CHE BEURS NOTITIE-BOEKJE. 1 HEILOO UITGEEST KOEDIJK BAKKUM NEERHUGOWAARD SCHERMERHORN ZUIDSCHARWOUDE Uw Zenuwen en gesterkt en Uw M. J. BRUSSE: UIT MUM De gewonde en het kind. n de nabijheid is :ig onder water een •en. Door een nood- op het water drij- een fantastisch ge- e beseft te zijn be- 'enheid zijn vriend generale verzoe- 1 met veel scherpe :htige dialoog, een goed spel van de na Paramount- en eenacter over familie, die op reis filmpje over het che vermaakscen- re Garden. GELDING SLAAT IEREEN. City-Theater. bijzondere tragedie, ur Pierre Chenal eze Fransche film ld. De geschiedenis Oost Frankrijk op is restaurant van grooten weg naar adere, leelijke met an, die Cora een ;en wilde zijn, heeft veelt zich doodelijk amheid en als de q het huis komt is ren. Ten slotte rijpt rbonden menschen >et uit den weg ge- g mislukt, maar de ;ultaat. Ternauwer- n gerechten straf, ïeenen het geluk te t ook voor hen het i auto-ongeluk ver- Cora en brengt is. De misdaad is inning hebben de Michel Simon als als Frank en Corin- deze tragedie ge- seur voor een tref- gezorgd. Het spel zoowel als van et nalaten grooten bracht eenige zeer met diverse actu- i land. Verder een liefhebbers van egen zal doen, want erdagavond van de aagt nog 'n aardige ran Walt Disney de aarin Donald Duck r de hoofdfiguur is. DERDE BLAD. ALKMAARSCIIE COURANT VAN ZATERDAG 20 APRIL 1940. JUouinciaat Tlieuws VISCHE BANK N.Y. Mkmaar, April 1940, Vor.k plm. 11 u 90"% 90%-% 138 80% 80 137 79 79 V, rkl. 91/4 9% 85 85% 250 80% 81 146 146 95% 95 NL. 38% 39-% 54% 54% 308 313 80% 80%-1 ezit 111% 111 NL. 36% 22% 2213/i,;-3 57'/, 58%8-f 3Ü/16 39% 39H/i6 26is/16 1 17%6 17% 15% 16%6-J 5 Vis 44% 45%-% 415/is 5% 340% 345-1/2 203 204 190% 200 84% 86 51 50% 52 52 185% f 201 205%. 6 27'/, 9'/, 9% 8ll/l6 8%-)B/IG 165V, 16S% 132 78 80 1003% 53 53 84 86 35/IS 85 85 o .109 110 102% 104% 10 111% 119% 1271/2 171% 1 '6% 123 131 17 8% 9% ll'/s 11% 73 3%6 3% lim. *Exdividend. ;e iroers 3 AMSTERDAM heden niel off. 1.88% Uitvoering Harmonie. Donderdagavond gaf de zangvereeni- ging"Harmonie een uitvoering in de Rus tende Jager, oudergewoonte voor een uit verkochte zaal. De vereeniging heeft moeite noch kosten gespaard om den avond te doen slagen. Een strijkorkest dat er mocht zijn en mej. A.'Kostelijk als pianiste deden de verwachting stijgen en men is erin geslaagd daaraan grootendeels te voldoen. Het gemengde koor heeft blijk baar niets van den winter geleden. Met volle overgave en zuiver van toon heeft men „De laatste zonnestraal" vertolkt op een wijze, die het publiek met een applaus, dat tot èen ovatie aangroeide, h'eeft be loond. Een compliment voor den directeur den heer Nico Snel van Alkmaar, is zeker op zijn plaats. Hierna werd opgevoerd: „Het jonge leven", kinderzangspel in 3 bedrijven, een spel van folklore en vroolijke gebeurte nissen, tekst van J. Werkman, muziek Nico Snel, decor en grime van gebr. Groothuizen, dansen ingestudeerd door mevr. G. Offen- foergSchuitemaker. In aanmerking ne mend, dat het moeilijk is om een kinder operette te schrijven en nóg meer om haar feilloos te doen opvoeren, is de opvoerir.g geslaagd. In het eerste bedrijf ontbrak het wel wat aan vlot spel en tempo, doch het publiek heeft gul geapplaudisseerd, en „Annie" (Marietje Klapper, die als plaats vervangster moest optreden) heeft mooi zuiver spel gegeven. a Teraardebestelling D. Meijer. Onder overweldigend groote belang stelling had Donderdagmiddag op de nieuwe begraafplaats de begrafenis plaats van den em. Belgischen predikant D. Meijer. De leiding berustte bij broeder Knegt uit Antwerpen, waar de overledene vroeger werkzaam was. Eerst werd ge zongen 2. 