Agenda Luchtaanvallen Watervliegtuig in zee gestort. AMSTERHMSCK KWS De piloot en de luchtschutter omgekomen. met Brandbommen EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Maandag. Zaterdagnacht om twee uur heeft onze luchtverdediging een belang rijk verlies geleden. Te Camper duin, in de omgeving van het wrak van den gestranden Engelschen kruiser „Prins George", stortte n.l. een watervliegtuig van het vlieg kamp De Mok in zee, met het ge volg, dat de beide inzittende mili tairen om het leven kwamen. Het lijk van den sergeant-vlieger C. H. J. Knapen werd een paar uur later door de reddingboot uit Pet ten opgevischt. Dat van den luite nant A. E. G. Langenhof werd gister, hoewel een marine-patrouil levaartuig en verschillende water vliegtuigen in de omgeving onder zoekingen hebben verricht, nog niet gevonden. Het was in den nacht van Zaterdag op Zondag te Camperduin, met het oog op een militaire oefening, zeer donker. Watervliegtuigen vlogen langs de kust en leden van de kustwacht zagen plotseling cm twee uur één van deze vliegtuigen op ongeveer 100 meter zeewaarts van het wrak van de „Prins George" in zee storten. Het vliegtuig kwam uit oostelijke richting. De kustwacht van Camperduin waarschuwde onmiddellijk de kustwacht te Petten en ver zocht deze, den commandant van de red dingboot, den heer Eriks, aldaar, te waar schuwen. Een vergissing ten aanzien van den tijd waarop de reddingboot ver scheen. Naar men ons van militaire zijde mede deelde verscheen de reddingboot uit Petten pas om half zes op de plaats des onheils. Het lange uitblijven van de boot deed de militairen om ongeveer dezen tijd besluiten ook de motorreddingboot te Egmond aan Zee te waarschuwen, die een uur later ter plaatse verscheen. Den geheelen nacht heeft men in het gezonken vliegtuig licht zien branden, waardoor de militairen van de kustwacht veronderstelden, dat de beman ning van het vliegtuig nog in leven was. Deze veronderstelling was echter onjuist, omdat deze verlichting ontbrandt en blijft branden, wanneer een vliegtuig in zee stort. Daardoor is het echter verklaarbaar, dat de bemanning van de kustwacht in groote spanning verkeerde en hoogst ontevreden was over het lange uitblijven van de Pette- mer reddingboot. Men vertelde ons zelfs, dat een feestavond in Petten daarvan de oorzaak was. Nu kennen wij de bemanning van deze reddingboot te goed om hieraan geloof te hechten. Wij weten, dat zij allen, wanneer er nood is, door een drift om te redden worden gegrepen. Van verschillende kanten verzekerde men ons echter, dat de reddingboot pas om half zes ter plaatse ver scheen. Hoewel wij weten, dat men een dergelijk gevaarte maar niet dadelijk in zee heeft en het ons bekend is, dat de leden van de be manning in verschillende deelen van de ge meente woonachtig zijn, zoodat men hen maar niet één-twee-drie bijeen heeft en of schoon het ons ook bekend is, dat de af stand van Petten naar het wrak zeker drie kwart uur roeien vordert, oordeelden wij den opgegeven tijdsduur toch veel te lang, zoodat wij ons te Petten om inlichtingen hebben gewend tot den commandant van de boot, den heer Eriks, oud-burgemeester van de voormalige gemeente Petten. Wij kennen den heer Eriks als een rustig en eerlijk man. Hij deelde ons mede, dat hij des nachts om drie uur door een matroos van de kustwacht uit zijn bed werd gehaald, die hem een briefje overhandigde, waarin mededeeling van het onheil werd gedaan. Onmiddellijk heb ik, aldus de heer Eriks, mijn mede-commissieleden gewaarschuwd, die de dertien roeiers en de