Agenda AMSÏERDARSÜffi BEURS r HOLLYWOOD regenjassen SPAANDER Co Schijn en wezen in Derde Rijk. het „De Nihilistische revolutie". £aatste Aedchtm Hoofdambtenaren pleegden spionnage. Drie verdachten staan terecht. SCHRIJFMACHINES P.O.A. n.v. PAYGLOP 18. f tv Alkmaar, Donderdag. JOH. BRANDS f Na een langdurige ongesteldheid over leed alhier de bekende koordirigent, de heer Joh. Brands. In de muziekwereld zal men ongetwij feld met groote teleurstelling van dit overlijden kennis nemen. Het was ons be kend, dat de heer Brands reeds geruimen tijd aan een ongeneeslijke ziekte lijdende was. Voor het muzikale leven in Alkmaar en omgeving is de heer Brands zeer werk zaam geweest. Voor de vereeniging tot verbetering van den Volkszang was hij alhier de stu wende kracht, terwijl hij ook den stoot heeft gegeven aan het blokfluitspel op onze scholen. Voor talrijke kinderoperettes vervaar' digde hij de muziek, terwijl hij als koor dirigent uitnemend werk heeft verricht. Vele malen maakte hij voorts deel uit van de jury op verschillende zangconcour- sen. Het muzikale leven in Alkmaar en om geving heeft door het verscheiden van den heer Brands een gevoelig verlies geleden. De crematie zal plaats hebben Maandag 18 Maart na aankomst van trein 15.14 te Westerveld. DE SNEEUWSTORM. Een barre winterdag met een lang durige sneeuwstorm, tien dagen voor het Paaschfeest, is wel iets zoo ongewoons, dat vermelding daarvan niet achterwege mag blijven. De felle Noord-Ooster joeg de sneeuw over de velden, was oorzaak, dat zich op de wegen, die open lagen, een ijslaag vorm de, terwijl op beschutte plaatsen zich sneeuwdammen vormden. Het pak sneeuw was vanmorgen reeds van niet geringe beteekenis en werd over dag nog aangevuld door een sneeuwjacht die uren duurde. Reeds vroeg trok de ge meentereiniging er met sneeuwploegen op uit om de wegen sneeuwvrij te maken. De straten waren juist van het zand bevrijd, dat in de vorstperiode tegen de gladheid was gestrooid. Begrijpelijk werd n-u op nieuw geen zand gestrooid, omdat ver wacht mag worden, dat in dit gedeelte van het jaar het sneeuwpak met een paar dagen zal wegdooien. Op het Waagplein was men reeds vroeg bezig een gedeelte sneeuwvrij te maken met het oog op de kaasmarkt van morgen. Toen Zaterdag de vrijwillige sneeuw- opruimers zich bereid verklaarden, als dit noodig was, zich weer beschikbaar te stellen, hebben ook zij allerminst kunnen bevroeden, dat het sneeuwruimen weer zoo spoedig aan de orde zou komen. Ook voor hen hopen wij, dat de natuur het zoo gewenschte opruimingswerk zal doen. Voor den landarbeid, die toch al te lang stagneerde, geeft dit pak sneeuw ook een ongewenschte vertraging. IN MEMORIAM J, M. HOUTKOOPER. Men schrijft ons: In den heer Houtkooper gedenken wij den man, die nu ruim een twintigtal jaren geleden de aandacht trok door een ingezonden stuk in de Alkmaarsche Courant, waarin hij pleitte voor de afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf en wees op de vele nadeelen voor de in dat bedrijf werkzame menschen. Dit ingezonden stuk leidde tot vele en lange polemieken met den toenmaligen directeur der Alkmaarsche Broodfabriek, die, om hun heftig doch niettemin correct karakter, de aan dacht trokken van een groote groep lezers. Schrijver dezes is enkele keeren getuige ge weest van een vergadering, die de heer Hout kooper had met oudere collega's van hem, die met ontroering de mogelijkheid van de af schaffing van den nachtarbeid bespraken. Grooten dank was verschuldigd aan de uit geefster en redactie der Alkmaarsche Courant, die bereid was deze schriftelijke discussies onverkort op te nemen, waardoor een en an der een groote groep lezers kon bereiken en zeer zeker heeft bijgedragen dat enkele jaren daarna de bakkersnachtarbeid wettelijk is verboden. Als tragische bijzonderheid diene vermeld, dat de heer Houtkooper, die in zijn stukken toen wees op het feit, dat het percentage t.b.c.