DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Paul Reynaud en de samenstelling van het nieuwe Fransche kabinet. DE AANVAL OP SYLT. No. 69 Is ©r ook in Engeland een verandering in de regeering op komst? Duitsche aanval op Britsch convooi. Htt is niet mogelijk een duidelijk overzicht van de bereikte resultaten te krijgen. Nieuwe Russische eischen aan Finland? De algemeen® toestand. PAUL REYNAUD VORMT EEN KABINET. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50, Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Donderdag 21 Maart 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer Ü.25, groots contracten rabat, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142© Jaargang Het is van zelfsprekend, dat het aftreden van Daladier in de Duitsche pers als een bewijs van zwakheid in de Fransche politieke en militaire leiding beschouwd wordt. Paul Reynaud, die tol dusver minister van financiën was, is door president Lebrun aangezocht om een nieuw kabinet te' vormen. Hij is de laatste uren voortdurend bezig de meest vooraanstaande Fransche politici te polsen en men verwachtte, dat hij vandaag nog den president een kabinet zal presentce- ren waarin ook een drietal socialisten zitting zullen nemen. Het Kabinet is intusschen gevormd en, naar verluidt, zal Daladier minister van Landsverdediging worden. Hoewel Chamberlain het beleid van het Britsche kabinet in het Lager huis zoo krachtig verdedigd heeft, dat de critiek daarop zeer matig geweest is, verwacht men toch, dat de druk der omstandigheden en het aftreden van Daladier ook zijn terugslag in Engeland zal hebben en mogelijk tot een reconstructie van het Britsche kabinet zal leiden. De Duitsche aanval op Scapa Flow is door Groot-Britannië beantwoord door den aanval op Sylt waarvan de resultaten verschillend beoordeeld worden, maar over het algemeen niet van groote beteekenis schijnen. Inmiddels hebben de Duitschcrs daartegen alweer represailles getroffen door een heftigen aanval op een Britsch convooi ter hoogte van Scapa Flow te ondernemen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat een vliegtuig, waartegen vanuit Esbjerg éen waarschuwingsschot is gelost, gebruik heeft gemaakt van zijn machinegeweer waarschijnlijk tegen het Deensche lucht doelgeschut en het Deensche zoeklicht, welke echter niet getroffen werden. Ongeveer te middernacht hebben de bewoners van Oelgod in Westelijk Jutland boven de heide van Vallund ontploffingen gehoord, gistermorgen werden bomkraters op de heide nabij Oester-gaarde ontdekt. Er werd geen schade aangericht. In een bericht uit Esbjerg, waarin mel ding gemaakt wordt van de schending van Deensch rechtsgebied door Britsche vlieg tuigen, zegt het'Deensche Nieuwsbureau, dat als gevolg van explosie de ruiten der huizen in Huidesande (Denemarken) zijn gesprongen. De beweerde succesvolle Britsche luchtaanval op het eiland Sylt, aldus D. N. B., ontpopte zich hiermede als een aanval tegen neutraal Deensch gebied. Heel openlijk spreekt men thans in vele Deensche kringen, zoo vervolgt D. N. B., van stelselmatige aanvallen op Deensch gebied. Het heeft groot opzien gewekt, dat de Engelschen ook gistermorgen weer Deensch gebied hebben geschonden. Voorts wordt bekend, dat 's nachts tot tweemaal toe bommen zijn terecht gekomen in het Deensche Huidesande. Een Deensche on derzoekingscommissie begeeft zich naar de plekken waar de bommen zijn neerge komen. Gister opnieuw bommen op Sylt. Volgens berichten van het Deensche eiland Romoe hebben twea Britsche vlieg tuigen tijdens een gisterochtend onder nomen aanval acht bommen op Sylt laten vallen. Zoodra de Britsche bommenwerpers ver- De kaart geeft de Duitsche bocht weer, waar de Duitsche versterkingen gelegen zijn, voornamelijk de eilanden Sylt, Helgoland en de Oost-Friesche-eilanden Borkum en Wangerooge. Het eiland Sylt werd hevig door de Britsche luchtmacht gebombardeerd; de Britsche vliegers hadden voornamelijk de bedoeling den Hindenburgdam, waardoor