DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsehe troepen trachten zoo snel mogelijk de verbinding Oslo-Drontheim tot stand te brengen. I Hij heeft in zijn tuintje het een en ander DE ACTIE TER ZEE EN IN DE LUCHT. I42e Jaargang Het kabinet-Pierlot in België afgetreden. De Vereenigde Staten verklaren lieh neutraal in den Noorseh-Duitsehen oorlog. Felle branden op hei vliegveld van Siavanger» Narvik door Britsche oorlogsschepen beschoten. Duitschland zou in Noorwegen over 1300 vliegtuigen beschikken. Frcinsche legerberichten. De algemeene toestand. Zweden is niet heelemaal gerust. Belgischs regeering afgetreden. Zijn Britsche oorlogsschepen de Drontheimfjord binnen gedrongen ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. A PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. N©. 99 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 26 April 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. VTTTftrt AM TTTrs I r-| 1 It-1, V, V, nW rt/~\ De Duitschers zijn blijkbaar niet ontevreden over de ontwikkeling van den strijd in Noorwegen en het blijkt inderdaad, dat de troepen, die zich in dit gebied konden nestelen een grooten voorsprong hebben op de troepen der geallieerden, die onder moeilijke omstandigheden moeten landen en bjj hun opmarsch aan hevige luchtbombardementen blootgesteld zijn. In het -Gubrandsdal, ten N. van Oslo, hadden de geallieerden Lillehammer bezet maar het schijnt, dat zij het stadje weer moesten prjis geven en dat de Duitschers zich reeds SO K.M. Noordwaarts bij Ringebu aan den spoorweg van Oslo naar Dombaas bevinden. Vanuit Dombaas rukken de geallieer- deh naar het Zuiden en men kan hier belanrijke gevechten verwachten, Meer Oostwaarts, in het Osterdal, zouden de Duitschers met een pantser- afdeeling reeds Röros bezet hebben, waardoor zij tot op 100 K.M. afstand van Drontheim zijn gekomen. Volgens Zweedsche berichten zou Röros nog niet genomen zijn daar de Noren nog op 5 K.M. Zuidwaarts daarvan stand houden. De geallieerden trekken in allerijl Zuidwaarts om de Noren te ver sterken. Ten N. van Drontheim is Steinkjer, waar de Duitschers zich ingraven, nog altjjd in Duitsehe handen. Tusschen Steinkjer en Nanisos hebben de geal lieerden hun stellingen ingenomen. De stad Narvik in het Noorden is door Britsche oorlogsbodems langen tijd beschoten. Zoo juist wordt uit Stockholm het nog onbevestigde bericht gemeld, dat Britsche 'oorlogsschepen de Drontheim-fjord zijn binnengedrongen, waar Duitsehe oorlogsschepen liggen die de Engelsche en Noorsche troepen bij Steinkjer met granaatvuur hebben bestookt. In België heeft de liberale Kamergroep, in verband met de taalkwestie, tegen de begrooting van Onderwijs gestemd, waarna het kabinet-Pierlot zijn ontslag aan den Koning heeft aangeboden. De Belgische pers is ver ontwaardigd, dat men het in dezen tijd tot een ministercrisis liet komen. Men verwacht dat het oude kabinet, opnieuw onder leiding van Pierlot, grootendeels weer in functie zal treden. Hoewel men m Duitschland nog altijd niet officieel in oorlog met Noorwegen is, heeft president Roosevelt het bestaan van den staat van oor log tusschen Duitschland en Noorwegen geproclameerd en verklaard, dat de Vereenigde Staten in dit conflict neutraal zullen blijven. De Duitsehe vlootverliezen. Een officieele woordvoerder te Londen heeft verklaard, dat 26 transportschepen en voorraadschepen door optreden der ge allieerden in den grond zijn geboord of door de eigen bemanning tot zinken zijn gebracht tusschen 9 April, toen de eerste Duitsehe troepen aan land werden gezet en 22 April. Tien andere transport- en voorraadschepen werden door torpedo's ge troffen en zijn waarschijnlijk gezonken. Een werd tijdens een luchtaanval in brand gebombardeerd en vier Duitsehe schepen werden buit gemaakt. Deze schepen wer den gebruikt om de Duitsehe troepen in Noorwegen te steunen en van voorraden te voorzien, ofschoon niet alle schepen troepen transporteerden. Het aantal doo- den bij de vernietigng dezer vaartuigen moet verscheidene duizenden bedragen. Aan de oostkust van de Oslofjord zijn drie duizend lijken van Duitschers aange spoeld. Groote hoeveelheden wapens, mu nitie en andere voorraden zijin voor de aanvallers verloren gegaan. De strijd bij Narvik. In een zeer uitvoerige officieele be schrijving van den tweeden slag bij Narvik, welke gisteravond is uitgegeven, wordt ge zegd, dat de daarbij betrokken Britsche zeestrijdkrachten hebben bestaan uit het slagschip Warspite en tien torpedojagers. Het optreden der Duitsehe lucht macht in Noorwegen. Gister heeft, naar het D. N. B. meldt, de Duitsehe luchtmacht opnieuw met succes ingegrepen in den strijd in Noorwegen. Twee Britsche transportschepen werden getroffen door bommen van zwaar