DE RIJWIELHAL „UW WIL GESCHIEDE". J. Marees-Oudes, JUcht&zaken MacMetichtea Banketbakkerij IMMING. MET MIDZA 'N UITZET DAMES! Dagblad-Reclame is actueel Ontwerp heffingen ten bate van het Leeningfonds aanvaard. De bekende prima kwaliteiten, de uitmuntende pasvorm en de perfecte binnenbewerking, naast de uiterst scherp gestelde prijzen, waarborgen U de volle waarde voor Uw geld. Arbeiders Tooneelvereeniging „Ontwaakt". BAL NA. IMMING - Hoogstraat 2. een stofzuiger. De Magneet Grand 54.75 De Magneet Super 45.— De Magneet 41.50 De Ideaal 36.75 De Mercedes 32.50 SCHOENEN 1 Verhoogde suikerbelasting tot een jaar beperkt. „Ameland" getroffen door mijn of torpedo. Vermoedelijk magnetische mijn. TWEEDE BLAD. 3 Opgericht 17 Mei 1934. Regie B. C. Loevens. Aangesloten bij den Bond van Arb. Tooneelvereen. in Nederland. UITVOERING OP ZATERDAG 6 APRIL 1940 in de zaal ,,'t Gulden Vlies". Opgevoerd wordt: Tooneelspel in 4 bedrijven van Henk Bakker en Ed. J. ,M. Terlingen. Aanvang 8 uur. Zaal open 7.30. Prijs der plaatsen 50 ct. bel. inbegr. Gevulde Koekjes 35 ct. p. i pd. Onze extra lichte koekjes vielen bijzonder in den smaak, 30 div. soorten 35 ct. p. J pd. Uit onze reclame 20 üt, Telef. 2062. Wij brengen prima lakens - slopen. Lakens vanaf 98 ct. t/m 2.40. Slopen vanaf 41 t/m 80 ct. Mooie Ontbijtlakens vanaf 59 ct. t/m 2.20. Onze zeer sterke Werkkousen 44 ct. Hand- en Theedoeken m. lus en zoom vanaf 11 t/m 44 ct. Heeft Uw zoon'n nieuw pak Ziet onze mooie Jongens overhemdjes met dassen. Weder Swingrokjes in wollen donkerblauwe stof 2.25. Aanbevelend, Pavglop 11, Alkmaar. Telef. 2739. Heiloo, Raadhuis weg 105. De zaken waar U gezellig en goed koopt. ONMISBAAR voor iedere huisvrouw. ONMISBAAR voor een goed onderhoud van Uw meubilair is Maar een goede stofzuiger kost veel geld, zegtU. Dit is niet waar. Door 't vermijden van geweldige reclame-cam pagnes, reiziger-bezoek, de monstraties, afbetaling enz. kunnen wij U een eerste klas stofzuiger aanbiedeif tegen een ongekend lage prijs. Geheel compleet, speciaal voor ons vervaardigd. Nog voor de oude prijs: Loopt U even bij ons binnen. Zonder enige verplich ting willen wij U gaarne de machines tonen. J. HENSTRA LAAT - TEL. 3663 ALKMAAR. Weest actueel mei adverteeren En zeer actief mei élaleerea. mg IvXvX Tweede Kamer Verhoogirig vari de omzetbelasting in het vooruitzicht. (Van onzen parlementairen verslaggever). De Tweede Kamer heeft gister middag de heffingen voor het Leeningfonds met 75 tegen 5 stemmen aanvaard, nadat minister de Geer ten aanzien van den duur der heffingen en in het bijzonder wat de verhooging van de belas ting op de suiker betreft, eenige concessies had gedaan. Het is nu zoo geworden, dat alle hef fingen (c.q. verhoogingen) tijdelijk zijn geworden. Uit eigen beweging had de mi nister zich in de memorie van antwoord al bereid verklaard den duur van het wets ontwerp (die aaanvankelijk gelijk aan dien van het Leeningfonds zelf, dus 15 jaar, werd gedacht) tot 5 jaren te beperken, maar in het Kamerdebat deed Z. E. er nog twee jaren af, voornamelijk op aan dringen van prof. van Gelderen (s.d.) Om aan ernstige bezwaren van eij groot deel der Kamer, van soc.-democraten, katholieken, vrijz.