ZEE- EN LUCHTGEVECHTEN. 3 Rijnaak op IJsselmeer vergaan. Sterke concentratie van Britsche oorlogsschepen ten Noorden van Drontheim. Engelsche bommenwerpers boven de Kristiansand-fjord. De moeilijke positie van Zweden. De houding van Italië. Alle Noorsche radiostations in Duitsche handen. 7 TWEEDE BLAD. Gisteren is ongeveer zeven kilometer West ten Westen van de Ketel, de monding van den IJsel, de 900 ton metende Rijnaak „Amsterdam", toebehoorende aan de inter nationale zand- en grint-maatschappij te Amsterdam, op het IJselmeer vergaan. Het schip was met een lading grint van Ober burg in Duitschland op weg naar IJmuiden. Het werd gesleept door de sleepboot „August" uit Rotterdam. Toen de sleep goed en wel het IJselmeer was opgevaren, ontmoette zij hier een zeer sterken wind. De zware lading maakte, dat de „Amster dam 1" zeer diep lag. Op een gegeven oogenblik sloeg een stuk van het gangboord weg, het schip begon water te maken en te zinken. De schipper W. H. van der Logt uit Nijmegen en zijn knecht A. van Boxem uit Amsterdam verlieten het schip en werden aan boord van de „August" genomen. KABELBALLON BOVEN SLUIS. Electrisch net beschadigd. Gisteren verscheen boven Sluis een kabel ballon van onbekende nationaliteit, welke uit de richting België kwam aandrijven. Het lage wolkendek maakt het onmogelijk den ballon duidelijk waar te nemen. In de haven polder onder Sluis sleurde de kabel van den ballon duidelijk waar te nemen In den haven boerderij mede en wierp deze vervolgens op het electrisch net, hetwelk ernstig be schadigd werd, tengevolge waarvan Sluis en omgeving het zonder electriciteit moeten stellen. Men is thans doende het euvel te herstellen. DE EXAMENGELDEN VOOR DE MULO-EXAMENS. Vragen beantwoord. Op de vragen van den heer Thijssen be treffende de regelng der examengelden voor de zg. „Mulo-examens" heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord, dat hem de verhooging van het examengeld voor hen, die zich persoonlijk voor het examen aanmelden, eerst bij onder zoek is gebleken en dat het aantal dezer aanmeldingen ongeveer 5 pet. van het totaal aantal candidaten bedraagt. Ook de minister acht de verhooging van het examengeld met f 2.50 aan den hoogen kant. De minister is van oordeel, dat een even- tueele vereenvoudiging van de U.l.o.-exa- mens los van de examengelden dient te wor den bezien. Hij zou het toejuichen, indien de examengelden zouden kunnen worden verlaagd. Hij is echter van meenir.g, dat dit bij een gelijkblijvend rijkssubsidie niet. mo gelijk zal zijn. De minister heeft zich ter zake van de verhooging van het examenge.d voor persoonlijke aanmeldingen tot de Mulo- vereeniging gewend. Hij vertrouwt, dat naar aanleiding van zijn schrijven de M.u.l.o.-ver- eenigingen tot afschaffing van de extra hef fing zullen besluiten. VERZOEK OM VERHOOGING VAN DEN DUURTETOESLAG. Het Nederlandsche Verbond van Vakver- eenigingen, het R K. Werkliedenverbond in Nederland, het Christelijk Nationaal Vak verbond en de Nederlandsche Vakcentrale hebben een schrijven gericht tot den minis ter van sociale zaken, waarin zij den minis ter eraan herinneren, dat in verband met de stijging van de kosten van het levensonder houd de regeering op 17 December besloot de steunuitkeering tot en met 2 Maart 1940 te verhoogen met een duurtetoeslag van 5 procent. Deze toeslag is op 22 Februari voor onbepaalden tijd verlengd. Sinds het tijd stip waarop de duurtetoeslag werd ver leend, heeft de stijging van de kosten van het levensonderhoud zich voortgezet. Over de maand Maart is het geheele gezinsbud get gestegen met 8.9 procent sedert Augus tus 1939, terwijl de kosten voor de voeding met 13.2 procent zijn