Sylt met het vasteland verbonden is, te vernielen. Op de kaart overziet men de Duitsche Marine-bases met hun versterkte eilanden. De Moskousche correspondent van het Zweedsche blad Stockholms Tidningen schrijft, dat de Russen hun eischen aan Finland verzwaard hebben. In de eerste bijeenkomst tusschen de Sovjet-autoriteiten en de Finsche delegatie, die voor de ratificatie van het vredesver drag te Moskou vertoeft, hebben de Russen het volgens den correspondent duidelijk ge maakt, dat de grenzen, welke zij hadden voorgesteld, op sommige plaatsen westelij ker zouden liggen dan verwacht werd.' De Finnen zien wel in, zoo voegt de cor respondent er nog aan toe, dat zij niets an ders kunnen doen dan de eischen der Sov jets inwilligen. De ratificatieoorkonden uitgewisseld. De ratificatieoorkonden van het Russisch- Finsche vredesverdrag zijn gister, volgens een mededeeling van radio Moskou, uitge wisseld. schenen, stegen van het eiland en van het vasteland Duitsche gevechtsvliegtuigen op, die den strijd met de aanvallers aan bonden. Zij bevonden zich boven de Noordzee en trachtten door allerlei manoeuvres de aan vallen der Duitsche vliegtuigen te doen mislukken. Mededeeling van Kingsley Wood. De Britsche ministr van luchtvaart, Kingsly Wood, heeft in 't Lagerhuis mee-i gedeeld, dat tijdens de aanvallen op Sylt nechtstreeksche voltreffers geplaatst zijn op de hangars, welke in brand geraakten. Ook werd waargenomen, dat benzinetanks in brand stonden. Er waren veel 1 tref fers op het havenhoofd, de smalspoor en andere deelen van de luchtbasis. De nieuwe verkenningsvluchten van gistermorgen hebben het succes bevestigd. Alle vliegtuigen van gister zijn veilig te ruggekeerd. De resultaten niet juist te beoor- deelen. In zijn mededeeling over den aanval op Sylt zeide de Britsche minister van Luchtvaart Kingsley Wood: „Eskaders van de koninklijke lucht macht hebben Dinsdagavond gedurende j zes uur aanhoudende aanvallen op Hor- j num op het eiland Sylt gedaan, van waar- j uit Duitsche vliegtuigen mijnen hebben I gelegd en de scheepvaart hebben aange vallen. Deze aanval was het antwoord op dien der Duitsche vliegtuigen op de Orka den. De aanvallende strijdmacht was meer dan tweemaal zoo groot als de Duitsche, die de Orkaden bombardeerde. Gedurende het eerste deel van den aanval was het helder weer, tegen den ochtend werd de hemel bewolkt. Het luchtdoelgeschut opende een hevig vuur op de vliegtuigen, doch dit verhinderde hen niet het doel te bereiken en een groote hoeveelheid bom men te laten vallen. Vijandelijke gevechts vliegtuigen verwijderden zich na in ons vuur gekomen te zijn .Met één uitzonde ring keerden al onze vliegtuigen terug. De aanvallen werden van groote zoowel als van geringe hoogte gedaan en vele duizenden kilogram explosieve en brand bommen werden neergeworpen. Aanval op Sylt in het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis heeft Lord Strabolgi, namens de arbeidersfractie, hulde gebracht aan den aanval op Sylt. Hij zeide: „Gedu rende de drie maanden van den oorlog, dat wij onze zeelieden ter koopvaardij op de meest brute wijze hebben zien ombrengen door Duitsche vliegtuigen en duikbooten, heeft het land gehunkerd naar een gele genheid tot vergelding." Strabolgi meende te weten, dat eenigen tijd geleden de burgerbevolking van Sylt geheel vertrokken is, zoodat het eiland een volmaakt doel vormde, omdat alles militaire beteekenis had. Tevoren had Chatfield, minister voor de coördinatie der verdediging, dezelfde ver klaring afgelegd als Kingsley Wood in het Lagerhuis. Het Huis antwoordde met applaus. Geen bevestiging van nieuwen aanval. Van het bericht, als zouden gistermid dag opnieuw Britsche vliegtuigen boven Sylt hebben gevlogen, kon te Londen geen bevestiging worden verkregen. Bijzonderheden van Duitsche zijde. Over de nachtelijke aanvallen der En gelschen op het eiland Sylt worden van bevoegde Duitsche zijde nog de volgende bijzonderheden vernomen: (Zie vervolg