DE ACTIE TER ZEE EN IN DE LUCHT. De Noren vechlen voor hun vrijheid. JCeck éi Sxfioot VRAAG EN AANBOD Wederzijdsche verliezen aan vliegtuigen en schepen. Twee Britsche oorlogsschepen vergaan? Engelsche transportschepen aangevallen. Zomerzegets verkrijgbaar van 11 Hei tot en met 13 Juli. GEMENGD NIEUWS. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per viji regels, De toestand der Duitschers in den sector Narvik zou wanhopig zijn. Ongeveer 2000 Duitsche soldaten per dag naar Noorwegen. Aanslagen op het leven van koning Haakon. Samenwerking tusschen Britten en Noren. TWEEDE BLAD. Vijf frankeerwaarden. Evenals in vorige jaren zullen ook dezen zomer, ditmaal gedurende het tijdvak van 11 Mei t./m. 13 Juli, zomerzegels verkrijg baar worden gesteld, met een L toeslag boven de frankeerwaarde, welke ten goede zal komen voor de helft aan sociale doeleinden (tuberculose, kanker en rheumatiekbestrij- ding en de zorg voor lichamelijk gebrekki- gen) en voor de helft aan cultureele doel einden n.l. voor cultureel werk ter tege moetkoming in den huidigen nood der cul tureele werkers. De zegels zullen, ook in het verkeer met het buitenland geldig zijn en wel tot en met 31 December 1945, zij verschijnen in vijf frankeerwaarden, n.l.: y cent (sepia), met de beeltenis van Vincent van Gogh (1853—1890), groot Ne- derlandsch schilder. Ontwerper Kuno Brinks. Toeslag 1 cent. 2(4 cent (groen) met de beeltenis van Everhardus Johannes Potgieter (18081875) dichter en letterkundige. Ontwerpster me vrouw ReitsmaValenca. Toeslag 2% cent. 3 cent (rood) met de beeltenis van Petrus Camper (1721—1789), beroemd genees- en ontleedkundige, ontwerper Hub Levigne Toeslag 3 cent. 5 cent (groen) met de beeltenis van Jan Steen (16261678), grootmeester der schil derskunst. Ontwerper S. Hartz, toeslag 3 cent. 12>4 cent (blauw) met de beeltenis van Joseph Justus Scaliger (de La Scala) (1540- 1609), wiskundige en klassiek phololoog. nOtwerper Hub Levigne, toeslag 3% cent. De afmetingen van deze zegels zijn de zelfde als vorige jaren (beeldgrootte 21 x 28.5 m.m.). De teekeningen zijn door de kunstenaars zelf in koper gegraveerd. De zegels zijn in plaatdruk uitgevoerd. STUDENTEN ZULLEN HELPEN IN DEN OOGSTTIJD. In verband met het te verwachten tekort aan landarbeiders in den oogsttijd hebben eenige Utrechtsche studenten het initiatief genomen om te komen tot een landelijke actie in de Nederlaandsche studentenwereld in de hoop on deze wijze een corps van vrijwillige arbeidskrachten in het leven te roepen. De leden van dit corps zullen be staan uit leden van de landelijke en plaatselijke studer.tenvereenigingen, die zich vrijwillig tegen kost en inwoning ge durende eenige weken ter beschikking stellen ter plaatsing op een landbouwbe drijf, teneinde mede te werken aan het binnenhalen van den oogst. De verschil lende landelijke landbouworganisaties staan sympathiek tegenover dit initiatief, terwijl ook van officieele zijde allen steun wordt gegeven. De vrijwillige arbeidsdiensten zullen zich niet uitsluitend uitstrekken tot de manne lijke studenten. De vrouwelijke studenten kunnen zich zeer verdienstelijk maken bij den tuinbouw. Het ligt in de bedoeling, dat de mannelijke studenten een verbinding van drie weken aaangaan, welke kan worden uitgebreid tot een maand of tot de geheele vacantieperiode. Toen eenmaal gebleken was, dat het plan bij verscheidene instanties een gun stig onthaal vond, hebben besprekingen plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van alle universiteiten en hoogescholen in den lande. Van officieele zijde waren bij deze conference aanwezig de heer de Goeij, voedselcommissaris voor de povin- cie Utecrht, en de heer van Hoffen, amb tenaar van het Rijksbureau voor de voed selvoorziening. Op deze vergadering vvrd de „Nederlandsche Studenten-oogstcom- missie" landelijk geconstitueerd. BAGGERMOLEN „DELFZIJL" BIJ SCHOKLAND GEZONKEN. Opvarenden in veiligheid. Tengevolge van den storm, die gister middag op het IJsselmeer gewoed heeft, is