'Si*zbeé&f cscupest/ JUouindaai llieums NOORDSCHARWOUDE Jüiust atWtieMSchap DE NI EU WE MODE 5iidscfuifim onder militairen invloed. Jthao ftucqdiikz Stand Pluimveeteelt Voor kBeine tuinen» Kantongerecht te Alkmaar. UIT DE OUDE DOOS. 11 1 ju j§§ lü f 1 DERDE BLAD. 2 DERDE DION MEISTERKI.^E f.1195 Benzineverbruik één liter op 15 K.M. Service door het geheele land. Importeurs Hart Nibbrig Greeve N.v Parkstraat 91a, Den Haag Agent voor Noordelijk Noordholland: Jan Moejes, Heer-Iiugowaard, Tel. 26. Woningbomvvcrecnigirig „Alge' meen belang". De woningbouwvereeniging „Algemeen belang" hield Donderdagavond in „Con cordia" een algemeene ledenvergadering, onder leiding van den heer J. Kliffen. De voorzitter zeide, dat men met het onderhoud der woningen ten achter is. Het bestuur heeft geprobeerd een bij drage van het Rijk te krijgen. Er is reeds een onderzoek ingesteld van Rijkswege in de woningen der bouwvereeniging en ook in particuliere woningen van eenzelfde huurbedrag. Wij hebben alle hoop, dat het aange vraagde bedrag verkregen zal worden, opdat de woningen in beteren staat kun nen worden gebracht. De totale kosten zouden ongeveer 4000 a 4500 bedragen. De rekening 1939 De rekening 1939 sloot op een totaal van 6959.70, met een nadeelig saldo van 2923.80. De balans per 31 Dec. sloot op een totaal van 129.673.72. De gebouwen komen daar op voor met 125.926.12, waarop afgeschreven 21.645.03. Het onderhoudstekort is thans 1575.7714. Deze rekening en balans werden vast gesteld. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Keizer herkozen. Aan het gemeentebestuur is verzocht om aan de Oosterstraat een boom om den anderen te rooien, daar het nu wel wat donker is in de huizen, terwijl het ook het onderhoud niet ten goede komt. De heer Kooy deelde mede, dat de heer Oosterlee reeds opdracht gekregen heeft de boomen op de gevraagde wijze te doen uitdunnen. SCHERMERHORN Benoeming. De heer P. Gootjes, assistent bij den voorlichtingsdienst voor de kleine boeren, ontving bericht dat hij was benoemd tot assistent-opzichter ter standplaats Hoek scha Waard. Woningbouwverordening. Donderdag hield de Woningbouwver eeniging haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer K. Oost- wouder. Uit de exploitatierekening van den penningmeester, den heer P. Mantel, ver namen wij, dat het onderhoud heeft be dragen 152.51; het restant van het hier voor toegestane bedrag, zijnde 300, werd toegevoegd aan het fonds herstel, dat bedraagt 1089.24; de afschrijving bedroeg 1079.84. Aan rente moet worden betaald 3 'A de resteerende schuld bedraagt 2275.95; de totale uitgaven over 1939 waren 4085.23. Aan huur is ontvangen 1368.70, de 'winst is 40.32, de gemeen telijke bijdrage is 249.60, terwijl het verschil in ontvangsten en uitgaven 2295.29 moet worden gedekt door bij dragen van rijk en gemeente. De balans wees aan in activa en passieva 'f 78664.05. De periodiek aftredende bestuursleden, by acclamatie herkozen. Door den heer K. Kossen werd critiek uitgeoefend op het bestuur inzake onder houd van een door hem bewoonde woning, welke critiek ongegrond was, wat door den secretaris nader werd toegelicht. VACANTIE-OORD PREFEREERT COURANTENRECLAME. Southport, dat het vorige jaar 7.500 dollar uitgaf voor een nationale reclame-campagne in de dagbladpers, waarbij „buitengewoon gunstige" re sultaten behaald werden, zal dit jaar een nog uitgebreidere couranten- reclame-campagne voeren ten einde het succes van een jaar geleden zoo .mogelijk nog te overtreffen, Vragen deze rubriek betreffende kunnen gratis gesteld worden door onze abonné's aan dr. B. J. C. te Hennepe, Heemraad' singel 111, Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. DE WONDEREN DER KALKSTOFWIS SELING BIJ DE EIVORMING. Den vorigen keer wees ik er al op