4-10 „Waar is een vreugd" enz. Hierna sprak de heer Pruimel van Haar lem die er aan herinnerde dat broeder Meijer 6 jaar in Haarlem werkzaam was en allen stichtte met zijn goed voorbeeld en zijn groot geloof in God. En nu hij voor goed „naar huis" is gegaan, danken wij Hem die ons broeder Meijer zond. In den dienst van den Koning heeft hij de onver gankelijke kroon ontvangen. De heer Oostveen uit Alkmaar zei, dat van Meijer kan gezegd worden: „Omdat ge over weinig zijt getrouw geweest, zal ik U over veel stellen." In dat geloof dan ken wij God dat Hij ons den overledene als een lichtend voorbeeld heeft gegeven. Hij was geen dienstknecht der menschen doch ■van Hem en was in al zijn eenvoud een lichtend voorbeeld, vervuld van den geest Gods. De heer Knegt sprak troostwoorden tot de weduwe en de kinderen. Hierna sprak de heer de Wijs van Velsen, die wees op het groote geloof van den overledene. Hij is wel gestorven, doch zijn geest blijft leven. Het sterven is geen dood, doch een overgang tot een beter leven. In de jaren dat hij werkzaam was is ons steeds geble ken zijn kinderlijke eenvoud en vertrou welijke omgang, doch bovenal een lichtend voorbeeld, als een strijder voor wat in hem leefde en aan anderen weergaf. Met gebed werd de plechtigheid besloten. Muzekconcoul's. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat het voorgenomen muziekconcours alhier, hetwelk uitgeschreven wordt door de harmonievereeniging Onderlinge Oefe ning, ter gelegenheid van haar 55-jarig be staan, zal gehouden worden op 23 en 30 Juni a.s. op het perceel weiland tusschen de woonhuizen van gebrs. Winter en F. Rumphorst aan het Westergeest, terwijl voor een eventueel te houden z.g. kermis plaats zal zijn op de terreinen van de Ooie vaar en Wilhelmina. Het ligt in het voornemen op de beide Zondagen en de daaraan voorafgaande Za terdagen des avonds muziekconcours te houden, terwijl in den loop der week con certen gegeven zullen worden door ver- eenigjngen uit den omtrek. De heer Strijbos bij de boerinnen. Donderdagavond hield de afd. Koedijk van den Ned. Bond van Boerinnen en an dere plattelandsvrouwen een ontwikke lingsavond in het lokaal Groot. Als spre ker trad op de heer J. P. Strijbos, die het onderwerp had „Spitsbergen". Als bijzonderheid kan vermeld worden dat de zaal overvol was met toehoorders. Allereerst voerde de spreker de aanwe zigen in gedachte mee naar de Pool streken, op zijn bekenden tocht, ten dienste van zijn onderzoekingen op het gebied van natuur- en plantkunde, waar bij de vogels een voorname plaats in namen. Spr. vertelde daarbij van zijn talrijke avonturen met ontbering en lijfsgevaar. Het ergste was wel dat oogenblik dat zijn bootje verloren ging en hij hulpeloos achterbleef op de ijsbergen. Dank zij de techniek, werd hij uit deze netelige positie gered, waarbij met veel lof werd gespro ken over zijn redders. Een en ander werd bizonder smakelijk onder de aandacht gebracht, zoodat bui tengewone stilte heerschte, ondanks het feit, dat een groot deel der schooljeugd dezen avond aanwezig was. Na de inleiding volgde een smalfilm van datgene wat de spreker gezien en er varen had. Ook de film werd met buitengewone aandacht gevolgd, zoodat