CETA-BEVER Duitschland bezet Denemarken en Noorwegen. Duitsch memorandum aan Noorwegen en Denemarken. VOOR VUIL, VET, SNEER EN ZOOVEEL NEER DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 APRIL 1S40. Vervolg van pag. 1, le blad. De Duitschers bereikten in hun booten de Noorsche kust. Men weet niet, welke lading de Posidonia aan boord had. De kapitein is als gevangene aan boord van de duikboot gehouden. De Duitsche troepen in Denemarken. Volgens een nader bericht uit Kopenha gen rukt het Deensche garnizoen te Sonder- fcurg in noordelijke richting op. Drie Duit sche kruisers zijn de havens van Middel- fahrt binnengekomen. Zij zetten troepen aan land, die de aangrenzende straten be zetten. Minstens één zwaar kanon is ont scheept. In de Kleine Belt bevinden zich drie groote schepen, waarschijnlijk troepen transportschepen. Kopenhagen bezet? De Kopenhaagsche correspondent van de New York Times meldde hedenochtend vroeg, dat de Duitschers Kopenhagen bezet hebben. De correspondent meldde in zijn bericht, dat hij dit nieuws juist had kunnen doorgeven voor censuur was ingesteld. De New York Times meld, dat de Kopen haagsche radio in een bericht aan Mackay- Radio te New-York heeft medegedeeld, dat het station daar het „door Duitsche troepen bezet was" zijn uitzendingen staakte. De Columbia Broadcasting Company brak het programma te 4 uur plaatselijken tijd af en deelde mede, dat de inval in Denemar ken door de Deensche legatie te Washington bevestigd werd. De omroeper van de Co lumbia Broadcasting Company deelde me de, dat te 6.15 uur plaatselijken tijd de Duitsche autoriteiten te Berlijn nog steeds verklaarden, dat zij geen kennis droegen van eenige Duitsche actie tegen Denemar ken. Een mededeeling van Radio-Oslo. De radio van Oslo deelde vanochtend om 8 uur het volgende mede: „Duitsche vloot- strijdkrachten zijn vannacht ondanks het verzet van de Noorsche vloot en kustartil- lerie de Oslo-fjord binnengevaren. Horsten werd gebombardeerd en het fort van Bergen alsmede de stad zelf werden na verwoede gevechten door de Duitsche troepen bezet. Trondjem werd eveneens aangeval len en men gelooft, dat de stad door de Duitschers bezet is. Het fort Christiansand heeft eveneens aan Duitsche aanvallen blootgestaan. Op de stad is een luchtaanval onderno men. Te Eggersund zijn Duitsche troe pen aan land gezet. De Noorsche radio heeft voorts mede gedeeld, dat Duitsche troepen over de grens van Zuid-Jutland zijn getrokken. Algemeene mobilisatie in Noor wegen. De minister van buitenlandsche zaken Koht heeft vannacht de algemeene mobili satie afgekondigd. Oslo wordt ontruimd. Ondanks de vliegtuigen boven de stad blijft het radiostation van Oslo uitzenden. De bevolking wordt door de autoriteiten der luchtverdediging uitgenoodigd de stad té verlaten. Duitsche mijnen in Zweedsche wateren. De Duitsche radio voor de scheepvaart heeft omgeroepen, dat in alle belangrijke Zweedsche havens, alsmede in de havens van het Skagerak, vanmorgen vroeg door Duitschland mijnen zijn gelegd. Noorsche regeering heeft den geheelen nacht vergaderd. Zooals reeds medegedeeld, heeft de re geering, alsmede het Storting, zich uit Oslo naar Hamar teruggetrokken. Voor zijn vertrek verklaarde de mi nister van buitenlandsche zaken Koht, dat hij vannacht om vijf uur den Duit- schen ambassadeur te Oslo had ont vangen, die Noorwegen schriftelijk en mondeling had uitgenoodigd zich niet tegen de Duitsche bezetting te verzet ten. De Duitsche gezant voegde hieraan toe, dat hij het voor Noorwegen van het grootste belang achtte zich onder militair bestuur van Duitschland te plaatsen. De Noorsche regeering heeft den ge heelen nacht vergaderd om dit punt te bespreken. Na afloop der bijeenkomst verklaarde de regeering aan de Duit sche eischen niet te kunnen voldoen, daar zij deze in strijd achtte met de Noorsche souvereiniteit. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, heeft nog medegedeeld, dat de Duitsche gezant als motief opgaf, dat, als de Duitschers niet tot bezetting overgingen, de geallieerden dit zouden doen. „Wij geloo- ven niet", antwoordde Koht, „dat de geal lieerden voornemens zijn tot een dergelij- ken maatregel over te gaan. Wij hopen, dat de tegenwoordige toestand niet te lang zal duren". Mededeeling van Duitsche zijde. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: Sinds maanden probeeren Engeland en Frankrijk Scandinavië te maken tot een nieuw oor logsterrein tegen Duitschland. Ook de po ging van de westelijke plutocratieën zich te mengen in het Finsch-Russisch conflict, had o.a. tot doel, door de bezetting van Noor wegen de ijzer- en ertsmijnen in Britsche handen te krijgen, in ieder geval, den uit voer daarvan via Narvik te verhinderen. Het Russisch-Finsche vredesverdrag, dat door Engeland en Frankrijk zoo betreurd werd, liet de Britsche oorlogsstokers niet met rust, nieuwe wegen te zoeken om hun doeleinden te bereiken. De Duitsche regee- ring heeft dit streven aandachtig gevolgd. Het aantal der uitdagende neutraliteits- schendingen nam steeds meer toe. Reeds het geval met de „Altmark" toonde ook aan, dat in het bijzonder Noorwegen niet in staat is, krachtdadig tegen deze schen dingen op te treden. Sindsdien zijn nieuwe torpedeeringen in de Noorsche territoriale wateren voorgevallen. Als voorlooper van de voorgenomen be zetting van belangrijke steunpunten in Noorwegen, volgde gisteren het buitenwer king stellen van de Noorsche territoriale rechten door de Engelsche regeering. De regeering van Noorwegen heeft slecht geantwoord met een kalm pro test. De Duitsche rijksregeering even wel denkt er niet aan, ook van haar kant tegen deze Britsche schending van het volkerenrecht eveneens slechts te protesteeren. Zij heeft daarom met in gang van heden die stappen onderno men, welke noodig zijn om het noorden van Europa definitief te onttrekken aan de Britsche plannen tot uitbreiding van den oorlog. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Teneinde het hoofd te bieden aan den Britschen aanval op de neutraliteit van Denemarken en Noorwegen, heeft de Duitsche weermacht de gewapende bescherming van deze staten op zich genomen. Daartoe zijn hedenmorgen in beide landen sterke Duitsche strijd krachten van alle deelen der weer macht opgerukt, resp. aan land gezet. Ter bescherming van deze krijgsver richtingen zijn uitgebreide mijnver- sperringen gelegd. Qok Narvik bezet. Radio-Oslo meldt, dat de Duitschers ook de Noorsche havenstad Narvik bezet heb ben. Noorsche lotta's houden zich gereed. De centrale organisatie der Noorschs „lotta's" heeft tot alle aangeslotenen het verzoek gericht over de radio aandachtig de gebeurtenissen te volgen en zich gereed te houden om elk oogenblik te kunnen ver trekken. De Duitsche regeering heeft aan de Noor sche en aan de Deensche regeering het vol gende memorandum gezonden: Ondanks den oprechten wensch van het Duitsche volk en zijn regeering, met het Engelsche en Fransche volk in vrede en vriendschap te leven, en ondanks het ont breken van iederen redelijken grond tot een wederzijdschen strijd, hebben de macht hebbers in Londen en Parijs het Duitsche volk den oorlog verklaard. Met de ontkete ning van dezen door hen sedert lang voor bereiden, tegen het voortbestaan van het Duitsche rijk en het bestaan van het Duit sche volk gerichten aanvalsoorlog, hebben Engeland en Frankrijk ook tegen de neu tralen den zee-oorlog geopend. Terwijl zij aanvankelijk, met volkomen miskenning der primitiefste regels van het volkenrecht trachtten, de hongerblokkade tegen Duitsche vrouwen, kinderen en grijs aards in te stellen, onderwerpen zij tege lijkertijd ook de neutrale staten aan hun niets ontziende blokkademaatregelen. Het