AéSijt HIUMATIEK t Siad m Omaeuittg. I Ned.-lndië. Ver. voor nationale veiligheid. Centrale jeugdavond in de Harmonie. DERDE BLAD. 2 W on Sc ge VI In de m vs hs Vc v< zc g< Ol h tr 2! Engeland is het eens met Japan. Ook in Australië is men bezorgd De Australische minister van buiten- Iandsche zaken, Mee wen heeft in het huis van afgevaardigden verklaard, dat het kabinet nauwkeurig de uitwerking bestu deert, welke een Duitsche invasie in Nederland op Nederlandse h- Oost-Indië zou hebben. Een invasie van Nederland, aldus de minister, zou onvermijdelijk van invloed zijn op het lot van Ned. Oost-Indië, dat van rechtstreeksch en vitaal belang is voor Australië. De arbeidersafgevaardigde Curtin ver klaarde, dat Australië een grootere ver antwoording heeft wat het groondgebied aan zijn rugzijde betreft, dan Japan of de Vereenigde Staten. Australië, aldus Curtin, dienst strijdkrachten te hebben op de brandpunten teneinde zoo noodig op doel treffende en beslissende wijze te kunnen optreden tot handhaving van den status- quo. Japan en de status-quo. Naar de „Asahi Sjimboen" meldt, is men op en conferentie van het Japansche departement van buitenlandsche zaken en op een gemeenschappelijke conferentie van leger en marine, welke gisteren plaats vonden, overeengekomen, de verklaring van Cordell Huil inzake Nederlandsch Oost-Indië te negeeren. De houding van de Vereenigde Staten, zoo constateerde men, staat gelijk met een onnoodige inmenging in de zaken van het westelijke deel van den Stillen Oceaan en moet gekenschetst worden als onvriende lijk, terwijl bovendien een verklaring van de Vereenigde Staten, volkomen overbodig is, aangezien Nederland en Japan het over de positie van Nederlandsch Oost-Indië zijn eens geworden. Het blad meldt voorts, dat de Japansche gezant in Den Haag reeds in November aan den wensch van Japan, dat de status- quo van Nederlandsch-Ind;ë ook dan ge handhaafd zal worden, indien Nederland in een oorlog betrokken zou worden. Een verklaring van den Japanschen woordvoerder. Na uitdrukking gegeven te hebben aan zijn voldoening over het antwoord van den Nederlandsche minister van buitenland sche zaken, aan, den Japanschen gezant in Den Haag wees de Japansche woordvoer der er in een persconferentie op, dat de Nederlandsche minister van buitenland sche zaken de waardeering van de Neder landsche regeering heeft uitgesproken over de houding van Japan ten aanzien van de kwestie can Ned. Oost-Indië, waar bij hij tevens verklaarde, dat de Neder landsche regeering niet streefde en in de toekomst niet zou streven naar de be scherming van Nederlandsch Oost-Indië door eenig land, en dat de Nederlandsche regeering vastbesloten is elk aanbod van bescherming of interventie van welken soort ook, dat door eenig land gedaan zou kunnen worden, te weigeren. DE VERKLARINGEN VAN MINISTER CROSS OVER DE HOUDING VAN ITALIË. In antwoord op vragen betreffende de be- teekenis van de rede uitgesproken door den Britschen minister voor de economische oor logvoering, Cross, heeft een gezaghebbend woordvoerder gezegd, dat er weinig was toe te voegen aan de rede, al waren de op schriften in de dagbladen eenigszins aan gedikt. Verder zeide hij: „De woorden van Cross over Italië lijken een redelijk stand punt weer te geven, in zooverre wij willen weten, waar wij staan. Het zou volkomen onjuist zijn deze woorden op te vatten ais een opzettelijke demarche en het zou niet verstandig zijn er te veel belang aan te hechten. Wanneer men de woorden ont leedt, ziet men, dat zij vriendschappelijk en redelijk van toon waren. Groot-Britannië heeft nauwgezet het En- gelsch-Italiaansche accoord van 1930 nage komen en wil daarmede voortgaan. