i DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De ontvangst van het kabinet-Reynaud was allesbehalve hartelijk. mi ygand. Da Fransche regeeringsverklaring. »er Roemenië heeft geen Duitseh ultimatum ontvangen. De Finnen hebben Hangö aan de Russen overgedragen. itn motie van vertrouwen in de regeering werd met slechts één stem meerder heid aangenomen. Het kabinet blijft aan. Molotof naar Berlijn. De algemeene toestand. 2 -** Tiemstra, J. A. C. P. Trompet ÜSSEN. >se: W. Alleman, M. tootjes, N. Goot- 3. v. d. Veer, J. tt bevorderd 1 kendaal, A, J. S. Koster, J. sr, N. H. de Vis- evorderd 1 leer- SONEN. mdster, van Am- 1. H. M. Milo, >.m naar Wilhel men, dienstbode, it 24. J. Bos, en kinderen, A. W. van rman, van Haar- v. J. H. Hols- van Amersfoort 12. M. H„ Vageningen naar Spuiman, R.K., Dot 30a. A. C. lishoudster, van n 39. C. Eg- ngeregeld goed, iudorp naar Kei- Groefsema, R.K., zoon, van Oudorp J. F. Ostermann, Groningen naar r. Kruijt, geen, eren, van Heiloo Essen, N.H., ma- Bergen naar et reclame-middel: LAD-RECLAME! CHTEN. vliegtuigen was loeven) te Jodh- rerwacht. (Hondong) te verwacht. „To- sdan. 26 Mrt. te >k goed er op te genoemde legers tisch en Turksch) er de leiding van komen te staan. >pende geruchten Eende de sterkte, a van lA miliioen, :h langzamerhand! ie berekeningen •tellen, dat sedert hineezen, den Fr. 'ransche leger op terwijl de Engel- ►00 te stellen zul- hadden gedacht Lië te kunnen aan- e toestand aldaar ;oe. We geven op- iven uit Italiaan- talianen in Libyë, >t meeste belang rkteopgave en dus pletten. Het zijn erichten, die ge- >eite die Weygandi in kampementen de proviandeering notor. Zelfs het in staat aan de .er troepen te vol- ikkig denken, dat >el naar Tripoli en benzine kon toe- niet, dat het hier liet geraffineerd is r motoren, onder deze om- van ruim 200. OOQ liggende kampe- lijkheden oplevert •eft, hoe moet het versterkt met het itische oprukt om 1 Als dan komt er unitie bij, de ver- n. over veel lange- gevoerd en vooral, elangrijkste punt, ;e woestijngebied oldoenden aanvoer i wat met dit leger ve er feitelijk geen We moeten be- iken tusschen een ger, dat met groote snd, hier of daar >ebrengen, wat o.a. n tegen opstandige i leger bestemd om n Zuid-Rusland of .1 is een leger vani m reden van den r, voor het tweede u het minder snel- loeven (veel tanks •tillerie), 1 zullen we nagaan, eallieerden met het rgand kunnen heb- tig dier oorlogsmo- plaats vinden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Iraneo door het geheele Kijk 2.50, Losse nummers 5 cents. No. 71 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK, Zaterdag 23 Maart 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERM8. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA, 142© Jaargang Het nieuwe Fransche Kabinet heeft zich aan de Kamer gepresenteerd en is daar allesbehalve enthousiast ontvangen. Er is ten slotte een motie van vertrouwen aangenomen met 263 stemmen. Niet minder dan 156 afgevaar digden stemden tegen en 111 onthielden zich van stemming, zoodat het Kabinet-Reijnaud maar één stem meerderheid heeft gekregen. Het nieuwe ministerie is daarna bijeengekomen, het heeft besloten om toch maar aan te blijven en slechts één der onderstaatssecretarissen heeft zich teruggetrokken. Toen Reijnaud de regeeringsverklariag voorlas kon hij al constateeren, dat hem een uiterst koele ontvangst bereid werd. Daar er zes socialisten hl het ministerie zitten, heeft de premier de medewerking van de geheele linker zijde gekregen, maar de rechterzijde stemde tegen en vele radicalen en centrum-leden onthielden zich van stemming. De radicalen betreuren het heengaan van Daladier en het opnemen der socialisten en