Myro, Churchill bespreekt het oorlogsgebeuren in het Lagerhuis. Alle Duitsche schepen in het Skagerrak en het Kattegat zullen tot zinken worden gebracht. Is de roekelooze actie van Hitier het voorspel van grootere gebeurtenissen ie land WAAG UW GEZONDHEID NIET De Noren helpen mee aan de bevrijding van hun vaderland. De mobilisatie duurt voort. Geen officieeie oorlogstoestand, volgens Berlijn. De toestand ir DERDE BLAD. DERDE BLAD Voor de zitting van het Britsche Lager huis bestond een zeer groote belangstel ling, vooral met het oog op de verklaring die Churchill zou gaan afleggen, In de loge der diplomaten bevonden zich de ambassadeurs van Polen, België, Spanje, de U.S.SR, en de Vereeraigde Staten, even als de gezanten van Nederland, Est land, Zweden, Zuid-Slavië, Finland. Ook de eerste secretaris der Noorsche le gatie bevond zich in de diplomaten-loge. Churchill werd met donderende toejuichin gen ontvangen, toen hij de zittingszaal betrad. De spanning en de onnatuurlijke kalmte der paar laatste weken, zoo zeide hij, is Maan dagmorgen verbroken door den Duitschen aanval op Noorwegen en Denemarken. Deze misdaad was natuurlijk lang en uitvoerig voorbereid en werd feitelijk in de laatste week van Maart in beweging gebracht. Gedurende verscheidene maanden heb ben wij inlichtingen ontvangen over groote aantallen Duitsche koopvaardijschepen die uitgerust werden als transportschepen en over talrijke kleine schepen, die bijeen werden gebracht in de Oostzeehavens en in de mondingen van de Elbe. Welk land zou gekozen worden? Niemand echter kon zeggen, of zij ge bruikt zouden worden of tegen welk vreedzaam land zij zouden worden ge bruikt. Nederland. Denemarken, Noorwegen en Zweden schenen allen even blootgesteld te zijn aan een plotselingen brutalen, gril lagen en in ieder geval onuitgelokten aan val. Welk van deze landen gekozen zou worden als eerste slachtoffer of wanneer de eerste slag geslagen zou worden, bleef onvermijdelijk een zaak van zuivere ver onderstellingen. De nationaal-socialisti- sche regeering is gewoon om door al haar kanalen een voortdurende stroom van be dreigingen en geruchten te verspreiden. Alle kleine landen aan de Duitsche grenzen zijn nog in een hoogen staat van alarm. Zelfs de neutralen die Duitschland van de grootste hulp zijn geweest, konden geenerlei zekerheid gevoelen, dat zij niet zonder reden of zonder waarschuwing zouden worden aangevallen. De vrees was derhalve algemeen, in al deze ongelukkige landen, en niemand hunner en ook nie mand van ons kon zeggen, wie van hen als volgende verslonden zou worden. In de vroege uren van Maandagochtend vernamen wij, dat Noorwegen en Dene marken de ongelukkige nummers hadden getrokken in deze sinistere loterij. Dene marken had bijzondere redenen voor on gerustheid, niet alleen omdat het de meest nabije en zwakste van de Duitsche naburen was, maar ook omdat het kortgeleden een verdrag met Duitschland had gesloten. (Hilariteit), dat het land voor iedere mo lestatie waarborgde. De buitengewone vorm van de Noorsche westkust geeft 'n corridor of gedekten weg waardoorheen de neutrale handel en Duit sche schepen van alle soorten af en aan konden varen. Oorlogsschepen voeren af en aan, zooals zij dit passend achtten. Duikbooten maakten er gebruik van en koopvaarders trachtten langs dezen- weg over een lengte van achthonderd mijlen Duitschland te bereiken. Er is geen groo- ter belemmering geweest voor de blok kade van Duitschland dan deze Noorsche corridor. In den vorigen oorlog waren de gealli eerden van gevoelen, dat zij zoo groot let sel kregen van dezen gedekten weg dat de Britsche, Fransche en Amerikaansche re geeringen tezamen de Noorsche regeering ertoe brachten een mijnveld te leggen in haar territoriale wateren, dwars over den gedekten