aan het einde van den avond, toen de voorzitster den heer Strijbos dank bracht voor het gebo- dene, kon worden gesproken van een zeer geslaagden avond. Een afdeeling der K. V. V. opgericht. Woensdagavond hebben een groot aantal vrouwen gehoor gegeven aan den oproep, door het voorloopige comité ge daan. De zaal van het café Beentjes was flink bezet toen de burgemeester de bij eenkomst opende. Hij schetste dat er reeds een vrijwillige burgerdienst in het leven was geroepen, waarin ook vrouwen wa ren opgenomen, echter als een K. V. V. tot stand komt. Kunnen deze vrouwen direct worden overgeheveld naar de K. V. V.? Hierna schetste mej. dr. A. B. G. Aukes de voorloopige plannen, om vervolgens het woord te geven aan mevr. C. Blepz, uit Amsterdam, die inging op de bijzon derheden, welke het K. V. V. heeft te ver vullen. Mevr. Blepz is hoofdbestuurster der K. V. V.(es) in Nederland. Na deze inte ressante uiteenzetting te hebben vol bracht, werd besloten tot oprichting van een afdeeling Castricum der K. V. V.(es). Een groot aantal vrouwen trad als lid toe. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. ook de beide wethouders. A.N.W.B.-avond. Dondedagavond hield de A.N.W.B. een propaganda-avond in de zaal van den heer K. Rus. Hieraan waren een tentoon- selling en film aan verbonden, welke de vele werkzaamheden van den bond aan schouwelijk weer gaven. Zoo waren er tentoongesteld de verschil lende verkeersborden vanaf 18951938, vele kaarten zoowel binnen- als buiten- landsche, alsmede reiswijzers en grensdo- cumenten, kortom alles wat met toerisme in verband gebracht kan worden. De burgemeester opende de bijeenkomst met een korte toespraak en hoopte, dat, al was het auditorium niet groot, deze avond voor den A.N.W.B. goede vruchten mocht dragen. De propagandist van den A.N.W.B. somde daarna de vele werkzaamheden van den bond op, waarvan de voornaamste zijn de wegwijzering door de verkeersborden en dë hulp bij buitenlandsche reizen. Spr. schetste het verschil in werkwijze tusschen Nederland, waar de geheele or ganisatie in één hand is, en het buitenland, waar men soms op de hulp van benzine maatschappijen of een bandenfabriek is aangewezen voor verkeersborden. Ook had QemeetUecadm Donderdag vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Voorzitter was burgemeester Meindersma. Uittreksel van het K. B., inhoudende goedkeuring van de heffing van 75 opcen ten op de gem. fondsbelasting; Van Ged. Staten de goedkeuring van het verhuren van de landerijen voor den tijd van 10 jaar of minder; van den heer G. Molenaar een verzoek om ontslag als gemeente-opzichter. De heer de Groot vroeg welke redenen den heer Molenaar hebben genoopt ontslag te vragen. Spr. meende te hebben verno men, dat in de vergadering van B. en W. harde woorden zijn geuit tegen den opzich ter. Spr. betreurde het, dat aan iemand, die meer dan 20 dienstjaren heeft en veel heeft gedaan voor de gemeente, gedreigd is met ontslag. Wethouder Plugboer antwoordde, dat eenige werkzaamheden, welke op de be grooting 1939 stonden, niet zijn uitgevoerd, o.a. werk aan de woning van het hoofd der school. De heer de Groot vroeg om, nu ont slag is aangevraagd, dit eervol te verlee- nen. De voorzitter beloofde dit te zullen doen tegen 15 Mei a.s. Het voorstel tot het beschikbaarstellen van de benoodigde gelden voor den bouw van een derde lokaal der r.k. school werd goedgekeurd. Z. h. st. werd goedgevonden