Aqmda J$UCQ£ JUrnU Geredden van den treiler „Protinus" voor den Britschen omroep. Zakelijke bijstand aan gemobiliseerden. EGMO EERSTE BLAU. EERSTE Alkmaar, Maandag. NAAR DE BLOEMENVELDEN. De tweede Zondag met zonneschijn en weinig wind heeft duizenden fietsers en auto's naar de bloemenvelden gelokt. .In het zuidelijk gedeelte van Heiloo en in Limmen staan mooie velden in rijken bloei; langs den Rijksstraatweg en op de binnenwegen zien we heele velden narcis sen in bloei. Er behoeft geen vrees te be staan dat alles tegelijk komt. Bij de firma's van 't Hof en Blokker en J. Valkering en zonen (de grootste bollenkweekers) staan, naast de narcissen, veldjes met de eerste lingen van hyacinthen en tulpen in bloei. Een zeldzaam mooi veld met narcissen is te zien bij de firma van 't Hof en Blokker, gelegen aan den Hoogeweg, achter het be devaartsterrein. De talrijke bloemen- verkoopers(sters) maakten goede zaken. RUSSISCH ZANG-, DANS- EN BALLET ENSEMBLE. In de schouwburgzaal van het Wapen van Heemskerk van den heer van Gijzen trad Zaterdag en Zondag tijdens het programma van dansmuziek van The Georgians met zeer veel succes op het Russische ensemble Wa- lesi Netschi Parenko, dat den laatsten tijd in verschillende plaatsen van ons land triom fen heeft gevierd. Het ensemble bestaat uit den leider, twee dames en een uitnemenden Russischen pianist. Zoowel in hun prachtige temperamentvolle zangnummers als in hun opwindende dansen toonden de leden van het ensemble, dat zij tot bijzondere kunst prestaties in staat waren. Zij wisten de tal rijke aanwezigen tot enthousiasme en. luid applaudisseeren te brengen. De fraaie cos- tuums, waarin de diverse nummers werden uitgevoerd, wekten terecht aller bewonde ring. De leider toonde zich niet alleen een buitengewoon zanger, doch ook een een zeer bekwaam danser. Ook de beide dames trok ken de aandacht door hun beschaafd optre den en de pianist toonde zich een waar ar tist. Naar wij vernemen is het ensemble, ge zien het groote succes, voor het volgende weekend geprolongeerd. De dansband The Georgians begelei'dde de nummers met den pianist zeer goed en zorg de voor prima dansmuziek. En als er ge danst werd bleek tevens hcè groot de be langstelling was. ALKMAARSCHE OPERETTE- EN ORKESTVEREENIGING. De tweede opvoering van de succes operette, Folenbloed, gisteravond in 't Gul den Vlies gegeven door de A. O. en O. V., heeft de talrijke aanwezigen zeer groote voldoening geschonken. Men genoot ten volle van de mooie muziek, van de fraaie dansen, van het zingen en spelen der hoofd vertolkers en van het uitstekende koor. Het orkest-kweet zich onder leiding van den heer Gerritsen op bijzondere wijze van zijn taak. Mevr. Molenaarvan Vliet, mej. G. Besse en de heeren Govers, de Munk en Hop waren uitstekend op dreef en verwier ven meermalen een dankbaar applaus. Evenals bij de eerste opvoering werd'door allen op enthousiaste wijze samengewerkt om het geheel zoo goed mogelijk te doen slagen en aan het slot klonk een applaus, dat zeker verdiend was. Om te voldoen aan veler verzoek zal de uitvoering deze week nog eenmaal en wel op Donderdag, herhaald worden. Men ver- zuime dan niet Polenbloed te gaan zien. Ver dere mededeelingen vindt men elders in dit nummer. DRANKGEBRUIK EN MOTORRIJDEN. Door de politie is proces-verbaal opge maakt terzake het onder den invloed van alcoholhoudenden drank rijden met een motorrijtuig tegen zekeren A. O., wonende te Stompetoren. O. reed met dit motorrijtuig gisteren avond in de omgeving van den Omval en is bepaald hiermede in botsing gekomen met langs den weg staande palen, aangezien be doeld motorrijtuig aan de voorzijde zeer ernstig beschadigd was. Proces-verbaai wordt opgemaakt. 4 VOETGANGER AANGEREDEN DOOR MOTORRIJDER. In den middag van Zaterdag, 20 April 1940,. te omstreeks 8.15 uur, had er op het kruispunt EmmastraatN ieuwlandersingel alhier een aanrijding plaats tusschen den bestuurder van een 2 wielig motorrijtuig, genaamd K. v. d. S., sergeant, gelegerd te Schoorl en een voetganger, genaamd D. V., wonende alhier. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit dat de voetganger ter plaatse op eenweife- lende wijze den weg overstak en daardoor in aanraking kwam met den motorrijder. V kwam te vallen en bleef ter plaatse lig gen. Het bleek dat hij een wonde bij het rechteroog had gekregen. Hij is ter obser vatie overgebracht naar het Centraal Zie kenhuis alhier, doch kon, na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Ooor de politie wordt een nader onderzoek ingesteld. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De afd. Alkmaar van de H. M. v. L. hield een algemeene vergadering onder leiding van den heer J. Sijp. Medegedeeld werd o.a., dat zich dezen winter 15 nieuwe leden hadden aangemeld en dat te Schoorl een nieuwe afdeeling is opgericht met 30 leden. Verder dat het in de bedoeling ligt de ge wone jaarlijksche tentoonstelling alhier op 25 September a.s. té houden. Op voorstel van de financieele commissie bij monde van den heer S. Smit werd de rekening over 1939 goedgekeurd met bijzondere woorden van hulde aan den pen ningmeester den heer P. J. Preijer voor zijn uitstekend beheer. De voorzitter deelde mede, dat ten bate van de landbouwtentoonstelling toestem ming gevraagd en verkregen is om een. loterij te organiseeren. Teneinde een zoo gunstig mogelijk resultaat te verkrijgen deed spr. een beroep op alle leden om loten te koopen en den verkoop te helpen bevor deren, zoowel in het belang van den land bouw als ter versterking van de positie der gemeente Alkmaar als centrum van Noord- holland. De aanwezige leden namen reeds dadelijk een flink aantal loten af. Wegens het bedanken als bestuursleden door de heeren Jb. Halff en J. Swaag wer den als zoodanig gekozen de heeren P. M. Bürmann te Stompetoren en P. Swaag te Bergen. De voorzitter sprak zeer waardeerend over de afgetreden bestuursleden voor al hetgeen zij gedurende ongeveer 50 jaren als lid, be stuurslid, vice-voorzitter en voorzitter voor den landbouw in het algemeen en voor de afdeeling in het bijzonder hadden gedaan. De financieele commissie werd samenge steld uit de heeren Smit, Zeeman en v. d. Heijden, allen te Alkmaar. Bij de behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering der H. M. v. L. werd besloten aan het hoofd bestuur te verzoeken te bevorderen; le. dat de financieele uitkomsten der veehouders- bedrijven zeer aanzienlijk worden verbe terd o.a. door herstel van de steunuitkee- ring op kaas; 2e. dat het polderpeil in enkele naburige polders wordt verlaagd of indien zulks uit militair oogpunt niet mo gelijk is, aan de grondgebruikers een rede lijke schadeloosstelling wordt gegeven en 3e. dat met den meesten spoed overal stroo in voldoende mate verkrijgbaar wordt ge steld. Als afgevaardigde en pl. afgevaardigde naar de algemeene vergadering werden aangewezen de heeren J. Sijp en P. Swaag. Vervolgens werd de vergadering met een woord van dank voor de opkomst en de prettige besprekingen gesloten. ALKMAARSCHE OPERETTE- EN ORKESTVEREENIGING. Naar aanleiding van het groote succes dat deze vereeniging heeft geoogst van haar uitvoeringen op de laatste twee Zondagen, geeft zij nogmaals een voorstelling en wel op Donderdag 25 April. Men zie verdere mededeelingen elders in dit blad. Gistermiddag 'om 5.20 uur is door den Engelschen radio-omroep een interview uitgezonden met de geredde Nederlandsche vissers van den IJmuider treiler Protinus", die ruim een maand geleden, op 20 Maart, op de Noordzee dopr een Duitschen bommenwerper tot zinken werd gebracht. Zooals bekend zijn helaas vier menschen bij deze ramp om het leven gekomen. Toen twee bommen de „Protinus" midscheeps troffen werden de gezagvoerder KI. Wijker en de matroos S. Buis gedood. Twee ande ren zijn in de reddingssloep van uitputting gestorven. De stemmen van de