Hulp aan Finlands Roode Kruis. VRAAG EN AANBOD Herwaardeering goud voorraad. DE RIJKSMIDDELEN IN FEBRUARI. Het vliegtuigongeval bij Ypenburg. De organisatie van de lucitoesrher mmg. GEMENGD NIEUWS. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, Een cfet< No TWEEDE BLAD. TWEE Eerste Kamer. (Van onzen parlementairen verslaggever). Met de behandeling van de regeerings- hulp aan het Finsche Roode Kruis en het wetsontwerp tot herwaardeering van den goudvoorraad van de Ned. Bank heeft de Eerste Kamer haar werkzaamheden voor het Paaschreces beëindigd. Van langen duur zal dit wel niet zijn, omdat zij de begroo ting van Onderwijs voor den boeg heeft, die niet lang meer kan blijven liggen. Minister Bolkestein schijnt zoover hersteld te zijn, dat hij na Paschen zijn gewone werkzaam heden kan hervatten. Zonder hoofdelijke stemming en na en kele opmerkingen slechts van mr. van Ves- sem (n.s.b.) aanvaardde de Senaat de ver hooging van de begrooting van buitenland- sche zaken voor 1940 met 100.000 voor hulp aan het Finsche Roode Kruis. De nsb- fractie maakte zich, evenals in de Tweede Kamer, los van de motiveering door de regee ring; zij wilde absoluut geen verband gelegd zien met 't Volkenbondsbesluit, dat aandrang op de leden tot het verleenen van humani taire hulp aan dit ongelukkige land uit oefent. Minster van Kleffens ging niet voor de tweede maal op dit betoog in en z. h. st. passeerde het wetje den hamer. De herwaardeering van den goudvoor raad der Ned. Bank was een kolfje naar de hand van die leden der Kamer, die zich met economische en financieele kwesties plegen bezig te houden. De heeren van Citters (a.r.), von Bönninghausen (n.s.b.), Pollema (c.h.), de Zeeuw (s.d.) env. Embden (v.d.). maakten er opmerkingen of stelden er vragen over; mr. van Vessem ten slotte kwam nog in debat om te trachten eenige grieven jegens zijn partij op het stuk der devaluatie te ontzenuwen. Behalve van den kant van de n.s.b. heeft het wetsontwerp geen bestrijding ondervonden. Minster de Geer had het dus gemakkelijk. Op de vraag van jhr. van Citters (a.r.) of de Ned. Bank later zelf tot herwaardeering van den goud voorraad zou kunnen overgaan en de winst- uitkeering bepalen, antwoordde hij ontken nend; er zal altijd een wet voor noodig zijn. Met den heer von Bönninghausen- vond hij 't moeilijk debatteer en; dat is ook zoo weinig „rendabel". Immers wat heeft het voor zin de discussie met iemand aan te binden, die van oordeel is dat de regeering aan den leiband van de R.K. Staatspartij loopt, die op haar beurt weer onder den in vloed zou staan van den een of anderen ingenieur, die in een geschrift uitbreiding van de bankbiljetten-circulatie als een der middelen noemt om de huidige financiëele moeilijkheden te verlichten. Wel keert de heer von Bönninghausen zich thans tegen verdere devaluatie, maar met den heer de Zeeuw (s.d.) was de minister 't eens, dat critiek op voorstanders van devaluatie en op het kabinet dat in 1936 t'ot depreciatie van den gulden besloot, wel in de laatste plaats -van n.s.b.-zijde mocht komen, aan gezien in het voorjaar van 1935 door orga nen van de n.s.b. en op vergaderingen de voorstelling is gewekt alsof zij voorstand ster van devaluatie was Minister de Geer schreef dit toe aan de naderende verkiezin gen voor de Prov. Staten; men ziet het wel meer dat opkomende partijen in verkie zingstijd „elck wat wils" bieden. De heer Pollema (c.h.), die een uitvoerige beschouwing had gewijd aan de functie en de taak van het Egalisatiefonds en vooral op de mogelijkheid van een verruiming van de geldmarkt door de herwaardeering, waar bij dit fonds een taak te vervullen zou heb ben, had gewezen, kreeg weinig van den minister te hooren, immers er moet, vol gens dezen, in het openbaar niet te veel over het Egalisatiefonds worden gezegd. Wel gaf hij te kennen dat het niet de op zettelijke