DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Narvik en omgeving door de geallieerden in samenwerking met de Noren bevrijd. De regeering-Quisling afgetreden. Waarschijnlijk ook expeditietroepen in Drontheim geland. Een zeer scherpe rede van Roosevelt. Zee- en luchtgevechten bij de Noorsche kust. Welke eischen Duitschland aan Noorwegen heeft gesteld. De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 90 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. A Dinsdag lé April 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Men heeft er zich over verbaasd, dat de geallieerden al niet veel eerder de Duitsche verbindingen hebben afgesneden en aan de f jordenkust geland zijn om de Duitschers uit de versterkte kuststellingen te verdrijven. Uit Londen is evenwel bericht, dat een dergelijke bezetting met groote voorzichtigheid moet worden uitgevoerd en dat het in militair opzicht niet raadzaam is het Duitsche voorbeeld van bliksemsnelle acties te volgen. Vast staat, dat Narvik in handen der geallieerden is, dat in allen gevalle Engelsche troepen op de Lofoten geland zijn en wellicht nog op andere plaatsen aan de fjord-kust, o.a. bij Drontheim, vanwaar dan een op- marsch naar het Noorsche binnenland zal kunnen beginnen. In Duitschland wekt men den indruk ,dat een landing der Engelschen aan de Noorsche kust vrijwel onmogelijk zou zijn en clat een bezetting op andere plaatsen dan in de bekende fjorden de troepen in een gebied van honderden kilometers woest bergland zou brengen waar ze van w< gen en spoorwegen verstoken weinig voor de Noren kunnen uitrichten. Intusschen word de mogelijkheid toegegeven, dat er Engelsche troepen ge land zijn en men mag dit dan ook wel als vaststaande aannemen, evenals dat de Duitschers in het binnenland, o.a. bij Oslo, voortdurend pogen het bezette gebied uit te breiden en daarbij op heftig verzet van de Noren stuiten. De regeering-Quisling is afgetreden omdat zij „impopulair" was. Haar samenstelling op het oogenblik van de Duitsche bezetting, is een groote blunder geweest en dat zal men in Berlijn, waar men nog altijd op een soort compromis hoopt, wel hebben ingezien. President Roosevelt heeft in een rede voor de Pan-Amerikaansche Unie een zeer scherpe critiek op de bezetting van Noorwegen en Denemarken en op de algemeene politiek van Duitschland geoefend en betoogd, dat geen natie werkelijk vrede zal kennen indien zij in de schaduw van dwang of invasie leeft. De Duitschers geven toe, dat een. landing mogelijk is, doch beweren, dat zij militair zinloos zou zijn. Stavanger opnieuw door de geallieerden gebombardeerd. Wederzijdsche verliezen. Bij al de elkaar vaak tegensprekende be richten over de actie aan de Noorsche kust mag wel als zeker worden aangenomen dat Narvik in handen der geallieerden is, hoe wel men in officieele kringen te Londen nog zeer spaarzaam is met het verstrekken van inlichtingen, waarschijnlijk omdat men ook daar nog niet heelemaal duidelijk geïnformeerd is. Volgens de Temps zouden de Lofoten, de eilandengroep voor de kust bij Narvik een der punten vormen waar het Britsche expe- ditieleger aan land is gegaan. Het vertrekpunt voor diverse operaties. Uit Londen wordt gemeld: Nu Narvik in Engelsche handen is, be schermd door vlooteenheden, is deze plaats gereed om te dienen als punt van vertrek voor eventueele operaties in het binnenland en ter zee. De nabijheid van Narvik bij de ijzermijnen vormt voor de geallieerden een waarborg tegen iedere Duitsche interventie in Zweden, aangezien de af te leggen af-' stand in geval de Duitschers troepen op Zweedsch gebied aan land zouden zetten onvergelijkelijk veel geringer is voor de in •het noorden