AMSIERDAMSCHE BEURS SPAANDER Co. )e positie der boerenvrouw Hoofdpijn, Kiespijn. VULPENHOUDERS WARM EN HUIZEN r EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Dinsdag. DE RESTAURATIE VAN DE GROGTE KERK. Binnenkort beginnen de werkzaam heden. In deze moeilijke tijden is de taak van 't Rijksbureau voor de Monumentenzorg uiter mate zwaar, want niet alleen moet zorg be steed worden aan de instandhouding der monumenten van geschiedenis en kunst, doch daarenboven dient nog aandacht te worden besteed aan de bescherming dezer monumenten tegen vernielende oorlogs daden. Het is dan ook zeer wel te begrijpen, dat de beslissing over het begin van de restau ratie van de Groote of St. Laurenskerk in Alkmaar door het uitbreken van den oorlog in September 1939 is vertraagd, hoewel alle moeilijkheden, welke aanvankelijk gerezen waren, uit den weg waren geruimd. Naar wij nu evenwel vernemen, zal bin nenkort deze beslissing vallen, waardoor een der schoonste kerkgebouwen in ons land voor verval wordt behoed. Zij, die den laatsten tijd Alkmaar bezoch ten, hebben misschien gedacht, dat de restaurateurs onder leiding van architect Van der Kloot Meyburg reeds aan het werk waren. Dit is evenwel niet het geval. Wel is een aantal werklieden in het kerkgebouw bezig, doch het betreft hier den aanleg van een waterleiding-net, waardoor bij het uit breken van brand de vlammen automatisch en radicaal worden gebluscht. De buizen worden in de muren en gewelven van de kerk aangebracht volgens een nieuw systeem: zoodra de buizen door een begin van brand te sterk worden verhit, wordt automatisch een pompinstallatie ingescha keld, zoodat het vuur van binnen uit wordt bestreden. Binnenkort is men met den aan leg van deze leidingen gereed, zoodat niets het begin der restauratiewerkzaamheden in den weg staat, nadat het werk in 1924 wegens gebrek aan de noodige gelden moest worden gestaakt. DE FRAUDE BIJ DEN GEMEENTE LIJKEN OPHAALDIENST. Voor de Arrondissementsrechtbank werd heden behandeld de zaak tegen den jeug digen geldophaler van den gemeentelijken ophaaldiénst, die in Januari werd gearres teerd wegens verduistering van ruim 3000. Deze verduistering was mogelijk geworden, doordat ten kantore van den gemeente ontvanger onvoldoende controle was uitge oefend, waardoor verdachte gedurende twee jaar fraude had kunnen plegen en het ver duisterde bedrag opliep tot 3084.05. Als eenige getuige in deze zaak was ge dagvaard de gemeente-ontvanger. De president mr. Fruin, trachtte op sym pathieke, den verdachte geruststellende wijze van verdachte te vernemen waaraan hij het geld besteed had. Dit werd, door het gesloten karakter van verdachte, niet geheel duidelijk. Bij de behandeling bleek, dat de nog jonge man reeds in 1936 een ontijdig huwelijk had aangegaan en reeds vader van drie kinderen is. Door de tijdsomstandigheden was hij zonder werk geraakt en toen hij in 1937 tot bode-geldophaler werd aangesteld, leverde deze functie aanvankelijk slechts 9 per week op. Verdachte, die 2 3/4 pCt. van het opgehaalde geld ontving, wist de verdienste het laatste jaar op te voeren tot gemiddeld 17.50 per week. Daarnaast had verdachte een zaakje ten doordat ten behoeve van het zaakje schulden in de huishouding waren gemaakt, was verdachte tot de fraude gekomen. Twee jaar lang had hij dit gedaan, doch in Januari was het hem duidelijk geworden, dat het ontstane gat niet meer gestopt kon worden en had hij zich zelve bij den officier aangegeven. Sindsdien bevindt hij zich in voorarrest. Zoowel de president