zeeoorlog. haansteen Sloan's Magnetische mijnen worden ongevaarlijk gemaakt. ST. PAN CR AS STOM PETOREN OBDAM Liniment BERGEN BEVERWIJK OUDKARSPEL f /N DUBBELE BETEEKEM/Sl Burgerlijke Stand. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 APRIL 1940. ii (Van onzen militairen corresponent). De Duitschers passen bij de blokkade naast hunne duikbooten ook mijnen toe als middel om de scheepvaartroutes on veilig te maken. De nieuwste soort mijn- nen, de magnetische, worden door vlieg tuigen gebracht naar de havenuitgangen; dicht voor de kust, waar de zee- of rivier mond niet meer dan 20 M. diep is, wor den deze mijnen uitgeworpen, er ontplooit zich alsdan een parachute, waaraan de mijn, hangende, langzaam daalt tot in het water, waar de parachute van zelf loslaat. De mijn komt zoodoende op den zeebodem te rusten. Vaart er een groot ijzeren schip overheen, dan springt door da magnetische aantrekking van het schip een pal in de mijn los en volgt ontsteking der spring lading, waardoor het schip tot zinken wordt gebracht. Sinds men de werking dezer soort mijnen kent, heeft men echter ook al weer een tegenmiddel gevonden. Men spant n.l. horizontaal om den romp van het schip een electrische kabel, welke onder stroom kan worden gebracht, zoodra het schip gaat varen; de electrische stroom stelt het magnetisch veld van het schip buiten werking, zoodat de mijn niet tot ontploffing wordt gebracht. Deze soort mijnen behoort tot de z.g. strooirnijnen. Zoowel de Britten als de Duitschers hebben mijnvelden gelegd in volle zee, op gedeelten, waar zij de doorvaart aan den tegenstander willen beletten. Dit zijn ver ankerde mijnen, welke aan een ketting vastliggen, die aan een ijzeren gewicht, rustend op den zeebodem is bevestigd. Deze mijnen drijven een paar meter onder de watervlakte en springen bij aanvaring. De mijnen welke op onze kust aanspoelen zijn van deze soort, zij zijn door storm van het ankergewicht losgerukt. Een derde middel, dat de Duitschers voor de blok kade van Engeland benutten is het vlieg tuig. Stelselmatig worden de scheepvaart routes door bommenwerpers, meestal ver gezeld door jachtvliegtuigen, afgezocht; schepen welke naar of van Engelsche ha vens varen, worden met bommen, torpedo's of mitrpilleurvuur aangevallen. De Engel- schen verbieden hunne handelsschepen op eigen gelegenheid te varen en vormen konvooien, welke door kruisers en torpe dojagers worden voorafgegaan en om ringd. Dit varen in konvooi is r.iet gemak kelijk en bovendien tijdroovend door het verzamelen der schepen; bij nacht wordt met gedoofde lichten gevaren en hebben er reeds verscheidene aanvaringen met noodlottig gevolg plaats gehad. Heeft er een aanval door vliegtuigen op het kon vooi plaats dan snellen de oorlogsbodems toe en openen met luchtdoelgeschut en mitrailleurs het vuur op de aanvallers. De statistiek wijst uit, dat het percen tage verliezen bij in konvooi varende sche pen kleiner is dan bij alleen varende. De Engelschen benutten eveneens vliegtuigen voor het patrouilleeren boven zee; wordt een Duitsch schip ontdekt, dan wordt het aangevallen, doch tevens een radio-bericht uitgezonden, waarop in de buurt zijnde kruisers en jag rs kunnen te hulp snellen. Er is dus een groot verschil tusschen de Engelsche blokkade en de Duitsche. De eerste sluit de oe hermetisch af voor de scheepvaart, de tweede voert een gue rilla strijd tegen de Engelsche zeeverbin dingen. Aan hun overmachtige slagvloten hebben de geallieerden