Agenda m Stad m Omgeving. i| 1 sVERUÜRRfTIING LAATSTE BERICHTEN. Het leger van generaal Weygand. Paschen Mooi of geen mooi weer feestdagen worden het toch met WeecêecUM eerste; blad. z ONDERTROUWCIRCULAIRES P.O.A. n.v. Tel. 3892 Payglop 18 De Vries, Alkmaar A De zuidelijke troepen moeten aclamatiseeren. het fransche legerbericht. Alkmaar, Zaterdag, WERK GEGUND. Door den provincialen waterstaat van Noordholland, is aan de aann.-mij de Moei en Hermes N.V. alhier gegund het verbree- den van den Boterweg met het aanbrengen van een gefundeerde klinkerbestrating in de gemeente Heerhugowaard, voor de som van 58800. GESLAAGD. Mej Wt C. Jes alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het diploma van het Neder- landsch genootschap voor heilgymnastiek en massage. AMBACHTSSCHOOL. Leerlingen nemen afscheid van den Directeur. Woensdagmiddag namen de leerlingen af scheid van hun directeur. Nadat allen zich verzameld hadden in één der groote lokalen van de school, werd de heer Fledderus, die voor deze gelegenheid vergezeld was van zijn echtgenoote, toege sproken door één der oudste leerlingen. In een vlot speechje bracht deze den directeur dank voor zijn dikwijls vaderlijke houding, die vooral tot uiting kwam in de moeilijke winterperiode. Ofschoon de jongelui hun leider noode zien gaan, meenen zij toch zich te moeten verheugen over de goede conditie, waarin de directeur op het oogenblik nog verkeert. Alle leerlingen hopen, dat nog een lang en gelukkig leven voor hem en me vrouw is weggelegd. Den scheidenden directeur werd een prachtige, moderne klok als herinnering aan zijn leerlingen en de school aangeboden, ter wijl mevrouw Fledderus een prachtige vaas met bloemen in de Alkmaarsche kleuren werd geoffreerd. De directeur was zeer verrast door de spontane hulde, die hem werd gebracht. Hij gaf den jongens en meisjes de verzekering, dat hij een zeer aangename herinnering zal houden aan deze school en haar leerlingen. De prachtige klok aanvaardt hij in groote dankbaarheid. Dit geschenk zal een eere plaats in zijn nieuwe woning innemen. Ook voor de bloemenhulde aan mevrouw zijn beide zeer erkentelijk. Den. leerlingen werd op het hart gedrukt toch vooral hun uiterste best te doen, ten einde op te groeien en gevormd te worden tot nuttige leden der samenleving. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 24 Maart van de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, geopend zijn. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Maandag 25 Maart, tweeden Paaschdag, zal eveneens de apotheek van dr. H. Har tong van Ark, Langestraat 1, geopend zijn. PHAEDRA. Voor de bezoekers der a.s. abonne mentsvoorstelling in het Gulden Vlies laten wij hieronder den korten inhoud van dit treurspel volgen: Phaedra, getrouwd met koning Theseus, wordt verteerd door een hartstochtelijke liefde voor haar stiefzoon Hippolytus en al heeft zij haar liefde verborgen weten te houden, zij lijdt er daarom niet minder onder, vooral, omdat zij zich het zondige van deze liefde volkomen bewust is. Al leen slechts aan Oenone, haar voedster, bekent zij haar hartstocht, waaraan zij geen weerstand kan bieden en te gronde dreigt te gaan. Wanneer dan het bericht komt, dat koning Theseus op zijn zwerf tochten is omgekomen, is het Oenone, die de hartstocht van Phaedra voor Hippoly tus aanwakkert, omdat zij vreest, dat Phaedra het slachtoffer van haar liefde zal worden. Voor Phaedra blijkt de strijd te groot en in een ontroerende scène be kent zij Hippolytus haar liefde. Maar on middellijk volgt de bittere ontgoocheling, als het haar blijkt, dat haar liefde niet beantwoord