vuurpijlen bij een brachten. De menschen wonen ver spreid, maar met behulp van auto's gelukte het ons, te bereiken, dat 20 minuten later, alle redders bij de loods aanwezig waren. De reddingboot werd op het werkspoor van den dijk geplaatst en met behulp van een tractor slaagde men erin, om vier uur ter plaatse de boot in zee te laten. De beman ning kwam bij het wrak, waarin licht brandde, doch zij kon daar niets uit richten. Toen zij weer naar het strand roei de, kon zij daar op aanwijzing van een vliegmachine het lijk van den onderofficier bergen, dat naar Petten werd vervoerd. Toen wij den heer Eriks vroegen of hij de opgegeven tijden wel gecontroleerd had, maakte hij zich zelfs een oogenblik boos. Wanneer u, aldus de heer Eriks, aan mijn inlichtingen twijfelt, dan moet u mij die niet vragen. Wij vertelden toen, waarom wij onze vraag nog eens uitdrukkelijk- hadden ge steld. De heer Eriks zeide ons daarop, dat hij, toen de boot in zee was gelaten, per motor rijwiel naar huis was gereden, om zijn rap port op te stellen en toen op zijn horloge had vastgesteld, dat het 20 over vier was, toen hij thuis kwam. In onze aanwezigheid opende hij het hem nog niet bekende rapport van den schipper der reddingboot en wij constateerden, dat de opgegeven tijden volmaak klopten met die van den commandant. De door de militairen opgegeven tijden moeten dus op een, vergis sing berusten, ontstaan door de hevige spanning, waarin zij twee uur lang hebben -verkeerd. Twee uren zijn onder dergelijke omstan digheden een eeuwigheid. Geen telefonische verbinding. Met verwondering hebben wij echter ge constateerd, dat de commandant van de reddingboot te Petten niet telefonisch is doorverbonden en des Zondags alleen des morgens van 89 uur per telefoon is te'be reiken, terwijl hij wel te allen tijde telefo nisch zijn commissieleden kan waarschu wen. Het telefoonnet in Egmond aan Zee is automatisch. Den commandant van de motorreddingboot aldaar kan men dus nacht en dag bereiken. De motorreddingboot heeft men niet zoo snel in het water als de roei- reddingboot, maar als ze in het water is, snijdt zij er snel door. In noodgevallen zal men te Camperduin dus verstandig doen, beide diensten gelijktijdig op te bellen. KAMER VAN TOEZICHT OP NOTARISSEN. De heer mr. P. van Sonsbeek, inspecteur van de registratie en domeinen, alhier, is door den minister van justitie herbenoemd tot lid van de Haarlemsche Kamer van toe zicht op de notarissen en candidaat-notaris- sen. BEZOEK BLOMENVELDEN IN HEILOO EN EIMMEN. Ondanks den guren wind en weinig zon stonden de crocussen nog in vollen bloei. Hier en daar op de tuinen (bij de firma El- dering en Valkering) staan de eerstelingen van de narcissen in bloei en op enkele tuinen laten de eerste hyacinthen reeds kleuren zien. Zondag hebben wel vele auto's en fietsers een bezoek aan de velden gebracht, doch het aantal was minder groot dan den vorigen Zondag. De bloemenverkoopers maakten goede zaken. AANRIJDING TWEE AUTO'S. Zondagmiddag omstreeks 5.15 uur reed H. R., wonende te Amsterdam, als be stuurder van een personenauto vanaf de Molenbuurt in de richting van het Texel- sche hek. Vanaf den Helderscheweg reed een taxi, bestuurd door J. L. B., wonende te Egmond aan Zee, in de richting van de Kanaalkade alhier. Doordat beide be stuurders vrijwel gelijktijdig den hoek MolenbuurtTexelsche hek naderden, waarbij R. nog trachtte achter om het andere motorrijtuig te rijden, hetgeen niet gelukte, botsten zij tegen elkander aan, waardoor beide motorrijtuigen ma- terieele schade opliepen. Bij onderzoek bleken de remmen van het motorrijtuig, bestuurd door R. niet goed te werken. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. MAN AANGEHOUDEN TERZAKE ZEDENMISDRIJF. Terzake het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarige meisjes is door de politie alhier aange houden een manspersoon, gedomicilieerd te Amsterdam. Hij is na afloop van het oi .'.erzock naar het Huis van Bewaring aj-him overgebracht. ALKMAARSCHE OPERETTE- EN ORKESTVEREENIGING. Opvoering van „Polenbloed". De A. O. en O. V. heeft gisteravond met haar eerste opvoering in 't Gulden Vlies van Oscar Nedbal's 'operette „Polenbloed" een uitstekende beurt gemaakt. Onder lei ding van den directeur Joh. Gerritsen en den regisseur A. Govers is er door de leden van de operetteclub en van het orkest hard gewerkt«en de talrijke aanwezigen hebben van een kleurrijke opvoering genoten. Zooals de titel reeds duidelijk kenbaar maakt speelt deze operette in Polen, waar graaf Bolo in Warschau een leventje zonder zorg leidt in plaats van zijn landgoed zelf te besturen. Er dreigt voor hem dan ook een fir.ancieele débacle en toch weigert Bolo een rijk huwelijk te doen. Zijn vriend Bronio stelt hem dan voor hem zijn uitstekende huishoudster voor eenige maanden te lee- nen. De rijke edelman Zaremba heeft een dochter Helena. Hij is de peetoom van Bolo en zou deze graag met Helena getrouwd zien. Doch Bolo, die Helena nog nooit heeft gezien, heeft alleen oog voor de danseres Wanda. Als Helena merkt, dat Bolo niets van haar wil weten, komt haar tempera mentvol polenbloed in actie en zij besluit de vernedering te weken. Als huishoudste komt zij op Bolo's kasteel om alles in orde te brengen. Marynia, onder dezen naam is Helena in functie, weet inderdaad alles op het kasteel voor Bolo ten goede te doen keeren en hij zelf is steeds meer en meer voor de huishoudster gaan gevoelen. Bij het oogstfeest op Bolo's kasteel zal het tot een verklaring komen, maar dan komt Wanda haar zoogenaamde r-ehten opeischen, wat tot heftige scenes leidt. Zij maakt bekend v/ie Marynia eigenlijk is en dit dreigt alles te bederven. Maar Zaremba weet het trot- sche polenbloed te temmen en een blij, ge lukkig slot volgt. De fleurige en kleurige Poolsche cos tumes gaven aan het geheel een zeer aan genaam cachet. En dat in een Poolsche operettegeschiedenis behalve muziek en zang ook Poolsche dansen voorkomen spreekt van zelf. De heer Peter Demaat had met een aantal dames speciale dansen ingestu deerd en trad zelf als solo-danser op en deze nummers waren een zeer groot succes, wat duidelijk bleek uit het enthousiaste Bioscopen. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Spoorwegpiraten (rom.-sens.); hoofdrollen Erich von Stroheim, Charles Vanel, Suzy Prim, Inkynioff. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, half 8, hoofdnummer In het vreemdelingenlegioen (kom.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, half 8, tot en met Woensdagav., hoofdnummer De groote vraag (rom.-dram.); hoofdrollen Dorothy Lamour, Akim Tamiroff en John Howard. Toegang boven 14'jaar. Woensdagmiddag geen matinee. Dinsdag 16 April. 8.15 uur, de Unie, rede ds. W. Chr. Smits uit Wormer over „Wereldstrijd en Wereld vrede" voor de afd. Alkmaar van „Kerk en Vrede". 8 uur, hotel De Ooievaar te Uitgeest, bondsavond A.N.W.B. Woensdag 17 April. 8 uur, café Central, alg. verg. Burger- IJsclub. 