geïnstalleerde strijdkrachten dan voor den vijand. Hoewel het communi qué van admiraliteit en departement van oorlog alleen verwijst naar „punten op de Noorsche kust" en de laconieke wijze van zeggen zelf verklaarbaar is door het feit, dat de operaties voortgezet worden, kan men toch reeds nu van meening zijn, dat behalve Narvik zelf de stellingen, die de geallieerden verworven hebben, reeds goed gesteund zijn en hun niet zullen ontsnappen. Duitsche ontkenningen. Betreffende de Engelsche berichten, vol gens welke Engelschen op enkele punten van de Noorsche kust zijn geland, wordt, naar het D.N.B. meldt, in Oslo bekend, dat in de door Duitsche troepen bezette plaatsen en streken geen Engelschman Noorschen bodem heeft betreden. Naar uit Narvik bekend wordt, bevindt zich deze plaats nog steeds in Duitsche han den. Als resultaat' van het systematische optre den der Duitsche weermacht in het gebied van Oslo kan verder vastgesteld worden, dat dit gebied in hooge mate van Noorsche troepen is gezuiverd. Naar vernomen wordt zijn de meeste Noorsche soldaten uit dit ge bied over de Zweedsche grens getrokken en geïnterneerd. De ontkenning wordt minder per tinent. Nader wordt uit Berlijn gemeld: Naar van welingelichte zijde over de En gelsche beweringen inzake landingen van Engelschen in Noorwegen wordt verklaard, zou het tot nu toe onbevestigde bericht over een landing ergens in Noord-Noorwegen misschien van het standpunt der Engelsche prestige-propaganda een zeker succes be- teekenen voor diegenen te Londen die ter geruststelling van hun volk iets dergelijks dringend noodig hebben. Een landing in de onherbergzame fjorden is natuurlijk op een of andere plaats mogelijk, doch militair zinloos. Een dergelijke landing zou geen enkel militair belang hebben. Tusschen Drontheim en Narvik strekt zich een meer dan 600 k.m. lang woest Noorsch. hooggebergte uit. Tusschen Narvik en Dront heim bestaat geen spoorwegverbinding. Een operatiemogelijkheid in deze buurt van eventueel gelande Engelsche troepen- deelen tegen de basis der Duitsche oorlog voering in het Noorscne gebied, dus tegen Midden- en Zuid Noorwegen, dat vast in Duitsche handen is zou daardoor niet zijn ontstaan. Vliegveld te Stavanger weer gebombardeerd. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat het vliegveld te Stavanger gister op nieuw gebombardeerd - is. Het ministerie van luchtvaart deelt mede: De verkenning van de Noorsche kust is den geheelen dag voortgezet. De ongunstige weersomstandigheden ten spijt is het vlieg veld van Stavanger weer gebombardeerd. Aan deze actie werd deelgenomen door verscheidene afdeelingen der luchtmacht, die alle zonder verliezen terugkeerden. De watervliegtuigen lagen .gemeerd, toen zij door de Britsche vliegtuigen uit ma chinegeweren werden beschoten. De Noren konden de eischen niet aanvaarden. Het Noorsche telegraafagentschap deelt in een memorandum over den toestand me de, dat op hetzelfde tijdstip, dat de Duitsche troepen Noorwegen binnenrukten, de Duit sche gezant de regeering te Oslo een nota met twaalf eischen overhandigde. Deze twaalf eischen kunnen als volgt worden sa mengevat: 1. De regeering en het volk van Noor wegen moeten zich beslist van elk verzet tegen de Duitsche operaties onthouden. 2. Men moet het Noorsche leger opdracht geven, met de Duitsche troepen vriend schappelijke betrekkingen aan te knoopen. 3. Alle middelen zullen ter beschikking van de Duitsche troepen worden gesteld om de veiligheid van Noorwegen te verzekeren. 4. Aan het Duitsche opperbevel moet een gedetailleerd document over de mijnver- sperring worden gezonden. 5. Het Noorsche grondgebied zal zoo noo- die verduisterd worden om luchtaanvallen tc weerstaan. 