DE GEVECHTEN IN NOORWEGEN Aantal verkeersongevallen sterk afgenomen. In Februari 34 dooden, 225 gewonden. Japan en Nederlandsch- Oost-lndië. Arita beantwoordt vragen. De Duitschers zouden meer dan 2000 Noren krijgsgevangen hebben gemaakt. Duitschers uit Narvik over de Zweedsche grens gekomen. De Quisling-regeering afgetreden. Een boodschap aan het Noorsche volk. zie je dat Duitsche verklaring over de Britsche mijnenvelden. Kunnen de Vereen. Staten buiten den oorlog blijven? Een opmerkelijke rede van Roosevelt. TWEEDE BLAD. 3 Blijkens de voorloopige gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, Was het aantal slachtoffers van verkeerson gevallen in de maand Febr. 1940 aanzien lijk minder dan in Februari van het vooraf gaande jaar, schrijft de K.N.A.C. Evenals voor de maand Januari komt deze verminde ring voor een groot gedeeltfe voort uit de door de winterornstandigheden sterk ver minderde verkeersfrequentie.Anderzijds ver oorzaakten de gladde wegen uiteraarc nieuwe gevaren op den weg. De cijfers voor de laatste zes maanden zijn als volgt (tusschen haakjes de overeenkom stige cijfers van voorgaand jaar): gedood ernstig gewond September 1939 October November December Januari 1940 Februari Een groote 421 (452) 415 (408) 378 (365) 341 (812) 281 (326) 225 (314) 68 (68) 76 (90) 59 (68) 55 (42) 27 (42) 34 (46) vbron van gevaren vormt te'allen tijde het onvoldoende rechts houden en het daardoor noo- deloos en gevaarlijk versmallen van de beschikbare wegbreedte. Het snelverkeer zal zich op wegen, welke uitsluitend voor motorrijtuigen openstaan, uiteraard geheel op de rechter rijbaan moe ten voortbewegen en zal slechts bij het in halen van andere voertuigen de tweede baan mogen gebruiken, zulks echter niet, alvo rens zich door de achteruit-kijkspiegel goed overtuigd te hebben, dat dit kan geschieden zonder het overige verkeer in gevaar te brengen. Het gebruik maken van de rich tingaanwijzer bij deze manoeuvre kan zeer nuttig zijn, doch nimmer mag men aan het gebruik hiervan het recht ontleenen klakke loos naar een andere baan over te gaan, in dien hierop reeds ander verkeer met groo- tere snelheid nadert. Op wegen met gemengd verkeer zal het langzame verkeer den uitersten rechterkant moeten houden, terwijl hét snelverkeer dan links van deze strook voor langzaam verkeer blijft. Nog immer is in Nederland in te genstelling met bijna alle andere landen niet algemeen voorgeschreven, dat wielrij ders met niet meer dan twee naast elkander mogen blijven rijden, hoewel zulks in ver schillende gemeentelijke en provinciale ver ordeningen wel reeds is opgenomen. In ver schillende gemeenten treedt men tegen dit euvel, dat reeds aanleiding gaf tot zoovele ongevallen, op, op grond van de algemeene bepaling, dat men zich niet verder van den kant van den rijweg mag verwijderen, dan door de omstandigheden wordt gerechtvaar digd. Wel zelden zullen er kantonrechters gevonden worden, die voor de meest link- sche van drie naast elkaar rijdende wielrij ders als „rechtvaardigende omstandigheid" voor deze verkeersgevaarlij ke handeling de gezelligheid of de drang van een politiek de bat op een rijwiel zullen aannemen. VERBETERING VAN DE HAVEN VAN DELFZIJL. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Verkeersfonds voor 1941, waarbij de minister van waterstaat, 300.000 vraagt voor verbetering van de haven van Delfzijl. In de memorie van toelichting zegt minis ter Albarda: Het havenverkeer te Delfzijl heeft zich sedert het uitbreken van den oor log, wegens uit den oorlogstoestand voort gekomen gevaren voor de vaart langs Ne- derland's westkust, sterk ontwikkeld. Daar bij is dit verkeer van een geheel andere structuur geworden. Was namelijk Delfzijl in hoofdzaak een haven, waar de produc ten, afkomstig van en bestemd voor noord oostelijk Nederland, werden gelost en gela den (invoer van steenkolen en kunstmest stoffen, uitvoer van stroocarton, ijzeraarde en aardappelmeel), sinds September jl. is de haven van Delfzijl van beteekenis voor ons geheele land geworden. Over Delfzijl vindt thans de invoer plaats van producten, bestemd voor geheel Nederland, terwijl ook de uitvoer niet meer een overwegend re gionaal karakter draagt. Het is noodzake lijk de haveninrichting en outillage aan het huidige verkeer aan te passen, De uitvoe ring van deze werken zal vermoedelijk een bedrag van ten hoogste 300.000 vorderen. SUBSIDIEERING VAN BUREAUX VOOR JEUGDREGISTRATIE. Op vragen van den heer Smeenik (a.r.) in verband met de su-bsidieering van bu reaux voor jeugdregistratie heeft de mi nister van sociale zaken o.m. als volgt ge antwoord ad, 1 de circulaire van 29 Januari 1940 houdende een verzoek om het bureau v-oor jeugdregistratie te verbinden aan de ar beidsbeurs, is gezonden aan de besturen van alle 22 gemeenten, welke reeds een zoodanig bureau hadden ingesteld. Tot de besturen van 46 gemeenten is voorts, eveneens bij circulaire van 29 Januari 1940 het verzoek gericht om bij de arbeidsbeurs een bureau voor jeugdre gistratie in het leven te roepen. In Noord holland is diit verzoek gericht tot Alkmaar, Beverwijk, Bussum, Haarlemmermeer, Hilversum, Hoorn, Velsen en Zaandam; ad. 3 de gedachte, omtrent de financie ring door het Rijk van de uitgaven der jeugdegistratie, berust op een misver stand. De kosten komen nl. niet ten laste van het werkloosh-eidssubsicliefonds, doch van art. 124 van het elfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1940 (wet van 9 Februari 1940 Staatsblad 3800) In de desbetreffende circulaires werd er op gewezen, dat de uitgaven vanwege het departement van sociale zaken zouden worden gesubsidieerd naar fiet objectieve percentage van het werkloosheidssubsidie fonds. De regeling inzake uitkeering uit dit fonds dient dei halve slechts als maat- s'af om h i •-•in r+nije te hmalen. i -■ (v.I. ip Ra pet 1 val. _k 1 i -ife -d. 1 Op een hem door vertegenwoordigers van de pers gestelde vraag betreffende het stand punt van Japan ten aanzien, van een even' tueel betrokken raken van Nederland in den Europeeschen oorlog en de gevolgen daar van voor Nederlandsch Oost-Indië, heeft de Japansche minister van buitenlandsche za ken, Arita, het volgende antwoord gegeven „Met de Zuidzee gebieden, in het bijzon der Nederlandsch Oost-Indië, is Japan eco' nomisch verbonden door nauwe betrekkin gen van wederkeerigheid in dé bediening van elkanders behoeften. Op soortgelijke wijze handhaven andere landen in Oost- Azië nauwe economische betrekkingen met die streken. Dat wil zeggen, dat Japan, deze landen en deze streken tezamen bydragen tot de welvaart van Oost-Azië door weder zijdsche hulp en onderlinge onafhankelijk' heid. Mochten de vijandelijkheden In Euro' pa uitgebreid worden tot Nederland en, zoo. als gij zegt, gevolgen hebben in Neder landsch Oost-Indië, dan zou dat niet alleen ingrijpen in de handhaving en bevordering van bovengenoemde betrekkingen van eco nomische onderlinge afhankelijkheid, in het tezamen leven en in de gezamenlijke wel vaart, maar ook aanleiding geven tot een onwenschelijken toestand, gezien van het standpunt van den vrede en de stabiliteit in Oost-Azië. Met het oog op deze overwegin gen kan de Japansche regeering slechts diep bezorgd zijn over iedere ontwikkeling van den oorlog in Europa, waarmede een agres sie zou gepaard gaan, die van invloed zou kunnen zijn op den Status Quo van Neder landsch Oost-Indië". Nederlandsche gezant bij Arita. Alvorens Arita de