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWEDEN. Officieel wordt uit Stockholm mede gedeeld: Gistermiddag zijn Duitsche vliegtuigen over de aan het Vanermeer gelegen stad Karlstad gevlogen. Om 18.47 werd lucht alarm gemaakt en dit duurde tot 19.30. He luchtafweergeschut opende het vuur. Vliegtuigen werden ook waargenomen boven andere plaatsen langs de Zweedsch- Noorsche grens, van de provincie. Jamt- l®.nd tot de Westkust van Zweden. Het luchtafweergeschut kwam in actie. De meeste vliegtuigen keerden naar Noorsch gebied terug, doch een verdween in zuide lijke richting. ZWEDEN EN DE OORLOG IN SCANDINAVIË. De Korrespondenz Dienst aus Deutsch- land betoogt uitvoerig, dat voor Engeland en Franrijk geen voordeel te verwachten is uit inbeslagneming van de Deensche en Noorsche handelsvloot. O.m. wijst de cor respondent erop, dat nu het noorden als le verancier voor Engeland is weggevallen, de door de schepen voor het transporteeren van boter en spek, papier, cellulose en hout af te leggen weg belangrijk langer is ge worden. Na er vervolgens op gewezen te hebben welke beteekenis Engeland hecht aan de Zweedsche erts-exporten naar Duitschland, schrijft de Korrespondenz: On der deze omstandigheden is het geen fanta sie, wanneer men verwacht, dat Engeland wanneer het een hechte basis in Narvik veroverd heeft, de controle over de Zweed sche ertsvelden wil veiligstellen. Een der gelijke poging zou aan den eenen kant lei den tot een openlijk conflict met Zweden, aan den anderen kant zou het een slag tegen Rusland zijn. Het Alkmaarsche comité van bovenge noemde vereeniging heeft gisteravond in De Unie een propaganda-avond gehouden, maar ondanks het aanlokkelijk programma (filmvertooning) was de opkomst in één woord: slecht. De zaal was versierd met doek in de vaderlandsche kleuren. De burgemeester, jhr. van Kinschot, eere voorzitter van het comité, opende de bijeen komst met een inleidend woord, hetwelk hij aanving met zijn leedwezen uit te spre ken over de afwezigheid van generaal van Ermel Scherer, die een inleiding zou hou den over de Ver. v. Nat. Veiligheid, maar wegens dienstzaken niet naar Alkmaar kon komen. Spr. memoreerde dan, dat zes jaren gele den de vereeniging werd opgericht met als doelstelling versterking van leger en vloot ter verhooging van het nationale welzijn en ter versterking van het nationaal gevoel, zoowel in Nederland als in de overzeesche gewesten. Daartoe kan men komen zoowel persoon lijk als gezamenlijk, mits we het doel goed voor oogen houden. Het is noodig het nationale gevoel te versterken en de verde digingsmiddelen van ons land zoo goed mogelijk te maken. Daartoe is door ge noemde vereeniging ook het luchtverdedi gingsfonds opgericht. Bij alles moet de wil voorzitten om onze neutraliteit en onaf hankelijkheid te bewaren, zoonoodig ervoor te strijden. Spr. stelde de koningin als voorbeeld voor het versterken van de nationale gedachte, het „Ik zal handhaven" werd krachtig gesproken. Met klem wekte spr. op om deze leus tot die van allen te maken, sterk in de overtui ging, dat Nederland ziph zelf kan zijn. Wat de Vereeniging voor Nat. Veiligheid wil en doet. De gep. generaal-majoor Diemont, secre taris van de vereeniging voor nationale vei ligheid, hield hierop een propagandarede, aanvangende met een uiteenzetting van de redenen, die aanleiding waren voor het op richten van die vereeniging: deze waren ge legen in het defaitistisch streven van eenige jaren geleden toen de Defensièbegrooting met niet minder dan 35 millioen werd be snoeid, waartegen zij meende te moeten op komen. Het luchtverdedigingsfonds werd aanvan kelijk door de vereeniging opgericht met het doel mogelijk te maken, dat de K.L.M.