als de officier en de verdediger merkten op, dat de controle ten kantore van den gemeente-ontvanger on voldoende was geweest, doch zij stelden vast, dat dit verdachte niet rechtvaardigde misbruik van het in hem gestelde vertrou wen te maken. De officier van justitie, mr. v. d. Feen de Lille, noemde de door verdachte gepleegde handelingen zeer ernstig. Spr. schetste het leed van de ouders, die zich voor hun zoon hebben uitgekleed, doch vond geen aanlei ding om, overeenkomstig het rapport van den reclasseeringsambtenaar, voor ver dachte een voorwaardelijke straf te vragen. Z.i. was hier geen taak voor de reclassee- ring. Spr. vorderde tenslotte verdachtes ver oordeeling tot acht maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. Wynne, ving zijn pleidooi aan met de opmerking, dat men ten kantore van den gemeente-ontvanger toch wel had mogen bedenken, dat het ontzet tend gevaarlijk is iemand, die financieel zoo zwak stond, door het niet uitoefenen van controle in de verleiding te brengen. Wanneer verdachte het tenslotte zelf niet had aangegeven, dan had de fraude nog wel een paar jaar kunnen doorgaan. Met den officier staat pleiter echter op het standpunt, dat het ontbreken van con trole niets afdoet aan verdachtes verant woordelijkheid. Pleiter wenschte zich dan ook slechts te bepalen een goed woord voor verdachte te doen. Hij wees erop, dat diens familie al anderhalve eeuw in Alkmaar woont, verschillende functies in overheids dienst heeft verricht en nimmer met het ge recht in aanraking is gekomen. Pleiter stel de voorts in het licht hoe de ouders van verdachte het mogelijke doen om voor de toekomst het levenspad van hun zoon te effenen en hoe deze in zijn gezin een goed' man en vader is geweest. Met nadruk ver zocht pleiter de rechtbank, samengesteld uit mr.' Fruin, president en mr. v. d. Loos en mr. J. P. Bosman, rechters, verdachte de helpende hand toe te steken door hem v. 4*. waarbij ontsnapt is. pleiter er op wees dat hij zijn verzoek ba- seerde op het rapport van den heer Wig' gers en mededeelde datmr. Belonje zich bereid had verklaard het toezicht op ver dachte uit te oefenen. Mocht de rechtbank een gecombineerde straf noodig oordeelen, dan verzocht pleiter met nadruk de drie maanden voorarrest als straf op te leggen. Op een vraag van den president ant woordde pleiter, dat bij een gecombineerde straf als bijzondere bepaling kon worden opgelegd, dat verdachte geen financieel functies mocht aanvaarden. De uitspraak werd hierop bepaald op 16 April. HET GEZONKEN WOONSCHEEPJE EN DE TOESTAND AAN DE NIEUWE HOORNSCHE VAART. Wij hebben gistermorgen bezoek gehad van Van der Kloot, den man wiens woon- scheepje eenigen tijd geleden in de Nieuwe Hoornsche Vaart aan het Kwakelpad is ge zonken en die daarna, door bemiddeling van den Armenraad, eenige geld heeft gekregen zoodat hij in staat was zich van een ander tehuis te verzekeren. Deze man staat voor een moeilijk oplos bare puzzle, aangezien hij dezer dagen een brief van de gemeente heeft gekregen, dat hij binnen veertien dagen moet zorgen, dat zijn gezonken woonchuit verwijderd is en hij niet de middelen bezit om ze boven wa ter te brengen en evenmin de financiën om dat te laten doen. In verband daarmede hebben wij gister middag ter plaatse den toestand eens opge nomen. Er liggen aan het Kwakelpad naast de terreinen van den Vereen. Brand- stoffenhandel aan de Noordervaart diver se grootere en kleinere woonschuiten, waar in voornamelijk werkloozen vertoeven. Som mige schuiten zijn flink gebouwd en vrij