onmiddellijk gevolg van deze door Engeland en Frankrijk ingevoerde, in strijd met het volkenrecht zijnde, strijdmethoden, waaraan Duitschland met zijn afweermaat- regelen het hoofd moest bieden, was de zeer ernstige schade voor de neutrale scheep vaart en den neutralen handel. Daarenboven bracht dit Engelsch optreden het neutrali teitsbegrip zelve een vernietigenden slag toe. Van zijn kant heeft Duitschland er echter naar gestreefd, de rechten der neutralen te eerbiedigen door den zeeoorlog te beperken tot de tusschen Duitschland eri zijn tegen stander liggende zeegebieden. Daarentegen is Engeland met het doel het gevaar van zijn eilanden af te wenden en tegelijkertijd den handel van Duitschland met de neutralen onmogelijk te maken, meer en meer er toe overgegaan den zeeoorlog over te brengen tot de wateren der neutralen. In overeenstemming met deze echt-Brit- sche oorlogsvoering heeft Engeland in voort durend toenemende mate met flagrante schending van het volkenrecht ook in de ter ritoriale wateren en gebieden en gebieden van Denemarken en Noorwegen ter zee en in de lucht oorlogshandelingen gepleegd. Duitschland heeft deze ontwikkeling van den aanvang van den oorlog af voorzien. Het heeft door zijn binnen- en buitenlandsche economische politiek weten te verhinderen, dat de hongerblokkade, die Engel, tegen het Duitsche volk ten uitvoer heeft willen leg gen, en de pogingen den Duitschen handel met de neutrale staten onmogelijk te maken gelukt zijn. Hierdoor is de laatste maanden steeds dui delijke de volkomen mislukking van de Brit sche blokkade-politiek aan den dag getre den. Deze ontwikkeling alsmede het ont breken van kansen op succes van een recht- streekschen aanval op de Duitsche verster kingen in het westen en de in Engeland en Frankrijk voortdurend toenemende zorgen als gevolg van de geslaagde Duitsche tegen aanvallen ter zee en in de lucht hebben den laatsten tijd in toenemende mate er toe ge leid, dat beide landen trachten, met alle mid delen het oorlogstooneel naar het neutrale vasteland in en buiten Europa over te bren gen. Dat Engeland en Frankrijk hierbij in de eerste plaats het grondgebied van de kleine Europeesche staten op het oog hebben, spreekt overeenkomstig de Britsche traditie vanzelf. Volkomen openlijk hebben de Brit sche en Fransche staatslieden de laatste maanden de uitbreiding van den oorlog tot deze gebieden tot strategische grondgedachte van hun oorlogvoering geproclameerd. De eerste gelegenheid hiertoe bood het Rus sisch-Finsche conflict. De Britsche en de Fransche regeeringen hebben volkomen openlijk te kennen gegeven, dat zij bereid waren, zich met militaire strijdkrachten in het conflict tusschen de Sovjet Unie en Fin land te mengen en daarvoor het gebied der Noorsche staten als operatiebasis te gebrui ken. Alleen de tegen haar wenschen en ver wachtingen snel tot stand gekomen vrede in het Noorden heeft belet, dat zij destijds reeds aan dit besluit uitvoering gaven. Zoo de Britsche en Fransche staatslieden later verklaarden, dat zij het tenuitvoer leggen van de actie afhankelijk wilden maken van 25 et. BIJ DROGISTEN de toestemming der betrokken Noorsche staten, dan is dit een grove onwaarheid. De rijksregeering heeft het documentaire be wijs in handen, dat Engeland en Frankrijk gemeenschappelijk hebben besloten, de actie via het gebied der Noordsche staten even tueel ook tegen hun wil ten uitvoer te bren gen. Het beslissende punt is echter het volgen de: uit de houding van de Fransche en de Engelsche regeering voor en na den Rus sischFinschen vrede en uit de ter beschik king van de Duitsche regeering staande do cumenten blijkt onomstootelijk, dat het be sluit, Finland tegenover Rusland te brengen, daarenboven nog aan verdere plannen dienstbaar moest worden gemaakt. Het daarbij door Engeland en Frankrijk in Scandinavië nagestreefde doel