rtvoet. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Reynaud spreekt over de in Frankrijk. vastberadenheid! tuinen. II Denemarken en Zweden beperken den invoer. De Russische gezant uit Frankrijk teruggeroepen. Radio-redevoering van min.-pres. Paul Reynaud. Stauning spreekt in het Polketing. De algemeene toestand. De positie van de Batkanstaien. De Russische gezant in Frankrijk teruggeroepen. melk voor rundvee. in voedingswaarde kg. gemengd voer 1 iwit en 67 zetmeel- j. ondermelk en <4 men dezelfde voe- L. 1 of L. 2 bevat, aanbeveling meer oeren. Men kan dus ?e rantsoenen aan- wat meel voor an- iclk voor kalveren. ïn op een leeftijd elijk de volle melk angen. De laatste n voeren tot op een Het opfoksysteem in de practijk met wordt, alsmede enden wij op aan- oe. b Veevoederbureau kmaar. an realiseeren, dat m en de kwaliteit ■nstant het publiek worden gehouden, ebeuren trekt zoo dat het geheugen ingen des levens rden opgefrischt. is de dagbladpers, affectief als tegen- vriend van den de basis van alle pers heeft haar onafhankelijkheid ontleent dagblad- AM CRAWFORD. [AART BUITEN? 'en winter kijken gen uit naar het iw weken lang de uden, speuren we lling langs den nog iten de eerste voor- Evenals het eer- ook de andere nger op zich laten rij hun ontdekking zijn. '1 Winteraconietjes slder gele boter- De variëteit el het mooist met •oote komvormige raar rustig laten a ieder jaar groo- ïacht in de buurt een toef blauwe icilla's, Anemonen, Croeussen? Die t geel in de voor in een opvallende ie variëteit sipiri- in verschillende het verschil niet nodoxa, en dat is? >n, de bloempjes maar die van de van de Chionodo- meeste variëteiten hartje vertoonen, n het felle blauw, een witte vorm inodoxa, die daar- n heeft voortge bet de Anemone bloei komt, de donker tot licht groote stelvormi- nke 10 c.M. hooge odem zullen we er leven, als op een an die grappige verrukkelijk rui- uin opfleuren? De ekend met haar e goud geaderd nea mag er zijn ten, en de nieuwe ances van zacht i Maartsche viool- ijke zoete voor- en daarom kun- ïaal gehad hebben RIDZERDA. f I ALKMAARSCHE COURANT. Deze Coufant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. 73 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeurs C. KRAK, Woensdag 27 Maart 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van i —5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk= kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142© Jaargaag Reynaud, de nieuwe Fransche premier, heeft gisteravond zijn eerste radio rede gehouden en daarin uiteengezet welke krachtsinspanning in den komenden tijd van Frankrijk geëischt zal worden. Hij heeft bij de samen stelling van zijn kabinet naar nationale eenheid gestreefd, maar uit het groot aantal ministers wordt een oorlogscomité van negen mannen ge vormd. Reynaud heeft uiteengezet waartoe de Duitsche agressiepogingen reeds geleid hebben en waaarom Frankrijk tot den oorlog werd gedwongen. Nog altijd staat er geen Duitsche soldaat op Franschen bodem, maar er zal een geweldige krachtsinspanning noodig zijn om het land zoo paraat te doen blijven, dat er van een nederlaag geen sprake kan zijn. Ieder zal het land op zijn eigen wijze moeten dienen. Het succes is uitsluitend een kwestie van de grootste kracht en van de offervaardigheid der gehcele bevolking. De Deensche minister Stauning heeft in een radiorede medegedeeld, dat men er op moet rekenen, dat invoer en productie geleidelijk zullen verminderen. In de nooden van den staat zal niet onmiddellijk door directe belastingen worden voorzien, maar er zullen wel gebruiksheffingen worden ingevoerd. Deze rede houdt verband met de ingediende voorstellen tot invoering van een heffing van 10 op importartikelen, van een omzetbelasting en een belasting op tabak en alcohol. De verkoop van verschillende artikelen is plotseling stop gezet, zoodat niemand in de gelegenheid is gekomen zich van bepaalde voorraden te verzekeren. Ook uit Zweden komen berichten, dat vanaf heden voor den invoer van verschillende luxe artikelen speciale vergunningen noodig zullen zijn. Soerits, de Russische ambassadeur in Frankrijk, is op verzoek van de Fran sche regeering, door Moskou teruggeroepen. Men heeft namelijk in Parijs kennis genomen van het