ruim, andere zijn als het ware drijvende on bewoonbare woningen. De bewoners beta len een dubbeltje liggeld aan de gemeente voor zoover zij dat dubbeltje althans kun nen missen en betalen dus 5.20 aan woninghuur per jaar, wat zeker niet te hoog is. Evenwel is het goedkoope wonen in schui ten ook de oorzaak dat daar menschen hui zen, die door Maatschappelijk Hulpbetoon onderhouden worden en de uitkeering, welke niet-gezinshoofden krijgen is nood gedwongen van dien aard, dat het te veel is om er door te sterven en te weinig om er van te kunnen leven. De 65-jarige Van der Kloot had daarom een soort konijnenfokkerijtje als bijverdien ste in zijn woonschuit, wat eigenlijk voor een man, die op het water leeft, een minder geschikt bedrijf is, niet alleen omdat konij nen meer op het land dan op het water wor den gehouden, maar ook omdat door het voer, het stroo en de mest van deze dieren het inwendige van de woonschuit in een zoodanigen toestand verkeerde, dat zij eigen lijk onder de onbewoonbaar verklaarde wo ningen thuis hoorde. Deze schuit had een zwaar cementen dak, de man had op een ijzeren vlet zelf voor een houten en glazen opbouw gezorgd en de rest van den opbouw lag aan de overzijde van het Kwapelpad. Toen kreeg hij bevel van de gemeente om dat alles op zijn schuit te laden met het gevolg, dat de deze onver klaarbaar bewoonde woning grootendeels onder water verdween en de eigenaar dak loos werd. Konijnen, voor zoover nog aan boord, waren mee verdwenen en door een oproep in onze courant en de actie van den Armenraad heeft Van der Kloot eenig geld gehad en had hij het geluk voor 10 een houten woonschutje te kunnen koopen, dat thans eveneens in deze vaart is gelegen. De heer de Graaf, die aan het Kwakel pad werkzaam is, heeft dezer dagen ge tracht de oude woonschuit te lichten, maar tot dusver is dit niet gelukt en het is de groote vraag of de poging zal worden her haald en dus aan het bevel van de gemeente kan worden voldaan. Van der Kloot zelf hoopt, dat het alsnog zal gelukken, daar de ijzeren vlet een vrij groote metaalwaarde zou hebben en hij er in dezen tijd wel een kooper voor hoopt te vinden. Intusschen is gebleken, dat zijn nieuwe tehuis ook neiging heeft om voor onderzee boot te spelen. Hij moet zoo nu en dan 's nachts eens pompen om zeker te zijn, dat hij 's morgens droog wakker wordt en voor alle securiteit heeft hij het scheepje met het achterdeel op de steenen, grenzende aan de Noorderkade, gelegd. Waar het vaartuig, doordat daar thans alles bovenop geladen is, een allesbehalve fraaien aanblik oplevert, is de ligging van die scheepje oorzaak dat de omwonenden zich daarover ergeren, temeer omdat men vermoedt, dat het ook door de konijnenfok kerij in vervuilden toestand verkeert. Bo vendien heeft de bewoner veel last van de vlak langs zijn schuitje passeerende bevol king van het woonwagenkamp. Het komt dan tot herhaaldelijke scheld- en schreeuw party en, waardoor de buren in hun rust ge stoord worden. Het allerbeste zou waarschijnlijk zijn, dat er aan deze drijvende konijnenfokkerij zoo spoedig mogelijk een eind gemaakt wordt, dat Van der Kloot de thans nog half onder water liggende vlet als oud ijzer verkoopt en van het geld zijn houten tehuis zoo op kalefatert, dat hij er niet meer mee in het water zakt en verderop een ligplaats zal kunnen vinden, waarmee de burenkwestie tevens van de baan zou zijn. In allen gevallen zal een en ander niet kunnen blijven, zooals wij dat gister aan het Kwakelpad hebben aangetroffen en dient de gemeente