DE ACTIE TER ZEE EN IN DE LUCHT. Hoe staat Italië tegenover den oorlog JIEUWS» ZATERDAGS. iff regels, Een zeeslag in het Skagerak? Hitler's verjaardag. Felicitatie van buiten landsche staats hoofden. De „Giornale d'ltalia" over het Middeliandsche Zee-vraagstuk. Italië's eischen voor het nieuwe Europa. wiel van VanO. •den tegen de straat sn zijn echtgenoo- m liggen- Twee kundige hulp. Zij een ernstige her- aan hoofd, gelaat Zijn vrouw had dding opgeloopen. t eenige onbetee- ïet ongeluk zagen i schrik flauw en [kundige hulp. Een kkig op deii grond hersenschudding O. is per auto oerd. Verdronken. Zaterdagavond de T. Nijboer op fa- zij op den gewo- d was, informeer- ar zij op bezoek dat zjj reeds lang nader onderzoek t bij haar woning verdronken. Zij r auto aangereden. te Velsen-Noord bij het oversteken :erstraatwegCor- angereden. De mi- was gezeten, werd i op de motorkap dijbeenbreuk en werd naar hét Tmuiden vervoerd. lichtmast gebotst. motorrijder op lam doordat hij de jtraakte, tegen een ernstig gewond, n zorgwekkenden [•ziekenhuis over- idelijke aanrijding. e 47-jarige de Wit rsonenaüto aange- mtobus stapte. De d naar het Groot- ;ch vervoerd, waar ien. 1RWTEN OP tASLAND. eeling van 29 Jan., nber 1939 blijvend [den scheuren, 1/3 grasland geteelde uik mogen behou- ting zouden ont- oeveelheid meng- enkomende, wordt medegedeeld, dat, grasland erwten e zal gelden, ech- waarschijnlijk niet or eigen gefcruik maar men dege- lëming zaï moeten extra hoeveelheid snde met 1/3 van beschikbaar ge- ïen voor die land- rde of te scheurén goedkeuren door s en geen nieuw tan het gescheiirde ld. [JCHTEN. iostvliegtuigen was lerder Blaak) te ierder Kalberer) te te Bandoeng ver gezagvoerder Gra- April te Napels - Zaterdagavond 1.) het vierjarig J. van den' Heuvel iver, op het oogen- ïaderde. De chaüf- ïrijding te vöorko- m, met het gevolg, sd. Niettemin werd t overreden, Het erjarige verzocht. - issaris van politie, irpolitie te Amster- ouders de opspo- iciscus ter Linden, lezer wordt ver- il.m. 1.80 m., flink ar, blauwe oogen, ekleed in blauw- rte lage schoenen, reesd wordt, dat omen. - De Finsch-Ne- ontving Zaterdag an Finland van di- staatsmijnen- in 19.300. Bij de par- i soortgelijke, actie aet bestekgelden. - •voorstel van B. en l besloten, dat den t ingang van Za- neentedienst wordt bleken onregelma- 1. Het zou hier om i. - - :h goederen. contant. ags temenden,) Ter zee en in de lucht gaan 'beide par tijen voort elkanders vliegtuigen en sche pen op zoo groot mogelijke schaal te ver nietigen. Volgens een telegram uit Berlijn waarover ook in het legerbericht van gis ter werd gesproken zou aan de Noorsche kust een groot Britsch transportschip door een bom getroffen, in brand geraakt en gezonken, zijn. Uit Londen wordt evenwel officieel medegedeeld, dat er zelfs geen Britsch of Fransch transportschip beschadigd is ge worden. Vliegtuigen van de Royal Air Force heb ben Zaterdagavond met succes het vlieg veld Salborg in Noord Denemarken aan gevallen omdat het gediend heeft als Duitsche basis voor de operaties tegen Noorwegen. Een Britsche officieele mededeeling. De tekst van het communiqué van het ministerie voor luchtvaart luidt: „Het offensief tegen de vijandelijke luchtstrijdkrachten en den luchttransport- dienst, welke tegen Noorwegen opereeren, is Zaterdagnacht en Zondagmorgen tot ontwikkeling gebracht. Behalve de met succes uitgevoerde aan val op de Duitsche basis te Aalborg in Noord-Denemarken, hebben vliegtuigen van de Royal Air Force Zaterdagavond de thans door de Duitschers bezette vlieg velden in Kristiansand en Stavanger ge bombardeerd. Er is thans bekend, dat bij den aanval op Aalborg bommen zijn neer geworpen van geringe hoogte en dat schade is toegebracht aan een hangar. Ook ontstonden branden op het vlieg veld door den aanval van een