DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De geallieerden stuiten den opmarsch der Duitsche troepen. De actie tegen de Duitschers in Noorwegen. De algemeene toestand. Een Duitsche commissaris voor de bezette gebieden in Noorwegen benoemd. Denemarken verwacht moeilijkheden bij den invoer van graan en veevoeder. ïen sneeuwstorm verhinderde de actie bij Narvik. De opmarsch der Duitschers ten noorden van Elverum zou tot staan gebracht zijn. Men verwacht een groote stag om het bezit van het Gudbrandsdal. De Duitschers heheerschen de Drontheim-ijord. Rijkscommissaris benoemd voor de in Noorwegen bezette gebieden. De Scandinavische broeders. a ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.30. Losse nummers 5 cents. Üt PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HLRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ne. 98 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Donderdag 25 April 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Uit diverse berichten uit Noorwegen blijkt, dat de geallieerde troepen den ring om Drontheim steeds kleiner maken en dat de Duitschers, zoowel ten Noorden als ten Zuiden van deze belangrijke havenstad, de oprukkende verbonden troepen tegemoet trekken en hun opmarsch tot staan trachten te brengen, waarbij zij zich voor een groot deel van hun overwicht van bom menwerpers bedienen en alle wegen, spoorwegen en belangrijke knoop punten vernielen om den voortgang der geallieerde troepen te stuiten. Steinkjer, tusschen Namsos en Drontheim, schijnt in handen van de Duit schers te zijn, die het stadje met hun bommen volkomen verwoest hebben. Ten Noorden daarvan schijnen de Engelschen en de Noren sterke stellingen te hebben ingenomen. In het Zuiden van Drontheim rukken de Duitschers langs verschillende we gen naar het Noorden op. Zij zijn het stadje Kopang op 80 K.M. ten Noorden van Elverum genaderd, meer Oostwaarts stuiten zij op Noorsche troepen op 40 K.M. ten N.O. van Elverum. De linkervleugel der Duitschers levert tot dusver onbesliste gevechten in het Gubrandsdal bij Lillehammer. Het spoorwegknooppunt Dombaas schijnt hoewel verwoest nog in handen der geallieerden te zijn, die van daaruit versterkingen naar het Gubrands dal zenden. Britsche troepen zouden reeds tot 60 K.M. ten Zuiden van Drontheim opgerukt zijn. Binnen de fjord van Drontheim hebben de Duit schers versterkingstroepen kunnen landen. Het fort Hegra, dat door een handjevol Noren werd verdedigd, heeft ver sterking gekregen. In Narvik schijnt de toestand onveranderd daar sneeuwstormen de krijgs operaties verhinderen. De geallieerden gaan voort met het bombardeeren van door de Duitschers gebruikte vliegvelden. Zij hebben ook Sylt gebom bardeerd en de Duitschers hebben een nieuwen aanval op Scapa Flow on dernomen. Hitier heeft een Duitschen commissaris in Oslo benoemd, die de in Noorwegen bezette gebieden beheeren zal en rechtstreeks onder den Fiihrer staat. De Deensche landbouwraad heeft meegedeeld, dat de toevoer van graan en veevoer naar Denemarken hoogst onzeker is geworden. Alle voorraden boter, bacon en eieren worden thans naar Duitschland gezon den. Volgens den correspondent te Roe ros van Aftonbladet stroomen voortdurend geallieerde versterkingen de Gudbrandval- lei in naar Lillehammer. De correspondent verklaart dat geen van beide partijen nog een besliste vordering kan opeischen in het strategisch belangrijke gebied van Lillehammer. Roeros ligt op 115 km. ten Z. van Drontheim. De correspondent van Afton bladet voegt hieraan toe, dat het hevige bombardement, dat de Duitschers op de Gudbrandvallei richten, de geallieerden er niet van heeft weerhouden den spoor weg te gebruiken voor het in zuidelijke richting zenden van versterkingen. De Duitschers worden ook krachtig versterkt uit Oslo en oefenen zwaren druk uit in het district Aamot en N. van Rena met behulp van hun vliegtuigen. Noorsche militaire kringen verwachten binnenkort een beslissenden slag om de controle over de Gudbrandvallei. De cor respondent van Aftonbladet in Kiruna meldt, dat de sneeuwstorm, die vijf dagen lang gewoed heeft, de militaire actie in het district van Narvik stopgezet heeft, hetgeen waarschijnlijk verklaart waarom de geallieerde aanval op Narvik, die ver wacht werd, niet is ingezet. Het front in Zuid-Noorwegen. Wat den strijd in Zuid-Noorwegen be treft, staat thans wel vast, dat de opmarsch der Duitschers ten N. van