duidelijk werd tot uiting gebracht, dat men door den grooten omvang van het Kabinet teleurgesteld is geworden. De Kamer is tot 2 April op reces gegaan en men hoopt, dat in dien tijd de tegenstand tegen het nieuwe kabinet welke thans in scherpe critiek naar voren kwam wat geluwd zal zijn. Geruchten over een Duitseh ultimatum aan Roemenië worden tegenge sproken. Wel schijnt men van Duitsche zijde een steeds zwaardere pressie op Roemenië uit te oefenen om het land tot grootere handelsconcessies te dwingen, De Finnen hebben hedennacht Hangö officieel aan Rusland overgedra gen. Door evacuatie der bewoners is het schiereiland vrijwel geheel door de Finnen ontruimd. Alle krachten worden opgewekt om te strijden en te overwinnen. De Kamer is gistermiddag om drie uur bijeengekomen. Terstond beklom minister president Reynaud het spreekgestoelte, om de volgende regeeringsverklaring voor te lezen. Frankrijk is in een totalen oorlog gewik keld. Door een vastberaden, georganiseerd en machtigen vijand worden alle mensche- lijke handelingen tot oorlogsmiddelen ge maakt en geconcentreerd om te overwinnen Geholpen door 't verraad der Sovjets brengt hij de strijd over elk gebied en kleedt hij alle slagen, welke hij toebrengt, in met een soort vernietigingsvernuft, waarvan wij niet kun nen ontkennen, dat het tegelijk iets indruk wekkends en afschuwelijks heeft. Uiter aard is de inzet van dezen totalen oorlog een totale inzet. Overwinnen is alles behou den. Ondergaan is alles verliezen. Heeren, het parlement, dat het gevoelen des lands tot uitdrukking brengt, heeft de ze vreeselijke werkelijkheden in haar ge- heelen omvang afgewogen. De regeering, die zich aan U voorstelt, heeft dan ook geen andere bestaansreden en wil ook geen an dere dan deze. Alle Fransche krachten opwekken, ver zamelen en richten om te strijden en te overwinnen, het verraad, vanwaar het ook foome, te verpletteren. Dank zij Uw ver trouwen en met Uw steun zullen wij deze taak vervullen. 2po wij anderen steun noo- dig mochten hebben, behoeven wij slechts te rekenen op de ontzaglijke hulpbronnen van het vaderland en het overzeesche rijk. Dan behoeven wij slechts onze bewonde renswaardige bondgenooten in de oogen te zien, dan behoeven wij slechts te wijzen op den moed van ons volk, de arbeidzaam heid van onze arbeiders en onze boeren, op de Kracht onzer legers, op het vuur onzer soldaten en op den moed van hun chefs. Dan behoeven wij tenslotte slechts te den ken aan het eeuwige genie van Frankrijk. Dezelfde verklaring werd door den on dervoorzitter van den ministerraad, Chau- temps, in den Senaat voorgelezen. Na voorlezing van de regeeringsverkla ring door Renaud, waarop luide toe juichingen volgden, kondigde de voorzitter Herriot de verzoeken tot interpellatie aan van de afgevaardigden Gallimand en Badie over de oorlogvoering en de regeeringspo- litiek. Paid Reynaud had om onmiddellijke behandeling van deze interpellaties ver zocht. In de wandelgangen van de Kamer werd medegedeeld, dat de Kamer de re geeringsverklaring heeft goedgekeurd met 268 tegen 156 stemmen en 111 ont houdingen. Aan de stemming waren voorafgegaan de interpellaties en het antwoord van den nieuwen premier. De eerste interpellant Gal limand liet eenige critiek op de vorming van het kabinet hooren en verzocht den premier in geheim comité zijn politiek jegens de Sovjets nader te omschrijven. De volgende interpellant Badie vroeg of Reynaud het moedige werk van Daladier zou kunnen voortzetten en de communistische propagan da tot den wortel toe uitroeien. Louis Marin, de voorzitter van de Federation Republicaine leverde critiek op de vorming van het kabi net, dat voor hem geen kabinet der nationale eenheid is