de baggermolen „Delfzijl", waarmede de firma Zanen en Verstoep werkzaamheden ten behoeve van den aanleg van den Noordoostpolder verricht, ongeveer tien k.m. ten Noorden van Schokland van de kabels geslagen en gezonken. Aan boord bevonden zich vijf menschen, die, nadat de pogingen om het schip te be houden, hadden gefaald, over zijn gegaan op de sleepboot „Maaskant", welke van Blok zijl ter assistentie was uitgevaren. Zij zijn behouden aan land gebracht. Gepoogd zal worden de „Delfzijl" bij gunstig weer te lichten. LUITENANT VOELDE ZICH NOG STUDENT En mishandelde een burget. Voor den krijgsraad te 's-Gravenhage, gepresideerd door prof. mr. van Bemmelen. moest gistermiddag de eerste luitenant L. A. H. terecht staan, die in een dronken bui een burger in het gezicht geslagen heeft. Het bleek, dat dit niet de eerste keer ge weest is,.dat hij een dergelijk feit pleegde. President: „Vindt U zelf dat nu een ern stig feit of niet? Beklaagde: „Ik geef toe, dat ik verkeerd heb behandeld, maar ik voel mij nog steeds student". President: „Dat is nog nog geen reden om iemand in zijn gezicht te slaan. Laat U dit nu een ernstige waarschuwing zijn en als U geen alcohol verdragen kan, laat U den drank dan staan, anders gebeuren er nog ongelukken". De auditeur-militair, mr. G. H. L. Ar- riens, eischte een geldboete van f 200 boete subs. 50 dagen hechtenis. De krijgsraad legde den luitenant een geldboete van 150 subs. 50 dagen hechtenis op. Wielrijder omvergewaaid en bij val ge dood. - Gistermiddag fietste de 55-jarige brandstoffenhandelaar Thijs Hofma uit Kortezwaag op den weg aldaar, toen hij ten gevolge van zeer sterke rukwinden van zijn fiets werd geslagen. H. bleef dood op den weg liggen. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de „Gier" met gezagvoerder Blaak Rangoon en de „Emoe" met gezagvoerder Kalberer Alex- andrië. Deze vliegtuigen worden onder- scheidelijk 21 en 24 April te Batavia ver wacht. Op de thuisreis landden de „Nandoe" met gezagvoerder Smirnoff te Alexandrië en de „Wielewaal" met gezagvoerder Gravis te Rangoon. Deze toestellen wor den respectievelijk 20 en 23 dezer te Na pels verwacht. Prof. mr. A. Anema. - Naar wij verne men, is prof. mr. A. Anema, hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal weder aangewezen als lid vanwege Neder land in het permanente hof van arbitrage. Kind verdronken. - Gisteren is het an derhalf jarig zoontje van de familie van de Bor te Nijkerk in een sloot geraakt en ver dronken. Prins Bernhard Eere-Lid van V.N.F. - Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden heeft het eere-iidmaatschap der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" aanvaard. Wetscommissie Landelijk Comité Open bare School. - Op Woensdag 17 April is de „Wetscommissie", ingesteld door het Lande lijk Comité voor de Openbare School, geïn stalleerd. Het Bureau werd samengesteld uit de heeren R. van Gaasbeek, Utrecht, voorzitter; mr. A. de Roos, Amsterdam, secretaris en J. van Dijke, Amsterdam De voorzitter gaf in de rede, waarmede hij zijn functie aanvaardde eemge richtlijnen voor den arbeid der commissie aan, terwijl toegezegd werd. dat het bureau voor de vol gende commissie-vergedering een schema van de te volgen werkwijze zal samenstellen. Verboden communistische vergadering. Zooals werd medegedeeld, was gisteren van hoogerhand de openbare vergadering verbo den, welke door de afdeeiing Den Haag van de communistische partij zou worden gehou-' den. in verband .hiermede was in de Haag- sche oplage van het Comm. Volksdagblad een folder ingelegd, waarbij een samenkomst tegen half toen gisteravond in het gebouw Prinsegracht 172a (waar het Volksdagblad is gevestigd) werd aangekondigd. Voor deze samenkomst bleek echter nagenoeg geen be langstelling te bestaan. Centrale natuurbeschermingscommissie geïnstalleerd. - De minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft giste ren dé centrale commissie voor natuurbe scherming geïnstalleerd. Kind in teil kokend water gevallen. - Te Heerlen is het tweejarige zoontje van de familie S. in een teil met koitend water ge vallen. Het Kind is naar het ziekenhuis over gebracht, waar het aan de verwondingen is overleden. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem. Bus rijdt. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat no. 9; 10 uur wijdingsdienst, 5 uur kindersamen komst, 8 uur openbare verlossingssamen komst; Donderdag 8 uur mannenbond; Vrijdag 8 uur heiligingsdienst; Alle diens ten onder leiding van luit. de Groot. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend contant. (Dinsdaas en Vrij daas inzenden.) Te koop: kippenhok, fornuis, wasch- tafels met stellen, 2 regulateurs, klok ken, ledikant met stroomatrassen, bloembak, enz. Breelaan 122, Bergen. Te koop 3-vlams gasfornuis „Senking" en tropisch Aquarium met onderstel. Te bevr. TESSELSCHADESTR. 9. Te koop: Salonpathefoon en een z. g. a. n. uitschuifladder. Adres Holle weg G 78, Heiloo. Te koop zoo goed als nieuwe heete luchtoven merk „Probat". Te bevr. H. DE RUIJTER, aannemei sloop werken Noorderkade 64, Alkmaar. Salonlamp te koop, prijs billijk. LYCEUMSTRAAT 62. Het Naaimachine Huis. Singer Salon kastje als nieuw inzinkb. en Singer Trapkast lage prijzen. Handm. Gritz- ner, Winselman enz. vanaf 10 m. gar. J. H. DE BOER, Geestersingel 48. Prima Singer hand-, trap- en inzink- bare naaimachines te koop voor zeer lagen prijs. Prima handmachine voor 9.50. Naaimachines vanaf 5 met gar. DEKKER, Spoorstraat 5 Te koop uit netten inboedel: vast kamervloerkleed, mangel, veerenbed, gemakskoffer met pot, kamercloset- stoelen, pracht damesjaponnen, enz. Spotkoopjes. DEKKER, Spoorstraat 5. Bestelauto, draagverm. 600 K.G. voor spotprijs. Autohandel v/h. K. BAAS, Heilig land 19. Te koop een zeer goede bruine studie piano, prijs billijk. LAAT 20. De speciale correspondent van Reuter te Oestersund heeft het eerste bericht over het luchtgevecht, dat boven de fjord van Namsos is geleverd, van een betrouw bare Noorsche vluchteling vernomen. Aan de kust liggen volgens dezen zegsman zeven ernstig beschadigde Duitsche vlieg tuigen. Volgens Noren, die in Zweden zijn aangekomen, verwacht men binnenkort gevechten tusschen de Duitschers en de geallieerden rondom de fjord van Dront- heim en in het bijzonder aan de kust vlak ten O. van de stad. Men zegt verder, dat drie Duitsche vliegtuigen bij het landen op het vliegveld te Vaernes over den kop geslagen zijn: de Duitschers zouden dit vliegveld ontruimen. Het is door het Noorsche garnizoen te Hegre gebombar deerd. Het optreden van het Britsche luchtwapen. Gister is te Londen bekend geworden, dat het luchtwapen van de vloot tijdens de bescherming van de schepen, die Sta- vanger bombardeerden, een Heinkel ma chine en een Dornier vliegboot heeft neergehaald. Ook plaatste het luchtwapen twee treffers op Duitsche torpedoboot- jagers. Sindsdien heeft het luchtwapen een aantal groote Duitsche vliegtuigen op de bevroren meren nabij Narvik vernield. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het Duitsche s.s. Rio de Janeiro tot zinken is gebracht door de Poolsche duikboot Orzel, die na het uitbreken van den oor log uit Gdingen ontsnapte. Men gelooft, dat de overlevenden van den Engelschen torpedobootjager Hardy, welke aan den grond liep tijdens den eersten aanval op Narvik, die nabij Narvik aan land zijn gegaan, 120 Duitsche matro zen van een Duitschen destroyer gevangen hebben genomen en hebben uitgeleverd aan de Noorsche politie. Duitsche berichten over luchtaanvallen. Donderdag, zoo meldt het D. N. B„ hebben Duitsche bombardementsvliegtui gen Britsche zeestrijdkrachten en trans portschepen bij Hardstad, ten N. van Nar vik, aangevallen. De bommen werden van verscheidene duizenden meters hoogte geworpen en troffen de havenwerken op het oogenblik, dat de Engelschen warer> begonnen met het aan land zetten van manschappen. Drie bommen van zwaar kaliber beschadigden de havenwerken zoo, dat op twee plaatsen de kademuur ver nield werd en over een