Rugpijn AMSTERDJ |i Stad en Omgeving. £aatste.berichten EERSTE BLAD. EERSTE W on Sc ge VI In de nu ve h< VE V( ZC ge oi hi tr 2! d v 5 I 3 t Alkmaar, Vrijdag. TWEE KINDEREN TE WATER. Kranige soldaten. Gistermiddag geraakten aan de Zaad- markt twee kinderen van den heer de Vries, resp. 5 en 7 jaar oud, spelenderwijs te water. Twee militairen, die het ongeval opmerkten, verlieten, zonder zich te bedenken, de co lonne en sprongen te water. Het mocht hun gelukken met behulp van omstanders beide kinderen heel spoedig op het droge te bren gen. De soldaten keerden daarna op hun schreden naar de „kazerne'' aan de Nieuw- straat terug. LADELICHTER AAN IIET WERK. Gistermiddag omstreeks half vier is ten huize van een winkelier aan de Nieuwe- sloot alhier door een onbekende de winkel lade gelicht en daaruit een bedrag van ongeveer 50 ontvreemd. De diefstal was mogelijk doordat de winkelier een oogen- blik zijn winkel onbeheerd had gelaten, teneinde in de nabijheid een boodschap te doen. De politie stelt een onderzoek in. DE POSTFANFARE OP MARSCH. De postfanfare zal hedenavond op twee punten in de stad een serenade brengen: bij den nieuwbenoemden officier van justitie, den heer mr. van der Feen de Lille aan de Nassaulaan en bij den besteller der pos terijen, den heer W. van der Meijden aan de Eerste Landdwarsstraat 38. Om kwart over 8 gaat het morgenavond van het postkantoor langs Geesterweg, Westerweg en Egmonderstraat naar de Nas saulaan. Daar zullen vóór de woning van den heer off. van justitie als felicitatie met de benoeming en installatie een paar num mers gespeeld worden. Daarna gaat de marsch langs den Nieuw- landersingel naar de Eerste Landdwarsstr. ter complimenteering van den heer van der Meijden, die morgen zijn 25-jarig jubileum bij de posterijen herdenkt. Terug gaat men langs Verlengde Land- straat, Lyceumstraat, Zilverstraat, Ridder straat en de Laat nrar het postkantoor. KLEEDING- EN DEKKING-COMITÉ. Het A.K.D.C. schrijft ons: Nog éénmaal wil ik de aandacht vestigen op de ten bate van het Kleeding- en Dek king Comité te houden collecte. Zaterdag, 21 April is de dag. Waarschijnlijk ten overvloede worden allen nogmaals opgewekt deze collecte te doen slagen. Gelooft u mij, nog velen hebben behoefte aan de noodzakelijke kleeding en dekking. De kinderen zijn uit hun zomerkleeding van verleden jaar gegroeid. Het beetje wat er nog was is te klein of het jongere broertje of zusje is aan de beurt om het verder te ge bruiken. Aanvulling is dringend noodig en waar zullen de menschen, die niet over vol doende middelen beschikken, aankloppen? Natuurlijk bij het Alkmaarsche Kleeding en Dekking Comité. Dit toch is een comité dat ieder, die er voor in aanmerking komt, helpt. Alle gezindten zijn in dit Comité ver tegenwoordigd. Maar hiervoor is geld, ja veel geld, noo dig. Laat nu ook eens zien, dat de Alkmaar sche armen niet worden vergeten. Geeft nu allen eens. Het behoeven geen groote bedra gen te zijn, maar als ieder, die ander een gulden gaf, er nu eens 2.50 van maakt en hij of zij, die bij een vorige gelegenheid 0.25 heeft gestort, nu een gulden geeft, dan komt alles in orde. Het succes der collecte is dan absoluut verzekerd en vele gezinnen kunnen worden geholpen. „Een gewaarschuwd man telt voor twee" moge morgen een ieder ter harte nemen, als hem de bus van het Alkmaarsche Kleeding en Dekking-Comité wordt voorgehouden, want welk collectegeld is beter besteed