pag, 2, eerste blad.) Europa reageert op het oorlogsgebeuren. Paul Reynaud, tot dusver minister van Financiën, die wel eens de Fransche Chur chill genoemd wordt, is na de aanvankelijke weigering van Daladier met de vorming van een nieuw Fransch kabinet belast. Hij wordt geteekend als een doortastende figuur en een van de knapste koppen van Frankrijk. Reynaud is op het moment, dat wij dit schrijven, bezig de meest vooraanstaande figuren te raadplegen en men verwachtte, dat hij nog heden met zijn kabinet gereed zou zijn. Dat Daladier na de zeer zware maanden, die achter hem liggen, naar eenige rust ver langt, is overigens wel te begrijpen. Zijn kabinet had het vertrouwen van het parlement, maar het aantal onthoudingen was bij de vertrouwensmotie zoo groot, dat het volkomen te begrijpen is, dat de regee ring collectief haarontslag heeft aangebo den. Dat alles is het gevolg van den minder gunstigen afloop van den Finsch-Russischen strijd en zoowel Daladier als Chamberlain hebben den terugslag daarvan niet alleen in de triomfantelijke berichten uit Duitsche en Russische bladen, maar zeer zeker ook door een zekere gereserveerdheid in eigen krin gen ondervonden. Het is in de wereld nu eenmaal zoo, dat wie succes heeft tot de grooten van zijn tijd wordt gerekend en wie het niet heeft een deel van zijn prestige inboet en zijn moei lijke taak daardoor aanzienlijk verzwaard ziet. Het veel gesmade Rusland treedt op dit oogenblik als een weliswaar onsympathieke figuur, maar daarnaast toch als een triom fator op den voorgrond en het directe ge volg daarvan is, dat de staten die, ondanks alle mooie leuzen en moreele verzekeringen, bovenal rekening met eigen levensbelangen houden, zich onmiddellijk de vraag stellen of het toch maar niet verstandiger zou zijn om zich bijtijds van de vriendschap t deze groote Europeesche mogendheid te verzekeren. Men ziet dat heel duidelijk in de houding van Italië, waar men waarschijnlijk zooveel verwachtingen van de hulp der geheele we reld aan Finland gehad heeft, dat men zijn anti-bolsjewistische gevoelens 'den vrijen loop heeft gelaten. Weken lang heeft men in Italië de Russi sche agressie in de scherpste bewoordingen afgekeurd en den strijd der Finnen in woord en daad gesteund, maar het was in de laat ste dagen van dezen strijd al opmerkelijk, Voorloopig© ministerslij st. Daladier minister van landsverdediging. Om 1 uur hedenmiddag was het nieuwe Fransche kabinet practisch samengesteld. Afgezien van wijzi gingen, die zich op het laatste oogenblik nog altijd in de verdeeüng' der portefeuilles zouden kunnen voordoen, zou het kabinet er als volgt uitzien: minister-president en buiteniandsche za ken: Reynaud; landsverdediging: D a fca d i e r; ondervoorzitter van den ministerraad en minister van staat: Chautemps; marine: Campinchi; luchtvaart: Laurent Eynac; be wapening: Dautry; justitie: Serol; financiën: Lamoureux; binnenlandsche zaken: Henri Roy; handel: Louis Rollin; koloniën: Man del; nationale opvoeding: Sarraut of Del- bos; landbouw: Qeuiïle; blokkade: Monnet; openbare werken: de Monzie; arbeid: Po- maret; P.T.T.: Fêvrier; inlichtingen: Fros- sard; koopvaardij: Rio; volksgezondheid: Pernod; pensioen: Riviere of Taurines. Onderstaatssecretarissenministerpresi dium: Raymond Vidal; buiteniandsche za ken: Champetier de Ribes; binnenlandsche zaken: Jacquinot; oorlog: Hippolyte Ducos; financiën: Laniel; geëvacueerd Elzas-Lotha ringen: Schuman; marine: Blancho; arbeid: Albertin. dat de ïtaliaansche sympathiebetuigingen zeer schaars waren en de critiek op Rusland haar scherpe kanten had verloren. En nu is het zelfs mogelijk men meent dit met vrij groote zekerheid uit de bijeen komt op den Brenner en uit het mogelijke bezoek van Molotof aan Berlijn te kunnen afleiden dat Hitier aan Mussolini verze kerd heeft, dat over de vriendschap tusschen Duitschland en Italië niet langer meer de schaduw van Moskou behoeft te vallen omdat de heeren Stalin en Molotof, met het