- patiënten in het bakkersbedrijf zeer hoog was, nu zelf, na vele jaren lijden, mede een wel zeer sombere bevestiging daarvan levert. Hij ruste in vrede. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Burgemeester en wethouders hebben den heer L. H. J. van Eijk op zijn verzoek met ingang van I April a.s. eervol ontslag als stadsuurwerkmaker verleend. In verband hiermede verwijzen wij naar de elders in dit blad voorkomende publi catie, waarbij aan gegadigden de gelegen heid wordt geboden om vóór 21 Maart a.s. naar de opengevallen betrekking mede te dingen. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen een klein hond je, donker met witte vlekken witte punt aan den staart, reu. De eigenaar van het z. g. vlinderhondje heeft zich nog steeds niet gemeld. Wie kan ons inlichtingen verstrekken? Signalement 25 c.m. hoog, teef, krulhaar, licht bruine vlekken. Zeer vriendelijk ka rakter. De inspecteur is te spreken van 6)47 uur n.m„ Baanstraat, Alkmaar. TURNDEMONSTRATIE VOOR DE C. O. O. M. A. Gisteravond heeft de Turnkring Alkmaar en Omstreken met de beide keurploegen, dames en heeren, in de groote Cantine een uitstekende beurt gemaakt. Op uitnoodi- ging van de C. O. O. M. A. werd voor de militairen een turndemonstratie gegeven, waarvoor de belangstelling zeer groot was. Nadat de uitstekende militaire band eeni- ge nummers had gegeven, werd de avond, toen de twee ploegen opgemarcheerd waren, geopend namens de C. O. O. M. A. door den heer Couwenhoven, die begon met een har telijk welkomstwoord in het bijzonder tot den Kantonnementscommandant. Hij dank te verder den Turnkring voor de spontanen verleende medewerking en sprak daarna nog even over 't werk van de C. O. O. M. A. zelf, waarbij hij de militairen vooral op het hart drukte, hun vak of handwerk niet te verwaarloozen, maar van de geboden ge legenheid tot ontwikkeling gebruik te ma ken. Onder leiding van den heer de Rie, die zich een uitstekend leider der keurploegen toonde, lieten de dames toen mooie brug- oefeningen zien terwijl een achttal daarna elk een ingewikkelde vrije oefening naar keuze demonstreerde. De heeren, die enkele goede krachten in hun ploeg door ziekte of dienst, misten, gaven keurig werk aan paard en hoogrek en toonde ook in de vrije oefe ningen hun bekende capaciteiten. De ring- oefeningen van de damespoleg vielen zeer in den smaak. De voorzitter van den Turnkring de heer van Zoonen, vond gelegenheid om nog eeni- ge hartelijke woorden tot de aanwezigen te spreken waarbij hij er vooral de aandacht op vestigde, dat militaire turners als gasten door diverse vereenigingen worden opgeno men en op de oefenavonden gelegenheid hebben in goed milieu te turnen. Veel dienst plichtigen maken hiervan reeds gebruik, maar er is nog plaats voor meerdere lief hebbers. Wij behoeven eigenlijk niet te vermelden, dat de uitvoerenden na elke oefening en elk nummer een luid applaus mochten oogsten. De heer de Rie, de Turnkring en de dames en heeren turnsters en turners hebben het succes, dat werd behaald, wel verdiend. Wat de band betreft, het was een genoe gen naar dit zeer goede ensemble te luis teren. Aan het slot heeft majoor van Zoome- ren nog een hartelijk woord van dank ge sproken. Ook de Cantine-exploitatie ver dient een woord van hulde voor haar medewerking. STADGENOOTE VOOR DE MICROFOON. Vrijdagmorgen van 10.40 tot 11.10 uur zal onze stadgenoote, de zangeres Rosy Hahn, daartoe voor de tweede maal in dit seizoen door de Vara uitgenoodigd, een radio-con cert geven. Het programma bestaat uit Fransche en Hebreeuwsche liederen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank zijn heden failliet verklaard: De nalatenschap van D. Pranger te Breezand te Anna-Paulowna. R.