gestegen. Het is daar om, dat de besturen der vakvereenigingen den wensch uitspreken, dat de duurtetoe slag zal worden verhoogd in overeenstem ming met de stijging van het levensonder houd. De besturen verzoeken den minister den duurtetoeslag van 5 procent te verhoo gen en aan te passen aan de stijging van de kosten van het levensonderhoud teneinde daardoor verdere inzinking van het levens peil van de groote massa der werkloozen te voorkomen. MAATREGEL OM TERUGLOOPEN VAN DE WONINGPRODUCTIE TE VOORKOMEN. De minister van binnenlandsche zaken en van financiën hebben een circulaire gericht tot de gemeentebesturen, waarin o.m. gezegd wordt: De zeer bijzondere tijdsomstandigheden maken noodzakelijk, dat de regeering -zich nog meer dan anders bezint op maatregelen, welke zouden kunnen bevorderen, dat het particuliere bouwbedrijf zich van zijn taak ten aanzien van de onmisbare aanvulling van den woningvoorraad blijft kwijten. Ten einde een terugloopen van de wo ningproductie zooveel mogelijk tegen te gaan, dienen het rijk en de gemeenten alle pogingen in het werk te stellen om dit ge vaar zoo mogelijk tijdig te bezweren, op dat de overheid zich niet, zooals na den vorigen oorlog gedwongen ziet, de geheele woningvoorziening zelf ter hand te nemen. De tweede hypotheekregeling, vervat in de beschikking van de ministers van sociale zaken en financiën d.d. 9-17 Nov. 1934 (wel ke regeling in het leven is geroepen om de bouwondernemers tot grootere activiteit te prikkelen) blijkt in haar tegenwoordigen vorm niet volledig aan haar doel te beant woorden. Volgens het bepaalde in deze circulaire wordt een eventueel verlies in verband met het verleenen der hypothecaire leeningen door het Rijk en de gemeente ieder voor de helft gedragen. Ten einde fiet risico voor de gemeenten te verminderen, wordt nu bepaald, dat een dergelijk verlies door het Rijk en de gemeente zal worden ge dragen in een verhouding van 3:1. De regeering vraagt thans met nadruk De strijd in het Skagerrak en Kattegat. Uit Stroemstad wordt gemeld, dat gister morgen eenige zware ontploffingen gehoord zijn in het Skagerrak ten Z. W. van de Kos ter-eilanden. Onmiddellijk daarna werd waargenomen, dat een schip met een zeer groote tonnage in vlammen was gehuld. Een aantal in de naburige wateren patrouillee- rende Duitsche schepen snelden toe. De he vigheid van het vuur scheen er op te wijzen, dat het schip was geladen met groote hoe veelheden petroleum. Tusschen middernacht en één uur in den afgeloopen nacht werd een voortdurend krachtig geschutvuur uit zee gehoord. In gezaghebbende kringen te Londen wordt verklaard, dat geen gevecht van grooten omvang in het Kattegat is gevoerd. De berichten, die de ronde hebben gedaan, en zekere verwijzingen naar ontploffingen kunnen hun oorzaak vinden in het gebruik van dieptebommen. Er is weinig twijfel aan, of Duitsche eenheden zijn aan het zoeken .geweest naar duikbooten, die in dat gebied zouden hebben kunnen zijn Neuw Duitsch convooi aangevallen? Uit Stromstad (Zweden) wordt gemeld: Gisternacht zouden Britsche oorlogsschepen in de Oslofjord een Duitsch convooi, dat op weg naar Noorwegen was, hebben aange vallen. Een groot vrachtschip, dat vermoe delijk troepen vervoerde, zonk ter hoogte van Stromstad. Een tweede schip, geladen met munitie, zou bij Marstrand gezonken zijn. De geheel ontruimde stad Halden is Don derdag hevig gebombardeerd door Duitsche vliegtuigen, die ook duizenden vlugschriften uitwierpen. De strijd in het Kattegat. Men meldt uit Londen: Verdere bijzon derheden over de aanvallen van de Engel sche luchtstrijdkrachten op de vijandelijke scheepvaai. in het Kattegat en in den Groo ten en Kleinen Balt zijn