MaanstIen J SL MORTH CTATE I NORTH-STATE Nederlander in arrest. De ondergang van de „Eulota". Verscherpte bepalingen voor 't grensverkeer met Duitschland. Landbouwers gingen elkaar te lijf. Zoo noodig vordering van stroo. Eind Februari 289.202 werkloozen. Drie boerderijen door orand verwoest. Waterstaat, verkeers- fonds en staats mijnen. Fijn dat je om v hebt gedacht! bhuitCeton GEMEt TWEEDE BLAD. De o over re artikel' langrij er nog reden misver daan. stadge ster ae Van baat burges geoefe taak t richte reeds neer zoekt, echte: wend de oe ingez weze ook 1 word helpe lekei De van art. midc op t< aarz weg gem E< om none fen. op, niel hul; mew ten een ger het j vei bu: (zi eei z i fei de wi Wl hi di V! n S' d 5 Onder verdenking van spionnage. De politie te Arnhem heeft een Nederlander gearresteerd, die verdacht wordt van spionnage. Hij is in het politiebureau te Arnhem in voorloopige hechtenis gesteld. Relaas van kapitein Elzinga. Kapitein Elzinga van het gezonken mo tortankschip „Eulota" heeft verklaard, dat de ontploffing, welke het zinken van het schip ten gevolge had, zich gistermorgen vroeg heeft voorgedaan. De radiohut werd door de kracht van de explosie geheel vernield, zoodat het niet mogelijk was nood seinen uit te zenden. Inmiddels be gon het schip over te hellen. De bemanning begaf zich in de booten en na tien minuten bevond men zich op veiligen afstand van het zinkende schip. Kapitein Elzinga voegde eraan toe, dat hij met de booten gedurende zes en een half uur in de nabijheid van de „Eulota" bleef, voordat het schip in de golven ver dween. Later verscheen een Fransch vliegtuig boven de booten en de bemanning wenkte den bestuurder voor hulpverleening. Na eenigen tijd kwam een Britsch oorlogs schip op de plaats, waar de booten dreven en dit nam de Nederlanders aan boord. Gis teravond heeft het de bemanning aan wal gezet. Slechts enkele opvarenden hadden lichte kwesturen bekomen. Kapitein Elzinga kon geen verklaring ge ven van de oorzaak der ontploffing. De „Eulota" had alle lichten ontstoken en toonde de Nederlandsche vlag op het oogenblik, dat de ontploffing plaats greep. Naar wij vernemen zullen ingaande 15 Maart van Duitsche zijde nieuwe verscherp te grensbepalingen voor het z.g. kleine grensverkeer in werking treden. Neder landsche grensbewoners moeten voor het passeeren van de grens voorzien zijn van een speciale machtiging van den Duitschen Landrat te Bentheihi. Aan de Duitsche grensbewoners zal slechts bij hooge uit zondering het passeeren 'der grens worden toegestaan. in deze 62-jarige eveneens Twee gewonden. Gisteren kwam het tusschen de gemeente Woubrugge wonende landbouwer J. van Vliet en den 62-jarigen G. van der Lip tot een gevecht. Van der Lip, die de door van Vliet be woonde boerderij onder de nieuwe pacht, wetregeling had gepacht, wilde met twee zoons het land bewerken. Hij werd in het land echter opgewacht door van Vliet en diens zoon, die blijkbaar met de opzegging van de pacht niet accoord ging. In een ge vecht, dat ontstond werd van der Lip met een mestvork aan gelaat en hadden gewond. In drift ontstoken ging van der Lip en zijn zoon van Vliet te lijf en bracht hem met een voorstuk van een boerenwagen een zoodanigen slag tegen het hoofd toe, dat van V. bewusteloos neerviel. Onmiddellijk werd doktershulp ingeroepen. Voor het le ven van van V., die zijn woning is binnen gebracht, wordt gevreesd. Ten behoeve van de veehouderij. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Weijden (r.k.) betreffende het tegen redelijke prijzen ter beschikking stellen van stroo aan veehouders, heeft de minister van economische zaken het vol gende geantwoord: Het is den minster bekend, dat de vee houders in de uitsluitende weidegebieden ten gevolge van den minder gunstig uitge vallen hooioogst in het afgeloopen jaar en het afstaan van hooi ten behoeve van de fensiedoeleinden met moeilijkheden hebben te kampen en zij ruwvoeder over het alge meen zeer van noode hebben. Het is den minister bekend, dat hooi, waarvoor hij op verzoek van de militaire autoriteiten maximumprijzen vaststelde, in vele gevallen niet in voldoende mate voor de veehouders beschikbaar is en dat dien tengevolge grootere quanta stroo gevoe derd moeten worden. Het is den minister eveneens bekend, dat dé" strooprijzen door de voor defensie- en evacuatiedoeleinden noodige aankoopen en vooral tengevolge van de moeilijkheden, waarmede het vervoer te kampen had, ste gen tot een voor de veehouderij minder ge- wenschte hoogte. Uit de inmiddels door den mi nister genomen maatregelen moge blijken, dat hij het noodzakelijk achtte voorzieningen te treffen, op dat het stroo voor redelijke prijzen ter beschikking van de veehouders zou komen. Indien de getroffen maatregelen niet tevens ten ge volge mochten hebben dat voldoen de stroo ter beschikking van de veehouders komt, zal niet worden nagelaten te bevorderen, dat zulks wel het geval wordt. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het centraal bu reau voor de statistiek van den voorloopi ge gegevens over de week van 19 tot en met 24 Februari 1940. Arbeidsbemiddeling. Op 24 Februari 1940 waren bij de organen der openbare arbeids bemiddeling ingeschreven 336.104 werkzoekenden (351.320 mannen en 14.784 vrouwen). Hiervan ware 289.203 (279.321 mannen en 9.882 vrouwen) werk loos en waren 60.912 personen ge plaatst bij werkverruimingen, ook al mochen zij tijdelijk wegens weers- of andere omstandigheden niet hebben kunnen werken. Blijkbaar waren er dus 15.988 personen als werkzoekenden ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week van 19 tot en met 24 Februari waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 595.772 perso nen, waaronder 75.249 landarbeiders. Van de 520.478 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 27.6 (vorige verslagweek 29.8). In de overeenkomstige verslagweek van Februari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentgaes, indien de landarbeiders bui ten beschouwing worden gelaten): 1932 27.6 (26.7); 1933 33.4 (33.7); 1934 26.9 (28.0); 1935 32.6 (34.6); 1936 33.3 (35.41 1937 29.4 (30.9); 1938 27.8 (28.8); 1939 23.8 (24.6); 1940 27.6 (27.1). DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND. In een aan de gemeente toebehoorena dubbel woonhuis aan de Van Zadelhoff- straat te Doetinchem ontstond gisteravond in een schoorsteen brand. Het greep zoo spoedig op zich heen, dat het dubbele woonhuis bijna geheel uitbrandde. Het pand werd bewoond door de gezin nen Rattinghuis en Siebelink, die slechts weinig van hun inboedel in veiligheid heb ben kunnen stellen. Groote schade bij brand te idees. Gistermiddag werd de Nijmeegsche brand weer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in drie kleine boerderijen aan de Breedestraat te Hees bij Nijmegen. Het vuur bleek door onbekende oorzaak te zijn ontstaan in de boerenwoning van de familie Schuiling. De vlammen vonden gretig voedsel in den opgeslagen voorraad stroo en hooi. Na eenigen tijd sloeg het vuur over op de aangrenzende boerderij van den landbouwer Arts. Ook deze boerenhoeve stond spoedig in lichter laaie. Van hier ver breidde de brand zich naar de naastgelegen boerderij van de familie van der Velde. Dit perceel is door een brandmuur van het huis van het gezin Arts gescheiden. Evenwel was het vuur door den feilen wind overgeslagen op het met stroo gedekte dak, zoodat wel dra ook dit perceel in vlammen was gehuld. Onder leiding van commandant F. J. de Rooy wist de brandweer met vijf stralen op de waterleiding hdt vuur binnen een uur meester te worden. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat de zeer oude boerderijen van de gezinnen Schuiling en Arts geheel afbrandden, terwijl van de hoeve van v. d. Velde slechts de muren overeind bleven staan. De inboedel der drie perceelen is voor een deel gered. De schade welke op tienduizend gulden wordt geraamd, wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. BENZINEBESPARENDE PRAEPARATEN BESTAAN NIET. Nu een handig oplichter er met zooveel succes in is geslaagd om een groot aantal goedgeloovige automobilisten tegen grof geld z.g. „synthetische benzine" aan te sme ren, daarbij een aanzienlijke besparing aan brandstof in het uitzicht stellend, .lijkt het niet overbodig, aldus schrijft ons de Bond van Automobielhandelaren en Garagehou ders „B. O. V. A. G.", er de aandacht op te vestigen, dat benzine-besparende praepara- ten alleen in het rijk der fantasie thuis be- hooren. Welke veelal sterk overdreven eigen schappen ook door de fabrikanten aan de diverse tabletten.en vloeistoffen, die van tijd tot tijd op de markt verschijnen, mogen worden toegeschreven, van benzinebespa ring is practisch geen sprake. Wel loopt men bij veelvuldig gebruik van enkele dier mid delen groote kans de conditie van den mo tor ongunstig te beinvloeden. Mede uit dien hoofde zal men goed doen, niet op aan lokkelijke voorspiegelingen in die richting in te gaan. VOORSTEL TOT GEBIEDSRUILING MET DUITSCHLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het op 13 Juni 1938 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten verdrag houdende vaststelling van een grensregeling aan het Schoonebeekerdiep (Grenzaa), aan de Worm, (Wurm), tusschen de gemeenten Losser en Bardel, aan de Rammelbeek (Rammelbacfi) en van een ge- biedsruil met bijbehoorend slotprotocol. Deze gebiedsruil is wenschelijk geworden o.a. tengevolge van de normalisatie van het Schoonebeekerdiep, de verlegging op een tweetal plaatsen van den loop van de Worm en de gedeeltelijke drooglegging en omleg ging van de Rammelbeek. Hoewel bij grensregelingen in beginsel ge streefd wordt naar gelijkheid van geruilde oppervlakten, zal tengevolge van het onder havige verdrag het Duitsche rijk van Neder land een gebied verkrijgen, dat 215 centi aren grooter is dan het gebied, dat het aan Nederland afstaat. Bij de briefwisseling van 13 Juni 1938 is tusschen hare majesteits ge zant te Berlijn en den rijksminister van buitenlandsche zaken aldaar overeengeko men, dit verschil bij latere wijzigingen van de grens te vereffenen. INBRAAK IN JUWELIERSZAAK TE AALSMEER. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is ingebroken in de zaak van den heer B. Copini, horlogemaker en juwelier aan de Zijdstraat te Aalsmeer. Vermoedelijk heeft men met een steen een der étalageruiten verbrijzeld en daarna een greep gedaan naar de uitgestalde voorwerpen. Op het oogenblik kan nog niet worden nagegaan hoeveel er vermist wordt. Eerste Kamer. (Van onzen parlementairen verslaggever). De Eerste Kamer is gistermiddag begonnen met behandeling van de begrootingen van Waterstaat, het Verkeersfonds en de Staatsmijnen in Limburg voor 1940. De discussie was weinig belang rijk en vrijwel geheel, zij het op beperkter schaal, een copie van het verhandelde in de Tweede Kamer. Als minister