is daaren boven en in de eerste plaats: 1. Duitschland door de bezetting van Narvik van zijn noordelijken ertstoevoer af te snijden en 2. Door ontscheping van BritschFran sche strijdkrachten in de Scandinavische landen een nieuw front te vormen om Duitschland van het noorden uit in de flank te kunnen aanvallen. Hierbij moeten de landen van het noor den voor de EngelschFransche troepen als gevechtsterrein dienen, terwijl den Noordschen volken volgens oude Engelsche traditie de rol van hulp- en soldenierstroe pen is toegedacht. Toen dit plan door den RussischFin schen vrede voorloopig verijdeld was, werd het de Duitsche regeering steeds duidelijker dat Engeland en Frankrijk bepaalde pogin gen ondernamen, om hun plannen binnen kort in anderen vorm te verwezenlijken. Voortdurend gedreven door den wensch een interventie in het Noorden voor te be reiden, hebben dan ook de Britsche en de Fransche regeering de laatste weken vol komen openlijk de stelling geproclameerd, dat er in dezen oorlog geen neutraliteit be hoeft te zijn en dat het de plicht der kleine landen is, daadwerkelijk deel te nemen aan den oorlog tegen Duitschland. Deze stelling werd door de propaganda der Westelijke mogendheden voorbereid en door steeds krachtiger wordenden druk op de neutralen gesteund. De concrete berichten over op handen zijnde landingspogingen der weste lijke mogendheden in Scandinavië hoopten zich den laatsten tijd steeds meer op. Zoo nog de geringste twijfel mocht be staan omtrent het definitieve besluit der westelijke mogendheden in het Noorden te intervenieeren, dan is deze de laatste dagen wel definitief weggenomfen: De Duitsche regeering is in het bezit gekomen van onbe twistbare bewijzen, dat Engeland en Frank rijk voornemens waren, reeds binnen en kele dagen bij verrassing bepaalde gebie den der Noordsche staten te bezetten. De Noordsche staten hebben van hun kant zich niet alleen niet verzet tegen den overval van Engeland en Frankrijk, doch zelfs de ergste inbreuken op hun souvereine rech ten zonder dienovereenkomstige tegenmaat regelen geduld. De Duitsche regeering moet derhalve aannemen,dat de Koninklijke Noorsche re geering eenzelfde houding aannemen zal ten aanzien van de_ acties van Engeland en Frankrijk, die thans in de bedoeling liggen en elk oogenblik en uitvoer kunnen worden gelegd. Doch zelfs wanneer de Koninklijke Noorsche regeering bereid zou zijn, tegen maatregelen te nemen, dan is het de Duit sche regeering duidelijk, dat de Noorsche strijdkrachten niet voldoende zouden zijn om aan de BritschFransche acties met succes het hoofd te kunnen bieden. In deze beslissende phase van den strijd om het bestaan, die Engeland en Frankrijk Duitschland hebben opgedrongen, kan de Duitsche regeering echter onder geen voor waarden dulden, dat Scandinavië door de W.-mogendheden tot gevechtsterrein te gen Duitschland gemaakt en het Noorsche volk, het direct of indirect, voor den oorlog tegen Duitschland misbruikt wordt. Duitschland is niet bereid, zulk een verwezenlijking der plannen van zijn tegenstanders werkloos af te wachten of te aanvaarden. De Duitsche regeering heeft derhalve vandaag bepaalde mili taire operaties ingeleid, die tot bezetting van strategisch belangrijke punten op Noorsch staatsgebied zullen leiden. De Duitsche regeering neemt daarmede voor den duur van den oorlog de bescher ming van het koninkrijk Noorwegen op zich. Zij is vast besloten, van nu af aan met alle machtmiddelen den vrede in het Noor den tegen iederen Britsch—Franschén aan val te verdedigen en definitief te waarbor gen. De Duitsche regeering heeft deze ont wikkeling niet gewild. De verantwoorde lijkheid daarvoor dragen alleen Engeland en Frankrijk. Beide staten verkondigen wel op huichelachtige wijze de bescherming der kleine landen. In waarheid echter overwel digen zij deze, in de hoop, daardoor