deze admi nistratieve wijziging aan te brengen in het reglement op het burgerlijk armbestuur. De huurprijs voor de woning, bewoond door Waterdrinker, werd vastgesteld op 3 per week. De heer Oostwouder vroeg 'of er al huurders zijn, waarop de voorzitter antwoordde dat de woning is verhuurd aan P. Lakeman. De heer Oostwouder meende dat er 4 gegadigden waren, en dat het beter was geweest er om te loten. Wethouder, Broers en zeide, dat in de vergadering van B. en W. de gegadigde niet allen door den voorzitter zijn genoemd. De heer Oostwouder zou deze ver huur willen herroepen, waarop de voorzit ter zeide, dat dit niet kan. Verschillende sprekers voerden hierover het woord, maar algemeen verklaarden de raadsleden het vertrouwen in B. en W. door deze wijze van verhuren geschokt. Vaststelling totaal-bedrag voor toeken nen van premies voor verbetering van ar beiderswoningen. De heer Mantel was er voor om elke aangevraagde verbetering door den raad te doen behandelen. Spr. wilde dit niet aan B. en W. overlaten, daar de werkzaamhe den van B. en W. niet worden uitgevoerd volgens de zienswijze van den raad. Het vertrouwen in B. en W. is door benoe mingen en verhuur van woning geschokt. Wethouder Broersen kon zich met de wenschen van den raad vereenigen. Hij staat in B. en W. steeds alleen. Van mej. Fagel was ingekomen een ver zoek om subsidie voor verbetering van twee arbeiderswoningen, wat een bedrag zal kosten van 1650 voor de gemeente alzoo 137.50. Werd toegestaan. Vaststelling gewijzigde begrootïng 1939 en ingetroken een suppletoire begrooting 1939. de bond veel vruchtdragend werk verricht bij het begin der mobilisatie in verband met terugbetaling van personeele belasting en' herwaardeering van gevorderde mo torrijtuigen. Thans, zegt spr., is de steun van eiken weggebruiker noodig om, als straks de vrede is weergekeerd, het werk met verdubbelde kracht te kunnen her vatten. Na dit propagandawoord werd de A. N. W. B.-film vertoond, welke uitstekend is geslaagd en de vele verschillende soorten van toerisme aanschouwelijk weergaf met prachtige opnamen van de groote wegen en monumentale bruggen benevens schitterend mooie landschappen en woeste berggezichten. Z. h. st. werd goedgekeurd de huur van een strook grond bij de woning van K. Ak kerman te, verhuren voor 0.50 en een stuk grond bij de woning van L. Laan voor 450 per jaar. Voorts werd nog vastgesteld de wijzi ging van het ambtenaren-reglement voor overheidspersonen in militairen dienst. Rondvraag. De heer Mantel vroeg naar de hertaxa tie van de landarbeiderswoningen. De voorzitter deelde mede, dat de woningen van Oostwouder en Kluft op nieuw zijn getaxeerd; van de overigen blijft de taxatie-prijs voorloopig gehand haafd. De heer Oostwouder vroeg of op de terreinen bij de gemeentewoningen huizen zouden kunnen worden gebouwd. De voorzitter antwoordde, dat dit van de bouwvereeniging moet uitgaan. De heer Oostwouder vroeg nog of is ingekomen een schrijven van den heer A. Lakeman. De voorzitter las dit voor, hoewel het gericht was aan B. en W. Gevraagd werd alsnog welke lijn zal worden gevolgd bij de benoeming van een gemeente-opzich ter. De voorzitter zeide dat een benoe ming door den raad moet geschieden. Hierna sluiting. S De gemeenteraad vergaderde Donder dagavond voltallig ten raadhuize onder voorzitterschap van den burgemeester jhr. A. L. van Spengler. Ontvangen waren een aantal verslagen. Ged. Staten zonden