vertegenwoordigers van de pers ontving, om hun vragen over de Japansche houding in verband met een mo gelijk betrokken raken van Nederland bij den Europeeschen oorlog te beantwoorden, had de miniters van buitenlandsche zaken den Nederiandschen gezant in Tokio, gene raal P C Pabst, uitgencodigd een bezoek te komen brengen aan zijn departement. De Nederlandsche gezant verscheen om 16 uur 50 op het departement, waar Arita hem een uiteenzetting gaf van Japans werkelijke be doeling ten aanzien van deze kwestie en den gezant verzocht zijn regeering hiervan op de hcogte te brengen. Het onderhoud tusschen Arita en Psbst duurde 45 minuten. HET HOOFDBESTUUR DER N. V. L. POLEMISEERT NIET. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming heeft aan de dagbladpers de navolgende ver klaring doen toekomen: Naar het hoofdbestuur uit een publicatie in verschillende dagbladen is gebleken, heeft men zich van „bevoegde zijde" een instantie, die niet nader wordt aange duid en zelfs voordat de publicatie van de mededeelingen van het hoofdbestuur had plaats gehad tot de dagbladpers ge wend, om de uiteenzetting zooals deze door het hoofdbestuur in de persconferentie van 10 April j.l. is gegeven, te bestrijden. Het hoofdbestuur wil van deze gelegenheid ge bruik maken, om tweeërlei vast te stellen. Ten eerste, dat het overbodig is om aan de verklaringen, die het heeft afgelegd, en welker juistheid het staande houdt, nog iets toe te voegen. Ten tweede, dai het niet wen-schelijk ge acht moet worden, dat, gezien de ernstige omstandigheden, vt aarin ons land verkeert, het hoofdbestuur nieuwe stof bijdraagt voor een polemiek, waarmede de zaak der luchtbescherming in het geheel niet wordt gediend. Het hoofdbestuur heeft zooals bekend eerst in de uiterste noodzaak het stil zwijgen verbroken. Totdat het nu op een voikomen zakelijke wijze een weerlegging heeft gegeven van de beschuldigingen, die door den minister van binn-enland-sehe za ken in de openbaarheid zijn gebracht. Het hoofdbestuur za-1 ook in de toekomst zoo veel mogelijk ditzelfde stilzwijgen be trachten. De moord te Leidschendam. - De bur gemeester van Oegstgeest heeft één dezer dagen een schrijven ontvangen, geteekend A., poststempel Amersfoort, betrekking hebbende op den militair, die zich te Oegst geest verkleedde. Hij verzoekt thans na dere inlichtingen, waarbij aan den schrijver de door dezen gevraagde geheimhouding wordt verzekerd. - Vermist meisje opgehaald. - Sedert Vrijdag j.l. werd te Veendam de 15-jarige Marietje Reinders vermist. Gisteravond is het lijk van het kind uit de Ommelander- wijk opgehaald. Het is niet bekend hoe het meisje te water is geraakt. Glimlachje. Maar natuurlijk houd ik het meest van je van alles in de we reld, maar waarom wil je dat steeds weten als juist de nieuws berichten uitgezonden worden? De berichten van het Duitsche Nieuws bureau, die, welke uit Stockholm afkomstig, zijn en de publicaties uit Londen geven onderling een geheel verschillend beeld van den toestand in Noorwegen. Volgens een D.N.B. bericht uit Oslo zou den de Duitschers ten Z.O, van de Noorsche hoofdstad, bij het bedwingen van den Noor- schen tegenstander, 300 gevangenen hebben gemaakt, zeven stukken geschut en veel ge weren en munitie hebben buitgemaakt. Bij de bezetting van Haenefoss zou door de in het gebied van Oslo opereerende troepen een kruitfabriek bezet zijn en op het Noorsche oefenterrein Hvalsmoen en in de wapenfabriek van Kongsberg zouden een groot aantal wapens in beslag zijn geno men. Volgens een aanvullend bericht uit Ber lijn zouden dit voornamelijk geweren, ma chinegeweren en kanonnen zijn. Botsing in het gebied van Christiansand. Een in het gebied van Christiansand ge- stationneerd Duitsch bataljon is gister bij den opmarsch in den loop van den dag op sterke Noorsche strijdkrachten gestooten. Het betrof hier drie Noorsche bataljons, welke door artillerie waren versterkt. Ondanks de grootere getalsterkte, zegt het D.N.B., hebben de Duitsche troepen aan gevallen. Na een kort geyecht hebben de Noren de wapenen neergelegd. 