maatregelen te nemen om aan dezen ongezonden toestand met begrip voor de moeilijke positie van den ouden schuitbewoner zoo spoedig mogelijk een einde te maken. Wie voorraad heeft kan nu concurreeren. Ziet onze kleeding naar maat-étalage. BOTSING VOORKOMEN, LICHTMAST GERAAKT. Twee gewonden te Schagerbrug. De heer A. Vader van Callantsoog reed Zondagmiddag ongeveer kwart voor 3 te Schagerbrug ter hoogte van de kweekerij „We'sterhout" van de N.V. Van Zonneveld en Philippo, met een auto, waarin behalve de chauffeur, twee passagiers waren gezeten, een motorrijder achterop, dien hij wilde pas- seeren. Hij gaf hiertoe signalen, welke de motorrijder niet heeft gehoord. De motorrij der reed op dat moment eenige wielrijders achterop, welke hij wilde voorbijgaan en waardoor hij meer links op den weg ging rijden. De heer Vader, die een te groote snelheid had om te remmen, gooide hierop het stuur om, teneinde een aanrijding te ver mijden, met het gevolg, dat de auto tegen een lichtmast van het P.E.N. aanreed. De naast den chauffeur gezeten soldaat werd tengevolge van den schok door het voorruit geworpen en bekwam daarbij verschillende snij wonden. Ook de chauffeur werd licht ge wond. Het voorste gedeelte van de auto werd vrijwel geheel vernield. De motorrijder werd niet geraakt. Door rijksveldwachter Overhand en gemeenteveldwachter Homan is proces-verbaal opgemaakt. VREESELIJK AUTO-ONGELUK IN BELGIE. Iemand uit Zuidscharwoude gear resteerd. Bij een vreeselijk auto-ongeluk, dat Vrij dagmiddag in België is voorgekomen, blijkt de heer S. B. uit Zuidscharwoude betrokken te zijn. B. was met een ledige vrachtauto uit Brussel op weg naar huis en heeft onderweg een fietsenden man op het fietspad over reden, met gevolg, dat deze spoedig over leed. B., die zeer snel gereden heeft, reed door. Hij is echter spoedig gearresteerd en gevangen gezet. De auto, waarmede de aan rijding geschiedde, is in beslag genomen, j Drankmisbruik zou aan dit ongeluk niet -eemd zijn. JUBILEUM BIJ ONZE POLITIE. Het was heden 25 jaar geleden, dat de hoofdagent van politie alhier, J. A. Rade maker, in politiedienst trad. Na eenige jaren bij het gevangeniswezen werkzaam geweest te zijn, werd hij op 9 April 1915 agent van politie te 's-Graven- hage. Eenige jaren later ging hij als ge' meente-veldwachter naar Drente, waarna op 1 Maart 1921 zijn benoeming tot agent van politie te Alkmaar volgde. Op 1 Jan, 1926 werd hij bevorderd tot hoofd-agent. Hoewel het dus geen officieel gemeente jubileum was en de betrokkene te kennen had gegeven dat hij dezen dag zoo onopge merkt mogelijk in zijn familiekring wilde doorbrengen, werd hij heden te zijnen huize door den commissaris van politie en alle leden van het Alkmaarsche politie corps hartelijk gelukgewenscht. Als blijk van waardeering werden hem namens het geheele corps een fraaien gemakkelijken stoel en een ruiker bloemen aangeboden. Ook van andere zijden mocht de jubilaris nog enkele geschenken ontvangen. Vanaf deze plaats bieden wij dezen sym pathieken politieman nog onze hartelijke gelukwenschen aan. OPBRENGST COLLECTE. De door de stichting tot ondersteuning ën zedelijke ontwikkeling van hulpbe hoevende blinden in de gemeente Alkmaar gehouden collecte heeft bruto-opgebracht 50.75. DE CONTROLE OP DE TAKKEN VAN DIENST. In bijlage 26 stellen B. en W. voor te bepalen, dat te beginnen met den dienst 1940 de controle op de financiën van de verschillende takken van dienst, wordt uitgeoefend door den verificateur der gemeen te-financiën. AFRONDING N.W. GRENS TERREIN