de wijziging van de gemeenschappelijke regeling van de gasfa briek, handelende over het presentiegeld van de dag. bestuursleden, goedgekeurd terug. Het P.E.N. zond een nieuw straatverlich tingscontract in, waarin het tarief wederom iets verlaagd is. B. en W. stelden voor, met dit nieuwe con tract accoord te gaan, daar het voordeelig voor de gemeente is, hoewel het voor de be staande lichtpunten eerst in 1943 van kracht wordt. De raad nam het voorstel aan. De vereeniging „IJsstrijd" verzocht een subsidie te mogen ontvangen. B. en W. stel den voor 10 te verleenen, wat werd goed gevonden. Ged. Staten verzochten het ambtenaren reglement te wijzigen t.a.v. de betaling der salarissen aan gemobiliseerde ambtenaren. Deze ambtenaren zullen tot 70 van hun salaris krijgen uitgekeerd. Aldus besloten. In verband met de sterk vermeerderde werkzaamheden ter secretarie, tengevolge van de uitbetaling der kostwinnersvergoe dingen, evacuatie-voorbereiding e.d., hebben B. en W. het noodig geacht een tijdelijke hulpkracht aan te stellen op een salaris van 30 per maand. De voorzitter deelde mede, dat de gemeen te-ontvanger tot tijdelijke hulp is aangesteld. Werd goedgekeurd. Het hoofd der O.L. school, de heer J. Re- naud, verzocht hem eervol ontslag te willen verleenen uit deze betrekking, in verband met het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd. Werd verleend met ingang van 1 Aug., onder dankbetuiging voor de be wezen diensten. Op zijn verzoek werd aan den heer K. G. Reinders eervol ontslag verleend als derde ambtenaar van den burgerlijken stand. In zijn plaats werd benoemd de heer Blom, ambtenaar ter secretarie. Ged. St. zonden 'n afschrift van 't ontwerp besluit van Prov. Staten tot den aanleg vaji den weg van de Dorpsstraat naar den oprit van de nieuwe brug over de Ringvaart. De gemeente zal hierin een bijdrage van 36.000 moeten verleenen. De raad besloot nogmaals met deze voor waarden accoord te gaan. Deze bijdrage kan worden bestreden uit het voorschot van het werkfonds. Hierna ging de raad in comité ter be spreking van den aankoop van de perceelen land en huizen. Na heropening der vergadering besloot de raad, de perceelen van op één na alle eige naren te koopen. Met één, den heer K. Jon- ww worden gekalmeerd slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drogisten AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Heiloo. Door notaris mr. J. W. van der Heide te Alkmaar werden Donderdagavond in De Rustende Jager te Heiloo verkocht de navolgende onroerende goederen, behoo- rende tot de nalatenschap van mej. wed. Jb. van Steeg, gelegen aan het oostelijk gedeelte van het Slemppad aldaar. 1. Huis en tuin, groot 5.17 aren, opge boden tot 1700 door J. L. Groot; afge mijnd door J. Rus Jzn. op 140; 2. bouwterrein naast het vorige perceel, groot 3.55 aren; opbrengst 1000; 3. bouw terrein naast perceel 2, groot 3.55 aren, opgeboden tot 1010 door F. J. Jensch; niet afgemijnd. Combinatie, in bod op 3850. Afgemijnd door A. de Geus en Zonen te Heiloo op 200. Opbrengst 4050. £aad=atJxuH&mm KENNEMERLAND. Lage prijzen. Aan de groentemarkt wordt meer en meer de nieuwe groente aangevoerd, doch het gure weer en weinig zonneschijn ver tragen den aanvoer van den kouden grond. Toch komt er eiken marktdag van de nieu we groente wat nieuws en de oude groente begint af te zakken in kwantiteit en kwa liteit. Spinazie werd in vrij groote kwan- tums aangevoerd en ging