dat de schaaldikte van eieren van verschillende factoren afhangt, die zoowel in de kern zelf liggen als in het voer. Omtrent de factoren die in de hen liggen en die erfelijk zijn, hebben de heeren Taylor en Lervier van 't proefstation van den staat Californië on langs interessante proeven gepubliceerd. Zij hebben n.m.l. van 1932 af in twee verschil lende richtingen gefokt met witte Leghorns en gingen daarbij uit van eenige hennen die dunschalige en dikschalige eieren legden. Deze eigenschappen konden zij in den loop der jaren in twee verschillende stammen fokken en de verdere verschijnselen die de ze kippen opleverden bestudeeren. Zoo viel het op dat van een zelfde hen de eerste eieren van een serie dikker van schaal wa ren dan de laatste eieren. Onder een serie verstaat men het aantal eieren dat van een hen op een aantal achtereen volgende dagen legt om dan weer een of meer dagen te pas- seeren. Sommige beste leggers leggen soms we ken achtereen eiken dag een ei, maar heel veel ziet men het type van hen dat b.v. een serie van 45 eieren legt om dan weer een dag over te slaan. Ons bleek weer dat de eieren van hennen van den dikschaligen stam onderling niet zooveel verschilden als die van de dunschalige stam. Het was net als of de hennen van dezen laatsten stam niet ge noeg kalk konden verwerken uit hun voer om alle eieren van een serie van een nor male schaal te voorzien. Waaraan dat nu ligt is nog niet bekend. Aan den anderen kant kan men denken aan 'n afwijking af verlaagde fuuctie van het spijsverteringska naal dat dus uit het voer niet genoeg kalk kan halen. Dit blijkt n.m.l. meer en meer bij allerlei vitamine-gebreks-ziekten het geval te zijn iets waarop ik vroeger al eenige malen gewezen heb. De dieren krijgen genoeg van de bewuste stof in him voer maar ze kunnen het niet voor hun lichaam benut ten door een of andere afwijking in hun spijsverteringsorganen. Maar daarnaast kan gedacht worden aan een anatomische afwijking van dat deel van den eileider waar de eischaal gevormd wordt een afwijking die ook erfelijk kan zijn en ten derde kan gedacht worden aen een afwijking in de functie der bijschildkliertjes. Daarmede ben ik nu gekomen op een in teressante nieuwe ontdekking inzake de kalkstofwisseling bij leggende hennen. Men weet al eenigen tijd dat de kalkstofwisse ling in het lichaam beheerscht wordt door een hormoon, dat de bijschildkliertjes af scheiden. Dat klinkt ontzettend geleerd, maar zoo langzamerhand weet tegenwoordig iedereen wel zoo ongeveer wat een hormoon Hormoren zijn n.l. eigenaardige schei kundige stoffen die dpor bepaalde klieren in het lichaam gevormd worden en die door middel van den bloedstroom naar verwij derde plaatsen in het lichaam gebracht wor den om daar hun werking te ontplooien. Zoo werkt een hormoon, dat door een klier tje, dat zich onder aan de hersenen bevindt, afgescheiden wordt, op den eierstok en prik kelt deze tot vorming van dooiers. Prikkelt men nu het hersenkliertje wat bij kip pen en vogels gebeurt door den invloed van het licht dat door de oogen naar binnen valt, dan vormt het kliertje zijn hormoon in verhoogde mate en prikkelt op zijn beurt den eierstok tot meer werking. Welnu, die eierstok, die den dooier vormt, produceert zelf ook weer een hormoon- en dit hor moon prikkelt een paar heel kleine klier tjes die bij de kippen zoo groot zijn als een speldeknop en in de borstholte bij de schild klieren liggen. Vandaar dat ze bijschild klieren heeten. Waartoe nu die eigenaardige prikkeling door den eierstok op de bij schildkliertjes? Wel, deze kliertjes regelen de kalkstofwisseling van het bloed en als zij geprikkeld worden, zorgen zij er voor dat er plotseling wat meer kalk in het bloed komt dan gewoonlijk. Hiermede is nu de eigen aardige cirkelloop