het te danken, dat zij meester ter zee zijn,' hoewel zij deze vloten slechts zelden kunnen Denutten. We vragen thans wederom: kan de actie ter zee dezen oorlog beëindigen en tot eene overwinning van een der partijen voeren? We zouden ook kunnen vragen: kan de blokkade een der partijen op de knieën brengen? Engeland heeft reeds 10 van zijn tankvloot verloren en de verliezen gaan steeds voort. Hoe hoog zal het pro- centverlies aan tonnage moeten worden, voordat door gemis aan grondstoffen zoo danig gebrek wordt geleden, dat de bevol king zich tegen verdere oorlogvoering gaat verzetten? Hoelang zal de Engelsche schat kist 50.000.000.per dag kunnen blijven betalen voor dezen oorlog? En Duitschland? Hoe zal de absolute af snijding van het zeeverkeer zich wreken op het economische leven? Ten opzichte van den vorigen oorlog verkeert Duitsch land in veel gunstiger condities, want het heeft jarenlang dezen oorlog kunnen voor zien en maatregelen kunnen nemen tot opstapelen van die grondstoffen, welke door blokkade zouden worden afgesneden. Zijn geheele economische stelsel (vierja renplan enz.) is reeds sedert jaren inge steld op het voeren van een totalen oorlog. Bovendien is thans zijn oostgrens niet geblokkeerd. Wanneer de vrede het resultaat moet zijn van de uitkomsten der beide blokkaden, zoo vreezen we, dat hij nog in een zeer ver verschiet zal liggen, vooral als op het Westfront rust blijft heerschen en de legers ook op geen andere fronten uitkomst gaan zoeken, zoodat de krijgsvoorraden blijven opgespaard. JUoowciaal Tlieuws EEN BIJZONDER JUBILEUM. Een bijzonder jubileum zal de organist van de r.k. kerk te Wijk aan Zee op 15 April vieren. Dan is het zestig jaar ge leden, dat de heer A. Schellevis als zoo danig werd benoemd. Hij was nog maar 15 jaar oud en had nog slechts anderhalf jaar les in het orgelspel gehad, toen hij als organist werd benoemd. Aanvankelijk was hieraan geen bezoldiging verbonden, doch later werd hem bij wijze van belooning de beschikking gegeven over een aan de kerk toebehoorend huis. Boerenleenbank. De boerenleenbank vergaderde Woens dagavond in het café van den heer Bouw- stra, onder leiding van den heer Jb. Duif. De rekening sloot met een eindcijfer aan ontvangsten en uitgaven van 410.705.79, de balans met 421.716.77. Het aantal dag- boekposten bedroeg 2117, «het aantal spaar ders 435, het ledental 201. De heer Jb. Duif werd met bijna alge- meene stemmen herkozen al bestuurslid en de heer K. Roos als lid van den raad van toe zicht. Voor voorschotten zal berekend worden 4'A in rekening-courant debet 41/» idem credit 2'/t voor direct opvorder- baar spaargeld van leden 23/i idem van niet-leden 2.64, voor vast belegd spaargeld voor leden 31/8 idem niet-leden 3 Stierenkeuring. Bij de Donderdamiddag nabij café Renses gehouden stierenkeuring kwamen de volgende resultaten aan het licht: „Leopold", eig. N. Bakker, Oterleek, goed gekeurd voor het Prov. Reglement; „Booys Frans", eig. C. Groot te Stompetoren, idem; „Suzanne's Atlas", eig. C. J. Baltus te Oter leek, idem; „Koh-i-noor", eig. P. Heddes te Oterleek, afgekeurd; „Donna's Smirnof", eig. G. Govers te Oterleek, goedgekeurd; „Frans 20", eig. R. Conijn, afgekeurd; „Ger- da's Smirnof" geen uitspraak wegens het niet aanwezig zijn van het afstammingsbe wijs, eigenaar C. Kaij; „Karei", zwart bl. stier, eig. Jb. Govers te Stompetoren, goed gekeurd voor het Prov. Reglement. Woninggebrek. Met ingang van 1 April is de vacature, ontstaan door