van de hand voor den niet hoogen prijs van 10f 16 per 100 kg. Sla zat ook min of meer in de put en de prijzen hiervan waren al evenmin hoog, n.l. 3.906.80 per 100. Komkom mers werden in kleine kwantums aange voerd tegen prijzen van 69 per 100 st. Bosgroente was gewild en de prijzen waren vrij hoog. Voor rabarber werd 1214.50 betaald, peteselie 811.50, raapstelen 2.50—4.50, selderie 3—8.60 en radijs 4—6.50, alles per 100 stuks. Prei was nogal in trek en de prijzen 811.50 per 100 kg zijn vrij hoog. Met uien wil het niet; een prijsje van f 1f 1.90 per 100 kg is een tegenvaller. Witlof werd ruimer aangevoerd en over het geheel genomen is de kwaliteit middelmatig; de prijzen zijn niet hoog, le s. 9.50—11.50, 2e s. f 4.50—6.30 per 100 kg. Kool was nogal in trek. Roode kool noteerde 6.509.80 en gele kool 6.20 7.90 per 100 kg. Breekpeen maakte een slechte beurt wat den prijs betreft. Deze was n.l. slechts 1.802.90 per 100 kg. De kleine aanvoer van fruit voor zoo ver mooi en gaaf had belangstelling. Goudreinetten golden ,f 1532, bellefleu ren 1222.50, zoete appelen f 16.50, brederode (stoofpeer) 5.5011.50, alles per 100 kg. Bieten, wortelen en koolrapen werden voor alle maar dan zeer lage prijzen verkocht. gert uit Haarlem, heeft men geen overeen stemming kunnen bereiken. De perceelen van dien eigenaar zullen nu moeten worden onteigend. Een afscheid, Hierna deelde de voorzitter mede, dat de heer Van Kleef bericht gezonden heeft, we gens vertrek uit de gemeente, te bedanken als raadslid. De voorzitter sprak den heer Van Kleef hartelijk toe. Hij heeft steeds kunnen instem men met hetgeen de heer Van Kleef als raadslid deed. Spr. wenschte den heer Van Kleef, dien hij in een andere functie nog wel eens zal ontmoeten, in zijn nieuwe woonplaats het allerbeste toe. (Instemming). De heer Van Kleef heeft hierop eenige woorden van dank gesproken. Spr. heeft voor het college van B. en W. dezer ge- meente veel respect. Het is hem gebleken, dat het mannen zijn, naar wie geluisterd wordt, ook bij belangrijke kwesties, zooals bij.v. Langendijk één. Er is altijd een goede verstandhouding geweest. oers I83/s 14 10 '6 J4 S0 25 10 6.64 75.25 3.77 31.57)4 42.23)4 I Sedert enkeel jaren was ik nu en dan in een voor mij heel boeiende correspondentie geweest met een begaafd Duitsch jong meisje, dat zich wijdde aan de literatuur. Bemiddelaar bij onze kennismaking was niemand minder dan mijn makkertje Boefje geweest. Door haar Nederlandsche afkomst van moeder's zijde zij is een kleindoch ter van den indertijd vermaarden „knyp- dokter" Metzer, die zoovele vorstelijke per sonen en menschen van aanzien uit alle deelen van de wereld naar zijn consultatie kamers in het Amstelhotel te Amsterdam had verlokt en doordat zij haar opvoe ding voltooid had in het uitnemende pen sionaat van de dames Mongers, te Doorn, had zij ook haar kennis van het Neder- landsch onderhouden. Zoo, dat zij mij op haar zeventiende jaar al verrast had met een van jong leven parelende vertaling in 't Duitsch van dit boekbij wijze van „stijl oefening". Irma's vader was hoofdofficier in het Duitsche leger en gouverneur van een be langrijk Duitsch garnizoen, waar zij in den zwier van een zeer wereldsch leven, als een gevierd knap en geestig meisje op de bals en de concours hippiques toch den drang had behouden om zich literair te blijven ontwikkelen en zich te wijden aan haar talent. U kunt u de wilskracht voorstellen, die