wordt. Hippolytus heeft al zwijgt hij hier over tegen Phaedra een ander lief, n.l. Aricia, maar hij voelt deze liefde hoe zuiver die ook is evenzeer als zondig, omdat zijn vader in onmin leefde met Aricia's geslacht. Dan komt plotseling de tijding, dat koning Theseus niet is gestor ven, doch is weergekeerd. Aan de houding van Phaedra en Hippolytus voelt hij, dat er iets is, maar zij verzwijgen beiden, wat er tusschen hen is gebeurd. Het is de voedster Oenone, die bij Theseus het gif der jaloezie uitstrooit, als zij den koning uit vrees, dat Hippolytus spreken zal op een dwaalspoor brengt door zijn zoon te beschuldigen de eer van Phaedra te hebben aangerand. In woede ontstoken spreekt Theseus den vloek uit over zijn zoon en roept hij de hulp in van Neptunus om zich op Hippo lytus te wreken. Over allen voltrekt zich het noodlot. Hippolytus komt om in een vuurzee, waarin hij door Neptunus is ge lokt, Oenone verdrinkt zich, wanneer zij hoort hoe haar daad de oorzaak was van Hippolytus' dood. Phaedra neemt vergif in en bekent Theseus voor haar dood, dat niet Hippolytus maar zij schuldig was en Theseus blijft alleen achter in vertwijfe ling over de vervloeking, die hij ten on rechte over zijn zoon heeft uitgesproken. DE ALKMAARSCHE COURANT ZAL MAANDAG 25 MAART (TWEEDEN PAASCHDAG) NIET VERSCHIJNEN. VOORJAARSFEEST. Van oudsher is het Wapen van Heems kerk het danscentrum van Alkmaar. Onze voorouders dansten er hun polka en qua drille. De tijden zijn veranderd. De moderne dansmuziek eischt geroutineerde musici. Het publiek eischt steeds meer geriefelijk heid. De directie van Het Wapen van Heemskerk is steeds met haar tijd meege gaan. Ook nu, op het groot voorjaarsfeest, zal het welbekende dansorkest The Geor gians met eminente krachten versterkt worden, 't Shot-duo Mr. Sing en Mr. Swing zorgt voor een vroolijke afwisseling. De danszaal is op origineele wijze versierd. Met de Paaschdagen is Het Wapen van Heemskerk weer als van ouds: het cen trum van het dansminnend publiek. moderne lettersoorten - modellen ter inzage Bioscopen. Roxy-theater, half 8, hoofdnummer De vallei der reuzen ((rom.-sens.); hoofdrollen Wayne Morris en Claire Trevor. Beide Paaschdagen en de volgende dagen matinee's: vertooning van De Wildzang (hum.-rom.); hoofdrol Dearina Durbin. Toe gang voor eiken leeftijd. City-theater, half 8, hoofdnummer Wie is de vader? (hum.); hoofdrollen Ginger Ro gers, David Niven e.a. Toegang boven 14 jaar. Beide Paaschdagen om 2( 4.15, 7.30 en 9.45 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, half 8, hoofdnummer De Deserteur (rom.-dram.); hoofdrollen Jean Pierre Aumont, Corinne Luchaire e.a. Toegang boven 18 jaar. Beide Paaschdagen des middags van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Sloofje (kom.); hoofdrollen Franciska Gaal en Franchot Tone. Toegang voor alle leef tijden. Beide Paaschdagen des middags van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Zondag 24 Maart. (Eerste Paaschdag). 't Gulden Vlies, Lentefeest met dans orkest The Merry Makers: matinee 3.30 6 uur, soiree 8 uur. In 't café-restaurant duo Rudi Toth. 8 uur, dancing restaurant London, dans muziek. In café Kamsteeg, uitvoering gymn.- vereen. Voorwaarts; bal. 3.30 uur, aanvang Voorjaarsfeest in het Wapen van Heemskerk; orkest The Geor gians; hot-duo mr. Sing en mr. Swing. l J[f ..Ventilatoren Koelinstallaties" Maandag 25 Maart. (Tweede Paaschdag). 