overlevenden hebben de luisterende familieleden thans weer voor het eerst via de radio kunnen bereiken. Na een inleiding van den interviewer, vertelde de tweede machinist van de „Protinus", A. G. Glazemaker uit Haarlem, in het kort, hoe de ramp is gebeurd en de overlevenden vijf dagen in een open boot rondzwalkten, vrijwel geheel zonder levens middelen. Er waren slechts drie flesschen melk, een sinaasappel en wat brak water aan boord. Regen en mist maakten het verblijf in de sloep bijna ondragelijk, de nachten waren ondenkbaar lang, honger en dorst kwelden de bemanning, maar steeds bleven zij goedsmoeds, vertrouwend op een uiteindelijke redding. De matroos A. Groot uit Egmond aan Zee, die zoo vertelde de omroeper behagelijk met een pijp in bed lag, zei, dat „ze het best hadden" en veel werden ver wend. Zaterdag had hij nog een pakket van huis ontvangen en ook de Nederlandsche consuls in Londen en Edinburgh zonden dikwijls sigaren en sigaretten. Zoo kwamen ook de anderen voor de mi crofoon; de matroos Stam, die er het ergst aan toe was, was dankbaar voor zijn red ding. Arie Plug, die de meest levendige is onder de patiënten en „als een kievit door de zaal tippelt", was een tikje boos op zijn vrouw, omdat ze niet genoeg schrijftHij hoopt over 14 dagen weer thuis te zijn, zoo vertelde hij. Stuurman De Graaff zeide, dat hij best vooruitging en dat er mooie narcissen naast zijn bed stonden. De kok, W. Wijker en de eerste machi nist H. J. Bannink, waren vol lof over den dokter en de verpleegsters en bedankten namens de heele ploeg het personeel van het hospitaal. Matroos Blok was de laatste en hij zei kort en krachtig: „Goeden middag, vrouw, hoe maak je het? Ik maak het uitstekend en ik hoop jij ook!" Pe uitzending duurde ongeveer 15 minu ten en de dokter deelde ten slotte mede, dat het voor velen een heele toer was ge weest er bovenop te komen. Doch de onge rustheid is thans geweken, want allen gaan goed vooruit. De zuster was zeer tevreden over haar patiënten en het zou haar spijten, wanneer ze straks wer naar huis gingen. Dat het de patiënten en hun luisterende familieleden in Nederland niet zal spij ten wanneer dit oogenblik zal zijn aange broken is te begrijpen! Bioscopen. City-theater, half 8, hoofdnummer Het uur der vergelding slaat voor iedereen (rom.-dram.), hoofdrollen Fernand Gravey, Corinne Luchaire, Michel Simon. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, half 8, t/m Woensdag avond, hoofdnummer Brand op den oceaan (rom.-sens.) hoofdrollen Hans Söhnker, René Deltgen, Rudolf Fernau, Ninnie Mar kus e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Donderdag geen voorstelling. Victoria-theater, half 8, hoofdnummer Tropennacht in Saigon (rom.-dram.); hoofd rollen Hedy Lamarr, Robert Taylor en Joseph Schildkraut. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Dinsdag 23 April. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, optreden Henr. Davids, telepaat Maloïtz, Ada Dassi, Her man Diederichs conferencier. Woensdag 24 April. 8 uur, de Unie, concert Fransche muziek door Bodi Rapp (zang) en Felix de Nobel (piano). Bazar met attracties in het evangelisatie gebouw te Stompetoren. AFSCHEID VAN DEN HEER TH. VAN BEMMEL ALS STATIONSCHEF. Zooals eerder in ons blad werd vermeld, gaat de heer Th. van Bemmel op 1 Mei a.s. den dienst der Nederlandsche Spoor wegen verlaten. De heer van Bemmel, die op 13-jarigen leeftijd reeds in dienst trad, heeft bijna 48 dienstjaren. Na een 20-tal jaren te Utrecht werkzaam geweest te zijn, werd hij te RotterdamFijenoord benoemd tot onder-stationschef. Daarna volgde zijn benoeming tot stationschef te Vlaardin- gen. Sedert 8 jaar is hij in eenzelfde func tie alhier. Voor zoover zulks met den dienst was overeen te brengen, was het grootste ge deelte van het personeel Zaterdag bijeen, waar gelegenheid werd geboden van den scheidenden chef afscheid te nemen. Achtereenvolgens .voerden