8 uur, de Unie, Volkszang. applaus. Ook verschillende zeer geslaagde scènes en duo's verwierven applaus bij open doek. Het koor kweet zich op bijzon dere wijze van zijn taak, vooral de inzet van het tweede bedrijf mag zeker genoemd. De hoofdrollen werden ook nu weer door de beproefde krachten vertolkt. De heer A. Govers zong en speelde den hoofd persoon Bolo op uitstekende wijze en had als regisseur gezorgd voor een vlot tempo. Mevr. Molenaarvan Vliet voegde een nieuwe zeer geslaagde creatie aan haar vele succesrpllen toe. Zij zong en speelde Helena vol temperament en was een groote steun voor het geheel. Ook de heer P. Hop, als haar vader, zal men met veel genoegen hebben gezien en gehoord als verdienstelijk speler en zanger. Zeer goed was ook nu weer mej. G. Besse, die als Wanda zong en speelde met veel succes. Mevr. de Boer Bailly speelde als haar moeder voortreffe lijk en ook de heer T. de Muhk maakte weer iets aparts van den vriend Bronio, die steeds met zijn revolver klaar stond. De heeren Pieters, Snijders, J. v. d. Tooren en J. Dogger waren een prachtig vriendenkwar tet, terwijl mej. A. Schut, mej. A. van Vliet en de heer J. Smit hun kleinere rollen naar behooren deden uitkomen. Aan de décors (van Theo Groothuizen) en aan het kap- en grime-werk (van Leon van Volen) was zeer veel zorg besteed. Na het luide applaus aan het slot bood de heer Govers namens de leden aan een bruidspaar onder de medespelenden een mooi en nuttig geschenk aan, terwijl de heer Gerritsen, mevr. Molenaar, mej. Besse en mevr. de Boer mooie bloemen in ont vangst mochten nemen. Een der dames vfan het ballet bood den heer Demaat een ge schenk aan, voor de moeite aan het instu- deeren der dansen besteed en namens zijn moeder werden hem bloemen aangeboden. Natuurlijk werd ook de leider Govers niet vergeten en met bloemen gehuldigd. Zoo eindigde deze welgeslaagde voorstelling te midden van vreugde en bloemen, 't Geheel was een mooi succes voor de A. O. en O. V. en ongetwijfeld zullen velen volgende week bij de tweede opvoering aanwezig willen zijn. Onze muziekrecensent schrijft over deze opvoering nog: De naam van den componist die de mu ziek op het libretto van de operette Polen bloed schreef, Oscar Nedbal, roept de her inneringen wakker aan het Boheemsch strijkkwartet, waar hij een waardig lid van was. Jaren achtereen reisde hij de wereld door totdat op eens zijn plaats in het kwar tet door een ander werd ingenomen. Dat was min of meer een verrassing, evenals het een verrassing was toen men het be richt las dat Nedbal een operette op muziek had gezet. Zijn muzikale loopbaan had dus een andere wending genomen. De muziek van Polenbloed behoort tot de licht bevattelijke muziek, zonder echter in het banale te vervallen. Nummers als de wals, de marsch, het trio, in het eerste be drijf; de kaartscène, het diplomaten lied in het tweede; de lyrische zang, in het derde bedrijf, zullen steeds gaarne gehoord wor den. En daarom zal deze operette ook wel in staat zijn repertoire te houden, vooral wanneer het een uitvoering is, zooals gister avond. In enkele scenes werd een bijzondere stemming bereikt door het mooie zachte vioolspel van E. Porck en v. d. Pol. Het orkest met Gerritsen, den dirigent, aan de piano, begeleidde bescheiden en zoo ontstond er een goede verhouding tusschen hetgeen op het tooneel voorviel en de musici daarvóór. „WERELDSTR JD EN WERELDVREDE." Men schrijft ons: De internationale gebeurtenissen van de laatste week hebben velen met schrik vervuld. In gesprekken hoort men: „Hoe zal dat afloopen?" en „Wat zal er met ons land gebeuren?" en- tal van dergelijke vra gen meer. Maar voor geloovige menschen bestaat daarnaast, ja daarbovenuit de