italiaansche onderhan delingen en zij geven uitdrukking van de hoop dat dit in smat zal stellen tot een gemakkelijker hervatting van de bespre kingen die aangeknoopt waren over een regeling der handelsbetrekkingen tusschen beide landen. MOBILISATIE IN NOORD-RUSLAND. De correspondent van de „Stockholm Tidningen" te Tallin meldt, dat maarschalk Worosjilof order heeft gegeven tot mobili satie van de mannen tot 35 jaar in Noord- Rusland. De dienstplichtigen zijn individueel opgeroepen. EEN REDEVOERING VAN HITLER. Bij de herdenking ter eere van de ge sneuvelden in den oorlog 1914-918 en ia den tegenwoordigen oorlog heeft Hitler in het Tuighuis in Berlijn een toespraak ge richt tot het Duitsche volk. In ernstigen tijd, aldus Hitier, houdt het Duitsche volk vandaag zijn dag tot herdenking der helden. Wat jaren lang slechts bleeke woorden van een onwaardig geworden nakomelingschap waren, is thans de trotsche dank van een gelijk waardigheden. Na een weergalooze triomf tocht in het oosten zijn de soldaten der di visies van het veldleger, de bemanningen onzer schepen, de strijders van ons lucht- wapen thans bereid het rijk in bescher ming te nemen tegen de oude vijanden van het Westen. Achter hen echter staat thans een vaderland, dat gezuiverd is van de elementen der ontbinding. Voor de eerste maal treed het geheele Duitsche volk voor het aangezicht van den Almachtige, o<m Hem te bidden zijn strijd om het bestaan te zegenen. Dit is een zware strijd der sol daten. Geen volk heeft meer recht zijn helden te herdenken dan het Duitsche. Tweedui zend jaar lang zijn steeds mannen bereid geweest voor dit leven van het geheel hun eigen leven op het spel te zetten en zoo noodig te offeren. Voor datgene, waarvoor zij eens streden strijden thans ook wij. Hoe ook het leven en het lot van den enkeling moge zijn, daar boven uit gaat het bestaan en de toekomst van het geheel. Boven klassen en standen, beroepen, be lijdenissen enz. verheft zich de sociale, eenheid van de Duitsche menschen zonder aanzien van stand en afkomst. Voortgaande sprak Hitler over de in voering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland. Toch, zoo zeide hij, was ik jarenlang bereid de wereld de hand te reiken voor een werkelijke overeenstem ming. De wereld verwierp de gedachte aan een volkerenverzoening op den grond slag van gelijke rechten voorallen. Ik leef daarom ook thans slechts voor een enkele taak: Dag en nacht te denken aan de over winning en voor haar te strijden, te wer ken en te vechten, zoo noodig ook mijn eigen leven niet te sparen wetende, dat ditmaal over de Duitsche toekomst voor eeuwen wordt beslist. Als voormalig soldaat van den grooten oorlog heb ik tot de Voorzieningheid één enkele deemoedige bede te richten: Moge Zij ons allen de genade deelachtig doen worden het laatste hoofdstuk der groote volkerenworsteling voor ons Duitsche volk in eere af te sluiten. Onze belijdenis op dezen dag zij derhalve de plechtige eed: De door de kapitalistische machthebbers van Frankrijk en Engeland het Groot-Duitsche Rijk opgedrongen oorlog moet tot de roemrijkste overwinning van de Duitsche geschiedenis worden. DE STRIJD IN CHINA. Uit Tokio wordt gemeld: De Japansche troepen in het zuiden van China hebben in het gebied van Tsjausjau en Swatau een Chineesche strijdmacht ver nietigd. De Chineezen lieten 2500 dooden op het slagveld achter, terwijl de Japansche troepen een aanzienlijke buit maakten. Verder wordt gemeld, dat aangezien ver nomen was, dat 33 Chineesche legerbevel hebbers een conferentie hadden belegd te Taipang in het zuidoosten van de provincie Anhwei, deze stad door de Japansche lucht macht is gebombardeerd. Naar verluidt is het gebouw, waar de besprekingen werden gehouden, vernield. PROPAGANDABILJETTEN UITGESTROOID. Gisternacht heeft een Durtsch vliegtuig boven midden oost-Frankrijk propaganda- biljetten uitgeworpen, die evenwel in ver schillende landelijke districten zijn neerge komen, waar zij, waar zij vanochtend wer den gevonden. Toen het luchtdoelgeschut in actie kwam, verdween het vliegtuig direct in oostelijke richting. ENGELSCH STOOMSCHIP OP NOORDZEE GEZONKEN. Het Britsche stoomschip Chevy Chase (2719 ton) is na een ontploffing op de Noordzee gezonken. De uit 21 koppen be staande bemanning werd gered. VERKENNINGSVLUCHTEN BOVEN PRAAG EN WEENEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt in een communiqué mede, dat „vlieg tuigen van de koninklijke luchtstrijdkrach ten in den nacht van den negenden Maart met succes verkenningsvluchten hebben ge maakt boven Weenen en Praag". DE DUITSCHE PERS OVER DE REIS VAN VON RIBBENTROP. De Duitsche pers wijdt veel aandacht aan de reis van von Ribbentrop naar Rome. Zij schrijft dat de hechtheid van de spil Rome- Berlijn door den oorlog niet de geringste verandering heeft ondergaan. De „Völkischer Beobachter" zegt onder meer, „dat het een kenmerk der beide groote volksrijken is, dat hun staatslieden de vraagstukken van gemeenschappelijk be lang in voortdurend persoonlijk contact be handelen en oplossen. Onderwerp van be spreking is dan ook de verdere ontwikkeling van actueele problemen in het licht van de bepioefde en vruchtbare samenwerking. De vorige bespreking van dezen aard is na den Poolschen veldtocht bij het bezoek van Ciano aan Berlijn gehouden." ITALIË OVER VON RIBBENTROPS BEZOEK AAN ROME. De Italiaansche bladen melden in grooten opmaak het vertrek van den Duitschen mi nister von Ribbentrop naar Rome. De Berlijnsche correspondent van de „Messagero" verklaart, dat von Ribbentrop die van een groep hooggeplaatste functiona rissen en medewerkers vergezeld zal zijn, het bezoek van Ciano komt beantwoorden en besprekingen met den duce en Ciano zal voeren. Overigens leveren de bladen geen com mentaar.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7