6. Alle telefoon-, telegraaf- en spoorweg verbindingen zullen onder Duitsch toe zicht worden gesteld, 7. Aan Noorsche koopvaardijschepen za! verboden worden, de havens te verlaten. 8. Noorsche loodsen zullen instructie krij gen, zich .ter beschikking van de Duitsche marine te stellen. 9. De telefonische, telegrafische en post verbindingen zullen tot nader order verbro ken worden. 10. De pers en de radio zullen onder Duitsche controle worden gesteld. 11. De verkoop van oorlogsmateriaal bui ten de Noorsche grenzen zal verboden wor den. 12. Er zal van codetelegrammen gebruik gemaakt worden om te verhinderen, dat de tegenstanders van het rijk bepaalde berich ten in handen krijgen. De Noorsche minister van buiten- landsche zaken Koht, verklaarde, dat een land, dat ap zijn onafhankelijkheid prijs stélde, dergelijke voorwaarden niet kan aanvaarden, en hij herinnerde hierbij aan de woorden van Hitier, dat „een land, dat zonder slag of stoot voor geweld buigt, geen aanspraak kan ma ken op het recht om te leven". Is het Noorsche avon tuur een politieke en militaire vergissing? Kort daarna zagen Britsche vliegers deze watervliegtuigen ondergaan. De Britsche Blenheims hebben ook zware bommen laten vallen op het vliegveld van Stavanger. De aanval geschiedde tijdens een sneeuwstorm. De Duitsche beweringen, dat de Britsche verliezen bij de operaties in de Noordzee sedert 8 April ten minste vier slagschepen, acht kruisers en 11 torpedojagers hebben bedragen, worden in gezaghebbende krin gen te Londen belachelijk genoemd. Te Londen wordt opnieuw verklaard, dat de Britsche verliezen slechts vier torpedoja gers betreffen. De Duitschers melden successen ter zee. Volgens het D.N.B. heeft de Duitsche duikbootafweer in de Noordzee, welke in den laatsten tijd tot groote activiteit is gekomen, op 13 en 14 April zeven vijande lijke duikbooten vernietigd. Twee daarvan werden, toen zij boven water waren, door Duitsche gevechtsvlieg tuigen gebombardeerd en tot zinken ge bracht. Een Britsche duikboot werd door Duit sche zeestrijdkrachten tot zinken gebracht, juist toen zij zich gereed maakte voor een aanval op Duitsche transportschepen. De duikboot werd onder water aangevallen en tot zinken gebracht. Er zijn slechts eenige wrakstukken te voorschijn gekomen. On danks lang zoeken is het niet mogelijk ge weest overlevenden van de vijandelijke duikboot te redden. Twee Duitsche vrachtschepen op mijnen geloopen. Uit Gothenburg wordt gemeld: Twee Duitsche vrachtschepen zijn, naar gister verklaard werd, ter hoogte van Marstrand, in het smalste gedeelte van het Kattegat, op mijnen geloopen. Beide sche pen werden zwaar beschadigd. Zie verder Buitenland pag. 3, Ze blad. Het is nog altijd moeilijk te voorspellen of het Noorsche avontuur van Duitsche zijde een verstandige zet op het groote Europeesche schaakbord is geweest. Het zou wel eens kunnen zijn, dat men in Berlijn dien zet, althans de mogelijke gevolgen daarvan, niet goed overzien heeft en het is in allen gevalle wel zeker, dat de geallieerden zich niet gehaast hebben den zet even snel te beantwoorden. Zij hebben alle mogelijkheden uit dit onderdeel van den Duitschen Blitzkrieg nauwkeurig bekeken. Natuurlijk was men in Engeland dadelijk besloten in Noorwegen een expeditieleger aan land te zetten, maar waar dat moest gebeuren en op welke wijze, dat alles was blijkbaar een moeilijk pro bleem. Men heeft dat waarschijnlijk ook in Londen niet heelemaal kunnen beoordeelen en de beslissing grootendeels overgelaten aan de Britsche bevelhebbers van de oor logsschepen bij de fjordenkust, die dan naar bevind van zaken konden handelen. Vast staat nu wel, dat