weg om duikbooten te verhin deren misbruik te maken van dit kanaal. Op een eigen mijnenveld aange drongen. Het was niet anders dan natuurlijk, dat de admiraliteit van den aanvang van de zen oorlog af dit moderne en zeer respec tabele precedent ter kennis heeft gebracht van de Britsche regeering en dat wij er op ■aandrongen, dat ons vergunning zou wor den gegeven een eigen mijnenveld te leggen in de Noorsche wateren. Het was niet meer dan natuurlijk dat de regeering lang uiterst schoorvoetend is geweest om zich het verwijt op den hals te halen zelfs van een technische schending van het volkenrecht. Geleidelijk echter nam de overtuiging toe, dat toe te staan, dat dit verkeer voortging, beteekende een onbehoorlijker last te leggen op de gealli eerden. Er werd derhalve tenslotte besloten de gewetensbezwaren hebben nadeel ver oorzaakt, terwijl zij ons tezelfdertijd eer aandoen dit verkeer te verbreken en het de open zee te doen opvaren. Er kan buiten twijfel bewezen worden, dat de Duitsche actie niet alleen bijna- een maand tevoren haar voorbereidingen had getroffen, maar dat de feitelijke bewegin gen der troepen en schepen aar-gevangen was, voordat de Britsche en Fransche mij nenvelden werden gelegd. Leege ertsschepen naar het Noorden. Zij besloten in de laatste week van Maart om gebruik te maken van den Noorschen corridor .ten einde leege ertsschepen naar het noorden te zenden gevuld met militaire voorraden, en met Duit sche soldaten, die onder de dek ken waren verborgen, met het doel om op een gegeven moment ver schillende havens op de Noorsche kust in te nemen. Wij hebben de diepste sympathie met het Noorsche volk (toejuichingen). Wij hebben het verschrikkelijk dilemma, waar in het was geplaatst, begrepen. Zij hoopten waar geen hoop meer was, dat hun vrijheden en bestaan niet zou worden weggenomen door vreemde tyran- nen. Deze hoop echter is vergeefsch ge weest. Wij zullen den oorlog gemeenschappelijk met hen voeren en alleen dan vrede slui ten, wanneer hun rechten en vrijheid zijn hersteld. (Toejuichingen). Hun groote, wilde, bergachtige land, is schaarsch bevolkt en ruw en vol plaatsen, waar vrije man nen beschutting kunnen vinder en strijden. Zij moeten in staat zijn om een krachtigen en lang durigen weerstand te handhaven tegen hen, die hen willen onder werpen aan hun tyrannie. Deze Noorsche episode vormt eei voor beeld voor andere neutrale landen voor het gevaar der veronderstel ling, dat vriendschappelijke be trekkingen met Duitschland of vriendschappelijke verzekeringen van Duitschland, of verdragen van eenlgerlei aard niet de geringste bescherming bieden tegen een moorddadigen aanval op het oogeniblik, dat Duitschland denkt er voordeel uit te kunnen trekken. Wanneer de Noorsche regeering in ver trouwelijke betrekkingen met ons was ge treden, zou het zeer gemakkelijk zijn ge weest om haar tijdiger en meer van pas steun te verleenen, dan thans mogelijk is. Ik vertrouw, dat het feit, dat de strikte inachtneming der neutrali teit door Noorwegen een oorzaak is tot het leed, waaraan het thans is blootgesteld en oorzaak van de be perkingen der hulpverleening, die' wij thans kunnen bieden, overdacht zal worden door andere landen, die morgen of over een week of een maand zelf het slachtoffer kunnen blijken van een even uitgebreid uit gewerkt plan voor hun vernieling en slavernij. Wat doet de vloot. Ik kom thans tot hetgeen in sommige krin gen is gevraagd, nl. wat doet de vloot? Ik zal trachten daar zoo goed mogelijk op te antwoorden, maar het huis zal niet van mij verwachten, dat ik den sluier oplicht, die behoorlijk de toekomstige operaties of de thans gaande zijnde 'operaties moet bedek ken. Wij hebben er aan gewerkt om Scapa Flow tot een veilig en zeker thuis voor de vloot te maken. Ongeveer