Van Naren EEN OVERVLOED VAN DE MEEST BEGEERDE MODELLEN DE RIJKST GEVARIEERDE COLLECTIE IN NEDERLAND De ac JUovinciaal Uietiws GEMENGD NIEUWS. I STOM PETOREN EGMOND AAN ZEE SCHERMERHORN HEERHUGOWAARD LIMMEN Britse Narv De vei Chart L TWEEDE BLAD DE W on Sc ge VI In de m- ve he VE V< zc ge oi h- fcr 2! HONDERDDUIZEND RADIO- TELEEOON-GESPREKKEN MET INDIE Binnen enkele dagen zal het zoover zijn, dat het 100.000ste radio-telefoongesprek, via de Nederlandsche radiozenders en ont vangers, wordt gevoerd. De P.T.T.-dienst zal van den aanvrager van dit gesprek geen kosten heffen. Honderdduizend gesprekken door den aether in elf jaar tijds, sinds, op 8 Januari 1929, de eerste lange-afstand radio-telefoon verbinding met Indië geopend werd: dat is dus gemiddeld circa 9000 gesprekken per jaar, bijna 25 per dag Maar zoo statisch moet men het radio- telefoonverkeer niet zien. Het begon in betrekkelijk langzaam tem' po, het duurde tot 1931 voor het eerste-, tot 1934 voor het tweede tienduizendtal werd bereikt. Zoo werd na negen jaar, op 21 Maart 1938, eindelijk het 50.000ste gesprek ge voerd. En thans, nauwelijks twee jaar later, is het 100.000ste er reeds. Het is waar, het verkeer heeft zich, wat het aantal verbindingen betreft, belangrijk uitgebreid. Sinds 1931 boekte het scheep' vaartverkeer een totaal van ruim 16.000 ge sprekken, terwijl de sedert September ge- leidelijk tot stand gekomen verbindingen met Noord- en Zuid-Amerika, met 2371 ge sprekken in 1939 en 1592 in de eerste maan den van 1940, eveneens reeds belangrijk tot het totaal bijdragen. Maar het leeuwendeel van de stijging valt toch bij het Indië-ver- keer zelf waar te nemen. De belangrijke verlaging der tarieven sinds 1 October 1936, het instituut der goedkoope gesprek ken en tenslotte de tijdsomstandigheden, welke het briefverkeer onzeker maken, heb ben een steeds snellere verkeerstoeneming gebracht In de eerste drie maanden van dit jaar werden niet minder dan 5275 gesprek ken met Indië gevoerd, wat neerkomt op een jaartotaal van plus minus 20.000. Deze cijfers bewijzen wel, dat de tele foon, als communicatiemiddel met de over- zeesche gebieden, voor een zeer groot ge deelte van het publiek, thans volledig bur gerrecht heeft verworven. HET LUCHTGEVECHT BIJ BABBERICH. Begrafenis der slachtoffers. Onder groote belangstelling is gister op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem in een gemeenschappelijke kist en een ge meenschappelijk graf ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de drie Engelsche vliegers, die boven Babberich bij een luchtgevecht den dood vonden. De begra fenis geschiedde met militaire eer. Baby in teil waschwater verdronken. - Terwijl de moeder zich even verwijderd had om te kijken naar haar op straat spelend kind, is het jongste kind van de familie Brummer te Almelo, een jongetje van zeven maanden, uit den kinderwagen in een teil met waschwater gevallen en verdron ken. Ijlings ontboden doktershulp mocht niet meer baten. Eerste Kamer vergadering. - De Eerste Kamer zal Donderdagmiddag 25 April om een uur vergaderen. Op de agenda staan o.m. begrooting van het werkloosheidssubsidie- fonds voor 1940, aanwijzing van heffingen ten behoeve van het leeningfonds 1940 en de begrooting van het leeningfonds voor 1940. In overspannen toestand te water ge sprongen. - Vannacht om kwart voor één hoorde een jongmensen, dat in een portiek aan de nieuwe achtergracht te Amsterdam, afscheid van zijn aanstaande wederhelft nam, een plons. Hij keek in de gracht en zag daar een 20-jarig