dan voor de eigen burgers, die zich via onze in stelling van de noodzakelijke kleeding en schoeisel kunnen voorzien, omdat de midde len ontbreken, deze artikelen in een winkel te koopen? Geeft daarom naar uw vermogen en maakt de sympathie van onderstaande vooraanstaanden onzer burgers, die zich be reid verklaarden in het comité van aanbe veling zitting te willen nemen, tot de uwe: jhr. mr. F. H. van Kinschot, dr. H. J. M. Hof stee, ds. Klein Wassink, ds. F. Kuiper, mej. ds. F. W. Rappold, deken Jacobs, ds. Prins van Wijngaarden, ds. von Meyenfeldt, A. de Wolf, isr. leeraar, A. Figée, secretaris van den Armenraad, Jos Vermeulen, de Kor- ver, K. Blaauboer. mr. Schenkeveld, mevr. Van SonsbeekBaning. GEMEENTELIJKE OPHAALDIENST. B. en W. hebben als bode van den ge meentelijken ophaaldienst benoemd den heer P. J. van den Bosch alhier. VERPLAATSING ZAAK. De heer A. B. Pruimboom is verhuisd van Mient 29 naar no. 27, maar wie nu mocht denken, dat dit een gemakkelijke verhui zing was, vergist zich. De artikelen immers, welke de heer P. in voorraad heeft om aan alle aanvragen van vogel- en vischliefheb- bers te voldoen, is zóó groot, dat het over brengen en het opnieuw opstellen ervan een zeer omvangrijk en tijdroovend werk was. En nog wordt die voorraad aangevuld met exotische vogels en visschen, al brengt dit vooral tegenwoordig nogal wat moei lijkheden mee. Met deze verplaatsing van zijn zaak heeft de heer Pruimboom de be schikking gekregen over een winkel, die wel tweemaal zoo groot is dan de vorige, zoodat de verschillende artikelen zeer over zichtelijker geplaatst konden worden. In elk geval is het wel zeker, dat men tlians geen gevaar loopt iets betreffende vogels en vis schen (hengelsport inbegrepen) in deze _£aak_niet_te kunnen koopen, VRIJZINNIG ZANGKOOR. Jubileumconcert. Een talrijke schare was gisteravond in de Kapelkerk aanwezig om te luisteren naar wat het vrijzinnig koor onder leiding van den heer Jonker ten beste zou geven. Het vijftienjarig bestaan van het koor zou rrmt dit concert herdacht worden en een zeer aantrekkelijk programma had men er voor samengesteld. „Ave Verum" van Mozart was het eerste nummer van dit programma; het werd ge zongen op een wijze, die al direct een be paalde sfeer te voorschijn riep, n.l. rijk aan stemming, devoot die zoo mogelijk nog ver hoogd werd door den prachtigen zang van koor en soliste (als solisJe trad op mej. To. v. d. Sluis). De violist Albert Sluyter speelde de twee overbekende romances van Beethoven. Oor spronkelijk zijn die stukken met orkestbe geleiding geschreven, meestal hoort men ze met piano als begeleidingsinstrument. Sluy ter had die begeleiding voor strijkinstru menten (violen, alten, cello's en contrabas sen) ingericht, en wel op een zeer muzikale en smaakvolle manier. Goed violist als Sluyter is bonden de romances in hem een waardig, consciëntieus vertolker. In nog een nummer van kleinen omvang „Elegischer Gesang", van Beethoven, deed nogmaals het koor zich van de beste zijde kennen, en zong, daaropvolgend mej. v. d. Sluys „Letzter Frühling" en „Solvegs Lied'', beide van Grieg. Als een ware kunstenares, met volle overgave, daartoe ook in staat ge steld door 'n bijzonder mooie sopraanstem, heeft mej. v. d. Sluys deze liederen gezon gen. Alle genoemde nummers werden begeleid door een goed bezet strijkorkest, gevormd uit leden van het Residentieorkest. Die naam zegt reeds genoeg en kon men ver