felicitatietelegram, dat hij na den vrede in Finland aan Stalin wilde verzenden en waarin van „FranschEngelsche oorlogs- ophitsers" en van de „duistere machten van de vijanden van de arbeiders der geheeie wereld" werd gesproken. Reynaud, de minister-president en minis ter van buitenlandsche zaken, heeft Dins dagavond voor de microfoon een toespraak gehouden. Reynaud zeide, dat hij thans zijn regeering aan het land wenscht voor te stel len. Bij de samenstelling heeft hij slechts gedacht aan een zoo krachtig mogelijke re geering. Uit de regeering is een kernkabinet van negen leden gevormd, voldoende voor beraadslagingen en niet te veel om te kun nen handelen. Wij hebben het noodige in strument geschapen en gaan ons er thans van bedienen. hebben we pen. Ze zijn 't weet zijn hotel. Reynaud Thans wordt door den heer Hitier alles in het werk gesteld, aldus vervolgde Rey naud, om de economische onafhankelijkheid der Balkanstater, aan te tasten. Dicht onder onze oogen tracht hij met alle middelen in een groot gedeelte van Europa de hegemonie van het Duitsche Rijk te ves tigen. Indien wij den door zijn veroveringen ver- grooten vijand een dergelijke massa zouden laten organiseeren op bevel van een derge lijk regiem, dan zou het gedaan zijn met de vrijheid en met Frankrijk. De plicht der regeering is duidelijk: oor log voeren op elk gebied. Tot nu toe heeft de vijand voor den eer sten keer niet geprobeerd ons bij het begin reeds te verpletteren. Wij weten, dat deze toestand elk oogenblik kan veranderen. Frankrijk werd ditmaal evenwel niet over weldigd noch verrast, noch was het onbe- schremd. Deze sterke wapening maakt het den leiders onzer legers mogelijk het land te beschermen en zuinig om te gaan met het bloed der soldaten. Dat was volgens Reynaud echter niet voldoende. Er moet ook gewerk't worden aan de behoeften der landsverdedi- ging. De taak der regeering is daarbij iedereen zijn plaats aan te wijzen. De oorlog zal hard zijn. Wij zijllen hard VERKLARING VAN ROOSEVELT VERWACHT. De New York Times, die meldt, dat Roo sevelt waarschijnlijk een fortneele verkla ring zal afleggen over de missie van Sumner Welles, voegt hieraan toe, dat de president gaarne een einde zou willen maken aan gis singen, volgens welke de regeering nieuwe vredesstappen zou overwegen. Zulke gissin gen, meent men, zouden bij aankomst van Sumner Welles in de Vereenigde Staten ge daan kunnen worden. De correspondent van de New York Times te Washington verklaart, dat een eventueele door Roosevelt af te leggen verklaring vol gens diplomatieke kringen waarschijnlijk weinig hoop zal bieden op spoedige beëindi ging der vijandelijkheden. HET BEZOEK VAN TELEKI AAN ROME. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt: Ofschoon het doel van Teleki's reis is, rust te nemen, is het natuurlijk, dat de premier, tijdens zijn verblijf te Home een bezoek brengt aan Ciano en den Duce. Er is geen sprake van onderhandelingen, doch van besprekingen, die gevoerd worden in een atmosfeer van de innigste vriendschap. De Hongaarsche premier, graaf Teleki, heeft de Tribuna een kort interview toege staan, waarin hij o.m. zeide, dat allen, die sensationeele resultaten van zijn besprekin gen te Rome verwachten, dwalen. Dat is een vergeefsche, naieve of tendentieuze verwach ting. Er valt veel te leeren in Rome, waar men in intiem en snel contact is met de groote gebeurtenissen, die zich afspelen of die in Europa tot rijpheid komen. Hij, Tele ki, zelf kan ook eenige directe waarnemingen bijdragen. Dat doet men onder vrienden, zoo besloot Teleki, vooral wanneer gevaren wordt in nogal bewogen wateren. WOEJOEAN DOOR DE CHINEEZEN HEROVERD? Officieel wordt medegedeeld, dat de Chi- neesche troepen na hevige straatgevechten de stad Woejoean, ten noorden van de Gele Rivier, die in begin februari verloren ging, heroverd hebben. moeten strijden, hard moeten werken en ons veel moeten ontzeggen. De gezamenlijke hulpbronnen der beide grootste wereldrij ken zullen de overwinning waarborgen, mits zij deze volkomen willen en weten in te zet ten. Zelfs nog boven een militaire overwin ning zullen onze diplomatieke successen vooral afhangen van onze kracht, van het aantal onzer strijdwagens, onzer kanonen, onzer vliegtuigen. En dat