van de kalk in 't lichaam verklaard. De eischaal, die voor 95 uit koolzure kalk bestaat, moet in het kippen- lichaam betrekkelijk snel uit het bloed ge vormd worden. Het bloed moet dan ook dubbel zooveel kalk bevatten dan gewoon lijk om aan de enorme aanvraag van de schaalklieren, die een eischaal moeten vor men, te kunnen voldoen. Op een geweldig wonderbaarlijke manier wordt dat dan nu bereikt. Zoodra de dooier rijpt, zendt de eierstok als het ware een telegram naar de bijschildkliertjes, in den vorm van zijn hor moon. Zoodra het telegram door de bijschild kliertjes ontvangen is, geven zij bevel aan den darm om meer kalk uit het voer op te nemen en geven permissie aan het bloed om deze groote- hoeveelheid kalk naar de schaalkliertjes te brengen. Als een eigenaardige proef op de som voor deze nieuwe ontdekking konden de vinders (de doktoren Altmann en Hutt van de Cornell Universiteit te Ithaka) zien dat na inspuiting, bij een niet leggende kip dus een kip met een normaal kalkgehalte in het bloed van eierstok-extract direct het kalkgehalte in het bloed enorm steeg. Hetzelfde effect werd ook verkregen door het inspuiten van eidooier, waardoor de niet werkende eierstok der kip er toe kwam toch haar kalkharmoon naar de bijschild kliertjes te sturen. Uit deze nieuwe ontdekkingen blijkt wel hoe gewéldig ingewikkeld eigenlijk het proces van de schaalvorming is en van hoe veel belang hierbij normale bijschildklier tjes zijn. Als deze kleine kliertjes die een leek niet eens zal kunnen vinden in de borstholte der kip ziek zijn, loopt ondanks de beste voedering de geheele kalkstofwis seling van de kip in de war en kunnen er allerlei afwijkingen ontstaan zooals wind eieren en ook been verwreking die zich in het voorjaar nog al eens voordoet en ver schijnselen van verlamming geeft. Nadruk verboden. Dr. B. J.C. te Hennepe NIEUWE MUZIEK. Uitgave G. Alsbach en Co. Als opus 20 kwam er van Leon Orthel een bundeltje met 12 kinderstukjes voor piano-uit. De componist beperkt zich in deze stukjes niet tot de schrijfwijze waar in dergelijke eenvoudige stukjes steeds geschreven worden, maar gaat verder. Bijv. no. 8 eindigt aldus: linkerhand: f, as, rechterhand: fis. Overigens zijn ze zeer eenvoudig. De titels zijn: Marsch, Carillon, Regen op het dak, Dwingelandje, Janus de schildpad, Bij het vijvertje, Plaagdeun- tje, Dansje, Een groote bruine beer, Slaapliedje voor „Haas", Uit een ver land (de twee laatstgenoemde voor vier han den) en Speelliedje. Men make er eens kennis mede. Het vele jaren tellende „Het Angeles klept in de verte" van Cath. van Rennès is nog steeds een geliefd, en dikwijls ge zongen lied. Het verscheen destijds in een bundeltje. Men heeft het nu apart uitge geven, hetgeen den verkoop er van zeker zal vergrooten. Op een joligen tekst van Jhr. Dr. C. de Marees van Swinderen ('tis een soldaten lied) schreef Kor Kuiler, de dirigent van het Groningsch symphonie-orkest, een melodie met pianobegeleiding. „Marietje van het twaalfde" zoo heet het, gaf hij een muziek die voor het doel waarvoor het gecomponeerd is, zeer geschikt is. In vroolijk gezelschap, op marsch, en op avonden voor onze soldaten ingericht kan het een graag gezongen lied worden. „Kinderenpotpourri (met woorden) samen gesteld door H. C. Koek, bevat 22 van de bekendste kinderliederen, onder steund door een gemakkelijke pianopartij. Gegevens dus die de verspreiding er van niet in den weg zullen staan. Integendeel, pianospelende kinderen zullen deze pot pourri met ambitie leeren. A. K. „Het Landhuis Op de hoogte". Het Maartnummer van het maandblad „Het Landhuis „Op de Hoogte", een sa menvoeging van twee bekende tijdschrif ten, uitgave van de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, bewijst weer eens, dat dit tijdschrift, niet