thans ontvangen. Zij brachten een munitieschip tot ontploffing en vielen bovendien acht tot tien schepen aan, die in de nauwe wateren van den Groo ten Belt voeren. Voorts werd een voor radenschip van 5000 ton, naar men gelooft, beschadigd. Ook werden bomaanvallen ge richt op een Duitsche watervliegtuigbasis aan de Baltische kust. Het munitieschip maakte deel uit van een formatie van acht groote, grijsgeschilderde schepen, die men met groote snelheid zag opstoomen door den Grooten Belt in Noordelijke richting. Een treffer werd geplaatst op hét munitieschip, dat met zoo'n geweld in. de lucht vloog, dat het aanvallende vliegtuig schudde. Verder Noordelijk in de Oostzee werd een andere formatie van vijandelijke schepen, die in kiellinie voeren, aangevallen en zwaar ge bombardeerd. In het donker konden de resultaten echter niet worden waargenomen. Het optreden der Britsche lucht macht in het Skagerak. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat vijf vliegtuigen van de ko ninklijke luchtstrijdkrachten bij een pa- trouillevlucht boven de Noordzee en het Skagerak zijn neergeschoten. Vliegtuigen der koninklijke luchtstrijdkrachten zijn de fjord van Christandsand binnengedrongen en hebben er twee Duitsche schepen aange vallen. Men kent niet den omvang van de den vijand toegebrachte schade, doch men kan zeggen, dat minstens twee Duitsche jachtvliegtuigen brandend zijn neergestort en men heeft kunnen vaststellen, dat aan andere vliegtuigen ernstige schade is toege bracht. De Gneisenau gezonken? Volgens een officieel Noorsch communi qué, dat door den zender te Stockholm ver spreid is, is het Duitsche slagschip Gneisenau in de Oslofjord gezonken. De Britsche luchtaanvallen op de vliegvelden te Stavanger. Volgens een gisteravond te Lon den ontvangen bericht heeft de Britsche luchtmacht Donderdag avond op de vliegvelden te Stavan ger belangrijke schade aangericht. Talrijke Duitsche gevechts- en bom bardementsvliegtuigen werden door machinegeweervuur vernield en vele leden van den staf en het personeel van de luchtmacht gedood. De Britsche aanvallen te Stavanger. De aanvallen op het vliegveld te Stavan ger zijn ondernomen door Wellington-bom bardementstoestellen, die door gevechtstoe stellen begeleid werden. De gevechtsmachi nes kwamen het eerst boven Stavanger aan1 zij doken boven het vliegveld en vielen bij verrassing aan. Vóór de luchtafweer in wer king kon treden, regende het kogels op het veld, de vliegtuigen en de loodsen. Drie Jiynker-bommen werpers werden ernstig be schadigd. Naar schatting werden 20 man van het Duitsche. luchtmachtpersoneel gedood of gewond. Toen deze aanval eindigde, brak een de medewerking van de gemeenten voor de uitvoering van de gewijzigde regeling. Alleen met behulp van de gemeenten kan het beoogde doel ten volle worden bereikt. Ook voor de toepassing van de circu laire d.d. 23 Juni 1938 betreffende het verleenen van premie voor woningverbe tering wordt nog eens de bijzondere aan dacht gevraagd. Voorts is het wenschelijk, dat de ont wikkeling van het particulier initiatief op geenerlei wijze wordt belemmerd, veeleer wordt bevorderd, bijv. met betrekking tot de gronduitgifte, de gemeentelijké be moeiing met den bouw, den aanleg van wegen en leidingen enz., zoomede door verlichting van de gemeentelijke lasten op de exploitatie in het bijzonder van arbeiderswoningen. hevig vuur van luchtdoelgeschut en ma chinegeweren los, doch de Britsche machines wisten te ontkomen. Een half uur later kwamen de Welling tontoestellen uit Oostelijke richting boven het vliegveld. Zij lieten zware bommen val len. Onverwijld werd een hevig doch on nauwkeurig vuur op hen geopend. De toe stellen