vijf weken geleden is de thuisvloot teruggekeerd naar Scapa Flow en is daar sindsdien gebléven of heeft van daar geopereerd. Er zijn talrijke luchtaanvallen onderno men, maar wij hebben thans zeer krachtige luchtafweerbatterijen in actie en ook andere defensie-methoden. Sinds vele weken, is met een uitzondering van weinig belang in Scapa Flow geen en kel schip "getroffen. De batterij en, tezamen met het vlootgeschut, kunnen verreweg het zwaarste luchtafweer ter wereld geven. Bij den laatsten aanval, die gisteravond ge pleegd werd, vielen zestig vliegtuigen in op eenvolgende reeksen aan zonder de minste schade aan te richten, ofschoon zij minstens zes toestellen verloren. De vloot was in een oogenblik gereed in Scapa Flow, toen wij Zondagnacht van onze luchtverkenningen, die over de geheele Noordzee gaan, het bericht ontvingen, dat een Duitsche slagkruiser met een aantal andere kruisers en destroyers zeer snel in noordelijke richting voeren. De opperbevel hebber stak terstond in zee om ze op te zoe ken en ze tot een gevecht .te brengen. Te zelfdertijd en onafhankelijk daarvan naderde een sterke Britsche vlootmacht Narvik om een mijnveld te leggen buiten de Noorsche kust voor het omschreven doel. De destroyer Glowworm, voer in noordelijke richting, om zich bij de strijdmacht te voegen, toen hij om acht uur des morgens eerst een en vervolgens twee vijandelijke des troyers zag, waarmede hij den strijd aanbond. Daarop meldde hij, dat onbekende vijandelijke schepen in het noorden waren verschenen. Deze berichten werden na elkan der door ons ontvangen met tus- schenpoozen van enkele minuten, maar het laatste bericht eindigde plotseling en wij kunnen daaruit slechts de gevolgtrekking maken, dat de Glowworm tot zinken is ge bracht door veel sterkere vijande lijke strijdkrachten. Er is echter geen reden, waarom niet een groot deel der bemanning zou zijn gered. Sindsdien ging de strijd nacht en dag zonderophouden voort, zoo als hij thans nog voortgaat. Een groot deel van wat geschied is en zelfs meer dan dat, is door de dag bladen gemeld. Wij hebben havens op de Noorsche kust, waarvan mel ding gemaakt is, niet bezet. Dit zijn geruchten uit neutrale bron. Duitsche oorlogsschepen ontsnapten. Maandagmorgen zag het er naar uit, alsof de vijandelijke strijdkrachten, die de Glow- ^LS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden eJ» rugpijn, •pit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedfiltreerende organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, einde Jaren bekend als het diuretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft worm tot zinken hadden gebracht en waar bij zich 'n Duitsche slagkruiser en andere vij andelijke schepen bevonden, gevangen zou den worden tusschen onze strijdkrachten in het noorden en het hoofddeel der thuisvloot, die beide sterker waren. Zij ontsnapten ech ter. Dinsdag kruiste de vloot naar het Z., ongeveer ter hoogte van Bergen, toen zij voortdurend door Duitsche vliegtuigen werd aangevallen. De gebruikelijke verhalen wer den door de Duitsche zenders uitgegeven, over tot zinken brengen of ernstig bescha digen van verscheidene slagschepen en kruisers. In feite echter werden twee krui sers licht beschadigd, waarvan hun werk geen hinder ondervindt. Een zeer zware bom trof het vlaggeschip Rodney, maar zijn zeer sterk dekpantser bood weerstand aan den schok. De kruiser Aurora werd vijf maal ver geefs aangevallen. De torpedojager Gurka zonk na 4y, uur in welken tijd bijna de ge heele bemanning werd gered, ofschoon wij niet beschikken over een volledige lijst. Dien zelfden middag bracht de destroyer Zulu een Duitsche duikboot buiten de Or kaden tot zinken. Intusschen zag bij het aanbreken van den Dinsdagochtend de Renown, een, van onze slagkruisers, in