wachten ook op dit gebied iets goeds te hoo- ren. Daarin is men niet beschaamd. Met mooien klank, bescheiden én artistiek werd dit deel van de uitvoering vervuld. De diri gent zal zeker met voldoening het verloop dezer uitvoering hebben nagegaan. Van die 15 jaar heeft hij een groot deel voor zijn rekening, hij heeft het koor gevormd tot wat het nu is, het opgebouwd, aan de leden is het nu te zorgen, dat dit ensemble op z'n minst op de hoogte blijft waarop hij het ge bracht heeft. Over de vertolikng van „Mirjam's Sieges- gesang" voor koor, solo, strijkorkest, aange vuld met vleugel en orgel, zal een ander nog iets mededeelen. A, K. Het hoogtepunt van den avond kwam met Schubert's oratorium „Mirjam's Siegesge- sang". Dit muzikale drama waarvoor de stof ontleend is aan het bijbelsche verhaal in Exodus, vormde een prachtig, onvergetelijk slot van dit jubileumconcert en door de prachtige samenwerking van dirigent, koor, solisten, strijkorkest, organist den heer A. Kooger en pianiste mej. Elsie Gewin, werd het een schitterend geheel. De sopraanzangeres To van der Sluys, voerde als de profetes Mirjam de juichende schare aan, gaf het verhaal van de redding van het volk van Israël. Haar machtig ge luid vulde het kerkgebouw bij haar jubel zang. Het instrumentale apparaat verzorg de niet slechts de begeleiding, maar nam ijverig deel aan de schildering. Prachtig bijv. die weergave van het rui- schen en golven der watermassa's, die Pharao en zijn mannen verslonden en bij het koor weer die fijne nuanceering in „Da horch, welch Sauseln, Wehen, Murmeln, Dröhne, Sturm", men hoort de storm nade ren. De angst, de verwarde strijd even voor de ontknooping, als de golven zich sluiten over het graf van de achtervolgers. Even rust! 't Is doodstil in het gebouw, en dan jubelt en juicht alles: Gross der Herr zu allen Zeiten, heute gross vor aller Zeit. Na dit indrukwekkende slot verlieten allen, nog langen tijd onder den indruk van het gehoorde en vol dank en waardeering, hel kerkgebouw. VOLKSZANG. Bleef het aantal bezoekers gisteravond be neden verwachting, van de stemming die er heerschte kan dit allerminst worden gezegd. Indien het „eind goed al goed" óok op de in dit seizoen gehouden Volkszangavonden toegepast mag worden, kan de afd. Alkmaar tevreden zijn. Uit enkele gesprekken bleek duidelijk de belangstelling voor meerdere zangavonden per seizoen. Dit zal slechts mogelijk worden bij grooter ledental en meer zangers. Laat ieder die graag zelf zingt in deze rich ting meehelpen! Met September kan dan wellicht met een flinke groep het nieuwe seizoen worden begonnen. De avond werd door den voorzitter ge sloten met woorden van dank aan leider en accompagnatrice, waarmede de aanwezigen door een hartelijk applaus hun instemming betuigden. ACTIE ALKMAARSCHE BAKKERS BEDRIJF. Eenige maanden geleden is door de sa menwerkende besturen van de r.k., alge- meene en chr. bonden in het bakkersbedrijf contact gezocht met de beide plaatselijke bakkerspatroonsvereenigingen te Alkmaar, teneinde een bespreking te voeren inzake de positie der bakkersgezellen in dit bedrijf werkzaam. De patroonsvereeniging meenden echter een bespreking hierover van de hand te moe ten wijzen. Dezer dagen hebben de besturen in hun gecombineerde vergadering besloten, mede vooral in verband met de verdergaande stij ging van de kosten van het levensonder houd, zich opnieuw tot de patroons te wen den, met het verzoek, alsnog