en verklaarde, dat zijn groep niet haar vertrouwen in de regeering zal uit spreken. Laurent vroeg ten slotte inlichtin gen over de oorlogvoering. Daarop besteeg Reynaud de tribune. Hij rechtvaardigde de tot standkoming van het kabinet en wees op den steun van Daladier en de vaderlandsliefde van de socialistische partij. Het doel van zijn ministerie zal zijn: alle nationale krachten versterken. Op vriend schap antwoorden wij met vriendschap, op vijandschap met vijandschap. Wij zullen den arbeiders duidelijk maken, dat wij door het communisme te bestrijden, niet de uiterst linksche leerstelling bestrijden, doch de or ganisatie van verraad. De communisten hebben tegen het land gespeeld en spelen nog tegen het land. Wij zullen ze verpletteren. Met Engeland bevin den wij ons in het kamp der vrijheid. Wij wenschen, dat andere landen tot het Fransch Britsche blok zullen toetreden. Het FranschBritsche accoord heeft in ons het gevoel door de Latijnsche solidariteit niet uitgewischt Reynaud besloot aldus: Wij willen oorlog voeren en daardoor zullen wij binnen den kortst mogelijken tijd den eenig mogelijken vrede verwerven, nl. een duurzamen vrede. Wij zullen stormen te doorstaan hebben, maar wij zullen standhouden met de tanden op elkaar, want tot begeleiders hebben wij den wil om te strijden en de zekerheid van de overwinning. De zitting werd verdaagd tot 2 April. De regeeringsverklaring in den Senaat. De Senaat heeft op de voorlezing van de regeeringsverklaring door den vice-premier Chautemps een hartelijk applaus laten vol gen, na de voorlezing deed de voorzitter, Jeanneney, mededeeling van verscheidene interpellatieverzoeken, welke op 9 April be handeld zullen worden. Op verzoek van Caillaux wordt de zitting daarna uitgesteld tot den namiddag ter bespreking van het ontwerp op de militaire credieten. De Fransche Senaat keurt militaire credieten goed. Na hervatting der vergadering keurde de Senaat eenstemming het ontwerp goed in- De radio-omroep te Rome meldt, dat dat de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken Zaterdag te Ber lijn zal aankomen met een talrijken diplomatiefcen en militairen staf. Hij zal twee dagen in de Duitsche hoofdstad blijven. zake de beschikbaarstelling van militaire crediet voor het tweede trimester van dit jaar. Op Dinsdag 9 April komt de Senaat weer bijeen ter behandeling van de inter pellaties op de nationale verdediging. De ministers bijeen. Te 8 uur gisteravond zijn de ministers aangekomen op het departement van finan ciën, waar zij onmiddellijk in vergadering gingen. Het kabinet blijft aan. Hoewel het resultaat der stemming een ernstigen tegenslag voor de nieuwe regee ring beteekent, geloofde men in de wan delgangen, dat het kabinet zal aanblijven. Na het eerste enthousiasme over de spoe dige oplossing der crisis en de vorming van een regeering op bredere basis hoorde men in politieke kringen uitingen van ontevre denheid. Vele radicaal-socialisten waren niet ingenomen met de wijzigingen in het kabinet, terwijl de rechterzijde zeer ont stemd is over de opneming van socialisten. Alleen de socialisten waren zeer voldaan. Na de bijeenkomst op het departement van financiën verklaarden de ministers, dat zij in functie bleven. Een officieele mededeeling. Na den kabinetsraad heeftf Frossard, de minister van voorlichting, de pers het vol gende communiqué voorgelezen.' „De kabinetsraad heeft den toestand, die uit de stemming in de Kamer voortkwam, bestudeerd. Alle ministers zegden den mi nister-president hun loyale medewerking toe. Onder deze omstandigheden was de chef der regeering van meening, dat het in den ernstigen tegenwoordigen toestand de plicht van het kabinet, dat in de Kamer de