aantal hangt weer af van onze moreele vastberadenheid, onze bereidheid ons opofferingen te getroosten, van den wil der Franschen, die achter 't front staan als dergenen, die aan het front staan. De toekomst hangt dus van ons af. Ons wel zijn ligt in onze handen. Wij gaan de be proeving tegemoet met het hoofd omhoog, niet. bereid haar te ondergaan, doch baas te worden, met den geest van krijgers, met den geest van overwinnaars. Bij de opening der vergadering van het Folketing heeft minister-president Stauning een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide: „Wij komen bijeen in een sfeer van groote zorgen. Een aantal Deensche schepen is gezonken of tot zinken gebracht, een groot aantal Deensche zeelieden heeft het leven verloren, terwijl het zijn beroep uit oefende op wettige wijze en zonder zich op eenige wijze in den oorlóg te mengen. Wij geven uiting aan onze bewondering voor en onze dankbaarheid jegens deze zeelieden. Stauning. Het Deensche bedrijfsleven hangt samen met den handel met andere volken en de scheepvaart is een zeer belangrijke schakel. Als zij niet onderhouden kan worden, heeft dat voor vele dingen groote en blijvende gevolgen. De oorlogstoestand heeft het land groote verliezen veroorzaakt:-wij staan voor economische moeilijkheden van zeer aan zienlijken omvang. Wij hebben getracht een gezonde politiek te voeren en groote schom melingen en inflatie te vermijden. De prijs ontwikkeling is ongunstig. De prijsstijging bij de invoerproducten wordt grootendeels veroorzaakt door de stijging der vrachten en die stijging zal aanhouden, wanneer schepen en bemanningen op zee Wijven". Stauning besprak vervolgens den finan- ciëelen toestand en zeide: „Het heeft geen zin te spreken over de handhaving van den normalen handel, omdat die tot een steeds grooter tekort op de handelsbalans zou lei den. Wij moeten rekening houden met een gedaalden invoer en misschien met een ver minderde productie. Zoo is de oorlog voor de neutralen. Wij moeten streven naar evenwicht in de begrooting en daartoe dient het ontwerp, dat heden is ingediend. De weg der directe belastingen moet voor- loopig als versperd beschouwd worden, doch op een aantal terreinen kunnen in komsten worden verkregen uit het gebruik, dat men nog steeds op peil tracht te houden. Onze politiek blijft tegen inflatie gericht. Wij hebben ons ver2et tegen een daling van de kroon, die tot ongelukken zou leiden. Leeningen en daarmede een kunstmatige stimuleering der koopkracht hebben wij vermeden, evenals het uitgeven van meer bankbiljetten. IrF het ingediende ontwerp wordt nog be paald, dat prijsstijgingen tengevolge van het ontwerp niet mogen worden berekend in den prijzenindex, waarnaar de loonen geregeld worden". ALGEMEENE VERKIEZINGEN IN CANADA. Gister zouden de Canadeezen hun stem uitbrengen in algemeene verkiezingen. De verkiezingscampagne heeft acht weken ge duurd. De laatste aanwijzingen gaven aan, dat Mackenzie King met de liberale regee ring de meerderheid zal behouden, zij het mogelijk een verminderde meerderheid. Het voornaamste punt bij de verkiezingscam pagne was de Canadeesche oorlogsinspan ning. In een toespraak aan den vooravond der verkiezingen verklaarde Mackenzie King: „Een nederlaag der huidige regeering zou de Canadeesche oorlogsinspanning ont wrichten en den vijand aanmoedigen". De liberalen hebben geen erg duidelijk pro gram uitgegeven voor de toekomst, maar mandaat gevraagd voor nog vijf jaar. De in de oppositie zijnde conservatieven hebben zich tevreden gesteld met aanvallen op het geen de regeering tevoren heeft gedaan en met het naar voren brengen van nogal vage voorstellen tot wijzigingen, wanneer zij de meerderheid krijgen. BRITSCH EXPEDITIECORPS LOST FRANSCHE TROEPEN AF. Het Britsche expeditiecorps heeft weder om een sector van het geallieerde front in Frankrijk bezet en de zich tot nu toe aldaar bevindende Fransche troepen afgelost. Het is de laatste dagen opmerkeHjk stil in Europa, zoodat zelfs een bezoek van Te leki, de minister-president van Hongarije, aan Italië een uitvoerige bespreking in de dagbladen heeft gekregen, vooral omdat hij naar het voorbeeld van Sumner Welles achtereenvolgens bezoeken bij graaf Ciano, bij Mussolini en bij den Paus afge legd heeft, wat gewoonte begint te worden bij aUen, die min of meer officieel naar Rome zijn getrokken. Veel belangrijks zuUen de besprekingen niet opgeleverd hebben. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat minister Czaky in Italië geweest is om instructies te halen en men herinnert zich nog wel hoe hem toen op het hart gedrukt is, dat Italië er groot belang bij heeft, dat het rustig in het Do- naubekken en in den Balkan zal blijven en dat de Hongaarsche revisonnistische eischen ten opzichte van Roemenië voorloopig beter onbesproken kunnen blijven. Niet, dat Italië zich daarvoor niet zou in teresseeren, integendeel, maar door al dat gevaarlijke krakeel kon er wel eens een vonk in het bekende kruitvaatje van den Balkan terecht komen en eerst dan zouden met recht de poppen van het Europeesche marionettentheater aan het dansen kunnen gaan. Roemenië is dankbaar voor die Italiaan sche tusschenkomst, vooral omdat door de duidelijk gebleken bezorgdheid van den Duce ook Rusland zich wel eens tweemaal zal bedenken eer men daar weer over de rechtmatige aanspraken op Bessarabië gaat praten. Roemenië is vastbesloten zijn neutraliteit strikt te handhaven, het weegt zijn kostbare petroleum nauwkeurig af om niet den schijn te wekken, dat het de eene partij meer zou bevoordeelen dan de andere. Het heeft met een breed gebaar de leden van den IJzeren Garde weer uit de concentratiekampen ont slagen en het heeft tegelijkertijd een tele gram aan Reijnaud gestuurd om den nieu wen Franschen minister met zijn kabinet te complimenteeren. Er zijn dezer dagen, in verband met de komst van Dr. Clodius, voorspellingen ge daan, dat Roemenië tot vérstrekkende hulp aan Duitschland gedwongen zou worden, er is zelfs gesproken van een Duitsch ultima tum, maar allereerst in Duitschland zelf is dat tegengesproken en men schijnt er ook daar niet op gesteld te zijn den Italiaanschen vriend slapelooze nachten te bezorgen door Roemenië met nieuwe Duitsche agressie- plannen te bedreigen. Wat er daar onlangs op den Brenner is besproken is nog niet heelemaal duidelijk maar men neemt algemeen aan, dat Duitsch land een poging heeft gedaan den Russi- schen beer als een aantrekkelijk beestje voor te stellen en Mussolini de verzekering te geven, dat het dier thans zoo doorvoed is, dat het vooreerst niets meer noodig heeft. Het zou daardoor vast staan, dat de Balkan voor Russische agressieplannen ge spaard zou blijven en men verwacht daar door, dat Italië zich niet langer tegen de Duitsche pogingen om een toenadering tus- schen Rusland en Italië tot stand te brengen zou verzetten. Of dit alles zoo gemakkelijk zal gaan is intusschen een tweede kwestie, want de twijfel aan Ruslands oprechte bedoelingen zit in Italië te diep, dan dat men daar, naar het Duitsche vorbeeld, plotseling een poli tieke frontverandering zal kunnen maken. Trouwens, dat een groot deel van het Italiaansche volk, ondanks alle politieke af spraken, Rusland als de gevaarlijkste staat van Europa blijft beschouwen, is dezer da gen wel gebleken uit de schampere opmer kingen van de Osservatore Romano, toen Rusland den duideiijken wenk heeft gege ven, dat het niet op de vorming van een Noordsch statenverbond gesteld was. Men heeft beweerd maar ook dat was natuurlijk slechts een veronderstelling dat Hitler op den Brenner zou voorgesteld hebben den Balkan in Duitsche, Italiaan sche en Russische invloedssferen te verdee- len, maar. dat is door de Italiaansche pers met verontwaardiging tegengesproken en het ziet er inderdaad niet naar uit, dat Italië eenigen Russischen invloedssfeer op den Balkan zou goedkeuren. Als de Balkan in invloedssferen moet worden verdeeld zijn de Balkanstaten er zelf ook nog om een woordje mee te spre ken. Het gemeenschappelijk gevaar heeft daar in den Balkan een zoo groot gevoel van saamhoorigheid geschapen als zelden gede- monstreerd is. Revisionnistische eischen Zie vervolg Buitenland pag. 3, 2e blad.1 worden terzijde gesteld of voor onbepaal- Op 19 Maart heeft de Fransche zaakgelas tigde te Moskou, Payart, den volkscommis saris voor buitenlandsche zaken, Molotof, medegedeeld, dat de Fransche regeering het telegram, dat door den ambassadeur van de Sovjet-Unie te Parijs, Soerits, is ondertee kend en aangeboden