het woord de heeren Arentsen, Lind en Schneiders, ambtenaren van het station. Zij allen drukten hun grooten spijt uit over het vertrek van den heer van Bemmel. Zij prezen den chef die te allen tijde gelegen heid kon vinden allen zoo mogelijk ter wille te zijn. Zijn buitengewone werk zaamheid en vooral zijn rust bij ongeval len werden ten hoogste gewaardeerd. De heer Lind deed mededeeling van een toespraak waarbij hij tegenwoordig was en waarin den vorigen dag de inspecteur, ir. Boot mede namens den hoofdinspecteur den chef had gehuldigd. Genoemde heer prees diens groote werkkracht, uitsteken de leiding en grooten ijver en bracht dank voor al het verrichte werk. In de wachtkamer werd mede het woord gevoerd door den restaurateur, den heer S. Timmerman en als reiziger door den heer E. Govers, Eerstgenoemde dankte voor d» ondervonden medewerking bij zijn bedrijf en de tegemoetkomende hou ding in ieder opzicht. De heer E. Govers roemde in den -ver- trekkenden stationschef diens soberheid, waarachter de kracht schuil ging. Bij het groote plan tot feestviering bij het 100-jarig bestaan van de N. S. (in combinatie met de afd. H. M. v. L. en het 60rjarig bestaan der brandweer), welk plan helaas door het uitbreken van den oorlog niet kon doorgaan, had de heer Govers den stationschef leeren kennen en ten zeerste waardeeren. Namens het personeel werd den schei denden chef een gouden horlogeketting en potlood aangeboden benevens een fraai bewerkte oorkonde. Aan mevrouw v. Bemmel werden bloe men geschonken en dank gebracht voor hetgeen zij mede voor 't personeel heeft gedaan. De heer v. Bemmel dankte de sprekers voor hunne woorden, waarin hij de ware genegenheid wist, het personeel in zijn geheel voor het mooie 'geschenk. Hij had hetgeen hij gedaan had steeds als zijn hoogsten plicht gezien. Het dienen was steeds in hem geweest. Hij was er van overtuigd dat hij te Haarlem, waar hij zich gaat vestigen, nog steeds met het grootste genoegen aan den Alkmaarschen tijd zal terugdenken. In een brief van 16 Februari 1.1. aan de troepencommandanten heeft de opperbevel hebber van land- en zeemacht bekend ge maakt, dat met zijn volle instemming de Kamers van Koophandel de taak op zich hadden genomen, om ten behoeve der ge- mobiliseerden in de diverse plaatsen com missies voor zakelijken bijstand in het leven te roepen. Sinds 18 Maart I.I. werken reeds vele dezer commissies. Ook Hollands Noor derkwartier wil hiertoe overgaan. Zelfstandige taak. Nadat de K. v. K. de commissie heeft inge steld, bestaan deze meer of minder zelfstan dig. Daardoor is haar werkingssfeer ruimer dan 't arbeids terrein der K. v. K.; zoo om vat ze ook land- en tuinbouw en visscherij, naast nering en ambacht, dus in het alge meen genomen: alle kleine zelfstandigen in 't bedrijf, ruim genomen en voorzoover deze gemobiliseerd zijn. Noodige taak. Zeer velen dezer kleine zelfstandigen zit ten door de mobilisatie in zakelijke moeilijk heden. Voelen zij hierin geen mede-begrij pen en poging tot helpen, dan zullen zij on danks alle actie voor ontwikkeling en ont spanning toch tevreden worden en onder mijnende kernen voor den geest in den troep Daarom wordt hun nu de helpende hand toegestoken. Beperkte taak. Er is echter in de laatste jaren al heel wat in het leven geroepen ten bëhoeve dezer menschen: pachtbureaux en pachtkamers, middenstandscrediet, vrachtverdeeling, borg stellingsfonds, enz. enz. enz. Maar het is al gebleken, dat het meerendeel daarvan niet of niet geheel op de hoogte is. De comm. v. zakel. bijstand bedoelen nu, nadat zij zich van 's mans moeilijkheid een goed beeld ge vormd hebben, hem met dat orgaan en die instelling in contact te brengen, welke voor ,hulp in zijn moeilijkheid de aangewezene is. Bij die contactleggen wordt op de ruim ste manier geholpen (b.v. ook opstelling van een te verzenden adres, als de man daar moeite mee heeft). Standplaats. Het zou gemakkelijk