afstand van 10 tot 20 meter in het water zonk. Verscheidene bommen vielen in het wa ter, een deel daarvan viel echter zoo dicht bij een transportschip, dat dit opgeheven werd en overhelde, zonder zich weer te kunnen oprichten. Men zag, hoe een deel der Engelsche soldaten in 't water sprong Een zoo juist uit Noorwegen in Londen aangekomen Noorsche ambtenaar heeft te genover een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat naar zijn schatting ongeveer 2000 man Duitsche troepen dagelijks te Os lo en Bergen aangevoerd worden door uit Denemarken komende vliegtuigen. Hij raamde, dat het totaal aantal der Duitsche troepen in Noorwegen ruw gesteld kon worden op 60.000. Ook verklaarde hij, dat drie pogingen zijn gedaan om den ko ning en het kabinet te dooden of gevangen te nemen. Zelf heeft hij in een bosch gele gen nabij Neubergsund, op korten afstand van den koning, terwijl Duitsche vliegtui gen bommen lieten vallen en machinege weervuur richtten op de. leden van het ka binet en het parlement, die zich in het bosch verborgen. Volledige bijzonderheden zullen uitgegeven worden in een Noorsch witboek, dat thans in Londen wordt voor bereid. De eerste maal richtten Duitsche vliegtuigen bommen op den koning en de leden van het kabinet te Hamar, vervol gens te Elverum en ten slotte te Neuberg sund. Thans is de regeering echter geves tigd in een veel.veiliger en gemakkelijker plaats. Zij heeft de volledige controle over het bestuur. De jonge mannen, die vast zit ten in de door de Duitschers bezette steden, zijn niet in staat te ontsnappen om zich bij hun wapen te voegen, maar ofschoon het verlies van Oslo, Bergen en Drontheim een ernstigen slag is voor de natie, ligt toch de groote kracht van Noorwegen in de provin cie en daar heeft de regêering de controle en wordt de recruteering voortgezet. Er is te veel aandacht gewijd aan ver raad door Noorsche ambtenaren. Veel daar van vond zijn oorsprong in valsche bevelen aan de troepen en de ambtenaren, die ge geven waren door de Duitschers door mid del van de radio. Hij zeide, dat Drontheim genomen was met middelen, erger dan verraad terwijl Duitsche schepen het fort van Agdeness in den fjord naderden, ter wijl het duister was, dreven zij voor zich uit een groot aantal genomen Noorsche passagiersschepen en vis- schersbooten, bezet met de Noorsche bemanningen. De kanonniers in het fjord durfden niet te vuren uit vrees of het zinkende schip trachtte te verlaten in reddingbooten en visschersvaartuigen. Een bom van het zwaarste kaliber kwam vlak naast een slagschip, dat de landing moest beveiligen, neer en veroorzaakte op dezen bodem een sterke slingerbeweging, hetgeen tot gevolg had, dat het afweer- vuur van dit slagschip onmiddellijk ge staakt werd. In het gebied van Bergen heeft een Duitsche troepenafdeeling een aanval ge daan op een klein vliegveld op het eiland Flatoey en vier Noorsche vliegtuigen ver nield. Twee Engelsche oorlogsschepen vergaan? Uit Drontheim wordt door het D. N. B. gemeld: De gezagvoerder van een kleinen Noorschen visehtreiler meldt, dat hij een sleep, bestaande uit drie Engelsche oor logsschepen ontmoet heeft, die in W. rich ting voeren. Een der oorlogsschepen sleep te de twee andere. De bodems voeren zeer langzaam. De torens der gesleepte krui sers vertoonden zware beschadigingen, die oogenschijnlijk veroorzaakt waren door inslaande bommen. Bovendien lagen de schepen met zware slagzij in het water. De gehavende schepen lieten de booten te water, waarop deze opvallend snel weg voeren. Terstond daarna kapseisden de beide oorlogsbodems en zonken. Het on gedeerd gebleven schip nam de beman ning der beide andere met veel moeite aan boord. Britsche transportschepen aangevallen. Uit Berlijn wordt gemeld: Escadrilles van de Duitsche luchtmacht hebben gis teravond weder bij geer slechte weerge steldheid Britsche transportschepen voor de Noorsche kust met succes aangevallen. Een groot troepentransportschip werd vlak voor de kust rechtstreeks getroffen door een bom