- vliegtuigen door Nederlanders konden wor den bestuurd; het doel was dus de Neder- HET LICHTSCHIP „WANDELAAR" WORDT NAAR DE HAVEN GESLEEPT. Het lichtschip „Wandelaar" dat averij heeft opgeloopen bij het aflossen van de bemanning door een sleepboot, moet naar de haven van Oostende gesleept worden, zoodra het weer dit zal toelaten. Onder- tusschen zal het lichtschip vervangen wor den door een boei. DE UITVINDER VAN DE PRENTBRIEF KAART OVERLEDEN. De uitvinder van de prentbriefkaart, ds. Ludolf Parisius, is te Osterode (Duitschl.) in den ouderdom van 87 jaar gestorven. Als student kwam Parisius in 1871 op de gedachte, de door de post uitgegeven correspondentiekaarten te sieren met ge- teekende gelukwenschen. Deze nieuwe felicitatie- en prentbriefkaarten hebben zich van Duitschland uit snel over de geheele wereld verspreid. MAATREGELEN TEGEN VREEMDELINGEN. In Zweden zal met ingang van 20 April het aan vreemdelingen, met uitzondering van Finnen, verboden zijn zich blijvend in de provincie Nordotten, welke een groot deel van Lapland omvat, te vestigen. Naar vernomen wordt zal een wetsont werp worden ingediend, waarbij de maat regelen tegen verraad en spionnage en andere misdrijven, welke schadelijk zijn voor den staat, verscherpt worden. In Roemenië. De minister van binnenlandsche zaken heeft ten aanzien van de in Roemenië verblijvende vreemdelingen het volgende bepaald: 1. het bezit van vergunningen voor het dragen van wapens, van oorlogsmateriaal en van fotografietoestellen is allen in Roemenië verblijvenden vreemdelingen verboden. 2. Alle vergunningen voor het in het bezit hebben van wapens en fotografie toestellen zijn vervallen. 3. Alle in Roemenië verblijvende vreemdelingen moeten binnen drie dagen wapens, oorlogsmateriaal of fotografie toestellen bij de politie of gendarmerie inleveren. 4. Iedere vreemdeling, die Roemenië binnenkomt, moet zijn wapens, oorlogs materiaal of fotografietoestellen bij de grens inleveren. Overtreders zullen streng gestraft worden. Bovendien zijn de volgende maatregelen genomen voor het toezicht op vreemde lingen: 1. alle verzoeken om verblijfsvergun ning moeten door de vreemdelingen per soonlijk worden ingediend. 2. Binnen 24 uur moeten de paspoor ten bij de politie worden ingeleverd. Ieder die dit niet doet, zal onmiddellijk over de grens worden gezet. 3. Niemand zal een vreemdeling mo gen huisvesten, als deze niet in het bezit is van een toegangsvisum. 4. Geen enkele vreemdeling zal zijn woonplaats mogen verlaten, zelfs niet voor korten tijd, als hij niet van de politie toe stemming hiertoe heeft verkregen. Iedere overtreder zal uitgewezen worden. 5. Iedere vreemdeling is gehouden Roemenië te verlaten, zoodra de geldig heid van zijn visum is afgeloopen. Ver lenging zal slechts bij uitzondering wor den toegestaan. Iandsche jongelingschap air-minded te ma ken. Maar de Ver. v. Nationale Veiligheid deed méér: Zij verspreidde in meer dan een mil lioen exemplaren de brochure „Hamsteren en hamsteren", met de bedoeling den voed selvoorraad in ons land grooter te maken. Voorts deed zij veel tot verhooging van de belangstelling in Nederland voor Indië, en verder gaf zij nog andere brochures uit, o.a, voor vliegerproeven als beveiliging tegen luchtaanvallen. Voor het luchtverdedigingsfonds werd in twee jaar tijds meer dan honderdduizend gulden bijeengebracht, hoofdzakelijk door groote ondernemingen. Een 120-tal jonge lieden werden opgeleid tot vliegers, die het brevet M behaalden. Tot het toetreden als begunstigers van het fonds wekte spr. op. De film Nassau. Deze film, welke hierna werd vertoond, is opgenomen door gebr. Cox in Helmond en geeft een beeld van het landschap en het volk van het voormalige graafschap Nassau aan de rivier de Lahn, de bakermat van ons vorstenhuis, dat méér roemruchte figuren voortbracht dan welk ander vorstenhuis ook. 