-democraten vooral, tegen de 10 opcenten op den suikeraccijns tegemoet te komen, nam hij een amendement-van Gelderen over, woordoor de duur van deze hef fing tot één jaar, derhalve van ei 1940 tot en met 30 April 1941, wordt beperkt. Voor het komende jaar moet de minister derhalve naar een vervangende heffing omzien; de minister acht het niet onmoge lijk, dat hij met een verhooging van resp, 4 tot 5 pet. (voor de gebruiksartikelen) en 10 tot 12 y. pet. (voor de weelde-artikelen) van de omzetbelasting zal kom-n. Mr, Teulings (r.k.) had gistermiddag nog er op aangedrongen, dat de regeering in plaats van verhooging van de belasting op suiker een hoogere omzetbelasting op weelde-artikelen zou heffen, desnoods met uitbreiding van het aantal dier artikelen, Deze afgevaardigde zal waarschijnlijk dus zijn zin krijgen, al had hij de gewone ge bruiksartikelen (laten we liever zeggen: de niet-weelde-artikelen) blijkbaar wil len sparen. Een soortgelijk amendement voor de koffie als voor de suiker, eveneens van prof. van Gelderen, noemde do minister onaannemelijk, hetgeen zeggen wil, dat hij het wetsontwerp zou hebben inge trokken indien deze wijziging zou zijn aan vaard. Maar zoover heeft de Kamer het niet laten komen; met 54 tegen 24 stem men verwierp zij dit amendement; de voor stemmers waren de soc.-dem., de aanwe zige twee communisten, n.s.b.-ers en één chr.-dem., de heer van Houten, maar laatstgenoemde verklaarde achteraf bij vergissing te hebben voorgestemd. Tegen het wetsontwerp verklaarden zich ten slotte de heeren de Visser en Effendi- (beide comm.), de heer van Hcuten (c.d.u.) en de heeren de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) en Woudenberg (n.s.b.) De rede van minister de Geer. Minister de Geer begon zijn rede met de opmerking, dat hij niet onvoldaan was over de geleverde critiek. Dat was, toen minis ter Treub met een soortgelijk ontwerp in December 1914 voor de Kamer verscheen anders geweest, terwijl ook de pers zich veel scherper in die dagen uitliet. Als voorbeeld haalde minister een plaat aan, welke in een der politieke bladen in die dagen heeft gestaan (men kan gemakkelijk raden van welke partij), waarop men mi nister Treub als Sinterklaas over de daken rijdend zag afgebeeld, terwijl hij in de schoorsteenen van de rijken obligaties en in die van de armen belastingbiljetten wierp. Weliswaar is de huidige bewinds man van dergelijke critik in de Tweede Kamer niet geheel verschoond gebleven, doch zij kwam slechts van kleine groepjes. Zeker had de minister gelijk met de op merking dat de geest sedert 1914 zeer is veranderd. Over het algemeen was de critiek dan ook van opbouwenden aard geweest, o.a, blijkend uit de heffingen welke men in plaats van die op de suiker en de koffie aanbevolen had en die men beter achtte. Maar daarmede was jhr. de Geer het in het geheel niet eens. De een na de ander ging de minister de aanbevolen plaatsver vangende heffingen na. Ze hadden alle reeds de aandacht van de regeering gehad, maar waren op zijde geschoven voor de thans voorgestelde, welke zij op het oogenblik het minst schadelijk ahtte. En zoo men nu nog niet aan de verhooging van den suikeraccijns zou willen, het volgend jaar zou men er geen geval aan kunnen ontkomen. De mi nister scheen evenwel ook zelf van oordeel te zijn, dat op de suiker niet méér geheven zou mogen worden en dat men andere be lastingbronnen zou moeten aanboren. Psychologisch maken heffingen op weel deartikelen een aardig effect, maar ze zetten weinig zoden aan den dijk. Verhoogt men de omzetbelasting -op -weeldeartikelen van 10 tot 12 Z pet. dan zou daaruit niet meer dan 1 milliöen uit te vinden zijn. De verhoogde heffing op de benzine kon de minister evenmin missen. Op aandrin gen van de groote verkeersbonden zal worden nagegaan of de motorrijtuigenbe lasting niet per maand zou kunnen wor den voldaan, waarmede men aan een veel gekoesterden wensch van de gebruikers van auto's en vrachtauto's enz. zou zijn tegemoet gekomen. Het denkbeeld van een heffing- ineens. Wat langer stond de minister stil bij het zoo voorzichtig door mr. de