DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rusland en Finland tot overeenstemming gekomen. Rusland en Finland ziin tot een compromis gekomen. Daladier heeft de heteekenis van de hulp der geallieerden aan Finiand uiteengezet. Minister Stanley over de militaire samen werking van Engeland en Frankrijk. Gunstige vredesvoorwaarden voor Rusland. De vredesvoorwaarden. De vijandelijkheden in Finland gestaakt. De alcemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. m PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0-25, groot® contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. EERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. N@. 62 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Woensdag 13 Maart 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang In den stroom van elkaar de laatste dagen steeds weer tegensprekende berichten is er eindelijk eenig houvast te bespeuren. Het schijnt, dat men in Moskou tot overeenstemming is gekomen ofschoon de laatste berichten nog melding maken van het voortduren der onderhandelingen. De vredesvoorwaarden zelf zijn inmiddels gepubliceerd en daarom mag men wel aannemen, dat een eventueel compromis daarvan niet veel zal afwij ken. Uit deze vredesvoorwaarden blijkt wel, dat Rusland zich als de over winnaar in den strijd beschouwt en voornamelijk de eisch om in Hangö een Russische luchtvloot- en legerbasis te mogen vestigen is voor de Finnen een zeer zwaar offer. Men begrijpt eigenlijk niet waarom de Finnen dergelijke voorwaarden accepteeren, nadat zij vóór het conflict herhaaldelijk gewei gerd hebben daarin toe te stemmen. Waarschijnlijk waren er andere invloe den dan de oorlogstoestand aan het werk en zal de druk van Zweedsche zijde om aan Scandinavië het doortrekken van de troepen der geallieerden te besparen, wel zeer groot zijn geweest. Fransche en Engelsche hulptroepen kunnen natuurlijk den strijd in Finland een ander aanzien geven, maar dan wordt Finland hij den grooten strijd in Europa betrokken en wie zal garandeeren, dat het na afloop van den oorlog er beter aan toe zal zijn dan wanneer het thans deze voorwaarden accepteert? Commentaar zoowel in Finland als in de andere Europeesche staten over het thans gesloten compromis zal in de eerstvolgende dagen zeker niet ont breken. Daladier heeft in de Fransche Kamer uitvoerig over de voorbereiding van de hulp aan Finland gesproken en daarbij laten uitkomen, dat de onwil van Noorwegen en Zweden om eventueele troepen doortocht te verleenen tot dusver de groote rem voor een actiever optreden der geallieerden is geweest. De Britsche minister van oorlog Stanley heeft een uitvoerig overzicht gegeven van de Engelsch-Fransche samenwerking en daarbij laten uitkomen hoezeer het Britsche leger in Frankrijk met mannen en materieel versterkt j is geworden. Volgens de „Nya Dagligt Allehanda" heeft het Finsche parlement de Russische vredes voorstellen reeds eenmaal in geheime ver gadering besproken. Gisteravond is het op een geheim gehouden plaats, wel beschermd tegen luchtaanvallen, bijeengekomen. Vroe ger op den dag had de parlements-commis- sie van buitenlandsche zaken een van de Finsche delegatie te Moskou ontvangen code telegram bestudeerd. Gemeld wordt, dat de delegatie den gehee- len dag heeft gewerkt en slechts enkele uren slaap heeft genoten. Mén verwacht, dat zij naar Helsinki zal terugkeeren en dat dan besluiten zullen worden bekend gemaakt. Bevestiging van Moskou. De radio-omroep te Moskou bevestigt, dat een FinschRussisch vredesverdrag is ge sloten. Het parlement beraadslaagt over de ratificatie der overeenkomst. Uit Helsinki wordt gemeld: Te Moskou is een overeenkomst ge sloten, welke een einde maakt aan de vijandelijkheden. Het Finsche parlement is gisteravond onder voorzitterschap van Vaino Hakela bijeengekomen om de door dé Finsche