absolute meerderheid van stemmen had ge kregen, was op zijn post te blijven. Het oor logscomité zal heden bijeenkomen". De kabinetsraad duurde anderhalf uur. De ministers deelden den journalisten me de, dat de geruchten over een aftreden van sommigen hunner ongegrond waren, dat ieder misverstand uit den weg was geruimd en dat in het bijzonder een volledige en oprechte samenwerking met de radicaal- socialistische partij verzekerd was. De Fransche pers over het nieuwe kabinet. De bladen omvatten uitvoerige commen taren op de regeeringsverklaring, de Ka merzitting en den kabinetsraad, en sommige organen maken bepaalden afgevaardigden er een verwijt van, niet voldoende eraan gedacht te hebben, dat Frankrijk sedert het begin van den oorlog zijn eerste minister crisis beleefd heeft. De „Ordre" constateert, dat de taak van Paul Reynaud zwaar zal zijn, maar die van Clemenceau was het niet minder, toen hij in 1917 'aan het be wind kwam, terwijl Duitschland geloofde den oorlog gewonnen te hebben en hem integendeel verloor. Het resultaat dér stemming over de mo tie van vertrouwen was als volgt: Aantal uitgebrachte stemmen: 424, absolute meer derheid: 213, voor 268, tegen 156, blanco 111, drie afgevaardigden konden niet aan de stemming deelnemen en 12 waren afwezig. Britsche persstemmen. De vorming van het kabinet-Reynaud wordt door de Engelsche bladen met vol doening begroet en beschouwd als weer te geven den wil van Frankrijk, den oorlog zoo krachtig mogelijk voort te zetten. Een stemmig wordt hulde betuigd aan de per soon van Paul Reynaud. De Times schrijft, dat de politiek van Frankrijk ongewijzigd blijft en dat de Britsche ministers vertrou wen zullen stellen in den nieuwen premier die voor hen geen onbekende is. Het doel, dat Frankrijk zich gesteld heeft, aldus de Daily Telegraph, is dat der geallieerden: de stoutmoedigheid drijven tot de grens, het initiatief nemen en behouden en den vijand voor zijn. Het blad herinnert aan de vele kabinetswijzigingen in den vorigen oorlog hetgeen geen afbreuk heeft gedaan aan het eindresultaat. Het spreekt de hoop uit, dat Frankrijk een nieuwen „tijger" ge vonden heeft of zal vinden voor de over winning, want in Frankrijk telt op het oogenblik alleen de oorlog. Met voldoening wordt tenslotte geconstateerd, dat Daladier de portefeuille van nationale verdediging behouden heeft, waar hij zich zoo buiten gewoon verdienstelijk heeft gemaakt. (Zie voor Buitenland verder pag. 3, blad en eventueel Laatete berichten). Moskou verbiedt de vorming van een Noordsch staten verbond Wij hebben dezer dagen een beschouwing gewijd aan de plannen om een Noordsch Statenverbond te vormen, dat Zweden, Noorwegen en Finland zou omvatten. Het is duidelijk, dat een dergelijk ver bond, onmiddellijk na den Finsch-Russi- schen vrede gesloten, geen ander doel heeft dan een nauwer contact zoeken en daardoor gezamenlijk een sterkere macht vormen tegen de agressie in het Noorden. Zoodra de vredesovereenkomst tusschen Rusland en Finland tot stand was gekomen en men in Zweden en Noorwegen geconsta' teerd had in welke ernstige mate Finland de gevolgen der Russische agressie had on dervonden, hebben Zweden en Noorwegen groote bestellingen aan oorlogsmateriaal ge daan en heeft men onmiddellijk contact met Finland gehad om te trachten door een mi' litair defensief verbond, een zoo krachtig neutraal blok te vormen, dat het van elke nieuwe agressiepoging gevrijwaard zou blij ken. Er dreigde ditmaal geen interventie meer van de zijde van Duitschland en de geal lieerden en men verwachtte zelfs, dat een sterke combinatie, welke in Noord-Europa de opstuwing van het communisme naar het Westen zou kunnen tegenhouden, Duitsch land niet