het vertrek van den dienst- geleider, Theyssen, weer vervuld geworden. Woonde gedurende een kleine 20 jaren de „commies" alhier, thans heeft de nieuwe functionaris Spanbrbek als woon plaats gekozen, daar te Obdam geen woning disponibel was. verhelpt U snel met Sloan's. Alleen maar betten op de stramme plaatsen. Niet wrijven! Weldra doorstroomt nieuw, frisch bloed de pijnlijke plek ken. Stramheid en pijn wijken. De spieren ontspannen zich en worden weer lenig. In een minimum van tijd voelt U zich weer iong en in staat tot de langste wandeling! Alg. vergadering van „Het Witte Kruis. De afdeeling Bergen van „Het Witte Kruis" hield Woensdagavond in het Oranje hotel haar ledenvergadering. De voorzitter, de heer Taapken, heette in het bijzonder welkom het nieuwe bestuurs lid mevr. MeijerVader en sprak waardee- rende woorden aan de" nagedachtenis van het overleden lid, wijlen den heer Monnier. In verband met een ingekomen circulaire van het hoofdbestuur, betreffende het op leiden van zieken verzorgsters, die in tijden van nood het ondergeschikte werk van de wijkverpleegsters kunnen overnemen, zal Zr. de Wit zich in verbinding stellen met het gemeentebestuur. Blijkens het verslag van de commissie voor het schoolzwemmen hebben in den af- geloopen zomer gemiddeld 177 leerlingen der lagere scholen aan het schoolzwemmen deel genomen. In totaal werden 1352 baden en zwemlessen genoten. Hierna bracht de secretaris, dokter Blok, het jaarverslag uit. Het aantal leden steeg van 809 tot 864. De werklooze leden konden voor 1 lid blijven, terwijl 10 leden van contributiebetaling voor 1939 werden vrij gesteld. Het materiaal bevond zich in uit stekenden toestand en dank zij de hoeveel heid kon, ook wat de grootere stukken be treft, aan alle aanvragen worden voldaan. De ligtenten waren slechts voor een deel in gebruik. Door Zr. de Wit en Zr. Doderen werd aan een 40-tal dames een cursus in huiselijke ziekenverpleging gegeven, waarbij van het magazijn-materiaal dankbaar ge bruik werd gemaakt. Twee patiënten wer den in sanatoria verpleegd en de kosten van verpleging dezer t.b.c. patiënten jyooten- deels voor rekening van gemeente en provin cie genomen. Uit prophylactisch oogpunt werden 3 kin deren naar vacantie- of herstellingsoorden uitgezonden. Een volwassene werd geduren de 12 weken in „Bosch en Heide" verpleegd. Aan twee personen werden versterkende middelen verstrekt, voorts aan 28 kraam vrouwen en zwakken. De rekeningen der afdeeling en van de t.b.c.-commissie werden goedgekeurd. Blij kens het financieel verslag van den heer A. C. Winder bedroeg het saldo per 1 Januari 1939 5405,14; aan contributie werd ontvan gen 1827; het batig saldo bedroeg 397,18, het totaal saldo per 31 Dec. '39 5802,32. De uitgaven bedroegen totaal 1614.08. Blijkens de rekening der commissie voor de t.b.c.-bestrijding bedroegen de totale ont vangsten inclusief het saldo van het vorige jaar (ad 100) 1781,55; de uitgaven 1677,61; batig saldo 103,94. Vervolgens werden de begrootingen voor 1940 vastgesteld; de ontvangsten op 1784,50 gelijk aan de uitgaven. De begrooting der Commissie voor de t.b.c.