't Is een geluidsfilm, waarbij passende muziek wordt gegeven en die op duidelij- ken toon een groot aantal bijzonderheden over de geschiedenis van het grafelijk huis meedeelt. Duidelijk bleek hier de nauwe verbondenheid van Nassau met Nederland. Pleidooi voor een krachtige weermacht. Na de pauze hield de heer Diemont een sterk pleidooi voor een krachtige weer macht. Het is er de tijd niet naar zei hij om beschouwingen te geven over onze weermacht of bespiegelingen te houden over den huidigen toestand. In dezen tijd van snel op elkaar volgende gebeurtenissen zou dit ook geen nut hebben. Kalm en vast beraden moeten wij thans de toekomst on der de oogen zien, omdat wij weten, dat gedurende de laatste jaren de regeering alle krachten heeft ingespannen om onze weermacht te versterken en dat vooral ge durende den laatsten tijd onze verdedi gingskracht in zóó hooge mate is toegeno- menj dat de onlangs overleden generaal jhr. Alting von Geusau enkele weken vóór zijn dood kon zeggen, dat het thans voor een aanvaller een hopelooze taak zou zijn, de verdediging van ons land te forceeren. En eiken dag, elk uur wordt deze verdedigende kracht grooter. Duizenden burgers en sol daten werken onverpoosd door. Spr. had 40 jaar lang den Nederland- schen soldaat van nabij gezien en was in den laatsten tijd meerdere malen op reizen door het geheele land in de gelegenheid om het leger waar te nemen, en daardoor wist hij, dat, al mogen wij Nederlanders dikwijls als militair het uiterlijk vertoon in buiten landsche stramheid missen, de Nederland sche soldaat van hoog tot laag tot het uiterste zijn plicht zal doen. Geen neutraliteitsverklaringen, tractaten of beloften stellen éen land meer veilig, alleen een sterk leger, waarachter een volk staat, dat bereid is voor het behoud van zijn vrijheid offers en ontberingen te dragen, kan een land buiten den oorlog houden. Wij kunnen thans met vertrouwen zeggen, dat wij wakker zijn geworden uit de zoete droomen van de Volkenbondstheorieën, dat wij weten naast God alleen op onze eigen kracht te moeten bouwen en dat wij eens en voor goed hebben afgerekend met alle defaitistische propaganda. Waar Nederland nog in 1936, in percenten van de geheele begrooting uitgedrukt, slechts 1/3 betaalde van wat Zwitserland offerde, slechts 1/4 van hetgeen Finland voor zijn veiligheid en eer noodig achtte, de helft van Zweden en iets méér dan de helft van hetgeen België voor zijn paraatheid over had, waren wij in 1938 sterk vooruitgegaan en was Zweden het eenige van deze landen, dat percents gewijze uitgedrukt méér dan Nederland aan zijn defensie besteedde. Maar wij zijn er hiermede nog niet. Twintig jaren van leger en vloot-verwaarloozing zijn niet in enkele jaren in te halen en er zullen nog meerdere en grootere offers noodig zijn om'ons niet alleen het geloof maar ook de rustige zeker heid te verschaffen, dat wij ongenaakbaar zijn. Spr. dacht daarbij ook aan wat hij noemde het koninkrijk der Nederlanden in Indië. Laten wij ons ernstig voornemen nooit meer terug te vallen tot de mentaliteit van na den vorigen oorlog, toen in korten tijd werd afgebroken, wat met groote offers was opgebouwd. Het moet openlijk worden ge zegd, vervolgde spr., dat er van allerlei zijde nog te veel critiek wordt geuit, die het ver trouwen in eigen kracht ondermijnt. En het zijn helaas niet alleen goed bedoelende Ne derlanders, die het zwijgen moet worden opgelegd: er is het gevaar van de sterker wordende organisatie van vreemdelingen binnen onze grenzen, die, wij moeten het helaas erkennen, gesteund wordt door Ne derlanders, die -iet waard zijn, dien naam te dragen en den kogel verdienen. Wij hebben aldus waarschuwde spr. dezer dagen kunnen zien, hoe té goed ver trouwen en gebrek aan toezicht op vreem delingen en eigen volksverraders Noorwe gen