meisje, dat in nachtgewaad te water was gesprongen. De jongeman sprong haar na om haar te redden, doch ontmoette, bij zijn reddingspogingen sterk verzet, van de overspannen drenkeling. Niettemin slaag de hij erin haar op het droge te brengen. Zij was korten tijd bewusteloos doch de genees kundige dienst slaagde er door kunstmatige ademhaling spoedig in het bewustzijn te doen terugkeeren. De jongedame is daarna met droge kleeren opnieuw onder de wol gestopt. Boternoteering. - De commissienotee- ring voor Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd). Kind verdronken. - Gister is het zeven jarig dochtertje van de familie G. Brouwers te Breda, bij het spelen in de mark geraakt. Het kind werd werd door den stroom mee gesleurd en verdween in de diepte, voordat men eenige hulp kon verleenen. De boterheffing. - Het bedrag van de 'ïeffing en steunuitkeering op boter is, be- loudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 18 tot 25 April vastgesteld op 80 jent per kg. (onveranderd). GROOTE SCHOENMODE Vereen, van Boerinnen e. a. plat telandsvrouwen. Uit de zeer groote opkomst, waarover de presidente, mevr. KlerkRootjes, zich bijzonder verheugde, bleek wel, dat men van de spreekster, die Woensdagavond in •afé Renses optrad, een groote verwach ting had. En zeker is niemand teleurgesteld; ntegendeel kon mevr. OudStofberg uit Haarlem haar gehoor op boeiende wijze meren naar haar geboorteland, Zuid- Ifrika. en van den haar zoo geliefden -ond „de Zuid-Afrikaansche Vrouwen- 'jandbouw Unie", het ontstaan en de werkwijze op leerrijke wijze vertellen. Als iochter van een Nederlandsehen vader en aen Engelsche moeder, die mede in hare orovincie één der grondlegsters van den boerinnen-bond was, was het spr. een ge noegen kennis gemaakt te hebben met den Nederlandschen bond. In Z.-Afrika omvat de bond vier provincies, waarin 25000 leden zijn. Even als hier wordt oo k-de jaar lij ksche vergadering gehouden, waarvoor de vrouwen zich groote offers getroosten en soms dagenlange reizen moeten doen, om haar te bezoeken. De bezielende werkkracht, dt ontwikkeling welke op elk gebied bevorderd wordt, maakt op de Z.-Afrikaansche regeering eer. grooten indruk. Deze steunt, mede door den in vloed der boerinnen, op groote schaal den landbouw. Men heeft er zeer groote bedrij ven waarop kleurlingen werken. De bond beijvert zich bij de regeering aan te drin gen op goede huisvesting, medische h-ulp, consultatiebureau's enz. ook voor de arme blanken. Sinds twee jaren bezit de Unie een eigen orgaan, groot en veelzijdig, ge redigeerd door een plm. 70-jarigen boe- renvouw, die tevens zelf het groote bedrijf bestuurt, waarop zij als weduwe woont. Spr. gaf een uiteenzetting van de ver gaderingen, die vrijwel gelijk aan de onze zijn. Het werk van den bond is onderver deeld in subcomité's, die geregeld met het hoofdbestuur in contact staan. Vooral het nut van het lezen wordt ingezien. Met hulp van de regeering worden bibliotheken gevormd. In Z.-Afrika bestaat de bond uit zeer verschillende vrouwen, die zich ook een oordeel over de politiek vormen, omdat men daar kennis van moet dragen en met het parlement samen te werken. Vooral moet er gewerkt worden met de interna tionale gedachte. Niet tegen het werk van de mannen maar samen met hen moet gewerkt wor den aan het bouwen van een maatschappij waar meer geluk te vinden zal zijn. Besloten werd in Mei een excursie te maken naar Zaalbergs dekenfabriek te Leiden en verder een rondvaart op de Kagerplassen. Een begin is gemaakt me de