het minst om de keurige uitvoering, een eerste plaats in ons land inneemt. Telkenmale wanneer wij dit tijdschrift in handen nemen, on dergaan wij daarvan den beschavenden invloed. De geplaatste afbeeldingen van de moderne landhuizen zijn van de beste architecten en zeer leerzaam voor hen die gevoel hebben voor exterieur en interieur- schoon. In dit nummer wordt ons weer eens duidelijk gemaakt, dat goede oude meu belen, ook in een nieuwe omgeving, op hun plaats kunnen zijn. Ook op het gebied van tuinaanleg, het rangschikken van bloemen, muziek, schilderkunst, toerisme en mode geeft dit tijdschrift waardevolle voorlichting. „Het Landhuis Op de Hoogteis waarlijk iets aparts. FROBL H. BURB/ (Eerste KEUKENKRUIDEN. Al is onze tuin niet groot genoeg om er een gedeelte voor groenteteelt af te nemen, we kunnen meestal toch wel een klein plekje missen voor wat keukenkruiden. Het is zoo gemakkelijk als we deze uit eigen tuin kunnen snijden, al denken we alleen maar aan het nut van peterselie, waarmee we bij de komst van een onverwachte gast van eenvoudige schotel meteen iets fees telijks kunnen maken. Het kan van Maart tot Augustus bij tus- schenpoozen gezaaid worden op een half beschaduwd koel plekje, waardoor we frisch groen blad zullen krijgen. Vooraf laten we het zaad een dag of drie in vochtig zand op een donkere warme plaats weeken, omdat het erg hard is en buiten moeilijk ontkiemt. We nemen er ook een pakje krulpeterse- lie bij voor de garneering van onze zomer- sche schotels, waarvoor de fijn gekrulde koeskop wel de beste is. Selderij wordt altijd in één adem ge noemd met Peterselie, hoewel het niet zoo veel gebruikt wordt, maar we weten alle maal dat het bijzonder geurig is, en onmis baar in groenten- en erwtensoep. Het zaad wordt op dezelfde wijze behan deld, eerst vooraf in vochtig zand laten ont kiemen, en dan in een niet te lossen, goed gemesten, eenigszins vochtigen grond uitzaai en, hetgeen ook alweer van Maart in op volging gebeuren kan. De in Juni gezaaide selderij kunnen we 's winters gebruiken, en speciaal de soort Winterkoning is bijzonder goed tegen de winterkoude bestand. Thijm wordt in sommige huishoudingen gebruikt voor het kruiden van bouillon en vleeschsausen, terwijl we het in de genees kunde kennen als thijmstroop (hoestdrank) Het is in tegenstelling met de beide vorige kruiden een vaste plant, met een heerlijken pittigen citroengeur. Op schralen grond kan de thijm beter een strengen winter trotsee- ren als op een vochtig plekje, we denken er dus aan bij het zaaien een lichten grond de voorkeur te geven, liefst bovendien wat kalkhoudend en volop in de zon; Hoewel er zeker een twintigtal meer of minder bekende keukenkruiden bestaat, kunnen we die hier niet allemaal behande len, misschien 'n anderen keer nog een stuk of wat, thans willen we besluiten met het boonenkruid, dat tegelijk met de tuinboo- nen gezaaid wordt, eind Maart, begin April, het oogsten dient vooral te geschieden vóór den bloei, en een prettige eigenschap is dat het zich uitstekend laat drogen. Er bestaat naast dit één-jarige boonenkruid ook een overjarig soort, dat vast kan blijven staan, in het voorjaar ingesneden wordt tot op 10 c.M., waarna het weer opnieuw gaat uit- loopen. A. C. MULLER—IDZERDA. In Frankrijk, Engeland en Duitschland dragen heel veel vrouwen op 't oogen- blik uniformen en evenals de stewar dessen van de Hollandsche K.L.M.