bedoeling van het wetsontwerp is om de geldmarkt te verruimen. Hij hield ook vast aan de voorgestelde verdeeling van de goudwinst, circa 120 millioen voor het Leeningsfonds, 75 voor het Egalisatie fonds en 14 millioen voor de Ned. Bank (ter dekking van het pondenverlies). Mr. Pollema kreeg niet het Leenings- fonds-aandeel voor het Egalisatiefonds, er ook nog af, en evenmin kreeg de heer de Zeeuw (s.d.) iets los voor de gemeenten, die zich hooge werkloosheids-uitgaven heb ben moeten getroosten. Op een vraag van prof. van Emden (v.d.) verklaarde de minister zich bereid een in- cidenteele wijziging van de muntwet te overwegen. Deze afgevaardigde had er op gewezen dat in die wet toch moeiijk de vroegere waarde van het k.g. goud kon blijven staan, waarvan de waarde van het gouden tientje ook werd afgeleid. Na een korte repliek van mr. Pollema werd het wetsontwerp z. h. s. aangenomen, met aanteekening dat de n.s.b. tegen was. Om ruim half twee kon de Eerste Kamer naar huis gaan. Opbrengst f 1.73 millioen onder de roming. Aarr het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Februari j.l. wordt het volgende ontleend. Directe belastingen. Het totaal voor deze belastingen op eind Februari ten kohiere gebracht bedrag ad 49.873.854, geeft ten aanzien van het vorig jaar een vooruitgang te zien van ruim 5.9 millioen gulden, welke voornamelijk is te danken aan de nieuw ingevoerde opcenten op de gemeentefondsbelasting, welke tot dusver hebben opgebracht 6.272.546. Voorts is alleen de inkomstenbelasting boven het bedrag van het vorig jaar uitge komen en wel met 2.392.181, waardoor de opbrengst werd 31.525.832. De overige van deze middelen zijn bij het vorige dienstjaar ten achter gebleven, waarbij vooral het bedrag van de grondbe lasting de aandacht trekt. Bedroeg op ulti mo Februari 1939 het zuiver bedrag van dit middel 4.592.088, thans kan slechts een opbrengst worden geconstateerd van 1.988.779, hetgeen een achteruitgang be- teekent van 2.603.309. Verder liep de vermogensbelasting in ver gelijking met het vorig jaar 62.245 terug en de verdedigingsbelasting met 79.675. Bij de beoordeeling van* de totaal-op brengst van deze middelen dient voorts in aanmerking té worden genomen, dat hier bij niet meer voorkomt de belasting van de doode hand, waarvan voor 1939 de jaarop brengst op 2 millioen was geraamd. De overige middelen. Ook deze middelen toonen op ultimo Febr. eenige vooruitgang, al moet helaas worden geconstateerd, dat deze nog slechts is be reikt, omdat de maand Januari zulk een gunstig beeld heeft vertoond. Door de maandelijksche raming met bijna 5.27 mil lioen te overschrijden. In dit opzicht heeft Februari te leurgesteld, want met een op brengst van 35.808.208 bleef deze maand ruim 1,73 millioen beneden raming en ongeveer 7 millioen be neden de opbrengst van Januari. Een lichtpuntje is echter, dat in één op zicht de opbrengst over sprokkelmaand toch nog is vooruitgegaan en wel met 976.511, in vergelijking met de uitkomst in Februari van het vorig jaar. Over de eerste twee maanden van dit jaar was de opbrengst van deze middelen 78.619.812 waarmede zij de raming met 3.536.479 heeft overschreden en de op brengst van, de eerste twee maanden van 1939 met f 5.385.828 heeft overtroffen. DOODELTJKE AANRIJDING OP EEN SPOORBRUG. Gisteren is op de spoorbrug over de Gouwe een ernstig ongeluk gebeurd. De 62- jarige losse arbeider van den provincialen waterstaat, M. Bot, wonende te Stolwijker- sluis, die een boot in het remmingswerk onder de spoorbrug had vastgelegd en door een opening in het brugdek naar boven kwam, werd door een motortrein uit Alphen aan den Rijn gegrepen. De man was op slag dood; Men neemt aan dat de ongelukkige die-eenigszins doof was, den trein niet heeft hooren aankomen. Twee inzittenden op slag gedood. Bij een oefening in de nabijheid van het vliegveld Ypenburg is gis