DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een geheel andere situatie in den Europeeschen strijd. Duitschland bezet Denemarken en Noorwegen. VOUDE) )ORP Noorwegen en Denemarken door de Duitschers bezet. De geallieerden zuilen Noorwegen zoo spoedig mogelijk huip verieenen. Beide landen worden onder „bescherming" genomen. De Duitschers hebben de grens van Sleeswijk overschreden. Duitsche troepen in Noorsche havens aan land gezet. Verwoede gevechten om het fort in de stad Bergen. Een Duitsch memorandum aan Noorwegen en Denemarken. De geallieerden voornemens den oorlog met Noorwegen in volledig deelgenootschap te voeren. De olgemeene toestond. Gedeeltelijke stopzetting van de periodieke verloven. Geslaagd, ten Ned. han- d e heer J. der rijkstuin- de heer C. holl. kolfbond. de plaats van zoodanig heeft den Noordhol- de heer S. G. ulppost kantoor. de Bakkum- neene en r. k. -vet lijsten te ken dat Bak- het geval was, en. oorhouder met ntoor tot post- b.v. expresse nt extra belast vendien zoo'n station te Cas- osten dit nog- dand" jubileert. arb.-tooneelver. staan herdacht en avond voor rgewoonte was ide Jager tot de zitter, de heer verschillende bestaan. De niet altijd roos- lharding heeft te houden. In, it spreker den, Rossenbacker, den penning- agen zijn we te e jaren mag de oote belangstel- nd, opgeluisterd >n verschillende rwijl ook een espeeld, waar- en goede beurt stuursleden van hun gelukwen- vergezeld lieten waren V.V.V., ang en Vriend- ende Roosje en indheid had bij emen aangebo- enveloppe met is de Soc.-Dem. en den moder- oord bracht de an den heer Ros- lende leiding, den is wat zij er mag zijn en derlandsche ar- noreerde dat de 25 jaar als lei- eelvereenigingen is geweest. Het variaties. SPIERDIJK. e Spierdijk de an we hieronder ekeurd voor het Fac. Broersen en iver (eig. Jac. van (Jac. Clay, (D. Wit, Hens- ekeurd voor de Albert (J. N. Egbert 7 (N. i). edgekevurd voor Spierdijk)Frans Frans D 9 (K. s 12 (W. Nobel, n Vuure, Hens- ekeurd voor het Dot, Ursem)Si nt) Cullinan 7 President (J. van gebr. Tessei niet genoemd is. ekeurd voor het [er Jbzn., Berk- keurd voor de 2 (Jac. Blauw, bert 2 (C. Ruy- ceurd voor NR.: Spierdijk); Joop er)Juliaantje's rdijk); Albert 4 Zeppelin L (J. s Wodan (A. Pij- keurd voor het Smal, Wogmeer); Hz., Wogmeer); >ierdijk); Apollo a 53 (S. de Jong, tius, Berkhout) •sem)Jacob 5 O. ekeurd voor het D. Schilder, Berk- (P. Groot, Spier- F. Groot, Ursem); Koekhoven, Ur- afgekeurd zijn: )uin, Spierdijk) ibeldijk) en Blok ijk-Wogmeer)., ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Ne. §4 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 9 April 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 —5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. HoofdredacteurTj. N. ADEMA. 142© Jaargang Zooals wij hedenmorgen reeds vroeg bulletineerden, is er een geheel ver anderde situatie in het Europeesche oorlogstooneel gekomen, doordat Duitschland er toe overgegaan is Noorwegen en Denemarken te bezetten Om deze agressie te verontschuldigen heeft men van Duitsche zijde een zeer uitvoerig memorandum uitgegeven, waarin het verloop van het oorlogsge beuren nog eens gememoreerd wordt en waarin tot uiting wordt gebracht, dat de neutralen door de maatregelen der geallieerden steeds ernstiger bedreigd worden en dat Duitschland het tijdstip zag naderen, dat het daar van zelf de dupe zou kunnen worden. Volgens dit memorandum heeft men in Duitschland bewijzen, dat de geal lieerden het niet bij het leggen van mijnen in de Noorsche territoriale wateren zouden laten, maar voornemens waren binnen enkele dagen dc Scandinavische landen te bezetten om vandaar uit den strijd tegen Duitsch land te beginnen. Duitschland heeft dit willen voorkomen door zelf zoo spoedig mogelijk de meest strategische punten van Denemarken en Noor wegen te bezetten om daardoor, tijdens den duur van den oorlog beide landen tegen overvallen der geallieerden te „beschermen". In Denemarken heeft men blijkbaar slechts lijdelijk verzet geboden. In Noorwegen zijn verschillende plaatsen