DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Noorwegen mocht geen doortocht aan vreemde troepen verleenen. FINLAND NA DEN VREDE. IJDEN oopen. >t-shots No. 64 Vrijdag 15 Maart 1940 142© Jaargaag Daladier beantwoordt interpellaties. De onrust in Zweden. HET GEWONE LEVEN MOET WEER OP GANG GEBRACHT WORDEN. Radio-redevoering van minister Koht, De olgemeerie toestond. DE LES VAN FINLAND ALKMAARSCHE COURANT. ind en als, in- lu® ijcLi aap- 1.091 lYBODY" uur orm verzocht), srkrijgbaar bij: erstraat. Voor tuur en leden. \A IDAG in 3 35 uur Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2,50, Losse nummers 5 cents. Dit nummei bestaat uit drie bladen. Directeur: C, KRAK. A PRIJS PER GEWONE ADVERTENTÏENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groot© contracten rabat. Groot© letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hooldredacteur: Tj. N. ADEMA, De diplomaten en de bladen in aüe be Iangrijkste staten houden zich nog met den afloop van het Russisch-Finsche conflict bezig, waarbij men over het algemeen betreurt, dat Finland, ondanks zijn dappere verdediging, de dupe der historie is geworden. De Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, heeft gisteravond een radiorede gehouden waarin hij uitvoerig de houding van Noorwegen bij het conflict toegelicht en verdedigd heeft. Hij heeft daarbij de niededeeling gedaan, dat Noorwegen van gezaghebbende zijde inlichtingen had ontvangen, dat, wanneer het aan de geallieerden toestemming zou geven voor den door tocht van troepen, Duitschland dit zou beschouwen als een vijandelijke daad en onmiddellijk daarop zou reageeren. De minister heeft daarbij laten uit komen, dat een toestemmend antwoord aan de geallieerden de Scandina vische staten tot het slagveld van Europa zou hebben gemaakt en dat, wan neer Duitschland zich met het Russisch-Finsche conflict bemoeid bad, de militaire nederlaag van Finland zeker zou zijn geweest. In de Fransche Senaat bleken verscheidene leden ontevreden ten opzichte van de regeeringspolitiek in verband met de hulp aan Finland. Tegen veler verwachting in verklaarde de premier Daladier zich niet bereid de ingediende interpellaties op een nader vast te stellen dag te beantwoorden, maar wensch- te hij ze dadelijk in behandeling te nemen. De senaat is daarna in geheime zitting gegaan daar Daladier zich in comité vergadering het openhartigst zou kunnen uitspreken. In Zweden is de spanning onder de bevolking, in verband met den afloop van het Finsche conflict, zeer groot en algemeen begint men in te zien, dat de situatie van dat land bij het nader komen der Russische dreiging zeer ernstig is geworden. Men hoopt door vlug tot een alliantie met Finland en Noorwegen te komen, de uit vrees geboren critiek tot rust te kunnen brengen. Het terugtrekken der troepen in Finland. De troepen moeten tussehen 15 en 25 Maart teruggetrokken worden, behalve in den sector van Petsamo, waar de termijn tot 10 April loopt. Hanko moet vóór 23 Maart overgedragen zijn. De bladen publiceeren het vredesver drag met een kaart van de nieuwe grenzen. In het Noorden trekken de Rus sen terug. Volgens een bericht uit Noord-Finland zijn de Russen begonnen terug te trekken. De Finsche troepen en de vrijwilligers aan dit deel van het front blijven in hun stel lingen in afwachting van orders. De ontruiming der afgestane ge bieden. Het eerste con vooi-bewoners van Viipuri is gister uit Helsinki vertrokken om hun in de vernielde stad achtergeble ven bezittingen te gaan halen. De regee ring heeft speciale treinen te hunner be schikking gesteld, evenals auto's. Tijdens deze evacuatie zullen de spoorwegen en de vrachtautos, die gister gerequireerd zijn, uitsluitend hiervoor worden gereserveerd. De evacuatie zal in den sector van Viipuri op 19 Maart gereed moeten zijn, op 23 Maart in den sector van Hanko ,en op 26 Maart in Sortavala en Vartsila. Men laat de keuze der nieuwe haardsteden