keerden terug en openden een ma chinegeweervuur op de vijandelijke mitrail leurposten, de luchtdoelbatterijen, de loodsen en de op het veld staande toestellen. Er werd aanzienlijke schade aangericht, terwijl er een groote brand uitbrak. Daarna versche nen vele Duitsche vliegtuigen. Er ontstond een verwoed gevecht, waarbij slechts één Britsch toestel verloren ging. Berlijn meldt: acht Britsche vliegtui gen neergehaald. Gisteravond hebben Britsche gevechts vliegtuigen getracht Duitsche steunpunten aan de Noorsche kust aan te vallen. Door tijdig optreden van Duitsche Messerschmitt- toestellen werden deze aanvallen bloedig afgeslagen. In totaal zijn acht Britsche bom- bardements-vliegtuigen van het modernste type neergeschoten. Britsche vloot-concentratie in de Noorsche wateren. Het Zweedsche blad „Allehanda" bericht, dat een sterke concentratie van Britsche oorlogsbodems is waargenomen bij Namsos in de Folsenfjord, 75 mijl ten noorden van Drontheim. De strijdmacht bestaat uit twee slagschepen, vier kruisers, vier torpedoja gers en een groot aantal vliegtuigen, twee torpedojagers zijn de haven van Namsos binnengevaren. Duitsche oorlogsschepen zijn niet gezien. Deensche en Noorsche wateren afgezocht. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Vrijdag sterke afdeelingen Britsche bommenwerpers de Deensche en Noorsche wateren hebben afgezocht naar Duitsche vlooteenheden, welke naar hun basis terugkeerden. Zooals reeds is medegedeeld is een afdee- ling bommenwerpers de Kristiansand-fjord binnengedrongen en heeft hier Duitsche oorlogsschepen aangevallen. De vliegtuigen stieten op krachtigen tegenstand. Een an dere afdeeling ontmoette bij Stavanger een sterk escadrille vijandelijke jachtvliegtui gen. In een hevig gevecht werden vier Mes- serschmidt-toestellen omlaag geschoten en vermoedelijk zijn nog twee verloren gegaan. De eigen verliezen bedroegen acht vliegtui gen, terwijl twee andere op de thuisreis op zee moesten dalen. Engelsche luchtaanval op Narvik. Het D.N.B. meldt: Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gis termiddag de haven en de stad Narvik aan gevallen. De uitgeworpen bummen troffen geen van alle doel. Doordat het luchtaf weergeschut terstond met succes in actie kwam, was het den vijand niet mogelijk een nieuwen aanval te ondernemen, zoodat hij zich in westelijke richting moest verwijde ren. Ongerustheid in Zuid-Zweden. De toestand in zuid-Zweden wordt nog steeds beschouwd als uiterst critiek. Plaat selijke kringen aarzelen niet te verklaren, dat men ieder oogenblik van den dag ge lijktijdige ontschepingen kan verwachten op" verscheidene punten van de Scandina vische kust, uit zee en uit de lucht. De Fransche en Engelsche consulaten in Go tenborg en Malmö bereiden de evacuatie van de Fransche en Engelsche onderdanen voor. De Zweedsche autoriteiten hebben vol gens de van kracht zijnde regels een onder zoek ingesteld aan boord van 18 Duitsche koopvaardijschepen, die zich in de haven van Gotenborg bevonden. De haven-autori teiten verklaren voldaan te zijn over de controle. De toestand te Gotenborg. Men meent te weten, dat gisterochtend reeds Duitsche escadrilles over Zweedsch gebied hebben gevlogen, toen te Gotenburg luchtalarm werd gegeven. Aan de Zweed sche kust zijn alle maatregelen genomen om op alles voorbereid te zijn. In snel tem po worden vrouwen en kinderen uit alle steden in Skane, vooral Gotenburg, Malmö en Helsingborg, naar elders gebracht door treinen en auto's. Met koortsachtige haast werkt men aan den bouw van schuilplaat sen. Van 17 uur des avonds zullen alle ste den in Zweden verduisterd zijn. De Duitsche troepenverschepingen in de richting van Oslo duren voort. Men