MIMIEK Myra, het elfje eri de booze kabouter Zwartvoet. De agressie tegen Scandinavië. De toestand in Denemarken. De moeilijke positie van Zweden. 2 DERDE BLAD. 3 Halden en Frderikssten gebombar deerd. Hedennacht werd uit Stockholm gemeld: Halden en Frderikssten zijn gebombardeerd, doch de Noorsche vlag wappert nog steeds in Frderikssten. In den loop van den dag heeft men ver scheiden malen gezien, dat Duitsche bom menwerpers zich naar het binnenland van Noorwegen begaven. Te Kongsvinger werd driemaal alarm ge maakt, doch er werd niet gebombardeerd, van de Zweedsche grens heeft men boven verscheiden plaatsen in Noorwegen rook wolken waargenomen. Ook heeft men ge schutvuur gehoord. Ter hoogte van de Zweedsche kust wer den twee Duitsche troepen transportsche pen waargenomen. Een verklaring van Hambro. Hambro, de president van het Noorsthe Storting, heeft in een aan Reuter toegestaan interview verklaard: De mobilisatie vindt snel voortgang en groote aantallen solda ten haasten zich om zich aan te melden, in het bijzonder in Finland. Ons staan moei lijke dagen te wachten, doch hoe langdurig zij ook zullen zijn in de harten van ons volk zullen zij kort zijn". Van de zijde der Britsche, Fransche en Deensche ambulance eenheden is aan de Noorsche legatie in Finland hulp aangebo den. Duitsche troepen bereiken Drammen en Eidsvold. In het kader van de uitbreiding van het bezette gebied rondom Oslo hebben Duitsche troepen Drammen (40 kilometer ten Oosten van Oslo) en Eidsvold (70 kilometer ten Noordoosten van Oslo) bereikt. Noorsche troepen in Elvenes ontwapend. Bij de in den loop van den llen April voltrokken bezetting van Elvenes door Duit sche troepen, die in het gebied van Narvik opereeren, werden de zich aldaar bevinden de Noorsche troepen ontwapend. De strijd bij Elverum. Bij Elverum stroomen talrijke Noorsche vrijwilligers en recruten samen en men verwacht, dat hier slag geleverd zal wor den tegen de Duitsche troepen. In verband met de gevechten in het gebied van Elve rum is de Noorsche koninklijke familie, de regeering en het parlement naar Ny- bergsund, nabij de Zweedsche grens, ver trokken. Evenals in den veldtocht in Polen pogen de Duitschers de mobilisatie te voorkomen door bliksemsnelle aanvallen op verschil lende punten en tot nu toe hebben deze aanvallen wel eenig succes gehad. Het blijkt, dat de Duitschers zeer goed inge licht zijn over de opslagplaatsen van wa pens en uitrusting. Twee munitiefabrie ken werden gebombardeerd. Reizigers uit Noorwegen hebben medege deeld, dat Elverum Donderdag verscheidene keeren is gebombardeerd. Twee personen zouden zijn gedood en een twintigtal ge wond. Een groot aantal huizen zou in brand zijn geraakt. Op verscheidene punten ten westen van Kongsvinger, alsmede nabij Eids void zouden gevechten zijn geleverd, doch de Duitschers zijn vermoedelijk deze stad nog niet uit het noorden binnengerukt. Uit het gebied ten westen van het Mjoesenmeer zijn den geheelen dag berichten over gevech ten ontvangen. Het Deensche eiland Bornholm door de Duitschers' bezet. Men bevestigt, dat de Duitschers het Deensche eiland Bornholm hebben bezet. Generaal Kaupisch bij Duitsche troepen in Kopenhagen. De bevelhebber van de Duitsche troepen in Denemarken, generaal Kaupisch, heeft gisteren een. bezoek gebracht aan de Duit sche soldaten in het slot te Kopenhagen, hun zijn dank uitgesproken voor hun ver richting en hun zijn erkentelijkheid betuigd voor de vlotte volbrenging van de hun toe vertrouwde taak. De Duitschers zouden rond Kopen hagen troepen concentreeren. Volgens uit Stockholm afkomstige ge ruchten zouden de