van zwaar kaliber. De Duitsche luchtaanvallen aan de Noorsche kust. Bij den luchtaanval, die Duitsche vlieg tuigen gisteren op Britsche schepen voor de Noorsche kust hebben ondernomen, zijn twee groote transportschepen en een krui ser door een voltreffer van groot kaliber geraakt. Op de transportschepen, waarop juist tot ontscheping zou worden overgegaan, o, t- stond een groote paniek, een groot deel der soldaten sprong in het water en trachtte zwemmend de verscheidene kilometers ver wijderde kust te bereiken. De kruiser was zoo zwaar beschadigd, dat hij bleef liggen. Sterke rookontwikkeling en een groote olievlek werden waargenomen. In verband met het krachtige vuur van het afweerge schut der oorlogsschepen kon niet meer vastgesteld worden, welke schepen gezon ken zijn. een slachting aan te richten onder de eigen zeelieden. Er hebben zich eenige bewezen gevallen van verraad voorgedaan in Oslo en Narvik is zeker door verraders uitgeleverd. Samenwerking tusschen Britsche Noorsche troepen. De speciale correspondent van Reuter te Oestersund nabij de Noorsche grens meldt, dat de samenwerking tusschen de Noorsche en Britsche troepen actief voortgaat van Narvik tot aan Drontheim. De correspon dent meldt, dat uit betrouwbare Noorsche bron te Nordli, op 25 K.M., ten W. van de Zweedsche grens en op den weg tusschen Stroemsund en Namsos, desbetreffende be richten zijn ontvangen. Dezelfde bron ver meldt, dat Bodoe, ten Z. van Narvik, één van de plaatsen, waar Britsche mijnen wer den gelegd, zich evenals Namsos in Noor sche handen bevindt. De Noren hebben, naar gemeld wordt, een linie gevestigd, die oostelijk van Namsos naar de grens loopt, teneinde een opmarsCh te stuiten van de Duitschêrs, die naar men gelooft per para chute geland zijn. Verder gelooft men, dat de Duitschers niet in staat zijn geweest om gebruik te maken van het vliegveld te Vaernes nabij Drontheim sedert de Engel schen dit in het begin van deze week bom bardeerden. De Duitschers evacueeren het vliegveld, aangezien nu zware sneeuw :s gevallen. Een Duitsche mededeeling. Van de Zweedsch-Noorsche grens wordt gemeld, dat de Duitschers thans 65 kilome ter "ten noorden van Kongsvinger staan. De Noorsche troepen hebben weinig kans op succes tegen de Duitsche automatische wa penen. De plaatsen links en rechts van de Glommen zijn door de Noren ontruimd Donderdag zijn Roverud en Grinder reeds bezet, ten O. van de Glommen dringen de Duitschers verder op, terwijl ten W. van de rivier eveneens Duitsche troepen opereeren. Ofschoon bij Elverum vrij sterke Noorsche troepen afdeelingen geconcentreerd moeten zijn, nam men aan, dat de plaats nog heden zou vallen. Ook Hamar is sedert Donder dagavond in Duitsche handen. De politie heeft biljetten aangeplakt, waarin de be volking wordt aangenaamd haar kalmte te bewaren en de stad niet te verlaten. Wij plaatsen hierbij een kaartje van Drontheim en omgeving. In het Noorden ligt de plaats Namsos waar, volgens Reu ter uit Stockholm meldt, Britsche troepen aan land zouden gezet zijn. Men verwacht een veldslag of een bloe dig treffen te Steinkjer 35 km. ten Zuiden van Namsos gelegen. Noorsche troepen hebben zich in de om geving van Egge, Steinkjer en Levanger samengetrokken. In allerijl worden met transportvlieg tuigen Duitsche troepen van Zuid-Noor- wegen naar Drontheim vervoerd. De militaire situatie in Noorwegen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat gister ochtend vroeg gevechten zijn begonnen bij Elverum, waar de Noren sterke stellingen bezetten. Een Noorsch majoor heeft ver klaard, dat de Noren den Duitsche op- marsch in dezen sector waarschijnlijk eeni- gen tijd tot staan kunnen brengen, daar de verdediging goed georganiseerd is en de soldaten gereed zijn om te vechten. Men meldt, dat de Duitschers in betrekkelijk kleine afdeelingen opereeren en men hoopt, dat door de koortsachtige Duitsche voorbe reidingen voor een optreden tegen de geal lieerden bij Drontheim de druk rondom Elverum zal verminderen. De toestand