ver wacht nieuwe botsingen met de Britsche vloot. Radiotoespraak van Zweedschen premier. De Zweedsche minister-president Hans- son heeft gisteravond om kwart over zeven een radiotoespraak gehouden, waarin hij zeide: Wij bevinden ons opnieuw in een pe riode van beproeving en deze is erger dan wij sinds een eeuw hebben gekend. Voor onze deur wordt oorlog gevoerd. Ik behoef geen uitdrukking te geven aan onze gevoe lens over het leed onzer buren. Het gaat thans om ons zelf en wij zijn vastbesloten onze vrijheid, ons land en onze eer te be hoeden. Wij hebben alles gedaan om onze neutraliteit te bewaren. Wij hopen onze onafhankelijkheid te kunnen behouden door ons vrije oordeel en onze eigen daden. Wij kunnen evenwel geen enkel land toestaan zich voor zijn eigen belangen van ons grondgebied te bedienen. Gelukkig werd dienaangaande geen enkel verzoek gedaan. Indien deze vraag zou komen, zouden wij dezen eisch moeten afwijzen. Om op iedere gebeurlijkheid voorbereid te zijn, moeten wij onze verdediging uitbreiden. Dit besluit zal wijziging brengen in het bedrijfsleven. Onzekerheid is een demoraliseerende fac tor, doch vooral in een onrustige periode is het van belang de kalmte en het vertrou wen te bewaren. Geeft u niet over aan de verspreiding van geruchten. Indien gij ern stige feiten ten aanzien van iemand hebt uiteen te zetten, wendt u dan tot de regee ring en de autoriteiten. Ik kan u verzeke ren, dat wij er voor waken elementen, die vreemde elementen dienen, te verhinderen het land te benadeelen. Ik heb een onwrik baar vertrouwen, dat wij er door eenheid en vastbeslotenheid in zullen slagen het land door de moeilijkheden te brengen. Indien het ongeluk ons zou treffen, zouden wij in staat zijn te beschermen, hetgeen ons het dierbaarst is: de vrijheid en onafhankelijk heid van Zweden. De voorzorgsmaatregelen. Zweden heeft thans in ruime mate voor zorgsmaatregelen getroffen. Men verneemt, dat de vuurtorens aan de westkust, tusschen Haalloe en Tistlarna gisteravond gedoofd zouden worden. Te Malmö en Gothenburg worden verduisterings- en luchtbescher mingsoefeningen gehouden. Ook rondom de haven van Malmö zijn maatregelen geno men. Uit Londen wordt nog gemeld: -De toe stand in Zweden is van toenemend belang. Hoewel er geen algemeene mobilisatie is, is er een staat van paraatheid, welke in naam nauwelijks verschilt van mobilisatie. Zweden neemt ook op toenemend groote schaal voorzorgsmaatregelen tegen lucht aanvallen. O.m. kunnen vliegvelden in zeer korten tijd voor landingen onbruikbaar worden gemaakt. DUITSCH MUNITIEDEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN? Uit Londen wordt gemeld: Een zware ontploffing is in Duitschland, op eenige kilometers van de Belgische grens ontstaan. Men gelooft. dat de explo sie in een munitiedepot is gebeurd, omdat men van de grens de vlammen kon waar nemen van een ontzaglijke vuurhaard en talrijke ontploffingen konden worden ge hoord. MOERMANSK OPERATIEBASIS VOOR DUITSCHE VLOOT? Een bericht uit Berlijn aan het in Kaunas verschijnende dagblad Lietuvosaides meldt dat de kwestie van verlof voor de Duitsche oorlogsschepen om gebruik te maken van- de haven van Moermansk als basis voor de operaties in het noorden besproken is in het onderhoud, dat de Duitsche ambassadeur in Moskou met Molotof heeft gehad. DENEMARKEN ONDER DE DUITSCHE BEZETTING. Generaal Kaupisch ontvangt persvertegenwoordigers. De Duitsche generaal der vliegers Kau pisch heeft twintig buitenlandsche journa listen, die met een specialen trein uit Ber lijn gekomen waren, ontvangen. Hij gaf hun een uiteenzetting van de redenen, die de bezetting tot een militaire noodzakelijkheid hadden gemaakt en