HUIZE VOORHOUT. Aangezien de praktijk geleerd heeft dat het inrijden met auto's van het voorterrein van huize Voorhout aan de N.W. grens moeilijkheden oplevert stellen B. en W., in overleg met de commissies voor openbare weken en plantsoenen den haad voor met de eigenaresse een grondruiling aan te gaan, waarbij de gemeente 9 M2 grond plus 620 ontvangt en 71 M2. grond af staat. VERLOTING „DOORWERKEN". Bij de gewone jaorlijksche gratis-verlo ting van een schilderij door de schilders- vereeniging „Doorwerken" is thans de prijs gewonnen door mevr. C. de Langev. Rijn. WELKE VOGEL HEEFT DIE EIEREN GELEGD? De heer E. van Stralen, Dijkgraafstraat 19, heeft ons gister een drietal eieren ge toond, welke hij op het land achter de Wil- helmina-melkfabriek te Bergen heeft ge vonden. De eieren zijn zoo groot als kippeneieren, maar van boven en van onderen iets stomp. Zij hebben een kleur van donker mahonie, niet egaal, maar door allerlei don kere en lichtere streepen en vlakken, die over elkaar loopen. De schil is niet dof, maar glad alsof er een dun laagje vernis op ligt. Een der eieren was niet heelemaal donker, maar had nog eenige melkwitte tot zee- groenachtig gekleurde plekjes. Een collega van den vinder meent, dat hij een buizerd in de buurt heeft gezien en men nam daarom aan, dat de eieren daarvan af komstig zijn. Met zekerheid weet men dit evenwel niet en men heeft ons daarom ge vraag er iets over te schrijven, opdat vogel en eierenkenners daarover wellicht iets wil len mededeelen, dat ook onze lezers zal in teresseeren. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Wij vernemen dat a.s. Zaterdagmiddag te Den Haag in den Dierentuin een buitenge wone vergadering zal worden gehouden van bovengenoemde vereeniging. In deze vergadering zullen als sprekers optreden de heeren prof. dr. van Itallie, prof. dr. L. J. v. Hoik, dr. van den Berg en een lid van de Tweede Kamer, die o. m. naar voren brengen de bezwaren, welke bestaan tegen de voorgestelde wetsbepalingen t-a.v. de crematie. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor facultatieve Lijkverbranding heeft zich reeds met de regeering in verbinding gesteld om te komen tot een betere rege- ling. Voor bijzonderheden zie men elders in dit blad. Wij hebben dezer dagen een gesprek met een West-Frieschen boer weergegeven, waarin tot uiting kwam, dat het leven op de boerderij veel dragelijker is geworden nu de melk niet meer op de boerderij verwerkt wordt. Deze boer was er weinig over te spre ken, dat ook de boerenvrouwen tegenwoor dig niet meer lijdzaam thuis zitten, maar door haar eigen organisaties aan het ont wikkelde vereenigingsleven deelnemen. Van een boerenvrouw in het georganiseerde le ven verwachtte deze West-Friesche boer niet veel goeds en hij betoogde, dat het hoofd zakelijk de taak van de vrouw is om in haar huis te blijven. Wij hebben wel verwacht, dat de boeren vrouwen daarop in dezen tijd het antwoord niet schuldig zouden blijven en dat deze kwestie een punt van bespreking zou vor men in den Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen. Als eerste reactie van de zijde der boeren vrouwen ontvingen wij heden het volgende schrijven, blijkbaar door een bejaarde boerin afgezonden uit een dorp dat „ergens in polderland" is gelegen. „Naar aanleiding van het in uw blad gelezen verslag, zou ik het volgende wil len zeggen. Mag ik zoo vrij zijn mij even voor te stellen als zijnde een West Friesche boerin. Die samenspraak heeft bij mij oude herinneringen opgeroe pen. Die boer waar U