Elverum door de Noren tot staan gebracht is te Osen, ongeveer 40 km. ten N.O. van Elverum. Iedere correspondent geeft weer een ander cijfer voor de sterkte der geallieerde troepen in dit gebied, doch in de berichten van gister wordt het cijfer 170-00 het meest genoemd. Verklaard wordt, dat de troepen bloot staan aan felle luchtaanvallen, doch dat zij blijkbaar gestadig doorgaan met zich te concentreeren. In het Oesterdal hebben de oprukkende Duitschers een punt ten zuiden van Kop- pang, op ongeveer 80.km. ten noorden van Hamar bereikt. Naar men zegt, rukken de Britsche troepen in allerijl op naar een plaats aan den ingang van het Oesterdal, teneinde den Duitschen opmarsch naar het noorden tot staan te brengen. Meer naar het oosten, in het Renadal is de opmarsch der Duitschers gestuit door den weg over een afstand van 30 km. met gevelde boomen te versperren. De correspondent van Dagens Nyheter meldt, dat de geallieerde troepen, die op rukken uit Andalsnes, op 190 km. ten Z.W. van Drontheim, eveneens verder naar het noorden trekken, den Duitschers tegemoet, die naar verluidt uit Drontheim oprukken naar Roeros, dat 110 km. zui delijker ligt. De Duitschers zouden reeds een punt op ongeveer 80 km. ten zuiden van Drontheim hebben bereikt. Duitschers heheerschen Drontheim-fjord. de De Führer heeft opperpresident Ter- boven tot rijkscommissaris voor de in Noorwegen bezette gebieden benoemd. Rijkscommissaris Terboven staat in deze functie direct onder den Führer. HET FRANSCHE VLOOTBOUWPROGRAM. Campinchi, de minister van marine, heeft vandaag in de kamercommissie onthuld, dat het Fransche vlootbouwprogram tot 1944 een bedrag van 13 milliard franken zal vergen. De bladen melden, dat de bij Drontheim opereerende Duitsche troepen door een omtrekkende beweging de bij Steinkjer staande Noorsche-Geallieerde afdeelingen gedwongen hebben terug te trekken. De operaties geschiedden in een zwaren sneeuwstorm. De berichtgever van Stock- holms Tidningen constateert, dat de Duit sche troepen de Drontheim-fjord volkomen beheerschen. Duitsche wapenbuit. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Duitsche troepen hebber bij hun snellen opmarsch ten N. van Lillehammer weer den vijandelijken weerstand gebroken. Onder de talrijke hoeveelheden wapens en materiaal, die daarbij in Duitsche handen vielen, bevonden zich ook twintig machi negeweren, zes stuks antitankgeschut en een millioen infanteriepatronen van En- gelsche makelij HET DUITSCHE EN BRITSCHE OPMARSCHPLAN IN ZUID- NOORWEGEN. Naar tot dusver kon worden nagegaan, bedraagt, volgens het D. N. B., het aantal der in de zóne van Stavanger ontwapende troependeelen eener Noorsche divisie vijftig officieren en 130-0 manschappen. Tegen prijsopdrijving in Noorwegen. De Noorsche bestuursraad voor de be zette gebieden heeft een algemeen verbod tegen prijsverhoogingen uitgevaardigd. Hoe men in Stockholm de situatie beoordeelt. De Duitsche beweringen, volgens welke de eerste Noorsche divisie in het Z.O. van Noorwegen, zonder ernstigen tegenstand te bieden naar Zweden gevlucht zou zijn, wor den volgens het Noorsche telegraaf-agent- schap van gezaghebbende zijde tegenge sproken. Op grond van de laatste berichten uit Zweden geeft Reuter het volgende over zicht van de situatie: In het Noorden zijn de wanhopige pogin gen der Duitschers, den geallieerden op marsch naar Trondhjem te stuiten, mislukt. De Duitschers hebben den geallieerden ring, die steeds nauwer om Drontheim sluit, niet verbroken. Steinkjer is door de Duitsche bommen en granaten volkomen verwoest en zijn 6 "00 inwoners dakloos. In het Zuiden trachten de Duitschers langs drie wegen naar het Noorden door te dringen. De middelste colonne is Koppang, ongeveer 80 K.M. ten Noorden van El verum, genaderd. Meer naar het Oosten houden de Noren de Duitschers tegen te Osen, 40 K.M. ten N.O. van Elverum en te Trysail nabij de grens. De Duitsche linker vleugel, die in het groote Gudbrandsdal opereert, heeft onbesliste gevechten met de geallieerden geleverd in den strategisch be langrijken sector van Lillehammer, waar het dal overgaat in de Zuidelijke vlakte van Oslo. Van Dombaas uit worden voort durend geallieerde versterkingen naar het Gr dbrandsdal gezonden. Het belangrijke spoorwegkruispunt Stoeren, ten Zuiden van Drontheim, is in handen der geallieerden. In het gebied van Narvik woedt sedert vijf dagen een sneeuwstorm, die de mili taire