de verte de „Scharnhorst" en een kruiser van 10.000 ton, die klaar blijkelijk den vorigen dag met de strijd krachten was meegekomen. Er stonden een hooge zee en een woedende storm maar on ze slagkruiser opende het vuur van een af stand van 18.000 yards, waarop de vijand na drie minuten antwoordde. Hij wendde zich terstond af en na negen minuten nam de Renown treffers waar op den voorsten bovenbouw van den Duitschen slagkruiser en zijn geheele bewapening hield op te vu ren. De snelheid van de Duitsche slagkrui ser was zeer groot en de Renown moest 24 knoopen varen door een zware zee. Nog weer twee minuten later werd een vertica le rookzuil waargenomen van een mogelij ken tweeden treffer op de Scharnhorst, die terstond met groote snelheid wegvoer. De 10.000 tons kruiser trok een rookgordijn voor de Scharnhorst en beide schepen trok ken zich met groote snelheid terug. Ten slotte slaagden zij er tot mijn spijt in weg te komen. Vervolgens gaf Churchill een beschrij ving van den slag in de Westfjord Dins dagavond, zooals reeds door Chamberlain was gegeven. Verder besprak Churchill den aanval van twee groepen van 12 vliegtuigen op twee Duitsche kruisers in de fjord van Bergen, welke de Duitsche troepen, die daar geland waren, dekten. Een van deze kruisers werd getroffen en sindsdien is er niets meer van gezien. Gisteravond zijn drie treffers ge plaatst op den tweeden kruiser in Bergen. Later werd gemeld, dat van dezen kruiser alleen nog maar een olievlek was te zien. Voorts werden vijandelijke schepen in de haven van Drontheim aangevallen, in de hoop een kruiser van de Hippeklasse te treffen, die zich daar moest bevinden, maar die des nachts vertrokken was. Een torpe dojager werd echter door een torpedo ge troffen. Zijn rede vervolgende, zeide Churchill: Naar mijn meening, heeft Hitier een ern stige strategische dwaling begaan door den oorlog zoo ver naar het Noorden uit te breiden en de Scandinavische volken uit hun houding van neutraliteit te' dringen. De vermaledijde Corridor is thans voor altijd gesloten. Wij zullen van de Noorsche kust nemen, wat wfj willen met een enorme vergrooting en verbetering van de doeltreffendheid on zer blokkade. Wij bezetten ook de Faroer, die aan Denemarken behooren, en een stra tegisch punt vormen van groot belang. IJsland is als het ware een dominion van het Koninkrijk Denemarken. Al wat ik voor 't oogenblik kan zeggen is, dat geen Duitsch schip zal worden toegestaan er ongestraft te komen. Een groote fout van Hitier. De marine is van meening, dat wij door hetgeen in Scandinavië en in de noordelijke wateren is gebeurd, in strategisch en mili tair opzicht ten zeerste hebben gewonnen. Ik zelf ben van meening, dat de actie van Hitier Scandinavië binnen te vallen, een even groote strategische en politieke fout is als die, welke Napeleon heeft gemaakt toen h(j Spanje binnenviel. Hitier heeft de doeltreffendheid van de geallieerde blokkade vrijwel verdubbeld. De vloot der geallieerden is veel sterker dan de Duitsche marine. Vier Duitsche kruisers bijna de helft van de totale voor-oorlogsche en veel meer dan die der bestaande sterkte in kruisers zijn tot zinken gebracht benevens een aantal Duit sche torpedojagers en verscheidene duik booten. De Duitsche marine moet als ernstig ver minkt worden beschouwd. Alle Duitsche schepen in het Skagerak en het Kattegat zullen tot zinken worden ge bracht als de gelegenheid ons gunstig ge zind is. Wij zullen den vijand niet toestaan zijn legers aan de andere zijde van deze wateren ongestraft te ravitailleeren. Tot nu toe zijn reeds een tiental schepen, waaronder van groote tonnage in het Kat tegat of andere deelen van de Noordzee of bij pogingen de te Narvik aan land gezette troepen te ravitailleeren, tot zinken ge bracht of buitgemaakt. Omtrent