er noodig was voor een dochter uit dezen Duitschen kring om op een goeden dag re soluut het ouderlijk huis te verlaten en te Berlijn met allen ernst de opleiding te aan vaarden voor hef tooneel... totdat de oor log uitbrak, waarin nu nog maar kort ge leden binnen veertien dagen haar vader en haar verloofde, een vlieger-officier, beiden bij den inval in Polen, zijn gesneuveld. Ik kon mij nauwelijks indenken in het leed van een zoo overgevoelig jong schep seltje, toen ik dat bericht vernam. Ik schreef haar een aarzelend, stamelend briefje, vooral ook omdat mijn innig mee lijden met haar niet ongemoeid kon blijven om mijn opstandige deernis met het over weldigde volk, waarmee ik bovendien op mijn Poolsche reizen in vertrouwelijker contact was gekomen. Maar Irma's zielstoestand ontging mij wel volkomen, toen ik haar antwoord op mijn condeleance-brief had gelezen. Dit antwoord was een manifestatie van chau vinisme zoo door alles heen van de mili tair nat.-socialistische psyche doortrokken dat ik waarlijk verbijsterd en diep m haar teleurgesteld mij afvroeg of dan ook de besten van het jonge intellect daarginds door den oorlogsroes in een waan waren ge bracht, die alle dieper gevoel, die de iui- verst-en-teerste menschelijke, laat staan jong vrouwelijke, gevoelens totaal had afge stompt. Ik liet den brief liggen, weken lang. Onze geestelijke harmonie scheen er door ver broken. Tot er een zakelijke aanleiding kwam om mijn voormalig vriendinnetje nog eens weer te schrijven, 't Zou onbe scheiden zijn, en mogelijk zelfs gevaarlijk, om op de briefwisseling, die nu volgde, die per in te gaan. Maar 't psychologisch op merkelijke was de bekentenis, dat die oor logzuchtige uiting in den eersten brief im mers niets dan „overspannen verdwazing" was geweest, mee in de psychose, die al méér families dan het buitenland vermoed de, als epidemisch had bevangen. En dat hierna de zwarte wanhoop was gekomen, die moe- en moedeloosheid, waarin tot haar geen straaltje van hoop op de toekomst meer doordrong. Tot nu onlangs weer iets van die vroegere dapperheid doorklonk, van dat teedere idealisme, met opnieuw den durf voor het werk. En op mijn tastende vraag hoe deze gelukkige verandering in haar zieleleven ontstaan was, schreef zij mij: doordat ik nu enkele weken vaak dag en nacht mee ge wonden verpleegd heb, gestaan heb aan de bedden van stervende jongemannen, en mijn eigen verdriet kan uitzeggen om 'n beetje te troosten in dit vaak onzegbare leed. „Hierdoor ben ik zooveel sterker, ja op eens wel rijp en zooveel rijker geworden aan levenservaring, heb ik, bij flitsen, de betrekkelijkheid ingezien van de zwaar ste beproevingen. Dit ambulance-werk is maar kort noodig geweest. Maar sedert héb ik mijn energie terug. Ik schrijf weer, ik houd, technisch voorbereid dgor mijn too- neelopleiding, voordrachtavonden voor za len vol van militairen. En wat het leven mij in deze laatste maanden geleerd heeft, ik weet, dat het nu doorklinkt in mijn stens, waardoor contact ontstaat, dat troost kan geven". Bij haar laatsten brief had zij een schets van haar ingesloten, een kleine geschiede nis uit zoo vele, die zij in het lazaret had beleefd. Misschien kon ik de verandering in haar wezen hieruit beter begrijpen. Deze schets trof mij, die de omstandig heden van de jonge schrijfster kende, zóó sterk, dat ik hem meteen vertaald heb. En met Irma's uitdrukkelijke instemming, wil de ik u deze