Narvik in Britsche handen is en dat men, na contact te hebben gekregen met de Noren, bezig is dit gebied van de vijanden te zuivei-en. Dat Duitsche militairen over de Zweed sche grens zijn gekomen en daar zijn ont wapend geeft wel den indruk, dat het met de Duitsche heerschappij in het Noorden van het bezette land althans geëindigd zal zijn. Intusschen moet men rekening houden met het feit, dat Noorwegen een groot en zeer moeilijk begaanbaar land is en dat de Duitsche bezetting in Narvik of eenige Zui delijker gelegen plaats nog geenszins betee- kent, dat men de Duitsche troepen in Noor wegen in alle door hen bezette gebieden in de eerstvolgende dagen met succes zal kun nen bestrijden. Wat dat betreft moet men in militair opzicht bewondering voor de Duitsche or ganisatie hebben, aangezien het Duitschland als zwakkere maritieme mogendheid niet alleen gelukt is de voornaamste kustplaat sen te bezetten, maar blijkbaar ook om de troepen in het binnenland zoodanig te ver sterken, dat de Noorsche legermachten er hier en daar niet in slagen hun verder voortdringen te beletten. Evenwel, de Noren houden met den moed der wanhoop stand, zij strijden in de hoop, dat binnen weinige dagen hun bijeenge gaarde divisies door Engelschen en Fran- schen versterkt zullen worden en wie be denkt, dat 't Duitschland steeds moeilijker zal vallen de troepen in Noorwegen dan te vullen, mag zich inderdaad afvragen of het slot van dit avontuur niet geheel anders zal zijn dan waarop de heeren in Berlijn heb ben gerekend. De regeering-Quisling is afgetreden en daarmede heeft men van Duitsche zijde al thans 'n grooten blunder hersteld. Wanneer men in Berlijn werkelijk gehoopt had, dat de Noorsche regeering en het Noorsche volk het Deensche voorbeeld zouden vol gen, dan was de wat al te spoedige samen stelling van een regeering, die uit Noorsche nationaal-socialisten bestond, een zeer groote politieke fout. Plet is volkomen begrijpelijk, dat het fiere Noorsche volk er niet het minste voor ge voelde onder een regeering te leveji van mannen, die men daar niet anders dan als landverraders kan beschouwen en dat is waarschijnlijk een der voornaamste oorza ken geweest, dat men in Noorwegen dade lijk tot verzet heeft besloten. Dat is een factor, welke men in Berlijn waarschijnlijk niet ernstig genoeg heeft be keken. Hét maakt natuurlijk een groot ver schil of Duitschland Noorwegen rustig kan bezetten en daarbij van de zijde der bevol king geen enkele verhindering ondervindt, dan of de Duitsche troepen langza- COMMUNISTEN GEARRESTEERD. De Braziliaansche politie heeft huiszoe king verricht bij de onwettig verklaarde communistische partij. Meer dan vijftig communisten-leiders zijn gearresteerd. GEALLIEERDEN KOOFEN WAPENS IN CANADA. Naar uit Ottawa aan de New-York Times wordt gemeld, zullen van Engelsche zijde binnenkort in Canada orders op munitie tot een bedrag van ongeveer 25 millioen dol lar worden geplaatst, o.a. voor 12 millioen dollar aan granaten. Ook Frankrijk zal om vangrijke contracten in Canada afsluiten. merhand van de zee- en van de landzijde ingesloten worden en elke poging tot ver ruiming van het bezette gebied op den hardnekkigen tegenstand der Noren stuit, a Het is de groote vraag wat men in Duitschland zal doen wanneer de troepen in Noorwegen geleidelijk door de geallieer den en hun nieuwe bondgenooten worden ingesloten. Dan is er eigenlijk maar één weg om spoedige en afdoende hulp te verleenen, maar die weg loopt over Zweden en het is wel duidelijk, dat men er in Berlijn niet op gerekend heeft en ook niet op gesteld is, de krachtigste der drie Scandinavische staten in het groote conflict te betrekken. Het oorlogsterrein