voor de geëvacueerde bevolking aan 't individueel initiatief over. Zij, die ouders of vrienden in het bin nenland hebben, zullen eerst daarheen gaan. De anderen zullen waarschijnlijk op kosten der regeering ondergebracht wor den in kantonnementen, die voorbereid worden. Men schat het aantal personen dat door den gebiedsafstand huis en hof verloren heeft op 500.000. Wat de opper vlakte betreft krijgen de Sovjets ongeveer 30.000 KM2, d.w.z. minder dan een tiende deel van de totale oppervlakte des lands. Evacuatie van Finsche invaliden naar Zweden gaat door. Besloten is, dat de evacuatie van inva liden en gewonden uit den oorlog in Fin land naar Zweden voortgezet zal worden. De Finnen zullen in verband met den afstand van belangrijke gebieden aan de Russen talrijke moeilijkheden moeten overwinnen. Zoo moeten 45.000 bewoners van het gebied van Karelië naar het ge- bied van Nyland worden overgebracht. Men vraagt zich af wat moet geschieden met de 85.000 inwoners van Sortavala, Wiborg en Kexholm, hoofdzakelijk be staande uit arbeiders, handwerkslieden en kantoorbedienden. Als gevolg van het sluiten van den vrede zullen 600.000 per sonen geëvacueerd moeten worden. Ook zal een groot deel van het vee geëvacu eerd moeten worden, daar de boeren niet onder overheersching der Sovjets willen leven. Reeds zijn 100.000 stuks vee onder weg. Tenslotte zullen ook de Russische minderheden geëvacueerd moeten worden en in het bijzonder de orthodoxe monniken van het klooster van Valam, die eeuwen lang in Finland hebben gewoond. Van het schiereiland Hangoe zullen 2000 personen naar het centrum van Finland worden overgebracht. Gisteravond heeft de straatver lichting weer gebrand. De hoofdstedelijke autorit iiten van Helsinki hebben gisteravond de maatrege len ingetrokken, welke bij het begin van den oorlog waren genomen voor de pas sieve verdediging. Voor den eersten keer sinds 106 dagen is de stad weer verlicht. De trams rijden en ook de auto's hebben de lichten aan. De etalages der winkels zijn weer ontstoken. Wel bevinden zich nog stapels zandzakken langs de huizen en rond monumenten. Ruslands plannen. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De alge- meene opvatting-in Finlar is, dat Rusland weldra ten oorlog zal trekken tegen Tur kije, aldus wordt door het blad Ekstrabia- det uit Helsinki vernomen. De bekende Zweedsche -kolonel, Ekström, die deel uitmaakte van het Zweedsche vrijwilli gerscorps in Finland, is bijgevolg begon nen met het werven van Zweedsche en Noorsche vrijwilligers om naar Turkije te vertrekken. De aanmeldingen zouden zeer talrijk zijn. Zweedsche hulp voor Finland. Een aanzienlijk aantal vrachtwagens is uit Zweden vertrokken met levensmidde len voor Finland. Zaterdag vertrekt een derde ambulance uit Noorwegen. Dienst nemen van vrijwillige arbeiders voor Fin land gaat in beide landen voort. Geallieerd oorlogsmateriaal hal verwege de bestemming. De parlementaire redacteur van Press Association verneemt, dat een groot ge deelte van het door Groot-Britannië en Frankrijk naar Finland gezonden oorlogs materiaal zijn bestemming niet heeft be reikt. Dit materiaal bevindt zich misschien nog ergens onderweg, aldus de redacteur. Poolsche troepen hadden mede naar Finland zullen gaan. Ten aanzien van de deelneming van Polen aan het plan tot hulpverleening aan Finland deelt het Poolsche telegraafagent- schap mede De opperbevelhebber van het Poolsche leger had besloten, dat het Poolsche leger deel zou nemen aan een actie in Finland en eenheden van zijn landleger, zijn vloot en zijn luchtmacht zou voegen bij de gealli eerde strijdkrachten. Er was reeds ergens in Frankrijk een belangrijk Poolsch expe ditiecorps geheel gereed om op marsch te gaan. De opperbevelhebber van het Pool sche leger had dit Poolsche corps reeds ge ïnspecteerd. De Amerikaansche leening aan Finland. Jess Jones, de administrateur der fede rale leendnigen, heeft