vertaling hier meedeelen als een klein en toch maar simpel brokje menschenleed uit den bajerd van oorlogs ellende: De gewonde en het kind. Manofski sliep. Natuurlijk sliep hij! Manofski sliep altijd als iemand 'iets van hem wilde. Een talent om te slapen, zooals Manofski had, was heusch wonderbaarlijk. Geërgerd wendde de pleegzuster zich af, zóó kort, dat haar schaar en haar vinger hoed in 't aardige naaimandje tegen elkaar rammelden. En ze ging de zaal weer uit. Zij vond 't erg dom, dat ze zich weer door haar goede hart had laten verleiden, om in haar vrije middaguur naar Manofski te gaan, die toevallig nu heel alleen in de zaal was ach tergebleven. Onder zijn half gesloten oogleden door keek Manofski haar verholen na. Ze was boos, dat zag hij wel. Driftig klonken haar hakken op den vloer en haar stijf ge streken rokken wipten zoo snibbig. Nou, ze had wel gemerkt hoe vast hij sliep. Dat was maar goed ook! Waarom lieten ze hem niet met rust? Ze konden doen wat ze wil den, als ze hem maar met rust lieten. Hij wist immers heel goed dat 't alles weer uit zou zijn, zoodra hij hun iets van zijn ver trouwen ging geven, 't Was toch altijd en overal 't zelfde. Je werd vertrouwelijk je liet je verder en verder gaan, je gaf je zooals je was. Dan kwam de strijd. Je ver liet je op je vertrouwelingen. O, die zullen je wel helpen. Die kennen je nu immers. En dan werd 't ineens weer allemaal tegen één, draaiden ze je den rug toe. Nee, daar liep hij niet weer in. Heelemaal alleen was veel beter. Niemand zou zich weer bij hem indringen. Hij zou wel zalig oppassen. In de groote fabriek in Gelsen- kirchen, waar hij drie jaar gewerkt had, had hij 't het heele laatste jaar zoo volgehou den. Geen mensch vertrouwen. Kaarten en drinken, drinken tot je niet weer hoefde te denken. En waarom niet? Zoo kon je- ook onder de Duitschers best leven. En 'n Duit sche meid als je liefje, waarom niet? Zoo was hij naar 't slagveld gedreven, zoo was hij gewond geraakt, zoo lag hij nu hier. Wat de administrateur hem zakelijk gevraagd had voor op die lange ziekenlijst, dat had hij opgegeven. Meer vertelde hij aan niemand. Telkens probeerde er weer een om goede vrienden met hem te worden.Telkens weer dacht er een, dat hij of zij nu juist den bij zonderen sleutel had gevonden, die paste op Manofski's hart. Hij liet jebegaan. De eerste tastende, inleidende vragen, die na tuurlijk allemaal gingen over wat er al op de vragenlijst stond die beantwoordde hij heel vriendelijk voor zoover je bij Manofski dan van vriendelijkheid kon spre ken. Dat was als 't ware nog maar tirail- leurswerk, zoo'n voorbereiding. Maar dan volgde de stormloop op Manofski's ziele ns ent. Rrrt, trok hij de vestingbrug op en daar vóór konden ze doen wat ze wilden, ze kwamen er niet binnen. Poort dicht en mond houden. Hij had een welhaast lichamelijken angst voor nieuwe teleurstellingen. Maar dit be greep niemand van de afgeslagen aanval lers zoo precies. Sommigen noemden hem verstopt, anderen sluw, weer anderen dom. Zij wisten natuurlijk ook niets van al zijn desillusies en nederlagen in het leven, waar door hij van binnen langzaam aan als be vroren was. Zij zagen den buitenkant en trokken zich de één na den ander terug. De dokters, de geestelijken, de zusters en de kameraden. Nu lag hij alleen in zijn hoek. Een wonderlijk mengsel van hard heid, boosheid, wantrouwen en angst Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9