Zeer merkwaardig schilderij in Huize „Voorhout". ü&uitenland Een kostbaar Alkmaarsch bezit. Stanley over de neutralen. Paul Reynaud kabinets formateur. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 MAART 1940. DERDE BLAD. Wij hebben bij het gereed komen van Huize Voorhout een uitvoerige beschrijving van het gebouw gegeven. Thans verzoekt men ons opname van het volgende, waarvan wij, omdat ljet hier een bijzonder Alkmaarsch gebouw betreft, plaats zullen verleenen. Zooals er 'n boek geschreven zou kunnen worden over Huize „Voorhout" als specimen van 'n Hollandsch bouwwerk en 'n Holland- sche woning, zoo zou dit met net zooveel reden kunnen worden over Huize „Voor hout" als museum en dit niet alleen om de fraaie antieke meubelen, die we er hier en daar aantreffen, maar ook om de schilde rijenverzameling, die er is ondergebracht. Al is 't aantal van deze collectie, die de mu ren, kamers en gangen siert, misschien niet zoo groot, de werken blijken met groote zorgvuldigheid en kunstzin gekozen te zijn, vormen een waar sieraad voor hun om geving en zijn de moeite van 't bezichtigen best waard. Het kostbaarste en meest waardevolle be zit van Huize „Voorhout" is echter wel het schilderij dat 'n plaats gevonden heeft in 't trappenhuis van de vroegere advocaten- woning, de „Vox Populi" van Charles Ver lat (1824-1890), 'n prachtig stuk werk, geda teerd „Jeruzalem 1876" en met de respec tabele afmetingen van 2 x 3 M. We staan hier voor 'n zeer ongewoon schilderij, onge woon zoowel om z'n uitzonderlijk hooge kwaliteiten, als om z'n onderwerp. Op de fraaie omlijsting staat in gebeeldhouwde letters de titel te lezen: „Vox Populi"; aan beide zijden verder een zin uit 't lijdensver haal. Bij 't beschouwen van 't stuk treft het telkens weer hoe verrassend juist deze titel is gekozen. Hier hebben we duidelijk 'n voor beeld hoe waar de uitspraak is van dr. J. Holzner, in z'n bekende Paulus-biographie: „Door zich in de Bijbel te verdiepen zou onze kunst rijker kunnen worden aan stof en ideeën". Het is immers 'n nog weinig uit gebeeld gebeuren dat Verlat zich tot onder werp van dit schilderij heeft gekozen. Als historisch moment nam hij de vrijlating van Barabbas. Door z'n schreeuwen en bluffen heeft het opgehitste volk den zwakken Pila- tus overwonnen en hem gedwongen Barab bas vrij te laten en Christus aan hen uit te leveren ter dood. Verbitterd ziet de laffe rechter van terzijde toe, hoe Barabbas door 'n deel van het volk in triomf wordt wegge voerd en hoe de rest staat te dreigen en te schimpen tegen Christus, die op 't platform nog tentoongesteld staat. Het zijn vooral deze twee uitingen van de hartstocht van het volk die Verlat hier interesseeren en die hij heeft willen uitbeelden: de triomf om Barab bas en de woede en haat tegen Christus. Geeft de keuze van het onderwerp op zich zelf al blijk van een groote originaliteit, de uitvoering van het schilderij doet ons zien dat Verlat 'n groot kunstenaar is. In de groep, die zich tegen Christus keert, domineeren felle haat en dreiging. De heele groepeering van de handen en vuisten, som mige zelfs met stokken en steenen gewapend, drukt die dreiging uit, de richting van de verschillende handen en de stok loopt samen in de figuur van Christus. Ook uit de koppen die zich onheilspellend omhoog en naar voren wringen en vlak onder Christus zich vol afschuw en haat naar beneden buigen, ja uit de heele houding van de lichamen; dit is vooral duidelijk bij de figuren voor aan, die wij op den rug zien, valt die drei gende woede te lezen. Uit de groep rond Barabbas spreekt direct de vreugde om de vrijlating van iemand, die plotseling bij het volk in de gunst is ge komen. Het is de moeite waard eens rustig te "be kijken hoe meesterlijk Verlat de afzonder lijke personen tot groepjes en groepen, en deze weer tot de eenheid van 't schilderij verbonden heeft. 