vraag: „Wat is hierin de wil van God?" In het besef, dat die vraag in geen geval vergeten mag worden te midden van de gebeurtenissen van dezen tijd, besloot de afdeeling Alkmaar van „Kerk en Vrede een wijdingsdienst te doen houden op Dinsdag lo April a.s., 's avonds 8.15 uur in gebouw de Unie, Koorstraat. De voorzitter van het gewestelijk bestuur van „Kerk en Vrede", ds. W. Chr. Smits van Wormer, zal daar spreken over „Wereldstrijd en Wc reldvrede." De toegang bij deze gewijde samenkomst is vrij voor alle belangstellenden. Men zie nadere aankondiging elders in dit nummer, De ruggegraat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! WeetAedcfU Éif ...- S. VERWACHTING: Geldig tot morgenavond ongeveer 19 uur: Buiïg, vrij koud weer, krachtige tot matige wind uit westelijke richtingen. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Gedurende de afgeloopen paar dagen bleef de depressie-activiteit in het noorden aan houden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag passeerde een depressie IJsland. De kern is vermoedelijk over de Noordzee gelegen. Thans breidt zich het arctische hoogedruk- gebied over IJsland uit. Het luchtdrukver- val is daar zeer groot, het verschil in baro meterstand tusschen oost- en westkust be droeg hedenmorgen niet minder dan 21 mbar. Dientengevolge waait er een storm uit het noorden die buitengewoon koude lucht aanvoert, zoodat de temperatuur tot vijf graden onder het vriespunt daalde. Ook in ons land bleef de depressie-activi teit merkbaar. Het storingsfront van de ge noemde kern over de Noordzee passeerde hedenmorgen omstreeks 8 uur de Bilt, het geen gepaard ging met zwaren regenval en hagel en krachtige windstooten. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan heeft zich wat verder naar het wes ten verplaatst. In Spanje en Portugal daalde de luchtdruk vrij veel. Over het middelland- sche zeegebied is de luchtdrukverdéeling vlak en onregelmatig. LICHT OF!' Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 19.27 tot 4.32 uur lich-t op. BOTSING. Op den hoek ZochersfraatScharloo is hedenmorgen een militaire motorrijder tegen een bestelwagen van de Haka gebotst, vermoedelijk tengevolge van het feit, dat geen signaal werd gegeven. De motorrijder werd niet ernstig aan het hoofd gewond. Hij is in de Ambachtsschool verbonden. De motor werd ernstig beschadigd. AUTO BIJNA TE WATER GEREDEN. Vermoedelijk door onbekendheid met Vermoedelijk door onbekendheid met den weg reed Zaterdagavond omstreeks 11 uur een bestuurder (militair) van een personenauto aan den Omval van den weg af, kwam in den zachten berm terecht en vandaar in het water van de Noorder vaart. De bestuurder wist de auto nog tijdig tot stilstand te brengen, waardoor deze aan den kant van de vaart ongeveer 60 c.M. in het water kwam te staan. Be stuurder is tot dusver onbekend gebleven. Een en ander liep goed af. De auto was gehuurd van een garagehouder uit Schoorl. STATIONSCHEF TE CASTRICUM BENOEMD. De heer H. Kingma, assistent bij de Nederl. Spoorwegen te Uitgeest, is met in gang van 1 Mei a.s. benoemd tot stations chef te Castricum. De heer Kingma die sedert vele jaren lid van den gemeenteraac. van Uitgeest is voor de S.D.A.P., werd in September jl. gekozen tot wethouder. Als zijn opvolger als raadslid komt op de lijst voor de heer W. Knegt te Marken- binnen, die reeds eerder het raadslidmaat schap heeft bekleed. NAALD- EN AANDRUK- ET1KETTEN PRIJSKAARTJES EN LABELS P.O.A. n.V. TEL. 3892 PAYGLOP 18 'JhéÜcatie& ALGEMEEN KAPVERBOD. De Regeeringscommissaris voor de Bo