Duitschers rond Kopen hagen, tegenover de Zweedsche kust, een aanzienlijke troepenmacht concentreeren. BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN AANGEVALLEN. Het D.N.B. meldt: Duitsche gevechts vliegtuigen hebben tegen den avond op de Noordzee vijandelijke vlootstrijdkrachten ontmoet. Zij vielen onder meer een vlieg tuigschip aan en brachten door een treffer van zwaar kaliber ernstige schade aan. DE KONING VAN NOORWEGEN EN PRINS OLAF IN VEILIGHEID. De koning van Noorwegen, prins Olaf en minister-president Nijgaarsvold zijn in veiligheid. Het plaatsje Nyvergsund, waar de generale staf zich had gevestigd, is door Duitsche bommenwerpers vernield. De koning, prins Olaf en de minister president zaten juist aan het diner toen zes Duitsche bommenwerpers verschenen en 25 tot 30 bommen wierpen. Het bom-' bardement duurde een uur en de vliegtui gen schoten ook met mitrailleurs. —ti Kroonprins Olov De drie genoemde autoriteiten vluchtten ii. een auto, enkele minuten later keerden de vliegtuigen terug en begonnen de auto te bestoken. De inzittenden moesten de auto verlaten en door het bosch te voet verder gaan. Prins Olaf heeft onderweg een geïnde verbonden. Hierdoor kwam hij eenigen tijd later dan' de koning en zoo is vermoedelijk het gerucht ontstaan, dat hij vermist zou zijn. Omtrent den door Duitsche bombarde mentsvliegtuigen ondernomen- aanval op het Noorsche hoofdkwartier worden door een correspondent van Svenska dagblad-et enkele nadere bijzonderheden gemeld. Deze correspondent, die zich ter plaatse bevond, verklaart, dat verscheidene gezanten, o.a. die van Polen en Engeland, met den mi nister van buiter.landsche zaken Koht een schuilplaats moesten zoeken in het bosch. Zij moesten zich, om aan de Duitsche mi trailleurkogels te ontkomen, verscheidene malen ter aarde werpen en zich tusschen de rotsen in veihgheid brengen. De radioredevoering' van Hambro afgezegd. De redevoering, welke Hambro, de pre sident van het Noorsche Storting, gister avond voor den Zweedschen radio-omroep zou houden, is een uur voor den vastgestel- den tijd afgezegd. Mijnen in de Zweedsche wateren. De haven van Gothenburg is volkomen beschermd door een mijnenveld, dat de Zweden over een afstand van 160 km. langs de westkust in de territoriale wateren heb ben gelegd. Gothenburg is ongeveer het middelpunt van het beschermde gebied. Anti-Zweedsche campagne in Duitsche pers. Volgens den Berlijnschen correspondent van het Svneska Dagblad heeft de Duitsche pers een felle campagne ontketend tegen de Zweedsche dagbladen, die ervan .beschul digd worden, tekort te schieten in het hand haven eener strikte neutraliteit ten aanzien van de gebeurtenissen in Noorwegen, daar zij, zoo wordt gezegd, te groote publiciteit geven aan de berichten over de Britsche hulp aan Noorwegen. Een andere beschuldiging is, dat de Zwe den hun radio ter beschikking stellen van Noorsche „agenten". DE GURKHA. Men verneemt te Londen, dat, op 14 na, alle opvarenden van den torpedojager Gurkha, die, na door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd te zijn, zonk, gered. DE AMERIKAANSCHE LEENINGEN AAN SCANDINAVIË. De president van de in- en uitvoer- bank heeft verklaard, dat de uitbreiding van het conflict tot de Scandinavische landen zou kunnen leiden tot annuleering van de credieten, die de Vereenigde Staten voor deze landen hebben geopend. Niet zonder reden wordt April Rheuma- tiekmaand genoemd. Die overdaad aan vocht speelt Rheumatieklijders parten maar de ongestadigheid nog méér. Want iedere verandering meldt zich vooraf, door kwellende pijnen, steken en kramp. Neem toch