verklaard!, dat de in- De Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht heeft gisteravond in een radio redevoering gezegd, dat Finland in de laat ste dagen van Februari Zweden had ge vraagd of het hulp wilde bieden. Dit be- teekende waarschijnlijk, dat Zweden ge vraagd werd den oorlog in te gaan. De Zweedsche regeering heef hierop' ontken nend geantwoord. Aan de Noorsche regee ring is nimmer iets gevraagd, doch zooals de zaken voor Noorwegen stonden, zou de Noorsche regeering dezelfde gedragslijn hebben moeten volgen. Indien wij in den oorlog tussehen de groote mogendheden betrokken zouden zijn, zouden wij Finland niet hebben kunnen helpen. Ten aanzien van militairen bijstand van de westersche mogendheden aan Finland hadden wij tot twee weken geleden niets gehoord. Op 2 Maart hebben de gezanten van Groot Brittannië en Frankrijk mij opge zocht om mij de inleidende vraag te stellen of de Noorsche regeering bereid zou zijn aan Britsche en Fransche strijdkrachten doortocht te verleenen, indien de Finsche regeering den beiden mogendheden om mi litairen bijstand zou vragen. De Zweedsche regeering heeft den volgenden dag ontken nend geantwoord- Wij waren het er allen over eens, dat wij dezeïfde gedragslijn als Zweden moesten volgen. De Noorsche regeering was in be ginsel van opvatting, dat Noorwegen de in ternationale regelen der neutraliteit moest handhaven en aan gewapende strijdkrach ten van oorlogvoerende landen doortocht moest weigeren. Op 4 Maart hebben wij af wijzend geantwoord. Wij deden dit om politieke redenen, omdat wij van betrouwbare zijde de in lichting verkregen, dat indien wij den beiden westerschen mogendheden ver lof zouden verleenen Zweedsch of Noorsch grondgebied te gebruiken voor oorlogsdaden tegen de Sovjet-Unie Duitschland dit als een vijandige daad zou beschouwen en direct zou inter- venieeren. Wij zouden dan dus in den grooten oorlog betrokken worden en het slagveld voor de groote mogendhe den kunnen worden. Op die wijze zouden wij Finland groot nadeel heb ben berokkend. Indien Duitschland den oorlog tegen Finland zou zijn ingegaan, zou de Finsche nederlaag zeker zijn. Ik zou hieraan willen toevoegen, dat het geruimen tijd zou hebben vereischt een strijdmacht van minstens 100.000 man naar Finland te sturen. Het zou aan twijfel on derhevig zijn of hulp doeltreffend zou zijn. Ik weet, dat van militair standpunt bezien het een voordeel zou kunnen zijn voor de westersche mogendheden den Finschen oor log gaande te houden en misschien Zweden en Noorwegen daarbij betrokken te zien. Intusschen heeft Finland aan de westersche mogendheden geen verzoek om militaire strijdkrachten gedaan. Maandagavond 11 Maart heeft de Fin sche minister van buitenlandsche zaken den gezanten van Zweden en Noorwegen te Helsinki gevraagd of de beide mogendhe den aan troepen der westersche mogendhe den doortocht zouden verleenen. Dit was den eersten en eenigen keer, dat Noorwegen een dergelijke vraag van Fin land kreeg, de Zweedsche regeering heeft den ochtend van den 12den Maart ontken nend geantwoord en de Noorsche regeering ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL VOOR MINSTENS DRIE MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. De gratis-toezending geldt niet voor week-abonnementen. gaf dienzelfden middag een gelijk ant woord. In de middaguren van den twaalfden Maart hebben de Britsche gezanten te Oslo en Stockholm, na een verzoek van de Fin sche regeering, dezelfde vraag gesteld. Fin land had den westerschen mogendheden evenwel niet om bijstand verzocht. Dienzelf den dag werd des avonds laat te Moskou vrede gesloten. Koht zeide te willen bewijzen, dat de aanvallen tegen Noorwegen en Zweden, speciaal in de Fransche pers, ongegrond zijn. En ik wil eerlijk zeggen, aldus voeg de hij hieraan toe, dat ik het vreemd vind aanvallen te zien van landen, welke in fei te minder deden dan Noorwegen en vooral dan Zweden om