en ook de kust waar de geallieerden een expeditieleger kunnen landen, zou daardoor veel grooter worden. Duitschland zou uit zijn veilige omgren zing opnieuw met een zeer trefbaar gebied naar buiten treden, een zeegebied, dat een marme-mog'endheid als Engeland alle voordeelen voor een doeltreffend optreden zou geven. Bovendien zal men thans in Berlijn wei hebben begrepen, dat er op eenige welwil lendheid van Zweedsche zijde niet valt te rekenen. Noren en Zweden zouden zich voor een gemeenschappelijke actie vereenigen en waar het Zweedsche leger, op oorlogssterkte niet minder dan 623.000 man telt, is het wel duidelijk, dat een groot deel der Duit sche weermacht voor de actie in het Noor den noodzakelijk zou zijn, eenige honderd duizenden manschappen welke men met al het daarbij behoorende materiaal aan de bestaande fronten zou moeten onttrekken. Er zijn nog heel andere kwestie welke naar voren komen bij de vraag hoe men het Duitsche avontuur in Noorwegen moet beoordeelen. De Duitschers hebben voornamelijk Noor wegen tot dusverre een groot verlies aan handelsschepen toegebracht, omdat zij zoo genaamd niet konden toestaan, dat deze neutrale tonnage ten dienste van Engeland zou komen. Maar de bezetting van Noorwegen heeft tot onmiddellijk gevolg gehad, dat alle Noor sche handelsschepen die niet in de thuis havens lagen voortaan tot de handelsvloot der geallieerden zullen behooren en dat En geland door de Duitsche actie de beschik king over veel meer Noorsche schepen heeft gekregen dan Duitschland er tot dus ver heeft laten zinken. Ten slotte is er nog een factor, die men in Berlijn waarschijnlijk een beetje te zorge loos heeft bekeken. Dat is de reactie welke het bezetten van Noorwegen en Denemar ken in de nog neutrale staten gewekt heeft. Daar is de overtuiging gegroeid, dat elke staat, hoe onschuldig en onzijdig ook, ge vaar loopt het slachtoffer van de Duitsche agressie te worden. In Italië hoort men slechts zwakke pro testen. De fascistische staat, die hemel en aarde bewoog toen Rusland het onschuldige Finland belaagde, protesteert niet openlijk tegen de bezetting van de Scandinavische rijken nu het niet de Russische maar de Duitsche legers zijn die zich daaraan schul dig maken. Men ontdekt zelfs in de Italiaansche bla den weer een heftige critiek op Engeland en Frankrijk en op hun niet erkende aan spraken in de Middellandsche Zee. Men hoort weer verkondigen, dat Italië voor eiken strijd gereed is en men krijgt onwil lekeurig den indruk, dat de Italianen nog altijd van meening zijn, dat de Duitsche actie in het Noorden van Europa een be langrijke verbetering van de Duitsche po sitie beteekent. Waarschijnlijk zal de storm wel weer lu wen naarmate duidelijker blijkt, dat het Duitsche avontuur ook zijn zeer gevaarlijke kanten heeft. Belangrijker is de indruk welke door het Duitsche optreden in Amerika gewekt is. President Roosevelt heeft in zijn gister avond voor de Panamerikaansche Unie ge houden rede gesproken over dwaze doc trines van i-as-suprematie, over het uit roeien van naties en het gevangennemen van onschuldige menschen. Hij heeft er op gewezen, dat Amerika maatregelen heeft genomen om aan alle gebeurtenissen het hoofd te bieden en men mag met zekerheid constateeren, dat het percentage Amerika nen, die het deelnemen van Amerika aan den oorlog bepleiten, door het bezetten van Noorwegen en Denemarken belangrijk grooter is geworden. Als de Duitsche actie direct of indirect tot een daadwerkelijk optreden van Ame rika zou leiden, zal inderdaad blijken, dat het Noorsche avontuur een groote politieke en militaire vergissing geweest k,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1