maatregelen tegen dit lijden, dat U het leven vergalt en dat kan uitgroeien tot een ramp voor Uw gezin. Neem Kruschen Salts! Talloos zijn de lijders aan Rheu- matische pijnen, die op, noch neer konden, die hun ledematen niet meer t-e hunner beschikking hadden en nauwelijks nog hun dagelijksche bezigheden konden verrich ten; voor wie ontspanning en sport heele- maal tot de onbereikbare genoegens van het leven behoorden, maar die nu dank zij Kruschen weer gezond en opgewekt door het leven gaan. De uitwerking van Kruschen lijkt wonderlijk, maar ze is heel natuurlijk! Kruschen's zes minerale zouten, regelmatig aan het gestel toegevoegd, oefenen een aansporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Die gaan daardoor krachtiger werken en zuiveren zoodoende het bl-oed van schadelijk over tollig zuur, dat wordt afgevoerd langs natuurlijken weg. Juist die zuren veroor zaken Uw pijnen. Als die maar uit Uw gestel verwijderd worden, nemen de pijnen vanzelf af en verdwijnen ten- slotte heele- maal. Dat kan Kruschen Salts voor U doen. Neemt het óók; vóór het te laat is! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pa-k). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. DE BUITENLANDSCHE PERS OVER DE ACTIE IN HET NOORDEN. In Japan. De Japansche bladen blijven hun aan dacht schenken aan de gebeurtenissen in Scandinavië. De Ko kiem in Sjimboen schrijft, dat het ijzererts van Noorwegen en de zuivelproducten van Denemarken een onweerstaanbare verlokking voor de oorlogvoerenden vormen. Daarom vreest het blad, dat de vijandelijkheden overslaan op Roemenië en Joegoslavië, welker petro leum- en ijzervoorraden door de oorlog voerenden gezocht worden. In Italië. De Italiaansche bladen merken op, dat de strijd tusschen de geallieerden en Duitsch land op de Noordzee nog niet geëindigd is, doch dat Duitsche convooien gisteren nieu we contingenten van duizenden manschap pen en honderden kanonnen in Noorwegen aan land hebben gezet, waar de Duitschers steeds meer de overhand krijgen op den Noorschen tegenstand. Voorts merken de bladen op, dat het groote lucht- en vloot- offensief van de geallieerden negentig pro cent van zijn doelwitten gemist heeft en dat de belangrijkste strijdkrachten van de geal lieerde vloot zich op hun bases hebben te ruggetrokken. De „Popoio dTtalia" merkt op, dat Parijs en Londen er op rekenden de blokkade tegen Duitschland niet alleen nauwer aan te halen door het leggen van mijnen in de territoriale wateren. Doch tegenover deze economische opvatting van den oorlog hebben de Duitschers hun me thode geplaatst en het gevolg is, dat de Scandinavische markten op het oogenblik door de Duitschers gecontroleerd worden. Chamberlain, zoo vervolgt het blad, had er zich op beroemd, in Noorwegen alle wal- vischtraan te hebben laten aahkoopen, doch wij hopen, dat al die traan (olie) te zijner tijd zal dienen voor „het laatste olie sel" van de democratieën. ZWEEDSCHE TANKBOOT GEZONKEN. Een der grootste Zweedsche tankschepen „De Svenborg" (9076) is voor de Schotsche kust gezonken. Vierendertig leden der be manning zijn in een Schotsche haven aan land gebracht. De Londensche vertegen woordigers der reederij gelooven, dat de „Svenborg", die met een lading petroleum op weg was van Amerika naar Zweden, ge torpedeerd is. Vermoedelijk is de geheele bemanning gered. TWEE FRANSCHE VROUWEN IN BELGIE GEARRESTEERD. Bij een huiszoeking, volgende op de inbe slagneming van het blad „l'Action" heeft de politie in Brussel, naar de „Peuple" meldt, twee Fransche vrouwen gearresteerd. 