huisverzorging, na een ont werp van mevr. Klerk te hebben goed gekeurd. Het corsetten-huis de Boer zal voor de leden van den bond nog een een show houden wat men op prijs stelde. Bonclsavond A.N.W.B. Naa wij vernemen zal op 29 April a.s. de Kon. Ned. toeristenbond A.N.W.B. een bondsavond organiseeren in de zaal van den heer H. Dekker, aan de Voorstraat, waarbij een interessante geluidsfilm zal worden vertoond. BRUGGENBOUW IN BROEK OP LANGENDIJK EN TE HEERHUGOWAARD. Het provinciaal bestuur van Noordhol land heeft heden aanbesteed het maken van den onderbouw van een vaste brug over de westelijke Ringvaart van den polder Heer- hugowaard te Broek op Langendijk met bijkomende werken in de gemeenten Broek op Langendijk en Heerhugowaard. Laagste inschrijver was J. P. A. Nelissen te Haarlem met 23.450. Eveneens is te Haarlem aanbesteed het maken van een stalen bovenbouw van een brug met twee overspanningen over het kanaal HuigendijkOudkarspel te Broek op Langendijk, met bijkomende werken, in de gemeenten Broek op Langendijk en Heerhugowaard. Het laagste werd ingeschreven door de N.V. Kon. Ned. Machinefabriek v.h. E. II. Begemann te Helmond voor 29.700. Tuinbouwvergadering. Onder leiding van den heer A. Kluft, vergaderde op 15 April de tuinbouwveree- niging Schermerhorn en omstreken. Van de ingekomen stukken vermelden wij den beschrijvingsbrief van de L. G. C., ten aan zien waarvan werd bepaald de prae-advie- zen van het bestuur te steunen. Overigens gaf deze agenda weinig stof voor bespre kingen. Na bespreking werd het vervoer van de vroege aardappelen naar Broek op Langen dijk weder opgedragen aan de fa. Visser te de Rijp voor 24 ct. de 100 k.g., een verhoo ging van 2 cent. Het vervoer van de groenten naar de vei ling te Purmerend werd met een verhoo ging van 1 cent per collie opgedragen aan den vrachtrijder C. Langeberg te Scher merhorn. Voor sla, uien, augurken en wit lof benevens voor kratten zal geen verhoo ging worden gegeven. Opgemerkt werd dat de wagen van Langeberg niet voldoende door een zeil was afgedekt. Den vervoerder zal daarop wor den gewezen. Een voorstel tot oprichting van een poot- aardappelbewaarplaats werd voor verdere af werking in handen gesteld van het bestuur. De heer van Langen, controleur van de N. A. R., besprak nog eenige uitkomsten van kaliproefvelden, beplant met sla en witlof. Het ligt in de bedoeling van den heer van Langen ook dit jaar nog verschil lende proeven te nemen. Nadat nog eenige vragen bij de rond vraag waren beantwoord, werd de verga dering gesloten. Neutrale Winkeliersvereeniging. Dinsdagavond vergaderde de Neutrale winkeliersvereeniging ten huize van den heer K. Rus. Uit het jaarverslag bleek dat de ver- eeniging 32 l-eden telt. De rekening van den penningmeester gaf aan als inkomsten 139, uitgaven 148.10, alzoo een nadeelig saldo van 9.10. In verband hiermee werd besloten, dat binnenkoort opnieuw, een vergadering zal worden belegd, waarin contributiere geling zal worden besproken, daar de af dracht aan de K. N. M. B. aanmerkelijk is verhoogd. De aftredende bestuursleden, de heeren Glas en Dekkers, werden herkozen. Uitslag aanbesteding. Door B. en W. werden Woensdag aan besteed ten raadhuize de volgende wer ken: a. Het herbestraten van den Kerkweg, lengte 425 meter. b. Het aanbrengen van een bétume- laElg op een gedeelte van den Disseldor- perweg, over een lengte van 800 meter. Er waren 5 biljetten ingekomen, allen in massa. Henselman en Glorie te Limmen 13660; N. V. Geruischlooze Weg te Heemstede 13560; firma