De actie ter zee en in de lucht. De Noren vechten voor hun vrijheid. Britsche troepen ten Noorden van Drontheim geland. Narvik nog gedeeltelijk in Duitsche handen. De verklaringen van Chamberlain in het Lagerhuis. ';t -- - De verbinding tusschen Britsche en Noorsche troepen tot stand gebracht. De Duitschers bij Drontheim verwachten een aanval. Duitsche versterkingen uit Zuid-Noorwegen gezonden. DERDE BLAD. De zeeslag in de Fjord bij Narvik. Het opperbevel der Duitsche weermacht heeft een communiqué uitgegeven, waarin een. uitvoerig relaas wordt gegeven van den moedigen strijd, die geleverd is door de Duitsche torpedobootjagers bij Narvik. Omtrent den slag van 13 April wordt me degedeeld, dat de Engelsche strijdkrachten verre in de meerderheid waren en dat Duitsche schepen den strijd hebben volge houden tot zij al hun munitie hadden verschoten en den vijand zeer zware ver hezen hadden toegebracht. „Zij hebben als Duitsche soldaten de eer van de Duitsche marine en de roemrijke traditie van het torpedobootwapen in de hoogste mate hooggehouden. De Duitsche weermacht ziet naar hen met voldoening. Het Duittsche volk echter kan trotsch zijn op zijn zonen. Narvik^ en zijn omgeving zijn in Duitsche handen." Luchtaanvallen op Stavanger. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede Woensdag en in den afgeloopen nacht zijn uitgebreide luchtoperaties ondernomen op verschillende punten aan d kust van Noorwegen. De voornaamste aanval werd gericht op Stavanger waar gezien werd, dat een groot aantal vijandelijke vliegtui gen werd uiteengedreven om een hoek van het vliegveld. Aanvallen van groote en ♦an geringe hoogte werden gedaan door ten sterke groep bombardementsvliegtui gen. Rechtstreeksche treffers werden waargenomen op startbanen en men zag, dat bommen ontploften tusschen transport vliegtuigen, welke geparkeerd stonden aan den zuidwestkant van hel vliegveld. De aanval duurde ruim een uur. Er werd tegenstand ontmoet van gevech'stoestellen. Behalve de vliegtuigen, die op den grond werden vernield, gelooft men, dat twee vijandelijke tweemotorige toestellen neer geschoten zijn. Hetzelfde vliegveld werd des nachts wederom door onze toestellen aangevallen en er wordt gemeld, dat ver dere schade is aangericht. Onze algemeene verkenningsluchtmacht ging voort met het patrouilleeren over de fjorden en le enandtn buiten de Noorsche kust. Een bomaanval van geringe hoogte werd ge- ricl t op een duikboor en gezien werd, dat één treffer inèloeg. Ook werd een voorra denschip aangevallen. Drie van onze vlieg tuigen, die tij deze operaties betrokken waren, zijn niet teruggekeerd." Het bombardement op Drontheim. Te Stockholm zijn berichten ontvangen, die melden, dat twee van de drie Duitsche watervliegtuigen in de haven van Drontheim vernield zijn tijdens aanvallen van de Royal Air Force op Dinsdag j.l. Bovendien werden vijf Duitsche vliegtui gen op het vliegveld van Drontheim ver woest en werd een rechtstreeksche treffer geplaatst op een benzineopslagplaats. Er zijn geen bommen op huizen neergekomen. Narvik nog in Duitsche banden. De Zweedsche pers houdt zich bezig met het inmiddels bevestigde feit, dat Narvik zich nog steeds in Duitsche handen be vindt. Stockholms Tidningen meldt, dat in Narvik de laatste dagen nieuwe Duitsche troepen door de lucht zijn aangekomen. In een bericht uit Hudiksvall constateert het blad, dat het vliegtuig, dat Woensdag bij Valsta een noodlanding heeft gemaakt, een driemotoroig Junkerstoestel was, dat te rugkeerde van Narvik naar een Duitsch steunpunt en dat door panne van het ra diotoestel boven Zweedsch gebied was ver dwaald. De Z.O. Europeesche stoten hebben van de geallieerden niets te vreezen. In zijn aangekondigde verklaring in het Britsche Lagerhuis heeft Cham berlain gezegd, dat de beraadslagin gen met de Britsche diplomatieke vertegenwoordigers uit Zuid-Oost- Europa het bewijs hebben geleverd van de groote belangstelling, die de Engelsche regeering voor de betrok ken landen heeft. Het doel der besprekingen stond in overeenstemming met de vastgestelde