AMSIERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTE Pluim veeteelt. Spoorwegverkeer Zondag weer normaal. Munitieschip in de lucht gevlogen. Britsche luchtaanvallen in het Kattegat. Veldslag woedt bij Kongsvinger. Voor kleine tuinen. ZUID- EN NOORDSCHERMER De Alkmaarsche Courant DERDE BLAD. '—■4 DUITSCH SCHIP IN ZWEEDSCHE HAVEN KREEG BEVEL TE VERTREKKEN Volgens een telegram uit Gothenburg aan Aftonbladet heeft een Zweedsch oorlogs schip aan een Duitsch troepentransportvaar tuig van 10.000 ton, dat Woensdag de haven Marsstrand was binnengeloopen, bevel ge geven te vertrekken. Het Duitsehe schip zou aan dit bevel gevolg hebben gegeven. LUCHTBOMBARDEMENT OP STATION IN SLEESWIJK-HOLSTEIN. Een Duitsch dreigement, Engelsche vliegtuigen, aldus meldt het D.N.B., hebben een klein station in Sleeswijk Holstein met bommen aangevallen. De ge volgen van dezen aanval waren weliswaar gering, er werd slechts een sportveld be schadigd en door de ontploffing van een bom naast de spoorrails sprongen de vensters van een wachtlokaal. De gebeurtenis is ech ter uit andere gezichtspunten van bijzon dere beteekenis. Het betreft hier het eerste geval in den huidigen oorlog, dat door vijan delijke vliegers een Duitsehe verkeersinrich- ting wordt aangevallen. Mocht door een herhaling van een dergelijke poging blij ken, dat het hier een vooropgezette bedoe ling betreft, dan bestaat voor Duitschland een volkomen nieuwe situatie in het voeren van den luchtoorlog tegen Engeland. Daar uit zullen dan terstond de noodige conclusies worden getrokken. EEN DUITSCHE TEGENSPRAAK. Betreffende het communiqué, dat is uit gegeven door de Britsche admiraliteit, het ministerie van luchtvaart en het ministerie ■voor binnenlandsche veiligheid, wordt van Duitsehe zijde verklaard, dat in den loop van Woensdag geenerlei bomaanvallen zijn gedaan op Engelsche steden. Kirkwall noch Stromness zijn met bommen bestookt. Door Duitsehe gevechtseenheden zijn alleen kust- versterkingen der Orkaden, in het bijzonder luchtafweerbatterijen en schijnwerpers, met succes aangevallen. DE VERKLARING VAN REYNAUD. Nooit is een actie met een besliste minderheid ter zee niet met een nederlaag geëindigd. In zijn verklaring voor de Kamer zeide Reynaud: „Ik heb gisteren verklaard, dat de ijzerveldslag, door Duitschland geleverd om de kleine volken tot slaaf te maken, dit resultaat heeft: de ijzerweg is en blijft voor Duitschland afgesneden, Duitschland, dat staal noodig heeft om ons aan te vallen, heeft ons het schouwspel van een belegerd land gegeven. Na Denemarken besprongen te hebben heeft het zich op Noorwegen ge worpen, denkende niet meer tegenstand te zullen ontmoeten dan in Oostenrijk in 1936, doch het is gestuit op den tegenstand, als dien ..van België in 1914. (Luide toejuichin gen.) Reynaud bracht hulde aan het volk, de regeering en den koning van Noorwegen, die besloten hebben te vechten. De Fran- sche regeering zal alle mededeelingen over den strijd, die thans gevoerd wordt, publi- ceeren, goed of slecht. Hoewel de berichten thans schaarsch zijn, omdat de schepen niet van de radio-installatie gebruik kunnen maken, kan men toch reeds een oordeel vel len over de door Duitschland ondernomen operaties: een tactisch succes in den aan vang, doch een onmetelijke strategische fout. Nooit in de geschiedenis is een opera tie, ondernomen met een besliste minder heid ter zee, niet met een nederlaag geëin digd. Reynaud gaf vervolgens een opsom ming van de vlootverliezen aan beide zij den. Hij werd langdurig toegejuicht. De vergadering werd geschorst. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonne's gratis gesteld wor den aan dr. B. J. C. te Hennepe, Heemraad- singel 111, Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. Over Vitamine A en de waarde van een goede grasren. Ik heb er reeds op gewezen hoe inzake de vitame-behoefte de verschillende kuikens van een zelfde koppel onderling zeer sterk verschillen kunnen. Bij kuikens wordt het vitamine A gehalte bepaald door onderzoek van de lever, die het voorraadsmagazijn van het lichaam is voor dit vitamine. Van wege het proefstation van de staat Mary land onderzocht men onlangs op een 24-tal bedrijven een aantal kuikens die niet goed groeien wilden. Het bleek nu dat op 18 bedrijven een aantal kuikens voorkwamen die slechts een minimum gehalte aan A be zaten terwijl er op 9 bedrijven kuikens ge vonden werden die heelemaal geen A be vatten. Geen wonder dus dat dergelijke diertjes niet groeiden. En toch hebben we hier te maken met kuikens die alleen een goed voer ontvingen en dus blijkbaar het vitamine uit dat voer niet opnemen kon den in hun lichaam. Als gevolg daarvan blijven op lateren leeftijd de oogen grijs. In normale gevallen zullen de oogen op den leeftijd van ongeveer 3 maanden bruin be ginnen te worden doordat zich in de iris carotine en Zanthophyl afzet. (Eigenaardig is dat bij dieren de roodbruine kleur der oogen op andere kleurstoffen berust). Neemt nu het lichaam van het kuiken de kleurstoffen niet op, dan blijven de oogen grijs en dan is dat dus ook een teeken van een tekort aan vitamine A wat weer mee brengt weinig weerstandsvermogen en groote gevoeligheid voor ziekte. Bij ver schillende ziekten zien we trouwens al gauw de oogen verbleeken. Een der meest 'bekende voorbeelden is in dat opzicht de verlamming. Hier geschiedt het verbleeken op twee manieren. Ten eerste doordat door de ziekte de spijsvertering niet normaal is en ten tweede doordat witte bloedcellen zich in de iris afzetten. Voor jonge hennen die te mi^jen van goed gekleurde exempla ren met grijze oogen en bleeke been en rondloopen moeten we dus voorzichtig zijn en hapert iets aan de vitaminestofwisseling. Om te beginnen aan die van vitamine A, maar waarschijnlijk aan veel meer vitami nen. In Californië heeft men uitvoerige proe ven genomen, met kippen en kuikens met Dientregeling van 15 October wordt hersteld. Met ingang van Zondag a.s. wordt de normale dienstregeling van 15 October voor de reizigerstreinen t over het geheele net der Neder- landsche spoorwegen hersteld. De normale dienstregeling der goederentreinen wordt in den nacht van Zondag op Maandag hervat. Officieel werdt uit Londen mede gedeeld, dat Britsche bommenwer pers gisteravond aanvallen hebben ondernomen op vijandelijke tran sportschepen in het Kattegat en de Kleine Belt en Groote Belt. Uit de eerste berichten blijkt, dat de aan vallen o.a. gericht waren op een schip van ongeveer 8.000 ton, dat met een hevigen slag in de lucht vloog en dus munitie aan boord moet hebben gehad. De radio van Helsinki meldt, dat sedert vannacht nabij Kongsvinger een groote veldslag moet woeden. Uit Drontheim, dat door onge veer 1200 Duitschers bezet is, wordt gemeld, dat de Duitschers de brug gen, welke de stad met het binnen land verbinden, ondermijnd heb ben. Voorts wordt gemeld, dat te Oslo nieuwe" Duitsehe troepen zouden zijn aangekomen. De krijgsverrichtingen in Noorwegen. Omtrent den veldslag, die bij Kongsvin ger moet worden, meldt de Finsche radio, dat daar hevige ontploffingen worden ge hoord. De Noren vechten overal in dezen sector, doch zij hebben nog geen aaneenge sloten verdedigingslinie kunnen vormen. Vooral ten Zuiden van Skarnaes wordt ge streden. Frederikstad is gisteren door zes Duitsehe bommenwerpers gebombardeerd. Een op slagplaats van benzine werd door een bom getroffen en ging in vlammen op. Deze stad is vrijwel geheel door de bevolking ont ruimd. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsehe weer macht maakt o.a. bekend: In Noorwegen werd het door de Duitsehe troepen bezette gebied van Narvik uit ver groot en werd Elvenes bezet. Gevechten werden hier niet geleverd. In de buurt van Drontheim werd een aanval van Britsche vliegtuigen met succes afgeslagen. Des middags probeerden Engelsche lichte zee strijdkrachten tevergeefs de Drontheim- fjord binnen te dringen. Een tegelijkertijd plaats hebbende aanval van Britsche tor pedovliegtuigen bleef zonder eenige uit werking. Bij Drontheim werden nog meer Noorsche kusthatterijen overgenomen en voor het gebruik gereed gemaakt. In de bezette gebieden rondom Bergen, Stavanger en Christiansand is de dag kalm verloopen. Vijandelijke aanvalspogingen vonden, met uitzondering van een zonder succes gebleven Britschen luchtaanval op Stavanger, niet plaats. De bij Oslo opereerende Duitsehe troepen hebben het bezette gebied rtelselmatig naar alle kanten uitgebreid. De oorlogsmarine zette in den loop van den Hen April haar operaties voort. Zoo als reeds gemeld, werden door Narvik 2 Engelsche torpedojagers tot zinken ge bracht. Eenheden van het luchtwapen on dersteunen de Duitsehe troepen in Noor wegen met tal van verkenning®- en be- veiligingsvluchten. Verkenningsvliegtuigen beveiligden het gebied ter zee voor de Noorsche kust en drongen tot ver boven het noordelijke deeil van de Noordzee door, ter verkenning van vijandelijke vlootstrijdkrachten. Op grond van de resultaten der verkenningen, viel in de avonduren een eskader gevechts vliegers vijandelijke oorlogsschepen 200 kilometer ten noordwesten van Drontheim aan. Een vliegtuigmoederschip werd door een voltreffer van een zwaren bom ernstig beschadigd, voorts werd een zware krui ser door t^ee bommen getroffen en. buiten gevecht gesteld. S CHEEPVA ARTLIJNEN. Bantam 11 April te New York van Batavia. Blitar 12 April van Batavia naar Rotterdam. Glimlachje. Men kan zijn vaderland op ver schillende manieren dienen. vitamine A. Daarbij bleek dat de behoefte aan A bij legkippen in verhouding nog grooter was dan bij kuikens, maar dat, zoo lang er geen bepaald tekort is de leg der kippen niet geschaad wordt door weinig vitamine A. Komt er een bepaald tekort dan treden verschijnselen van snot, diphte- rie of jicht op en dan is het natuurlijk met de leg gedaan. Met goede levertraan, gele mais, alfalfameel of grasmeel kan men uit stekend in de behoefte aan A van kuikens en hennen voldoen. In ons land zijn in den laatsten tijd over eenkomstige proeven genomen door prof. Sjollema en prof. Donath. Ze zijn gepubl. in het maandblad „Voeding" van Decem ber 1939 en hebben meer speciaal op het oog het vitamine A gehalte der eieren te bestudeeren. Deze proeven leverden over eenkomstige resultaten op als de buiten- landsche maar daar zij in Nederland geno men zijn is het wel interessant er nog iets meer van te vermelden. Voor deze onderzoekingen worden ge bruikt 300 witte leghorns, die gedeeltelijk in batterijen, gedeeltelijk in gewone hok ken gehuisvest waren. Als vitamine A bron werd gebruikt Dohyfral-olie, welke een mengsel is van haaienlevertraan, die rijk is aan vitamine A en kunstmatig bereid vita mine D. Als bronnen voor carotine en xan- thophyl werden gebruikt gele mais en lucerne-meeL Sommige controle groepen kregen witte mais, die geen