hun te gen Duitschland gerichten, dagelijks ooen- lijker verkondigden vernietigingswil te kun nen verwezenlijken. De Duitsche troepen betreden den Noorschen bodem derhalve niet in vijandelijke gezindheid. Het Duitsche opperbevel is niet voornemens, de door de Duitsche troepen bezette punten als opera tiebasis voor den strijd tegen Engeland te gebruiken, zoolang het niet door maatrege len van Engeland en Frankrijk hiertoe ge dwongen wordt. De Duitsche militaire ope raties hebben uitsluitend ten doel de bevei liging van het Noorden tegen het plan eener bezetting van Noorsche steunpunten door BritschFransche strijdkrachten. De Duitsche regeering is er van overtuigd, dat zij met deze actie tegelijkertijd ook de be langen van Noorwegen dient. Want deze beveiliging door de Duitsche weermacht biedt den Scandinavischen be volking den eenigen waarborg dat hun lan de niet tijdens deze oorlog toch nog tot slag veld en tooneel van wellicht vreeselijke ge vechtshandelingen worden. De Duitsche regeering verwacht derhal ve, dat de Koninklijke Noorsche regeering en het Noorsche volk begrip zullen toonen voor het Duitsche optreden en zich er niet tegen zullen verzetten. Alle tegenstand moet en zou door de Duitsche strijdkrach ten met alle middelen gebroken worden en daarom slechts tot een volkomen nutteloos bloedvergieten leiden. De Koninklijke Noor sche regeering wordt derhalve verzocht met den grootsten spoed alle maatregelen te ne men om te waarborgen, dat het optreden der Duitsche troepen zonder wrijving en moeilijkheden kan geschieden. In den geest van de van oudsher bestaande goede DuitschNoorsche betrekkingen verklaart de Duitsche regeering aan de Koninklijke Noorsche regeering, dat Duitschland niet voornemens is, door zijn maatregelen de territoriale onschendbaarheid en politieke onafhankelijkheid van het koninkrijk Noor wégen thans of in de toekomst aan te tas ten. Hetzelfde memorandum heeft de Ko ninklijke Deensche regeering ontvangen. Duitsch legerbericht over operaties in Scandinavië. Het opperbevel der weermacht publiceert de volgende speciale berichten.: Dinsdagochtend vroeg hebben Duitsche gemotoriseerde troepen en pantserstrijd krachten de DuitschDeensche grens nabij Flensburg en Tondem overschreden en zij rukken thans over Apenrade en Esbjerg naar het Noorden op. Bij het aanbreken van den dag zijn Duitsche troepen ontscheept in de Kleine Belt nabij Mittelfahrt, waar zij op de brug over de Belt hebben bezet. Duitsche zeestrijdkrachten zijn de Groote Belt binnengedrongen en hebben te Kor- soer en Nyborg troepen ontscheept. Van Warnemünde uit zijn met het veer troepen en een pantsertrein te Gjedser aan "land gezet, vanwaar zij den opmarsch naar het Noorden zijn begonnen. Tegelijkertijd is de brug te Vordingborg in het Zuidelijk deel van het eiland Seeland bezet. Duitsche troepen zijn bij het aanbreken van den dag te Kopenhagen ontscheept. De Citadel en het radiostation werden bezet. Sedert acht uur bevindt de geheele stad zich in Duitscho handen. Fort in Oslofjord bood verzet. De Duitsche oorlogsschepen, die vannacht de Oslofjord zijn binnengevaren, hebben krachtigen tegenstand ontmoet van het fort dat den ingang van de fjord beschermt. Alvorens door te varen tot binnen in de fjord, hebben de Duitschers een twintigtal man aan land gezet te Valloe nabij Toens- berg. Op de Noorsche kust werd een kanon schot gelost, waarop de Duitschers evenwel niet antwoordden. De bevolking van Valloe heeft de plaats verlaten en is uitgeweken naar Toensberg. Ook wordt gemeld, dat de Duitschers Narvik bezet hebben en dat zij den toegang tot de Vaesfjord bewaken. Luchtaanvallen op Oslo. Naar uit Parijs we~d gemeld zijn op Oslo luchtaanvallen ondernomen. De radio van Oslo deelt mede, dat de Duitschers ook Trondjem hebben bezet. Duitsche eisch aan Noorwegen werd afgewezen. Noorsche