221. Ze blijven de hele nacht onder de brug zitten, omdat ze bang zijn, dat de agent hen vinden zal. Ineens krqgt Peter zo'n honger, dat Myra het waagt, in de richting van de stad te lopen. Daar ontmoet ze een meisje, aan wie zij brood voor Peter vraagt. 222. Het meisje begrijpt'haar niet en neemt haar mee naar huis. Ze heeft een strenge vader, die helemaal niet van elfjes houdt. Myra ook niet. Tot schrik van zijn dochtertje zegt hij opeens", „ik-ga dit kleine wezentje aan de mensen verkopen. (Van onzen militairen medewerker.) Wie nog mocht twijfelen, dat neutraliteit en weerkracht niet synoniem zouden zijn, zal thans toch wel opgehelderd zijn. Ame rika, Italië, Rusland, Japan, om maar en kele te noemen zijn nog neutraal, zij hebben krachtige legers, vloten en luchtmachten; Denemarken en Noorwegen hebben hunne weermacht zeer veronachtzaamd, daaren tegen vertrouwd op het in onbruik geraken de begrip neutraliteit en ziet de gevolgen. Mochten de geallieerden tot het denkbeeld komen, dat onze eigen havens tot voordeel van Duitschland zouden zijn, niets zou hen waarschijnlijk beletten mijnvelden te leggen om de uitvaart uit IJmuiden en Hoek van Holland te sluiten. Binnen onze territoriale wateren zou dit niet zoo gemakkelijk gaan, want de kanonnen uit de daar liggende pantserforten reiken veel verder. Zoo zij zulks deden, zouden wij aan den IJsel al spoedig onze krachten moeten meten met de Duitschers, want als de Engelschen „eene technische regeling" zouden treffen in onze neutrale wateren, dan zouden de Duitschers zich verplicht voelen ons „in bescherming te nemen. Het eenige middel om aan al deze goedheden te ontkomen, bestaat in een vol doend bezit van kanonnen, mitrailleurs, vliegtuigen en mannen, die deze wapenen ter dege kunnen bedienen. Dus voldoende materieel en geoefende strijders, bezield met den vasten wil geen duimbreed van onze rechten af te staan. Hoe stond het daarmede in deze beide Scandinavische landen? Koft- weg gezegd treurig. Zij hebben wél ver trouwd op het begrip neutraliteit en plukken thans de vruchten daarvan. Beide landen zijn links georiënteerd, hebben hoegenaamd niets overgehad voor het in stand houden eener behoorlijke weermacht, geen geld, geen mannen en geen oefentijd. Noorwegen heeft sedert 1934 weerbetere plannen gehad en toen eene nieuwe militie- wet gekregen, doch deze is te kort in wer king -geweest om gevolgen te kunnen heb ben. Het leger telt 16 regimenten infanterie, 4 garde compagnieën, 2 bataljons speciale troepen, 2 compagnieën wielrijders, 3 regi menten cavalerie, 3 regimenten veldartille rie, weinig vestingartillerie, bergartillerie en genietroepen, het luchtwapen heeft' slechts 100 vliegtuigen. De organisatie is zeer ouder- wetsch, de bewapening schikt nogal. De oefentijd is echter slechts 6 maanden voor eerste oefening, terwijl de herhalingsoefe ningen uiterst beperkt zijn. De mannen zijn gedurende 12 jaar ingedeeld bij het actieve leger en gaan daarna voor 12 jaar o>ver naar de landweer. Hoe het met de verdediging der neutraliteit gesteld was, hebben we ge zien uit het feit, dat eerst op 9 April, dus na den inval, de algemeene mobilisatie is gelast. Met de vloot is het bijna nog zieliger ge steld; en dat in een rijk, dat een der grootste handelsvloten der wereld heeft en boven dien een uiterst lange kustlijn. De vloot telt 4 totaal verouderde kleine kruisers, 7 tor pedojagers, 17 kleine torpedobooten en 9 duikbooten. Bij de marine zijn 70 vliegtuigen ingedeeld. Over de Deensche weermacht, die toch niet benut is geworden, zullen we maar niet uitwijden. Het Zweedsche leger is in vele opzichten te vergelijken met het onze, hoe wel iets kleiner; in ieder