den Noorschen tegenaanval op Narvik zeide Hambro in zijn verklaring o.a., dat de Noorsche troepen na de arrestatie van Sundlo met zulk een snelheid aanvie len, dat de Duitschers aanvankelijk niet den tijd hadden om te schieten. Na zich hersteld te hebben gingen zij op hun beurt over tot een aanval op de Noorsche strijdkrachten, die'zich langs de spoorlijn van Narvik naar Zweden terugtrokken. De Noren verscho len zich in het bosch langs de spoorlijn en openden van daaruit plotseling het vuur op de oprukkende Duitschers. Deze trachtten daarop langs den spoorweg in de richting van Zweden te vluchten, doch kleine groep jes Noorsche soldaten, die zich dichter bij de grens bevonden, konden op tijd gewaar schuwd worden en braken over eenigen af stand de rails op. Hierop vluchtten de Duit schers in het bosch. Finsche vrijwilligers voor Noorwegen. De Noorsche legatie in Helsinki meldt, dat vrijwilligers in grooten getale toestroomen om voor Noorwegen te strijden. Hambro heeft de legaties in Helsinki en Stockholm ervan in kennis gesteld, dat de Noorsche regeering met erkentelijkheid vrijwilligers aanvaardt, en heeft instructies gegeven over de manier, waarop de vrijwilligers naar Noorwegen zouden kunnen worden gezon den. Een verklaring van Koht. De Noorsche minister van buiten- landsehe zaken, Koht, heeft tegen over het blad Dagens Nyheter ver klaard: „De strijd is begonnen. Wij zullen er alles op zetten om onze tijdelijke verliezen in te halen. Het geheele Noorsche volk staat achter de regee ring. Wij zijn in oorlog met Duitschland en bijgevolg zijn wij de bondgenoot van alle landen, die met Duitschland in oorlog zijn. Wij weten, dat de ge heele natie haar vrijheid wenscht te behouden. Geen bedreigingen, lucht aanvallen of kanonnen kunnen ver andering brengen in dezen wensch". Bergen in Noorsche handen? Volgens gister uit Stockholm gegeven be richten is Bergen in Noorsche handen, ter wijl de sterkten aan den ingang van de haven door de Duitschers bezet gehouden worden. Commandant van de Noorsche land macht benoemd. De inspecteur-generaal van de Noorsche infanterie, generaal Otto Ruge, is tot com mandant van het Noorsche landleger be noemd. Dutsche opmarsch in Oestlandet tot staan gebracht. In draadlooze mededeelingen, welke te Stockholm zijn opgevangen van de radiostations Bodö en Trom- sö, wordt gezegd, dat de Duitsche opmarsch in de provincie Oestlan det is tot staan gebracht. De zqne der Duitsche operaties is beperkt -tot de omgeving van de Oslofjord. Het gerucht, dat twee Noorsche batal jons zich zouden hebben overge geven, wordt tegengesproken. De situatie bij Drontheim. Het dagblad Landes Tidningen meldt, dat de geruchten volgens welke de Duitschers van Drontheim langs den spoorweg naar Zweden oprukken, ongegrond zijn. Bij Hell, in de buurt van Drontheim, zijn Duitsche oorlogsschepen te zien. Men ge looft, dat zij de fjord, welke door Britsche zeestrijdkrachten wordt bewaakt, niet kun nen verlaten. Volgens Jaemtslands Tidning heeft radio Aalesund gistermiddag om vijf uur mede gedeeld, dat op de reede van Drontheim siag wordt geleverd tusschen Engelsche en Duit sche oorlogsschepen. Engelsche vliegtuigen hebben Duitsche oorlogsschepen en vlieg tuigen in de fjord van Drontheim aange vallen. De Noren hebben bruggen vernield. Een bijzondere correspondent van het Zweedsche telegraafagentschap te Charlol- tenberg meldt, dat de Noren verscheidene bruggen hebben vernield en de spoorlijn van Oslo naar Charlottenberg hebben opgebla zen. Noorsche mededeelingen. Naar de Finsche omroep meldt, heeft de Noorsche regeering een mededeeling over den militairen toestand gepubliceerd. De tegenstand is thans in het geheele land op doeltreffende wijze georganiseerd. Bij El- verum is de vijand teruggeslagen. De