na verwoeden tegenstand van de Noren bezet, al heeft men van Duitsche zijde het Noorsche volk dan ook aangeraden rustig aan den arbeid te blijven. Op het oogenblik dat wij dit schrijven wordt uit Londen bericht, dat Enge land en Frankrijk aan Noorwegen te kennen hebben gegeven, dat zij den oorlog in volledig deelgenootschap met dit land zullen voeren en dat reeds de noodige militaire én vlootmaatregelen zijn getroffen. De Duitschers hebben een verrassen den aanval op Denemarken en Noor wegen gedaan. Zij zijn de grens van Sleeswijk Holstein overgetrokken en hebben Duitsche troepen in Noorsche havens aan land gezet. Zoogenaamd neemt Duitschland beide landen in bescherming tegen, mogelijke aanvallen der geallieerden. De Noorsche regeering besloot tot verzet. Zjj is van Oslo naar Hamar verplaatst Het Noorsche leger is ge heel gemobiliseerd en er is verwoed om het fort en de stad Bergen ge vochten. Latere berichten- meldden, dat Oslo gebombardeerd werd en dat door de Duitschers mijnen in de Zweedsche wateren werden gelegd. Duitsche troepen over de Slees- wjjksche grens. Volgens een bericht uit Kopenhagen, zijn de Duitsche troepen over de Sleeswijksche grens getrokken. Gemeld werd( dat Ko penhagen reeds bezet zou zijn. Noorwegen in oorlog met Duitsch land. In New-York werd vannacht bericht, dat Noorwegen in oorlog is met Duitsch land. Volgens Radio-Oslo zijn vannacht om drie. uur Duitsche troepen in Noorsche havens aan land gezet. Dit houdt verband met de gister gemel de actie der Duitsche vloot, toen men 90 tot 100 Duitsche oorlogsschepen in N. rich ting had zien varen in de groote Belt en het Kattegat. Het waren meest kleine maar ook enkele groote schepen. Telefonische verbindingen met Scandinavi' verbroken. De telefonische verbindingen tusschen Londen en Scandinavië zijn verbroken. Alle telefoonlijnen van Londen naar de Scandinavische landen loopen over Ko penhagen, De radio- telefonische dienst LondenKopenhagen wordt onder nor male omstandigheden om 7 uur 's ochtends geopend, doch vandaag heeft Kopenhagen op de oproepen niet geantwoord. Noren schieten op Duitsche oor logsschepen in Oslofjord. De gezant der Vereenigde St. ten in Noorwegen, Harriman, heeft medegedeeld, dat de Noren het vuur geopend hebben op vier Duitsche oorlogsschepen, die in de Oslo-fjord opstoomden. De Amerikaansche legatie te Oslo is gemachtigd, de Britsche belangen in Noor wegen te behartigen voor het geval de Britsche gezant genoodzaakt zou zijn het land te verlaten. Duitsche radio bevestigt inval in Denemarken en Noorwegen. In een speciale uitzending van de Duit sche radio wordt bevestigd, dat de Duit sche troepen Denemarken en Noorwegen zijn binnengerukt. De Noorsche regeering verlaat Oslo. De Noorsche regeering heeft Oslo ver laten om zich te Hamar te installeeren. Duitschland „neemt Denemarken en Noorwegen onder bescherming." In een speciale uitzending deelt de Duit sche radio mede: „Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede, dat, teneinde een tegenwicht te vormen tegen de acties tegen Denemarken en Noorwegen en een mogelijken vijande lijken aanval op deze landen te voorkomen, het Duitsche leger deze beide landen onder zijn bescherming heeft genomen. Sterke Duitsche legerkrachten zijn daarom heden ochtend deze landen binnengetrokken. Duitsch militair transportschip getorpedeerd. Het Duitsche militaire transportschip Rio de Janeiro is, met driehonderd man aan boord, gister in de buurt van Christi an-sand getorpedeerd. Honderdvijftig per sonen zijn om het leven gekomen. De Rio de Janeiro, het Duitsche mili taire transportschip, dat getorpedeerd is, had een inhoud van 5261 ton. Het schip snel gezonken. Honderd vijftig dooden. Nader wordt gemeld, dat de 9600 ton me tende Rio de Janeiro, die van Hamburg kwam, bij het eiland Justoe, aan de Noor sche Zuidkust, door een Britsche duikboot werd opgevangen. De duikboot loste een waarschuwingsschot, doch het Duitsche schip trachtte de kust te bereiken, waarop de Britsche bodem een torpedo afvuurde. De Rio de Janeiro werd getroffen en zonk zeer snel. De