DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rusland vormt een Karelisch-Finsche Sovjet republiek. Churchill geeft een overzicht van den oorlogstoestand. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Ne. 77 Churchill kondigt seherper© maatregelen der geallieerden aan. 0© nieuwe centrale Chineeseh© regeering te Nanking geïnstalleerd. is niet tevreden over de houding van de kleine neutraten. De afgemeene toestand. ALKMAARSCHB COURANT. Deze Couranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Van i —5 regels i.25, elke regel meer 0.25, groot® contracten rabat. Grootc letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Maendeg 1 April 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142® De Opperste Sovjet is gister opnieuw in het Kremlin bijeen gekomen en heeft het voorstel aangenomen van den raad van Volkscommissarissen om de autonome Karelische republiek om te zetten in een Karelisch-Finsche hondsrepubliek. Hoofdzakelijk komt dit hierop neer, dat het gebied, dat Finland thans aan Rusland heeft moeten afstaan, met uitzondering van een gedeelte bij Leningrad bjj Sovjet-Karelië wordt ingelijfd, waarbij dan de steden Viipuri, Antrea, Kexholm, Sortavala, Suojarvi en Kuolajarwi gevoegd zullen worden. Het geheel wordt dan een autonome republiek en een bondsrepubliek van de Sovjet-Unie waarin nieuwe verkiezingen voor den Oppersten Sovjet gehouden zullen worden. Bij de toelichting tot het voorstel werd er op gewezen, dat de versterkte Karelische landengte thans een bolwerk is geworden, dat de veiligheid van Leningrad kan verzekeren. De nieuwe republiek zal een oppervlakte heb ben van 180.000 vierkante K.M. en ongeveer 800.000 inwoners tellen. Uit de met spanning verwachte rede van Churchill is gebleken, dat de geallieerden weldra een verscherping van den strijd verwachten en dat zij niet voornmens zijn het initiatief steeds aan den vijand over te laten. Er zullen in de naaste toekomst drastische maatregelen worden ge nomen om aanvoeren van levensmiddelen en grondstoffen naar Duitschland, van welken kant deze ook komen, zooveel mogelijk op te vangen. Het ziet er naar uit, dat allereerst een eind zal gemaakt worden aan het vervoer van Zweedsche ertsen naar Duitschland en Churchill heeft duidelijk laten uit komen, dat de geallieerden de rechten der neutralen niet altijd kunnen ont zien als hun eigen belangen daardoor te zeer geschaad zullen worden. Zaterdag is de nieuwe centrale Chineesche regeering onder Wang Tsjing-Wei geïnstalleerd, welke door Japan natuurlijk onmiddellijk erkend ls- In Amerika is men blijkbaar van plan van deze nieuwe regeering geen notitie te nemen. Men blijft daar de Tsjoenkingregeering erkennen evenals in Engeland waar men de opvatting verkondigt, dat de nieuwe regeering slechts zoo lang zal bestaan als het Japansche leger in China zal blijven. In een Zaterdagavond te Londen gehou den radioredevoering heeft Churchill ge zegd dat het Britsche rijk en de Fransche republiek thans in- een onverbreekbare eenheid zijn verbonden. Tot nu toe, zeide hij, is de tijd aan onze zijde geweest, doch de tijd is een veranderlijke bondgenoot Het komt mij voor, dat een verscherping van den strijd verwacht moet worden. Wij zijn zeer zeker geenszins geneigd daarvoor terug te deinzen. Wij hebben nimmer den verschrikkelijken aard onderschat, van hetgeen wij op ons namen, toen wij ons zetten aan de taak af te rekenen met de natibnaal-socialistisehe en Duitsche drei ging. Wij weten, dat van de Britsche en Fransche naties groote inspanningen zul len worden geëiseht. Onze bronnen zijn, wanneer zij eenmaal' ten volle tot ontwik keling zijn gebracht, zeer veel ruimer dan die van den vijand. De Franschen en Brit ten zijn tezamen 110 millioen personen, tegenover 7'0 millioen Duitschers, want op de 16 millioen, die door bruut geweld wor den