tot een gemakkelijke prooi van den invaller maakte. Laat ons vertrouwen, dat onze regeering niet zal schromen verdachte personen bijtijds onschadelijk te maken en laten wij haar steunen door een rustige, vastberaden houding. Een vertrouwen, waarop geen enkele critiek, van wien ook, mag worden geduld en een grimmige ernst om onze. plicht te doen, zal aan elk onzer en ook over onze grenzen heen, de zekerheid doen geboren worden dat wij nog zijn, zoo als wij tezamen met ons vorstenhuis altijd geweest zijn, uiteindelijk onoverwinnelijk. De film van de K XVIII. Na deze enthousiaste, met een warm applaus beloonde rede, werd de film ver toond van de Indië-reis van den onderzeeër K XVIII. Wij behoeven hierover niets meer mee te deelen, want zij is hier ter stede reeds eerder vertoond en honderden hebben haar toen gezien. Alleen is nog op te mer ken, dat aan het slot met de muziek uit volle borst het Wilhelmus staande werd ge zongen. De sluiting. Aan het einde van den avond sprak de heer S. W. Arntz, voorzitter van het comité, een woord van teleurstelling over het slechte bezoek. Hij hoopte nu maar, dat de aanwezigen, die de kern vormen van het nationaal voelend deel van de Alkmaarders, ieder voor zich propagandist zullen zijn voor de Vereen, v. Nat. Veiligheid. Na een woord van dank aan den heer Diemont voor zijn vaderlandslievende rede sloot spr. de bijeenkomst. DE MOLLEBOONEN. Men schrijft ons: Wonsdagoavend hebben de Grunnegers in Alkmoar en omstreken heur leste groode oavend had in dit winterhaalfjoar. 't Was ainglieks onbegriepelk dat dizze raize lang aalle leden nait opkomen wazzen me- schain het 't schoonen doar wel wat schuld mit aan. Moar vast stait wel, dat zai, dei vortbleven binn', 'n aibals mooie oavond mist hebben. De veurzitter het in 't begun van de oavend nog even herinnerd aan de nei-joarsvezide, dou we hoast overstroomd wuiren mit soldoaten uut Bergen aan Zee, dat was de oavend dou de Wieringermeer- ders veur ons speuld hebben „Dizzepi- Dizzepu". (D'r wazzen nou ook weer 'n hail nust léden uut de polder). De veurzitter von 't zunde, dat zoo'n mooi stök, dat zoo goud speuld is, moar veur ainmoal opvoerd wor den zol en beloofde noges te perbaiern of 't nog nait es goan ken in Bergen of zoo. Veurzitter het ook nog twei leden herdocht, dei noa de leste vergoaderen sturven binn', meneer v. d. Berg en mevr. Seven. De eerste was al 'n zetje nait goud, moar mevr. Seven was nog op de veurege vergoaderen, dou meneer Bulthuus herdocht worden is. Zai was vrij plotseling sturven en veurzitter (vensehte heur man tou, dat hai kracht vin den zei om de zwoare slag te droagen en 'n beetje troost putten ken uut 't mitleven van de Grunneger verainen de Molleboonen. Stoande wuir aan de baide overleden Grun negers eer bewezen. Stoande wuir ook 't Grunnensch volkslaid zongen en dou kwammen de leden van 't Gebelskop op tooneel veur 't opvoeren van 't bliespul Op Brongers Heerd, van J. Broukemoa. Hier komt in noar veuren hou hoat en nied 't gelók van 'n jong huushol- len vernailde, moar hou loater toch weer alles veurnander kwam. De speulers heb ben, net as we van heur gewoon binn', heur beste baintje weer veur zet en 't succes was ditmoal ook weer groot. In de pauze hebben we ook 't zangkoortje ais weer heurd. Ze harren dizze raize be- haalve 'n poar nummers uut 't groode laide- bouk, dei meerstemmig zongen wuiren, ook nog 'n potpourri, deur de laider, ons lid Be- bingh, moakt. 