opvarenden sprongen overboord: eeni- gen hunner werden door een klein vaartuig uit Christiansand opgepikt. Korten tijd la ter schoot de duikboot een tweede torpedo af, waarna stukken van het schip in de lucht vlogen. Drie geredde Duitschers werden door de vallende wrakstukken gedood. An dere kleine Noorsche schepen deden al het mogelijke om de rondzwemmende Duit schers te redden. Honderdvijftig opvaren- werden te Lillesand aan land gebracht, en evenveel zijn, naar men meent, omgekomen. Men gelooft, dat de Rio de Janeiro dienst deed als transportschip voor troepen, daar de opvarenden uniformen droegen. Zij wa ren allen zeer jong. In een extra-editie publiceert de „Aften- posten" een onderhoud met eenige overle venden, die bevestigen, dat het schip door een Britsche duikboot tot zinken was ge bracht. Een opvarende verklaarde, dat de duikboot niet had gewaarschuwd: er was plotseling een granaat op het dek gevallen. De bemanning van een visschersvaartuig, dat zich op slechts een paar honderd nieter afstand bevond, zeide, dat de Duitschers in zee sprongen, terwijl bet schip zware slag zij maakte. „Wij zagen plotseling op zeer korten afstand, aldus vertelden deze vis- schers, een torpedo onzen' kotter passeeren en de Rio treffen. Er volgde een ontzetten de ontploffing en wij moesten beschutting zoeken tegen de stukken ijzer, die door de lucht vlogen. Vreemd genoeg hebben wij de duikboot niet gezien". Tijdens het reddingswerk liep een kotter schade op: eenige gewonden kwamen daar bij om het leven. Aan de kust bij Lillesand een dorp ten oosten van Christiansand, speelden zich on beschrijfelijke tooneelen af. Met bloed be dekte en in dekens gewikkelde Duitschers werden aan land gebracht en in auto's ge dragen. Een ketter kwam met ernstige ave rij aan: de kapitein die in het gelaat gewond was, droeg gewonden aan wal terwijl dok ters op de kade hun werk verrichten. Tien lijken zijn te Lillesand aan land gebracht. De overlevenden zijn in hotels onderge bracht. Men meldt nog, dat twee duikbooten aan den aanval hebben deelgenomen, Tachtig paarden kwamen om het leven. Omtrent de ondergang van de „Rio de Janeiro" wordt nog gemeld, dat nadat een hevige ontploffing te Lillesand, een bad plaats in het zuiden van Zweden, was ge hoord, een kleine vloot van visschersvaar- tuigen en andere kleine schepen uitvoer. Toen de redders op de plaats des onheils aankwamen, stegen groote rookwolken op van de brandende olie op zee, het schip zelf was reeds gezonken. 96 opvarenden van het Duitsche schip werden gered, terwijl 27 doo den werden opgevischt. Nedere bijzonderhe den ontbreken nog, doch naar vernomen wordt zijn misschien 200 man omgekomen. Uit Christiansand wordt gemeld, dat de opvarenden van de „Rio de Janeiro" identi teitsplaatjes met het nummer van bataljon en regiment m de hals droegen. De meeste gewonden welke in de zieken huizen zijn opgenomen, zijn niet zwaar ge kwetst. Wel hebben zij veel geleden van het zwemmen in liet koude water. Naar nader uit Sandefjord wordt ge meld, is het getorpedeerde schip een Duitsche tankboot. Als naam wordt opge geven de Poseidon (580'0 br. reg. ton). De geheele bemanning is opgepikt door een Noorsche torpedoboot en een loodsvaar- tuig. De mannen zijn te Stavern binnenge bracht. Het is niet duidelijk of het schip getorpedeerd is dan wel op een mijn ge- loopen. Ter hoogte van Lillesand is voorts nog een Duitsch schip beschoten en tot zinken -gebracht. Eenige gewonde opvarenden zijn aan land gebracht. Later werd gemeld, dat het getorpedeerde schip het mil-itaire transportschip Rio de Jar.eiro was. Nader wordt uit Sandefjord gemeld, dat het getorpeteerde Duitsche tankschip „Po- sidonia" heette en 12000 ton groot was. Het schip kwam uit Hamburg. Het werd door een Britsche duikboot aangehouden en stopte na een waarschuwingsschot. Nadat de 56 opvarenden in de booten waren gegaan, werd het schip getorpedeerd. Het is gezon ken. Duitschland bezet strategische punten in Noorwegen en Denemarken. De gebeurtenissen op het oorlogstooneel volgen elkaar thans met verrassende snel