geval kan men verwachten, dat, mocht Zweden's neutrali teit geschonden worden, het leger een rol zal spelen. Het heeft geen zin, zoolang de toestand met het uur verandert, dezen te bespreken, want als deze regels onder de oogen der lezers komen, is alles weer gewijzigd. Wèl kunnen we er op wijzen, dat volgens „de Times" reeds in de bijeenkomst van den Oppersten Oorlogsraad te Londen op 2S Maart j.l. het besluit werd genomen, dat „de bedekte weg" langs de Noorsche kust zou worden versperd ter afsnijding van het ijzererts vervoer uit Narvik. We vermoeden dat de Duitsche spionnage dienst in Enge land dit te weten is gekomen en dat Hitier hen heeft willen vóór zijn door bezetting der Noorsche kust; zulk een actie eischt tijd van voorbereiding en kan dus in geen geval een antwoord zijn op de mijnen- legging zelf. Hoe de worsteling om het bezit der kust zal verloopen hangt geheel af van de moge lijkheid voor de Duitschers om een leger over' te brengen naar Noorwegen. Kunnen zij het Skagerak voldoende afsluiten tegen acties der Engelsche vloot? Zoo neen dan rest hun indien zij hun plan willen volvoe ren, slechts de mogelijkheid de neutraliteit van Zweden te schenden en door dat land heen hunne troepen naar de Noorsche kust te brengen. Zijn deze daar eenmaal, dan zullen de geallieerden natuurlijk de Duit sche vloot vernietigen, doch de kust blijft in Duitsche handen, ondanks landingspogin gen, welke weer zullen worden, terug ge worpen. DE „BREMEN". Volgens het D.N.B. worden de berichten over tot zinken brengen van de „Bremen' tegengesproken. Verklaard wordt, dat het schip zich behouden in veiligheid bevindt. STUDENTENBETOOGING IN BRUSSEL. Honderden studenten hebben de Engel sche en Fransche volksliederen gezongen, tijdens een betooging voor de geallieerden buiten het gebouw der Britsche ambassade te Brussel. Een delegatie der studenten werd later ontvangen *door den Britschen zaakgelastigde, Aveling, die een toespraak hield, waarin hij uitdrukking gaf aan vol ledig begrip voor de politiek der Belgische regeering. Hij zeide „het Britsche volk be wondert hoogelijk de schitterende inspan ning van België ter verzekering van de in tegriteit van zijn gebied. Mocht deze inte griteit ooit worden bedreigd, dan zou Bel gië kunnen rekenen op den onmiddellijken steun van de geheele strijdkracht der Brit sche en Fransche rijken". Een soortgelijke betooging werd door de studenten bij de Fransche ambassade gehouden. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR DE GEALLIEERDEN. Volgens het agentschap Dowjones zijn met de vliegtuigmaatschappijen Curtiss, Bell en Lockheed contracten gesloten voor de levering van tusschen de 2300 en 3300 vlieguigen aan de geallieerden binnen de komende 12 of 18 maanden. De contracten liggen gereed om onverwijld door de Britsch-Fransche commissie van aankoop in de Ver. Staten te worden onderteekend. DE DUINKERKEN EN DE FOCH. De Fransche marine verklaart, dat het be richt van de Duitsche radio, waarin werd medegedeeld, dat de Duinkerken en de krui ser Foch op de Noordzee tot zinken zouden zijn gebracht, volkomen ongegrond is. RUSSISCHE BESTELLINGEN IN DUITSCHLAND. De Russische volkscommissaris Tewosjan brengt met een commissie voor den scheepsbouw een bezoek aan verschillende Duitsche werven, met het doel bestellingen te doen in het kader van het Duitsch-Russi- sche economische accoord. Verder zijn de laatste weken belangrijke contracten tusschen Russische koopers en Duitsche fabrieken tot stand gekomen. Zij hebben vooral betrekking op producten der Duitsche machine-industrie, ijzerindustrie, electriciteitsnij verheid