gene- De roekeloosheid, waarmede Hitier en zijn raadgevers de be langen van de Duitsche marine op het water hebben gebracht om er alles te ontmoeten, wat er zich op beweegt, doet bij mij de meening opkomen, dat deze stoutmoedige en kostbare operaties slechts het voor spel kunnen zijn voor veel grooter gebeurtenissen, welke te land te wachten staan. Wij zijn waarschijnlijk gekomen tot de eerste groote knauw van dezen oorlog, wij vinden in de fei ten van hetgeen zoo juist gebeurd is, geen reden terug te deinzen voor verdere krachtmetingen. Wij ge voelen ons bereid het hoofd te bieden aan de uiterste kwaadaar digheid van den vijand en al onze menschelijke krachten in te zetten om de overwinning te behalen voor hetgeen de zaak van de wereld is. rale staf heeft in de provincie Vastland den tegentand georganiseerd'. Hetzelfde geldt voor de verdediging in de streek van Bergen. De verdediging was bij Elverum niet op doeltreffenden tegenstand berekend, doch de beschikbare troepen in de streek wer den verzameld en van geweren voorzien, waarna zij zich in het vrije veld verscho len. Toen de Duitschers oprukten, werden zij met een goed onderhouden vuur ontvan gen. De mobilisatie duurt voort. Uit Elverum wordt gemeld, dat het Noor sche telegraafagentschap mededeelt, dat de mobilisatie der Noorsche troepen in het ge heele land stelselmatig wordt voortgezet. De militaire leiding organiseert de verdediging des lands naar mate de soldaten zich mel den. De Duitsche troepen, die geprobeerd hebben naar Elverum op te rukken, werden bij Eidsvold teruggeslagen. De Noorsche general staf heeft de verdediging van de geheele provincie Oestlandet georganiseert. Te Bergen is de Noorsche verdediging ge organiseerd en er is reden te gelooven, dat de Duitsche troepen niet verder zullen kun nen oprukken. Een overeenkomstige toe stand bestaat te Troudelag. Woensdagavond hebben de vestingwerken bij de Oslofjord te Bolaerne nog tegenstand geboden. De operaties der Duitsche troepen bij El- verum beoogden blijkbaar het Noorsche parlement te verrassen. De commandant der Duitsche troepen werd gedood. De Duitsche verliezen zijn waarschijnlijk zwaar. Aan Noorsche zijde waren slechts twee gewon den. Oproep van het Noorsche Vakverbond. Het Noorsche Vakverbond publiceert den volgenden oproep: De vrijheid en onafhan kelijkheid des lands zijn in gevaar. Noor wegen is door het nationaal-socialistische Duitschland aangevallen. De regeering heeft uit het geheele land de bewijzen ontvangen, dat de arbeidersklasse zich met enthousiasme vereenigt voor de verdediging des lands. Wij vragen allen af gevaardigden der arbeidersbeweging de deelneming der arbeiders aan de verdedi ging des lands te organiseeren in samenwer king met de andere lóyale bevolkingsgroe pen. Volgens Berlijn is er geen officieeie oorlogstoestand. Naar aanleiding van de verklaring van Hambro, volgens wien er oor logstoestand tusschen Duitschland en Noorwegen bestaat, wordt te Berlijn geconstateerd, dat naar Duitsche opvatting de Facto noch de Jure er een officieeie oorlogstoe stand is. Tot dusverre is er geen verklaring van de Noorsche regee ring, dat zij zich als in oorlog met Duitschland beschouwt. Het Duit sche standpunt is onveranderd dat van het Duitsche memorandum. Oslo staakte radio-uitzending. De National Broadcasting Company te New-York meld, dat het radiostation te Oslo te 12.11 uur G.M.T. plotseling zijn* uitzen ding afbrak. Wilden de Duitschers koning Haakon gevangen nemen? Reuter meldt, dat de Duitschers opdracht zouden hebben gekregen zich tot eiken prijs meester te maken van de persoon van ko ning Haakon, maar dat zij, volgens een be richt uit Stockholm, in dien opzet faalden. Het Britsche gezantschap te Oslo. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche gezantschap een regeling heeft getroffen voor het vertrek uit Oslo van het Britsche gezantschaps- en consulaire personeel en zijn gezinnen. Deze menschen zijn allen met den trein naar Stockholm vertrokken. Franschen en Engelschen in Noor wegen moeten zich melden. De Duitsche autoriteiten hebben aan alle Britsche en Fransche onderdanen, die zich te Oslo en omstreken bevinden, gelast, zich heden te melden om inschrijvingsformali teiten te vervullen. Zij die aan dit bevel geen gevolg geven, zullen worden gearresteerd en gestraft. Diplomaten en personen die extra-territoriale rechten genieten zijn van deze formaliteit vrijgesteld. De Duitsche strijdmacht in Noor wegen. De sterkte van de Duitsche strijdmacht in het zuiden van Noorwegen wordt op het oogenblik op 20.000 man geschat. Men weet het evenwel niet nauwkeurig. De ge ruchten, dat de Duitschers troepen vervoer den met vliegtuigen hebben in Stockholm een zekere vrees gewekt. De Amerikaansche burgers in veiligheid. De Amerikaansche legatie te Oslo heeft het departement van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat alle Amerikaansche bur gers ongedeerd zijn. De eerse secrearis, Raymond Cox, heeft Washington medegedeeld, dat hij gister avond het vertrek van de leden van de Brit sche legatie en van het Britsche consulaat met hun gezinnen heeft verzorgd, de Engel schen zijn naar Stockholm gegaan. Het departement heeft verder vernomen, dat de gezante van de Ver. Staten, mevrouw Harriman, zich bij de Noorsche regeering bevindt. De verblijfplaats van deze regee ring wordt niet onthuld. De gezant van de Ver. Staten te Kopen hagen heeft medegedeeld, dat hij de behar tiging van de Fransche en Britsche belan gen in Denemarken op zich heeft genomen. "4. Halden en deerd. Hedennacht werd Halden en Frderikss doch de Noorsche in Frderikssten. In den loop van scheiden malen ge: menwerpers zich Noorwegen begaven Te Kongsvinger maakt, doch er wer van de Zweedsche verscheiden plaatsen wolken waargenóme: schutvuur gehoord Ter hoogte van den twee Duitsche pen waargenomen. Een Hambro, de pres Storting, heeft in interview verklaard snel voortgang en ten haasten zich on het bijzonder in F: lijke dagen te wacl zij ook zullen zijn zullen zij kort zijn Van de zijde der Deensche ambulance Noorsche legatie in den. Duitsche troe en Eidsvold In het kader van bezette gebied rondor troepen Drammen van Oslo) en Eidsvo Noordoosten van Osl Noorsche ontwapei Bij de in den loop voltrokken bezetting sche troepen, die in opereeren, werden de Noorsche troepen Bij Elverum stroo vrijwilligers en ree verwacht, dat hiel den tegen de Duitscl met de gevechten in rum is de Noorsche de regeering en het bergsund, nabij de trokken. Evenals in den ve de Duitschers de mi door bliksemsnelle lende punten en tot aanvallen wel eeni| blijkt, dat de Duitse licht zijn over de oj pens en uitrusting ken werden gebomb Reizigers uit Noor\ deeld, dat Elverum I keeren is gebombarc zouden zijn gedood wond. Een groot aan zijn geraakt. Op ve westen van Kongsvin void zouden gevechti de Duitschers zijn nog niet uit het nooi het gebied ten wester zijn den geheelen dag ten ontvangen. Het Deense door de Dui Men bevestigt, dal Deensche eiland Boi Generaal troepen in De bevelhebber va: in Denemarken, gem gisteren een bezoek j sche soldaten in het hun zijn dank uitges] richting en hun zijn voor de vlotte volbre vertrouwde taak. De Duitscher hagen troepei Volgens uit Stocki ruchten zouden de D hagen, tegenover de aanzienlijke troepenn BRITSCHE OOI AANGE Het D.N.B. meldt vliegtuigen hebben te Noordzee vijandelijk ontmoet. Zij vielen c tuigschip aan en brac van zwaar kaliber er 221. Ze blijvei omdat ze bang krijgt Peter zo' richting van de meisje, aan wie

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10