-c. Mr. v. d. Loos, cur. mr. Kamminga, Klaas Ruitenberg, caféhouder te Ven huizen. R.c. mr. Fruin; cur. mr. Prins. GESLAAGD. De heer J. J. M. van Sonsbeek, alhier, slaagde gister aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde. PRIJS BEHAALD. In een door den uitgever van de Sala manderreeks ter gelegenheid van de Boe kenweek voor het geheele land uitgeschre ven étalage-wedstrijd werd de eerste prijs behaald door de N. V. boekhandel v.h. K. ter Burg alhier, voor de fraaiste Salaman der-reclame. Nog zeer voordeelig. Onze eerste plicht zal het zijn, er voor te zorgen, dat de bewoners uit de afgestane gebieden een nieuwen bestaansgrond krij gen. Finland kon niet anders handelen. Mannerheims dagorder heeft diepen in druk op het Finsche volk gemaakt. Na de radio-uitzending konden vele soldaten hun tranen niet bedwingen. Geleidelijk dringt het door, hoe ernstig de militaire positie was. De sneeuw, waarom iedereen in Finland heeft gebeden, is tenslotte vandaag begonnen te vallen te laat om het land te redden; De ratificatie van het vredesverdrag door het Finsche parlement wordt vandaag of morgen verwacht. Er bestaat geen twijfel omtrent den uitslag der stemming. Finsche onderhandelaars uit Moskou vertrokken. Naar van welingelichte zijde verluidt, zijn de Finsche onderhandelaars gister middag om vier uur Moskousche tijd uit Moskou vertrokken. De Finsche delegatie reist met hetzelfde vliegtuig waarmede zij op 8 Maart te Mos kou is aangekomen via Riga naar Stock holm terug. Vreugde en voldoening in Rusland. Naar de Moskousche radio meedeelt worden in de geheele Sovjet-Unie betoo gingen en bijeenkomsten gehouden, gewijd aan het vredesaccoord met Finland. Hierbij wordt uiting' gegeven aan de vreugde en voldoening over den succesvollen afloop van den oorlog en de handhaving van den vrede aan de Noordwestgrens van de Sovjet-Unie. In de betoogingen wordt sterk gewezen op den vredeswil der Sov jet-Unie, welke Finland het recht op een onafhankelijke staatkundige ontwikkeling niet wil betwisten. Gisteravond werd nog uit Stockholm ge meld: Om het vredesaccoord met Rusland te ratificeeren, is een meerderheid noodig van vijfzesde in het Finsche parlement. Volgens door de Zweedsche bladen ont vangen inlichtingen, zou die meerderheid moeilijk verkregen kunnen worden, Gisteravond sprak in het ge bouw „Waakt en Bidt" voor de. afd. Alkmaar van Patrimonium, ds. F. E. Hoekstra, gereformeerd predikant te Velsen, ever het boek van dr. Hermann Rauschning ,,De nihilistische revolutie" (schijn en werkelijkheid in het Derde Rijk.) De voorzitter, de heer Jac. Bruin, open de. Na gezamenlijke zang, het lezen van 2 Tess. 2 en gebed, was het woord aan den spreker. Aan diens betoog ontleenen we het volgende: Hermann Rauschning is een van de in gewijden der N.S.D.A.P., de eerste nat.- soc.-president van de vroegere vrijstad Dantzig. Na een conflict met den nazi gouwleider Förster en de Duitsche nat.- soc. politiek trad hij af en week later uit naar het buitenland. Hij wenschte niet mee te werken aan de gevangenneming van katholieke geestelijken, en de uitschake ling van Joden en politieke tegenstanders, hetgeen een breuk onvermijdelijk maakte. Rauschning heeft zijn boek: ,,De nihilis tische revolutie" genoemd omdat z.i. het nationaalsocialisme in wezen veel over eenstemming vertoont met het Russische nihilisme: De nazi-revolutie is z.i. uitsluitend ont staan o m de revolutie. Niet 't afsluiten van een revolutionnaire periode is te ver wachten maar deze revolutie beteekent de doorbraak der revolutie, een dynami sche levensvorm, een revolutie-in-perma- nentie. Verzadiging bestaat krachtens dit principe in de buitenlandsche politiek niet. Hitler is naast een koud, berekenend politicus een fantast, die in het dynamisme een nieuwen levensvorm ziet, die de Duitsche natie het heil zal brengen. Drie grondslagen. Het nalionaal-socialisme, aldus betoogt Rauschning, is gegrondvest op drie zuilen: de mythe, de elite en het geweld. Wat voor ons is: het dogma, noemt Rosenberg de ..Mythos". De mythe der twintigste eeuw, het nieuwe