termiddag om plm. 2.15 uur zoo als reeds gisteren gemeld een militair vliegtuig neergestort en daarbij door brand vernield. De beide inzittenden, die op slag zijn gedood, waren de eerste-luite- nant-waarnemer H. F. J. M. Pias mans, en de sergeant-vlieger, G. Nijhuis. Laatstgenoemde bestuurde het neergestorte vliegtuig. De oorzaak van het ongeval wordt nog nader onderzocht. Eerste-luitenant-waamemer H. F. J. M. Piasmans is in 1912 geboren. Tweede luite nant werd hij 1 Augustus 1934 en eerste luitenant 1 Augustus 1938. VROUWEN VREDESGANG 1940. Over de geheele wereld gaat de roep om vrede, uit afschuw en vrees voor den oorlog. De bedoeling van den Vredesgang der Vrou wen in 1940 is dezen roep, deze bede om vrede te versterken. Maar dit niet alleen. Deze innige wensch, die in alle harten woont, vindt immers tè zeer zijn grond in het negatieve, n.l. in afschuw van den oor log. De Vrouwen Vredesgang heeft, nu het oorlogsgeweld rondom ons woedt, meer dan ooit ten doel de vrouwen zich te laten be zinnen op het begrip „vrede", waarmee be doeld wordt de opbouw van e'en internatio nale rechtsorde, een internationale gemeen schap op de basis van gerechtigheid en lief de. Met. dit doel voor oogen kunnen wij ook dti jaar onzen Vredesgang houden. Ons land is er tot dusver voor gespaard gebleven rechtstreeks in den oorlog te worden be trokken. Dit legt de vrouwen van Nederland de taak op mede te helpen aan opbouwend vredeswerk". Met deze woorden worden alle Nederland- sche vrouwen, zonder onderscheid van gods dienstige overtuiging of politieke gezind heid, opgeroepen tot deelneming aan den zevenden Vrouwen Vredesgang, die dit jaar wederom op 18 Mei (Zaterdag) te Amster dam zal worden gehouden. Het gemeente bestuur heeft hiervoor reeds toestemming verleend. De samenstelling van het Centraal Comité en van het Landelijk Comité van Aanbeve ling zal spoedig bekend worden gemaakt. De administratie berust bij het Centraal Vredesbureau te Den Haag, Postrekening 96900. MILITAIR DOOR ZANDAUTO DOODGEREDEN. Gistermiddag is nabij de barakken aan den Munnikenweg te Veenendaal een doo- delijk ongeluk gebeurd. Een korporaal-kok, die per rijwiel passeerde, is door een zand- auto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij had juist verlof gekregen en zou naar zijn huis terug keeren. De mare chaussee heeft de zandauto in beslag geno men en den bestuurder gearresteerd. Binnenkort een nieuwe rege.ing. Aan den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, gep luitenant-generaal P. H. A. de Ridder, is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eer vol ontslag verleend. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. ten departemente van binnenlandsche za ken, waaronder de luchtbescherming res sorteert, geinformeerd naar de plannen van den minister in dit opzicht. Aan de verklaringen van den raadadvi seur mr. H. W. J. Mulder, chef van de af- deeling binnenlandsch bestuur, ontleenen we het volgende: De minister is voorne mens binnenkort na zijn terugkomst ten de partemente de laatste hand te leggen aan de in groote trekken voltooide nieuwe re geling. In de eerste plaats heeft de mi nister bsloten tot concentratie van de inspectie voor de luchtbescher ming met dé inspectie van de burgerwachten en het in Augustus ingestelde regeerings-commissariaat voor den vrijwilligen burgerlijken dienst. Al deze diensten berusten op vrijwilligen arbeid in het belang onzer gemeenschap en op bereidverklaring tot daadwerkelijk op treden in overhoopte dagen van gevaar ter bescherming van de burgerbevolking. Het kwam den minister raadzaam voor een con centratie van deze inspecties tot stand te brengen welke gepaard zal gaan met een interne reorganisatie van de gecombineerde diensten. Voortaan zullen vier regionale inspecteurs, ieder in eigen rayon, optreden die onder leiding van den centralen inspecteur