't Gulden Vlies, 'Lentefeest met dans orkest The Merry Makers; matinee 3.30S uur, soiree 82 uur; in 't café-restaurant duo Rudi Toth. 8 uur, dancing restaurant London, dans muziek tot 2 uur. 3 uur, zaal Slikker te Warmenhuizen, opening fancy-fair van „Varia". Zaal Nic. Schuyt te Schoorl, opvoering blijspel Pukkel en PukkeL 6 uur tot 2 uur, Voorjaarsfeest in het Wapen van Heemskerk; orkest The Geor gians; hot-duo mr. Sing en mr. Swing. Dinsdag 26 Maart. 8.15 uur, 'p Gulden Vlies, opvoering van „Phaedra" door het Ned. TooneeL V* ':Jy VIRGINIA»- I WHIP CIGARETTES (Ongecorrigeerd.) DE DUITSCHE PERS OVER HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. De Duitsche pers ziet in het nieuwe Fran- sche kabinet de bevestiging der juistheid van haar opvattingen over de regeerings- wisseling in Frankrijk. In het bewustzijn van onze superioriteit, schrijft de V 1 k. Beobachter slaan wij het zenuwach tige gedoe in Frankrijk onbekommerd gade. Over den afloop beslist Reynaud evenmin als Daladier of Mandel. De derde Septem ber 1939 zal voor eiken Franschman een zwarte dag van de eerste orde zijn. De Deutsche Allgemeine Z e i t u n g ziet in het kabinet-Reynaud een experiment naar Engelsch model, dat blijkbaar den Engelschen zelf moet toonen, hoe een van hun lievelingsdenkbeelden het in de praktijk doet. De Berliner Lokalanzeiger kenmerkt het nieuwe Fransche kabinet als een oorlogsverklaring der joodsche en an dere groote financiers aan het nat. socialis tische Duitschland. Volgens de Börsenzeitung is het kabinet-Reynaud nog sterker dan de regeering-Daladier gebonden aan Engeland en aan de joodsch-internationale plutocratie. Dit kabinet is naar den hartewensch van Chamberlain en Churchill. Wij, aldus het blad, kunnen het slechts goedvinden, dat de Fransche oorlogsophitsingspolitiek hier onbedekt tegenover ons komt te staan op de bevoegde verantwoordelijke spits. Des te grondiger kan en zal de afrekening zijn. TELEKI NAAR ROME VERTROKKEN. De Hongaarsche minister-president, Tele- ki, is gisteravond naar Rome vertrokken. Gistermorgen is de Hongaarsche minis terpresident graaf Teleki in Rome aangeko men. Hoewel de aankomst een particulier karakter droeg, was het station getooid met de vlaggen der beide landen. De minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, was ter verwelkoming aanwezig. DE NIEUWE CHINEESCHE REGEERING. De centrale politieke conferentie heeft gister in haar derde en laatste bijeenkomst een, beslissing genomen ten aanzien van de samenstelling der „wettige, nationale regee ring", die zich op 30 dezer te Nanking zal installeeren. Behalve waarnemend president is Wang Tsjing Wei ook voorzitter van de uitvoerende Yoean. Voorzitter van de wet gevende Yoean is Tsjenkoengpo. De wet gevende Yoean omvat o.a. Tsjumini als mi nister van buitenlandsche zaken. Wang- komin, tot dusver hoofd van de voorloopige regeering te Peking, wordt voorzitter van de commissie van politieke zaken voor Noord- China, die het bestuur over Noord-China zal uitoefenen. TURKSCHE SCHEPEN MOETEN TERUGKEEREN. De Turksche regeering heeft telegrafisch aan negen Turksche schepen, die op het oogenblik in de buitenlandsche wateren van de Middellandsche Zee zijn gelast naar Tur kije terug te keeren. DUITSCHE AANVAL OP EEN LICHTSCHIP. Aan de kust van Norfolk werd gisteravond vernomen, dat een Duitsch vliegtuig heeft getracht het lichtschip Cromer Knoll te bombardeeren. Dit lichtschip ligt 25 mijl uit de kust en heeft geen middel van commu nicatie met het vasteland. Het is ongewa pend. HULP VOOR DE FINSCHE VLUCHTELINGEN. Onder verwijzing naar de verklaring van den president der Finsche republiek, Kallio, die zeide, dat zijn land buitenland- schen hulp noodig heeft om het land te kunnen herstellen, heeft de voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis een be roep gedaan op het Amerikaansche publiek, hulp te verleenen aan de Finsche vluchtelingen, wier aantal 470.000 be draagt. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR DE GEALLIEERDEN. De „New-York Times" verneemt uit Washington, dat na besprekingen op het de partement van oorlog, plannen gereed ko men om voor Engeland en Frankrijk onge veer tweeduizend oorlogsvliegtuigen van het nieuwste model, welke door het Ame rikaansche leger besteld waren, beschikbaar te stellen. Gemeld wordt, dat in beginsel overeenstemming bereikt is, waarbij door de aanvullende vliegtuigaankoopen der ge allieerden tot een bedrag van bijna een mil liard dollar, de Amerikaansche productie capaciteit zoodanig wordt opgevoerd, dat het niet langer noodig is groote voorraden vliegtuigen in reserve te houden, en dat dientengevolge vele door het Amerikaan sche leger bestelde toestellen ter beschik king kunnen worden gesteld van de geal lieerden. KONING KAREL OVER DE ROEMEENSCHE VERDEDIGING. Bij een ontvangst van een delegatie van senatoren in de troonzaal heeft koning Karei er den nadruk op gelegd, dat Roemenie vastbesloten is zijn grenzen te verdedigen. De gehecle activiteit van Roemenië, aldus de koning, moet thans worden beheerscht door den plicht tot uitrusting van het leger en in het belang van de nationale verdedi ging moet elk offer worden gebracht. Ko ning Karei zeide dankbaar te zijn voor de versterking der solidariteit tusschen de sta ten der Balkanentente én voor de betuigin gen van vriendschap en sympathie, die de Roemeensche jeugdleider in Italië en de Roemeensche minister van financiën in Bul garije hebben ondervonden. NIEUW VLIEGTUIGTYPE. De Amerikaansche militaire autoriteiten hebben medegedeeld, dat op het oogenblik in de Douglas-fabrieken het grootste militaire vliegtuig ter wereld in aanbouw is. Het is een viermotorigtoestel van 70 ton, dat naar Europa en terug kan vliegen zonder een tusschenlanding te maken. Dezen zomer zullen proeven worden ge nomen. De vleugelwijdte bedraagt 210 voet, het toestel kan een bommenlast van 28 ton medevoeren en heeft motoren tot een totaal van 6000 pk. De actie-radius zal tienduizend kilometer bedragen, de snelheid meer dan 200 mijl. De bemanning zal uit tien koppen bestaan. BRITSCH-INDISCHE MOHAMMEDAANSCHE BOND EISCHT AUTONOMIE. Uit Lahore wordt gemeld: Op de 27ste jaarljjksche bijeenkomst van den Mohammedaanschen bond heeft de pre sident, Jinnah, een rede gehouden, waarin hij pleitte voor verdeeling van Indië in „autonome nationale staten". Hij zeide ook, dat een verdwijnen van het Britsche bestuur tot een chaos in Britsch-Indië zou leiden. Deze oplossing, aldus de president, zal bo vendien een vriendschappelijke regeling van het vraagstuk der minderheden door schik kingen tusschen Mohammedaansche en het Hindoesche Indië gemakkelijker maken, waardoor de rechten en belangen van Mo hammedanen en verschillende andere min derheden redelijker en doelmatiger gewaar borgd zouden worden. Hij zeide: „het Mo hammedaansche Indië kan niet toestemmen in een constitutie, welke onvermijdelijk zou leiden tot een Hindoe-meerderheid in de re geering. Het samenbrengen van Hindoes en Mohammedanen onder een democratisch stelsel, dat den minderheden wordt opge legd, kan slechts een Hindoe-regeering be- teekenen. Een democratie van de soort, zooals die door het congres wordt voorgestaan, staat gelijk met een volkomen vernieling van wat het kostbaarste in den islam is. Van de werkwijze der provinciale constituties heb ben in de afgeloopen twee en een half jaar ruimschoots geleerd en een herhaling van een dergelijke regeering moet leiden tot burgeroorlog en het ontstaan