der Duitsche troepen in den sector Narvik zou wanhopig zijn. De strijd krachten te Rombakseg bij Narvik en te Bjornsfjell, 5 kilometer van de Zweedsche grens, zouden vrijwel geen aanvoer meer kunnen krijgen. De Noren hebben de tun nels en de bruggen op dén ertsspoorweg naar Zweden in de lucht laten vliegen. Het omringende land is niet geschikt voor vliegtuiglandingen. Het eerste treffen tusschen Britten en Duitschers. Volgens een bericht uit het gebied van Drontheim heeft nabij Namsos het eerste treffen tusschen Britsche en Duitsche troe pen plaatsgevonden, en wel te Grong aan den spoorweg van Drontheim naar Namsos. De Duitschers werden teruggeslagen. De Duitschers waren blijkbaar per vliegtuig naar Grong vervoerd. De correspondent van de Daily Telegraph aan de Noorsch-Zweedsche grens meldt, dat Britsche troepen geland zijn te Roms- dalsfjord, ten Z.W. van Drontheim, dat den toegang beheerscht tot het 260 km. lange dal van Gudbrandsal, dat in Z.O. richting naar Hamar loopt. Reuters bijzondere correspondent aan de Zweedsche grens meldt, dat tusschen de Noorsche en Britsche troepen van Narvik tot Drontheim voortdurend actief wordt sa mengewerkt. Namsos en Bodö zijn beide in Noorsche handen. De Noren hebben, naar verluidt, een linie opgeworpen van Namsos tot de Zweedsche grens, teneinde den Duit schen opmarsch te stuiten. De correspondent van Reuter te Stock holm meldt, dat volgens een gisteren aldaar aangekomen jonge Noor talrijke Noren erin geslaagd zijn, op ski's uit Oslo te ontsnap pen en zich naar het Noorden begeven om zich bij de Noorsche troepen te voegen. In één dag waren 2500 man ontsnapt en geza menlijk hadden zij zich naar het Noorden begeven. De Duitsche autoriteiten hebben in verband hiermede aan alle mannen tus schen 18 en 50 jaar verboden, de stad te verlaten en bij alle uitgangen van Oslo en op de voornaamste skiwegen zijn wachten geplaatst. Het moreel der Noorsche troepen is zeer goed. In Noorsche kringen wordt verklaard, dat het moreel van de Noorsche troepen zeer goed is, de weerstand van het Noorsche volk wordt krachtiger. De Noorsche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij alle Noorsche banken wordt gelast Britsche en Fransche munt te wisselen voor Noorsche teneinde het voor de geallieerde troepen gemakkelijker te ma ken zich van het noodige te voorzien. De koers is vastgesteld op die van 6 April, voor de landing van de Duitsche troepen. De Britsche troepen in Noorwegen. Naar aanleiding van de door de Engel schen verspreide berichten over ontsche ping van troepen in Noorwegen wordt van Duitsche zijde vastgesteld, dat bij de voortdurend door Duitsche vliegtuigen ondernomen verkenningsvluchten is waargenomen, dat in afgelegen fjorden en havens in Noord-Noorwegen op kleine schaal troepen zijn ontscheept en dat slechts in de buurt van Harstad voldoende Britsche troepen liggen om den strijd te kunnen aanbinden. Op de andere punten van ontscheping is de sterkte dezer strijd krachten in verband met de geringe trans portmogelijkheden onbeteekenend. Ern stige gevechtsopei aties van de afdeelingen tegen de Duitsche troepen behoeven der halve voorloopig nauwelijks verwacht te worden. De Britsche landingstroepen vormen voor de ujt elkaar geslagen Noorsche troepen geen werkelijke hulp. Hun aan wezigheid en optreden zal echter ten ge volge hebben, dat de Duitsche tegenmaat regelen zich ook met alle scherpte tegen de Noorsche gebieden moet richten, waar deze zoogenaamde Britsche hulp gemeld wordt en tot uiting komt en die anders van den oorlog verschoond gebleven zou den zijn. DE GEVOLGEN VAN DEN OORLOG. Volgens de opgaven van het Ameri- kaansche Roode Kruis zijn in Finland tijdens den oorlog met de Sovjet-Unie slechts 6 van de 36 steden door de Sovjet- Russische luchtmacht gebombardeerd. 18.000 Finsche soldaten zijn gesneuveld en 40.000 gewond, waarvan 10.000 ver minkt; 640 burgers zijn gedood, 1500 ge wond, waarvan twee derde ernstig,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7