Finland te helpen. Zij moe ten niet de verantwoordelijkheid leggen op kleine militair zwakke staten, die Finland zooveel zij konden hebben bijgestaan. Ten aanzien van de Altmark had Noor wegen gehandeld in overeenstemming met zijn verplichtingen als neutrale mogendheid. Het had het internationale recht nauwge zet in acht genomen. Wij zijn blootgesteld geweest aan Duitsche bedreigingen, doch hebben niet toegegeven. Er zijn geen be wijzen voor de beweringen dat Noorwegen Duitsche duikbooten gebruik heeft laten maken van de Noorsche wateren. De bewering dat Duitschland allerlei via de Noorsche wateren zou ontvangen, zijn ongegrond. In Noorwegen geproduceerde goederen gaan slechts in normale hoeveel heden naar Duitschland. Wij hebben daar toe het recht, overeenkomstig het op 11 Maart met. Groot Brittannië gesloten ver drag. DE HANNOVER. Het Duitsche mailschip Hannover, dat door Britsche oorlogsschepen is buitge maakt, is gister als prijs de haven van Kingston binnengebracht. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. De Russische beer danst vroolijk op zijn achterpooten want hij heeft in Finland een vet kluifje veroverd en hij is vergeten hoe veel tijd en moeite het hem gekost heeft om den buit in zijn hol te kunnen sleepen. Dit verdrag, zegt het Russische blad Iswestia, heeft niet alleen de eigenlijke oorlogshaard weggenomen, maar ook de intriges weggevaagd van de oorlogsaansto kers en de neutrale landen, die nu weer op gelucht kunnen ademhalen. En verder wordt dan over de vredes politiek der Sovjet-Unie gesproken, die al tijd vredesvoorwaarden stelt welke veree- I nigbaar zijn met de nationale waardigheid en'onafhankelijkheid van een ander land. Landen, zegt het vooraanstaande Russi sche blad, die zich inlaten met garanties, be wandelen een gevaarlijken weg en kunnen de ernstige gevolgen slechts vermijden wan neer zij tot een zelfstandige en nuchtere politiek terugkeeren. Waarschijnlijk heeft men hierbij in Rus land niet de garanties op het oog welke men het vorig jaar de kleine Baltische staten heeft gegeven en evenmin de schoone toe komstbeloften welke thans Finland heeft gekregen. De strijd in het liooge Noorden is afgeloo- pen, maar het is de groote vraag of de neu trale Scandinavische staten thans inderdaad zoo opgelucht ademhalen als men in Moskou durft beweren. Want wanneer de toekomst er voor Zwe den rooskleurig zou uitzien, zou men daar zeker niet aan een zoo omvangrijke en kostbare opvoering van de weerkracht van leger en vloot denken als thans, na het Rus- sichFinsche compromis, tot uiting is ge komen. En evenmin aan een militair verbond met Noorwegen en zoo mogelijk met Finland, in en uitvoerbank, die Finland een crediet van 20 millioen dollar heeft verleend, er geen bezwaar tegen zou hebben, dat Fin land een deel van het geld v.oór den we deropbouw van het land zou willen ge bruiken. Naar men weet, is van de leening ver strekt ter financiering van den aankoop in de Vereenigde Staten van producten geen gebruik gemaakt. zooverre de Russische buurman dan toe staat, dat Finland zich in dezen tijd door militaire garanties bij de broeders in het Noorden aansluit. Wat de opluchting in Zweden betreft is het de groote vraag of iemand zich opge lucht kan gevoelen wanneer hij als buurman een kerel van respectabele afmetingen heeft gekregen wiens mentaliteit maar al te goed bekend is en die vandaag of morgen eens over de schutting komt kijken om te zien wat er in 's buurmans tuin voor begeerens- waardigs gekweekt wordt. Zweden heeft zijn levensbelangen be dreigd gezien toen er van een Russische be zetting van de Alandseilanden werd gespro ken, maar ook de thans overeengekomen be zetting van Hangö, waardoor de Russen de geheele Finsche golf en daardoor de Oostzee kunnen beheerschen, is een pistool dat rechtstreeks op de borst van Zweden ge richt is en allereerst de oorzaak zal zijn, dat men daar over een sterkere weermacht