-bestrijding werd in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op f 1668,94. Nadat de voorzitter verslag had uitge bracht van de te Amsterdam gehouden al- gemeene vergadering der Noordholl. Ver. „Het Witte Kruis" en de gebruikelijke rondvraag, sloot hij de vergadering. Gevonden. Een paar blauwe wanten, zilveren knip- beursje, blauwe want met grijze randen, ijzeren schaaltje, doos amandelbroodjes, vlie- gerkap, paar motorhandschoenen, zwarte rozenkrans, trainingsbroek en -blouse, wol len das, lap grijze stof, bruin mandje, zak boekje (militair), horloge, bouvier, paar kinderwantjes, balkje, schaaf, vulpen, diver se handschoenen, speldje, zwarte pet, dames beursje, kinderarmbandje, dop van auto- wiel, belastingplaatje, stalenboekje van verfkleuren, gladde gouden ring. Verloren. Een Fransch leesboek, getiteld: „Vol de nuit", paar roode wanten, witte hond met bruine zwarte vlekken, bril met bruin hoor nen montuur, zilveren broche, damesporte- monnaie, overgooier in bruin pakpapier, vul pen, merk Caw; een gulden, bril, bruine por- temonnaie met ritsluiting, bruine motor- tasch, belastingplaatje met inscriptie, zwarte damesportemonnaie, zilveren schakelarm band, zilveren collier, zilveren armbandje, gouden schakelarmband, damesvulpen en -potlood, blauw-rood damesportemonnaietje. dekkleed, twee sleutels aan kettinkje, zwart lederen dameshandschoen. Opheffing r.k. tuinbouwschool waarschijnlijk. Het staat vrijwel vast, dat de sedert 1931 te Beverwijk gevestigde r.k. middel bare tuinbouwwinterschool zal worden opgeheven, zegt de N. R. Crt. De school waaraan* een groot internaat is verbonden, heeft van de-opening af te kampen gehad met een tekort aan leer lingen, waardoor het exploitatietekort jaarlijks ongeveer 10.000 heeft bedragen. Vooral heeft de r.k. vereeniging voor land- en tuinbouwonderwijs zich teleur gesteld gevoeld over de zeer geringe be langstelling, die in de streek Kennemer- land voor deze onderwijsinrichting werd aan den dag gelegd. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de gemeente Beverwijk, die de stichting van de school mogelijk maakte, door voor 1/3 gedeelte in de stichtingskosten deel te ne men, het schoolgebouw zal koopen voor de vestiging daarin van de openbare u.l.o. school. Wat het internaat betreft, wordt gedacht aan de vestiging van een labora torium van rijkswege. Bamievergadering. Bestuur en hoofdingelanden van de banne Oudkarspel vergaderden Woensdag in het lokaal van den heer C. Vis, onder leiding van den heer Jb. Kroon Jbz. Van het gemeentebestuur was een brief ontvangen over de demping van de sloot aan het Noordeinde. Het gem.bestuur verzoekt de banne te willen medewerken, om deze sloot in werkverschaffing te doen dempen. Slechts één der aanwonende eigenaren heeft zich tegen het verleenen van een bijdrage verzet. De kosten van de werkverschaffingsloo- nen zullen ongeveer 3800 zijn, de bijko mende kosten zullen ongeveer 1200 zijn. Het bestuur stelde voor, hierin 150 bij te dragen, evenals de eigenaren der belenden de perceelen. Na eenige besprekingen werd het voor stel aangenomen. Op verzoek van Ged. Staten werd het ambtenarenreglement van de banne veran derd, in verband met de oorlogsomstandig heden. De firma Hart Co. verzocht, een op haalbrug over de Voorburggracht te mogen bouwen, opdat de vrachtauto's tot op het fabrieksterrein zullen kunnen komen om te laden en te lossen. Het bestuur stelde voor, onder bepaalde voorwaarden deze vergun ning te verleenen. Na eenige besprekingen werd besloten, de vereischte vergunning te verleenen onder voorwaarde, dat de voetbrug er blijft en de hoogte op 1.40 meter wordt gesteld. In de rondvraag kwam de wenschelijk- heid naar voren, dat tegenover de pachters van het vischwater een tegemoetkomende houding werd aangenomen, nu zooveel visch is doodgevroren. Men was