Albarda voor zijn antwoord langer dan drie kwartier noodig heeft, zal ons dat verwonderen! De heeren ter Haar (c.h.), v. d. Bilt (s.d.), de Jong (r.k.), Janssen (r.k.), van Rappard (lib.), Sikkes (s.d.) en Janssen de Limpens (r.k.), die aan het woord kwamen begroet ten dezen minister van Waterstaat, die voor het eerst een begrooting in den senaat te verdedigen had met welwillendheid; de heer ter Haar prees in het bijzonder de duide lijke en zakelijke manier waarop Z.Exc. de Kamer schriftelijk van antwoord had ge diend, zoodat hem slechts eenige vragen op het terrein van het verkeer en de veiligheid van het verkeer overbleven. Hij waar schuwde den minister tegen verdere ver zwaring van lasten van het motorwegver- keer; het zou anders wel eens voor de re geering worden het slachten van de kip met de gouden eieren. Met het oog op de veilig heid, o.a. in verband met de grootere pre ventie tengevolge van strengere straffen in de toekomst bepleitte hij spoedige invoering van de wegenverkeerswet en aanpassing van de bepalingen van het wegenverkeersregle ment aan den nieuwsten toestand, zoodat men niet met enkele verouderde regels be gint. In het bijzonder wijdde deze afgevaar digde uit over de te stellen nieuwe ver- keersvoorschriften, waarmede hij de fietsers ook rijkelijk wilde bedenken, die hij als de voornaamste veroorzakers van de talrijke ongevallen op den weg beschouwde. Verder drong hij aan op versnelling van de uitbrei ding van het aantal automatische signalen bij onbewaakte overwegen en op het ver plicht stellen van richtingaanwijzers op trams. Voor den Amsterdamsche oud-wethouder was het een verheugende mededeeling in de memorie van antwoord, dat de tunnelbouw bij Velsen doorgaat. Dat is een van de plan nen van minister Albarda, die in zijn me morie de uitvoering van een aantal groote werken, kanalen, inpolderingen, bouw van sluizen en bruggen, bestellingen van spoor wegmateriaal en bouw van vliegtuigen voor de K.L.M. heeft aangekondigd. Hij noemde het zelf een beperkt programma; in aanmer king genomen, dat dit ministerie nog een goede 1Y, jaar zal zitten en de tijdsomstan digheden onzeker zijn (moeilijke aanvoer van materiaal) kon de bewindsman weinig meer voorstellen. Zijn partijgenoot v. d. Bilt onderschreef dit, keurde het beknopte pro gram goed, waarin hij de vervulling zag van de taak van dezen socialistischen minis ter, onder wiens beheer zoovele mogelijkhe den voor werkverruiming zich openen. Deze worden aangegrepen en ze vallen ook ge heel in de lijn van het „Plan van den Ar beid". Ook deze afgevaardigde besprak de verkeersveiligheid en bepleitte in het bij zonder het verplicht stellen van bloed onderzoek voor degenen, die onder den invloed van eenigen alcohol een verkeers ongeluk hadden veroorzaakt. De heer Jans sen de Limpens (r.k.) bleek dezen wensch te deelen en eveneens spoedige invoering van de wegenverkeerswet te wenschen; menige van zijn opmerkingen strookten overigens ook al met die van den heer ter Haar. Het mijnwezen. De heer v. d. Bilt is echter specialist op het terrein van de Limburgsche mijnen, kent de nooden en behoeften van de mijn arbeiders. Hij had lof voor de wijze waarop het staatsbedrijf wordt geleid, voor de doel treffende inrichting van de mijnen en voor In etk opzicht mperteur voor 25 cent. I 1 BLENDED «JCICARETTES tal van sociale zorgen voor de arbeiders. Hij was dankbaar' maar niet voldaan. De me chanisatie is niet alleen van voordeel maar ook van nadeel voor de arbeiders geweest. Hun productief vermogen is er door toege nomen en de uitkomsten van het bedrijf zijn dan ook zeer goed. Jammergenoeg