150 officie ren en T00 m-n. h*hu-n zich overgegeven. waar de Britsche troepen aan land zijn ge gaan. In berichten van Zweedsche zijde wordt gezegd, dat de Duitschers zich uit Narvik teruggetrokken hebben langs den spoorweg, welke naar Kiruna in Zweden leidt. De Noren zouden trachten, hen te om singelen. Zeven Duitschers over de Zweedsche grens. Uit Narvik zijn volgens Aftonbladet ze ven Duitschers, vier man van de marine en drie matrozen ter koopvaardij, over de Zweedsche grens gekomen. De regeering-Quisling afgetreden, De onder Duitsch controle staande radio zender van Oslo heeft gsteravoni medege deeld, dat de Noorsche tegenregeering van majoor Quisling is afgetreden. Het beheer over de door de Duitschers bezette streken van Noorwegen is overge nomen door een „bestuurscommissie" on eer leiding van Christensen, het hoofd van den gemeenteraad van Oslo, aldus deelde de omroeper verder mede. Quisling heeft waarschijnlijk ontslag ge nomen, als minister-president, omdat de Duitschers inzagen, dat zijn positie wankel en zfjn onpopulariteit groot was. Een boodschap aan het Noorsche volk. De Noorsche regeering heeft het Noor sche volk gisteravond in een boodschap op- ge:'-i°en Engelsrhe en Fransche betaalmid- 2E VECHTEN OM EEN FlFTy - FiFTy-JJGAR^ET j De Duitschers bij Kongsvinger. Uit Stockholm wordt gemeld: Volgens den correspondent van Aftonbladet te Kongsvinger gelooft men, dat de Duitschers op zes mijl van Kongsvinger zijn aan den spoorweg van Stockholm naar Oslo. Zij wenschen de spoorwegverbinding af te snijden. Gemeld wordt dat Duitsche troe pen zich ook in de streek van Skarnes op 12 mijl ten westen van Kongsvinger ophou den. Bij Elverum wordt de strijd voortgezet. Verklaard wordt, dat de Duitsche troepen Kornsjoe, een grensstation in het uiterste zuidoosten van Noorwegen, dat zij gisteren hadden bezet, hebben ontruimd. De Duitschers zijn op Halden bij de kust teruggetrokken. Zij vreezen een verrassing van de zijde der Noorsche troepen. Het krijgsbedrijf. In later berichten uit Stockholm wordt meegedeeld dat de Duitschers in Noorwe gen aan het Z. O.-front aanzienlijke plaat selijke successen boeken. Zij probeeren de Noorsche troepen, die met een flank dicht tegen de Zweedsche grens worden gedrukt, op te rollen. Het einddoel schijnt daarbij te zijn noordwaarts op te rukken en 'de Noren terug te dringen in de bergachtige streken. De toestand te Kongsvinger wordt critiek geacht. Volgens Social Democraten hebben de Duitschers er naar schatting minstens 16.000 man. De val van de stad wordt spoe dig verwacht. Ondanks den dapperen te genstand der Noren, militaire kringen ver klaren evenwel, dat deze snelle successen weinig tellen, tenzij voortdurend verster kingen worden gezonden. Voorts wordt uit eengezet, dat de Duitschers zware artillerie en andere voorraden moeten hebben, welke niet door de lucht kunen worden vervoerd. Gezegd wordt, dat de Duitschers reeds met een benzine tekort beginnen te kampen en dat twee vliegtuigen in Zweden wegens benzinegebrek noodlandingen hebben moe ten maken. De Duitschers uit Narvik terugge trokken. Volgens de laatste berichten uit Zweden hebben de Britsche marine-detachementen onder dekking van zwaar geschut een ge deelte van Narvik bezet. Te Londen wordt niets medegedeeld omtrent de plaatsen, - Knaapje overreden. - Gistermiddag werd het vierjarig zoontje van het gezin F. Koopmans