volgend vliegtuig. Te Kristiansand werd waarge nomen, dat een aantal vijandelijke vlieg tuigen uiteengejaagd werd op het vlieg veld en met bommen werd aangevallen. Te Stavanger werden bomm.n neergewor pen, waarvan een aantal de startbanen trof. Ook werden bommen geworpen op een nabijliggende haven voor watervlieg tuigen. Deze aanvallen werden uitgevoerd door een groot aantal vliegtuitgen, die al len veilig naar hun bases terugkeerden." Het Duitsche lt gerberieht. Het Duitsche legerbericht van gister melde over de zee en luchtacties het vol gende: Duitsche zeestrijdkrachten hebben in den Hardangerfjord eenige kleine Noor sche oorlogsschepen, waaronder een Noor- schen mijnenlegger, den Tyr, in den grond geboord en een landbatterij tot zwijgen gebracht. De aanvoer van manschappen en materiaal naar Noorwegen gaan in verhoogde mate voort. Een vroegere Poolsche torpedobootja- ger is door een duikboot ten N.O. der Shetlandeilanden tot zinken gebracht. Door de reeds gemelde aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Engelsche zeestrijdkrachten zijn in totaal een zware en een lichte kruiser, benevens vier transportschepen getroffen. Het optreden van sterke groepen gevechtsvliegtuigen tegen de vijandelijke landingspogingen bij Namsos en Andalsnes had Zaterdag bui tengewoon veel effect. Bij Andalsnes werd een kruiser door een bom van het zwaarste kaliber getroffen en in den grond ge boord. Een andere kruiser kreeg van twee vliegtuigen bomtreffers van gemiddeld kaliber. Een steekvlam sloeg op en de bodem werd aan den grond gezet. Op een andere plaats werd een troepentransport schip van 15.000 ton door verscheidene inslaande bommen in brand gestoken. Een tweede troepentransportschip maakte ten gevolge van een inslaanden bom sterke slagzij. Aan land gezette Britsche troepen eenheden werden op beide plaatsen ef fectief met bommen bestreden en leden groote verliezen aan personeel en mate riaal. De stations van Namsos en An- deisnes zijn door bommen in brand ge stoken, opmarschwegen en bruggen zijn door bommr-i vernield. Uit Berlijn werd gemeld, dat zich in de wateren van Narvik een Britsch slagschip heeft bevonden, dat door drie torpedo- bootjagers werd vergezeld. De Engelschen hebben niet geprobeerd troepen aan land te zetten. Ook hebben de Engelsche sche pen de Duitsche stellingen niet beschoten. Na een kort oponthoud hebben de En gelsche zeestrijdkrachten tegen zeven uur 's avonds het watergebied bij Narvik in W. richting verlaten. In Berlijnsche kringen was men niet verrast, toen dit korte bezoek van Engel sche zeestrijdkrachten in de wateren van Narvik werd voorgesteld als een groote landingsonderneming. Fransche marine ontkent transport schip te hebben verloren. De Fransche marine deelt mede, dat het door den Duitschen radio-omroep versprei de bericht volgens hetwelk een Fransch of een Britsch transportschip ter hoogte van de Noorsche kust zou zijn tot zinken gebracht of beschadigd, van allen grond ontbloot is. Het transport van het expeditie- leger. De militaire correspondent van Reuter schrijft Bijzonderheden over de beweging van Britsch-Fransche strijdkrachten naar Noorwegen zijn Zaterdag te Londen, ont huld. Het was mogelijk zich eenig beeld te vormen van de geweldige taak, welke hiermede is ondernomen. Het aantal der geallieerde troepen en hun juiste posities, waarin zij zich bevinden voor groote ope raties moeten nog geheim worden gehou den, doch gezegd kan worden, dat zij zonder eenig verlies Scandinavië hebben bereikt. Dag na dag hebben transport schepen duizenden manschappen, zwaar geschut, tanks en verdere uitrusting over een zeeweg van 650 km. overgebracht naar de havens van Noord-Noord wegen. De schepen en duikbooten der koninklijke marine en vliegtuigen der koninklijke luchtstrijdkrachten hebben de transporten