gaat dit gepaard met klachten over lichamelijke af matting. Een studiecommissie stelt daarnaar thans een onderzoek in en nu wilde de heer v. d. Bilt, dat de vakvereeniging ook een door haar aan te wijzen arts (op haar kos ten) aan het medische gedeelte van het onderzoek konden laten deelnemen. Achtte deze afgevaardigde de afschrij- vingspolitiek van de directies zéér ruim, den heer de Jong (r.k.) ging ze veel te ver. Hjj drong aan op een hoogere winstuitkeering aan den Staat dan de acht procent die voor 1938 was vastgesteld, op welk percentage de nieuwe winstuitkeering ook wel zal worden geraamd. In 1938 is op een door den staat in de mijnen gestoken kapitaal van 43 millioen niet minder dan 20 millioen winst gemaakt! Dus zou er wel wat meer voor de staatskas kunnen afvallen. Zijn partijgenoot de heer Janssen, evenals de heer v. d. Bilt in de Limburgsche dreven thuis, maande echter tot voorzichtigheid, er aan herinnerend, dat we nu pas drie goede jaren achter den rug hebben en de heeren blijkbaar de vele slechte jaren al vergeten zijn! Wel was hij van oordeel dat de financieels uitkomsten toelieten vat meer te doen voor het pensioenfonds en het vastleggen van toeslagen op de loonen in de looncontracten. Nadat de heer van Rappard (lib.) een paar korte opmerkingen over het verkeer in den geest van den heer ter Haar gemaakt en aangedrongen had op spoedigen bouw van de nieuwe brug bij Doesburg, ging de heer Sikkes (s.d.) zich een weinig te buiten aan wat hij zelf noemde „provincialisme" door eenige trambelangen in Friesland en de aan sluiting van de nieuwe wegen in den N.O.- polder aan het Friesche wegennet en voor namelijk in de richting van den Afsluitdijk t'< bepleiten. Dit „provincialisme" was echter beschei den en zal noch den voorzitter, noch de Kamer hebben gestoord, daar in weinig woorden veel werd gezegd. En nu vandaag minister Albarda! DOOR WILKIE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING! VAN A. A. HUMME Jr. 39) „Ik moest nu verzinnen, hoe ik het hemd zou kunnen bewaren, zonder ontdekt te worden, en de eenige oplossing leek mij, een ander hemd te maken, voordat de waschlijst den volgenden Zaterdag zou wor den opgemaakt en gecontroleerd. Toen u het plan opperde, de hulp van de politie in te roepen, begreep ik, dat u ons allen zand in de oogen wilde strooien en dat u de per soon was, die juffrouw Rachels juweel had weggenomen. „Het doet er niet toe, hoe ik het klaar speelde een nieuw nachthemd te maken, maar op Vrijdagmorgen, eenige uren voor de aankomst van brigadier Cuff, had ik het kleedingstuk klaar, gewasschen en gestre ken en voorzien van uw letters, in uw lade gelegd". ,,Ik zie geen enkel lichtpunt", zei ik, op Aiknf.unt gekomen. „Ben jij tot een conclusie is voorfJh Betteredge?" den. Een \U maar door. Misschien staat er gemeestcr Blijkens een ad verten ue m ««- i sche Courant had de heer H. S. Cloeck, M verderop iets, waardoor alles begrijpelijk wordt". Voordat ik hieraan gevolg kon geven, werd er geklopt. Beteredge keek verbaasd en geïrriteerd op. „Binnen!" zei hij onge duldig. De deur ging open en een man, die er door zijn donkere kleur uitzag als een zi geuner, met diep ingevallen wangen en een haviksneus, trad binnen. „Neemt u mij niet kwalijk", zei hij. „Ik wist niet, dat mijnheer Betteredge bezoek had".' Hij haalde een stuk papier uit zijn zak, dat hij aan Betteredge overhandigde met de woorden: „De lijst voor de volgen de week". Hij liet zijn oogen even op mij rusten en verdween daarop even kalm als hij gekomen was. „Wie is dat?" vroeg ik. „Dokter Candy's assistent en nu zijn plaatsvervanger, want