heid op. Terwijl het Noorsche Storting nog be raadslaagt welke houding Noorwegen zal aannemen tegenover de schending van de Noorsche wateren door het leggen van Britsche en Fransche mijnen, staat het land plotseling midden in het oorlogsgebeuren. En niet alleen Noorwegen, maar ook De nemarken van waaruit den laatsten tijd geen opzienbarende berichten waren geko men en dat, naar men geloofde, in een heel wat minder gevaarlijke positie dan Noor wegen verkeerde. Zooals de Noren gister plotseling voor het feit stonden, dat hun territoriale wate ren door de geallieerden waren geschon den, zoo staan zij vandaag voor de nog veel grootere en onaangenamer verrassing, dat Duitschlang belangrijke troepenmachten op de Noorsche kust heeft doen landen. Op het oogenblik dat wij dit schrijven zijn reeds de berichten binnengekomen, dat het fort en de stad Bergen na verwoeden tegenstand van de Noren bezet zijn en dat ook Trundjem en Narvik reeds in Duitscüe handen zijn gevallen. Dat alles kan men in den schier ononderbroken stroom van be richten lezen, waarvan wij de voornaamste in dit nummer hebben opgenomen. De Noorsche regeering, die inmiddels Oslo schijnt te hebben verlaten, heeft tot gewapend verzet besloten. Noorwegen wenscht niet zonder daartegen ten krach tigste met de wapenen te hebben geprotes teerd, tot het slagveld van Europa te wor den gemaakt. En intusschen komen er be richten uit Denemarken binnen waarin ge meld wordt, dat de troepen terug trekken voor de overmachtige legermacht welke de Sleeswijksche grens is overgetrokken. Reeds vroeg in den morgen werd bericht, dat Kopenhagen door de Duitschers bezet zou zijn, hoewel dit nog slechts op de mede- deeling van een Amerikaanschen dagblad correspondent berustte, die het bericht nog juist had kunnen verzenden voor alle ver bindingen met het buitenland werden ver broken. Zij, die vanmorgen nog aan de juistheid van de bezetting van Noorwegen en Dene marken twijfelden, hebben helaas in den loop van den dag moeten constateeren, dat de Europeesche strijd zich naar neutraal gebied verplaatst heeft met al de mogelijke gevolgen, welke door de veranderde situatie daaruit kunnen voortkomen. Uit Duitschland werd al vroeg gemeld, dat het Noorwegen en Denemarken in „be scherming" had genomen tegen de gevaren welke beide landen van de zijde der geal lieerden bedreigden. Het is duidelijk, dat het middel hier veel ernstiger dan de kwaal is geweest. De bedreiging door de geal- lieeren beperkte zich uitsluitend door het onveilig maken van de vaarroute langs de Noorsche kust. De „bescherming" van Duit sche zijde beteekent een bloedigen strijd waarin nu reeds honderden den dood heb ben gevonden. Van Britsche zijde wordt de vernietiging van een groot Duitsch troepentransport schip gemeld, waarbij zeer vele slachtoffers zijn gevallen en men mag veilig aannemen, rtat bij den verwoeden strijd om het tor* en de stad Bergen het aantal dooden a: beide kanten zeer belangrijk is geweest. 's-Gravcnhage, 9 April. Het algemeen hoofdkwartier deelt mede: Gedurende de eerstvolgende da gen zullen geen nieuwe periodieke verloven worden verleend aan sommige troepen, opgesteld in de kust- en grensgebieden. (Bij informatie verneemt het A.N.P., dat onder het begrip „periodieke verloven" niet worden gerekend weermachts-industriever- loven, bijzondere verloven en zakenverlo- ven.) Inmiddels is er een Duitsch memoran dum aan Noorwegen en Denemarken ver schenen waarin de Duitschers nog eens ver klaren, dat deze oorlog hun door Engeland en Frankrijk is opgedrongen, die Duitsch land aan een hongerblokkade bloot stelden en de neutralen aan niets ontziende blok- kademaatregeien onderwierpen. Duitschland heeft de rechten der neutralen eerbiedigd, zoo wordt gezegd, de sterke Duitsche tegenactie was oorzaak, dat de geallieerden trachtten het oorlogstooneel naar het neu trale vasteland over te brengen, en alleen de spoedig tot stand gekomen vrede tus schen Rusland en Finland zou de oorzaak zijn geweest, dat dit al niet veel eerder ge beurd is'. Thans zullen de geallieerden althans Noorwegen