zijn, in de woon plaats der gemobiliseerden deze commissies te hebben. Maar dan kan de man er alleen gebruik van maken, als zijn verlofdagen toe vallig met den dag, op welke de commissie thuis zitting houdt. Daarom worden de com missie in de eerste plaats gevestigd daar, waar de troepen liggen. Ruggespraak met woonplaatsen. Het zal telkens noodig blijken, dat de com missie in een kantonnement voor een geval nadere gegevens wenscht uit de plaats, waar de man vandaan komt. Is daar geen derge lijke commissie, dan zal getracht worden daar een inlichtingsbron, een contactper soon, aan te wijzen voor de verstrekking der noodige gegevens. Centraal adres. Voor het vragen van inlichtingen en voor het uitbrengen van een tweemaandelijksch rapport harer werkzaamheden is als cen traal adres aangewezen het Bureau van den Centralen Raad van Advies inzake O. O., Zeestraat 71-B, tel. 111580, 's-Gravenhage. Die tweemaandelijksche rapporten hebben ten doel, daaruit na te gaan, hoeveel gebruik er van deze commissies wordt gemaakt en of uit de ervaringen der commissies zich alge meene verschijnselen voordoen, die tot alge meene maatregelen aanleiding kunnen ge ven. Samenstelling. Zooveel mogelijk wordt dus een comm. v. zak. bijstand zóó samengesteld, dat elk ha rer leden eenige bekendheid heeft met de bestaande zorg voor kleine zelfstandigen, zoodat de commissie in haar geheel een al gemeene oriëntatie in dezen bezit. Boven dien ontvangt de commissie van het centraal adres te Den Haag nog een lijst met adres sen der bestaande instellingen, organen, enz. Kosten. De kosten dezer commissies zijn uiteraard niet groot. De Kamer v. Koophandel instal leert ze met administratief materiaal. Voor- loopig neemt zij ook de andere kosten (porti, telef. e.d.) voor haar rekening. Er zijn ook commissies, die ter eigen standplaats uit eigen initiatief een fonds hebben bijeen ge bracht; dit is vlot gelukt, waar men het ge probeerd heeft, 't Geeft de comm. vanzelf meer armslag. Contact met de milit. Autoriteiten. Door den brief van 16 Febr. 1.1. van den O. L. Z. weten de troepencommandanten van de commissies in het algemeen af. Het is wenschelijk dat elke commissie na haar installatie zich met een briefje of persoon lijk tot den plaatselijken commandant wendt en hem van het bestaan, de zittingsuren en -lokaliteit op de hoogte stelt, met een verzoek, dit den troepen te doen berichten. Bekendheid bij troepen. De troepen weten er ook al het één en ander van. In „De Wacht" van 9 Maart 1.1. (het soldatenblad) heeft hierover een ar tikel gestaan. Ook is in de groote dagblad pers er reeds bekendheid aan gegeven. Bovendien zorgt het Algem. Hoofdkwar tier te 's-Gravenhage, dat in de soldaten- verblijven affiches worden, gehangen, ver meldende, waar en wanneer in een bepaald kantonnement een comm. v. zak. bijst. zit ting houdt. Cantines, mil. tehuizen enz., die deze affiches ook wenschen, kunnen zulks het best vragen aan het centraal adres 's-Gravenhage. Bericht C. R. v. Advies. Zoodra een commissie geïnstitueerd is en haar lokaal een uur voor de zittingen heeft bepaald, geven zij dat terstond op aan het bur. Centrale Raad van Advies, 's-Graven hage, Zeestr. 71B, alsook aan de K. v. K., die haar instelde. Samenvallende takken. In sommige gemeenten of streken heeft men reeds commissies e.d. ingesteld ten be hoeve der eigen ingezetenen, elders gele gerd. Wil men dezelfde commissies ook ge bruiken voor dit werk ten behoeve der ter plaatse gelegerden, dan is daartegen geen bezwaar. Evenzoo kan men een comm. v. zak. b. tevens belasten met de zorg voor de eigen ingezetenen, elders gelegerd (d.i. dus het omgekeerde geval van het voorgaande). Eén-persoons-coimmissies. In sommige kleine plaatsen is het moei lijk, voor dit speciale werk een commissie samen te stellen. Dan kan zeer wel één persoon die taak waarnemen, b.v. burge meester, notaris, bankman, accountant, landbouwdeskundige, e.d., plaatselijk