in de gelegen heid te worden gesteld hun wenschen nader toe te lichten, Een rustend geneesheer in Ede Nam steeds Roode Ster Tabak mode. ,,'k Geniet twéévoudig dan". Sprak die schrandere man: „Van mijn pijp en de land'iijke vrede CENTRALE STIERENKEURING. Groote belangstelling. Ondanks het slechte v/eer kenmerkte de heden in den Bergerhout gehouden centrale stierenkeuring vanwege de provinciale com missie tot bevordering van de Rundveefok kerij in Noordholland zich door een groote belangstelling. Ook zeer bekende fokkers uit Friesland waren verschenen, terwijl de burgemeester en wethouder mr. C. de Groot eveneens acte de présence gaven. In de rubriek „Een-jarige stieren", gebo ren op 15 Maart 1939 of later, waren 3-5 exemplaren aangevoerd. Hiervan werden in volgorde geplaatst: Victor's Roem, eig. en fokker K. Peereboom te Hoogkarspel, Bouk- je Best 22, eig. en fokker W. v. d. Oord te Barsingerhorn, Frans van Geertje 135, eig. en fokker P. Konijn te Venhuizen en Frans W. 28, eig. en fokker P. Waal te Beemster De totale indruk is, dat onder de een jarigen zeer goede exemplaren waren aan gevoerd. Eenjarige stieren, geboren tusschen 15 Jan. en 15 Maart 1939. In deze rubriek wa ren van de voorkeuringen 69 stieren aan gehouden. Hiervan werden in de le klasse als volgt geplaatst: Constantijn 48. eig. en fokker W. v. d. Oord Gzn. te Barsingerhorn, Frans 244 van Groenhoven, eig. en fokker F. A. F. Grone- man te Wieringerwaard, Frans 243 van Groenhoven, eig. en fokker F. A. F. Grone- man te Wieringerwaard, Truus, eig. en fok ker gebr. Ruyter te Ooster-Blokker. In de 2e klasse: Hans, eign. en fokker P. Otjes Mz., Beemster; Matjes Frans, eign. en fokker, J. de Heer Sz., Beemster; Grietjes Best, eign. en fokker J. Montsma, Sloot- dorp; Diamant 3, eig. en fokker C. N. de Wit, Schagerbrug; Egbert 10, eig. en fokker Jn. Blaauboer Kz., Schagen; Franco 18, eign. en fokker A. Brak, St. Maarten. Al deze stieren, ook die in de vorige ru brieken, ontvingen de uitgeloofde medailles. Eenjarige stieren, geb. tusschen 31 Aug. en 15 Jan. 1939, de uitgeloofde medailles werden in de onderstaande volgorde toege kend: Paul Wodan, eign. en fokker C. N. Laan, Berkhout; Pietjes Frans, eign. en fokker, Jn. E. J. Kramer, Burgerbrug; Ber nard, eigenaar en fokker N. Hoornsman, Julianadorp; Wodan Frans, eign. en fokker G. Dokker, Ooster Blokker. Rubriek twee-jarige stieren: Verschenen 25 stieren, daarvan werden in volgorde als de beste geplaatst: „Constantyn Frans 14", eig. Fonds tot bevordering van de veefokkerij in Neder land, fokk. P. Steyn, Assendelft; „Tarzan", eig. A. Kuiper e.a. te Veenhuizen, fokk. K. Ruine Kz. te Barsingerhorn; „Bontjes Frans", eig. D. en N. Kaan, Wieringer waard, fokk. Jb. Kaan Kz., Wieringer waard; .Roosevelt 68", eig, P. Kistemaker, Beemtser, fok K. Reyne, Barsingerhorn; „Prins Maurits 2", eig. en fokker gebr. Commandeur, Hoogkarspel; „August", eig. en fokker gebr. Ruyter, Oosterblokker; „Blok Zeppelin 56", eig. P. J. Bakker, Hau- wert, fokker Jb. Jimmink Kz., Barsinger horn; „Ymkje's Appollo", eig. en fokker W. Keetman Wz., Winkel; „Simson", eig. en fokker wed. D. N. Mulder, Wieringen; „Iefje's Athleet", eig. G. Fransen, Bergen, fokker A. Francis, Schagen. Frans 8, eigenaar J. P. Koopman, Hoog woud, fokker Jan Helder, Berkhout; Hoo ver, eign. Jb. Fluister, Wogmeer, fokker N. D. Kaan, Wieringerwaard; Pel Roland eign. K, Groot Pz„ Hoogwoud, fokker Jb. Kaan Kz., Wieringerwaard. Driejarige en oudere stieren: Verschenen 12 stieren le pr. -j- 30 Aagjes Lindy, eig. en fokker P. Donker Jzn., Hoogwoud; 2e pr. -f- 25 Frans 211 van Groenhoven, eig. W. Jimmink Hz., 't Zand, fokker A. F. Grone- man. Wier.; 3e pr. plus 25. Constantijn Frans 19, eig. C. Klerk, Stompetoren, fokker Jn. Middelbeek, Twisk. 