$covwciaal 1lieuuus SMmnmiws De begrooting 1940 van Bergen. CASTRICUM HENSBROEK Ned. Tuindersbond. BAKKUM Jubileum aan Duin en bosch. GUNNING AANBESTEDING. De Alkmaarsche Courant HOTEL DU NORD. Harmonie-Theater. STRATEN ZONDER EINDE. City-Theater. VLIJMSCHERP OP AVONTUUR. Roxy-Theater, MARIA ILONA, Victoria-Theater, WtöU SPANNING. DERDE BLAD. 3 SUMNER WELLES' BESPREKINGEN. Sumner Welles en Kennedy hebben gis teravond een onderhoud van anderhalf uur met Chamberlain en Halifax gehad. Sumner Welles op weg naar Parijs. Sumner Welles heeft Londen vanochtend verlaten om zich per vliegtuig naar Parijs te begeven. Ambassadeur Kennedy vergezel de hem. NIEUW ITALIAANSCH-RUSSISCH HANDELSVERDRAG? Van betrouwbare zijde wordt te Rome vernomen, dat de leden' van de permanente Russische handelscommissie, welke haar ze tel te Milaan heeft, binnenkort naar Rome zullen komen om te onderhandelen over een nieuw Russisch-Italiaansch handelsaccoord. De leider der commissie is van Milaan naar Moskou vertrokken, blijkbaar om in structies te halen. KONING CAROL VAN ROEMENIE BIEDT TURKIJE EEN DORP AAN. Koning Carol heeft besloten, in het door de aardbeving getroffen Turksche gebied, op de plaats waar eens het dorp Erzindjan lag, op kosten van den Roemeenschen staat een geheel dorp in Roemeenschen stijl te doen bouwen. Uit Roemenië zullen deskun digen en het noodige materiaal naar Tur kije worden gezonden. Het dorp zal Rome- nopa heeten. HET FRANSCHE LEGEBERICHT. Het Fransehe legerbericht van Woens dag luidt: Een kalme dag aan het geheele front. DE DEKKING DER OORLOGSKOSTEN IN ENGELAND. Sir John Simon heeft in het Engelsche Lagerhuis een crediet aangevraagd van 700 millioen pond als eerste termijn voor de algemeene oorlogskosten gedurende het komende begrootingsjaar. Hij verklaarde, dat van de 5!00 millioen, die op 1 Sept. 1939 aangevraagd waren, 300 millioen zijn uitgegeven, terwijl waarschijnlijk nog 100 millioen uitgegeven zullen worden voor het einde van het loopende begrootings jaar. De uitgaven stijgen snel en alle oorlogsdiensten tezamen kosten thans on geveer 5 millioen per dag. De overige uitgaven brengen het totaal op ongeveer 6.5 millioen per dag. Het crediet kan der halve voldoende zijn voor ongeveer 4 maanden van dit jaar. Simon heeft het voornemen om de drie of vier maanden een crediet aan te vragen, zooals dat 25 jaar geleden ook is gebeurd. REDE VAN EDEN. De Britsche minister voor de Dominions, Eden, heeft het woord gevoerd aan een noenmaal van de buitenlandsche persver- eeniging te Londen. Hij zeide onder meer, dat, hoe ook voorloopig de ontwikkeling van den oorlog zal zijn, er geen plaats is voor aarzeling of compromis. De rol, die het Britsche rijk in den oorlog speelt, is van grooter gewicht dan ooit en, wanneer de Britsche krachtsinspanning geheel ont wikkeld is, zal zij beslissend zijn. „Ik heb mij, aldus Eden, bij mijn gesprekken met Hitier er rekenschap van gegeven, dat hij niet in staat is, de werking van een vrije democratie te begrijpen." Eden deelde mede, dat het aantal be stuurders, waarnemers en andere leden der vliegtuigbemanningen, wanneer het rijksopleidingsplan geheel in werking zal zijp, niet minder dan 50.000 zal bedragen. Sprekende over den vrede van Moskou zeide de minister: „Geen land heeft op dapperder wijze het recht van vrij1 te zijn verdiend.' MOORDAANSLAG IN LONDEN. Sir Michael Odwyer, de vroegere gou verneur van de pendsjab, is gisteravond doodgeschoten door een Indiër op een ver gadering van de East India Association. De dader verwondde verder den staatssecre taris voor Indië, Lord Zetland, terwijl voorts Sir Louis Dane, die vroeger in Kashmir gewoond heeft en Lord Laming ton, de vroegere gouverneur van Bombay, getroffen werden. Lord Zetland kreeg een schampschot. Sir Louis Dane een gebroken arm en Lord