tel kens verschillend. Doch tegenover den troep wordt ter voorkoming van misver stand alleen gesproken van „commissie voor zakel. bijst. a. gemob."; één naam voor heel het land en alle kantonnementen. Zittingstijden. Sommige commissies zullen eens per week, andere eens per 14 dagen zitting houden; dat zal men plaatselijk moeten re gelen. Sommige commissies zitten steeds voltallig; andere bij toerbeurt der leden. Ook dat is plaatselijk het best te regelen. Combinaties. Sommige plaatsen, 'tfcar troepen liggen, dich bij elkander en waar de instelling eener commissie moeite geeft, kunnen in overleg met de kantonnementscommandan- ten gevoegelijk gecombineerd worden. Zittings-urcn. Bij voorkeur zullen de zittingsuren geko zen moeten worden buiten de militaire diensttijden. Kan dit moeilijk, dan plege men overleg met de troepencommandanten over een ander uur overdag. Hoewel het werk dezer commis sies weinig belangrijk lijkt, onder schatte men het niet. Ten eerste is er groote waarde gelegen in het feit, dat men den gemobiliseerde ook in deze moeilijkheden wil be grijpen en wegwijs maken. Ten tweede zal de practijk in de naaste toekomst leeren, waartoe dit een voudig en beperkt werk op den duur kan uitgroeien, voorals als de dagen eener demobilisatie hopelijk spoedig weer voor ons land zullen aanbreken. STREEKVERBAND ALKMAAR. Oganisatie van vereenigingen voor vrije ziekenhuisverpleging. Bovengenoemd verband hield Zaterdag middag onder leiding van den voorzitter, den heer L. J. van der Kuyl uit Den Hel der, een algemeene vergadering in het café De Boer bij de Friesche brug. Van de 23 aangesloten vereenigingen waren 17 vertegenwoordigd. De voorzitter merkte in zijn ope ningswoord op, dat er in de afdeelingen nogal eens verschil is over uitkeeringen enz., reden waarom hij sterk aanried om algemeen het uniforme reglement in te voeren, waardoor alle strubbelingen zul len kunnen worden voorkomen. Met eenige hartelijke woorden herdacht spr. wijlen den heer Kansen uit Noord- scharwoude, die indertijd, toen elke ver eeniging nog een vertegenwoordiger had in het bestuur, deel uitmaakte van de lei ding van het streekverband en daarin een zeer gezien lid was. Zijn werk zal in dank bare herinnering blijven, zei spreker. Met een welkom aan de aanwezigen, speciaal tot den voorzitter van de Federa tie van vereenigingen voor ziekenhuisver pleging in Nederland, den heer C. Stolk uit Wassenaar, opende spr. hierop de ver gadering. Aan het jaarverslag van het Streekver band, uitgebracht door den secretaris, den heer H. G. Rijs uit Warmenhuizen, ont- leenen wij, dat in 1939 in het bestuur geen wijziging kwam en dat het aantal aange sloten vereenigingen met twee is vermeer derd door toetreding van de vereenigin gen Anna-Paulowna en Schagen. Met den controleerenden arts werden twee ver gaderingen gehouden. Medegedeeld werd o.a. door den voor zitter, dat sedert 1 Juli 1939 als con troleerend arts werkzaam is dr. Wierts te Amstelveen. Het financieel verslag werd goedgekeurd in ontvangsten op 147.02 en in uitgaven op 136.76, zoodat het saldo was 10.26. Bij den aanvang van 1939 bedroeg het saldo 35.02, zoodat er eigenlijk een achteruitgang is van 24.76. De afdeeling Enkhuizen werd bij accla matie herkozen in het bestuur. In behandeling kwam hierop het con cept voor een nieuw reglement voor het streekverband, ontworpen door de Fede ratie van vereenigingen voor ziekenhuis verpleging in Nederland. Hierbij worden eenige wijzigingen van het oude reglement voorgesteld, o.a. dat alle ziekenhuisverple- gingsvereendgingen bij een streekverband worden ingedeeld, ook al zijn zij geen lid van de federatie. In een toelichting hierop zei de heer Stolk, dat dit geschied is, om ook de niet-aangeslotenen dezelfde inlichtingen over ziekenverpleging enz. te zenden als aan de 'leden worden gegeven. De niet- aangeslotenen hebben natuurlijk geen recht om deel van het bestuur