4e pl.m. 25 Frans 212 van Groenhoven, eig. Fonds tot bevordering v. d. Veefokke rij in Nederland, fokker F. A. F. Groene- man, Wieringerwaard. 5e pr. plus 20, Egbert 5, eig. en fokk. Jm. Blaauboer Kz. te Schagen. 6e pr. 20, Smirnoff, eig. en fokker J. Montsma van Wieringermeer. Tot verwondering van vele kenners werd Frans 212 van Groenhoven 4e geplaatst. De verwachting, ook van Friesche kenners, was dat dit fraaie beest één zou worden. In deze rubriek was echter een zware concurrentie. Er was wel eenige handel doch hooge prijzen werden niet gemaakt. De tweejarige stieren ontvingen de 15 uitgeloofde aanhoudingspremies elk van 25. Evenals in de voorgaande jaren werden eischen gesteld ten opzichte van het exterieur. ALKMAARSCHE OPERETTE EN ORKESTVEREENIGING. Zondag a.s. zal de tweede opvoering plaats hebben van de operette Polenbloed, in den schouwburg 't Gulden Vlies. Gezien het groote succes dat de vereeniging mocht on dervinden met haar eerste opvoering, kan er niet aan getwijfeld worden, dat de belang stelling voor de laatste opvoering wel bui tengewoon groot "zal zijn. Wie wil genieten van een prachtige operette, rijk aan zang en muziek, geestig van inhoud, met schitteren de costumes, prachtige decors en eerste klas kap- en grimewerk, verzuime niet voor dit doel a.s. Zondagavond te resërveeren en zich te voorzien van kaarten. Verdere bijzonder heden vindt men in de advertentie in ons nummer van gisteren. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 19.34 tot 4.23 uur licht op. PERZISCHE KLEEDJES. Ondanks tal van vervoersmoeilijkheden van dezen tijd, heeft de firma Masée en Zo nen nog kans gezien een partijtje Perzische kleedjes machtig te worden. Liefhebbers van dergelijke vloerbedekking in mooie blij vende kleuren kunnen de kleedjes zien in de zaak van genoemde firma, Ritsevoort 13. Er zijn de zoogenaamde Hatschli's en Ka- zaks uit Afghanistan. UITSLAG VERLOTING. Gister heeft de trekking plaats gehad van de verloting der Vrijz. Herv. Vrouwenver- eeniging. De prijzen kunnen op vertoon van het lot worden afgehaald des morgens tus schen 9 en 12 uur bij mevr. Klein Wassink, Kennemerpark 33. Voor de nummers, waarop prijzen zijn gevallen, zie men elders in dit blad. HET WAPEN VAN HEEMSKERK. Het beroemde Russische ballet Wallesi- Netschi Parenko, zal Zaterdag en Zondag tijdens het dansprogramma optreden in Het Wapen van Heemskerk. De Hongaarsche en Russische liederen en dansen, waarmee het ballet in heel Europa en ook in Nederland zoo'n succes oogstte, zullen ook het Alk- maarsch publiek enkele uren van buiten gewoon kunstzinnig genot schenken. Voor verdere bijzonderheden zie men elders in dit blad. RECTIFICATIE. In het slot van de rede van mr. Krabbe, opgenomen in ons vorig nummer, spreekt deze de hoop uit, dat de nieuwe officier van justitie nog vele jaren een schakel mag blij ven tusschen dit Gewest eenerzij ds en dit Geslacht anderzijds. Men leze hiervoor: tus schen dit Gewest eenerzij ds en dit Gerecht anderzijds. VLAAMSCHE VOORDRACHTAVOND. Wij hadden gisteravond in het „Gulden Vlies", op den Vlaamschen voordracht