onderdrukt, is niet te rekenen. Het zou een zeer korte oorlog kunnen zijn misschien zou er geen oorlog zijn geweest indien alle neutrale staten, die onze overtuigingen ten aanzien van fun damenteel© zaken deelen en openlijk en in het geheim met ons sympathiseeren met ons tezamen zouden hebben gestaan. Wij hebben daar niet op gerekend en zijn daarom niet onthutst. Het feit, dat vele kleine staten van Europa geterrori seerd worden door nationaal-socialistisch geweld en brutaliteit en- Duitschland ma teriaal moeten leveren voor den modernen oorlog, zou de geheele wereld kunnen ver- oordeelen tot een. langdurige beproeving met ernstige gevolgen in vele landen, Daarom kan ik u niet verzekeren dat de oorlog kort zal zijn en nog minder, dat hij gemakkelijk zal zijn. Ten aanzien van de buren van Duitsch land, zeide Churchill, dat hun gevaren en hun standpunt worden begrepen, doch dat het niet juist zou zijn of in het algemeen belang, dat hun zwakheid de kracht der agressors zou voeden en den beker van den menschelijken vijand tot overloopen toe zou vullen. Er zou geen recht kunnen zijn, aldus Churchill, indien in leven en dood de agressor ieder gevoel van mensche- lijkheid zou vertrappen en degenen die Churchill hem weerstaan verstrikt zouden blijven in de flarden van geschonden wettige ove reenkoms ten Vervolgens sprak de minister over de verschrikkingen van den oorlog ter zee, waarbij hij opnieuw zeide, dat in de Brit sche en Fransche convooien veiligheid te vinden is. In de laatste veertien dagen zijn 14 neutrale schepen tot zinken gebracht en slechts een Britsch schip. Tenslotte zijn wij zijn vijanden. Een dergelijke vorm van oorlogvoering is niet toegepast sinds de onderdrukking der zeerooverij en het is een monsterach tige macht, die de neutralen, welke het meest hebben geleden en nog lijden, moe ten voeden met middelen voor een toe komstige agressie. Dit is een macht, waar» voor zij moeten buigen en tot welker overwinning zij gedwongen zijn bij te dragen, hoewel zij weten, dat de over winning van die macht hun eigen slaver nij zou beteekenen. Nog gist ren hebben Nederland- sehe vliegers, terwijl opvarenden van een Engelsche duikboot acht uitge putte Nederlanders, die, na zes dagen in een open boot te hebben rondge zwalkt op brancards aan land droe gen, in naam van een strikt en on partijdige orthodoxie een Engëlsch vliegtuig, dat verdwaald was, neerge* schoten. Ik maak den Nederlanders, onzen dapperen bondgenooten uit vroeger dagen, geen verwijt, mijn sympathie gaat uit naar hen in hun gevaren en hun benardheid, terwijl zij met den tijger in één kooi wonen. Doch wanneer men ons vraagt e interpretatie der neutraliteit, die alle voordeelen aan den aanvaller toekent en alle nadeelen te aanvaarden op rekening van de verdedigers der vrij heid schrijft, dan herinner ik aan de woorden van Lord Balfour: „Dit is een merkwaardig slecht opgezette wereld, maar niet zoo heel erg slecht opgezet." Doch al deze wandaden op zee verblee- ken voor de laaghartige behandeling van hulpelooze Tsjechen en Oostenrijkers en zinken in het niet bij den weerloozen doodstrijd van Polen. Met het lot van Polen voor oogen vragen gedachtelooze menschen niettemin soms: „Waar vechten Engeland en Frankrijk voor?" Ik antwoord daarop: „Als wij den strijd zouden staken, zoudt gij weldra ant woord op uw vraag krijgen." Wij zullen dezen oorlog voortzetten, waartoe hij ons ook mag leiden, doch wij wenschen het terrein van het conflict, niet uit te breiden. Bij het uitbreken van den oorlog wisten wij niet, of Italië niet onze vijand zou zijn. Wij konden er niet zeker van zijn, dat Japan niet tegen ons zou vechten. Velen hoopten, dat Rusland zou helpen bij de be scherming van het arbeidende volk in de geheele wereld tegen de nationaal-socia- listische agressie. Doch geen dezer dingen, goed of slecht, is