en mechanische en optische instrumenten. STORM BOVEN DE KASPISCHE ZEE. Boven de Kaspische zee heeft een hevige orkaan gewoed, die de scheepvaart geheel stil gelegd heeft. De storm woedde ook boven het gebied van de beneden-Wolga, waar talrijke barken en aken van hun an kers werden gerukt en afdreven. De Wolga wast voortdurend, zoodat zeer hoog water verwacht wordt. Op vele plaatsen van de rivier heeft ijsgang geleid tot groote ijsdam- men, die thans door het wassende water zijn losgerukt en zuidwaarts afdrijven. VROUWELIJKE HULP VOOR NOORWEGEN. De Scandinavische vrouwen, die in En geland wonen, pogen een corps vrouwe lijke vrijwilligers te vormen, bestemd voor het verrichten van civiele diensten in Noorwegen, VAN DE ZWEEDSCHE WESTKUST, In verband met de gebeurtenissen der laatste 24 uur deelt de Zweedsche radio mede, dat de wateren aan de Zweedsche westkust weer rustig zijn geworden. Aan gezien de stroomen den anderen kant uit gaan, is nog geen enkel lijk of wrakstuk op de kust geworpen. Uit Lysekil wordt ge meld, dat een schip van onbekende natio naliteit is vergaan tengevolge van een tor pedo of een mijn. De bemanning is onge twijfeld verloren. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Ten westen der Vogezen eenig vijan delijk artillerie-vuur en een krachtig ant woord van het Fransche geschut". DE HOUDING VAN RUSLAND, De „Isvestia" over de gebeurtenissen in Scandinavië. De „Isvestia" wijdt een beschouwing aan de gebeurtenissen in Noord Europa. Het blad komt daarbij tot twee conclusies. In de eer ste plaats schrijft het, dat zonder twijfel het optreden der Duitsche troepen in Denemar ken en Noorwegen uitgelokt was door het leggen van mijnen door de geallieerden in de Noorsche wateren. In de tweede plaats concludeert het blad, dat Duitschland door zijn actie in Denemarken en Noorwegen zijn strategische en economische positie aanzienlijk heeft_versterkt en even aanzien lijk die van Frankrijk en Engeland heeft on dermijnd. De positie in de Noordzee is fun damenteel gewijzigd. Het vreedzame verblijf der Engelsche vloot in de wateren van Noord-Schotland is geëindigd. ZWEDEN IN EEN MOEILIJKE POSITIE. Ongerustheid te Gothenburg, In Gothenburg heerscht groote ongerust heid, want men vreest, dat Duitschland zich van een doortocht door Zweden zal verze keren om versterkingen naar Noorwegen te zenden. Ontkend wordt, dat Duitschland in dien zin eischen heeft gesteld. Sedert gisterenmiddag worden in de stad alle voertuigen opgevorderd in verband met eventueele troepentransporten. De stad is verduisterd. Het gerucht gaat, dat te Halmstad, op 130 k.m. van Gothenburg gelegen, reeds lucht alarm zou zijn gemaakt. ZWEDEN BRENGT MIJN- VERSPERRINGEN AAN. Ten einde de handhaving der Zweedsche neutraliteit te vergemakkelijken, zijn in de Zweedsche territoriale wateren tusschen 57 gr. 15 min. N.B. en 58 gr. 25 min. N.B. mij nen gelegd. DE VESTIGING DER FINSCHE GEEVACUEERDEN. De Finsche grondbezitters hebben in Hel sinki een commissie benoemd, ter vertegen woordiging van hun belangen bij de oplos sing der urgente problemen van de vesti ging der geëvacueerden uit de afgestane ge bieden. Nu het wetsontwerp op de nieuwe agrarische hervorming gepubliceerd is, heb ben de grondeigenaars verklaard, dat zij het standpunt om in de eerste plaats het parti culiere bezit en pas daarna het staatsbezit te gebruiken voor de geëvacueerden, niet aeelen. De grondeigenaars zijn voorstanders van een vrijwillige oplossing der problemen met zooveel mogelijk uitsluiten van dwang maatregelen. van staatswege,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 11