verklaarde, dat aan Deensche zijde slechts 10 dooden en enkele gewonden waren gevallen en aan Duitsche zijde een doode en ongeveer 10 gewonden. Voorts gaf de generaal een beschrijving van den opmarsch en de landingsoperaties en zeide ervan overtuigd te zijn, dat er een loyale verhouding zal bestaan tusschen be volking en troepen, resp. tusschen de Duit sche militaire overheid en de Deensche autoriteiten. De Duitsche troepen hebben bevel gekregen zoo correct en hoffelijk te zijn in hun houding jegens de bevolking als in het vaderland. Over zijn ontvangst door den Deenschen koning zeide de generaal, dat daarbij was gebleken, dat volkomen overeenstemming van opvattingen tot uit drukking is gekomen over de houding van Denemarken jegens de Duitsche troepen, resp. van de Duitsche troepen jegens Dene marken. Het Deensche leger en de Deen sche marine zullen blijven bestaan, want hij, de generaal, is overtuigd van hun loyale houding. MAJOOR HVOSLEFF BLIJFT ZIJN LAND TROUW. De Zweedsche radio deelt mede, dat ma joor Hvosleff, die genoemd werd als minis ter van defensie in de regeering-Quisling, uit Finland, waar hij dienst deed in het Noorsche vrijwilligerscorps, naar Stock holm is gekomen. Hij verklaarde niets met de regeering Quisling te maken te willen hebben en in een onderhoud met Hambro zeide hij, dat Quisling misbruik van zijn naam heeft gemaakt. Verder deelde hij me de, dat hij zich aan het hoofd zal stellen van de Noorsche vrijwilligers in Finland, die naar hun land terugkeeren om tegen de Duitschers te strijden. DE NIEUWE ENGELSCHE MIJNVELDEN. De mededeeling van de admiraliteit wordt aldus uitgelegd, dat zij beteekent, dat mijnen gelegd zijn over een aanzienlijk gebied in Skagerak en Kattegat, evenals op de Noordzee van een punt nabij de Neder landsche kust tot aan de Noorsche kust. De westelijkste grens van het betrokken gebied strekt zich uit over 420 mijl naar het noor den van een ,—int buiten de Nederlandsche kust nabij Schilling (waarschijnlijk wordt Terschelling bedoeld). Tot 60 mijl ten zuid westen van Bergen. Vervolgens loopt het oostelijk over de geheele Noordzee to1 aan de Deensche kust en omvat ook het Skager rak. Het zuidelijkste deel omvat het Brit sche mijnveld buiten Nederland en de na burige kusten, waardoor iedere uitgang uit Sylt en de Duitsche Bocht wordt gedekt Opgemerkt moet worden, dat het nieuwe mijnveld nergens komt binnen de Zweedsche of de Neder landsche territoriale wa teren. Er is zorg voor gedragen een vaargeul open te laten ter breedte van 20 mijl voor de neutrale scheepvaart van de Zweedsche kust. Dit kanaal loopt ongeveer door het midden van het nieuwe mijnveld. De Messagero schrijft in een antwoord aan enkele Fransche en Britsche bladen, die zich verwonderd hebben over de houding van de Italiaansche pers, welke het optre den van Duitschland in Denemarken en Noorwegen rechtvaardigt, dat men zich in Italië ertoe bepaald heeft de feiten weer te geven. 1. De schending van de Noorsche neutra liteit door de geallieerden door het leggen van mijnen, hetgeen een Fransch-Britsch militair optreden in Noorwegen deed voor zien, en 2 de bliksemsnelle reactie van Duitschland, dat erin geslaagd is, den ge allieerden in Noorwegen voor te zijn. Het is volkomen natuurlijk, dat de Duit schers over Denemarken zijn getrokken, dat de natuurlijke brug tusschen Duitschland en Noorwegen is. Overigens is de doortocht door Denemarken met de toestemming van de regeering en het volk van Denemarken en zonder incidenten geschied. Tenslotte heeft de Italiaansche pers het laatste feit weergegeven, t.w. dat de de lucht- en zeeslag op de Noordzee, die veel minder grootsch is geweest, dan men te Londen