actie belemmert. Zie vervolg pag. 4, 2e blad. Men verbaast er zich wel eens over, dat kinderen uit eenzelfde gezin zoo geheel verschillend van karakter kunnen zijn, dat zij, wanneer de band van het ouderlijke huis hen niet meer bijeenhoudt, ieder een anderen weg uitgaan en daarbij vaak van eikander vervreemden. Het Scandinavische gezin, dat generaties lang in het Noorden van Europa een voor beeld van rust en vertrouwen, van kracht en van groote onderlinge vriendschap is geweest, is plotseling uit elkaar gerukt. De familieband is als het ware doorge sneden, de drie kinderen staan plotseling tegenover de groote gebeurtenissen van het leven en reageeren daarop op geheel ver schillende wijze. De kleinste, Denemarken, stond voor het grootste gevaar. Het deed de voordeur open en zag den leeuw die het wilde verslinden, naar binnen stappen. Of eigenlijk was het nog erger, omdat de leeuw zelf de deur open maakte en de gastheer nog in bed lag en van een onbezorgde toekomst droomde. Natuurlijk heeft men zich er over ver baasd, dat Denemarken zoo spoedig bereid was zich volkomen aan den indringer te onderwerpen, of beter gezegd, is men te leurgesteld geweest, dat de agressor hier zoo vriendelijk is ontvangen, dat zijn aan val op Noorwegen daardoor in alle opzich ten gemakkelijker is geworden. it Anderzijds mag men niet voorbijzien, dat Denemarken de kleinste en zwakste staat is, dat het aan Duitschland grenst, zoodat een oprukken van Duitsche troepen op Deensch gebied geen enkele moeilijkheid oplevert en dat een weigering om aan de Duitsche bevelen te gehoorzamen het groo te gevaar met zich bracht, dat geheel Dene1- marken binnen enkele dagen een ruïne was geworden en het aantal dooden en gewon den ontelbaar zou zijn geweest. Dat hebben de koning en regeering blijk baar willen voorkomen, daarom hebben zij den weg van den minsten weerstand geko zen, den roemloozen weg, die evenwel, naar zij hoopten, tot de beste resultaten voor land en volk zou kunnen leiden. Denemarken zou tijdens den duur van den oorlog bezet worden en daarna weer ongeschonden en volkomen vrij en zelf standig in de rij der Europeesche mogend heden terugkeeren. Het blijkt de laatste dagen steeds meer, dat dit alles waarschijnlijk een utopie is. Het is de groote vraag of Denemarken on geschonden zal blijven want de Duitschers gebruiken het nu reeds als springplank naar Noorwegen en het is van de Deensche vliegvelden, dat de Duitsche bommenwer pers opstijgen om de geallieerden in Noor wegen te bestoken en de Duitsche bezet tingstroepen te versterken. Het onvermijdelijke gevolg daarvan is, dat neutrale staten Denemarken als oor logsgebied beschouwen en dat de geallieer den de Deensche vliegvelden bombardee ren omdat ze in werkelijkheid Duitsche vliegvelden zijn geworden. Nog beperkt zich hier de strijd tot het bombardeeren van hangars en vliegtuigen, maar niemand kan voorspellen hoe de strijd in de Scandinavische landen zich zal ont wikkelen en of Denemarken niet het ge bied zal worden waarop een belangrijk deel van het groote Europeesche conflict zal worden uitgevochten. In dat geval hebben de Denen een ver keerde keuze gedaan, want men kan nog altijd beter met zijn buren eigen huis ver dedigen dan met den indringer samen in dat huis opgesloten zitten en van daaruit schieten op de familieleden die men eigen lijk dolgraag door een achterdeurtje naar binnen zou willen halen. Bovendien wij hebben daar dezer da gen ook al eens op gewezen is het de groote vraag of Denemarken door zijn groote inschikkelijkheid en zijn streven om toch vooral ongeschonden en vrij te blijven, niet druk bezig is om zijn zelfstan digheid voor altijd te verliezen ingeval deze oorlog met een overwinning van Duitsch land zou eindigen. Want de Duitschers, die thans in Noor wegen vertoeven zijn geen gemakkelijke logé's, die zich in alles naar het inzicht van hun gastheeren schikken. Integendeel, zij hebben dion gastheeren dadelijk verteld, dat zij voortaan zelf als heer des huizes zullen optreden en het Zweedsche blad Social Democraten heeft gister eeni- ge mededeelingen gedaan, waaruit maar al te duidelijk blijkt, dat Denemarken reeds op weg is het aanzien van een nieuwe Duit sche provincie te krijgen. De Duitsche gezant in Kopenhagen zou reeds bevoegdheden hebben gekregen, die overeenkomen met die welke Von Neurath in het protectoraat BohemenMoravië be zit en uit alles blijkt wel, dat er van eenige