delegatie te Moskou geno men besluiten te bestudeeren en sanc- tionneeren en de overeenkomst te ratifi ceer en. Om half twaalf vanavond was het Finsche parlement nog in beraadslaging bijeen. MèdedCeüng van de Britsche radio- omroep. De Britsche radio-omroep heeft in zijn nieuwsuitzending melding gemaakt van een' bericht uit Stockholm, waarin wordt ver klaard, dat tusschen Finland en Rusland een overeenkomst is tot stand gekomen, hoewel liet verdrag nog niet is geteekend en de Voorwaarden nog niet bekend zijn. Dit bericht was afkomstig vah een eigen relatie van de B.B.C. te Stockholm. Het bericht luidde: „Zoojuist hebben wij als eenigen van de Finsche ambassade telefonisch de mededeeling ontvangen, dat te Moskou overeenstemming is bereikt, hoewel een verdrag nóg niet is geteekend. De voor waarden zijn nog steeds niet bekend". Het bericht tegengesproken. Te Londen heeft men een mededeeling van den Finschen radio-omroep gehoord, waarin verklaard werd, dat de geruch ten over een vrede tusschen Finland en Rusland ongegrond waren. Russische bladen publicceren slechte legerbericht. De Russische bladen publieeeren slechts het dagelijksehe legerbericht. Voor het overige worden de lezers niet ingelicht over den oorlog in Finland en de vredes-onder- handelingen. Twee Finsche ministers willen aftreden. Uit goede bron verneemt Havas, dat als gevolg van do Dinsdagavond tusschen Mos kou en Finland gesloten overeenkomst twee Finsche ministers besloten hebben af te treden. Het zijn de ministers van landsverdedi ging Nikkanel en van openbaar onderwijs Hannula. Het Finsche parlement heden opnieuw bijeen. Het Finsche parlement zou hedenochtend opnieuw bijeenkomen öm verder te beraad slagen over de te Moskou bereikte overeen stemming. Over de overeenkomst is te Helsinki nog geen enkel Finsch communiqué gepubli ceerd. De onderhandelingen duren nog voort. De Finsche bladen hebben de volgende officieele mededeeling ontvangen: Tal van buitenlandsche radiozenders hebben berich ten verspreid over de sluiting van een vre desverdrag tusschen Sovjet-Rusland en Fin land. Op het- oogenblik, dat de bladen ter pers gingen, had men dienaangaande van de zijde der Finsche delegatie te Moskou nog geen enkele bevestiging ontvangen. Radio Helsinki maakt melding van een officieele Finsche verklaring volgens welke de onderhandelingen te Moskou nog steeds gaande zijn. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „De Finsch-Russische onderhandelingen, die te Moskou zijn gevoerd, hebben Dins dagavond tot het sluiten van vrede tusschen de Sovjet-Unie en Finland geleid. De voor naamste bepalingen van het verdrag zijn: 1. Onmiddellijke staking der militaire ope raties aan beide zijden. 2. Cessie van de Karelische landengte met inbegrip van Viborg, de golf van Viborg met de daarin gelegen eilanden, de W. en N. oever van het Ladogameer met de steden Koholm, Sortavala, Suojaervi, eilanden in de Finsche Golf, gebied ten O. van Merkjaev- vi met de stad Kuola'Jaervi en een deel van de schiereilanden Rj?Batschi en Sredni. Artikel 3. De beide verdragsluitende par tijen verplichten zich te onthouden van lede ren aanval jegens den ander en geenerlei bondgenootschappen te sluiten, respectieve lijk niet deel te nemen aan coalities, welke zich richten tegen een der verdragsluitende partijen. Art. 4. Verpachtig van het schiereiland Hangö en omliggende wateren en enkele eilanden ten Z. en O. van het schiereiland voor den tijd van 30 jaren tegen 8 millioen Finsche mark om er een Russische marine- basis te vestigen, welke den toegang van de Finsche golf beheerscht en er lucht- en land strijdkrachten te stationneeren. 5. Finland verplicht zich in zijn wateren aan 't Noordelijk deel van den Atlantischsn Oceaan geen oorlogsschepen, duikbooten en luchtstrijdkrachten te stationneeren met Uit zondering van kleine kustwachtschepen. Finland mag hier geen oorlogshaven of an dere militaire werken aanleggen. De Sovjet- Unie verplicht zich haar troepen uit Petsamo terug te trekken. 