Wilde (a.r.) ondersteunde denkbeeld van een heffing ineens. (Bij de replieken het ook mr. Teu lings van zijn sympathie daarvoor blij ken). Jhr. de Geer herinnerde eraan, dat dit denkbeeld het eerst in 1914 werd ge opperd. Toen waren de nadeelen ervan echter grooter dan de voordeden, tenzij men de heffing over eenige jaren zou kun nen verdeden, zoodat ze uit de besparin gen zou worden betaald. Een der motie ven, waarom men het denkbeeld heeft la ten varen, was dat de vermogens aan zoo groote wisselingen onderhevig waren, dat men de voorkeur aan jaarlijksche heffingen gaf. Minister van Gijn heeft tenslotte de verdedigingsbelastingen geschapen. Mis schien aldus jhr. de Geer 'kan daar aan wederom worden gedacht, maar daar voor is de tijd niet gekomen. In elk geval wordt in het najaar de financieele toestand geheel onder het ocg gezien en kan men zijn gedachten eveneens laten gaan over een heffing-ineens, indien de tijd daarvoor dan zal zijn gekomen. Afwijzen doet de huidige minister van financiën deze ge dachte althans niet. Men herinnert zich dat de heer Teulings nog op een algemeen financieel debat, bin nenkort te houden (althans vroeger dan in het najaar) had aangedrongen. Minister de Geer schijnt er op dit oogenblik nog niet het heil van in te zien. Hij laat liever niet in de keuken kijken, maar als men aan een groot debat behoefte heeft, kan dit het best bij de begrooting gebeuren of door middel van een interpellatie. Er is nog gerepliceerd, waarna de be handeling van de amendementen vlot ver liep, met het bovenomschreven resultaat. De eerste begrooting van het-Leening fonds (voor 1940) kwam daarn'a aan de orde. De heer Wagenaar (a.r.) hield den minister voor dat daarop alleen' die posten mogen verschijnen, die niet onder een van de gewone begrootingen vallen, waarmede de bewindsman het in principe eens was, en de heer d'Ansembourg had slechts het woord gevraagd om van zijn afkeer van het z.i. de begrooting zoo onoverzichtelijk makende fondsenstelsel te kennen te geven; met aanteekening dat hij tegen was, werd deze eerste begrooting goedgekeurd. Andere wetsontwerpen. Bij de begrooting van het Werkloos- heidssubsidiefonds voor 1940 kwam de Zondagmorgen 18 Februari verliet de „Ameland" van de Stoomvaart Mij. „Rotter dam" de haven van Rotterdam, op weg naar Indië. Vier uur later, ter hoogte van Schou- wenbank vond een hevige ontploffing plaats. Het schip zonk, de opvarenden werden allen gered door de op enkele honderden meters afstand varende „Montferland". Gistermiddag werd deze scheepsramp door den Raad voor de Scheepvaart behan deld. De kapitein van het schip, de heer Kokké, verklaarde, dat het schip bemand was met 48 personen. Het was geladen met carbid en 66 ton trotyl, in kisten verpakt en goed ge schoord. Het schip had twee sloepen, elk met een capaciteit van 52 personen, Een van beide was bij de ontploffing vernield. De oorzaak. Wat de oorzaak van de ontploffing betreft, de kapitein achtte een ver ankerde of een drijvende mijn uit gesloten. Het schip had paravanes. Het moet een magnetische mijn of een torpedo geweest zijn. Van de aanwezigheid van een duikboot had de bemanning niets bemerkt, zoo dat het 't meest waarschijnlijk is, dat 't schip door een magnetische mijn is getroffen. Na nog den derden machinist te hebben gehoord, zeide de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, heer Tjalma (a.r.) nog eens terug op de reeds uit en ter na in de Eerste Kamer on langs besproken kwestie van het sneeuw ruimen. Minister van den Tempel blijft op het standpunt staan, dat dit geen r';kstaak is en dat, wil men daar werkverschaffing van maken, het moeilijk is