staan, doch hun adviezen rechtstreeks aan de ge meentelijke en provinciale besturen kunnen verstrekken, zoowel ten behoeve van de luchtbescherming als van de andere vrij willige burgerlijke diensten. Deze heeren zullen binnenkort gelegenheid vinden tot individueel contact tusschen de inspectie eenerzijds en de burgemeesters, hoofden van luchtbeschermingsdiensten en de groote vrijwillige organisaties anderzijds. Naast deze vier inspecteurs zullen tien toegevoeg de officieren van de burgerwachten wor den ingeschakeld. Deze gecombineerde or ganisatie zal worden bijgestaan en aange vuld door een centrale commissie van ad vies voor den vrijwilligen burgerlijken dienst, in welke commissie de landelijke organisaties die zich met vrijwillig dienst betoon bezig houden, haar vertegenwoordi ging zullen vinden. De vier regionale inspecteurs zullen Maandag a.s. hun werkzaamheden beginnen en zij hebben opdracht gekregen om op den kortst mogelijken termijn na te gaan wat nog aan de luchtbescherming ontbreekt, zoowel wat het personeelals het materiaal aangaat, en verder met de burgemeesters overleg te plegen omtrent den verderen uitbouw van deze vrijwillige diensten. Bij dit onderzoek zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de zelfbescherming van bedrijfsgebouwen en particuliere wo ningen. Terwijl dé overheidsluchtbescher- ming haar voltooing nadert is de zelfbe scherming in vele gemeenten nog in een be ginstadium. Waar deze twee feitelijk een ge heel vormen, acht de minister eenheid in de leiding ter bespoediging der zelfbescherming noodzakelijk. De algemeene leiding moet blijven bij de ourgemeesters, daarbij ge steund door het hoofd van den plaatselijken luchtbescnermingsdienst. Ook voor de twee als het ware nog zwe vend gebleven problemen, n.l. dat van de schuilkelders en dat van de gasmaskers, zal naar het zich laat aanzien, weldra een oplos sing worden gevonden. Zeer binnenkort zullen uitgebreide ex- plosieproeven worden genomen zoowel op het eiland Schokland als elders in den lande, teneinde de deugdelijkheid van verschillen de in den handel gebrachte schuilplaatsen en van schuilloopgraven van verschillend systeem te onderzoeken. De achterstand op het gebied van de zelf bescherming, aldus verklaarde de heer Mulder, is goeddeels te wijten aan de ver keerde mentaliteit waarop men hier te lan de, in het algemeen ten aanzien van de ge varen uit de lucht is ingesteld. De overheid kan zich daarbij niet neerleggen, zij zal zoo noodig dwingend moéten optreden waartoe de wet haar de bevoegdheden heeft ver leend. Tenslotte moge hier een overzicht volgen van hetgeen tot dusverre aan luchtbescher mingsmaterialen van rijkswege aan de ge meenten van de eerste en tweede gevaren- klasse is verstrekt. Gasmaskers zijn er ten laste van het rijk aan de gemeenten reeds ruim 65000 afgele verd; voorts 400 volledig uitgeruste draag bare en rijdbare motorspuiten en ongeveer 900 sirenes. De voorbereiding van de geneeskundige verzorging van patiënten tengevolge van luchtaanvallen is én wordt onder leiding van de inspectie intercommunaal geregeld. Het land is daartoe in ruim 70 kringen ver deeld, die elk de beschikking hebben ver kregen, of nog zullen verkrijgen, over nood- ziekeninrichtingen en geneeskundige hulp posten. Vele cursussen zijn of worden door de inspectie voor de hoofden van de gemeen telijke luchtbeschermingsdiensten gegeven. Met medewerking van het centraal insti tuut voor materiaal-onderzoek is een cen trale commissie gevormd, die met de keu ring van de in den handel gebrachte lucht beschermingsmaterialen is belast. Vrouw vermist. - De dertigjarige echt- genoote van den landbouwer B. uit Meddo, gemeènté Winterswijk, Wordt sinds Donder dagavond vermist. Zij is per fiets van Meddo naar Winterswijk gegaan. Vermoedelijk is zij tijdens den sneeuwstorm in de Slinger beek geraakt en verdronken. Men heeft haar fiets aan den oever gevonden. Het lijk is nog niet gevonden. DE TOESTAND IN DE EENDEN- HO UDERIJ. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Wijnkoop (c.p.n.) betreffende den toestand in de eendenhou- derij, in verband met de langdurige vorst periode, heeft de minister van economische zaken het volgende antwoord gegeven: Het is den minister bekend, dat door de langdurige vorstperiode de productie van eendeneieren in den laatsten tijd belangrijk is verminderd. Dit veroorzaakt zeer zeker moeilijkheden voor de eendenhouders, doch er staat tegenover, dat de eierprijs sterk is gestegen. De productie van kippeneieren is eveneens gedaald, zij het in verhouding dan ook in geringere mate dan die van eenden eieren. De prijs van kippeneieren is even eens aanzienlijk gestegen. Het verschijnsel van teruggang van de productie bij eenden heeft zich voorgedaan bij alle eendenhoudersbedrijven, hoewel niet overal in even sterke mate. De bedrijfsvoe ring speelt in dezen dan ook een belangrijke rol. Naar verwacht mag worden, zal de pro ductie, nu de weersomstandigheden beter zijn geworden, zich weer spoedig herstellen. De achteruitgang van de productie in de af- geloop enmaanden moet als een tijdelijke in zinking wordën beschouwd, als gevolg van natuurlijke 'omstandigheden. Het ligt, naar de meeninig van den minister, in verband hiermede niet op zijn weg speciale steun maatregelen te treffen. PSEUDO-JOURNALIST LICHTE WINKELIERS OP. De 36-jarige L. M., zich noemende bouw kundige, vervoegde zich onlangs bij een van de Haagsche dagbladen met het verzoek tegen vergoeding van onkosten verslagjes te mogen maken van minder belangrijke bijeenkomtsen, vergaderingen en dergelijke. Hij zou dat uitsluitend voor zijn eigen ont wikkeling doen en het was niet de bedoe ling om er wat mee te verdienen. De redactie vond dit goed en M. maakte van de functie van verslaggever misbruik om tal van menschen te 's-Gravenhage op te lichten. Zoo bezocht hij een bazar, waar hij in het vooruitzicht stelde, dat de courant, waarvoor hij werkte, eert groote gift zou doen. Hierop kocht hij voor eigen rekening voor 14 goederen met de belofte, dat hij deze zou betalen als hij zijn salaris kreeg. Ook bij een kleermaker wist hij kleeding- stukken tot een bedrag van 175 onder al lerlei voorwendsels los te krijgen. Bij tal van andere winkeliers wist hij on der allerlei voorwendsels zonder betaling goederen te krijgen tot een bedrag van on geveer 400. Hij werkte ook veel met on gedekte postcheques. Vroeger schijnt hij inderdaad een girorekening te hebben ge had, waarvan hij nog cheque-formulieren over had. De politie heeft den „bouwundige-journa list" die niet lang geleden een straf van an derhalf jaar uitgezeten had, aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. MOTORDEKSCHUIT VERLIEST DEKLAST. Kajuit raakt in brand. Donderdagavond heeft de motordekschuit „Maranatha", schipper Carmiggelt uit Arn hem, eenige oogenblikken nadat zij het Twentekanaal was uitgevaren, haar deklast verloren, bestaande uit een motor met spoel- pomp van een gewicht van ongeveer zestig ton. De lading is gaan schuiven, toen het schip zich op de IJsel bevond. De schipper en zijn zoon waren aan dek, doch door het zeer sterke overhellen van de boot raakten beiden te water. De vrouw van den schipper was in de kajuit bezig den maaltijd te be reiden. Het fornuis schoof van zijn plaats en ook de overige inventaris werd door elkaar gegooid. Er ontstond brand in deze ruimte, waarbij de vrouw brandwonden aan haar been opliep. De schipper, die niet kon zwemmen, wist nog bijtijds de roeiboot, welke achter aan het schip werd meege sleept, te grijpen. De zoon, die wel kon zwemmen, werd door zijn vader opgepikt. De vrouw van den schipper zette onmid dellijk den motor stil en stuurde het schip naar den wal. Toen de schipper en zijn zoon weer