't Ain mit 't aander vol in goie oarde en meschain kwam 't doar wel mit vandoan, dat de luu in de zoal mit- nander veul méér zongen hebben as aan- ders en dat is 'n hail goud ding, omdat 'r zooveul mooie Grunneger verssies binn'. Tegen haalf 12 was 't speulen ofloopen, moar dou gongen ze nog lang nait aalmoal noar huus. Veur 't dansen bleven de main- sten nog wat. GLASVERZEKERING. Het aantal gebroken ruiten neemt toe. Dinsdagavond werd in het café van den heer van Gij zen een algemeene vergadering gehouden van de Onderlinge Alkmaarsche glasverzekering. De vergadering was matig bezocht. De secretaris, de heer W. J. D. Appel, bracht zijn jaarverslag uit, dat door de ge ringe voorvallen welke hebben plaats ge had, zeer sober was opgesteld. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer H. C. Lind, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen met in begrip van 't saldo op 1 Jan. '39 ad 134.99, in totaal 4483.31 en de uitgaven 4076.90, zoodat er op 1 Jan. 1940 een saldo was van 3 406.41. Dee rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den commissaris boekhouder, den heer D. J. Woldendorp, ontleenen wij: Allereerst dient gememoreerd te worden, dat in de plaats van wijlen den heer J. iRngers het bestuurslid, de heer H. Bruin tot voorzitter werd gekozen. Het totaal verzekerd bedrag bedroeg op 31 Decem ber 1.1. 82.000. tegen 80.654 over 1938. verdeeld over 624 deelnemers, met 652 per- ceelen (over 1938 respectievelijk 634 en 657). De vergoeding voor gebroken ruiten 1874.37 tegen 1274.91 in 1938 of een toe name van rond 50 pet. In 244 perceelen De natuur vol beloften maar 't weertje wél. Daar weten Rheumatieklijders over mee te praten. Die hebben drievoudige na righeid. Eerst de aanduidingen van scheu ten en kramp, dan de ondragelijke pijnen zelf en daarna het geradbraakte gevoel, met vooruitzicht van nieuwe aanvallen, ja soms één aaneenschakeling van rampspoed en pijn. Die menschen brengt Kruschen Salts uitkomst, die helpt Kruschen om een nieuw leven te beginnen. Kruschen's zes minerale zouten bestrijden Uw kwaal in de oorzaak. Zij stellen lever, .nieren en ingewanden in staat hunne natuurlijke functies weer krachtig uit te oefenen. Zoodra deze, met verjongde energie, het bloed zuiveren van pijnverwekkend, scha delijk zuur, nemen de Rheumatische pijnen in hevigheid af. Het weer krachtig stroo- mende bloed neem alle opeengehoopte on zuiverheden in de circulatie op, die dan worden afgevoerd langs natuurlijken weg. - Geen wonder, dat Kruschen's weldadige werking zich dan al gauw demonstreert, en de pijnen allengs verminderen. Als Rheumatische pijnen U plagen en een steeds weerkeerende zorg zijn voor Uzelf en Uw gezin, begin dan liever vandaag dan morgen met Kruschen Salts. Het kan niet missen, het m o e t U goed doen Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. werden ruiten vernieuwd, vormende onge veer 40 pet. van het aantal verzekerden. Het bedrag, waarover de premie wordt be rekend, steeg tot 6000 tegen 5820 over 1938. Het bestuur stelt voor, ter bestrijding van de breuk, de 'onkosten en de vastgestelde storting in het reservefonds, een omslag te heffen van 51 pet. Deelnemers, die vóór 1930 als lid toetraden, betalen niet meer aan het reservefonds, zoodat voor hen de om slag dus 41 pet. bedraagt. De omslag zal als volgt worden aange wend: breuk 32 pet. 1920, onkosten 9 pet. 540, reservefonds 10 pet. 144.90, samen 2604.90. Het reservefonds bedraagt dan 9129.42, belegd bij de Nutsspaarbank en de Nederl. Middenstandsbank. Bij monde van den heer R. Velthuijs werd door de commissie van onderzoek ge adviseerd den heer Woldendorp te dechar- geeren. De omslag werd vastgesteld op 51 pet. van de breuk. Tot lid van de commissie van onderzoek (vacature de heer F. H. Ringers) werd ge kozen de heer J. S. Ruiter. Als bestuursleden werden herkozen de heeren H. Bruin en D. J. Woldendorp. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 9 TOT 16 APRIL 1940. Nieuwe zaken: Alkmaar: C. Oudes, Payglop 9, winkel in lederwaren. Wieringermeer: F. Stange, Kerkstraat 63, Slootdorp, transportbedrijf. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: N.V. Import en exportmaat schappij v.h. P. Dobbe, Verdronkenoord 97. Oudkarspel: Boerenleenbank Oudkarspel A 142. Andere wijzigingen: Alkmaar: Gebr. Bakker, Dijk 8. fabricee- ren van alle soorten emballage; rechtsvorm gewijzigd. Heiloo: Kroon's Kruidenhandel, Slemp- pad J 176, drogisterij; overgegaan aan: Ge zusters de Wolf. G. Koning, Kennemerstraatweg A 216, winkelier in kruidenierswaren; overgegaan aan J. Koning, Den Helder: wed. J. van der Meulen, Kei zersstraat 119, sigarenwinkel; overgegaan aan Wed. C. E. KwastRoele. Den Helder: C. Blom, Middenstraat 16, smederij enz.; overgegaan aan J. Blom. „De moderne arbeidersjeugd vecht voor een rechtvaardiger samenleving. Zij werkt, samen met de groote socialistische arbei dersbeweging, voor de verbetering van de sociale toestanden. Zij werkt óók aan zich zelf. Ze streeft naar levensverdieping en -verrijking door ontwikkeling, zang, volks dans, leekenspel en muziek. Zij vraagt allen, die den weg tot de moderne arbeiders jeugdbeweging nog niet gevonden hebben, haar hierbij te helpen". Aldus ongeveer werd het'ons aan het be gin van dezen „Centralen Jeugdavond" ge zegd. En ieder onbevooroordeeld toeschou wer zal aan het eind hebben moeten toe geven, dat veel van wat hier werd gepres teerd van dit idealisme van de arbeiders jeugd, georganiseerd in A.J.C. en Vak bondsjeugdgroepen, getuigenis aflegde. Er was een afwisselend programma in elkaar gezet. Er werd gezongen en gedanst, gemusiceerd door een muziekgroep, die met mandoline en fluit een uitstekend resultaat bereikte en er werd een propagandaspel op gevoerd door de groepen van den Plaatse lijken Jeugdraad, die met van Iependaals „Jij hoort bij ons" een goed figuur sloegen. Een spel we herinneren ons van den vorigen keer „De poort aan den zandweg" zooals alleen van Iependaal dat maken kan: direct, weinig gecompliceerd van in houd, met een eigen stijl. Een stijl, die hét opvoeren niet gemakkelijk maakt, maar wanneer het goed wordt gespeeld dan ook bizonder boeit. Een eigenschap, die maar al te veel propagandaspelen missen. De spreker, Adri ce Ruiter, de secretaris van den Jeugdraad van het Ned. Vakver bond, zei in zijn kort propagandistisch woord o.m., dat deze avond in Alkmaar de serie propaganda-avonden afsloot, die de Jeugdraad in samenwerking met A.J.C. en veelal ook met den Sportbond, heeft geor ganiseerd. Tienduizend menschen hebben deze propaganda-avonden bezocht. Avon den, waarop de samenwerkende organisaties de jeugdeischen van het N.V.V. hebben la ten hooren. De eischen op het gebied van het onderwijs, dat in de laatste jaren be langrijk is verslechterd; de eischen van een verbeterde vakopleiding, kleinere klassen, verlenging van den leerplicht en verbete ring van het gymnastiekonderwijs; tot uit breiding der arbeidsinspectie, het tegen gaan van kinderarbeid, bescherming van de jeugd in de bedrijven en bestrijding van de jeugdwerkloosheid. In de laatste decennia zijn, in het groot gezien, de sociale toestanden iets verbeterd. De ongeorganiseerden van nu moeten be seffen, dat deze verbetering niet vanzelf is gekomen. Vooral de jongeren dienen te be seffen, dat zij in de organisaties der mo derne arbeidersbeweging moeten strijden voor het behouden van wat werd bereikt en het verwezenlijken van het ideaal der mo derne arbeidersbeweging: een gelukkiger en rechtvaardiger samenleving. Tot slot werd de film van den Algemee- nen Nederlandschen Metaalbewerkersbond „Ontwaking" vertoond, die o.a. een duide lijk beeld gaf van den sterken groei die de bond in den laatsten tijd heeft doorgemaakt Een uitstekend slot van een uitstekend ge slaagden propaganda-avond.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10