- vliegtuigen staat de uniform haar heel flatteus. De kleur is goed, het snit is uitstekend en de meeste vrouwen dragen die pakjes dan ook graag. Nu lijkt het wel of de dames, die nog in hun gewone kleeren rondloopen, wat jaloersch zijn op die kwieke pakjes. .En men kan er om lachen, men kan 't dwaas vinden en men kan er zich aan ergeren, maar 't blijft een feit, dat kleeren, die een tikje militair zijn, op 't oogenblik grif verkocht' worden. Dat is wel eenigszins te begrijpen, want als men een militair ziet loopen in een goed zittend „buiten-model', dan zou men werkelijk zin krijgen om precies zoo'n mantelpakje te hebben. Zoo kon men op de modeshow korte roode vestjes zien, en lange rijen gouden knoopen, van den hals tot aan den zoom van den rok; epaulet tes, tressen, groote zakken, dubbele rijen knoopjes en hoedjes in den vorm van een militair mutsje waren ook in grooten getale te bewonderen. Veel korte jasjes herinneren aan de oude gala-uniformen en onze afbeel ding (links) geeft daar een voorbeeld van. Men ziet deze jasjes in grijs, grijsblauw en rood op een zwarte japon of donkerblauwe japon of rok en in mosterdkleur op 'n bruine rok dragen. Ook de zomermantel in 't midden heeft een militair karakter breede man chetten zakken van de vliegeniers uniform dubbele rijen knoopen en tenslotte de groote revers van de oude Fransche militaire overjassen. De kleur is meest grijs. Tenslotte een „militaire" cape, die in Holland wel niet veel navolging zal vinden, want de Hollandsche vrouwen dragen over 't algemeen niet graag capes. Zoo kan men aan de militaire unifor men wel flatteuze details ontleenen, maar men moet er een heel goed figuur voor hebben. Is men niet al te slank en niet zoo heel jong meer, dan moet men zich maar liever aan de echt vrouwelijke mantels en mantelpak ken houden. MADELEINE, HARENKARSPEL (Februari). Geboren: Adrianus, z. v. Adrianus Johannes Strooper en Cornelia Maria Dek ker. Elizabeth Wilhelmina Maria, d. v, Adrianus van der Eluit en Wilhelmina Boots. Cornells Athonius Maria, z. van Petrus Tesselaar en Maria Johanna Antonia Lu- cassen. Geradus Cornells, z. v. Johannes Petrus Bakker en Maria Jansen. Lauren tius, z. v. Theodorus Stoop en Catharina van Hinke. Elizabeth Maria, d. v. Sijmon Hen- dricus Kramer en Maria Athonia Zijp. Vronica Catharina, d. v. Johannes Henricus Pronk en Maria Anna Bommer. Overleden: Maartje Zijp, wed. v. R. Rus, oud 95 jaren. Jacob Kuyper, oud 86 jaren. Jan van Duin, wed. v. N. Koomen, oud 78 jaren. Cornelia Geertruida Kruijer, oud 4)4 maand. Nicolaas Komen, eehlg v. A. M. Hoogzaad, oud 66 jaren. BERGEN (14—20 Maart). Geboren: Augustine Elizabeth Engeli- ne, d. v. Jacobus Jacob Oudhoff en Jo- sephina van der Steen. Pieter z. v. IJs brand Bruijn en Aafje Borst. Cornelia Johanna, d. v. Cornelis van Zandbergen en Anna Petronella Levering. Bernarus Jo hannes, z. v. Bernardus Johannes Beukers en Cornelia Hendrica Schouten. Ondertrouwd: Theodorus Verduin en Christina Maria de Waard. Cornelis Theodorus Wokke en Wilhelmina Johanna Pieters. Jan Wollenga en Jannetje de Graaf. Gehuwd: Willem Gerard Beeldman en Fokje Plantinga. Overleden: Willem Schreuder, oud 46 jaar, echtgenoot van Neeltje Gravemaker te Egmond aan Zee. Arie Louwe, oud 42 jaar, echtgenoot van Maria Geertruida van Leuver, te Alkmaar. Arie Stoop, oud 60 jaar, weduwnaar van Wilhelmina Maria Mulders, te Alkmaar. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 22 Maart 1940. Schriftelijke uitspraak: M. v. d. V. te Den Haag, overtreding van het Binnenaanvaringsreglement, 6 boete of 3 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad 50 aan S. B. te Broek op Langendijk. Mondelinge uitspraken: Overtredingen van de mo or- en r ij w ie 1 w e tG. S. te Alk maar, 1 boete of 1 dag hechtenis; C. J. L. te Alkmaar, J. V. te Bergenschenhoek 2 boete of 1 dag hechtenis; J. M. R. te Hillegom, Th. J. S. te Alkmaar, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis; N. W. G. te Haarlem, 2.50 boete of 2 dagen hechte nis; C. R. te Limmen, H. Th. K. te Alk maar, J. A. te Alkmaar, W. v. d. H. te Noordscharwoude, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis; H. V. te