6. De Sovjet-Unie zal het recht genieten van vrij transito ver keer zonder douanecon trole via Petsamo naar en van Noorwegen. Russische staatsburgers hebben hier vrije doorreis en Rusland mag over dit gebied een vliegdienst met Noorwegen onderhouden. 7. In den loop van 1940 zal een spoorweg worden aangelegd van Kandalksja naar Kemijaervi. 8. Er zullen onderhandelingen worden ge veerd over het sluiten van een handelsver drag. 9. Het vredesverdrag zal binnen drie dagen worden geratificeerd; de ratificatieoorkon den zullen te Moskou worden uitgewisseld. Op 13 Maart om twralf uur zullen de krijgs- drijven aan h'et front worden gestaakt. Van 15 Maart des ochtends om tien uur af zullen de troepen van beide zijden zich terugtrekken op hun nieuwe staatsgrenzen. 10. Onderhandelingen over een handelsver drag tusschen de Sovjet-Unie en Finland zullen direct worden aangevangen. Bitterheid te Helsinki. De Finnen ontwaakten vanochtend om in enkele kranten met dikke koppen „buiten landsche radioberichten" over het sluiten van den vrede te zien aangekondigd. Tot dusver is van Finsche zijde geen officieele mededeeling gedaan. Een der bladen publi ceert het bericht zelfs niet eens. Het besef van de strengheid der voorwaar den van de regeling bracht groote ontstelte nis teweeg en menige uiting van bitterheid werd gehoord. Zelden kan een vrede met zoo weinig geestdrift verwelkomd zijn a's deze. Aftreden van twee Finsche ministers bevestigd. Men bevestigd dat de ministers van oor log en onderwijs zijn afgetreden aangezien zij zich niet konden vereenigen met het be sluit der regeering vrede te sluiten met de Sovjet Unie. Hoewel de ochtendbladen geenerlei aan- wijziging bevatten omtrent de voorwaarden van hét te Moskou tot stand gekomen ac- coord, geven zij te verstaan, dat het tot stand komen van den vrede practisch zeker is. Over het algemeen verkeert de bevolking nog in onwetendheid ten aanzien van het aceoord. De stad heeft haar gewone aanzien behouden. Men gaat nog steeds door met den bouw van schuilkelders. Radiorede van minister Tanner. De minister van buitenlandsche zaken, Tanner, zou hedenochtend voor de radio spreken over de tegenwoordige politiek van Finland en de betrekkingen met Rusland. Zal het parlement het accoord rati- ficeercn? In bepaalde Finsche kringen sluit men niet de mogelijkheid uit, dat zich van daag, ingeval het parlement zou weige ren, het te Moskou tot stand gekomen accoord te ratificeeren of de regeering in navolging van de ministers van lands verdediging en nationale opvoeding, in haar geheel zou aftreden, een verrassen de omzwenking zou kunnen voordoen. In dit geval zou het mogelijk zijn, dat andere mannén aan de'macht komen, die vastbesloten zijn, den strijd tot het einde toe voort te zetten. Helsinki, 13 Maart (Havas): De minister van buitenlandsche zaken, Tanner, heeft in zijn radio toespraak, die 20 minuten duurd6, verklaard, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag tusschen Rus land en Finland vrede was geslo ten. De vijandelijkheden waren ons elf uur gestaakt. Reuter meldt, dat de wapenstil stand om eit' uur is ingetreden, op welk uur het vechten overal ge staakt werd. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIË. Volgens de Soir hebben gister omstreeks het middaguur verscheidene vliegtuigen op groote hoogte boven Verviers gevlogen. Twee vliegtuigen hebben oen wit rookgor dijn achtergelaten. Luchtdoelgeschut kwam in actie. Later heeft een ander vliegtuig zeer laag en met een buitengewoon groote snel heid boven een stadswijk van Verviers ge vlogen. Verscheidene burgers hebben vol gens het blad het hakenkruis op het vlieg tuig herkend. Het toestel verwijderde zich in oostelijke richting. Het luchtdoelgeschut kwam krachtig in actie. Minister Spaak heeft den ambassadeur van België te Berlijn opgedragen bij de Duitsche regeering krachtig te protesteeren. Beloften der rijksregeering dat dit niet zou gebeuren waren aan de Belgische regeering gedaan, nadat een Belgische luitenant-vlie ger door een Duitsch vliegtuig bij Sint Hu- bert was omlaag geschoten. DUITSCHE DUIKBOOT IN DUITSCHE BOCHT TOT ZINKEN GEBRACHT? Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Maandagmiddag tijdens een verken ningsvlucht boven de Duitsche Bocht en dé rivier mondingen een bommenwerper der Koninklijke luchtstrijdkrachten met succes een aanval heeft gedaan op een Duitsche duikboot. Men heeft gezien, dat de duikboot door minstens een bom werd getroffen. Men gelooft dat zij gezonken is. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteravond vermeldt: Plaatselijke actie van de artillerie. Het Fransche legerbericht van vanochtend luidt: „niets te melden". DEENSCH—ENGELSCHE HANDELS OVEREENKOMST. Vertegenwoordigers van de Deensche éfl Engelsche regeering hebben gister te Lon den een handelsovereenkomst geparafeerd, welke voor den duur van den oorlog zal gel den. Deze overeenkomst beoogt hetzelfde als de overeenkomsten, welke Engeland reeds met andere neutrale landen heeft gesloten. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. De Kussen en de Finnen zijn hei eens. Na velerlei geruchten waarvan eenige met groote stelligheid verkondigden, dat de vrede reeds gesloten zou zijn, is er i dan eindelijk een telegram van het D.N.B., dat niet direct werd tegengesproken. Er zou te Helsinki thans een beslissuig zijn genomen met het gevolg, dat vanmid dag om twaalf uur een wapenstilstand zou ingaan en dat, wanneer de overeenkomst definitief was, de troepen van de Finnen en van de Russen Vrijdag op de nieuw gevorm de grenzen zouden terugtrekken. En er is slechts één ding, dat bij dit be richt zeer onwaarschijnlijk leek en wel- het allervoornaamste, namelijk de regeling zelf omdat deze voor de Finnen zulke zware voorwaarden inhoudt, dat het onbegrijpelijk is, dat men te Helsinki zich daartoe heeft laten verleiden. De geheele Karelische landengte met in begrip van Viborg, de geheele kust van het Ladogameer, het Visscherseiland en gedeel ten van Oost-Finland zouden in Russische handen komen en daarnaast zouden de Rus sen het recht krijgen om Hangö en het daarbij behoorend gebied te pachten voor den aanleg van een Russische marine basis om van de andere voorwaarden maar niets eens te spreken. Finland heeft den Rus nimmer op Hangö willen zien omdat men maar al te goed begreep, dat men daarmee een voortduren de bedreiging van zijn onafhankelijkheid had te vreezen. En daarom is het zoo ver wonderlijk, dat de delegatie in Moskou een dergelijk verdrag aanvaardt en dat de Fin sche landdag heeft vergaderd om het ver drag goed te keuren en het te ratificeeren. Wanneer dat alles inderdaad juist is, zal dit vredesverdrag de verwondering van een groot deel van Europa opwekken. Zoo slecht stonden de Finnen er niet voor of de strijd was nog -voor onoverzienbaron tijd vol te houden. Het is volkomen juist, dat men in veel staten, waar men voldoende hulp had kunnen verleenen, Finland veel te lang aan zijn lot heeft overgelaten. Eerst op het allerlaatste oogenblik, nu de Russen vorderingen van beteekenis hebben ge maakt, spreekt men in Zweden van het zen den van grootere eenheden vrijwilligers en laten zoowel Engeland als Frankrijk weten wat er zoo al achter de schermen gebeurd is en welke machtige legerscharen er gereed staan om naar Finland te vertrekken-. De Times heeft kort geleden geconclu deerd dat Engeland niet het voorbeeld uit den vorigen wereldoorlog moet volgen, zoo dat men later moet treuren om gemiste kan sen. Het ziet er inderdaad naar uit, dat door dit vredesaccoord