Lamington verwondingen in een arm. Brigadier-generaal Sykes, die naast Lord Zetland stond, bleef ongedeerd. Odwyer was 75 jaar oud. Toen hij luite nant-gouverneur van den Pendsjab was, deed zich de Amritsm-zaak voor. De aanslag werd gepleegd tegen het einde van een drukbezochte vergadering in Caxton Hall. Vier schoten werden snel achtereen gelost. Men zag Odwyer, ernstig bloedende uit een wonde in de borst, op den grond vallen. Lord Zetland viel naast zijn voorzitterszetel en men zag, dat ook Lamington en Dan-e gewond waren. De man, die geschoten had, schreeuwde, de revolver in den vuist: „Op zij", waarop hij naar de deur rende. Een oogenblik ontstond er verwarring, maar twee mannen spron gen op hem af. Ook zette de politie het ge bouw af. De politie heeft een zekeren Mahomed Singh Azad gearresteerd, die verdacht wordt van het plegen van den aanslag in Caxton Hall. RADIOREDE VAN HAMBRO. De Noorsche president van het storting, Hambro, heeft gisteravond in een rediorede- voering verklaard, dat het Noprsche volk thans rouwt over de harde voorwaarden, welke de verantwoordelijke staatslieden in Finland gemeend hebben te moeten aan vaarden. Zij hebben alleen gestreden en sluiten alleen vrede. Ons land was niet in staat militairen bijstand aan Finland te ver- leenen, en alle andere hulp schijnt op dit oogenblik van weinig waarde. De strijd van Finland werd opgevat als een strijd van de rechtvaardigheid tegen het geweld. De naam van Mannerheim zal blijven voortleven in de harten van een volk, dat honderden jaren alle lasten heeft gedragen van een strijd tegen de overweldigende krachten van een vijand en nimmer heeft toegegeven. Wij weten niet, hoe wij Finland moeten danken. Gewone dienst inkomsten en uitgaven 575.116.71. Kapitaaldienst 249.993.08. De raad komt 21 Maart voor de behande ling van de' begrooting 1940 bijeen. De me morie van toelichting werd ook dit jaar niet gelijktijdig, zoo als elders gebruikelijk is, met de raadsleden, aan de pers verstrekt. In tegenstelling met het vorig jaar ont breekt dit jaar een aanbiedingsbrief, zoo dat de raad zich een overzicht moet vormen van den toestand uit de toelichting door B. en W. bij 'de verschillende posten gegeven. Het ontbreken van den aanbiedingsbrief zal wel verband houden met het feit, dat de commies-redacteur mr. Rovers in de tweede helft van 1939 bij de gemeente Alkmaar in functie trad. Door de toeneming van de ge- meentebemoeingen was een achterstand ter secretarie ontstaan, die in de Oetoberverga- dering noopte tot de aanstelling van 'n tij de- lijken ambtenaar. Wanneer wij de omvang rijke stukken zien die voor 'n raadsvergade ring verstrekt worden, een omvangrijkheid gelijk aan die van een stad met viermaal zoo veel zielen, dan begrijpen wij volkomen, dat er ter secretarie hard gewerkt wordt. Ge zien de mindere papieren rompslomp in ge meenten van gelijke grootte als Bergen, rees bij ons wel eens de vraag of dat niet vereenvoudigd kon worden. Dit kan thans gevoegelijk buiten beschouwing blijven, te meer omdat wij de overtuiging hebben, dat de raad nog meer dan het college in deze richting heeft gedaan. Vast staat, dat er ter secretarie veel werk wordt verzet en dat de daar te werk gestel de ambenaxen hard noodig zijn. Des te meer verwondert het ons, dat B. en W. een van de meest active ambtenaren tevens met de leiding van de distributie willen belasten en hem daarvoor een extra-salaris van 1300 willen toekennen. Wij gunnen deze volijve- rigen ambtenaar gaarne een salarisverhoo- ging, doch achten cumulatie van functies ongewenscht, omdat nu eenmaal niemand in staat is, als hij het eene doet, ook het andere te verrichten. Voor dezen nieuwen dienst, waarvoor het Rijk 85 pCt. vergoed, is op de "begrooting een bedrag van 4692.85 uitgetrokken. Het budgetrecht van den raad is met dit