vitamine A bevat. De proef duurde 9 maanden, de dooiers der eieren werden geregeld gewo gen en hun gehalte aan A en zanthophyl bepaald. De dooiers der batterij kippen wo gen gemiddeld 18,8 gram die der hokkippen 17,8 gram. In de groep die ter controle diende en geen carotine kreeg noch vita mine A daalde het aantal eenheden van A vitamine heel sterk. In April bedroeg het nog 137 internationale eenheden per dooier, in Mei 92 en in Juni 1939 was het nog slechts 51. Bij deze kippen trad groote sterfte op en de leg verminderde sterk. Nu is dit natuurlijk een zeer abnormale groep daar voer dat totaal geen vitamine A bevat in ons land niet gegeven wordt. Het voer bevat altijd wat gele mais of lucernemeel of levertraan. Bij deze proeven bleek dat lucerne-mëel een waardevolle stof is wat betreft haar ge halte aan stoffen die vitamine A kunnen leveren in het lichaam. Ook gele mais bleek als zoodanig groote waarde hebben. Voor het voer bleek men in staat het gehalte aan internationale eenheden vit. A in de dooiers te brengen van 60 tot 320, een reusachtig verschil dus. Door al deze proeven wordt ten slotte we tenschappelijk verklaard wat de praktijk al lang gevonden had, dat n.l. voor de groei en gezondheid van kuikens en hennen er geen beter middel is (naast goed voer natuurlijk) dan jong versch groen voer. Als we de kui kentjes in het voorjaar maar in het zonnetje op goede grasrennen kunnen brengen, schie ten we al een heel eind op. De grasren moet echter goed onderhouden zijn en geen lang doorgeschoten gras bevatten. Lang gras is altijd gevaarlijk voor pluimvee. Aan de eene kant kan het tot krop- en maagverstop ping aanleiding geven, aan de andere kant kan het tot krop- en maagverstopping aan leiding geven, aan de andere kant blijven allerlei smetstoffen en parasieten veel langer in den bladeren leven als ze beschut worden door lang gras. Houdt dus het gras in de rennen kort. Maai het van tijd tot tijd af, maak den bodem gelijk en zorg dat pluimvee alleen de versche gegroeide sprie ten kan eten. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. JUNIBLOEIERS ONDER DE VASTE PLANTEN. In de meeste tuinen bestaat er behoefte aan Junibloeiers, immers als de late tulpen begin Juni uitgebloeid raken, volgt er meestal een periode van stilstand. Wel zien we dan hier en daar de Papaver oriëntale, Lupinen en Irissen in bloei komen, maar bij dit drietal blijft het dan ook in de mees te kleine tuinen. In Juli begint dan weer een opleving terwijl de bloemenweelde in Augustus eigenlijk het hoogtepunt vormt in den zomerbloei. Maar om nu op de Junimaand terug te komen, het kan tenslotte ook best anders, en naast vlammende Papavers, statige Lu pinen en grillige Irissen zijn er nog veel andere vaste planten die waard zijn om aangeplant te worden. Wie zou er tenslotte niet graag de gentiaanblauwe Anchusa ita- lica in zijn border zien, die een plaats ver dient op de achterste rij, met zijn hoogte van 1 meter. Het zijn flinke sterk vertakte planten, met hooge bloemstengels, dicht be zet met blauwe bloemen. Wie van contrasten houdt combineert de Anchusa met de vuurroode Lychnis chal- cedonica, 45 c.M. hoog, de gele Coreopsis- lanceolata, 6080 c.M. hoog of de Heuche- ra met vuurroode of witte bloemen, naar gelang van de variëteit, een zeer mildbloei- ende plant met grijsgroen blad met een hoogte van 60 c.M. Wie meer houdt van zachte, harmonische kleurschakeeringen, kan de Anchusa com bineeren met de roseroode Centranthus ru ber coccineus of Valeriaan, een der beste borderplanten, die zelfs op droge gronden nog veel voldoening schenken met hun talrijke