demproductie vestigt de aandacht van be langhebbenden op het bepaalde in artikel 7 der Bodemproductiebeschikking 1939, op genomen in de Nederlandsche Staatscou rant van 8 en 9 December 1939, nr. 241, op grond van welke bepaling bosschen en an dere houtopstanden slechts mogen worden geveld of gerooid krachtens vergunning. Deze behoort te worden aangevraagd bij den Productiecommissaris voor den bosch- bouw en de houtteelt, adres Bureau Staats- boschbeheer, Museumlaan 2 te Utrecht. Het verdient aanbeveling, ter bevordering van een spoedige afdoening bij het aanvragen van een dergelijke vergunning gebruik te maken van een daartoe bestemd formulier, dat op een desbetreffend tot den Productie commissaris voornoemd gericht verzoek kosteloos zal' worden toegezonden en dat bovendien kan worden verkregen ten kan tore van de houtvesters en van de bosch wachters bij het Staatsboschbeheer. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat niet alleen voor algeheele velling, docü ook voor dunning van bosschen vergunning noodig is, terwijl alle houtopstanden dus ook wegbeplanting, rijen, groepen of alleen staande boomen en hakhout onder de be schikking vallen. Velling of rooiing zonder vergunning wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Wordende deze publicatie gedaan op ver zoek van den Minister van Economische Zaken, d.d. 4 April 1940. Alkmaar, 15 April 1940. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT.. SCHEEPVAARTLIJNEN. Mij. Nederland. Christiaan Huygens 13 April te Genua. Rotterdanische Lloyd. April van Belawan, 14 April 15 uur van Indrapoera van Batavia naar Genua 13 Sabang. Sibajak van Genua naar Batavia 16 April 16 uur van Port Said. Japara van New York naar Java 14 April 7 uur te Sabang, 15 April 7 uur te Be* ïawang. Kota Gede van Batavia naar New York 13 April van Belawan. Soekaboemi 15 April 6 uur te Sabang. Tapanoeli uitr. 15 April 1 u. v. Port Said. (OPGAVE AMSTBKOAMSCKE BAH* N.V. Bijkantoor Alkmaar, -%«<■ van Maandag 15 April 1940. Vor.k.| pl.m. 2 u STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940II 3—3)4 Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 5)4 Duitschl. m. verkl. BANK-IN STELLIN GEN, Amsterd. Bank Handel Mij. G-rt. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit INDUSTR. OND. BUITENL. 90% 82'/, 82% 9%6 9% 87 87 85 155 150 102 100 39'/, 40-39% 58% 320 320 85% 85% 114% 115 38% 39 23% 23%6-S 59% 59% 3lo/l6 4 Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands i Steel comm. i U. S. Leather i CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. i Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Phillips Oil Shell Union Tide Water i RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadiadi i lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia '26 Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. 12% Union Pacific 76% Can. Pac. 3%; x) ex-coupon. fExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 2)4 WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vor. koers heden niet off. 40%6 27% 18%6 16?/ls 5%e 4öik 47/l6 369 212 205 91% 55% 55 202 217% 28% 9 %s 8% 177% 140 91 109% 54% 88 3%6 87 1 107 112 lb6% 135 17% 8% 10%, 16|-u/ia 5%« 46% 372-70 91% 219%-ï 9% 8% 180% 88 S7 114 112 192% 137 17% New-York Londen Berlijn Barijs 1.887,6 6.64 'A 75.50 3.76 Brussel (Belga) 31.66' Zurich 42.23 1.88%, 6.67)4 75.50 3.78)4 31.68 4„.24 Wist U, dat bij de best uitgeruste brandweer niet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom d@ ge* heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2