kringen in Londen hebben een officieete mededeeling uitgegeven van den volgenden inhoud: De Duitsche gezant in Oslo heeft vandaag om 4.30 uur een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken van Noorwegen en van hem geëischt, dat Noor wegen zich onder Duitsch bestuur zou stel len. Indien deze eisch niet werd ingewilligd, zou alle tegenstand gebroken worden. Deze eisch werd afgewezen en de vijandelijkhe den zijn begonnen. Duitsche mijnen aan de Noorsche kust. De Duitsche radio deelt mede, als waar schuwing aan de scheepvaart, dat mijnen gelegd zijn voor alle belangrijke havens aan de westkust van Noorwegen, alsmede in het Skagerrak. De mededeeling zegt, dat de mijnen gelegd zijn in het gebied tus schen Lindesnaes, Lodbjerg, Flederoey en Fandneshage. Roosevelt ijlings naar Washington President Roosevelt werd kort voor vier uur gewekt, waarna hy terstond in kennis werd gesteld van de jongste gebeurtenissen in Europa. Speciale maatregelen werden ge troffen om den president in een extra- trein snel naar Washington te brengen. Ook het Britsche oorlogskabinet komt bijeen. De gezant van Noorwegen heeft een be zoek gebracht aan den Britschen minister van buitenlandsche zaken. Nog hedenmor gen komt het Britsche oorlogskabinet bij een. De bezetting van Denemarken geschiedde in enkele uren. De Amerikaansche radiostations verstrek ken bijzonderheden over de bezetting van Denemarken. Zij was binnen enkele uren en zonder eenig incident voltooid, als ge volg van een gisteravond door het Deensche kabinet genomen besluit, geen tegenstand ta bieden aan het Duitsche ultimatum, waarin de bezetting van Deensch gebied werd geëischt. Een lid der Deensche legatie in Washing ton heeft verklaard: De invasie van Denemarken door Duitsch land is een schok voor alle Denen. De inva sie is bijna ongelooflijk, want zij is door niets uitgelokt. Nog slechts een jaar gele den heeft Denemarken aan Duitschland verzekerd dat het niet zou deelnemen aan eenig anti-Duitsch blok, en dat het een in vasie van zijn grondgebied niet zou toela ten. Duitschland van zijn kant heeft toen toegezegd, het Deensche grondgebied te zullen eerbiedigen. DuitschDeensche onderhandelingen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naar wij uit Kopenhagen vernemen, zijn onderhandelingen gevoerd tusschen de Duitsche en Deensche autoriteiten. De Deensche autoriteiten hebben hun meest volledige loyauteit toegezegd. De Deensche Radio zendt zijn gewone programma uit. De Kopenhaagsche dagbladen verschijnen. De stad is volkomen rustig. Het aspect van de stad is in niets veranderd. De Duitsche troepen zijn op bepaalde punten geconcentreerd. Incidenten hebben zich nergens voorgedaan. Volgens in Ko penhagen ontvangen berichten is ook de bezetting van Jutland zonder eenig incident verloopen. De Duitsche troepen zijn op het oogenblik op weg naar Aalborg. Officiëele Engelsche mededeeling. Het Britsch departement van buitenland sche zaken deelt mede: ,JDe Engelsche regeering en de Fran sche regeering hebben besloten terstond haar vollen bijstand te verleenen aan Noorwegen en zij hebben te kennen ge geven, dat zij den oorlog in volledig deelgenootschap met dit land zullen voeren. De noodzakelijke militaire en vlootmaatregelen worden dienovereen komstig genomen in samenwerking met de Fransche regeering". Oproeping van lichtingen in Zweden. Naar in Helsinki vernomen wordt zou Zweden overgaan tot de oproeping van ver scheidene lichtingen. Duitsche oproep aan de weermacht en bevolking van Noorwegen. De Duitsche bevelhebber, generaal von Falkenhorst„ heeft een oproep tot de weer macht en de bevolking van Noorwegen ge richt, aldus bericht het D. N. B. In dezen oproep wordt onder verwijzing naar de bekende EngelschFransche plan nen jegens Noorwegen en Denemarken verklaard, dat Duitschland besloten heeft den Engelschen aanval