politiek der Engelsche regeering: het behoud van den vrede en de bevorde ring van de veiligheid op den Balkan en in de Donaulanden. Chamberlain zeide, dat het de wensch der geallieerden is, het onder linge begrip tusschen deze staten te zien toenemen. Niemand in deze sta ten heeft eenige aanleiding om te vreezen, dat de geallieerden of hun strijdkrachten ooit hun onafhankelijk heid of hun integriteit zullen bedrei gen. Hieraan voegde Chamberlain toe: op economisch terrein zijn de bespre kingen gevoerd op de basis, dat het de politiek der regeering is om haar be trekkingen tot ontwikkeling te bren gen teneinde een duurzame toeneming van haar .goederenruil met deze lan den te verzekeren. Het lid der Labour-oppositie, Henderson, nam na de verklaring van Chamberlain het woord: „Mag ik vragen of het antwoord van den premier ook beteekent, dat iedere bedrei ging voor de vrijheid en de onafhanke lijkheid voor elk der Zuid-Oostelijke na ties een zaak van groote bezorgdheid zou zijn voor de Engelsche regeering?" Chamberlain antwoordde: „Ik heb de be zorgdheid tot uitdrukking gebracht, die de Engelsche regeering gevoelt voor den toe stand op den Balkan, en haar wensch om den vrede te bevorderen en veiligheid te vestigen in die gebieden." AMERIKAANSCHE MARINE WENSCHT VLOOTBASIS OP GUAM. Ondanks den tegenstand van het huis van afgevaardigden en de senaatscommissie voor de credieten, heeft het Amerikaansche departement van marine zich nogmaals uit gesproken voor het vestigen van een sterke vloot- en vliegtuigbasis op Guam, het kleine Amerikaansche eiland op 1500 mijl van Tokio. De Japansche marine heeft indertijd reeds verklaard, dat het plan een onvriend schappelijk gebaar vormt en een moreele bedreiging van Japan. Het departement van marine handhaaft evenwel zijn standpunt, dat een belangrijke basis op Guam iedere kans op een aanval zou wegnemen en ertoe bij zou dragen, om den politieken toestand in het Verre Oosten te stabiliseeren. DE VERHOUDING TUSSCHEN DUITSCHE BEZETTING EN DEENSCHE BEVOLKING. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De bur gemeester van Aarhuus heeft ter gelegenheid van een tegenbezoek aan den Duitschen commandant de hoop uitgesproken, dat de beste verstandhouding tusschen de Duitsche bezetting en de Deensche bevolking moge heerschen. De commandant herhaalde zijn verzekering dat de Duitsche militaire auto riteiten van hun kant naar 'n loyale samen werking met de Deensche burgerlijke auto riteiten streven. VOORBEREIDING DER BURGELIJKE ONGEHOORZAAMHEID IN BRITSCH-INDIE. Uit Wardha wordt gemeld: De werkcom- missie van het Britsch-Indische congres heeft een resolutie aangenomen, waarin de congres-commissies in het geheele land worden opgeroepen de afkondiging van de burgerlijke ongehoorzaamheid voor te be reiden. De resolutie is goedgekeurd na be raadslagingen van vier dagen, waaraan door Gandhi werd deelgenomen. De politieke toestand. In het Lagerhuis heeft de ondersecretaris voor Indië, O'Neill, dezelfde resoluties in gediend, die de minister voor Indië, lord Zetland, morgen in het Hoogerhuis zal voorleggen en die concludeeren tot handha ving van het tegenwoordige bestuur in ze ven van de elf provinciën, waar de congres- ministeriën geweigerd hebben in functie te blijven. O'Neill zeide, dat de Britsche regeering niet kon toestemmen in de door het congres gevraagde volkomen onafhankelijkheid en er met groot leedwezen kennis van had ge nomen, dat het congres den Dominion sta tus of een anderen status binnen rijkskader verworpen had. De toestand is moeilijk en niet zonder gevaar. Indien men zijn toevlucht tot burgerlijke ongehoorzaamheid zou nemen, zou de re geering gedwongen zijn alle maatregelen daartegen te nemen. De eenige hoop voor de naaste toekomst ligt in een ernstig streven der Indische ge meenschappen naar bijlegging van haar ge schillen. Er zal een tijd komen, dat de In diërs hun eigen zaken zullen moeten bestu ren, doch geen Britsche regeering kan er aan denken, het bestuur over te dragen, tenzij aan een orgaan, waarvan men zeker zou zijn, dat