TWEED KOFFERSCHRIJFMflCHIHES FRANKENBERG Falconmantels b.w.g.lienesch. Hermes-Baby 170.- Ciitiieital Continental f 85.- f95.- BERVOETS Adverteeren in de krant, Brengt IJ nader tot den klant. Stad. en OmgewtQ. VERRASSINGEN zijn het, stuk voor stuk, de nieuwe Fa 1 const weedom o dellen. Prettige verrassingen voor iedere dame van smaak die weet wat zij van een tweedmantel mag éischen. Modieus, chic, sportief en teges lijkertijd geklééd! Daarbij geschikt voor ieder weer, want stof en voering zijn beide op waterdichtheid gepons troleerd. Bekijkt U eens rustig, bij Uw winkelier, de nieuwe Falcons tweedsmantels. De mantel waar U over ges dacht hebt is er bij. Maar let op het zijden etiket, wanneer U een Falconstweed verlangt! f 22.50 f 24.50 26.50 een een $ïiêcon, mantel &a£coru jas dat gaat altijd samen ALKMAAR Langestraat 28. Telef, 2394. N- v- Tweed en Poplin in groote keuze voorradig. Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar. TWEEDE BLAD. i wcucoru model 340 model 350 Ziet onze etalage. In onzekere tijden is een veilige bewaarplaats voor effecten en andere waarden noodzakelijk. Uw Bank heeft daarvoor Safeloketten op billijke voorwaarden ter beschikking. MEN HEEFT MIJ GEZEGD, dat stokvisch voor heel gewone men- schen is. Is dat zoo? Antwoord: Heel gewone menschen zijn dikwijls zeer verstandig. Weet U wel, dat echte fijnproevers dol op een stokvischgerecht zijn? Vraagt receptenboekje en/of inlich tingen: Prop. Bur. voor Stokvisch, afd. L,Heerengr. 226, A'dam-C. DAGBLAD-RECLAME IS ACTUEEL. (Slot.) Propaganda. Het bestuur heeft het raadzaam en nood zakelijk geoordeeld op bescheiden wijze, een propaganda-campagne in te zetten,5 die het publiek in breede lagen door slag zinnen moet overtuigen van het nut en de werkzaamheid en onmisbaarheid van het instituut eener O.L.B. Een prijsvraag werd uitgeschreven, met als prijs een gratis jaar-abonnement op de O.L.B, voor zinnen, welke in de termen zou den kunnen vallen bij het gebruik voor de propaganda. Vijf slagzinnen vielen in de termen voor een bekroning en worden gere geld gebruikt. Twee dagbladen en één weekblad ter plaatse, met name de Alkmaarsche Courant, Het Volksblad en de Alkmaarsche Post, ne men geregeld de lijsten op van onze nieuwe aanwinsten. Dit geschiedt geheel belang loos. Vanzelfsprekend danken we de resp. redacties en administraties voor deze wel willendheid, die een stuk propaganda mede inhoudt. In de Militaire Tehuizen van alle rich tingen werden, zoo dat werd toegestaan, brochures gehangen ter opwekking van be zoek aan de O.L.B., terwijl eveneens de catalogus er werd neergelegd. Enkele zendingen boeken werden gezon den aan kampementen van militairen in af gelegen districten -van Noordholland. Deze geschenken (het betrof boeken, die uit de Leeszaal werden verwijderd of niet opgeno men) werden zeer op prijs gesteld. In samenwerking met de „Wereldbiblio theek" wordt jaarlijks een tentoonstelling georganiseerd van werken dezer instelling: ook in 1939 vond deze plaats tot wederzijd- sche tevredenheid. In het gebouw zelve vonden enkele ten toonstellingen plaats, welke, helaas slechts in bescheiden vorm, den invloed toonen, die de Leeszaal kan hebben op het goede boek en op de gebeurtenissen van literair of folkloristisch of ontspanningsgebied. Een Reistentoonstelling met gegevens over bekende landen en oorden in Europa voor toerisme op velerlei gebied werd tegen het aanbreken van de vacanties in de lees zaal samengesteld. St. Maarten (11 November) is een feest, dat vooral in Alkmaar en de Zaanstreek nog wordt gevierd. Dienaangaande werden gegevens uitgestald in de O.L.B. St. Nicolaas is de aangewezen tijd voor een keur van goede kinderboeken. Deze werden dan ook in allerlei genre's, met medewerking van een enkele firma op dit gebied, in de leeszaal getoond. Een kleine collectie kinderboeken getoond. Een kleine collectie kinderboeken uit de 19de eeuw liet de groote vooruitgang en selectie zien, die een ontwikkeling van honderd jaar luim had gebracht, zoowel naar inhoud als uitvoering! Voor diegenen, die in de Kerstdagen zoe ken naar verhalen voor gezin of club of vereeniging was een ruime keuze ter in structie op de tafels in de voorzaal. Twee herdenkingen, verbonden aan groote persoonlijkheden, waren aanleiding tot het toonen van hunne werken: Rodin en Nicolaas Beets (Hildebrand). De groote tentoonstelling te Amsterdam: „Rondom Rodin" liet ons een reeks studie- en geïllustreerde werken over den beroem den beeldhouwer neerleggen. Het is onze ervaring, dat velen gebruik maakten van het materiaal en den opzet hebben gewaar deerd. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de „Camera Obscura" heeft de leeszaal een kleine tentoonstelling georganiseerd. Door het huwelijk van Nic. Beets met jkvr. van Foreest van Heiloo („Boven Limmen ligt Heiloo, Waarom klopt het hart mij zoo?") was de aanleiding des te grooter hier ter stede een dergelijk plan te volvoe ren. Beets heeft contact gehad met de „Hei- looër Kring" van Hasebroek. Alle uitgaven van honderd jaar, van de eerste druk af tot de laatste jubileum-uitgave met de illustra ties van Jo Spier toe, waren onder de vele exemplaren van en over de „Camera Obscura" te vinden. Besluit. Aan de taak van de secretaresse, het ge ven van een overzicht van het wel en wee van de O.L.B. is een einde gekomen. Moge de indruk zijn gewekt, dat het bestuur in aanwijzende, maar vooral het personeel in daadwerkelijke en leidende functie eensge zind bereid is en doende de opgedragen taak te vervullen. Moge het zoo zijn, dat de bevolking van Alkmaar in alle geledingen de instelling ter zijde staat en door grooten toeloop van leden, den steun geeft, die noodzakelijk is voor verderen groei en bloei, die juist in deze moeilijke en vaak sombere tijden een instelling als de O.L.B. een onmisbare plaats in de samenleving geven. JEUGDREGISTRATIE. In veiiband met een d.d. 29 Jan. ontvan gen circulaire van den minister van sociale zaken over het instellen van bureaux voor jeugdregistratie, heeft, blijkens bijlage 29, de wethouder van Slingerland en de direc teur van het Bureau voor Sociale Zaken aan het departetment een onderhoud' ge had. Dit onderhoud vestigde bij hen de overtuiging dat ook Alkmaar zich in be ginsel bereid behoort te verklaren aan de jeugdregistratie haar medewerking te ver- leenen. B. eni W. stellen den raad voor te be sluiten aan den minister van sociale zaken mede te deelen dat Alkmaar daartoe be reid is. De organisatie zal dan zoo spoedig mo gelijk worden voorbereid. Er wordt op ge wezen, dat daarvoor over de lokaliteiten aan de Doelenstraat, welke aan de Arbei ders Jeugd Centrale in gebruik waren ge geven, beschikt zal worden. Een bureau voor jeugd registratie bestaat nl. uit een leider en één of meer assistenten. Dit bu reau licht alle namen van jongens van 14 tot en met 21 jaar uit de bevolkingsregis ters en vóór zoover zij niet schoolgaande zijn wordt van deze jongens een „staat van dienst" gemaakt en hun voorlichting gegeven bij de keuze van een beroep, ter wijl hen op verschillende mogelijkheden om niet doelloos rond te loopen wordt ge wezen. Voor de werkgevers biedt het werk aan het bureau het voordeel, dat zij betrouw bare inlichtingen krijgen bij sollicitaties van jonge mannen. Deze bureaux zijn o.i. van de grootste waarde voor hen die er aan te werk wor den gesteld. De praktijk heeft echter wel al geleerd, dat een werkgever voor zijn speciaal vak persoonlijk beter dt. geschikt heid van een gegadigde kan beoordeelen dan een ambtenaar dat kan doen voor alle vakken. Dezer dagen vervoegde zich een van onze kennissen zich met zijn 13-jarige zoon aan een bekend bureau voor beroeps keuze om zijn zoon te doen testen. Het eerste wat de leider van belang oordeelde was het inkomen van onzen vriend te weten om daarnaar het verschuldigde honorarium te bepalen', dat vooruit be taald moest worden. De jongen moest daarna verschillende handelingen verrich ten waarvan hij niets begreep. Toen de vader naar den uitslag informeerde, werd hem medegedeeld, dat daarvoor eerst het rapport van den onderwijzer verstrekt moest worden. De vader deelde mede, dat hij daar niets voor gevoelde, omdat hij juist die onderwijzer van animositeit tegenover zijn zoon verdacht. Van de regel werd echter niet afgeweken. De vader was 25 lichter geworden. Wat op papier is gesteld, ook al geschiedde dit door onbevoegden, blijft op deze papiere wereld den mensch hardnekkig vervolgen. De Amerikaansche methode, dat iemand, die zich als bekwaam voor eenig werk uitgeeft, maar moet too nen wat hij kan, lijkt ons de meest juiste. In 22 gemeenten heeft men echter reeds dergelijke bureaux ingesteld. De regeering wil ze, vergoed 50 van de kosten, zoo dat ook Alkmaar straks zoo'n bureau wel rijker zal worden. De KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8