zelfstandigheid van Denemarken nu eigen lijk al geen sprake meer is. Denemarken, de kleinste en zwakste uit het Scandinavische gezin, heeft zich laten overbluffen en zal zijn inschikkelijkheid waarschijnlijk binnenkort van ganscher harte betreuren. De middelste uit het Scandinavische ge zin, het robuste Noorwegen, heeft voor de zelfde moeilijheid als Denemarken gestaan. Het is blijkbaar een oogenblik sprakeloos van verbazing en verontwaardiging geweest niet alleen over het optreden van de Duit schers maar ook over het verraad van zoo vele landgenooten. Maar na den eersten schrik heeft deze Scandinavische broeder zich onmiddellijk hersteld en zijn koppigheid, zijn fiere zelf standigheid en zijn zucht naar vrijheid ge toond door onmiddellijk aan te pakken en met alle energie te trachten den indringer buiten de deur te zetten. De Duitschers hebben verzekerd, dat hun bescherming Noorwegen zou behoeden om oorlogsterrein te worden, maar de Noren hebben beter dan de Denen begrepen, dat een bezetting zonder tegenstand hun land evengoed tot oorlogsterrein zou maken, om dat het vanzelfsprekend is, dat Engeland en Frankrijk zich daadwerkelijk tegen de Duit sche bescherming zullen verzetten. Noor wegen moet in deze omstandigheden zijn gebied wel als strijdtooneel van Europa zien en dan is het nog 't beste niet aan de zijde van den agressor te vechten. De oudste broer van de uit elkaar gesla gen familie is Zweden, dat alweer in een andere positie verkeert. Het is niet bezet en het heeft zich niet behoeven te verzetten, maar het ziet wat er met de Scandinavische broeders gebeurt en het heeft nu reeds besloten welke houding het zal aannemen. Zweden is neutraal omdat zijn belangen en wellicht ook de belangen der andere Noordelijke staten daardoor het beste ge diend worden. Zweden zal eiken indringer buiten de deur zetten, maar men weet in Zweden heel goed wie men er kan verwach ten en wie er uit zich zelf niet zullen ko men. En Zweden getuigt daarnaast van een vol komen vastberaden en bijna tartende houding. Het is niet meer de weifelende staat, die uit vrees voor Duitschland de Fin nen geen officieele hulp durfde verleenen, het is een staat die, door de grootste geva ren omringd en met het vooruitzicht het eerstvolgende slachtoffer te zullen worden, geen vrees toont maar ronduit verklaart wat het op 't hart heeft. De Zweden schieten vrijwel dagelijks op Duitsche vliegtuigen en hebben gisteren eenige Duitsche oorlogsvaartuigen uit him wateren gejaagd. Het congres van de soc.- dem. jeugd in Stockholm heeft openlijk be sloten om elke poging om de democratie of de onafhankelijkheid omver te werpen te bestrijden en de Zweedsche minister van Justitie heeft verklaard, dat Zweden zijn neutraliteit krachtig zal verdedigen. „Onderwerping aan een vrede waardoor wij van onze onafhankelijkheid zouden worden beroofd zou erger zijn dan een strijd op leven en dood", schreef gister een vooraanstaand blad als de Dagens Ny heter en zoo is de toon in de geheele Zweedsche pers. Natuurlijk heeft men in Zweden mede lijden met de Denen en bewondering voor de Noren. De Zweedsche bladen nemen met instemming alle berichten over Noorsche successen op en er worden zelfs berichten over Duitsche aanvallen op onschuldige Noorsche non-combattanten gegeven, welke in Duitschland met groote verontwaardiging worden gelezen. „De Zweedsche bladen", zegt de Berli ner Börsenzeitung, „nemen niet al leen alle verzonnen berichten van Reuter en Havas over, maar beleedigen de Duitsche wapeneer" en de Berliner Lokal An- z e i g e r neemt aan, dat alle berichten af komstig zijn van Hambro, den president van het Noorsche Storting, die zich in Zwe den moet bevinden. Door een dergelijke wijze van berichtge ving, zoo wordt in de Duitsche pers ver klaard, kan niet alleen Duitschlands aan zien, maar ook Zwedens wil tot handhaving der onvoorwaardelijke neutraliteit onder mijnd worden. Het is alles kenmerkend voor de houding van Zweden: neutraal, volkomen beseffend, dat het eiken dag in den strijd kan worden betrokken, maar daarnaast zeker van zijn houding, vastbesloten eigen erf te verdedi gen en in geen enkel opzicht bevreesd om rond voor zijn meening uit te komen. Het zijn niet de slechtste karakter-eigen schappen welke thans door den grootsten broeder uit het Scandinavische gezin aan de toeschouwende wereld getoond v/oasdee

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1