het een zoo groot land kan re- geeren, zonder dat dat land wegzinkt in den chaos, waaruit het in de achttiende negentiende eeuw bevrijd is. Arrestatie in Britsch-Indië. Uit Patna wordt gemeld: Sarawati, die de Britsch-Indische „anti-compromis" confe rentie had georganiseerd, welke de vorige maand, toen het Indische nationale congres bijeen was, te Ramgarh is gehouden, is thans op grond van de wet inzake de ver dediging van Indië gearresteerd. Sarawati wordt beschouwd als de rechterhand van Subhas Chamdra Böse, den president van de conferentie van Ramgarh. HET TOERISTENVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND, BELGIE EN LUXEMBURG. Op initiatief van den Luxemburgschen toeristenbond is te Brussel in het gebouw van de Nederlandsche Kamer van Koop handel voor België en Luxemburg een bij eenkomst gehouden van vertegenwoordi gers der voornaamste Nederlandsche, Bel gische en Luxemburgsche toeristenorgani saties, waarin de moeilijkheden werden be sproken, die zich op het oogenblik voor doen op toeristisch gebied. Nadat kennis genomen was van de maat regelen, die de Belgische regeering heeft genomen teneinde het reizen naar een der beide andere landen te vergemakkelijken, werden met algemeene stemmen de vol gende wenschen geuit: 1. dat de door de Belgische regeering ge nomen maatregelen, welke hieruit bestaan, dat naast het gewone paspoort voor 5 francs een „laisser-passer" voor toeristen voor 3 dagen en voor 10 francs een voor 10 dagen wordt verstrekt, de regeering van Neder land en Luxemburg aanleiding geven, soortgelijke maatregelen in te voeren. 2. dat de formaliteiten en de kosten van registratie van het bewijs van goed ge drag, dat voor het verkrijgen van de „lais ser-passer" noodig is, worden afgeschaft. ALMAARSC HE COURANT VAN VRIJDAG 19 APRIL 1940. 1 A.- 'LV - V üteivï ■•y r:3 dg gg-5» Gisternacht is de scheeve toren van Pifnacker, nadat zich reeds eenigen tijd ernstige teekenen van verval hadden vooi - gedaan, plotseling ingestort. Een overzicht van de ruïne na de instorting. Generaal von Falkenhorst, bevelhebber der Duitsche troepen in Noorwegen. De toestand in het bezette Noor sche gebied. Uit Parijs wordt gemeld: Men weet thans waarom de formatie onder leiding van Christiansen, die te Oslo in de plaats is gekomen van de regeering Quisling, be- stuurs-commissie genoemd wordt en niet een regeering. Christiansen, een. zeer ge ziene figuur, die president is van het hooggerechtshof, heeft zich slechts bereid verklaard, een bestuur te c-rganiseeren ter bescherming van de belangen der Noren, die onder Duitsche overheersching staan, en niet een regeering te vormen, die tegen de eenige wettige regeering gericht zou zijn. Uit Stockholm wordt bericht: Vele grensstations in de in het Z.O. gelegen Noorsche provincie Oestvold worden thans niet meer door Duitsche a'oepen bezet ge houden. Noorsche beambten verrichten daar weder hun werkzaamheden. De hoofd wegen alsmede de spoorbruggen, word"n evenwel nog Q( or Duitsche troepen be waakt om sabotage te voorkomen. De krijgsverrichtingen in Noor wegen. Men meldt uit Berlijn dat Duitsche troe pen thans de vestingen Oscarsborg en Drösag aan de Oslofjord bezet hebben en de verdedigingsinstallaties belangrijk heb ben uitgewerkt. Gister zijn de verster- kingswerken in de genoemde twee plaatsen gereed gekomen en om tien uur des mor gens werd begonnen met vuuroefenir gen, waarvan de bevolking te Oslo tevoren in kennis was gesteld. Britsche landingen in Noorwegen duren voort. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat het aan land zetten van Britsche troe pen in Noorwegen voortduurt. Volgens een uit midden-Zweden ontvan gen persbericht schijnt het zeker, dat Brit sche troepen geland zijn te Namsos op on geveer 80 mijl ten Noorden van Drontheim. De toestand in Noorwegen. Thans wordt verklaard, dat Dinsdag tij dens den aanval der Britsche luchtstrijd krachten op Drontheim zeven Duitsche vliegtuigen werden vernietigd en dat bij den luchtaanval op Stjoerdal en Varnes vijf Duitsche vliegtuigen zijn vernield. Gemeld wordt, dat in het Noorden een af deeling Britsche troepen zuidelijk op Nar vik aantrekt, dat nog steeds gedeeltelijk in Duitsche handen schijnt te zijn. Een waarnemer, die zich bij het Noorsche detachement bevond, dat over de Zweed sche grens is getrokken, heeft verklaard, dat belangrijke groepen Britsche en Cana- deesche skiërs in een fjord ten Noorden van Narvik aan land zijn gekomen. Van daar hebben zij goede verbindingen in zui delijke richting. De Britten hadden volgens dezen zegsman ook artillerie. De Duitschers hadden geen geschut toen zij Narvik bezet ten. In de buurt van Narvik zouden zich ongeveer achthonderd man Duitsche troe pen bevinden en langs den spoorweg van Narvik minder dan 2000 man. De operaties staan aan Duitsche zijde on der de persoonlijke leiding van generaal von Falkhorst. De Duitsche troepen zijn in hoofdzaak bewapend met licht veldgeschut, mortieren en automatische wapenen. Fos- sum biedt nog steeds tegenstand aan de Duitschers. Vilegveld van Varnas gebombar deerd. Volgens door de Zweedsche pers ont vangen berichten hebben Britsche vliegtui gen het vliegveld van Varnas gebombar deerd, het punt vanwaar de Duitschers per vliegtuig troepen naar Namsos hadden ge zonden. De gevechten bij Bergen. De Britsche admiraliteit deelt mede: Ge durende de twee laatste dagen zijn zeer geslaagde operaties ten uitvoer gelegd door de vliegtuigen van de vloot. Dinsdag zijn ter hoogte van Bergen vijandelijke schepen aangevallen: een transportschip werd tot zinken gebracht. Bovendien werd een duik boot, die aan de oppervlakte lag, aangeval len, waarbij een treffer werd geplaatst. Woensdag hebben onze vliegtuigen herhaal delijk den strijd aangebonden met vijande lijke vliegtuigen, die onze schepen, welke van het bombardement van het vliegveld van Stavanger terugkeerden, trachtten aan te vallen. Een Heinkeltoestel en een Dor- niervliegboot werden neergeschoten, ter wijl twee Heinkels en een Dorniervliegboot werden beschadigd. Al onze vliegtuigen keerden behouden terug. Verder wordt be kend gemaakt, dat de kruiser, waarvan werd medegedeeld, dat hij na een bombar dement van een vliegveld bij een luchtaan val beschadigd was, thans zijn basis bereikt heeft. Het eerste treffen tusschen Britsche en Duitsche troepen in Noorwegen. Naar „Dagens Nyheter" meldt, wordt in berichten uit het gebied van Drontheim melding gemaakt van het eerste treffen tus schen de Britsche en Duitsche troepen in Noorwegen. Het treffen vond plaats nabij Namsos en de Duitschers werden teruggeslagen. De Duitsche strijdmacht bestond uit een deta chement, dat per vliegtuig van het nabije Drontheim gelegen vliegveld van Varnas was aangevoerd. flegra nog door de Noren bezet. Een honderdtal Noren, voor het meeren- deel vrijwilligers, zouden het fort Hegra in de buurt van Drontheim nog steeds in bezit hebben, ondanks het vuur der Duitsche ar tillerie en de hevige bombardementen. Daar de verdedigers volkomen gei'soleerd zijn, is hun toestand zeer ernstig. Verbeterde posities. De commandant van de zesde divisie van het Noorsche leger, welke in noord Tronde- lag opereert, heeft medegedeeld, dat de Noorsche troepen hun positL kunnen hou den en er zelfs in zijn geslaagd deze te ver beteren. De algemeene situatie. De Noorsche regeering heeft een bericht ontvangen van den Nocrschen bevelhebber waarin hij verklaart, dat de Noorsche strijd krachten ter zee en in de lucht met de geal lieerde strijdkrachten in verbinding zijn ge treden. Het bericht, dat door het Noorsche Tele- graafagentschap is uitgegeven, verklaart, dat de troepen in noord Trondelag en noord Noorwegen over het algemeen in staat zijn stand te houden. De toestand verbeterd ge leidelijk. Het hoofdkwartier van het Noor sche leger maakt melding van de aankomst der eerste verbindingsofficieren in het hoofd kwartier. Het Noorsche front in het Zuid-Oosten schijnt volgens de laatst ontvangen berich ten te loopen van het zuidelijk deel van het Mjoesa-meer, 55 k.m. ten noorden van Oslo, naar het zuidelijke deel van de randfjord, op 50 k.m. ten N.W. van Oslo, dan buigt