avond ter eere van het 25-jarig tooneel- jubileum van Julia de Gruyter, een groo- tere opkomst verwacht en wel om drie redenen. Teneerste is Julia de Gruyter een ras-artiste; ten tweede volgen duizenden gaarne haar Vlaamsche voordrachten voor de radio en ten derde bestond het reper toire uit werk van Herman Teirlinck, dr. Ernst Claes en Felix Timmermans, schrij vers, die ons de eenvoudige, maar prach tige Vlamingen zoo levendig uitbeelden. De avond werd met een inleidende voordracht door Rien van Noppen geopend met „Het Verken" van Felix Timmer mans, waarin ons verteld wordt, waarom „Onze Lieve Heer het varken naakt heeft laten rondloopen". Treffend is in dit verhaal, hoe vertrou welijk onze Zuiderburen zich God voor stellen en met Hem als hun besten vriend omgaan. Julia de Gruyter gaf ons hierna een viertal voordrachten en wel „Uit het blijde leven van pastoor Campens" van dr. Ernest Claes, fragmenten uit „De nieuwe Uilenspiegel" van Herman Teir linck; „Het Verbeterhuis" van Felix Tim mermans en „Van Zondaars en Kwezels" van dr. Ernest Claes. Deze lichte lectuur, die zoo weldadig aandoet in onzen tijd van wereldverwarring, waarin de geeste lijke waarden met verwoesting worden bedreigd, heeft Julia de Gruyter ons ge- gèven op een wijze, die niet verbeterd kan worden. Wanneer de Vlamingen zoo waren als ze hier worden geteekend en zooals deze artiste ze voor ons tot men schen van vleesch en bloed maakte, dan zou het een ongekend geluk zijn, temidden van hen te leven. Hun voorstelling van God en duivel is nog die van de middeleeuwen. De plaats, die de pas toor, zijn huishoudster en de koster in nemen bij deze haast simpele dorpsbewo ners, is van zoo'n aandoenlijke eenvoudig heid, dat men, naar het woord van Chris tus: „Indien gij niet wordt gelijk de kin- derkens, dan zult gij het Koninkrijk der Hemelen niet beërven", wel tot de over tuiging moet komen, dat deze menschen tot de bedoelde kinderen behooren. Wij weten, dat er gelukkig ook Vlamin gen bestaan, die door strijd aan de berus tend aanvaarde misstanden, door Felix Timmermans in „Het Verbeterhuis" ge teekend, een einde hebben gemaakt. Mis schien heeft de auteur wel juist onze op standigheid willen wekken tegenover hen, die de verantwoordelijkheid hebben ge dragen voor het leed, dit oude vrouwtje aangedaan. Telkens wanneer wij in Vlaanderen ko men, denken wij aan den geest van „Tijl Uilenspiegel", zooals Charles de Coster ons dien heeft doen kennen, maar steeds ervaren wij, dat er onder het volk meer leeft „de Uilenspiegel" vol geestige grap pen, zooals Teirlinck ons dien teekent en die ook ons nog steeds vermaakt. Na de pauze gaven Julia de Gruyter on Rien van Noppen ons dialogene uit „De Witte", een boek van Dr. Ernest Claes. Wij zijn er zeker van, dat velen na dezen voordrachtavond naar dit boek zullen grijpen om in gedachte te reizen in dit Vlaanderen land en bij deze menschen te vertoeven. Het dankbare applaus bewees dat de aanwezigen volop hebben genoten. OF EEN ANOERE RHEUMATISCHE STOORNIS k*r» een waarschuwing zijn, waarvan de dokter u zeggen kan, dat zij bij verwaarioozlng fean leiden tot vreeseiljke pijn en narigheid. Als de afvoerkanalen niet goed werken, geschiedt de verwijdering van vloeibare afvalstoffen onvol doende en moeilijk. De zuren en onzuiverheden blijven dan In het lichaam en hebben een vergiftige werking. Dit Is vaak de oorzaak van knagende rugpijn, pijn In de beenen, verlies