beschermd. De troepen en hun uitrusting werden ontscheept onder dekking van ge schut. Er is goede reden te gelooven, dat de Britsch-Fransche strijdkrachten in Noorwegen bestaan uit troepen en geme chaniseerde strijdkrachten speciaal ge schikt voor de oorlogvoering in dit moei lijke soort land. Begin volgende maand zal het beginnen te dooien. Britsche bracht. treiter tot zinken ge- De Britsche ministeries van marine en oorlog hebben een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat op 20 April de luchtmacht van den vijand zeer actief is geweest boven Namsos. Talrijke bommen werden omlaag geworpen en aan de stad we.d zeer veel schade toegebracht. Het eenige verlies, dat de Engelschen heb ben geleden is dat een Britsche treiler tot zinken is gebracht. De geallieerde troepen hebben geen verliezen aan menschenlevens geleden. Vliegvelden gebombardeerd. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Britsche vliegtuigen Zon dagavond opnieuw het vliegveld van Sta vanger gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten hebben. Ondanks het hevige af weervuur werden treffers van brandbom men en licht ontplofbare bommen waar genomen. Het staat vast, dat een aantal vijandelijke vliegtuigen is vernield. Alle vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. De Britsche luchtmacht heeft bommen geworpen op het vliegveld var Christian- sund en de hangars zijn met mitrailleur- vuur aangevallen. Aan den zuidrand van het vliegveld is een brand uitgebroken. Bijzonderheden over den aanval op Deensch gebied. Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op het vliegveld van Aalborg in Denemarken. De vliegtuigen vielen af zonderlijk aan en het eerste toestel vond het vliegveld in volle verlichting. De be zetting van het vliegveld had geen tijd de luchtdoelartillerie in werking te stel len, een zoeklicht werd spoedig buiten gevecht gesteld. Een groot Duitsch transportvliegtuig, dat met zijn boordlichten brandend kwam aangevlogen, werd aangevalier en zocht dekking in de bewolking. Het aanvallende Britsche vliegtuig wierp vervolgens een aantal bommen, waardoor de voornaamste hangar werd beschadigd. De volgende vliegtuigen werden door de luchtdoelar tillerie hevig beschoten. Een slag in het Skagerrak? Uit Gothenburg wordt vernomen, dat vermoedelijk een zeeslag is gevoerd in het Skagerrak of het Kattegat. In den avond van 20 April tusschen tien en elf uur werd uit zee een hevig kanonvuur gehoord. Zaterdagochtend heeft men zeven sche pen, vermoedelijk Noorsche walvischvaar- ders, gezien, die een weg veegden door de Britsche mijnenvelden. Boven de vaartui gen vlogen vliegtuigen. Nadat zij hun taak hadden verricht, zag men een convooi van twee torpedojaeers met een groot en talrijke kleinere koopvaardijschepen uit het zuiden in de richting van Noorwegen stoomen. De „Truant" en de „Triton". Uit Londen wordt gemeld: Twee Brit sche onderzeeërs, de „Truant" en de „Triton" zijn thans na hun operaties in het Skagerrak en het Kattegat op hun basis teruggekeerd. Naar thans vernomen wordt heeft de „Traant" alvorens den Duitschen kruiser „Karlsruhe' te torpe- deeren, zich een weg gezocht door een groot mijnenveld. Na het torpedeeren van den kruiser bleef de onderzeeër op den bodem van het Skagerrak liggen, terwijl met dieptebommen naar hem werd gewor pen. De „Triton" heeft vier Duitsche trans portschepen getorpedeerd. ONTPLOFFING TE LONDEN. Bij de ontploffing in een munitiefabriek in het noorden van Londen zijn 15 personen gewond. Tot dusver heeft men pas twee lij ken gevonden. Het zijn de lijken van twee mannen, die buiten stonden en in een nabij gelegen water werden geslingerd. Naar de andere drie lijken, die onder het puin be dolven moeten liggen, wordt nog gezocht. Het Britsche ministerie voor de bevoor rading heeft later een tweede