het daarmede wel eens. Er werd de aandacht op gevestigd, dat er weer veel rommel te water wordt geworpen. Dit is verboden en er zal op toegekeken worden. TAFELZOUTuiTeigw êodm:, Dehydrceren van groenten een landsbelang. In de zaal van den heer C. Vis alhier werd Donderdagavond een openbare verga dering gehouden, waar de heer W. van Dok uit Beverwijk een inleiding heeft gehouden over „Overproductie en dehydreeren van groente". In tegenstelling met een derge lijke bijeenkomst in Kennemerland, waar een groot aantal tuinders van hun belang stelling blijk gaf, was de opkomst hier niet zoo groot. Na een kort openingswoord van den heer H. Bakker besprak de heer van Dok het vraagstuk der overproductie, dat in den tuinbouw het meestbeangstigende kan wor den genoemd. Spr. bepleitte de invoering van een wetenschappelijk teeltplan voor den tuinbouw, waarbij rekening wordt gehouden met de afzetmogelijkheden, welke in binnen- en buitenland bestaan. Er mogen in dezen tijd geen groenten meer vernietigd worden, zeide spr., en daarom zal het noodig zijn, dat men de marktpositie kan beheerschen, hetgeen van levensbeling is voor den tuin bouw. Er dient een markt-analyse te komen, welke steunt op de economische voorlich ting. Spr. zeide, dat het noodig is, een tuin- bouw-egalisatiefonds te stichten, op dezelfde wijze als de regeeringen egalisatiefondsen stichten voor de verdediging van de munt. Tegenover de afspraak, welke de conserven fabrikanten hebben gemaakt, dienen de tuinbouwers him regeling te stellen. Om de tuinbouwmarkt te kunnen beheerschen, zal die egalisatiefonds noodzakelijk zijn. De in breng in dit fonds kan zijn: verduurzaamde groente. Men kan deze wel eens zeer noodig hebben en heeft dan tevens ruilproducten. De tuinbouw moet niet de redding verwach ten van den steun; de tuinbouw dient op deze wijze te worden geholpen, dat de voor den tuinbouwsteun bestemde gelden worden, verstrekt om den tuinbouw in de gelegenheid te stellen, de outillage aan te schaffen, om deze plannen met het egalisatiefonds te kun nen doorzetten. Spr. gaf eenig inzicht in de wijze, waarop door de martkanalyse rekening kan worden gehouden met de samenstelling van het teeltplan. Het is niet goed, met de massa producten aan de markt te komen, als er overal daarvan reeds voldoende is. De tuin bouw dient andere wegen te zoeken. Als de tuinbouw niets doet, dreigt hem hetzelfde lot als nu de boller.kweekers heeft getroffen, als op een -zeker oogenblik iets moet worden gedaan om aan de overproductie paal en perk te stellen. Het zou een nationale ramp zijn, als de intensieve tuinbouwbedrijven zoo rigoureus werden ingekrompen, als nu met de bollencultuur is geschied. Spr. vestigde er de aandacht op, dat Nederland voor f 550 millioen meer invoert dan uitvoert, zoodat er wel eenige ruimte is om de landen, waar mee wij in een nadeelige positie verkeeren, te bewerken, om méér van onze artikelen te koopen, hetzij in verschen dan wel verduur zaamden staat. Dehydreeren van groenten lijkt den inlei der thans de beste methode, doordat dit arti kel, in geperste blokken, weinig ruimte in neemt en jaren bewaard kan blijven, waarna het weer in practisch denzelfden toestand teruggebracht kan worden als de versche groenten. Deze gedehydreerde groenten, kunnen naar alle windstreken verzonden worden. Spr. deelde mede, dat het plaatsen van dehydreermachines overwogen wordt voor de verwerking van groente tot vee voeder, doch hiertegen maakte hij ernstig