en een aaneensluiting met de buren gaat den ken. Misschien komt nog eens de tijd maar niemand kan dat voorspellen dat men in Zweden zal constateeren, dat het toch ver standiger zou geweest zijn de troepen der geallieerden doortocht te verleenen eer Fin land tot deze vredesvoorwaarden werd ge dwongen. Er is en daarin heeft de Iswestia ge lijk uit dat alles een les te trekken voor de kleine, zelfstandige staten en wel deze, dat men in tijden als deze niet te veel mpet vertrouwen op pacten en garanties. In Rusland kan men vandaag een niet- aanvalsverdrag sluiten en het morgen her roepen als de omstandigheden dat voor de Sovjet-Unie voordeeliger maken. Ook Polen had eens de garantie van machtige vrienden, maar het is onder den voet geloopen zonder dat men zich daad werkelijk om zijn lot heeft bekommerd en het eenige excuus is in dergelijke gevallen, dat de. kleine staat, die de garantie heeft ge kregen, zoo moeilijk te bereiken is, wat men natuurlijk ook weet, r aar niet zegt, op het moment dat de overeenkomst wordt ge sloten. Finlands strijd is niet tevergeefs geweest omdat hij voor alle kleine neutralen een duidelijke waarschuwing inhoudt. Finland heeft bewezen, dat een klein land met een grootendeels door de natuur ge vormde borstwering en een goed gediscipli neerd en dapper leger den strijd, zelfs tegen een vijftigvoudige overmacht, maan denlang kan volhouden. Rusland had al dien tjjd geen andere zorgen dan de actie in Fin land. Was het intusschen in het Zuiden cfcu- de legermacht onder generaal Weygand aan gevallen, dan was het zelfs mogelijk ge weest, dat men den strijd in Finland vrij willig gestaakt had. De omstandigheden, het uitblijven van verdere gevechtsactie in Europa en het dra len van Frankrijk en vooral van Engeland om volkomen met Rusland te breken, zijn tenslotte de oorzaak van dit voor Finland ongunstige compromis geworden. Het is een verblijdend verschijnsel, dat men vrijwel over de geheele wereld het Rus sische succes als een onverdiende belooning van brutale agressie ziet en de grootste sympathie voelt voor den kleinen, dappe ren staat, die daarvan de dupe is geworden. Dat leert, dat er in dezen tijd, ondanks alle bewijzen, dat het recht van den sterk ste zegeviert, toch ook in de harten der men- schen nog gevoel voor ree1-: en rechtvaar digheid bestaat. Maar Zweden heeft bewezen, dat het Hol- landsche spreekwoord, dat het hemd nader is dan de rok, ook in de wereld der staten van groote beteekenis is. De Zweden ver wijten zich op het oogenblik, dat zij den Finschen broeder op het critieke moment uit vrees voor zelfbehoud in den steek heb ben gelaten en him houdt g steekt dan ook scherp af tegenover die der Finnen, die de dringend noodige hulp der geallieerden niet hebben gevraagd om Zweden en Noorwe gen voor de gevaren van den Europeeschen krijg te kunnen sparen. De les die alle kleine neutralen uit dit drama van het hooge Noorden kunnen trek ken, komt thans duidelijk naar voren en kan in twee woorden worden gegeven: „Weest sterk!" Weest sterk en eendrachtig en toont uen onverzettelijken wil om eiken aanvaller, hoe machtig die ook zijn moge, buiten de grenzen te houden. Niemand interesseert zich meer voor de vrijheid en zelfstandigheid van een staat dan die staat zelf en niemand kan zijn belangen zoo goed behartigen als hij dat zelf kan doen. Ons land heeft geen enkele garantie van eenige andere mogendheid. Nederland heeft slechts de garantie van zijn eigen natuur lijke verdedigingslinies, van zijn eigen weer macht en van de volkskracht door het saamhoorigheidsgevoel van zijn bewoners. En men zal alleen ons gebied ontzien als bij het evenwicht der Europeesche strijd krachten het offer dat de verovering kost kleiner is dan het militaire voordeel dat men er mee kan bereiken. Dat is voor ons land en ook voor België de groote les uit het Noord-Europeesche drama.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1