en Parijs heeft beweerd, is geëin digd met den terugtocht van de Fransch Britsche vlootstrijdkrachten, die naar hun basis terug zijn gekeerd, terwijl het streven der geallieerden er op het oogenblik hoofd zakelijk op gericht zou zijn, de Noren aan te sporen, tot den laatsten man te strijden. KONING HAAKON ZAL NOORWEGEN NIET VERLATEN. Koning Haakon heeft een interview toe gestaan aan den correspondent van Svenska Dagbladet. De koning was zeer kalm on danks de vele vermoeienissen, die hij heeft doorstaan, want sedert hij Dinsdag Oslo had verlaten, had hij vrijwel niet geslapen. Hij verklaarde plechtig, dat hij het Noorsche grondgebied, ondanks de gevaren, niet zou verlaten. Leden van 's konings gevolg verklaarden, dat tijdens het bombardement van het hoofdkwartier vier bommen in de nabijheid van den koning waren gevallen. Het waren, te oordeelen naar de kraters, die zij sloe gen, bommen van zeker vijfhonderd kilo. De minister van buitenlandsche zaken Koht, wordt te Stockholm verwacht, waar hij den dienst van het ministerie van bui tenlandsche zaken zal organiseeren. Tot voorzichtigheid bij de nieuws uitzendingen aangeraden. Naar verluidt bevinden zich thans alle Noorsche radiostations in Duitsche handen. Er zijn echter plannen gemaakt om het Noorsche volk op de hoogte te houden van het optreden van zijn regeering door mid del van de B. B. C. Een redevoering van Hambro, den voorzitter van het Noorsche Storting, zal spoedig voor de Noren gerela- yeerd worden door de B. B. C. In deze re devoering raadt Hambro zijn toehoorders aan alleen geloof te hechten aan nieuws, dat door geallieerde stations wordt uitgezonden. In de rede, die hij voor de radio in Zwe den zou hebben uitgesproken, verklaart de voorzitter van het Noorsche parlement, Hambro, o.m. dat zijn bedoeling eenvoudig is uitdrukking te geven aan de standvastige en eensgezinde vastberadenheid en aan het vertrouwen, dat het Noorsche par lement en de regeering bezielt. Ondanks alle, onmetelijke moeilijkheden, schrijdt de mobilisatie voort. De bevolking wordt bereikt door de leiders van het land en in alle Noorsche legaties heerscht een voortdurende activiteit. Nergens ziet men eenigerlei teeken van overgave in het land Overweldigende stroomen vrijwilligers ko men zich ijlings aanmelden bij de Noorsche legaties, vooral in Finland, waar de jonge veteranen van de heldhaftige Finsche de fensie bereid zijn nogmaals te strijden voor de vrijheid der volkeren en der nationale onafhankelijkheid. Het Noorsche volk is be gonnen met zijn dagen van beproeving. Hoe lang deze beproeving ook moge duren, zij zal kort zijn, vergeleken met het leven van het volk. Het land zendt groeten aan ieder en allen, een vereenigd, sterk volk, dat tas tend zijn weg zoekt door duisternis en nood en nadrukkelijk vertrouwt op den toekom- stigen dag, waarop het recht zal overheer- schen en het volk vrij zal zijn". Het onder Duitsche controle werkende omroepstation van Oslo heeft in een uitzen ding, die in New York gehoord is, een be roep gedaan op de Noorsche bevolking om den strijd te staken. De radio waarschuw de, dat ieder, die niet met de Duitschers medewerkt, zal worden doodgeschoten. FRANSCH OCHTENDLEGERBERICHT. Het legerbericbt van hedenochtend luidt: „Gisteravond laav beeft onze artillerie in het gebied van de Saar gevuurd op in aan bouw zijnde vijandelijke werken. In den nacht infanterie-activiteit op de Oevers van den Rijn, zoowel in het gebied ten Oosten van Mulhouse als in d« omgeving van Straatsburg. Dij vijand heeft zonder succes een aanval ondernomen op een door onze troepen bezet Rijneiland ten Noorden van Huningue.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7