communiqué gepubliceerd. Daarin wordt gezegd: De ontploffing heeft zich Zaterdagochtend kort na negen uur voorgedaan in de meng- loods, waar drie mannen aan het werk wa ren. Het gebouw werd verwoest en de beide belendende gebouwen beschadigd. De man nen, die in de andere afdeelingen der fabriek aan het werk waren, hebben hun werk zon der onderbreking voortgezet. De herbouw van het verwoeste gebouw en de herstel lingswerkzaamheden aan de andere zijde zijn reeds begonnen. Verwacht wordt, dat het werk in de desbetreffende afdeeling spoedig zal kunnen worden hervat. Het bedrijf zal geen ernstige nadeelen ondervinden. Na melding te hebben gemaakt van de na men der vijf dooden vervolgt het communi qué: 15 man werden gewond, doch in tegen stelling met hetgeen eerst werd ondersteld, werd geen der mannen ernstig gewond. ZWEEDSCHE SCHEPEN IN DEENSCHE HAVENS Het Zweedsche ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede, dat van Duitsche zijde verlof tot vertrekken is gegeven aan Zweedsche schepen die in de Deensche ha vens ten oosten van het mijnenveld in het Skagerrak liggen. Tevens is van Zweedsche zijde verzocht, dat Zweedsche schepen met neutrale bestemming vergunning krijgen te vertrekken uit Noorsche havens. Ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft rijkskanselier Hitier Zaterdag gelukwensch- telegrammen ontvangen van hunne majes teiten den keizer van Mandsjoekwo, den ko ning der Belgen, den koning van Denemar ken, de koningin der Nederlanden, den ko ning van Roemenië, den koning van Thai land (Siam), den prins-regent van Joego slavië, generaal Franco, admiraal Horthy en president Hacha, alsmede van tal van andere vooraanstaande personen in het buitenland. Hitier heeft de gelukwenschen met dank- telegrammen beantwoord. De in Berlijn ge accrediteerde buitenlandsche vertegenwoor digers hebben Hitier gefeliciteerd door hun handteekening in het register aan de kanselarij te zetten. Mussolini en Hitier wisselen tele grammen. Voorts ontving Hitier gelukwenschtegram- men van koning Victor Emanuel en van Mussolini. Dit laatste telegram luidde als volgt: „Nu het Duitsche volk uw verjaardag viert, doe ik u, namens de fascistische regee ring en het Italiaansche volk mijn hartelijke gelukwenschen toekomen en spreek ik het stellige vertrouwen uit, dat het Duitsche volk de groote taak waarvoor het zich ge plaatst ziet met succes zal vervullen." Hierop heeft Hitier als volgt geantwoord: „Ik dank u, Duce, hartelijk, voor de ge lukwenschen die u mij namens de fascisti sche regeering en het Italiaansche volk hebt doen toekomen. Ik beantwoord uw groet in het onwrikbare vertrouwen, dat onze in we reldbeschouwing en doeleinden verbonden volkeren den strijd om hun levensrechten met succes zullen volbrengen." Dit jaar is afgezien van officiëele feeste lijkheden en ontvangsten ter gelegenheid van den verjaardag van Hitier. De Führer heeft den dag doorgebracht met enkele zijner intiemste politieke en militaire me dewerkers in de rijkskanselarij te Berlijn- In den loop van den ochtend had hij de ge lukwenschen in ontvangst te nemen van de opperbevelhebbers van de drie deelen der weermacht en van de ministers, rijksleiders en gouwleiders. Sedert den vroegen morgen stonden voor de rijkskanselarij vele duizenden men- schen, die in spreekkoren en liederen den Führer hun hulde brachten. Steeds opnieuw weerklonken het Deutschland- en het Horst Wessel-lied, alsmede het lied „Wir fahren gegen England". De geestdrift steeg ten top toen Hitier tegen half twaalf, in het veldgrijs gekleed, op het balcon der rijks kanselarij verscheen. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE. Zaterdag hebben verscheiden vreemde vliegtuigen boven Belgisch grondgebied ge vlogen. Eenige daarvan zijn geïdentificeerd als Fransche toestellen, andere als Duitsche vliegtuigen. Het luchtdoelgeschut en jacht vliegtuigen zijn in actie gekomen. Zij heb ben herhaaldelijk vreemde toestellen ge noopt terug te keeren. In de buurt van Visé en Lanaeken werd een Duitsch vliegtuig, onder vuur genomen. Te Flavion heeft een Fransch vliegtuig, dat een Duitsch toestel achtervolgde, een noodlanding moeten maken. De bestuurder werd geïnterneerd. Gister zijn ook Engelsche vliegtuigen bo ven Belgisch gebied waargenomen. De Bel gische regeering heeft te Parijs en te Ber lijn krachtige protesten ingediend tegen de ze schendingen van Belgisch grondgebied en zal ook in Londen protesteeren. ZWITSERLAND IS PARAAT. Een toespraak van generaal Quisan. Generaal Quisan, de opperbevelhebber van het Zwitsersche leger, heeft tijdens een volksfeest ten nutte van het leger en het roode kruis, waaraan door de geheele Bern- sche bevolking werd deelgenomen, gister een toespraak gehouden, waarin hij zeide: „Wij hebben drie gevaren voor de deur staan: het buitenlandsche gevaar laten wij daarover niet spreken! Het binnenlandsche gevaar komt voort uit het feit, dat sommige bij ons wonende vreemdelingen niet begrij pen, dat wij geen enkele daad van sabotage of propaganda met valsche berichten tegen het land zullen dulden. Het derde gevaar is afkomstig van Zwitsers, die niet altijd den ernst van den toestand en de noodzaak van het brengen van offers begrijpen". De gene- legde den nadruk op deze noodzaak en be sloot: „Wij willen, meester zijn in ons huis. Daarvoor zal geen offer ons te groot zijn. Wij zijn vrij en zullen het blijven." DE BRITSCHE LUCHTMACHT IN FRANKRIJK. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld dat van het hoofdkwar tier van de Britsche luchtmacht in Frank rijk het volgende communiqué is ontvan gen: Gisterochtend heeft een patrouille van acht jachtvliegtuigen een vijandelijke for matie van twaalf Messerschmidt 109 ont moet in de omgeving van Saarlautern. De Britsche vliegtuigen vielen den vijand aan en twee vijandelijke vliegtuigen zijn omlaag geschoten en men heeft ze op Duitsch gebied zien neerstorten. Een derde Messerschmidt werd gedwongen te dalen, blijkbaar had de piloot de macht over het stuur verloren. In den middag is een andere patrouille slaags geraakt met een sterke vijandelijke formatie. Een Messerschmidt 110 en een Messerschmidt 109 zijn omlaag geschoten, beide kwamen op Fransch gebied neer. Een Britsch piloot, die licht werd ge wond, is er in geslaagd zijn toestel veilig aan den grond te zetten, de overige Brit sche toestellen keerden veilig naar hun basis terug. De „Giornale d'ltalia" wijdt een nieuw artikel aan het Middeliandsche Zee-vraag stuk en doet uitkomen, dat geen enkele natie zich in deze zee op zooveel vitale be langen kan beroepen als Italië. Bovendien is Libye een Italiaansche provincie gewor den. De Middeliandsche Zee is voor Italië de eenige verbindingsweg met zijn overzeesch rijk. Maar in de Middeliandsche Zee heerscht een militair-politiek stelsel, Engeland en Frankrijk hebben zich in de Middeliandsche Zee genesteld om de grenzen van hun rijksmacht uit te breiden en de Middeliand sche zeelanden te overheerschen. Dit FranschBritsche stelsel is een duurzame rechtsschending. Italië heeft het recht aanspraak te maken op een nieuw stelsel van waarborg voor de binnenkomst en het verlaten van de Middeliandsche Zee en het daar lig gende gebied. Dit recht van Italië vormt een onderdeel van zijn elemen taire eischen voor het nieuwe Europa. Het blad geeft te kennen, dat overigens het stelsel der FranschBritsche militair- maritieme overheersching van de Middel iandsche Zee een groot deel van zijn waarde heeft ingeboet met name wegens de enorme mogelijkheden, welke zijn voorbehouden aan de imposante duikboot- en luchtvloten van Italië in een eventueel conflict. Daar om zouden Engeland