'n Hand op 'n schouder of rug, 'n kop die zich omhoog of nog net ergens tusschen weet te wringen, zijn hiertoe de eenvoudige, voor dc hand liggende, maar toch dikwijls geniaal toegepaste hulpmiddelen, 'n Prachtig voor beeld in dit opzicht zijn de drie figuren op den voorgrond uit de groep tegen Christus; twee van de personen zien wij hier,op de rug, wat deze groep afsluit en ook de schei ding van de andere vormt. Min of meer op den achtergrond staat de Christusfiguur, het hoofd en de schouders in de schaduw, 't Is de lijdende Christus die Verlat ons heeft geschilderd, maar 't is niet 'n gewone aardsche mensch, die hier lijdt. Hij blijft koning, zooals Hij juist voor Piia- tus- heeft verklaard; 'n trek van verheven heid, van ver boven het volk uitstaan, ligt op het gelaat en spreekt uit de geheele fi guur: de slanke, blanke handen, het hel witte kleed en de kleur van het lichaam, lichter dan van de figuren uit 't volk. Koud en stijf staan om hem heen de Romeinsche soldaten, wreedaards als zij met hun slacht offer alleen zijn, zakelijk en onbewogen hier tegenover het Jodenvolk, dat zij zoo diep verachten. Anatomisch is' alles perfect geschilderd, meer dan dat zelfs: verschillende lichamen zijn heelemaal of bijna heelemaal weerge geven, zij zijn ook als lichaam werkelijk mooi en schoon om te zien. Verlat's roem als grootmeester van de schilderkunst zal door de plaatsing van dit schilderij, wellicht z'n grootste meesterwerk, in 'n Noord-Nederlandsche stad, ook in onze streken meer gevestigd worden dan tot nu toe het geval was. En voor Huize „Voor hout" is het feit, dat 't een dergelijk meester werk binnen z'n muren bewaart 'n waarde volle aanbeveling. De Britsche minister van oorlog, Stan ley, heeft in eer gister te Londen gehouden rede ook gesproken over de positie der neutralen. Hij kwam terug op de in de buitenlandsche pers uitgeoefende critiek, welke de Britsche regeering in het geval van Finland beschuldigde van schuchter heid en gebrek aan ondernemingsgeest. Stanley Hij vervolgde: Wat is dat nu? Om dat wij teerhartig waren en de rech ten der neutralen ontzagen? Het is een zeer gevaarlijke les, die de neu tralen ons thans beginnen te geven. Het zou een les kunnen zijn, die wij maar al te gaarne zouden leeren. Wij hebben geleerd dat het degene is, die zich niet aan de rechten der neutralen stoort, die in het voordeel komt. Thans leeren wij, dat hij, die zich niet aan de rechten der neutralen stoort, ook de bewondering oogst. Het is een les, die in dit land gretige en knappe leerlin gen kan vinden. De Duitsche uitdaging was niet alleen gericht tegen Franrkijk en Engeland, maar ook tegen elk land, dat er eenzelfde levens wijs en gedachtenwereld op na houdt. Millioenen menschen over de geheele we reld denken: „Hoe blijven wij er buiten." Ze bevinden zich er in. Al nemen zij er niet actief aan deel, en steunen zij wellicht zelfs de andere partij uit vrees of zucht naar zelfbehoud. Laat niemand van hen denken, onverschillig te kunnen blijven voor het resultaat van den begonnen strijd. Sommige vreemdelingen, aldus Stanley, hadden het conflict beschreven als een schijngevecht. Dit is de taal van toeschouwers bij een bokswedstrijd, die na een goeden maaltijd gaan kijken hoe andere lieden 'elkaar raken zonder gevaar voor hen zelf. DE ONTRUIMING VAN VIBORG. De inwoners van Viborg, die hun stad voor de aankomst der Russen hebben ver laten, zijn over verscheidene steden in het binnenland verdeeld. De burgemeester ver klaarde, dat de bevolking Karelië nooit zal vergeten. Men zal, zeide hij, bij de nieuwe grenzen of in de buurt van Kotka een nieuw Viborg moeten stichten. AMBASSADEUR VON MACKENSEN NAAR BERLIJN. De Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen, zal Donderdagochtend naar Berlijn vertrekken. Na de gebruikelijke be sprekingen op het ministerie van buiten