mee sprak, was er een van dat soort, zooals men er he laas nog maar al te veel aantreft. Dat zinnetje als hij over de „jongens" spreekt, waarvan U ter verduidelijking „kinderen" heeft gemaakt, weet U waarom de meeste boeren spreken van jongens? omdat een jongen voor hem meer waarde heeft dan een meisje,. Ten eerste speelt de stamhouder hem parten, ten tweede is een dochter vaak moeders steun en daar een boer (de goeden niet te na gekomen) vaak meer opheeft met een zieke koe, dan met z'n vrouw is dat te begrijpen. Dan de opmerking, dat het leven van de boerin wat menschelijker is geworden bij vroeger en dan dat, vol gens mij onredelijk antwoord van den boer, dat men de vrouwen niet te veel in de hoogte moet tillen. En dan van het georganiseerde leven verwachtte hij niet veel goeds. Arme dwaze ooer, ik had hem o zoo graag eens bij zijn schouder willen nemen en hem de harde bittere waarheid willen zeggen. Het oude dom me lied, de vrouw haar taak in huis. En dan het huwelijksleven gezelliger ma ken, och arme vrouwen der boeren. Zoo ik al heb gezegd ben ik helaas ook aan een boer getrouwd, moeder en grootmoeder ook, een echt boerenras dus. Laten we bij de voorgeslachten be ginnen. Grootvader was een der rijkste boeren op een der dorpen in het Noor den. Mijn grootmoeder heeft zeven kin deren ter wereld gebracht, groote boer derij, zelf kazen en botermaken, bezig heid genoeg dus. Ik kan het me alles nog zoo goed herinneren. Grootvader de gebieder en heerscher, Grootmoeder de onderdanige en dienen de en verdrukte vrouw, met als resultaat op haar 60ste jaar zoo krom als een hoepel. Te veel zwaar werk gedaan. Die generatie van boeren had volgens mij enkel een vrouw voor de keuken, kelder, kamer, kraambed en doe er de kerk dan ook nog maar bij. Mijn moeder ook aan een boer getrouwd, niet zooveel kinderen, doch ook weer dat zelfde ver drukte leven, doch van dat type, dat meent, dat een boerin behoort te krui pen voor een boer. Nu dat heeft mijn arme moeder (met al haar geld) dan ook gedaan. Weer een generatie verder, ben ik aan de beurt. Weinig ontwikkeling op gedaan en bijgevolg ook geen ervaring dus op jeugdigen leeftijd te kermis, het eenigste vermaak op het platteland. En- omgang met boeren, ook weer aan een boer getrouwd en een van het onrede lijkste soort. Heeft me altijd alleen la ten staan in het leven en heeft n.l. al tijd naast z'n primitieve ouders geleefd en juist daardoor ben ik een andere richting uitgegaan. Ik ben veel naar vergaderingen en polit. bijeenkomsten gegaan, heb andere menschen met rui meren blik leeren kennen en wij zijn zoo langzamerhand van elkaar gaan vervreemden. De boer heeft het er zelf naar gemaakt. Bij de boeren zijn de meeste mislukte huwelijken en de minste echtscheidingen. Spreekt dat geen boek- deelen? Heb ik U verveeld met dezen brief dan mijn excuus, doch ik wou gaarne mijn hart eens luchten. Het is een diep treurig levensbeeld, dat in bovenstaand schrijven tot uiting komt. Zooals deze boerenvrouw geleefd heeft, heb ben generaties van vrouwen vóór haar het leven op de boerderij gekend. Wie dat bedenkt, verheugt zich over de stichting van den bekenden grooten boerin- nenbond en verwondert er zich niet meer over, dat deze zoo spoedig gegroeid is en van zulk een opgewekt vereenigingsleven ge tuigt. altijd aan poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardties" 2st. lOct DoosSOct. EEN VERDWAALD HONDJE. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen betreffende een fox-terrier die zwervend op straat werd aangetroffen en door een inwoner dezer gemeente tijdelijk in zijn woning is opgenomen. AANGIFTE VOOR DE CHRISTELIJKE SCHOLEN TE ALKMAAR. Aan de verschillende scholen van de ver eeniging tot bevordering van chr. onderwijs alhier is iedercn dag na schooltijd gelegen heid voor aangifte van nieuwe leerlingen voor den op 1 Aug. a.s. aanvangenden cursus. Deze scholen zijn: Wilhelminaschool en Julianaschool 1. o. (beide met cursus Fransch en opleiding voor h.b.s., gymna sium, u.I.o enz.); Julianaschool m?u.l.o. (opleiding diploma A en B en andere examens) en de Kleuterschool. Voor de lagere scholen moeten de leer lingen minstens 6 jaar zijn; tot de Juliana school m.u.I.o. worden leerlingen toegela ten, die de zesde klasse eener lagere school met goed gevolg hebben doorloopen. Voor de adressen van aanmelding zie men de advertentie in ons nummer van j.l. Zaterdag. TIJDELIJK LEERAAR GYMNASIUM. Ter vervanging van den gemobiliseerden leeraar in aardrijkskunde, den heer Smith, stellen B. en W. voor uit de volgende aan beveling voor tijdelijk leeraar een keuze te doen. 1. Dr. W. J. Jong te Heemstede. 2. Dr. R. Steinmetz te 's-Gravenhage. VANAF F 1.10 TOT F 27.50 BIJPASSENDE POTLODEN ALLES ONDER GARANTIE P.O.A. n.V. TEL. 3892 PAYGLOP 18 JUaMuciaal Tlieuws Omzet veiling in Maart. Aan de veiling alhier werd verhandeld in de maand Maart: roode kool 2.356.900 kg., v. j. 1.462.900 kg.; gele kool 1.153.700 kg., v. j. 459.925 kg.; Deensche witte kool 1.095.400 kg., v. j. 507.200 kg.; uien 70.025 kg., v. j. 34.275 kg.; peen 2.975 kg., v. j. 7.200 kg.; bieten 650 kg., v. j. 14.000 kg.; aardappelen nihil, v. j. 985 kg. De geldelijke omzet bedroeg 251.861,70 tegen 137.170,90 in Maart 1939. {OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 9 April 1940. Vor.k.J pl.m. 2 u STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederland 194011 93% 33)4 Neder1. 1938 84% 3 Ned.-Indië 1937 84%, 5% Duitschl. m. verkl. 10% 10'/4 BA NK-INSTELLINGEN. Amsterd. BankS93/< 89 Handel Mij. Cv-rt. v. 250 92% Koloniale Bank160 158 Ned Ind. Handelsbank 108 106 INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 43l/a 41%-S/s Cafvé Delft Cert89 Nederl. Ford 325 322 Lever Bros 917/s 89l/5-3/4 Philips Gloed. Gem. Bezit 1223/s 120-119 INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting 39'/, 38 Anaconda /16 "3/4-5/, Bethleh. Steel 607/s 59'/8-'/j Cities Service 4 General Motors 4U/g Kennecott Copper 28>/4 275/,-7« North American Rayon 20 Republic Steel Htyg 1513/i6 Standard Brands 5%, 57» Steel comm. 4"/11/ie 463/4-7» U. S. Leather 4Va CULTUUR MAATSCH. H. V. A393% 3S2-3 Java Cultuur230 Ned. Ind. Suiker Unie 219 Verg Vorstenlanden 95Vs 94 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 56'/2 Redjang Lebong 35 55 PETROLEUM. Dordtscbe Petr.213 Kon Petr. 2281/, Phillips Oil. i 29% Shell Union 9h>/i6 t a 9Vi6 Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber. Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie 118s/g TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can. Pac. x) ex-coupon. fExclaim. Prolongatie vorige koers 2 WISSELKOERSEN AMSTERDAM 189% 153iv 96 V, 116 56'/4 943/4 3% 951/, li»»/, 111% 134% 1 97. I"V, 223$-4§ n 184-Vi 37. 113 107%.$ 1141/, 187. W/u 11 13 75V. 47/|6 *Exdividend. 9% 13 76 Vor. koers heden niet off. New-Yorik 1.887/i6 1.88»/» Londen 6.737, 6.61 Berlijn 75.60 75.55 Parijs 3.82 3.73 Brussel (Belga) 32.14 32.UK Zürich 42.24 42.24 Kopenhagen 36.40 Stockholm 44.90 Oslo 42.80 tA-J.* uvuvto m

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2