zal blijken, dat de geal lieerden opnieuw een goede kans op succes hebben laten loopen en men kan er van verzekerd zijn, dat de heeren Chamberlain en Daladier in hun respectievelijke parle menten daarover nog wel het een en ander te hooren zullen krijgen. Ook in Zweden zal men met een dergelijk compromis niet erg in zijn schik zijn. Zwe den heeft zich destijds hardnekkig verzet tegen een Russische bezetting van de Alands-eilanden, maar wanneer Hangö een Russische luchtvlootbasis wordt, zal men in Zweden opnieuw de nabijheid van Rusland als een voortdurende bedreiging ondervin den. Zweden heeft dat alleen aan zich zelf te danken. Zweden heeft te veel op eigen be langen gelet, het verkeerde door zijn terri toriale ligging in een uiterst moeilijke posi tie en het heeft in zekeren zin Finland daarvan de dupe laten worden. Engeland weigerde vredesvoorwaarden door te geven" waarin de Finnen van Russi sche zijde tot een gevaarlijk compromis wer den gedwongen. Van Zweedsche zijde had men tegen het arrangeeren van een vredes conferentie geen bezwaar en het gevolg is, dat daarvan niet alleen de Finnen, maar ook de Zweden zelf de nadeelige gevolgen zul len ondervinden. Naar verluidt zouden de minister van Handel en de minister van Landsverdedi ging in Finland besloten hebben af te tre den en men mag veilig aannemen, dat deze beiden zich niet met het compromis konden vereenigen. Dat de minister van Landsver dediging daaraan zijn goedkeuring niet kon hechten is het beste bewijs, dat Finland er nog niet zoo slecht voorstond en dat de strijd nog langen tijd was vol te houden. Wie de voorwaarden ziet waaronder de Fin nen bereid blijken een eind aan den oorlog te maken, kan niet anders dan van een groot succes van Russische zijde spreken. Het is de groote vraag in hoeverre Enge land en vooral Frankrijk op deze concessies van Finsche zijde hun invloed hebben uit geoefend. Engeland heeft bij monde van Chamberlain verklaard, dat het bereid was afdoende hulp aan Finland te zenden, mits dat land er maar om zou vragen. Dat was een krachtige ruggesteun voor de Finsche rui- 'ie in Moskou en kon de oorzaak zijn, dat de Russen, min of meer bevreesd om rechtstreeks in den Europeeschen oorlog te worden betrokken, heel wat water bij hun wijn zouden schenken. En naar het Engelsche voorbeeld heeft Daladier gister in de Fransche Kamer me dedeeling gedaan van de groote Fransche weermacht, die eveneens naar Finland zou kunnen vertrekken, wanneer men van Fin sche zijde daartoe het verlangen te kennen zou geven. Dat alles had de Finsche positie kunnen versterken. Wanneer er een vrede op deze voorwaar den tot stand komt zal Duitschland onge twijfeld de lachende derde zijn. In Duitsch land had men groote behoefte aan rust in Noord-Europa, waardoor het gevaar van een mogelijken aanval der geallieerden ont stond op een geheel ander front dan Duitschland daarvoor beschikbaar heeft. Wanneer bovendien de Russen met den af kop van' het Finsche avontuur tevreden zijn, mag men verwachten, dat de stem ming tusschen Duitschland en zijn bondge noot er niet slechter op zal worden en za' men zich in Berlijn zeker met voldoening de handen wrijven en constateeren, dat de geallieerden inderdaad het vogeltje weer eens over het touw lieten vliegen, een goede kans gemist hebben. Wat men er in Italië over denkt is op het oogenblik, dat wij dit schrijven nog niet be kend. Men mag veilig aannemen, dat deze staat, die voortdurend op de wip staat, op den duur zal afglijden naar de zijde waar het meeste succes bereikt wordt en dat men door de regeling van het Finsche conflict weer dichter bij Duitschland en misschien zelfs bij Rusland is gekomen. Het zal intusschen interessant zijn eens na te gaan hoe de Finnen zelf op den vrede onder deze voorwaarden reageeren.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1