onwelgevallig zou zijn. Daarbij komt, dat de Russen groote haast maken met den aanleg van de bij de vre desvoorwaarden bedongen spoorlijn van Kantalathi naar Kemijaervi, waardoor de Scandinavische staten zich rechtstreeks be dreigd achten. Een militair bondgenootschap met Fin land had voor Noorwegen-en Zweden het voordeel, dat Finland bij nieuwe agressie pogingen de eerste en zwaarste slagen zou moeten opvangen, maar Finland had er an derzijds weer belang bij, dat het, bij moge lijke nieuwe aanvallen van Russische zijde, op de directe hulp van de Noorsche en Zweedsche legers zou kunnen rekenen. Het zag er alles heel eenvoudig en na tuurlijk uit en men heeft zich alleen maar de vraag gesteld hoe het plan van een Noordsch statenverbond bij de heeren in Moskou zou worden ontvangen. Want Finland heeft thans zoogenaamd zijn zelfstandigheid ten volle teruggekregen, maar er is in de vredesvoorwaarden een ge vaarlijk artikel, waarbij het land zich ver bonden heeft om geen pacten met andere staten af te sluiten welke een bedreiging voor Rusland kunnen vormen. Wat.wij beoogen, zoo hebben de leiders der Scandinavische staten gezegd, is een verbond, dat uitsluitend een defensief ka rakter zal dragen en dat daarom vanzelf sprekend tegen geen enkele mogendheid in het bijzonder gericht is. Men schijnt het bij nader inzien in Moskou toch beter te achten, dat er daar in het Noorden geen sterk neutraal blok wordt ge vormd. Het moest onder den druk der om standigheden eens minder defensief worden dan het wordt voorgesteld en bovendien, wanneer Ruslan nog eens gelegenheid krijgt in dat gebied verder naar het Westen te dringen of wanneer er een Duitsch- Russisch conflict na dezen oorlog mocht ontstaan dan is het duidelijk, dat men in Rusland liever niet met een sterke anti- bolsjewistisch gezinde statencombinatie te doen krijgt. Men is in Moskou dus begonnen met uit te vinden dat het plan onvereenigbaar is met artikel 3 van het Russsich-Finsche vre desverdrag. Dat is door het officieele Rus sische telegraafagentschap medegedeeld en Molotof schijnt dat te hebben bevestigd door er den nadruk op te leggen, dat Finland geen Scandinavische staat is, maar als de vierde Oostzeestaat moet worden aange merkt, waardoor Finland dus min of meer het karakter zou krijgen van Litauen, Let land en Estland, die men thans wel als Rus sische vazalstaten kan beschouwen. Dat deze stempel op Finland gedrukt wordt, dat het, ondanks alle zoogenaamd behouden vrijheid en zelfstandigheid, niet meer tot de Scandinavische groep maar tot de verzameling van Ruslands afhankelijke staten wordt gerekend, heeft in Finland na tuurlijk hevig verzet gewekt. Men is, zoowel in Finland als in Zweden en Noorwegen, begonnen met van veront waardiging getuigende verklaringen, die van een Russisch misverstand spreken en den nadruk op het uitsluitend defensieve karakter van het te sluiten verbond wijzen. Men is er, zegt het blad Socialdemocraten den laatsten tijd aan gewend geraakt, dat de diplomatie de begrippen agressie en defen sie omdraait. Dat moet een ongunstige» indruk in het Noorden maken en wekt de vrees, dat de vrede van Moskou niet anders dan een wapenstilstand is. In Finland heeft men nog krachtig stel ling tegen deze stille Russische dreiging ge nomen en men heeft er verklaard, dat Fin land de Russische bezwaren tegen het voor genomen bondgenootschap niet kan aan vaarden. Volgens het vredesverdrag zullen beide staten zich van agressie tegen elkaar ont houden en het is duidelijk, dat een bond genootschap der Noordelijke staten niet de minste agressieve bedoeling zou hebben. Dat is het fiere Finsche antwoord, maar men mag daarbij niet over het hoofd zien, dat de Russische