uit Hiehtum, gemeente Wonse- radeel, bij het plotseling oversteken van den weg, aangereden door een vrachtauto. De jongen bekwam zware verwondingen en werd in zorgwekkenden toestand naar het St. Anthoniusziekenhuis te Sneek overge bracht, waar hij 's avonds is overleden. delen in ontvangst te nemen, daar de geal lieerde troepen niet voldoenden tijd hebben gehad Noorsch geld te verkrijgen. De officieele koers zal worden hekend gemaakt na een tusschen de Noorsche staatsbank en de bank van Engeland te slui ten overeenkomst. De boodschap der Noorsche regeering an de Noren verklaart: De hulp aan Noor wegen, waarom de Noorsche regeering aan de Britsche en Fransche regeering heeft gevraagd, wordt gegeven en neemt grooten omvang aan. De eerste teekenen daarvan zijn de herovering van Narvik en het rond die stad liggende gebied. Een aantal Noorsche loodsen heeft reeds werkzaamhede bij de marine aangevangen. Noorsche officiere, dié gedetacheerd zijn bij het expeditieleger, zijn op 15 April in Enge land aangekomen. Zij hebben het contact met de militaire autoriteiten tot stand ge bracht. Vervclgens behandelt de mededee- ling de kwestie der betaalmiddelen. Alle Noorsche militaire en civiele autori teiten hebben opdracht gekregen met de Britsche en Fransche bondgenooten en zoo nauw mogelijk contact te onderhouden en hun allen bijstand te verleenen, welken zij kunnen geven. Melding van vrijwilligers gestaakt. De Noorsche legatie te Parijs deelt mede, dat in verband met den geweldigen toeloop van vrijwilligers, de legatie zich verplicht ziet voorloopig de aanmelding te staken. Duitsche parachutisten bij Dombaas gedaald. De zender van Stockholm heeft een be- rcht van den radiozender der Noorsche re geering bekend gemaakt, waarin wordt verklaard, dat gisteren Duitsche parachu te-troepen bij Dombaas, een knooppunt van spoorwegen, zijn gedaald. ENGELSCH SCHIP DOOR DUIKBOOT AANGEVALEN. Mackay Radio te New-kork meldt noodseinen te hebben opgevangen van het Britsche s.s. Graig, groot 3683 ton. De seinen meldden: „Duikboot komt nabij". De positie werd opgegeven al-s ongeveer 800 mijl ten N.O. van New-York, Mackay Radio deelt nader mede, d-at een Canadeesch draadloos station, dat de sei nen van de Graig heeft opgepikt en door gezonden, een uur later meldde, een tweede sein van de Graig te hebben opgevan-gen. Het schip gaf toen S.O.S. en gaf te keninen, dat het werd aangevallen. BRITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Het Deensche vrachtschip „Esbjerg" heeft medegedeeld, dat gister boven de Noordzee een Britsch bombardementsvliegtuig na een luchtgevecht gevallen is. De scheepvaart mag zich niet van de wijs laten brengen. Het Duitsche nieuwsbureau bericht, dat de Britsche admiraliteit het geheele gebied der zee ten oosten van 'n lijn van de Neder landsche territoriale wateren tot Noorwe gen tot mijnenveld heeft verklaard. Van Duitsche deskundige zijde wordt gezegd, dat de mededeeling, dat het gebied in de Noordzee ten oosten van deze lijn ook wer kelijk met mijnen gevaarlijk is gemaakt, op vaklieden geen indruk maakt. Ook wordt de Britsche verklaring, dat vanaf Kiel tot ver in de Oostzee mijnen zijn gelegd „bluf" genoemd. In Berlijn verklaart men, zoo meldt het D.N.B., verder, dat de Britten zich slechts belachelijk maken, wanneer zij beweren mijnen in de Oostzee te kunnen leggen. Teneinde een tegenwicht te hebben voor het in Noorwegen geleden fiasco, pogen zij thans een activiteit voor te spiegelen, welke de schijn wekt, dat zij zich vrij kunnen be wegen in Noord- en Oostzee. Wat hiervan waar is, hebben de jongste gebeurtenissen bewezen. De Engelschen waren niet eens in staat de landing van de Duitsche troepen tot benoorden den Poolcirkel