voorstel dus gemoeid en wij verwachten, dat daar over dus straks nog wel een woordje zal vallen. Nu is de burgemeester met de ver antwoordelijkheid belast van de uitvoering van de Distributiewet 1939 en het is dus begrijpelijk, dat hij die verantwoordelijkheid slechts wil aanvaarden, wanneer hij weet, dat met de leiding iemand belast is, die hij daarvoor volkomen compabel acht. Dat in Bergen, buiten de ambtenaren een dergelijk iemand niet gevonden kan worden, wil er bij ons niet in. Wanneer men het hooge cijfer van den kapitaaldienst bekijkt dan veronderstelt men onwillekeurig, dat in Bergen belangrijke werken ter hand zullen worden genomen. Onder den post van 349.093.08 is echter een DE KABINETSCRISIS IN NOORWEGEN BEZWOREN. Een ministercrisis, welke zich tijdens de debatten in het storting over de kwestie der landsverdediging dreigde voor te doen, is afgewend. Het storting heeft een compromis voorstel van Mohwinckel (lib.) met 35 stem men tegen aangenomen. AANSTAAND OORLOGSDEBAT IN HET LAGERHUIS. Het is thans waarschijnlijk, dat Dinsdag in hei Lagerhuis een debat over den oorlog zal worden gehouden. Men verwacht, dat Chamberlain een volledig overzicht van den toestand na zes maanden oorlog zal geven. De Finsche kwestie zal ter sprake kunnen komen, doch het is niet waarschijnlijk, dat het debat geheel daaraan gewijd zal zijn, omdat de oppositie een aantal vraagstuk ken op ander oorlogsgebied te berde wil brengen. REDDINGMAATSCHAPPIJ BELOOND. De Koninklijke Nationale Redding Maat schappij te Londen heeft van de Stoom vaart Maatschappij „Oceaan" te Amster dam een gift ontvangen als blijk van waardeering voor de hulp, welke verleend is aan het stoomschip Laertes" van deze reederij, toen dit op 3 Februari j.l. aan de zuidkust van Engeland op een mijn liep en in brand geraakte. Er was toen een red dingboot uitgevaren, doch de bemanning van de „Laertes' behoefde van de aange boden diensten geen gebruik te makeg. DE FINSCHE KWESTIE IN HET HOOGERHUIS. Tijdens de debatten over Finland in het Hoogerhuis heeft de leider der labour-oppo- sitie, Snell, verwezen naar de positie der andere Scandinavische landen. Het is niet mijn taak dit te beoordeelen, aldus Snell, maar ik ben er zeker van, dat indien de dag van hun eigen beproeving komt, de gebeur tenissen van dé laatste weken en maanden niet vergeten zullen worden, Snell uitte eenerzijds zijn voldoening, dat aan het lijden van een klein volk een eind was gekomen, maar anderzijds zijn leedwezen, dat hét'on recht opnieuw getriomfeerd heeft. Samuel, van de oppositie, zeide: Noor wegen en Zweden kennen het beste de be perkingen, welke hun eigen positie hun op legt. Indien wij ondanks de protesten van Zweden en Noorwegen waren opgetreden, zou dit een grove schending van hun neutra liteit beteekend hebben en een duidelijke inbreuk op het volkerenrecht. Indien wij de Oostzee beheerschten, zou het resultaat an ders geweest izijn. Tevoren had lord Halifax een verklaring afgelegd gelijk aan die van Chamberlain in het Lagerhuis. In antwoord op de debatten zeide Halifax: De berichten in de bladen over het naar Finland gezonden materiaal waren niet altijd juist, maar ik kan zeg gen, dat ik niet bang ben voor het oordeel van mijn landgenooten, wanneer de volledi ge feiten, gepubliceerd werden. kasgeldleening van 300.000 begrepen, zoo dat er slechts een bedrag van 50.000 over blijft, waarvan een bedrag van 43.465.08 voor openbare werken. Het onderhoud van wegen en voet paden. Voor het onderhoud van wegen, voet- en rijwielpaden werd in 1938 8072.96 uitgege ven en voor 1939 een bedrag van 7552 ge raamd. Voor 1940 is hiervoor 15.379.50 uit getrokken, waarvan 2000 voor het gewone onderhoud van den Bergerweg, waarvoor de gemeente een bijdrage uit het wegen fonds ontvangt. Onderhanden zullen wor den genomen