landsche zaken, zal hij gedurende de Paaschdagen ook zijn vader, generaal-veld maarschalk von Mackensen bezoeken. HORE BELISHA TREEDT AF ALS FRACTIELEIDER. In een bijeenkomst van de fractie der nationale liberale partij heeft Hore Belisha medegedeeld, dat hij, omdat hij de regee ring bij een krachtige oorlogsvoering steunt, de grootere vrijheid wenscht te genieten, die de gewone fractieleden hebben. Verder zeide hij, naar men gelooft, dat hij niet, door het behouden van het voorzitterschap, leden der partij wenschte te compromittee- ren. De vergadering aanvaardde zijn aftre den met leedwezen en bracht Hore Belisha dank voor de groote diensten, welke hij de partij sedert haar toetreden de nationale regeering heeft bewezen. GANDHI SPREEKT OP IIET NATIONALE CONGRES IN BRITSCH-INDIE. Een resolutie aangenomen. In de gister gehouden bijeenkomst van het Indische nationale congres heeft Gandhi nogmaals verklaard, dat hij niet bereid was, de verantwoordelijkheid voor 't ontketenen van een campagne van „burgerlijke onge hoorzaamheid" te aanvaarden, voordat aan de door hem gestelde voorwaarden was vol daan. Als het congres geen vertrouwen in zijn methoden stelde, kon het, naar Gandhi zeide, een anderen leider nemen. Pandit Jawahariai Nehroe diende een resolutie in, welke den eisch van het con gres inzake volledige onafhankelijkheid voor Indië herhaalt en verklaart, dat de vrij heid van Indië niet kan bestaan binnen het kader van het Britsche imperialisme. De resolutie werd met een overweldigende meerderheid aangenomen. Slechts zestierj afgevaardigden stemden tegen. SUMNER WELLES NAAR HUIS. De Conté di Savoia, waarvan Sumner Welles zich aan boord bevindt, is gistermid dag van Genua naar New-York vertrokken. Op een' vraag in het'Lagerhuis, of er een regeling met de ergeering der Vereenigde Staten was gemaakt,' waardoor de Britsche regeering zou worden ingelicht over de be- teekenis van Sumner Welles' bezoek en de daaruit voortvloeiende conclusies of voor stellen, heeft Butler geantwoord: „Wij vertrouwen op de hoffelijkheid der Amerikaansche regeering, datzij ons alle inlichtingen, welke zij wenschelijk acht, zal geven" DE POLITIEKE TOESTAND IN PARIJS. Om 15.45 uur gistermiddag verliet Dala- dier het ministerie van oorlog om een con ferentie met Herriot te hebben. Drie kwar tier later keerde hij op het ministerie terug. President Lebrun ontving te 16.45 uur op het Elysee Paul Reynaud. Op dat oogenblik begaf Daladier zich naar de Kamer. DUITSCHE VERORDENING TOT BESCHERMING DER JEUGD. De Duitsche rijksminister van binnenland- sche zaken heeft een verordening uitgevaar digd tot bescherming der jeugd, welke be paalt, dat personen beneden achttien jaar zich tijdens de duisternis niet in straten en op pleinen mogen bevinden. Het bezoek van café's en dancings, bioscopen en cabarets, is aan deze jongemenschen na negen uur 's avonds verboden, indien zij zich niet in gezelschap bevinden van een opvoeder. Het gebruik van sterken drank is aan jongelie den in café's verboden. Voorts wordt allen personen beneden achttien jaar verboden in het openbaar te rooken. UITGIFTE VAN FRANSCH-BRJTSCHE POSTZEGEL. De te Londen gevoerde besprekingen tus schen den Britschen minister van P.T.T. en diens Franschen collega, zijn Dinsdagavond geëindigd met volkomen overeenstemming, zoowel ten aanzien van de middelen voor een gemeenschappelijk optreden betreffende de verzending van de internationale post, als ten aanzien van de vervaardiging van een Fransch-Britschen postzegel. ONDERHOUD TUSSCHEN CRAIGIS EN ARITA. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Arita, en de Britsche ambassadeur, Craigie, hebben van gedachten verwisseld over den toestasnd in Europa en China. Vernomen wordt, dat Craigie aan Arita heeft meegedeeld, dat welke toestand ook ont staan moge uit de ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini, hiermede niets veran derd wordt aan de doelstellingen, waar voor de Britsche regeering en het Britsche volk thans strijden en evenmin aan hun besluit, om den oorlog voort te zetten tot het succesvolle einde. Craigie voegde hier aan toe, dat Engeland gereed is om aan een offensief van Duitschland het hoofd te bie den. Arita deelde aan Craigie mede, dat de Japansche regeering haar volledigem steun zal geven aan de nieuwe centrale regeering in China. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Bedrijvigheid der verkenningsafdee- lingen. Aan het door de Britsche troepen bezet gehouden front een treffen tusschen pa trouilles, dat geheel in het voordeel onzer bondgenooten verliep. EEN BRITSCH COMMUNIQUE. Het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk heeft gisteravond het volgend communiqué uitgegeven: „Gisteravond heeft een Britsche patrouille een zeer succesrijke ontmoeting gehad met een vijandelijke patrouille en na een zeer hevig gevecht werden van den vijand vijf man gedood en een gevangen genomen. Onze troepen hebben geen verliezen ge leden". VROEGERE COMMUNISTISCHE AFGEVAARDIGDEN VOOR DE RECHTBANK. De militaire rechtbank in Parijs is gister begonnen met de zaak tegen de vroegere communistische Kamerleden, die ten getale van 35 aanwezig zijn. De overige negen af gevaardigden zijn voortvluchtig. Toen den vroegeren communistische Kamerleden het woord verleend werd, zeiden zij o.a., „waarom ons beschuldigen van verraad? wij zijn geen verraders, of laat men het ons bewijzen en ons fusilleeren". Op een verzoek om Daladier als getuige te hooren werd af wijzend beschikt. De regeerings-commissaris, kolonel Loriot, verlangde in naam van de landsverdediging en de openbare orde, dat het proces met ge sloten deuren zou worden gevoerd, de ver dedigers en de beklaagden zelf protesteer den hiertegen. Te acht uur gisteravond besloot de recht bank, dat het in het openbaar voeren van het proces een gevaar kan opleveren voor de openbare orde en de waardigheid van 't proces en dat het proces derhalve met ge sloten deuren zal worden gevoerd. De zitting werd vervolgens verdaagd tot hedenochtend. REORGANISATIE DER BRITSCHE REGEERING GEWENSCHT. nieuw den wensch uit, dat de regeering ge wijzigd wordt en een kleiner oorlogskabinet gevormd wordt om den oorlog „krachtiger" voort te zetten. De politieke medewerker van de „Daily Mail" schrijft: Chamberlain zal tijdens het Paaschreces van het parlement een wijzi ging der regeering overwegen. Politieke kringen gelooven, dat het doel van Cham berlain is, een klein oorlogskabinet van mi nisters, die niet door departementale plich ten gebonden zijn. Men meent te weten, dat Fransche staatslieden er den Britsche mi nisters met nadruk op gewezen hebben, dat er in Frankrijk een toenemende strooming is voor een „actieven oorlog" en dat de ge allieerden thans drieste besluiten moeten nemen. .De „News Chronicle" hoopt, dat door de vorming van een klein oorlogskabinet, dat in staat is, al zijn krachten te concentree- ren op de hoofdzaken, waarom het in den oorlog gaat, Frankrijk een voorbeeld van politiek realisme zal geven aan zijn lang zamer denkenden bondgenoot. VLIEGTUIG TUSSCHEN MOERDEN EN PEIPING VERONGELUKT. Een gewoon vliegtuig van de lijn Moek- denPeiping is in de buurt van Pingkoe, op 70 K.M. ten noordoosten van Peiping, ver ongelukt. Zes lijken werden door het Ja pansche garnizoen te Pingkoe geborgen. Paul Reyynaud is belast met de vorming eener nieuwe regeering. Paul Reynaud heeft zich, na het Elysee verlaten te hebben, naar Daladier op het ministerie van oorlog beegeven. Een motie aangenomen. De democratische unie van afgevaardig den, die 309 leden telt, heeft gister in ver gadering een motie aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat het voor een volledige doel treffendheid der regeering van Frankrijk