troepen in Viborg op het punt staan het krachtige militaire steun punt op Hangö te bezetten en dat Finland steeds meer de gevolgen van het noodlot tige vredesverdrag gaat gevoelen. Men heeft algemeen verwacht, dat het vormen van een Noordsch statenverbond Duischland welgevallig zou zijn omdat het zeker niet in Duitschlands belang is, dat de Sovjet-Unie zich in het Oostzeegebied nog meer gaat versterken. Maar er wordt op het oogenblik aan een nauwer Duitsch-Russisch contact gewerkt, Molotof komt naar Berlijn en het is duide lijk, dat men den raadselachtigen half- Aziatischen vriend dezer dagen niet wil ont stemmen. Bovendien schijnen er de laatste dagen in Duitschland militaire leiders te zijn, die be grijpen, dat Zweden en Noorwegen na de Duitsche aanvallen op hun koopvaardijsche pen allesbehalve Deutschfreundlich zijn en zich daarom de vraag gesteld hebben, of een Scandinavisch blok in dezen oorlog niet eens noodgedwongen de zijde der geallieer den zou kunnen kiezen. Dat heeft in Duitschland blijkbaar tot de gedachte geleid dat men in het Noorden beter kleine en betrekkelijk zwakke staten kan houden dan dat er een krachtige com binatie gevormd wordt. De Börsen Zeitung begint het al verdacht te vinden, dat men onmiddellijk na den Finschen vrede een militair verbond wil sluiten, dat Rusland voor de vraag moet stellen wat eigenlijk het doel is van een dergelijke combinatie. Het blad wijst er op, dat uit de houding der geallieerden zou blijken, dat men in een zoodanig verbond een welkome gelegenheid ziet het Noorden weer op te vangen en als het ware de twee de verdedigingslinie van dat verbond te vormen. Onder het defensief etiket, zegt het Duit sche blad, kan men de grootste agressie voorbereiden en het verbond zal zich later tegen eiken ongewenschten buurman kun nen keeren. Dat men er in Duitschland niet van over tuigd is, dat het verbond zich hoofdzakelijk tegen Rusland zou richten ziet de Börsen Zeitung in de uitlating van Zweedsche autoriteiten, die verklaard hebben, dat het bondgenootschap ook tegen het Zuiden ge richt is. Met het oog op de belangen der ge allieerden bij het verbond zal ook Duitsch land met het misbruiken daarvan rekening moeten houden en daarom zou men in Duitschland het Russische wantrouwen dan ook volkomen begrijpelijk achten. Zeer opmerkelijk is een uitlating van het pauselijk blad de Osservatore Romano, dat in het Russische verzet een nieuw bewijs ziet van. de expansiezucht der Russen in Noord-Europa. De houding van Moskou, zoo wordt gezegd, bevestigt reeds negen dagen na het sluiten van den vrede, dat Rusland niet alleen zijn wil aan Finland wil opleggen, maar dat het ook Zweden en Noorwegen zal bedreigen. Wanneer er een nauwer contact tusschen Rome en Moskou moet komen, zal het de vraag' zijn in hoeverre Rusland en Duitsch land zich tegen de plannen der neutrale staten in het Noorden blijven verzetten, maar het is volkomen begrijpelijk, dat na het gebleken verzet het enthousiasme in de Noordelijke staten aanmerkelijk bekoeld is. In het Noorsche blad Dagbladet wordt al voorspeld, dat Noorwegen zich nu wel zal terugtrekken daar voortzetting der bespre kingen slechts een nieuwen oorlog tenge volge kan hebben en in Zweden heeft mi nister-president Hansson medegedeeld, dat hij op den tweeden Paaschdag opnieuw het standpunt van Zweden over het verbond zal uiteenzetten. Men mag verwachten, dat ook de Zweed sche regeering er niet zooveel meer voor zal voelen en dan zou dus Finland, door zijn broeders verlaten, weer een afzonderlijke positie innemen. Wat trouwens, na alles wat er daar in het. booge Noorden gebeurd is, geen ver wondering zal wekken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1