van energie» opstaan *s nachts spit. gezwollen voeten, blazen Onder de oogen, rheumatische pijn en duizeligheid. Voorkom dergelijke verschijnselen. Haal een flacon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, waarvan duizenden menschen getuigen, dat zij hen zoo goed hielpen Als gij eugpjin of eenig verschijnsel van een aan zuurgiften te wijten stoornis hebt. probeer dan nog heden FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN. Dit modern, wetenschappelijk middel is ver» krijgbaar in drie verpakkingen a f f.> f IJ5 en f 3.-. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Langeestraat 85. Nieuwe aanwinsten 1940 lijst 4. Nederl. gedichten. 811A33 Anema. Van Holland's kusten. 811D40d Dichters van dezen tijd; 13e dr.; samengest. door J. Greshoff. 811D88 Duinkerken, van. Bloemlezing uit de kaholieke poëzie; dl. 3. Dichters der emancipatie. 811K30 Kent uw dichters! Honderd ge dichten van honderd dichters. Nederl. romans. B92.7k Bruyn. Koentje van Kattenburg. H37.8 Hazelhoff Roeifzema. Rendes-vous in San Francisco. H84.5a Houwink. De avonturier, t M40.2 Meesters. Hielko van Oaltje. N49.4h NynattenDoffegnies, van. Huis van licht en schaduw. I. N49.4m NynattenDoffegnies, van. Moe der Geerte. II. P81p Praag, van. Pension Wessels. t R17.6 Randenborgh, van. Een paradijs verstoord. R39.7v Rev.ling. Het vreemde vaderland, t V29b Veltman. Baje en haar kerkje, (j) (g). W17.1 Wal, van der. Dorp in opstand. Z21.5 Zeemansleven; onder red. van H. Brugmans. Z28k Zernike. Het leven zonder einde. In het Nederl. vert. romans. B58zw Biggers. De zwarte kameel. B93.5p Buck. De patriot. F41.3 Forester. De vredestichter, (g). G35.2r Gevers. De reis naar het land van belofte. HU Haalke. Gurianna. H73.5 Holland. Carlotta TorresanL H94.5s Huxley. Het Soma paradijs. S12.4r Saint Exupéry, de. Het rijk der menschen. T28.9n Thomas. Noem het: Katrien. g is geschenk, t is christ. j is: ook voor jongeren. r» COMMUNISTISCHE BIJEENKOMST TE DEN HAAG VERBODEN. De communistische partij Nederland af- deeling Den Haag zou vanavond in den dierentuin te Den Haag een openbare ver gadering houden. Het woord zouden voeren de heeren L. de Visser over „slagkruisers en oorlogsgevaar" en P. de Groot over „De internationale situatie". Wij vernemen, dat deze vergadering niet zal doorgaan, omdat zij van hoogerhand is verboden. EEN PROCLAMATIE VAN KONING HAAKON. Noorwegen heeft slechts één regeering. Koning Haakon van Noorwegen heeft een proclamatie uitgegeven, waarin hij zegt: De regeering, die majoor Quisling te Oslo heett gevormd op het tijdstip van de Duitscha bezetting, is teruggetrokken en met voldoe ning kan geconstateerd worden, dat het plan tot vorming van een ministerie van strijd tegen het grondwettige ministerie mislukt is. Noorweg heeft slechts één regee ring: de regeering, die benoemd is door den koning en het vertrouwen van het parle ment geniet. De vorming van een bestuurs raad te Oslo, die ten doel heeft, het bestuur uit te oefenen over de door de Duitschers bezette gebieden, vindt zijn verklaring in den feitelijken toestand, een toestand welke geschapen is door ruw geweld, waarmede de wettige rechten van het land geschon den zijn. De raad weerspiegelt in geenerléi opzicht den volkswil en in de wetten is er geen enkele basis voor. Doch hij maakt het mogelijk, min of meer de rechten der bevol king te verzekeren gedurende den tijd, det vijandelijke troepen over bepaalde