noodig is, dat een normaal functionneeren der republikeinsche instellingen, aangepast bij de behoeften der verdediging, den ver schillenden machten der democratie haar respectieve plaats en welomschreven ver antwoordelijkheid verzekert. De motie dringt er op aan, dat het parlement door de regeering volledig en menigvuldig wordt ingelicht, sneller is, maar den beslissingen der uitvoerende macht meer gezag kan ver leenen. De motie wenscht verder een dui- deelijke omschrijving der opdrachten in een nieuwe regeering, opdat er geen verwarring ten aanzien van de verantwoordelijkheid kan ontstaan. Zij wil, dat zoowel de mili taire als de civiele uitvoerende ambtenaren voortaan op doelmatige wijze gecontroleerd worden, in het bijzonder door parlemen taire delegaties, dat zij van onnoodige rompslomp van paparassen worden bevrijd en dat zij volkomen verantwoordelijk ge steld wordt voor fouten en mislukkingen, zoodat hun handhaving slechts door succes gerechtvaardigd is. Ook de radicaal-socialistische fractie nam een motie aan. Ook de radicaal-socialistische fractie is bijeengekomen onder voorzitterschap van Chautemps. De vergadering werd bfjge- Paul Reynaud .voond door de senaatsfractie en het bestuuj ier partij. Hier werd met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin afge vaardigden en senatoren uiting geven aan hun erkentelijkheid jegens Daladier, die, aldus de motie, met nimmer verzwakkende energie de moreele en materieele kracht van het land bijeengebracht heeft en den oorlog gedurend zes maanden met wijsheid en vastbeslotenheid gevoerd heeft. - Afge vaardigden en senatoren spreken in deze motie hun vertrouwen in Daladier" uit eri verlangen, dat de geheime kamerdebatten gepubliceerd worden, opdat het volk volle dig voorgelicht zal zijn. Zij verklaren slechts een doel te hebben: verzet tegen de buitenlandsche agressie in al haar vor men, in volmaakte eenheid met den trou wen bondgenoot. Dank van Daladier. Daladier bracht de vergadering dank en deelde mede, dat hij het aanbod tot reconstructies van het kabinet, dat de president der republiek hem had ge daan, had afgewezen om trouw te blijven aan de parlementaire traditie. De opdracht aan Reynaud. Men verneemt, dat Paul Reynaud zal trachten een kabinet van nationale een heid te vormen, dat zich zal uitstrek ken van mannen van links, zooals Blum, tot de rechterzijde. De gebruikelijke bezoeken. Reynaud heeft de gebruikelijke bezoeken aan do voorzitters van kamer en senaat ge bracht. Na het avondmaal begon hij zijn be sprekingen. Reynaud schijnt voor het ministerie van oorlog te kunnen rekenen op de medewer king van Daladier, die den wcnsch te ken nen heeft gegeven eenige dagen rust te nemen. Het is niet uitgesloten, dat Reynaud op andere moeilijkheden, door verschillende elementen in de kamer, op politieke rede nen opgeworpen, stuit en den president der republiek heden geen bevestigend ant woord kan brenggn. In dat geval zou Dala dier opnieuw belast kunnen worden met -econstructie van het kabinet, Reynaud heeft gisteravond Mandel ont vangen, den minister van koloniën in het \fgetreden kabinet. Na een bespreking van een uur hebben Mandel en Reynaud het ministerie van financiën verlaten. Reynaud vertrok enkele minuten na Mandel. Na de Monzie heeft Reynaud'den-minis ter van marine Campinchi en den oud minister van openbare werken Frossard ontvangen. Volgens Reuter zou het kabin'et-Reynaud bijna gereed zijn. Zie eventueel Laatste Berichten BESPREKING VAN VLOOTVOOGDEN TE GIBRALTAR. Admiraal "stava, dè opperbevelhebber der Fransche Middellandsche Zëe-vloot en admiraal Ollive, de opperbevelhebber der Fransche marinestations in Afrika en het zuidelijk'deel van den Atlantischen oceaan, zijn te Gibraltar aangekomen om er te confereeren met0 het Britsche vlootcom- mando.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9