te verhinde ren, hoe zou men dan kunnen gelooven, dat zij eenigen invloed zouden hebben in de ge bieden, waar zij thans huh papieren mijnen velden hebben gelegd. Het doel van deze bluf is te pogen de neutralen af te schrikken van den han del in de Oostzee. Er is sprake van een zoo groot gebied, dat de versperring in geen geval een kleinigheid is. Wat de Britsche admiraliteit ook poogt wijs te maken, aldus besluit het D.N.B., er be staat voor de scheepvaart geen aanlei ding zich door deze beweringen van de wijs te laten brengen. Amerikaansche militaire deskundi gen gelooven, aldus schrijft de corres pondent van deNew-York Post te Washington, dat de Ver. Staten, welke politieke partij bij de verkiezingen ook zal zegevieren, binnen anderhalf jaar in den oorlog betrokken zullen zijn. Na zeven maanden oorlog, schrijft hij, zijn de deskundigen meer dan ooit ervan overtuigd, dat deelneming der Ver, Sta ten onvermijdelijk is. In het land be gint een interventionnistische geest merkbaar te worden en dit is het ge volg van de reactie, veroorzaakt door den Duitschen inval in Noorwegen en Denemarken. Roosevelt spreekt tot de Pan- Amerikaansche Unie, In een rede tot de pan-Amerikaansehe unie heeft president Roosevelt onder meer gezegd: „De nieuwe wereld heeft zich van de voornaamste en eenvoudigste oorzaken der oorlogen bevrijd, alleen door overeen te komen, dat elke staat de integriteit en de onafhankelijkheid der andere zal eerbiedi gen. De vrede tusschen onze Amerikaansche volken blijft verzekerd door de instrumen ten, die wij hebben kunnen smeden, Al thans in de groote lijnen behelzen zy de beginselen, waarop, naar ik geloof, de vrede in de geheele wereld gebaseerd moet zijn. Wij allen hebben afgezien van ieder recht tot interventie in de binnenlandsche aange legenheden van den ander. Er heerscht thans vrede tusschen ons, doordat wij heb ben besloten, elk verschil van meening, dat zou kunnen rijzen, te regelen door vriend schappelijke onderhandelingen in overeen stemming met rechtvaardigheid en billijk heid, in plaats van door geweld. Wij op dit halfrond behoeven niet naar een nieuwe internationale orde te zoeken: wij hebben haar reeds gevonden. Wij heben dat niet bereikt door hysterisch geschreeuw of hevige troepenbewegingen. Wij hebben geen volken vernietigd, geen regeeringen gevangen geno men, geen onschuldige menschen verdreven van de haardsteden, die zij zich gebouwd hadden. Wij hebben geen dwaze theorie van ras meerderheid uitgevonden, geen dic tatuur door middel van een alge meene revolutie verkondigd. De inter-Amerikaansche orde is niet opgebouwd uit haat of terreur, zij is tot stand gebracht door een ein deloos doeltreffend werk van men schen van .goede gezindheid. Wij kunnen thans geen illusies hebben, de oude droomen van een wereldrijk vie ren weer hoogtij. Wij weten, dat, hetgeen in de oude wereld gebeurt, een directen en machtigen invloed op den vrede en wel vaart in de nieuwe wereld heeft. Daarom hebben wij besloten tot procedures, die ons in staat stallen het hoofd te bieden aan al les, wat komen kan". BIJEENKOMST VAN HET ROODE KRUIS. Het comité van het internationale Roode Kruis en de bond van Roode Kruisvereeni- gingen hebben het Roode Kruis van een aantal niet-oorlogvoerende landen verzocht te Genéve bijeen te komen om technische vraagstukken te bespreken tot het organi- seeren van hulp aan de slachtoffers van den oorlog. Het Roode Kruis van België, Bulgarije, Spanje, Estland, Letland, Litauen, Luxem burg, Nederland, de Ver. Staten, Hongarije, Roemenië, Zwitserland, Turkije en Zuidsla- vië hebben medegedeeld, dat zy zullen deel nemen aan deze besprekingen op 16 en 17 April.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7