deelen van het koninkrijk regeeren. De bestuurs- prerogatieven zullen door de koninklijke regeering hernomen worden naar gelang de regeering de daadwerkelijke macht in deze gebieden zal herkrijgen. Alle burgers moe ten er zeker van zijn, dat de koning en de ministers met alle kracht er naar zullen streven, den invaller uit het land te ver drijven en zoo spoedig mogelijk de vrijheid en onafhankelijkheid van Noorwegen te herstellen. Het is de plicht van alle Noren hieraan mede te werken, als zij zich wer kelijk Noren willen blijven noemen. Met vereende krachten, aldus besluit de koning, zullen wij de vrijheid van het vaderland heroveren en zullen de Noren opnieuw hun lot in eigen hand hebben. ZWITSERLAND IN GEVAL VAN OORLOG. Pilet-Golaz, de president der Zwitsersche federatie, en generaal Guisan, de opperbe velhebber van het leger, verklaren in een decreet, dat de maatregelen in geval van een inval bij verrassing behandelt: „Wij zullen overal energiek aanvallen". Alle sol daten, die met verlof zijn, zullen onmiddel lijk worden teruggeroepen; alle militaire voertuigen en trekpaarden zullen onver wijld gemobiliseerd worden. Het decreet bevat ook maatregelen tegen parachutisten, saboteurs en propagandisten, die den vijand dienen. Men verklaart, dat het uitvaardigen van dit decreet niet op een slechter worden van den toestand wijst; men is van meening, dat de situatie iet of wat gunstiger is gewen- den. I* ONZE 1 De positie der ren: uitreis: Gie April te Batavia doe (Smirnoff) 1 pels verwacht, dan, 23 April te Lij aar Ter hoogte vai aan het strand he zeeman van oms vermoedt hier te Italiaan, aangez: Italiaansch bank] een papier werdi Rovea, Viadella bovendien de cij; overschot is op 1 algemeene begrai gebracht. EGMOr Naar wij vei den heer P. Wij! lijke gasfabriek, brandwonden opl dat het gevaar ge stel op den duur De minister goedgekeurd de zen bij het werl ken van een stc Castricum". De gemeente e DISTRIB De leider van maar brengt tel den, dat vanaf H uitreiking zal pl< teitsbewijzen aar motorrijtuigen, b benzine- en ben andere doeleinde van een rij- of v Eene persoonli werd aangegeven zich aan het Dist 40 (gemeente-Mv werd aan ieder i gezonden. Ter bevorderir wordt met nadn ander tijdstip aa kennisgeving is Vóóraf neme n den inhoud der i OPGAVE AMBT Bijka van Vriji STAATSLEENINC 4 Nederland 3-3y, Nede: 3 Ned.-lndië 5J4 Duitscbl BANK-INSTELLIf Amsterd. Bank Handel Mij. Ctr Koloniale Bank Ned. Ind. Hand INDUSTR. OND. Alg. Kunstzijde Calvé Delft Cei Nederl, Ford Lever Bros Philips Gloeit. INDUSTR. OND. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Cop] North Americas Republic Steel Standard Brand Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAAI H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind. Suikt Verg. Vorstenla MIJNBOUW. Alg. Explor. M Redjang Lebonfi PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr, Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubbi Deli Bat. Rubb( Hessa Rubber. Oostkust Rotterdam Tap: Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTE Holland—Ameri JavaChinaJ Kon. Ned. Sto Scheepvaart Uj TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORW Atchison lopel Illinois Central Southern Pacil Southern Railw Union Pacific Can. Pac, x) ex-coupon. Prolorigat WISSELKOI New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belg Zürieh Stockholm

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2