gebeurd. Wij hebben geen twist met Italië of Japan. Wij zullen ons best doen in zoo goed mogelijke verhou ding met hen te leven. Het behoort niet tot onze politiek oorlogabët Rusland te zoeken. De Russische regeering heeft bij haar aan val op de heldhaftige Finnen voor de ge heele wereld duidelijk gemaakt, welke verwoestingen het communisme veroor zaakt in het karakter van elk volk, dat net slachtoffer wordt van die doodelijke geestelijke en moreele ziekte. Deze resul taten van het Russische leger en de Rus sische luchtmacht hebben de wereld ver baasd en alle staten, die aan Rusland gren zen, bemoedigd. Doch Rusland behoeft niet in dezen strijd betrokken te worden, tenzij het dat wenseht uit een verouderde impe rialistische ambitie en haar gewicht in de schaal werpt aan de zijde van Duitschland. Wij hebben te doen met Hitier en de nazi- Duitsche macht. Daar is het hoofd en de voorste linie van de aanvallers. En daar alleen trachten wij te slaan. Meer dan een millioen Duitsche soldaten, met inbegrip van vrijwel al hun actieve en gepantserde divisies, staan gereed om langs de grenzen van Luxemburg, België en Nederland binnen enkele uren na het bevel hun slag te slaan. Elk oogenblik kunnen deze neutrale landen geplaatst worden tegenover een lawine van staal en vuur de be slissing ligt in de handen van een enkelen man. z.00 ziet de toestand in Europa er uit. Kan het iemand verwonderen, dat wij vast besloten zijn zoo spoedig mogelijk en voor goed een einde te maken aan dezen afschu welijken toestand van alarm en bedrei ging? Weinigen van hen, die vanavond te rugzien op de zeven maanden oorlog zullen eraan twijfelen, dat de volken van Frankrijk en Engeland in hun recht ston den, toen zij het zwaard van gerechtigheid en vergelding trokken. Nog gei-inger is het aantal van hen, die zouden wenschen, bet in de scheede te steken, voordat het som bere werk der gerechtigheid gedaan is. De sterkste groep zal overwinnen HET ENGELSCHE PARLEMENT DINSDAG BIJEEN. Dinsdag komen de beide huizen van het Britsche parlement na het Paachreces weer bijeen. Verwacht wordt, dat Chamberlain dan een verklaring zal afleggen over de recente vergadering van den Oppersten Oorlogsraad, terwijl hem tevens de vraag gesteld zal worden, of hij beschikt over in lichtingen over de recente besprekingen tus- schen Hitler en Mussolini. Men denkt, dat Halifax een gelijke verklaring in het Hooger- huis zal afleggen. ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE. De diplomatieke redacteur van Sunday Times en Observer melden, dat er den laat- sten tijd aanwijzingen zijn, dat Rusland betere betrekkingen met Engeland wenseht. Volgens de Sunday Times is het mogelijk, dat Maisky bij zijn laatste bezoek aan Hali fax dezen wensch geuit heeft. De Observer zegt, dat Rusland een handelsovereenkomst met Engeland en Frankrijk wenseht te slui ten. Zie vervolg' Buitenland pag. 3, 2e blad. Er is één ding, dat zeker is, namelijk, dat er heelemaal niets zeker is. Niemand weet wat de naaste toekomst zal brengen en uit elke gebeurtenis van eenige beteekenis tracht men allerlei verborgen be doelingen' te halen aan de hand waarvan voorspellingen voor de politiek van den eerst komenden tijd worden gedaan. Maar er zijn maar heel weinig menschen het is zelfs de groote vraag öf ze er wel zijn die in de toekomst kunnen lezen en van alle voorspellingen is tot dusver een bitter beetje tot werkelijkheid geworden. Toen Hitier persoonlijk naar de Italiaan- sche grens reisde om er niemand minder dan den Duce te ontmoeten, heeft Europa eenige dagen geleefd in de verwachting, dat er een driehoeksverbond op komst was, een soort drievoudige as waarbij Italië dan voor het derde wiel aan den Duitschen wagen zou moeten zorgen. Er werden dat staat nu wel vast geruststellende verklaringen over de vredelievendheid van Moskou en over