daarvoor een algemeene regeling 'te vinden. Zonder discussie en z. h. s. werd een ver hooging van de Defensiebegrooting voor 1939 aangenomen, waarin o.a. géiden voor komen voor verbetering van de electrische geleidingen van de „Sumatra"' en voor de aanschaffing van een nieuwen mijnenlegger 'in plaats van de „Jan van Gelder", terwij! niet minder dan 38 millioen wordt aange vraagd voor materieel voor de landmacht (voor artillerie, geniematerieei en uitgaven voor de militaire luchtvaart). Enkele jaren geleden slechts zou over 'n dergelijke aan vullende begrooting uren zijn geboomd! Slechts de heer van Houten (c.d.) vroeg aanteekening van geacht te willen worden te hebben tegengestemd. De wijziging van de wet op de Militaire Willemsorde werd aan de agenda voor Dins dag toegevoegd omdat er een amendement was ingediend, dat financieele consekwen- ties medebrengt, welke eerst door de regee ring moeten worden onderzocht. Vandaag vergaderde de Kamer niet; Dinsdag begint ze met de winstbelasting. dat het uitgesloten is, dat de ontploffing van binnenuit kwam. Ook hij achtte het 't meest waarschijnlijk, dat de ramp door een magne tische mijn is veroorzaakt. BELEEDIGING VAN DE JOODSCHE VOLKSGROEP. In een Septembernummer van „Volk en Vaderland" kwam een teekening voor, waarop de oorlogsgod Mars stond afge beeld als Jood, met de Davidsster op de borst. Onder de vele protesten, die tegen deze prent werden ingediend, bevond zich een schrijven van het comité voor bijzon dere Joodsche belangen aan den minister van justitie, onderteekend door prof. dr. Cohen, en den heer Asscher, waarin deze heeren verklaarden zich door de voorstel ling beleedigd te gevoelen. In een winkel in de Kalverstraat nam de politie eenige num mers in beslag. De beheerder van deze winkel had zich te verantwoorden voor de rechtbank wegens beleediging van een volksgroep. De officier van justitie eischte 20 boete, de rechtbank veroordeelde hem gisteren tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden en tot 200 boete, subs. 20 dagen hechtenis. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 5 April 1940. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 24 stapels, wegende 68000 kg, kaas aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 23 sta pels Kleine Fabriekskaas 19.50; 1 stapel Kleine Boerenkaas f 20. Alles met rijks- merk. Handel goed. AMSTERDAM, 5 April 1940. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 38.000 kg. LEEUWARDEN, 5 April '40. (Veemarkt). Stieren: 65 Enter 60160 en 123 Twen ter 160—360; 510 Vette koeien 125— 310, 44—76 cent per kg; 2191 Melk- en kalikoeien 110—250; 95 Pinken 45 130; 15 Vette kalveren 2565; 1434 Nuchtere kalveren f 37; 150 Vette scha pen 16—31; 388 Weide schapen 10 19; 220 Vette varkens 45160, 5060 cent per kg; 44 Magere varkens 2055 cent per kg; 83 Kleine biggen 1418; 31 Bok ken en geiten e n30 Paarden, prijzen niet genoteerd. Totaal aanvoer 5379 stuks. BROEK OP LANGEND1JK, 5 April 1940. (Langendijker Groentenveiling). 35200 kg Roode kool 7.10—7.80; 120000 kg Gele kool 4—4.80; 66400 kg D. witte kool 4.50—4.90; 5400 kg Uien 1—2.20, grove uien 1.501.90; 200 kg Peen 1.90; 500 kg Prei 14.20. NOORDSCHARWOUDE, 5 April 1940. (Noordermarktbond). 58800 kg Roode kool 7.10—7.80; 35500 kg Gele kool f 4,90— 5.40; 197700 kg D. witte kool f 4,50— 4.70; 7800 kg Uien 1.702.40, grove uien 1.90—2.30; 2700 kg Peen 1.50; 1200 kg Bieten 1.40—1.90. WARMENHUIZEN, 4 April 1940. 2250 kg Uien 1.90—2.40' 122700 kg Roode kooi 7.10—8.10; 14100 kg Gele kool f 5.10— 5.70; 37800 kg D. witte kool 4.40—4.80; 37 Ya kg' Spruitkool 12.50,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7