tot gevechtsterrein willen maken, terwijl de Noorsche volken de rol van hulp- en soldenierstroepen moeten spe len. Duitschland zegt de bewijzen te heb ben, dat de Scandinavische staten binnen enkele dagen door de geallieerden bezet zouden worden en in den grooten strijd om het bestaansrecht is Duitschland daarom besloten zijn tegenstander vóór te zijn, ook Zie vervolg pag, 1, 3e blad.al zouden de Noorsche-troepen die daar voor toch te zwak zouden zijn zich tegen een inval der geallieerden verzet hebben, Duitschland is niet bereid werkloos toe te zien en heeft daarom eenige militaire opera ties ingeleid welke zullen leiden tot het be zetten van strategisch belangrijke punten op Noorsch staatsgebied. Duitschland is alleen Noorwegen binnen getrokken om het te beschermen en zal de bezette steunpunten niet als operatiebasés gebruiken zoolang de geallieerden dit niet door hun oorlogsmaatregelen noodzakelijk maken en de Duitsche regeering is er van overtuigd daardoor ook de Noorsche belan gen te dienen. Alle tegenstand zou door de Duitsche strijdkrachten met alle middelen gebroken worden en dus volkomen nutte loos zijn. En ten slotte verklaart het memorandum dan, dat Duitschland geenszins voornemens is de territoriale onschendbaarheid en poli tieke onafhankelijkheid van Noorwegen aan te tasten. Denemarken heeft hetzelfde memoran dum ontvangen en beide staten ondervin den nu reeds wat het zeggen wil door Duitschland in dezen oorlog beschermd 'f* worden. Dat tot dusver nog geen bloedige inci denten uit Denemarken bericht werden en alleen gemeld werd, dat de Deensche troe pen retireeren, blijkt volgens nadere be richten door de omstandigheid dat het Deensche kabinet besloten heeft niet daad werkelijk te protesteeren tegen het ulti matum waarin door Duitschland de bezet ting van Deensch gebied werd geëischt. Van Duitsche zijde werd trouwens in den loop van den dag gemeld, dat de citadel en het radiostation van Kopenhagen bij het aan breken van den dag bezet waren en dat de stad zich om 8 uur reeds geheel in Duitsche handen bevond. Uit Duitsche legerberichten blijkt, dat sterke Duitsche strijdkrachten de Deensche grens bij Tilensburg en Tondern overschre den en naar het noorden oprukten, terwijl tevens de brug over de Belt bezet werd. Zeestrijdkrachten drongen de groote Belt binnen waarna troepen te Korsoer en Ny- borg werden ontscheept. Uit Giedsër. waar Duitsche troepen geland zouden zijn, is tevens de onmarsch naar het Noorden be gonnen. Verder wordt gemeld, dat ook Sta- vanger bezet is. De verdere ontwikkeling van den strijd evenals de mededeeling, dat Duitsche mij nen gelegd zijn voor alle belangrijke havens aan de Westkust van Noorwegen, vindt men in de inmiddels binnengekomen buitenland- sche berichten. Hoe men in de geallieerde landen op deze nieuwe verrassende Duitsche actie zal rea- geeren is op het oogenblik, dat wij dit over zicht moeten afsluiten nog niet te voor spellen. Het Britsche oorlogskabinet zou heden morgen bijeenkomen en reeds is medege deeld, dat Engeland en Frankrijk Noorwe gen als deelgenoot in den oorlog beschou wen en het zoo spoedig mogelijk te hulp zullen komen. President Roosevelt is per extra-trein naar Washington vertrokken en men mag aannemen, dat in Amerika deze nieuwe Duitsche actie ten koste van de neutralen groote verontwaardiging zal wekken. Wat er uit dat alles zal voortkomen en of niet Amerika door het verloop der gebeur tenissen langzaam maar zeker bij den Europeeschen oorlog betrokken zal worden, zijn vragen waarop op dit moment geen antwoord is te geven. Vast staat, dat door het bezetten van Noorwegen en Denemarken een geheel ver anderde situatie in den grooten Europee schen oorlog is ontstaan en dat het niét on mogelijk is, dat de beslissing van de zen oorlog niet aan de Fransch-Duitsche grens maar in het Noorden van Europa zal worden bevochten. Het verdere verloop der gebeurtenissen zal men uit de in den loop van den middag verder binnengekomen berichten elders in onze courant kunnen lezen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1