uit ts maken of een bestuurslid aan te wijzen. Over het stemrecht voor de Federatie voerden verschillende aanwezigen het woord; de één wilde aan de groote ver eenigingen méér rechten geven dan de kleinere (elke 1000 leden een stem), zoo als ook het hoofdbestuur wenschte; de ander pleitte voor één stem voor elke ver eeniging. Deze meening won het ten slotte. Het nieuwe reglement werd hierop vastgesteld. De vereeniging Schoorl werd verzocht een lid te willen aaanwijzen voor de kas- commissie. De beschrijvingsbrief voor de algemee ne vergadering der federatie werd dooi den heer Stolk een zeer magere ge noemd als gevolg van het feit dat het hoofdbestuur demissionnair is sinds Sept. 1939, omdat door het ingevoerde nieuwe reglement een nieuw bestuur noodig is. Spr. drong er sterk op aan, datde verschillende vereenigingen zich aanslui ten bij het ^onderlinge risicofonds, waar mee verliezen kunnen worden voorkomen door „ongelukken" met de financiën. Verder lichtte spr. de begrooting van de federatie voor 1940 toe. Naar aanleiding van het verslag van de commissie voor de statistiek wees de heer- Stolk er met nadruk op, dat het aantal patiënten met sprongen toeneemt: van 20 per 1000 verzekerden in 1928 tof 34 in 1938, zoodat vrees bestaat, dat verhooging van contributie onafwijsbaar is, tenzij men maatregelen neemt tegen allerlei uitzen dingen van patiënten. Het is daarom van groot belang, dat de vereenigingen gebruik maken van het instituut van cor.troleeren- den- geneesheer. De heer d e B r u i n (Oudkarspel) -bepleit te met volle overtuiging het te hulp roe pen van den controleerend geneesheer; spr.'s vereeniging heeft over 't afgeloopen jaar door diens werkzaamheid voor 't eerst een voordeel-ig saldo, omdat het aantal ligdagen in ziekenhuizen sterk kon worden beperkt, zonder schade voor de patiënten. Als afgevaardigde naar de alg. verga dering werd de voorzitter aangewezen, met als plaatsvervanger den heer P. Hart te Koedijk. De controleerende arts gaf aan het eind van de agenda verschillende mededeelin gen over zijn werk en de wijze waarop hij de controle opvat en uitvoert,- Elke week controleert hij de patiënten éénmaal, ter wijl ook de hercontröle ééns per week plaats heeft. De samenwerking met zie kenhuizen en specialisten is uitstekend. In zeer veel gevallen kon worden voorkomen, dat patiënten worden opgenomen eenige dagen vóór de specialisten hen kunnen be handelen. Zie vervolg Stad en Omgeving pag. 4, 2e bl. I r VE Geldig tot mo: Droog en voor i weer, helder tot deneilanden en mistig of betrok oostelijke richtir BUITENLANI In de luchtd de laatste dagen gekomen. Een u vlak gebied van zich van de Hongarije en Dl uit. De as van denmorgen juis waardoor de wi: Italië blijft de li gebieden is he hooge dagelijks meldde gistermi had Maastricht peratuur. De Spanje en Po verder dalen. Te luchtdrukverschi tige tot krachti richtingen voer lucht in noordel staten daarenteg kwam zelfs lich kwamen gistem onweders voor. tions meldde ei slag. Voor rijwielei voertuigen van SLHEE Rotte; Garoet uitr. 20 Bengalen uitr. 2 Kota Radja 20 van Norfolk GEBOREN: Johannes N., en E. C. Dijkst Petrus S. Kuil z. van Johanne; Huisman. M dreas Duinmeije z. van Simon Zwaan. G< Lievendag en I C. E., d. van C Kleverlaan. OVERLEDEN Geertje J. P: jhr. M. E. J. J, Maartje Roos Pieter Berg maat, 61 jaar. - G. M. Brenner, BERG Geboren van A. C. Doff< d. van G. Overj Alfonsa Maria A. M. Probst. de Jong en A. d. van A. van c Johannes Berna A. C. C. Kerkm van H. van Kle bus z. van A. I Onder tr ou te Amsterdam Wijsma. Cor: Johan Dekk ver. Simon Janette Jonker. Getrouwd de Graaf. Al sabeth Herbre; Hopman en Jo! Overledei geh. met A. Ke Francina Ever! overleden te Al 78 jaar, wed. S. Buma. G 9 maanden. Salari De ministei heeft aan het g- bezwaar te heb verhooging der ren ter secreta ling bedroegen 1400. Volgens tot 1700.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2