A. Groot en Zn. te Akersloot 12299; Gebr. Min. Bergen 11750; J. Twisk, Castricum 11486. De gunning is aangehouden. WAAROM PATENTKALI? Men schrijft ons: Voor eenigen tijd las ik in een verslag van een praatavond voor tuinders dat o.m. ge vraagd werd, waarom patentkali als kalibe mesting bij de tuinbouwgewassen? Enkelen waren van meening als zou kalizout 40 gebruikt kunnen worden, waar deze kali meststof toch per goedkooper is. De spreker van dien avond heeft aange raden om steeds patentkali te geven en dat advies is o.i. zeer juist. Wat enkelen nog niet weten, vandaar dan ook deze uiteenzettingen is, dat in kalizout 40 per 100 kg. ongeveer 45 kg. chloor zit, dat niet alleen ongun stig werkt ten opzichte van de kwan titeit, maar ook van de kwaliteit. Bij vroege aardappelen hebben wij meerdere malen kunnen constateeren, dat door een aanwen ding (vaak nog late) van kalizout 40 de bladeren geel worden, wat natuurlijk van invloed moet zijn op den verderen groei van de plant, met als gevolg een verminder de opbrengst en slechteren kwaliteit. Patentkali bevat naast de chloorvrije kali ook nog het magnesium wat een nuttige voedingsstof is, waarop vooral de laatste jaren meer en meer de aandacht op wordt gevestigd. Ten slotte willen we de lezers nu reeds attent maken op het mooie centraal kali- tuinbouwproefveld te Obdam, naast het vei lingsgebouw van de r.k. tuinbouwveiling, waar gedurende den groei van de gewassen duidelijk de kenteekenen van kaligebrek zijn te zien. Door doelmatig patentkali te strooien voorkomt men die verschijnselen, die zeer remmend werken op de kwantiteit en op de kwaliteit. Men kan daar tevens leeren wat een doelmatige bemesting is. Een bezoek hetzij persoonlijk, dan wel in groe pen is niet alleen zeer aanbevelenswaardig, maar o.i. noodzakelijk voor onze tuinders, omdat de praktijk daar iets laat zien, iets leert wat voor onze bedrijven zoo bevorde- lijk is. Concentreert U zich op het krachtigste reclame-middel: DAGBLAD-RECLAME! De zee: Het opperbev heeft een comrr een uitvoerig r den moedigen de Duitsche tor Omtrent den s! degedeeld, dat verre in de me Duitsche schepe houden tot zij verschoten en d liezen hadden t Duitsche soldat marine en de r torpedobootwaf hooggehouden. De Duitsche met voldoening kan trotsch zijr zijn omgeving Li Het Britsche deelt mede Woensdag en zijn uitgebreide op verschillend Noorwegen. De gericht op Sta dat een groot gen werd uiteei het vliegveld. »an geringe hc •en sterke gro gen. Rechtst waargenomen dat bommen on vliegtuigen, we den zuidwestk aanval duurde tegenstand onti Behalve de vli De Z.O. hebben nie In zijn het Brits berlain ge gen met vertegenw Europa he van de gr Engelsche ken landei Her doe overeenste politiek behoud v; ring van en in de Charnbe wensch de linge begr zien toene ten heeft vreezen, strijdkracl he id of gen. Hiera op econon kingen g politiek trekkingei gen teneir van haar den te ve Het lid der nam na de het woord: „Mag ik vrj premier ook ging voor de lijkheid voor ties een zaak zijn voor de Chamberlain zorgdheid tot Engelsche re- stand op de den vrede t vestigen in AMERIKAAN VLOC Ondanks afgevaardigder voor de cred departement gesproken voo vloot- en vliet Amerikaanschi Tokio. De Jap reeds verklaar schappelijk bedreiging marine handl dat een belai kans op een bij zou drag« in het Verre DE VE DUIT DEE Uit Kopen gemeester van een tege commandant beste verstani bezetting en heerschen. verzekering riteiten van werking met riteiten strevi

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8