oog op het steeds meer dreigende gevaar van in den oorlog te worden betrokken, hun stroop tochten op Europeesch terrein met het batig saldo van overwicht in de kleine Baltische staten en in Finland hebben afgesloten. Wanneer Hitier daarbij wijst op den toe stand in den Balkan waar de vaak onderling hevig krakeelende staatjes thans een politiek van welbegrepen eigenbelang voeren door de grootste vriendschappelijkheid en een dracht te demonstreeren en wanneer hij ga randeert, dat noch Duitschland noch Rus land geneigd is dat huiselijk Balkan-tafreel- tje te verstoren, dan is het thans, na de voor Rusland succesvol beëindigde Finsche cam pagne, het psychologisch oogenblik om aan Mussolini te vragen zijn antipathie voorloo- pig te laten rusten. Men kan er zich dan over verbazen, dat het fascistische Italië zelfs maar een oogen blik vriendelijk naar het communistische Rusland zou kijken, maar in de oorlogspoli tiek is tenslotte alles mogelijk en het beste bewijs daarvoor was het pact dat in het na jaar van 1939 tusschen Duitschland en Rus land is gesloten. Wanneer Italië van nu af aan werkelijk een verzoeningsgezinde houding tegenover Rusland aanneemt, dan geeft dat niet alleen blijk van een handige Duitsche diplomatie, maar ook van het feit, dat de geallieerden in het verloop van deze maand werkelijk den schijn gewekt hebben, dat zij op het Europeesche schaakbord een paar ongeluk kige zetten hebben gedaan, waardoor de stand der partij een veel beter aanzien voor den tegenspeler heeft gekregen. Wij hebben altijd voorspeld, dat het op de wip staande Italië, dat bij het evenwicht van krachten geen partij durft of wil kie zen, in het geweer zal komen zoodra zich duidelijk afteekent welke groep in den Europeeschen strijd de meeste kans op suc ces heeft. De conferentie op den Brenner doet vermoeden, dat men in het land der olijven de laatste dagen het succes aan den kant van Duitschland en Rusland grooter dan dat der geallieerden heeft geoordeeld. En nu kan men natuurlijk in de Fransche en Britsche parlementen betoogen, dat men de dupe van allerlei moeilijke en onvoor ziene omstandigheden is geworden, de we reld is nu eenmaal zóó, dat men meer let op de daadwerkelijke resultaten dan op den goeden wil. In wezen is er aan den grooten Europee schen strijd nietveel veranderd, want de machtige legers staan nog aan beide zijden werkloos tegenover elkaar. Het is aan beide zijden nog een zich verheffen op eigen kracht en het smalend spreken over de ge- veehtswaarde van den tegenstander, een spel van demonstratie en tegendemonstra- tie, waardoor de aanval op Scapa Flow on middellijk door een gelijksoortige op Sylt en deze weer door een aanval op een Britsch convooi wordt beantwoord. Maar toch is het iedereen duidelijk, dat wie de toestanden in Europa bestudeert de Duitsche koersen thans wat hooger en die der geallieerden iets lager genoteerd ziet. Of het verstandig was, dat het Britseh- Italiaansche steenkolenconflict juist dezer dagen door Engeland naar voren gebracht werd, is zeer twijfelachtig. En het is duide lijk, dat de beschrijving van een geweldig expeditie-leger dat naar Finland zou gaan weinig indruk meer maakt als de strijd daar beëindigd is zonder dat één man van dat leg zelfs is vertrolen,. Men mag zich in Frankrijk en Engeland groot houden en niét door het aannemen van moties van wantrouwen tegen de regee ringen in de kaart van den grijnslachenden tegenstander willen spelen, het is duidelijk, dat zoowel de Fransche als de Britsche regeering zich de laatste dagen onbehaage- lijk heeft gevoeld en het aftreden van het Fransche kabinet waardoor een recon structie mogelijk wordt was daarom allerminst iets dat verwondering hoefde te baren. Ook in Engeland zal men wel de noodige lessen uit het verleden trekken en het is niet onmogelijk, dat ook uit Londen dezer dagen een andere portefeuille verdeel ing van het Britsche kabinet gemeld wordt.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1