de Bergerweg, Heerenweg, Komlaan, Eeuwigelaan, Duinweg van Zuid laan tot grens Schoorl, Rondelaan, Ronde laan en gedeelte Kerkelaan, voetpaden Ver lengde Stationsstraat, Verlengde Geestweg, Hoopweg, weg naar Zanegeest, rijwielpad Studler van Surclaan, voetpad Ruïnelaan, v. Borselelaan en Groenenweg, terwijl voor het overteeren van verschillende wegen 2172 is uitgetrokken en voor materiaal ten behoeve van Macodamwegen 500. Het wekt bij ons teleurstelling, dat op 3e begrooting een post gemist wordt voor het maken van een rijwielpad van Bergen naar Schoorl. Wij meenden te weten, dat het plan bestond dit rijwielpad achter het landgoed van den heer Macdonald aan te leggen en het weg te graven zand te benutten voor het maken van den weg van den Bergerweg naar het vliegveld. Daardoor zou het mo gelijk worden een prachtige verbinding te krijgen met het schitterende rijwielpad van Schoorl naar Camperduin, zoodat het mooi ste rijwielpad in onze streek tot stand werd gebracht. Het verkeer langs den weg Ber genSchoorl vordert inderdaad, dat hieraan nu eens met spoed wordt gewerkt. Voor het toerisme is dat ook van veel belang. De bouwnijverheid in de gemeente is niet veel 'belovend .Aan legesgelden wordt uit dien hoofde een ontvangst van 700 ver wacht, terwijl hiervoor in 1938 nog 1994.50 werd ontvangen. Tegenover deze ontvangst staat een post van kosten voor de bouw- politie van 10, zoodat deze legesgelden nog altijd een niet onbelangrijk voordeeltje vormen. Werkverschaffing (v.j. 88.700). Voor werkverschaffing aan werkloozen is 94.431.52 uitgetrokken. Het rijk draagt hierin 79.560 bij. In 1938 werd hierop 56.000 uitgegeven, doch B. en W. wijzen er terecht op, dat er rekening mee moet wor den gehouden, dat de werkzaamheden aan het vliegveld en aan de buisleiding van het P.W.N. zijn beëindigd. Met een gemiddeld aantal werkloozen van 120 per week dient voor 1940 rekening te worden gehouden. Aangenomen wordt, dat hiervan 90 te werk kunnen worden gesteld tegen een gemiddeld loon van 17 per week met inbegrip van rentezegels, toelagen enz. Voor steun aan werkloozen gemiddeld 30 per w. is 14.820 uitgetrokken. Voor subsidie aan het B.A. denken B. en W. 39.000 noodig te hebben. Totaal bedraagt de uitgave voor werkver schaffing en steun 119.797.59. Hiervoor komt 19.445.70 ten laste van de gemeente. Wanneer men becfénkt, dat de gemeente hierdoor voor 94.431.52 aan werk kan uit voeren, dan staat wel vast, dat de gemeente zonder werkloosheid voor het uit te voeren werk veel duurder uit zou zijn. Het onderwijs. Het zijn niet alleen de armen die offers van de gemeentekas vragen. Voor 27 leer lingen uit de gemeente die de R.H.B.S. be zoeken moet de gemeente 5000 betalen, voor 24 van het gymnasium 4460, voor 14 van de Handelsschool 766.86, voor 17 van het R.K. Lyceum 858.33. Voorts betaald de gemeente voor leerlingen uit de gemeen te die de Ambachtsschool, de Huishoud school en het nijverheidsonderwijs volgen 3550, met elkander dus een 14.575.19. In dit verband springt het groote voor deel in het oog, dat de gemeente geniet door het gevestigd zijn van een school als die der Berger schoolvereeniging, die leerlingen van goed gesitueerde ouders van elders trekt. Daardoor ontvangt de gemeente van 60 leer lingen die de lagere school van deze onder wijsinrichting volgen 2250. Dat dit iets be- teekent, blijkt uit het feit, dat van 240 leer lingen die de openbare school bezoeken, slechts 2150 aan schoolgeld wordt ontvan gen en van 225 leerlingen die de St. Ursula- school bezoeken 650, terwijl van 185 leer lingen der St. Adelbertusschool 375 en van 55 leerlingen der christelijke school 275 schoolgeld wordt ontvangen. Ook de Uloschool van de Berger school vereeniging levert de gemeente een belang rijk voordeel. Van 60 leerlingen die daar dit onderwijs volgen, ontvangt