en Frankrijk hun rijks belangen in de Middeliandsche Zee beter kunnen behartigen door een stelsel van vrijheid voor iedereen en eerlijke samen werking, welke niet alleen den vrede en beschaving in deze zee zou verzekeren, doch ook in Europa. Arbeiden en wapenen, de les voor het Italiaansche volk. Italië heeft gister 'het jaarlijksche feest gevierd ter herdenking van een stichting van Rome en ter eere van den arbeid. Er werden verschillende betoogingen georga niseerd, waarvan de belangrijkste in het kapitool gehouden werd, waar in aanwezig heid der Italiaansche vorsten prijzen voor letterkunde en onderscheidingen werden uitgereikt aan een aantal intellectueelen en literatoren. In het Palazzo Venezia presi deerde Mussolini een plechtigheid ter uit reiking van diploma's en medailles aan arbeidsinvalieden en arbeiders, die zich hadden onderscheiden. In een toespraak zeide hij o.m.: „Op dit oogenblik heb ik u slechts één woord te zeggen: arbeiden en wapenen voor de grootheid der natie, dat is de leus voor het geheele Italiaansche volk". Von Mackensen te Berlijn? De ambassadeur van Duitschland te Rome, von Mackensen, die gisteren sedert 24 uur te Berlijn vertoefde, was derwaarts met spoed door Hitier ontboden. De ambas sadeur heeft zich met een speciaal vliegtuig naar Berlijn begeven. Radioredevoering van Ansaldo. Ansaldo, de directeur van de Telegrafo, heeft gister opnieuw een radioredevoering tot de troepen gehouden. Hij zeide: De ver liezers van dezen oorlog zullen worden ge lijk slaven, die juist voldoende verdienen voor een dor bestaan, terwijl de overwin naars zich zullen beschouwen als de mees ters van alles en zullen streven naar een overheersching van de wereld". Ansaldo besloot met te zeggen, dat de eenige veilige waarborg van Italië gelegen was in de kracht zijner wapens. BANKBILJETTENVERVALSCHERS GEARRESTEERD. In de buurt van Marburg aan de Drau (Joego-Slavië) werd een uit 29 personen bestaande bende onschadelijk gemaakt, wel ke zich bezig hield met de vervaardiging van biljetten van 500 dinar. DE ZUID-SLAVISCHE MISSIE NAAR DE SOVJET-UNIE. Een der leden van de Zuid-Slavische han delsmissie, welke op weg is naar de Sovjet- Unie heeft verklaard, dat de leider van de delegatie vermoedelijk een onderhoud zal hebben met Molotof. Het doel van de missie is zuiver economisch. Zuid-Slavië zal var kens en tabak leveren in ruil voor brand stol en andere artikelen. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. De toestand aan het W. front. Het D.N.B. meldde gister: In het westen werden ten Z.W. van Saar lautern en ten Z.W. van Bergzabern vijan delijke verkenningsacties zonder eigen ver liezen en met verliezen voor den vijand af geslagen. In het DuitschFransche grens gebied kwam het in den loop van Zaterdag tot verscheidene luchtgevechten. Een eigen vliegtuig stortte tijdens een luchtgevecht neer. Vijf vijandelijke toestellen van ver schillend type werden boven eigen en vijan delijk gebied door Duitsche jachttoestellen en afweergeschut neergehaald. EEN TOESPRAAK VAN DEN PAUS. Paus Pius XII heeft gister een aantal pel grims uit Genua ontvangen. Hij hield tot hen een rede, waarin hij o.a. zeide, dat thans over de wereld onweerswolken drij ven, welke gekenmerkt zijn door toorn en doodskleur. God weegt de machtigen en de landen in de weegschaal Zijner gerechtig heid. De bescherming en de voorspraak van de koningin des vredes evenwel en het medelijden kunnen God bewegen het on heil af te wenden en de wolken te ver strooien, de harten der menschen weeker te maken, haat en nijd weg te nemen en weer het morgenrood van den vrede te doen dagen. De paus vroeg de pelgrims voor den vrede in Italië en in de wereld te bidden. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWEDEN. Uit verscheidene plaatsen in het zuiden van Zweden zijn berichten ontvangen, dat buitenlandsche vliegtuigen boven Zweedsch gebied hebben gevlogen. Op talrijke plaat sen is luchtalarm gemaakt en hebben de Zweedsche luchtdoelbatterijen het vuur geopend. Zondagavond hebben twee buitenlandsche vliegtuigen boven het noordelijk deel van de Gothenburg-eilanden gevlogen. Een van deze toestellen werd door een Zweedsch jachtvliegtuig neergeschoten. Het toestel vloog in brand, doch de vier inzittenden, die van Duitsche nationaliteit waren, kon den gered worden. Zij zijn geïnterneerd. Het andere toestel verdween in noordelijke richting. Op het zuidelijk deel van het eiland Got land moesten twee Duitsche vliegtuigen egn noodlanding maken. De inzittenden sta ken de toestellen in brand. ONGEREGELDHEDEN IN INDIE. Uit Rangoon wordt gemeld: Aan den vooravond van de viering van den verjaardag van den profeet is het plot seling tot botsingen gekomen tusschen Mo hammedanen en Hindoes. Zes personen zijn doodgestoken en twintig gewond. Militairen en politie hebben de orde hersteld. Bij de onlusten, welke Zaterdag zijn uit gebroken, zijn elf personen gedood en 69 gewond. Gister heeft de politie geschoten op een aantal Hindoes en Mohammedanen in een der hoofdstraten van de stad; hierbij werd een persoon door een kogel gedood. In den loop van den dag zijn een aantal overvallen gepleegd. De toestand blijft gespannen. EEN RADIOREDE VAN MINISTER STANLEY. Een felle en verbeten oorlog. De Britsche minister van oorlog,Stanley heeft Zaterdagayond een radiorede gehou den, waarin hij o.a. het volgende zeide: Dit wordt een felle en verbeten oorlog, dien wij niet mogen verliezen. Wij behoeven slechts te zien naar het tragische lot van Polen en andere landen om te weten, wat er van ons zou worden indien wij den oorlog verloren. Nog minder mag deze oorlog on beslist eindigen, zoodat wij over eenige ja ren genoodzaakt zijn opnieuw den strijd aan te binden. De beschaving zou noch een Duitsche overwinning noch een derden we reldoorlog te boven komen. Laat ons dit maal de wereld met stelligheid een defini tieve regeling en een blijvenden vrede te ruggeven, en dat kunnen wij, indien wij al len ons best doen en meed werken. En hoe eerder wij dat doen, hoe korter de oorlog zal zijn en hoe zekerder de overwinning. REYNAUD OVER DE BETREKKINGEN MET ITALIË. De Fransche minister-president Paul,Rey- naud heeft Zaterdag in de senaatscommissie van buitenlandsche zaken een algemeen overzicht gegeven van de buitenlandsche politiek der regeering. Bij deze gelegenheid heeft Reynaud o.m. gesproken over de betrekkingen met Italië. Hij herinnerde er aan dat de Fransche re geering voor en n a September aan de Italiaansche regeering had doen weten, dat zij bereid was met haar in een vriendschap pelijke gedachtenwisseling te treden, geba seerd op datgene, dat beschouwd zou kun nen worden als een geschikte regeling der tusschen beide landen hangende kwesties. Deze ouvertures zijn tot nu toe onbeant woord gebleven, doch de houding, welke de Italiaansche regc. .-ring heeft gemeend te moeten aannemen, brengt geen wijziging in de maatregelen der Fransche regeering. DE CONTROLE OP VREEMDELINGEN. Vernomen wordt, dat krachtens het re cente decreet voor controle op vreemdelin gen, 300 Duitschers reeds door de Roemeen- sche politie zijn uitgekozen om uit het land gezét te worden. TWEE MILLIOEN DOLLAR VOOR TENTOONSTELLING TE ROME. De Amerikaansche ambassadeur heeft in de te Milaan gehouden vergadering van de AmerikaanschItaliaansphe K. v. K. mede gedeeld, dat de Senaat der Vereenigde Sta ten een crediet van twee millioen dollar heeft goedgekeurd voor de deelneming van de Vereenigde Staten aan de wereldtentoon stelling te Rome. Glimlachje. Laat mij liever de lippen kleuren; die kunst versta ik veel beter.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7