voor te zijn en met zijn machtsmiddelen de bescherming der neutraliteit van de Koninkrijken Noorwegen en Denemarken zelf op zich te nemen en daarmee definitief veilig te stellen voor den duur van den oorlog. Het is niet het voornemen der Duitsche regeering om zich daardoor een steunpunt voor den strijd tegen Engeland te verschaf fen, maar uitsluitend te verhinderen dat Scandinavië tot het slagveld der Engelsche oorlogsuitbreiding wordt. Tot dit doel, aldus de oproep verder hebben heden morgen sterke Duitsche strijdkrachten de militair-belangrijke objecten van Noorwe gen en Denemarken in bezit genomen. Over dezen maatregel zijn op het oogenblik onderhandelingen betreffende overeenkom sten tusschen de Duitsche rijksregeering en de Koninklijke Noorsche regeering gaande. Deze zullen het bestaan van het Koninkrijk, het behoud van zijn weermacht, de vrijheid van het Noorsche volk en de toekomstige onafhankelijkheid van dit land in vollen omvang respecteeren en veilig stellen. Tot de afsluiting van deze onderhande lingen moet van het inzicht der weermacht evenals van het verstand en den goeden wil der bevolking en van alle bestuursdiensten verwacht worden dat zij iederen passieven tegenstand achterwege laten. Het zou vol komen nutteloos zijn en de tegenstand zou slechts met alle machtsmiddelen worden ge broken. Derhalve worden alle militaire en civiele dienstinstanties opgeroepen onmiddellijk contact te vestigen met de Duitsche mili taire bevelhebbers. Laat de bevolking haar gewonen dagelijkschen arbeid verrichten en er zorg voor dragen dat orde en rust wor den behouden. Voor de beveiliging van het land echter tegen Engelsche aanvallen zal van nu af de Duitsche weermacht zorg dra gen. Een soortgelijke oproep heeft de Duitsche bevelhebber, generaal Kaupisch, gericht tot de weermacht en de bevolking van Dene marken. Bedrijvigheid in Downingstreet. De berichten uit Scandinavië brachten de Britsche ministers reeds vroeg naar Dow ningstreet. De vergadering begon om half negen. Ook generaal Ironside en admiraal Dudley Pound waren aanwezig alsmede luchtmaarschalk Newall en generaal Ismay. Bedrijvigheid aan de Quai d'Orsay. Vanmorgen om 7 uur riep Renauyd, die zich den geheelen nacht van de ontwikke ling der situatie op de hoogte had laten hou den, de drie ministers voor de verdediging, Daladier, Campinchi en Eynac naar de Quai d'Orsay, alsmede de drie groote mili taire chefs, de generaals Gamelin, Vuille- min en admiraal Darlan, en Badouin, de se cretaris van het oorlogskabinet. Na gecon fereerd te hebben, begaven de ministers zich naar het Elysee, waar het oorlogscomité on der leiding van president ebrun vergaderde. De zitting eindigde om 11 uur. De Noorsche gezant op het Foreign Office. Om half elf vanmorgen bevond de Noor sche gezant zich op het Foreign Office, waar hij de officieele berichten ter kennis bracht, die hij uit Oslo had ontvangen en waar hij van gedachten wisselde over de maatrege len, die in verband met het Duitsche optre den kunnen worden genomen. De ontruiming van Oslo. Uit Oslo wordt gemeld: Het bevel van de passieve verdediging deelt mede, dat Oslo vandaag en morgen ge heel zal worden geëvacueerd. Duitsche oor logsschepen hebben een gevecht geleverd met het fort Oskarsborg. Een schip werd daar gestationneerd, de anderen voeren door naar Oslo. Christiansund is geëvacueerd. Officieel Engelsche verklaring. In de hedenmorgen door het Britsche de partement van buitenlandsche zaken uitge geven mededeeling wordt o.a. gezegd: De Duitsche verklaring volgens welke de actie van Duitschland een beantwoording vormt van de stappen, genomen door de Fransche en Engelsche regeeringen, zal nie mand om den tuin leiden. Een zoo veelom vattende operatie, welke een gelijktijdige landing met zich brengt in een aantal Noor-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9