de gemeente aan schoolgeld de kapitale som van 4050, ter wijl van 105 leerlingen der Openbare Ulo school slechts 1925 en yan 105 der St. An- toniusschool 2925 aan schoolgeld wordt ontvangen. Deze cijfers leeren tevens, dat, al is de school van de Berger schoolveree niging dan geen standenschool, het toch de kinderen van de goed gesitueerde ouders zijn die deze school bezoeken. Hoe het ook zij voor de gemeente is het een voordeel, dat deze onderwijsinstelling hier is gevestigd. Hoe wordt de begrooting sluitend gemaakt. In 1938 ving de begrooting aan met een nadeelig saldo van 7125.56, het vorig jaar met een voordeelig saldo van 350.66. Thans vermeldt de begrooting noch een nadeelig noch een voordeelig saldo. Wel lezen wij, dat voor het slui tend maken van de begrooting 35.388.04 noodig is. Wij lezen voorts, dat door inperking van het belastinggebied de gemeente 50.545.45 derft, welk bedrag als maximale belastingbijdrage kan worden verkregen. Onze gemeente is dus nog lang niet noodlijdend, maar heeft toch het rijk noodig en is dus niet geheel baas in eigen huis. Een tijdsverschijnsel is ook het feit, dat het aantal af te geven paspoorten aanzien lijk verminderd en dat er een verschuiving van de huwelijksvoltrekkingen naar de z.g. kostelooze en goedkoope dagen valt waar te nemen, waarom uit dien hoofde slechts een ontvangst van 1300 wordt geraamd. Rekening houdende met de tijdsomstan digheden ramen B. en W. de ontvangsten yoor de belasting op publieke vermakelijk heden, welke belasting het vorig jaar een 1700 opbrachten, slechts op 900. Het is wel droevig dat voor dit luttele bedrag het vereenigingsleven in de gemeente zoo zeer bemoeilijkt moet worden. Moge, zoodra de gemeente weer geheel zelfstandig is, deze belasting zoo spoedig mogelijk worden afge schaft. De openbare veiligheid vordert in onze gemeente het niet onbelangrijke bedrag van 21.677.12; de volksgezondheid 7902.04. De begrooting van het slachthuis, wijst, ondanks het feit, dat er thans voor de mili tairen in de gemeente zooveel geslacht wordt, nog een nadeelig saldo van 665.46 aan. Wij hadden nu eindelijk eens verwacht, dat deze overbodigheid zichzelve eens kon bedruipen. Nu de gemeente door den minister ver plicht is geworden van het provinciaal elec- triciteitsbedrijf het z.g. tarief van Swaay te betalen, is ook deze melkkoe voor de ge meente leelijk opgedroogd. Van dit zoo mooie bedrijf, dat jaarlijks een winst van 16.000 opleverde, wordt thans slechts een winst van 1113.39 geraamd bij een ont vangst van 115.652.41. Voorwaar een ma ger winstje. B. en W. verwachten voorts aan belastin gen een inkomen van 207.954.59, waar van voor de personeele belasting een be drag van 66.000, van de 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting 53.333.33 en van de 38 opeenten op de vermogensbelasting 7000. Dat er in de gemeente slechts wemigen zijn die thans dividend of tantieme ontvan gen, bewijst de raming van de belasting uit dien hoofde, die slechts 150 bedraagt. Hiermede hebben wij wel zoo ongeveer het belangrijkste van de begrooting weerge geven. Thans wachten wij af wat de raad er van zal zeggen. Jaarvergadering begrafenisvereeni- ging „De Laatste Eer". Voor het eerst sinds vijftien jaar een voor deelig saldo. De opkomst was op deze vergadering als naar gewoonte slecht te noemen. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. Mo menteel zijn er circa 150 leden, doch het be stuur hoopte, dat de vele forensen, die zich koir vestigen, spoedig lid zullen worden De heer Brouwer, president-commissaris, bracht verslag uit over het beheer. Er zijn in 1939 in totaal 15 begrafenissen geweest, t.w. 13 in Castricum en 2 in Limen. Aan het jaarverslag van den penning meester ontleenen wij, dat „De Laatste Eer" sinds haar oprichting, 15 jaar geleden, nu een voordeelig saldo heeft van 303.79 De aftredende bestuursleden, de heeren Brouwer en Beintema, alsmede de commis saris, de heer Dijkhuizen, werden herkozen. Voortaan zal een reserve van 250 ter be schikking als reserve blijven staan. De rondvraag heeft nog verschillende ge gevens naar voren gebracht, welke tot te vredenheid werden beantwoord. Vacantiekolonies. In de algemeene vergadering van de afd. Hensbroek van het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies heeft mevr. Rijkx als secretaresse het jaarverslag uitgebracht. Daarin werd o.a. gezegd, dat in het afgeloopen jaar 5 kin deren zijn uitgezonden, dezen keer voor het eerst voor zomerverpleging. De resultaten waren schitterend. Het aantal verpleegdagen bedroeg 367, waaronder 41 dagen winterver- pleging. De heer K. de Hart gaf een nauwkeurig verslag van den financieelen toestand der afdeeling. Het saldo over 1938 bedroeg 230,67 en dat over 1939 239,30. Het aan tal leden is vrijwel stabiel gebleven, door sterfgeval moesten we eenige leden missen, doch hiervoor zijn weer enkele nieuwen toe getreden. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid waren de heeren Cohen en K. de Hart. Bei den werden bij acclamatie herkozen. De heer Landsmeer, propagandist van het C.G., zette de werkwijze van het Centraal Genootschap uiteen. Hij verduidelijkte zijn rede door tal van lichtbeelden. De vergadering van de afdeeling Hens broek van den Ned. Tuindersbond was Dins dag slecht bezocht. De voorzitter, de heer J. Volkers, bracht verslag uit van de kringvergadering te Alk maar, Speciaal legde hij den nadruk op het drogen van groenten, die doorgedraaid zijn. De contributie-verhooging, noodig geworden door de verhoogde afdracht aan het hoofdbe.- stuur, werd zonder stemming aangenomen, De secretaris C. Dekker deelde mede, dat hij door vertrek naar elders als bestuurslid be dankt. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering op 14 Maart te Amsterdam zijn aangewezen J, Volkers en D. Kort. Op Maandag 25 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer P. de Baat als terrein- werkman en reserve-portier in dienst is ge treden. De jubilaris is zoowel hij zijn chefs als zijn collega's een geziene figuur, en het zal hem op zijn jubileum zeker niet aan belang stelling ontbreken. De Nederlandsche Spoorwegen hebben het werk betreffende bet maken van een over brugging van den spoorweg HoornAlkmaar ten behoeve van de kruising van het vak BerkhoutLambertscbaag onder de gemeente Hoorn, gegund aan B. M. van Noordennen's Aannemersbedrijf te Giessendam voor 68.177. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. Een der belangrijkste Fransehe films van den laatsten tijd is zeker Hötel du Nord. Een film, die men moet gezien hebben, omdat zij een schitterend product is der Fransehe in. dustrie. Wij behoeven slechts de vier hoofd, personen te noemen: Annibella, Louis Jouvet, Arletty en Jean Pierre Aumont en men kan begrijpen, dat deze vier artisten slechts kun. nen optreden in een film van bijzondere allure. Een lichtstad noemt men Parijs. Maar weet gij welke werelden van lief en leed, welke fel geladen drama's zich afspelen achter de half verlichte ramen van een klein hotel in één der duistere voorsteden? Op iedere étage van Hótel du Nord speelt zich een wereld af van liefde, haat en menschelijke hartstochten, met als achtergrond het werkelijke Parijsche leven. De jongen, het meisje, de man en de vrien din zullen de aandacht en bewondering tot het einde gevangen houden. Hötel du Nord werd op de Biennale .te Ve netië bekroond en die onderscheiding vond men algemeen volkomen verdiend. Deze diep dramatische film van de Warner Bros behandelt de problemen der hedendaag- sche jeugd. Straten zonder einde is de hittere geschiedenis van Joe Bell, den jongeling, die gestraft wordt voor