bezwaar, daar de groente voor menschelijke consumptie geteeld wordt. De tuinbouw moet de keuze doen tusschen vernieuwing en ondergang. Door de midde len te eischen, welke deze werkwijze moge lijk maken, zal men in staat gesteld worden, het arbeids-intensieve tuinbouwbedrijf te behouden. Na de zeer interessante inleiding werden nog eenige vragen gesteld, welke de spreker breedvoerig beantwoordde. WARMENHUIZEN (Maart). Geboren: Reinalda Helena, d. v. J. v. d. Berg en C. M. Stet. Petronella Catharina, d. v. A. Boekei en C. Groot. Marie Janny ,d. v. J. W. Gutker en K. Bak ker. Cornelis, z. v. M. Pronk en M. M. Vlugt. Gehuwd: Arie Cornelis Smit te Harer.- karspel en Anna de Moor. Overleden: Geertje Slijkerman, oud 84 jaar, wed. v. M. Ligthart. Pieter Seven- huijsen, oud 67 jaar, echtg. v. T. Dil. Arie de Groot, oud 76 jaar, echtg. v. D. Brug man. Marrigje de Rapper, oud 84 jaar, wed. v. J. Slot. ieuiMeton DOOR WILK.IE COLLINS NEDERLANDSCHE BEWERKING VAN A. A. HUMME Jr. 58) De heer Luker onderzocht den steen en schatte de waarde op dertig duizend pond, waarop hij den heer Ablewhite vroeg, hoe hij er aan was gekomen. Deze begon een fantastisch verhaal, waaraan zijn toehoorder geen geloof hecht te, die hem dat ook ronduit zeide. De heer Ablewhite deed daarop een ander verhaal, doch zijn leugens waren zoo doorzichtig, dat mijnheer Luker zijn bediende belde om zijn bezoeker uit te laten. Deze achtte het toen blijkbaar raadzaam, de ware toedracht te vertellen, daar hij inzag, zoo'n ouden rot als mijnheer Luker niet om den tuin t.e kunnen leiden. Na de met water aangemengde laudanum die dokter Candy hem in een klein fleschje had ter hand gesteld, in uw brandy te heb- 1 r vi.en, wensrhte hij u goeden nacht aai zijn eigen kamer, die door een deur met de uwe in verbinding stond. Hij kon niet slapen, gekweld als hij was door financieele zorgen en na ongeveer een uur in zijn stoel te hebben gezeten, hoorde hij u, in de aangrenzende kamer, tegen u zelf praten en toen hij de tusschendeur open deed, om te zien, wat er aan de hand was, zag hij u, met een kaars in de hand, de ka mer verlaten. Hij hoorde u met een vreem de stem zeggen: „Je kunt nooit weten. De Indiërs hebben zich misschien in huis ver stopt". Hij volgde u naar juffrouw Verin- der's boudoir en zag u daar binnengaan. U liet de deur open staan en door een kier, gevormd tusschen deur en muur, zag hij niet alleen wat u deed, maar ook, dat juf frouw Verinder u uit haar slaapkamer ga desloeg. U aarzelde, voor u het vertrek verliet, en hiervan maakte hij gebruik om naar zijn slaapkamer terug te keeren voordat u hem op de gang zou kunnen zien. Kort daarop kwam u in uw kamer terug en u riep hem met een slaperige stem, waarop hij in uw kamer kwam. U gaf hem den diamant en zei: „Breng hem terug in de bank, Godfrey. Daar ligt hij veilig niet hier". U deed uw kamerjas aan en ging op een stoel ziten en zei nog: „Ik kan zelf niet naar de bank; mijn hoofd is zoo zwaar en mijn beenen zijn als lood", waarna u in slaap viel. Mijnheer Ablewhite ging met den diamant naar zijn kamer en, naar hij zeide, had hij toen nog geen besluit genomen, wat hij er mee zou doen, behalve, dat hij van plan was den morgen af te wachten. Den volgenden morgen maakte hij uit uw gesprek en gedrag op, dat u niets afwist van hetgeen u gedurende den nacht had gezegd en gedaan. Ook begreep hij, uit het gedrag van juffrouw Verinder, dat zij, om u te sparen, niets zou zeggen, zoodat hij zich met een