aan boord waren gekomen, konden zij met emmers water den brand in de kajuit blusschen. Een groot deel van den inventaris, die niet verzekerd was, ging verloren. De deklast was verzekerd. De over boord geslagen lading is nog niet gevonden. OP ZOEK NAAR DE GEZONKEN „FRIESLAND". Vandaag zou het s.s. „IJsel", van de ree- derij Koppe te Amsterdam, van Amsterdam naar het IJselmeer vertrekken, teneinde het eenige maanden geleden in het ijs vastge raakte en gezonken s.s. „Friesland" op te spo ren. Indien het schip, dat met de kiel op den bodem ligt, nog boven de oppervlakte uit steekt, zooals eenigen tijd geleden nog het geval Is geweest, zal men zich aan boord van het wrak begeven, teneinde na te gaan of het de moeite loont een bergingspoging te ondernemen. Zooals men weet, bevindt zich in het ruim van de „Friesland" een groote lading blik. Mogelijk zal deze nog geborgen kunnen worden. ZEILSCHEEPJE OP DE WESTERSCHELDE IN NOOD. Het 20 ton metende zeilscheepje „Twee Gebroeders" van de Gebr. Martens uit Hoofdplaat heeft gistermiddag, door den op komenden Zuidwester storm, in een hache lijke positie verkeerd. Men was bezig het scheepje met zand te laden, afkomstig van een zandplaat in de Westerschelde, nabij Breskens. De zware golfslag, waarmede de storm gepaard ging, zette het scheepje aan den grond en beukte het zoodanig, dat er gevaar voor zinken ontstond. De twee op varenden trachtten met behulp van een dek zeil het ruim af te sluiten voor het over komende water. Toen zij hier niet in slaag den, heschen zij de noodvlag, welke werd opgemerkt door den kapitein van de uit Ant werpen afkomstige sleepboot „Alfi". De „Alfi" kon een tros overbrengen en de „Twee Gebroeders" vlqt sleepen. Het scheep je werd de haven van Breskens binnenge bracht. DE DISTRIBUTIE VAN INGEVROREN VARKENS. Minister Stjenberghe beantwoordt vragen. Op schriftelijke vragen van het lid dei- Eerste Kamer, de heer Maarsingh (n.s.b,), betreffende de distributie van ingevroren varkens en betreffende prijsopdrijving door vleesehwarenfabrikanten, heeft de minister van economische zaken als volgt geant woord: Het is den minister niet bekend, dat de distributie van ingevroren varkens niet tot haar* recht komt, doordat de Nederlandsche veehouderijcentrale een minimum afneming eischt van vijf stuks tegelijk.- Het minimum aantal tegelijkertijd af te nemen bevroren varkens, dat oorspronkelijk op 15 was vast gesteld, is later verlaagd tot 5, om zooveel- mogelijk belanghebbenden in de gelegén- heid te stellen deze varkens te betrekken. Het is den- minister niet gebleken, dat van deze beperkende bepaling door de slagers .- hinder ondervonden wordt. Desgewenscht kunnen belanghebbenden, die geen 5 stuks kunnen afnemen, tot gemeenschappelijken aankoop overgaan. Het is den minister niet bekend, dat de vleesehwarenfabrikanten zich hebben schul dig gemaakt aan. prijsopdrijving inzake bo- terhammenworst in blik. Bij onderzoek is hem gebleken, dat de prijsstijging overeen komt met de verhoogde.prijzen van de be- noodigde grondstoffen en de verpakkings materialen, De minister acht een boeken onderzoek bij- de vleesehwarenfabrikanten niet noodzakelijk. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was heden: Uitreis: Pelikaan, gezagvoerder Tepas, te Rangoon, wordt 17 Maart te Batavia ver wacht; Gier, gezagvoerder Both, te Alexan- drië, wordt 20 Maart te Batavia verwacht. Thuisreis: Oehoe, gezagvoerder von Weyrother, te Alexandrië, wordt 16 Maart te Napels verwacht; Wielewaal, gezagvoer der van Veenendaal, te Rangoon, wordt 19 Maart te Napels verwacht. Pont gezonken. - Gisteren is de pont over den Ouden Rijn bij Zevenaar gezon ken. Op de pont stond een auto, geladen met kunstmest. Pont c auto verdwenen in de diepte. De inzittenden van den wagen kon den zich langs de staaldraad naar den kant begeven. - - De koningin spreekt vandaag voor de Amerikaansche radio. - In den loop van van daag houdt de koningin een radio-rede voor de Foreign Missions Conference of North America. De rede zal door verschillende Amerikaansche zenders worden verspreid. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdaas en Vrijdags inzenden Inkoop van Flesschen, Jampotten, Lompen, Metalen, Kachels, Fornuizen, Meubilair, Heeren- 'en Dameskleeding, enz. Alles wordt van huis gehaald. RAMEN 2. Te koop gevraagd: overtollig huisraad en heele of gedeeltelijke inboedels. Verkooplokaal DE PAARDENKOP, J. A. HENKE, Koningsstr. 8, Alkmaar. Te koop: een inprima staat ver- keerend Engelsch ledikant (twijfelaar) met matras en een wit-geschilderde baby-aankleedtafel met bergruimte. RIPPINGSTRAAT 31. Te koop: 2 pers. waschtafel met mar mer en spiegel en 2 pers. garnituur, niet op Zondag. OUDEGRACHT 217. Te koop gevraagd een in goeden staat zijnde koffergramofoon liefst H.M.V. of Columbia, in roode uitvoering. Uit sluitend brieven met prijsopg. onder. B. OUDEGRACHT 12. Te koop: Radio's en onderdeelen, Stof zuiger 220 v. 6, Damesrijwel 6.50, Groote Bakfiets, Stoelen en Tafels, Fornuizen, Ledikanten, Spiraalbedden, Fasforn., enz. H. Pander, Voormeer 2. Het Naaimachine Huis. Gebruikte vanaf 10 met garantie. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Te koop: een sterke handwagen, een prima spiegel 115 1. 68 br., een prima toonbank pl.m. 180 cM. en nog kleine en groote vitrines. SNAARMANSLAAN 63. Gevraagd een in goéden staat zijnde koffergramofoon. Brieven met prijs opgave onder letter G 885 bureau van dit blad. Door inruiling te koop: belastingvrije D. K. W. Motorrijwielen. NIC. RUITER, Dijk 20, Alkmaar. De Noorscli zaken Koht h plan voor een schen de Noc dat de Noorse plichting op z gelijkheid van bond te overv Noorwegen zoek, deze mo Maart, d.w.z. verzoek, aan doortocht doo De kwestie werking met deerd worden Koht, dat vers lijk doen zijn, weging te nen Uit Stockho! Waarschijnli kend worden i NoorschZwe komen om te gestelde defen Verwacht w hoofdsteden, h plaats der bije view met Tan van buitenlanc heeft de minis dat geen bez worden van et fensief bondgt centreeren N krachten tot vi fensies. Aftonfc aantal van zij] en in de Veree vechtsmachines heid van 640 I lioen pond kosl Noorwegen toestellen beste half millioen pi holm gepublice dat de oorlog pond heeft gekt Het geregeld scheepvaart tus heden hervat. Het plan tot bondgenootscha gen en Finland ling bij de Itali; schelijke replie kou in ziet. De te Stockhc verklaringen w sprekende bewi; geesten in de S zin van een krj deze staten tege dreigen. Volgens somr kou aan de bla priori gekant zi. een dergelijk b verduidelijkt me redigeerde in zt de Sovjet-Unie zou gevoelen. Tevergeefs ecl sche bladen een zoeken van het die het hebbe P o p o 1 o D i mischen noot u de practische m< lijk accoord, dat tegenspraak zou het RussischF „de vrijheid van landsche politiek De mogelijkht trachten deel te defensieve verbc Zweden en Finl; in niet-officieele holm besproken. De zinspeling, positie van Duit Stockholm worde in een artikel vai na te hebben ge Britsche pers, da Duitsch-Russischf schrijft: Het is i werkelijk de bed wij hebben alle een dergelijke c wachten". Noi De Noorsche m kaansche firma gen en onderdeel van anderhalf m: toestellen zijn v snelheid van mee uur kunnen berei Een buitengewc kronen is opgeno voor 1940/41, wel Storting is aanger drag wordt noodi de recente ontwik 11 alen toestand se< uitgewerkt. STEENKOOL R1 Het blad „Teve: van het Duitseh-K de steenkolenlevei steenkool in Italië door dit land per "oen ton steenkoo Daar Italië het i •teenkool invoerde hoeften des lands «f 4 millioen ton Het blad wijst in c dat de Russische s *o« kunnen hebber tusschen de Italiaa: Mariupol, aan de Z steenkolen uit het worden, kleiner is sche en de Italiaan

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6