van particu liere legers". Jinnah noodigde Gandhi uit als vertegen woordiger der Hindoes met hem te overleg gen over een regeling. De vergadering werd onder groote geestdrift geopend. Er waren meer dan 100.000 menschen aanwezig. (Van onzen militairen medewerker.) II. Allerwegen vraagt men zich af, wat wil len de geallieerden met het leger van Wey gand? De oplossingen welke dagbladen aan de hand. doen, of welke men zelf er bij kan voegen, zijn vele. De eenvoudigste ge dachte, welke we echter nog nergens lazen, is, dat deze legermacht en reservoir vormt voor de uit warmere landen afkomstige troepen, om deze te laten overwinteren in Egypte en Syrië en hen zoodoende den eer sten winter te sparen voor het koude West front. Heeft men hen aldaar noodig, dan worden ze overgebracht. Een volgende bedoeling kan zijn de be scherming der oliewinning uit Mossoel (pijpleiding naar Haïfa en Tripoli) tegen Arabische stammen, welke nog een appeltje te schillen hebben met Engeland inzake Palestina. Engelsche berichten melden, dat Duitsche agenten onder deze stammen steun verwerven door te rammelen met den geld buidel, om hen de pijpleiding te laten ver nielen Dit tegen te gaan, zou een klein be weeglijk legertje met veel luchtstrijdkrach ten vereischen, echte woestijntroepen. En gelsche berichten willen bovendien, dat de Engelschman Glubb Pasja, onder de Ara bieren genaamd Aboe Heneik, bij de Be- douïnen van Trans Jordanië, evenals wijlen Lawrence, een grooten aanhang heeft en uit hun midden een Arabisch legioen heeft gevormd, een z.g. woestijnpatrouille, welke onder de stammen groot gezag heeft, en waarmede hij aanneemt de pijpleiding vei lig te kunnen stellen. Voor dit doel heeft men dus geen groot leger van Weygand noodig. Een derde lezing zegt, dat de geallieer den, zoolang Italië geen partij heeft geko zen, een groot leger in- en bij Egypte willen gereed houden ter bescherming van het Suez-kanaal. Mocht Italië werkelijk de zijde van Duitschland kiezen, dan zullen de boorden van de Njjl tusschen Abessinië en de Middellandsche zee nog veel strijd te aanschouwen krijgen, want Italië droomt nog steeds van één groot vereenigd bezit in N.O.-Afrika. Een vierde geval ziet men in een inval der geallieerden op den Balkan. Den weg daarheen kunnen zij nemen over zee en lan den tusschen Saloniki en Adrianopel op de Grieksche kust, óf wel, indien Turkije met hen ten strijde trekt, door Anatolië over den Bosporus. Ingeval van zulk eene Bal kan-expeditie breekt natuurlijk de heele ANTIS EMIETIS CHE PLAAT VERSPREID. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Donderdag de beheerder van een winkel in de Kalverstraat te Amsterdam terecht, we gens beleediging van het Joodsche deel van het Nederlandsche volk. De man had n.l. op 1 September 1939 nummers van „Volk en Vaderland" verkocht, waarin een voor de Joden beleedigende plaat was opgenomen. Verd. verklaarde te hebben gehandeld in opdracht van den eigenaar van den winkel. Hjj had de beleedigende strekking van de plaat niet begrepen. De officier van justitie, mr. B. Kist, achtte het feit bewezen. Hij vorderde een boete van 200, subs, twintig dagen hechtenis. De uit spraak werd bepaald over veertien dagen. TREELER IN AANVARING MET EEN DUIKBOOT? De kapitein van den treiler uit Aberdeen „Star of Peace" heeft gister gerapporteerd, dat zijn schip op de Noordzee een Duitsche duikboot hééft vernield of zwaar bescha digd. De treiler n.l., die van de vischvangst terugkeerde, raakte een metalen voorwerp, dat zich aan de Noordoostkust van Schotland onder water bevond. De kapitein zeide vier zware stooten gevoeld te hebben, waarbij