gerust hart den diamant kon toe- ëigenen, die hem van den ondergang zou kunnen redden. Hij stak den Maansteen in zijn zak. V. Dit is het verhaal, dat uw neef den heer Luker deed. Deze vond het, althans wat de voornaamste punten betreft, aannemelijk en de heer Bruff en ik zijn van hetzelfde oor deel. De heer Luker wilde deze, zelfs voor hem riskante transactie, slechts op de volgende voorwaarden ondernemen. Hij wilde zijn cliënt twee duizend pond op den Maan steen voorschieten, die hij na een jaar zou moeten terugbetalen, vermeerderd met dui zend pond rente. Indien hij er niet toe in staat zou zijn, dit bedrag na den gestelden termijn te voldoen, zou de Maansteen het eigendom worden van den heer Luker, die in dat geval den heer Ablewhite nog een aantal onbetaalde schuldbekentenissen, die hij van hem bezat, op den koop toe wilde geven. Mijnheer Godfreyy wees dit aanbod ver ontwaardigd van de hand, waarop de geld schieter hem den Maansteen teruggaf en de zaak als afgedaan beschouwde. Uw neef begaf zich naar de deur, doch voor hij het vertrek had verlaten, had hij waarschijnlijk bedacht, dat hij niet de min ste zekerheid had, dat zijn bekentenis ge heim zou blijven Toen. hij den heer Luker hierover aansprak, gaf deze toe, dat hij hieromtrent geen garantie kon geven, doch indien uw neef zijn voorwaarden wilde ac cepteeren, zou hij zijn medeplichtige wor den en, heler zijnde, zou hij op zijn geheim houding kunnen rekenen De heer Ablewhite had geen keus. Het was de drie en twintigste Juni en den vol genden dag moest hij driehonderd pond ter beschikking hebben. Als hij niet zoo in geldverlegenheid ware geweest, zou hij den steen in Amsterdam hebben kunnen laten splijten en slijpen en de steenen afzonder lijk kunnen verkoopen. Nu moest hij mijn heer Luker's voorwaarden wel aannemen. Hij had een jaar den tijd om drie duizend pond bij elkaar te krijgen en dat leek erg ver af. Mijnheer Luker maakte de vereischte ac te op en na onderteekening schreef hij twee cheques, een voor drie honderd pond en een tweede voor de overige zeventienhonderd. Kort daarop, na het overlijden van een zijn bewonderaarsters, ontving hij een le gaat van vijfduizend pond, dat de aanlei ding werd tot zijn dood. Na dit bedrag ont vangen te hebben, ging hij naar Amster dam, waar hij, zooals ik ontdekte, voorbe reidselen had getroffen voor het splijten van den diamant in verschillende kleinere steenen, en keerde vermomd naar Engeland terug om op den afgesproken dag den Maansteen op te vragen. Voor ik mijn rapport besluit, moet ik u nog mededeelen, dat de kans bestaat, dat de Indiërs gearresteerd zullen worden en de Maansteen alsnog kan worden achter haald. Wij meenen met zekerheid te weten, dat zij zich op een Oost-Indië-vaarder op weg naar Bombay hebben ingescheept. Het schip doet geen andere havens aan en de politie in Bombay is reeds op de hoogte ge bracht en zal zich direct aan boord bege ven, zoodra het schip daar aankomt. Uw dienstwillige dinaar, Richard Cuff. EPILOOG, f WAT ER MET DEN DIAMANT GEBEURDE De brief van den kapitein. (1849). Brigadier Cuff heeft mij verzocht, een rapport te schrijven over hetgeen voorviel met betrekking tot drie Hindoe-passagiers, die passage hadden genomen op de Bewley Castle, met bestemming Bombay, op welk schip ik gezagvoerder was. De Hindoes kwamen in Plymouth aan boord en gedurende den overtocht kwamen mij over hun gedrag geen klachten ter oore. (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9