bloemschermen in een zacht roode tint, die een hoogte kunnen bereiken van 111/4 meter. Bijzonder statig is ook de Verbascum of TUt Frïco-mebJ: op JLgugA, ee*i wcoah&oiq wxA JbwüÊifótfc kortweg Toorts genoemd, waarvan de va riëteit Gainsborough een mooie zwavelgele kleur vertoont. Het is een decoratieve sier plant, ook voor droge gronden, die een hoogte van 150 c.M. kan bereiken. Ook de Malva in wit of rose behoort bij dit groepje thuis, en dan op de middelste rij, met een hoogte van 5 Oc.M. Op een meer schaduwrijk gedeelte ver geten we vooral de Campanula's niet met hun klokjes of stervormige bloemen, naar gelang van de variëteit. Zij voldoen bui tengewoon voor een heestergroep, en om dat zij in de voorzomer bloeien, en het blad daarna minder mooi is, verdient het aanbe veling om er een groep Pholx decussata voor te plaatsen, die hen in bloei opvolgen. Tenslotte nog een zeer attractieve vorm onder de Junibloeiers, n.l. de Aquilegia, be ter bekend als Akelei met haar sierlijke langgespoorde bloemen die van Juni tot Augustus kunnen doorbloeien. A. C. MULLER—IDZERDA. $1$, Uk ftee, Uk jie nieii,!" Geen wonder, want het gordijntje zit voor uw auto-achterruit! Maar als de politie ziet, dat u niets ziet, dan zult u nog eens wat anders zien Slechts ter voorkoming van verblinding mag dat gordijntje dicht! Daarna moet het uitzicht weer onbelemmerd zijn (tenzij u een buitenspiegel aan uw wagen hebt). Qemeeutecadm Donderdagav. kwam de raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. Eenige ingekomen stukken, waaronder verslagën der oudercomm. van Driehuizen en Groot-Schermer en een mededeeling van den commissaris der koningin dat de burgemeester weder is herbenoemd, werden voor kennisgeving aangenomen. Na toelichting werd besloten tot toetre ding als lid van de stichting middenstands- borgstellingsfonds in Holl. Noorderkwar tier te Alkmaar. Tegen waren de heeren D. Bart en Jb. Heinis Mz. Na ampele be spreking werd goedgevonden enkele wijzi gingen aan te brengen in de begrooting 1940, zulks op verzoek van Ged. Staten. Met 4 tegen 3 stemmen (die van de heeren Heinis, Schot en Bart) werd besloten den zuid-oostelijke oprit bij de brug te Drie huizen te verbeteren. Hiervoor waren twee plannen ter tafel; plan a. kost 1600, plan b 1120. Plan b zal worden uitgevoerd. De voorstellen tot wijziging van de rechts positie van het gem. personeel, alsmede tot vaststelling van de verordening veldwach ters werd goedgekeurd. Aan H. M. Verlaat werd een wettelijke vergoeding ingevolge art. 13 L. O.-wet 1929 toegekend. Met h'et P. E. N. werd inzake de straat verlichting een nieuwe overeenkomst geslo ten. Op een verzoek van P. Keppen om afstand van huur te mogen doen van een perceel gemeentegrond, werd onder voorwaarde goedgunstig beschikt. Bij de rondvraag vroeg de heer Bart iets over den z.g. kleine-boerensteun. De voorzitter gaf hierop inlichtingen. Weth. v. d. Laan wenschte den burge meester namens den raad geluk met zijn her benoeming. De voorzitter dankte voor deze woorden. B. en W. zullen bespreken of er mogelijk heid is, dat enkele werkloozen veen zouden trekken om zelf turf te hebben. Mevr. Slooten bracht dit naar voren. De heer Schot meende, dat aan de werk loozen niet voldoende kolen toeslag was ge geven. Het bleek, dat de heer S. slecht was ingelicht, daar dit wel was gebeurd. Jhdiicaties ALKMAAR (IE KLASSE). Aan de openbare U. L.-school, hoofd de heer J. Hoekstra, wordt gevraagd een Onderwijzer (es) in bezit van hoofdakte en ten minste twee bij-akten. Overlegging bewijs zedelijk gedrag voor- loopi'g niet noodzakelijk. Geen bezoek aan leden van het Gemeente bestuur dan na oproeping. Sollicitatiestukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 28 April 1940. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Alkmaar, 12 April 1940. Weec&eddit VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Vrij guur, nu en dan regen. Waarschijnlijk tijdelijk krachtige wind. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. De Oceaandepressie, die gisteren IJsland passeerde, schijnt zich thans verder in zuid oostelijke richting te bewegen. Onder haar •invloed daalde de luchtdruk in ons land. Het storingsfront van deze depressie lag heden morgen juist voor onze westkust en veroor zaakte hier al regen en in Groningen sneeuw, nadat het gedurende het eerste ge deelte van den nacht helder was geweest. Te de Bilt en op het vliegveld Twente daalde de temperatuur nog tot onder het vriespunt. De genoemde depressie wordt alweer ge volgd door een nieuwe storing van 1005 mbar, die op IJsland vrij groote barometer dalingen veroorzaakt. Er is daar weer eeni ge regen gevallen. Het gebied van hoogen luchtdruk, waarvan de kern zich ongeveer over de Golf van Biscaye moet bevinden, is in beteekenis afgenomen. Op de Azoren is de druk echter een weinig géstegen. In deze omgeving is de wind krachtig uit het oosten. Over zuid-Italië bevindt zich nog steeds een vrijwel stationnaire depressie van 1000 mbar, die daar groote hoeveelheden regen veroor zaakte. Te Paola viel ongeveer 40 m.m., ook op den Balkan is veel neerslag gevallen. LICHT OP! Hedenavond voor motorrijtuigen, fietsen en andere voertuigen 19.224.38. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Vrijdag 12 April 1940. Vor.k. 40-1/4 323 8S-V» 117-8 STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940 II 91 3—3H Nederl. 1938 83 3 Ned.-lndië 1937 82»/, 5H Duitscbl. m. verkl. 818/1(; BANK-1NSTELLINGEN. Amsterd Bank 90 Handel Mij C~rt. v. 250 80 Koloniale Bank 155 Ned Ind. Handelsbank 102 INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 41% Calvé Delft Cert. 38% Nederl. Ford320 Lever Bros89% Philips GloeM. Gem. Bezit 120% INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda 23% Bethleh. Steel 005/8 Cities Service 4i/ls General Motors 40ls/]6 Kennecott Copper 28'/m North American Rayon l83/4 Republic Steel 1 Standard Brands 3%s Steel comm. 47% U. S. Leather 47/s CULTUUR MAATSCH. H. V. A380 Java Cultuur 221 Ned. Ind. Suiker Unie ,211 Verg Vorstenlanden 95 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mi). 56 Rediang Lebong 55 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 207% Kon. Petr225l/s Phillips Oil29% Shell Union 9i%6' Tide Water 8% RUBBERS. Amsterd. Rubber 183% Deli Bat. Rubber .146 Hessa Rubber. 92V2 Oostkust 110 Rotterdam Tapanoeli 56 Serbadjadi90 In tere. Rubber 35/s SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 90 JavaChinaJapan lijn 11 6b/8 Kon. Ned. Stoomboot 1097/s Scheepvaart Unie 1131/* TABAKKEN. Deli Batavia 12Si/a Oude Deli 1^3% Senembah136% AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 1 1®3/i6 Illinois Central 9%e Southern Pacific 10% Southern Railw. 12t/i6 Union Pacific 76 Can. Pac. 1 47i6 x) ex-coupon. fExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 2 34 WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vor. koers heden niet off. pi.m. 2 u 90s-ls/is 50 154 60-V, 40% 16%-7 47% 3721/2-3 211 93V2 55 221% S'Vis 181-% 3%s 113-1/2 126 133%-è 76 New-York Londen Berlijn Parijs 1.887/ii 6.77 75.50 3.84 Brussel (Belga) 31.83 Zürich 42.24)4 1.887/i6 6.63 34 75.50 3.78 31.82 42.24 is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 12