het scherp naar het zuidelijk deel van het Spe- rillen meer op ongeveer 65 K.m. ten N.W. van Oslo. De verbinding tot stand gebracht. De Noorsche regeering bevestigt,- dat de verbinding tusschen de Britsche en Noorsche troepen tot stand is gebracht. Men weet niet waar de regeering zetelt en omtrent de ver blijfplaats van den koning wordt het stil zwijgen bewaard. Voorts wordt vernomen, dat de Duitschers doorgaan met rond Trondhjem uiterst krach tige verdedigingsmaatregelen te nemen, want de Duitschers beginnen ernstige moeilijkhe den te ondervinden bij het vervoer van troe pen per vliegtuig, daar de smeltende sneeuw het landen zeer bemoeilijkt. Volgens „Socialdemokraten" dwingen de Duitschers de Noorsche bevolking van 16 tot 50 jaar tot het verrichten van werkzaamhe den bij den aanleg van verdedigingswerken. De burgers wijken echter liever naar Zwe den uit dan het Noorsche vaderland tegen te werken. Botsing bij Drontheim verwacht. De Duitsche troepen te Drontheim treffen koortsachtige voorbereidingen in verband met een verwachten aanval door Britsche en Noorsche strijdkrachten. In de Noorsche grensplaats Norrdli is vandaag telefonisch bericht ontvangen, dat, naar men gelooft, Britsche afdeelingen te Namsos, 130 kilo meters ten noorden van Drontheim, geland zijn. Men zegt dat te Syeinkjer, 30 kilome ter ten zuiden van Namsos, Noorsche troe pen zijn samengetrokken. Beide plaatsen zijn door een onlangs aangelegden spoor weg verbonden. Volgens berichten uit mid den-Zweden zou een geallieerd offensief binnen enkele uren verwacht kunnen wor den. Men verklaart, dat de mobilisatie der Noren in dit gebied thans voltooid is. Duitsche versterkingen worden in groote transportvliegtuigen in allerijl uit zuid- Noorwegen gezonden. Gemeld wordt, dat alle bruggen bij Drontheim ondermijn zijn. Men heeft gezien, dat een groot Duitsch vrachtschip in de binnenhavens tanks, zwaar geschut en lucchtdoelgeschut ont scheept heeft. Volgens de laatste te Stock holm ontvangen berichten hebben de Duit schers het exercitieterrein en het vliegveld te Stjordal, dertig kilometer ten oosten van Drontheim aan de spoorlijn naar Zweden, bezet. De berichten, dat zij de Zweedsche grens bereikt zouden hebben, schijnen voor barig te zijn. Duitsche patrouilles zijn waar schijnlijk doorgedrongen tot Lvangr, 55 ki lometer ten noorden van Drontheim aan den spoorweg naar Steinkjer en Namsos. Duitsche troepen bij de Zweedsche grens. De bijzondere correspondent van Reuter te Storlien aan de Noorsch-Zweedsche grens bericht, dat een Duitsche afdeeling ter ster- te van ongeveer 200 man, de voorhoede van de troepen, welke oprukken langs den spoorweg van Drontheim naar de grens, op vijf kilometer van het Zweedsche grens- plaatsje zijn aangekomen. Noorsche skipa trouilles schijnen in de omgeving te zijn, doch tot nu toe hebben zij de Duitschers nog niet aangevallen. Noorsche troepen over de Zweed sche grens. Vierduizend man Noorsche troepen heb ben volgens een bericht van de Nya Dag- ligt Allehanda de Zweedsch-Noorsche grens in Vaermland overschreden. Zij zijn op Zweedsch gebied geinterneerd. Een groot deel van deze troepen is in Arvika in den loop der laatste dagen geintreneerd, doch zal verder het land in gebracht worden. Volgens genoemd blad zal een groot in ter- neeringskamp waarschijnlijk in het mili taire district van Karlstad worden inge richt. Geen Noorsche uniformen in door Duitschers bezette gebieden. De bestuursraad te Oslo heeft het dragen van de Noorsche uniform in de door de Duitschers bezette streken verboden. VLIEGTUIGEN VOOR DE GEALLIEERDEN. Arthur Purvis, de leider van Fransch— Engelsche inkoopcommissiën heeft mede gedeeld, dat te New-York contracten zijn geteekend voor groote hoeveelheden Cur- tiss-jachtvliegtuigen en Douglas-bom- menwerpers. Er zal, naar Purvis verder zeide, nog een contract worden gesloten voor een vliegtuigtype, dat hij niet nader noemde, doch een der laatste typen is, welke ver leden week door het departement van oorlog werden vrijgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9