de dokter is de ziek te, die hij dien avond van het diner, ter eere van juffrouw Rachels verjaardag, heeft opgeloopen, nooit geheel te boven ge komen. Zijn gezondheid is vrij goed, maar hij heeft zijn geheugen verloren als gevolg van <3e hëvige koorts, die hij heeft moeten doorstaan. Zijn praktijk is erg achteruit ge gaan, en hij telt zijn patiënten nog hoofdza kelijk onder de armen. Dat is de verklaring van dit bezoek. De assistent brengt mij iedere week een lijst van de armen, die ver sterking in den vorm van wijn noodig heb ben. Lady Verinder zond vroeger altijd port en sherry aan arme herstellenden en juf frouw Rachel wil met die gewoonte niet breken. Ik herinner mij, dat dokter Candy altijd de lijst bij mijn meesteres bracht en nu brengt zijn assistent hem bij mij". „Hoe heet die man?" vroeg ik. slandig inkoopen te qnen. w -= „Ezra Jennings", antwoordde Betteredge. „Niemand mag hem bijzonder graag". HOOFDSTUK V. Nadat Betteredge mij den naam van dok ter Candy's assistent had medegedeeld, vond hij dat wij genoeg tijd aan dit onbe duidende voorval hadden besteed en drong hij aan op het verder lezen van den brief. Ik hoopte in het vervolg van Rosanna Spearman's epistel de oplossing van 't my sterie te zullen vinden en vervolgde, waar ik de lectuur had onderbroken. 0 „Bezorgdheid en vrees maakten zich spoedig van mij meester, want ik begreep, dat brigadier Cuff er toe zou overgaan ons linnengoed en onze kleeding te controlee ren. Er was geen plaats in mijn kamer, of in het huis, die ik veilig oordeelde voor zijn speurzin. Ik wist geen betere oplossing, dan te doen, waarom u misschien zult lachen ik ontkleedde mij en trok het nachthemd aan. „Ik heb nooit gedacht, dat u een gent leman den diamant had gestolen, om de voldoening van den diefstal te smaken. Neen. Penelope had juffrouw Rachel, en ik had mijnheer Betteredge over uw spilzucht en uw schulden hooren praten en ik be greep direct, dat u den diamant had weg genomen, om hem te beléenen en zoodoen de in staat te zijn uw schulden te betalen. Welnu, ik had u het adres kunnen geven van iemand in Londen, die u er een flink bedrag op had willen voorschieten en die u verder niets zou hebben gevraagd. „Zoolang brigadier Cuff mij nog vrijheid van beweging liet, moest ik kiezen tusschen het vernietigen van het kleedingstuk, of het te verbergen op een veilige plaats op eeni ge afstand van het huis. Ik besloot tot het laatste en ik koos de plek, die ik zoo goed kende het Beefzand. „Ik zal wel iets vinden, waarin ik het droog bewaren kan. Vrouw Yolland heeft in haar keuken een verzameling ouden rommel, waarbij wel iets van mijn gading zal zijn. En dan zal ik naar het Beefzand gaan en het nachthemd in het drijfzand verbergen, waar niemand, die het geheim niet weet, het ooit zal kunnen vinden. „Als ik de eerstvolgende gelegenheid weer ongebruikt voorbij laat gaan en een gevoel van radeloosheid mij weer overvalt, dan neem ik afscheid van deze wereld, waar het geluk, dat anderen deelachtig wordt, mij is ontzegd. Vaarwel dan aan het leven, dat slechts door een weinig vriendelijkheid uwerzijds, voor mij eenige waarde heeft. Kwel u niet met zelfverwijt, als het op de ze wijze eindigt, doch tracht een weinig me delijden met mij te hebben. „Ik teeken, mijnheer, uw liefhebbende en dienstwillige dienares, Rosanna Spearman". Ik deed zwijgend den brief weer in de enveloppe en bleef in gedachten verzonken. „De brief bevat niet de verklaring, waar naar wij zoeken", zei Betteredge met een diepen zucht. „Als ik u was, zou ik dien brief niet overlezen, voordat u over uw moeilijkheden heen bent. U heeft