Bakkum 3 plus 2 boete of 2 plus 1 dag hechtenis; E. J. B. te De Rijp, 5 boete of 1 week tuchtschool S. B. te Heiloo, D. V. te Callantsoog, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis; J. C. S. te Harenkarspel, J. C. v. S. te Amsterdam, P. de G. te Sint Pancras, R. P. te Schagen, G. H. te Winkel, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van het rij- tij denbes luit: A. G. te Schagen, geen straf opgelegd; R. J. de G. te Bergen, 3 boete of 2 dagen hechtenis; J. H. te Amsterdam, 3 boete of 3 dagen hecht. Overtreding van1 de politie verordeningen: I. H. te Alkmaar, 2 boete of 2 dagen hechtenis; J. C. K. te Zijpe, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de wet op de openbare vervoermiddel en: P. K. te "Beemster, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van de ijkwet: D. Z. te Sint Pancras, 1 boete of 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen gewicht. Overtreding van de trek hond e n w e tJ. N. te Alkmaar, 2 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding van dear beid s- w e t T. de V. te Castricum, 1 boete of 1 dag hechtenis. Een 400-jarige in de gemeente. Het zal dit jaar 400 jaar geleden zijn dat Pieter Claesz. Palinc en zijn vrouwe Josina van Foreest een tehuis stichtten voor 7 oude vrouwen aan de Geest, bekend als het Hofje van Paling en van Foreest. De uit voerder van zijn testament liet het uitbrei den voor 12 vrouwen. De stichter overleed 21 Maart 1546, zijn vrouw in 1541. De stichting werd rijk begif tigd met landerijen en is door de eeuwen heen blijkbaar goed beheerd, want in 1901 was het mogelijk het z.g. Steynhofje aan de Steynstraat te bouwen. Palinc was tusschen 1516 en 1533 meer malen burgemeester en lid van de vroed schap. Zijn dochter Wilhelmina gehuwd met Andries Willemsz. van Sonnevelt (Outs- hoorn) liet op het ouderlijke graf een kope ren plaat aanbrengen met de beeltenis van haar ouders en het wapen van Jerusalem, waarvan Palinc ridder was. Deze plaat is nog bewaard gebleven en, hoewel niet meer op de oude plaats, in dé St. Laurenskerk in het Zuiderkruis aanwezig. Het provenhuis is op één na het oudste. Het Huis van Zessen in de Schoutenstraat werd n.l. door v. Boshuizen gesticht in 1511. Het volgend jaar 1941 is het Hofje van Egmond v. d. Nijenburg en van Teylingen aan de beurt om het 400-jarig bestaan te herdenken. Heel veel vrouwen hebben aan deze hof- es een rustigen levensavond te danken gehad. H. P. Wit: Kf8, Da7, 1 pionnen b4 en e2 Zwart: Kd4, Lb6 PROBI Eindspel van Shakmati Wit speelt en wi Wit: Kd2, Td6, i Zwart: Kg7, Tc5, Oplossing van pi Hem. 1. b7b8 D. Oplossing eindsp (probleem no. 28) 1. Tala4t 2. Ta4a5! Op 2DdE en de dame is ver! 3. Ta5Xc5 4. d2—d4t En nu volgt 4. en op 4Kef Dame gaat verlore pion f2. Verschillende op c7c5 over het ho In het tijdschrift Indischen Schaakb staaande partij, ges] en een bruinen 'bi- spreekbare namen. GEWEIGERD Gespeeld in de den Bondswedstrijd 1939. Wit: Lie Tjien 5 Zwart: F. Tuapa 1. Pf3, d5 2. d4, 5. e3, Pbd7 6. Rd3 I heer. niet veel, op 0—4), 0—0, 8. Dc2, De7 om e5 te laten dige verzwakking e4 was juist), Dc7 spelen wegens Jg5 Rd6 13. Rb3 (niet (waarom wit niet lijk, e5 15. Tedl? doorgrondelijk), ed Rc4, Pce4 18. Rd3 Rel moest geschie Pf2:'. 20. Kf2:, Dg3 staande houden: jj mag wit niet Rel s wint. Na 20 zeer moeilijk gewo Rel, Ee3: (voor di niet het sterkste; i zwart meer winstk Pg4 24. Re3: (nu ii na 24. Tel, Df2: 21 Rd7 27. g3 had wi 25. Kf2, Pg4f 26. I HE van F. v. d. STI (Eerste Zwart begint en in twee zetten ma Wit: Kc3, Tg4, 1 Zwart: Khl, Th h2 en h4. In een matchpa en Schiffers in he den 24en zet van tie. Zwart speelde partij werd remise Zwart in vijf zett een fraaie combin:

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10