de volkomen veiligheid van de Balkan- staten gegeven en het wachten was nu nog maar op het groote moment, dat de heer Molotof naar Berlijn zou komen om open lijk te demonstreeren, dat Duitschland en Rusland gezworen kameraden waren, die elkaar nooit zullen verlaten. Er zijn na dien tijd allerlei dingen ge beurd, maar er is niemand, die den heer Molotof in Berlijn gezien heeft. Men heeft daar in Rusland blijkbaar een studie van de sfinxenpolitiek gemaakt, de politiek waar van de uitvinders in Rome zitten en die kortweg hierop neerkomt: als er twee aan het vechten zijn is het verstandig om af te wachten wie het zal winnen en als het dui delijk is wie de winnaar zal zijn, is het tijd om zich bij hem aan te sluiten. En in Rusland heeft men daarop nog een 1 kleine variatie en dat is de stelregel: laat vechten wat vecht, hoe verzwakter de vech tende staten worden des te meer is er kans, dat de toekijkende derde zich ongestraft zal kunnen verrijken. Dat is de Russische politiek tegenover de Baltische landen en tegenover Finland ge weest, al heeft men dan in Finland den buit ook niet zonder de noodige kleerscheuren kunnen binnenhalen. Het is niet duidelijk in hoeverre de heer Hitier zijn collega uit Italië van het nut van een nauwere Italiaansch-Russische samen werking heeft kunnen overtuigen. Welis waar is de zeer scherpe critiek in de Ita- liaansche pers op Ruslands agressieve daden de laatste dagen een beetje verzacht en werd aan het eind van den Finsch-Russi- schen oorlog het dappere Finland niet meer zoo geprezen als in den tijd toen er Ita- liaansche vliegtuigen onder weg waren en in Duitschland werden opgehouden maar eenig enthousiasme voor een toena dering tot het land van de heeren Stalin en Molotof is tot dusver in de Italiaansche bladen nog niet te bespeuren. En nu is dan de groote politieke rede van Molotof gekomen, die, hoevele raadsels zij ook moge bevatten, toch enkele dingen zeer scherp heeft doen uitkomen. Het voornaamste daarvan is zonder twij fel de mededeeling, dat Rusland er niet aan denkt een militair verbond met Duitsch land te sluiten omdat het de politiek blijft volgen van het profiteeren der omstandig heden zonder er voor te vechten en zonder er voor te betalen. Rusland, welks soldaten door de Finnen bij duizenden tegelijk werden weggemaaid, gevoelt blijkbaar niets voor een vechtpartij met de goed geoefende en goed bewapende troepen der geallieerden en toen de politie agenten van Europa wat al te dicht in de buurt van Finland dreigden te komen, staakten de Sovjets daar eilings hun stroop tochten en namen genoegen met vredes voorwaarden, die zij later nog wel eens zul len verzwaren. Rusland' voelt' er evenmin iets voor in een Balkanoorlog betrokken te worden waar het tegenover een machtig leger der geal lieerden ofwel tegenover een Italiaansche legermacht kan komen te staan. En daarom garandeert het tijdens dezen geheelen oor log de onaantastbaarheid van den Balkan. En slechts één ding is daarbij onduidelijk, namelijk, dat de heer Molotof het noodig vindt er den nadruk op te leggen, dat Rus land geenszins zijn aanspraken op Bessa- rabië heeft opgegeven, maar dat het Roe menië daarover tijdens dezen oorlog niet lastig zal vallen. FRANSCH LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Tamelijk groote activiteit van beide luchtmachten. Het Fransche legerbericht van Maandag ochtend luidt: „Een kalme nacht aan het ge heele front". FRANCOIS PONCET NAAR PARUS. Francois Poncet, de ambassadeur van Frankrijk in Rome, is naar Parijs vertrokken teneinde persoonlijk in contact te treden met de nieuwe Fransche regeering. Wanneer dat inderdaad zoo is, dan had Molotof het kunnen verzwijgen. Dan had Rusland immers al den tijd om het verloop van den Europeeschen strijd af te wachten en de hand naar Bessarabië uit te steken op het moment dat zich