ter overzending naai' Stalin te Moskou ter gelegenheid van het sluiten van den vrede tusschen de Sovjet- Unie en Finland, beschouwt als een zich mengen in het binnenlandsch politieke leven van Frankrijk door den ambassadeur. Over eenkomstig de verklaring van Soerits acht de Fransche regeering zekere uitdrukkingen in het telegram, n.L: „dank zij de wijsheid van de Sovjet-regeering en ons dappere roode leger, hebben de plannen van de Britsch-Fransche oorlogshitsers, die gepoogd hebben den oorlogsfakkel in noord-oost Europa te ontsteken, schipbreuk geleden". De woorden „plannen van de Britsch-Fran sche oorlogshitsers" zijn in de bijgevoegde copie van het telegram onderstreept. Ook de zinsnede: „de Sovjet-Unie blijft een on wrikbaar bolwerk waartegen de duistere plannen van de vijanden van het socialisme en van het werkende volk ook in de toe komst te pletter zullen slaan. Hier zijn de woorden „duistere plannen van de vijanden van het socialisme" onder streept. De Fransche regeering verklaart, dal door dit telegram, dat door den censor is tegengehouden, Soerits niet langer zal worden beschouwd als „persona grata" door de Fransche regeering. De Fransche regeering geeft het ver langen te kennen, dat Soerits door de regeering van de Sovjet-Unie terugge roepen zal worden, j.n verband hiermede heeft de assistent- volkscommissaris voor buitenlandsche za ken op 26 Maart Payart het volgende ant woord van de Sovjet-Unie overhandigd: „Ten eerste: de regeering van de Sovjet-Unie acht geen redelijke gron den aanwezig voor de Fransche regee ring om den Sovjet-Russischen ambas sadeur Soerits niet langer als „persona grata" te beschouwen, wegens het tele gram, dat door Soerits is onderteekend en aangeboden voor doorzending naar Moskou, in welk telegram zelfs geen melding is gemaakt van de Fransche regeering. Ten tweede: aangezien evenwel de Fransche regeering formeel de kwestie stelt ten aanzien van Soerits, deelt de regeering van de Sovjet-Unie mede, dat Soerits is ontheven van zijn plichten als ambassadeur van de Sovjet-Unie in Frankrijk". den tijd verschoven en zelfs Bulgarije heeft zich met toekomstbeloften laten paaien om tot een grootere toenadering tot Roemenië te besluiten. De ministers der voornaamste Balkanstaten hebben elkaar op de kort ge leden gehouden conferentie vriendschappe lijk op den schouder geslagen en van een roerende eenstemmigheid in verband met een gezamenlijk streven naar vrede en vriendschap getuigd. Griekenland heeft de herdenking van zijn vrijheid gevierd en tegelijkertijd laten uit komen, dat het te allen tijde paraat is om iederen vijand buiten zijn grenzen te hou den. En Turkije verkondigt in niet mindere mate zijn vredeswil, maar men heeft daar niet vergeten, dat Saradjogloe, evenals eer tijds Paasikivi, uit Moskou is teruggeko men zonder dat de Russische machthebbers er in geslaagd zijn de inwüliging van hun eischen te verkrijgen. In Finland heeft men aan den lijve ondervonden hoe daarop door Rusland gereageerd is en Turkije heeft zich aan het Finsche voorbeeld gespiegeld. Het profiteert allereerst van de omstandigheid, dat het tot de Balkanstaten behoort en dat zoowel Rusland als Duitschland de vader lijke zorgen van Mussolini voor dat deel van Europa kennen. Maar het heeft bovendien een militair pact van bijstand met de geal lieerden, het kan onmiddellijk samenwer ken met de troepen in het nabije Oosten en de Dardanellen voor de Britsche en Fran sche oorlogsschepen openstellen. Dat weet men in Duitschland en vooral in Rusland en waar de oorlog in Finland plotseling beëindigd werd toen het ernst met de mogelijkheid van een expeditieleger der geallieerden begon te worden, is er geen enkele reden te verondersteUen dat Rus land er wèl op gesteld zou zijn in aanraking met de troepen van generaal Weygand te komen en de gevolgen van een militaire samenwerking tusschen Turkije en de geal lieerden te ondervinden. Wat er tenslotte uit de Brenner bespre kingen zal voortkomen moet lijdzaam afge wacht worden. Von Ribbentrop, die er alles van af weet, is den laatsten tijd bijzonder actief en het heeft toch wel den schijn, dat de Balkan op de een of andere wijze bij de besprekingen was betrokken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1