dogma der nationaal-socialis- ten, is: er is één bepaald, bevoorrecht ras, waarin alleen hét beste, zuiverste en edel ste tot uitdrukking kan komen: het „Nordische", „arische", Duitsche ras. Rauschning ziet in de rassentheorie uit sluitend een leuze van de elite om de massa meester te kunnen blijven en waar aan deze zelf niet gelooft. Een van de vele leuzen en methoden, die uitsluitend moeten dienen om de massa permanent in beweging te houden en geen moment rust te laten, dat gelegenheid zou kunnen, geven, tot bezin ning. Een opzweeping en voortstuwing van de massa tot in het oneindige, waartoe een goed geleide en geraffineerde propaganda b.v. den strijd tegen „Marxisten", Joden en andere vijanden van het regime tot een „heilig ideaal" proclameert. In feite echter is de politiek van het nationaal-socialisme niets anders dan gelegenheidspolitiek; worden de leuzen welbewust geconstrueerd in overeenstemming met den aard van het Duitsche volkskarakter leuzen, waar aan nóch de sluwe propaganda-minister Göbbels, noch iemand anders, behoorend tot de „elite", gelooft. Rauschning maakt een scherpe scheiding tusschen massa en „elite". Voor de massa is de rassen-theorie en de „völkische" pro paganda. De „elite," de leiderskaste, ge vormd uit desperado's, die veelal in het burgerlijke leven zijn mislukt, weet, dat zij de massa hiermee bedriegt. Ieder per soonlijk gewetensbezwaar wordt door haar opzij gezet. Het belang der „partij"1 is de eenige norm. De top van de elite-pyramide is de persoon van den leider, die voor de massa doelbewust vergoddelijkt wordt. Dat Hitier zoo'n grooten invloed op de massa heeft, wijt Rauschning aan de mediamieke talenten van den revolution- nairen volksleider. Een van de voornaamste steunpunten van het nat.-socialisme is: het geweld. Het geweld in het binnenland: de perma nente terreur, de volledige gelijkschake ling, ook bijv. het voortdurend laten mar- cheeren alle systematisch ontworpen geweldsmiddelen, die den ondergang van het individu in de massa het geheel tot doel hebben, en als tegenhanger het geweld in de buitenlandsche politiek met als uitein delijk doel: een nieuwe verdeeling van de aarde, de verovering der hegemonie, de uitbreiding van het „Lebensraum." Rauschning geeft in zijn boek een blik achter de schermen in het Derde Rijk. Het nationaal-socialisme is uit de officieele pu blicaties niet te doorgronden, naar Musso lini's woord, dat niet het programma maar de tactiek beslissend is. Men neme hier acte van, ook t. a. v. deze stroomingen in ons eigen land. Dat de tactiek beslist be wijst wel het accoord met de Russische „doodsvijanden", door Rauschning reeds lang een van de troeven in de handen van het nationaal-socialisme genoemd. De orthodoxe christen moet het natio naal-socialisme natuurlijk volledig afwij zen, op tal van gronden. Hij zal, zich ba seerend op Gods woord, de machten van dezen tijd moeten bestrijden en met stand vastigheid moeten trotseeren. Nadat ds. Hoekstra nog enkele vragen had beantwoord, werd de bijeenkomst met gebed besloten. EEN A.V.R.O.-REVUE MET SNIP EN SNAP IN DE HARMONIIE. Het was de heer W. Vogt in eigen persoon die een eivolle zaal hartelijk welkom heette en uiteenzette waarom de Avro, niettegen staande den zorgvollen tijd, een revue pre senteert, die op den lach is ingesteld en de bedoeling voorstaat de moeilijkheden des levens voor eenige uren te doen vergeten. In alle opzichten zijn de artisten erin ge slaagd om de gesproken woorden waar te maken. Er was direct al een opgewekte stemming toen de Muriloff Stars met een proloog openden en verder het geheele pro gramma in een zeer gewaardeerd vlot jtempo werd afgewerkt. Wij maakten ken nis met de sympathieke Harmony-kings, die ons als het ware naar warme sfeeren voer den en hun songs op artistieke wijze naar voren brachten, terwijl de geestige noot ook niet ontbrak. Jean du Béla, de zanger met een