een misdaad, die hij nim mer beging. Verbitterd keert hij in de wereld terug, maar hij voelt zich als verschoppeling en alles keert zich tegen hem. In de werk- kolonie maakt hij kennis met Mabel, een meis. je, dat ook niemand heeft om haar vertrouwen te schenken. Maar het lot keert zich opnieuw tegen de twee geliefden, Verdacht van moord op Mabels stiefvader vluchten Joe en Mabel, voortdurend opgejaagd. Ten slotte meldt Joe zich bij de politie en dan begint de grootsche rechtscène, die niet zal nalaten diepen indruk te maken. Een film van bijzonder diep menschelijke strekking met ontroerend spel van John Gar field en Priscilla Lane. Een film, die jong en oud zal boeien en treffen. Zaterdag, Zondag en Maandag vraagt het City-Theater uw bijzondere aandacht voor de bekende radio-artisten Johnnie en Jones, die op het tooneel zullen optreden, Wie kent niet Inspecteur Ilornleigh, in ons land bekend als Inspecteur Vlijmscherp, die voor de radio reeds zoovele malen de moei lijkste gevallen op de meest scherpzinnige wijze wist op te lossen, Thans kunt gij dézen gevreesden speurder zien in de film, die in de komende week als hoofdnummer voorkomt op het Roxy-programma. In deze film wordt Vlijmscherp, die een hartstochtelijk postzegelverzamelaar is, van een veiling weggeroepen, omdat er een moord onder geheimzinnige omstandigheden is ge. pleegd. Het slachtoffer is beroofd van een kof. fertje en de kanselier van de Schatkist heeft precies zoo'n koffertje. Zou de secretaris van den kanselier de schuldige zijn of de slechte broer van het meisje, waar hij mee verloofd is, of de hotelportier, of de en zoo volgen er nog vele anderen. Maar Vlijmscherp laat zich niet van de wijs brengen. Als hij iemand arresteert is het de schuldige. Men verzuime dit buitengewoon spannende detective-avontuur niet, Gordon Harker in da titelrol toont zich een schitterend acteur. Een prachtige romantische film uit den strijd tusschen Oostenrijk en Hongarije in 1848. Hier. in wordt de vrouw voor de keuze gesteld: ge. liefde of vaderland. Op buitengewone wijze heeft de groote actrice Paula Wessely, dia men weer met veel genoegen zal terugzien, de hoofdrol van Maria Ilonka vertolkt. Doch ook Willy Birgel toonde zich weer een acteur van formaat. De regisseur Geza von Bolvary heeft voor een schitterende ensceneering gezorgd met luisterrijke hoffeesten. Enkele persstemmen mogen hier tevens nog volgen, „Residentiebod e": Ongetwijfeld is de sfeer van het Oosten, rijk omstreeks de helft van de vorige eeuw in deze Terrafilm goed getroffen. Men heeft niet gespaard op het budget, om de pracht en de praal van het Weensche hof zoo uitbundig mogelijk weer te geven. Een staaltje daarvan is het hofbal, dat niet nalaat indruk te maken,. Willy Birgel vervult op de hem eigen en be. kende wijze een van zijn „officiers"-rollen, „H a a g s c h e C r t.: De namen Paula Wessely, Willy Birgel en Paul Hörbiger zijn al voldoende om den liefhebber van goed filmspel te trekken. Paula Wessely hebben wé eenigen tijd op het witte doek gemist. Zij is in deze nieuw, spannende en romantische film knap en boeiend en Willy Birgel geeft haar het juiste tegenspel, waar. door haar rol het volle relief heeft gekregen en zij geheel en al gelegenheid heeft gekregen haar talent tot in alle details te ontplooien. „Nieuwe Rotterdamsche Crt."s Dat de begaafde actrice van deze rol iets heel moois weet te maken, behoeft nauwelijks gezegd voor hen, die Paula Wessely reeds tal van malen in groot werk hebben leeren ken. nen. Willy Birgel bewijst ook ditmaal een be. gaafd acteur te zijn AgygKMm ns y/WMIgttËË TIJDEN VAN JjSa is de spanning sSS^J van uw banden jSjjfflip dubbel van belang! Luchtgebrek ver- móórdt uw banden ajv ende bandenhan- del ligt aan bandenj

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 11