daarvoor het beste zou leenen. Eerlijkheid en volkomen dadelijkheid over toekomstplannen is tot dusver geen Russische eigenschap geweest en de sim pele opmerking over Roemenië en Bessa rabië is in staat Italië dadelijk weer een ge reserveerde houding te doen aannemen en het vormen van een drievoudig verbond te doen mislukken. Wanneer Rusland inder daad niets voor een zoodanig verbond ge voelt, dan is deze toespeling op Bessarabië een handige politieke zet, wat niet weg neemt, dat het natuurlijk heelemaal niet zeker is, dat in verloop van tijd zoowel Roe menië als Turkije niet de dupe van het streven naar een groot Russisch vaderland zullen worden. Wat het vormen van een Noordsch Sta- tenverbond betreft, is de heer Molotof vol komen duidelijk geweest. Hij wenseht dat niet omdat hij er niet op gesteld is, dat daar in het hooge Noorden een machtige combi natie wordt gevormd, die vanzelfsprekend door en door anti-Russisch zal zijn. Niemand kan voorspellen welke krachtsverhoudin gen in het Noorden nog eens tot een moei lijken strijd voor Rusland zullen leiden en men heeft er in Rusland geen behoefte aan, opnieuw de Finnen tegenover zich te zien in een zoo sterke combinatie, dat het ver loop van den strijd wel eens anders zou kunnen zijn dan het tot dusver geweest is. Het is op het oogenblik niet duidelijk of de Scandinavische rijken, na de Russische waarschuwing hun plannen tot het vormen van een verbond zullen doorzetten, maai' ook wanneer dit niet mocht worden ge vormd, kan men er wel zeker van zijn, dat Noorwegen en Zweden een nuttige les uit de gebeurtenissen van het verleden hebben getrokken en van nu af aan geen geld en moeite zullen sparen om leger en vloot zoo krachtig mogelijk te maken. Wanneer het inderdaad de bedoeling van Rusland is buiten het groote conflict te blijven, dan is het niet onmogelijk, dat men daar langzamerhand den tijd gekomen acht weer toenadering tot andere staten te zoe ken. De toon waarop thans nog over Enge land en Frankrijk wordt gesproken is bui tengewoon hatelijk, maar er zijn al eenige teekenen, dat men een handelsovereen komst met Engeland niet verwerpelijk zou achten en hoewel men in Engeland daar tegenover nog bijzonder gereserveerd staat ook al omdat men niet de zekerheid heeft dat wat men aan Rusland levert niet aan Duitschland ten goede zal komen zijn er in Engeland staatslieden, die nimmer de hoop hebben opgegeven Rusland los van Duitschland te kunnen, maken en die daar om wellicht voor een Russisch-Engelsche toenadering niet heelemaal ongevoelig zou den blijken. Minister Churchill, die waarschijnlijk een van de leidende figuren in den komenden strijd zal zijn, heeft in een radiorede in Lon den nadrukkelijk medegedeeld, dat het niet in de bedoeling van Engeland ligt Rusland in den strijd te betrekken en bij heeft zich natuurlijk weer over de neutralen uitgela ten, wier passieve houding hij wel begrijpt, maar niet kan goedkeuren. De groote neu tralen zooals Italië en Japan hebben van den heer Churchill niets te vreezen, de klei nen kunnen in verloop van tijd het slacht offer van allerlei leuzen en theorieën wor den wanneer hun houding de Britsche actie te zeer mocht belemmeren. De heer Chur chill is wat dat betreft altijd zeer openhar tig geweest en in een Britsch kabinet, dat tot een actiever optreden besluit zou het, wat een andere houding tegen de neutralen betreft, wel eens niet alleen bij woorden kunnen blijven. Wie bij de toenemende spanning het ver loop der gebeurtenissen in Europa nuchter bekijkt, ziet een steeds grootere negatie van rechten en verplichtingen en het voortdu rend zoeken naar betere posities en ster kere combinaties, welke, in den tijd, dat het recht van den sterkste de hoogste wet is, de beste waarborgen voor een uiteindelijke overwinning zijn.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1