eenigszins week timbre in zijn stem, heeft ongetwijfeld vele bewon deraars (ters). Deze hebben genoten van ro- mantischen zang. Dan hebben Willy Wal den en Piet Muyselaar hun beste krachten gegeven om diverse scenes in alle opzichten uitstekend te doen slagen. De wijze waarop zij b.v. de scene van prof. Boudewijn en zijn sprekende pop Bartje naar voren brengen is werkelijk uniek. Zonder eenige aanmoe diging zong het publiek diverse populaire liedjes enthousiast mede, terwijl juffrouw Snip en Snap weer verschillende belevenis sen uit hun veelbewogen leven, onthulden, Alles met elkander een amusante avond, de Avro waardig. DIPLOMA E.H.B.O. Dinsdag werd in het St. Elisabethzieken- huis het examen afgenomen voor het diplo ma E.H.B.O. der beambten der P.T.T. Allen slaagden, zijnde de dames Starreveld en Wiese en de heeren Mets, Blom, Rem, Dik, v. d. Meyden, Ryke, Hartland, Klugt, van Houten, Sefat en Luking. BONDSAVOND A.N.W.B. Naar wij vernemen zal op 27 Maart a.s, de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. een bondsavond organiseeren in hotel Proot, waarbij een interessante geluidsfilm zal worden vertoond. ZAAK VOORTGEZET. Zooals reeds eerder is medegedeeld, wordt de zaak in tabak en sigaren enz. op den hoek LangestraatHoogstraat thans ge dreven door den heer L. Hagenaar. Heden middag heeft de nieuwe bewoner zijn zaak officieel geopend en daarbij heeft hij van verschillende zijden blijken van belang stelling ondervonden. Het „Zeg het met bloemen" is in ruimen zin toegepast. De zaak wordt geheel op den ouden voet voortgezet, alleen zou men kunnen zeggen, dat de keuze in tabak, sigaren en andere rookers-benoodigdheden nog meer uitge breid is. BERICHT. Door de overstelpende hoeveelheid copie moeten eenige verslagen tot het volgend nummer blijven liggen. Vandaag heeft de Haagsche rechtbank zich bezig gehouden met de berechting van de drie verdachten, betrokken in de spionnagezaak, welke eind November van het vorig jaar door de politie is ontdekt. Naar men zich zal herin neren werd toen te Rotterdam gearresteerd de genaturaliseerde Duitscher ir. F. W. J. H. P. S., bij wien eenige rolletjes met nog niet-ontwik- kelde foto's werden aangetroffen, Na ontwik keling bleken op deze foto's te zijn opgenomen een aantal copieën van lijsten, door het rijks bureau van zeescheepvaart samengesteld, be treffende in het buitenland aangehouden Ne- derlandsche schepen, en hun lading. Het ver dere onderzoek leidde tot de arrestatie van den heer G. W. F. van H., referendaris van het departement van sociale zaken, diens echtgenoote, mevrouw A. J. van H. geboren van A. en mr. W. B. J. B., hoofdcommies aan het departement van economische zaken. Volgens de dagvaarding had mr. B., als amb tenaar van economische zaken, de beschikking over lijsten van het rijksbureau van zee scheepvaart, waarin vermeld stonden de in het buitenland aan- en opgehouden Nederlandsche schepen, vermeldende den naam, de raederij, de lading, de ligging en bijzonderheden van de schepen. Mr. B. schijnt nu de lijsten naar de woning van den heer en mevrouw van H. te hebben gebracht, die op hun beurt deze lijsten weer aan ir. S. hebben laten zien, S. zou in verbinding hebben gestaan met een vreemde mogendheid, die belangstelling voor deze do cumenten had. Niet onmogelijk is geweest, dat ten gevolge van deze spionnage Neder landsche schepen tot zinken zijn ge bracht, daar het hier immers ging om de opsomming van schepen, welke in de Duins werden opgehouden en later naar Nederland zouden koers zetten. Een onder een voorwendsel van een kennis geleend fototoestel gaf van H. aan ir, S., die geregeld bij de fam. v, aan huis kwam en de betrokken documenten fotografeerde. Hij legde ze daartoe op den grond en ging er met het fototoestel boven staan. Op die wijze is een stuk van de vloermat ten huize van de familie van H. meegefotografeerd en die bijzonderheid heeft lot de arrestatie van het echtpaar bijge dragen. Mevrouw van II, zou bovendien nog aan- teekeningen uit de lijsten hebben gemaakt en deze aan ir. S. ter hand hebben gesteld. Aan de drie verdachten, die heden terecht staan (G. W. F. v. H., mevr. H. en mr. B.) is overtreding van art. 98 van het wetboek van strafrecht ten laste gelegd, ir. S, zal te Rot terdam terecht staan, Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Als vrouwen regeeren (comedie); hoofdrollen Lilian Harvey en Willy Fritsch. Toegang voor alle leeftijden. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer De onzichtbare man (sens.); hoofdrol Claude Rains. Toegang boven 14 jaar. City-theater, half 8, hoofdnummer Stan ley en Livingstone (rom.-avont.); hoofdrol len Spencer Tracy, Sir Cedric Hardwicke, Nancy Kelly en Richard Greene. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag 14 Maart. 8 uur, gebouw Heul 3, feestavond slecht- hoorenden. 9.30 uur, r.k. kerk Nassaulaan, vierde con ferentie voor niet-katholieken. Zaterdag 16 Maart. 8 uur, Harmonie, Sidney Welsh and his hot-shots voor de A.D.S. Everybody. Verhuren, inruilen, repareren OPGAVE AMUMMW MME1ML Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 14 Maart 1940. Vor.k. STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 194011 94%. 3—3)4 Nederl. 1938 85 3 Ned.-Indië 1937 83%6 5y* DuitschL m. verkl. I l3/s BANK-1NSTELLINGEN. Amsterd. Bank 86% Handel Mij. Cert. v. 250 87% Koloniale Bank 160s/, Ned. Ind. Handelsbank 1043/« INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 38% Calvé Delft Cert. 53 Nederl. Ford 303 Lever Bros 91% Philips Gloeil. Gem. Bezit 1 16% INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethlch. Steel Cities Service General Motors i Kennecott Copper North American Rayon 37V, 22% 56% 3"/is 40% 27 18»/, 15% 5 Vn «V, 47/i6 Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden 94'/, 94 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr241% 240 Phillips Oil291/, Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber. Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber a SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can. Pac. x) ex-coupon. fExclaim. Prolongatie vorige koers 2)4 WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vorige koers 1.88<%» 7.06)4 75.60 4.02 31.89 42.22 36.37)4 44 87)4 42.80 385 224 216 94'/, 55 85 226'/, 241% 186 151 1601/, 118% t 55 92 3% 90'/, 1181/, 1071/, 109'/, 122i/, 177 135»/, 17'/, 8% 10% 12 75 4»/s pl.m. 2 a, 11% 87 160 103 38%-*/, 91V, 116 37% 56% 27%-% 15% 5% «-% 4% 390-88 224 S%6 -V. 8%-Vis 186% 119 107'/, 110-1091 New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo 174%-5 135% 17% 8% 12-% 4% *Exdividend, Twee jaar tegen mr. B. geëischt. De behandeling van de zaak tegen mr. B. duurde ruim een uur. De officier van justitie eischte wegens medeplichtigheid aan poging tot het in de dagvaarding ten laste ge legde misdrijf van Artikel 98 van het wetboek van strafrecht een ge vangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Tegen mevrouw van H.van A. heeft de officier van justitie wegens poging tot medeplichtigheid aan het haar man ten laste gelegde feit een gevangenisstraf van een jaar geëischt. HERKEURING VAN VIJF LICHTINGEN VERWACHT. Binnenkort wordt een besluit van de regeering verwacht om enkele der jong ste lichtingen te herkeuren. Minister Dijxhoorn heeft in de Eerste Kamer reeds medegedeeld, dat voorzieningen in dezen zin in overweging zijn. Verwacht wordt, dat deze maatregel zich voorloopig zal uitstrekken tot vijf lichtingen, dus de lichtingen van 1936 tot en met 1946. De buitengewoo:n dienstplichtigen van de lichtingen 1936 en 1937, die voor het grootste deel niet zijn gekeurd, zullen eerst worden gekeurd. De herkeuring van de vijf genoemde lichtingen komt hierna aan de orde, naar verwacht wordt niet voor Augustus van dit jaar.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2