het was of zijn schip over een klip voer. De treiler helde over, maar kwam weer in evenwicht. Er werd aan de oppervlakte niets bespeurd. Het was een duikboot, aldus de kapitein, of een wrak, dat onder water zat. Het Fransche legerbericht van hedenmor gen luidt: „Bedrijvigheid van patrouilles ten Oos.ten van de Saar". heksenketel op den Balkan los en zullen Bulgarije, Roemenië, Hongarije om niet te spreken van Italië en Rusland, allen partij kiezen, en krijgt men een onberekenbare uitbreiding van den oorlog met ongelijke partijen, want alsdan zullen Italië en Rus land wel aan de zijde van Duitschland ko men en is deze combinatie de sterkste. Tenslotte het geval, dat Turkije zich zou aansluiten bij de geallieerden en gezamen lijk een aanslag zou plaats vinden op de oliebronnen van Bakoe. Het doel zou alsdan moeten zijn de Russen terug te dringen tot achter den Kaukasus om zelf meester te zijn van den spoorweg en de pijpleiding BakoeBatoem. We zouden dan te zien krijgen een zee-oorlog op de Zwarte zee, nadat de Turken de Dardanellen voor de geallieerden hadden geopend verder lucht gevechten boven Batoem en Bakoe, terwijl de legers van Weygand en Turkije naar de Russisch-Armeensehe grens oprukken tegen de Russen. Wat doet in dat geval Iran (ver bond Turkije-Iran-Afghanistan)? Er voeren maar drie wegen over de grens in dit woes tijnachtige berggebied, n.l. langs de Zwarte zeekust naar Batoem, de spoorweg Erze- roem-Tiflis en de spoorweg Tabris-Tiflis. Aanvoer spoorwegen in den rug hebben de geallieerden heelemaal niet, het achterland is arm, woestijn- en bergachtig, dus zeer on gunstig (watergebrek). De verpleging van een groot leger is hier een probleem, dat zelfs een man als Weygand moeite zal kos ten. En een groot, zeer groot leger, zal noo dig zijn! De Russen verkeeren in gunstiger conditie met den spoorweg Bakoe-Batoem. Gezien de tegenwoordige houding van Tur kije, twijfeeln we echter aan deze expeditie, welke voor de geallieerden vele slechte kansen in zich draagt. Van de genoemde vijf mogelijkheden gelooven we, dat de eerste het meest in de bedoeling der geal lieerden zal liggen, n.l. het aclimatiseeren der zuidelijke troepen, terwijl de strategi sche opstelling Egypte-Syrië tevens een in bedwang houden der Italiaansche N.O.- Afrika-plannen inhoudt. VERWACHTIING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk zwaarbewolkt tot betrokken met eenigen regen, later wellicht opkla rend, weinig verandering in temperatuur, zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Sinds Zaterdag heeft het continentale ge bied van hoogen luchtdruk met zijn uitloo- per tot in Frankrijk zich naar het oosten teruggetrokken. De voor van lagen lucht druk van het Oostzeegebied naar de Noord zee is stationnair gebleven en is geleidelijk opgevuld. Het koude gebied van hoogen luchtdruk boven Groenland met hoogste luchtdrukwaarden boven 1040 mbar houdt onveranderd stand. Het geheele westen is bedekt met een uit gebreide en vlakke oceaandepressie. Rand- storingen dezer depressie trekken over west-Europa en geven het weer een onvast karakter. Tusschen het noorden en zuiden, zijn de tegenstellingen zeer groot. Scandi navië, de Baltische staten, het Oostzee gebied zijn nog bedekt met een uitgestrekt vorstgebied, dat zich voortzet over oost- Europa. De storingsfronten van de oceaan depressie bewegen zich langzaam van oost naar west en reiken tot in het Middelland sche Zee-gebied. In Spanje is de tempera tuur na aanvankelijke voorjaarswarmte sterk gedaald. De neerslag blijft overal be- prekt tot klein hoeveelheden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2