al zorgen genoeg en deze brief zou u nog meer in den put brengen". Ik borg den brief in mijn portefeuille en, hoewel de tijd zijn verzachtenden invloed heeft doen gelden, kan ik niet dan met weemoed aan het droeve lot van Rosanna Spearman terugdenken. HOOFDSTUK VI. Ik had besloten zoo spoedig mogelijk naar Londen terug te keeren en mijnheer Bruff van den inhoud van den brief op de hoogte te brengen, waarna ik nogmaals een poging wilde wagen een onderhoud met Rachel te verkrijgen. Betteredge vergezelde mij op mijn wan deling naar het station en nadat wij het grootste deel van den weg zwijgend hadden afgelegd, besloot ik hem om opheldering te vragen omtrent een paar punten, die mij, in verband met het vraagstuk, waarmede ik mij bezig hield, belangrijk schenen. „Betteredge", begon ik, „ik moet je een paar vragen stellen, waarover jij je mis schien zult verwonderen. De eerste is: was ik dronken op den avond van Rachels ver jaardag?" „U dronken!" riep de oude man uit. „Ik heb het altijd als een tekortkoming in u beschouwd, dat u nooit iets wilt drinken, behalve aan het diner". „Voor ik naar het buitenland ging, Bet teredge", ging ik voort, „heb je mij in mijn jongensjaren goed gekend. Zeg eens eerlijk, herinner jij je soms een vreemd voorval, dat gebeurde, nadat ik naar bed was ge gaan? Weet je misschien, of ik slaapwan delde?" Betteredge bleek staan, keek mij onder zoekend aan en knikte. „Gaat u maar door. Ik zie al waar u heen wilt. U zoekt een verklaring voor de aanwezigheid van die verfvlek op uw nachthemd. Maar zoo komt u niet achter de waarheid, want u heeft nog nooit in uw leven geslaapwandeld". Wordt vervolgd. DE REDE Het Eerste heeft op 6 M gesteld over dag 16 Maart gische Kamei economische land en Belgi Hierop heeJ gende geantvi In de vrage druk gewekt zoowel op mil voorstander z van België oi zonder beden! gestelde kan gronde gevolg staatsman een ke zich met d waaraan imm ten grondslag de gelet op dt leg zou zijn, 1 misch gebied tie te betrekki stelling van z wezen. Indien voor! doeld, te kenr Cauwelaert vc taire samenwe België met de eigen initiatiei zen in den str niet worden a blijven, dan p dat aan de reg uit de gegronc kunnen blijken Mr. van Cai spreken nopen tusschen Nedei daarmede best enkele aanleid dat de voorzitt volksvertegenw buitenlandsche staatkunde in schouwingen z 19-JARIGE Op de scheef aan den Stadio middag de neg A. de Geus uit bekneld geraak draaiende deel jongeman kreeg op slag dood. Meisje doe veertienjarig m te Arnhem den werd door een aangereden. Zij naar het geme( waar zij kort na Bruine kaï den. - Met ingar koop van bruine vaststaat dat de den wordt gebr regeling voor su kandij in gering het bereiden vai niet meer tegen mentenbon voor schieden. Done HILVERSUM, uitz. 8.— ANP menten uit de 10:Morgenwi Voor de vrouw list. 11.— Wee] orkest en solist ANP-ber., gr.pl. soliste. 1.45 Gr 2.30 Zang en p cursus. 3.45 Gr thuiszittenden. kaleidoscoop. Avro-Amus.-ork halfuur. 7.Vc militairen. 7.30 ber., mededeelii orkest en solist Marcus Aureliu ber. 11.10 Avr Gramofoonplate HILVERSUM, 2KRO, de 12.—). 8.— Gr.pl. 10.15 11.30 Godsd. KRO-orkest. pï.) 2.Handw Bijbellezing. 4.4 denarbeid voor monie-orkest het Leger des Boekbespr. 7.4! SOS-ber. 8.15 C „Christelijk-soc Kamerorkest solist. 10.AN Verv. concert. Schriftlezing. ENGELAND, 39 11.35 n.m. ook 12.20 Ber. 12. Italië: •Lichte m Sted. orkest va serie. 3.50 Caba serie (Wels). 4 5.35 Gesprekken 5.55 Orkest va ken. 6.20 en 6.50 film. 8.20 Ber. mentary". 8.55 kerkdienst. 9. 10.30 Het C Radiotooneel. 1 RADIO PARIS

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6