kaliber. Een Britsche mijnveger, welke zich voor de westkust van Noorwegen ophield, werd tot zinken gebracht, een Britsche torpedo jager door bomtreffers in brand gezet. In midden-Noowegen bij Lesjakop, hebben Duitsehe gevechtsvliegers vijf op den grond staande Noorsche jachtvliegtui gen van het Engelsche type Gloster- gladiator vernietigd. In het gebied bij Dombaas werden troepenconcentraties van hetgeen overgebleven k van de hoofd macht van het Noorsche leger door aan vallen verspreid. De luchtaaanvallen op Stavanger. Reuter verneemt, dat de Britsche bom menwerpers bij den laatsten aanval op het vliegveld bij Stavanger, voor het eerst des nachts een ontmoeting hadden met Mes- serschmitt toestellen. De jongste rapporten over de aangerichte schade toonen aan, dat een aantal op het vliegveld staande vijandelijke vliegtuigen in vlammen is op gegaan en dat, na het vertrek van de aan vallers, felle branden zijn ontstaan. De sterkte der Duitsehe lucht macht in Noorwegen. De bijzondere cci.espondent in Noor- wegén van de „Popoio Di Roma" meldt, dat de luchtmacht, welke ter beschikking staat van het Duitsehe opperbevel in Noorwegen, bestaat uit 1300 vliegtuigen, waarvan 800 zware bommenwerpers, 200 lichte bommenwerpers en 300 jachtvlieg tuigen. Het Fransche avondlegerbericht luidt: In de Vogezen heeft een onzer patrouilles e~'i vijandelijk detachement, dat zich in de buurt van een onzer posten in hinder laag had gelegd, verjaagd. In het Skagerrak heeft een groep Fran sche torpedojagers twee vijandelijke pa trouillevaartuigen aangevallen en tot zin ken gebracht. Zij .zijn ondanks de vlieger aanvallen zonder averij op hun basis teruggekeerd. Het Fransche legerbericht van hedenoch tend luidt: „Activiteit van de artillerie in het Saargebied". NOODLANDING VAN DUITSCH VLIEGTUIG IN BELGIE. Gistermiddag is een Duitsch vliegtuig wegens een defect aan de benzineleiding gedaald in de buurt van Tintign. De be manning, bestaande uit een officier en twee onderofficieren, werd geïnterneerd. Het toestel, dat onbeschadigd was, is in beslag genomen, Het is niet prettig om naast een sterken buurman te wonen en hem niet heelemaal te vertrouwen. De buren aan den anderen kant zijn, toen zij 's morgens opstonden, tot de ontdekking gekomen, dat onbevoegden zich door ge bruik van geweld toegang tot hun woning hadden verschaft zooals dat gewoonlijk in de processen-verbaal wordt omschreven. En zij konden tegelijkertijd constateeren, dat het de handlangers van den sterken man uit het groote huis waren geweest, die dat trouwens allerminst ontkende en verklaard heeft, dat de buurt erg onveilig was en dat hijhij maatregelen genomen had om hen te beschermen. Nu er Duitsehe commissarissen in Oslo en Kopenhagen benoemd zijn, blijkt wel, dat niet alleen militaire bescherming wordt geboden, maar dat men bovendien van plan is zich met de bestuurstaak over het bezette gebied te belasten, zoodat hek de groote vraag zal zijn wanneer en zelfs of men den indringers ooit weer zal zien vertrekken. Dat alles is de oorzaak, dat men' in Zwe den eiken morgen uit het raam kijkt om een blik in den tuin van buurman te kunnen werpen. Zoolang er nog geen ladder tegen de schutting staat en de ketting nog op de voordeur blijkt te zitten, is men weer ge rust. Maar elke nieuwe dag wordt in Zweden met groote ongerustheid afgewacht. Men weet daar maar al te goed, dat buurman niet heelemaal te vertrouwen is en men weet ook, dat de politie-agenten van Europa de eenigen die bescherming kunnen bie den ver weg zijn èn de handen vol heb ben om buurmans handlangers aan den anderen kant met geweld buiten de deur te zetten, wat heel wat gemakkelijker leek dan het in werkelijkheid is gebleken. Inmiddels is de positie van Zweden bui tengewoon moeilijk geworden. Het mag niet laten blijken, dat het argwaan koestert en het moet dus vriendelijk goeden morgen zeggen als buurman toevallig uit het raam kijkt. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, de Zweedsche pers heeft onomwon den te kennen gegeven, wat zij van den in val in Denemarken en Noorwegen denkt, maar buurman heeft al dreigend tegen het raam getikt en Zweden laten weten, dat hij op sympathiebetuigingen voor de slachtof fers allesbehalve gesteld is. Zoolang Duitschland niet blijk geeft het Zweedsche gebied aan te tasten en zoolang zelfs de Duitsehe gewapende koopvaarders zich op het eerste verzoek uit de Zweedsche territoriale wateren terugtrekken, kan men in Zweden niets anders doen dan waak zaam blijven en vreemde vliegmachines neerschieten met de mededeeling, dat men daarbij geen enkele partij kiest, maar een voudig zijn neutraliteit handhaaft. Maar Zweden verkeert in de moeilijke positie, dat het werkloos moet toezien hoe buurman den sabel omgespt, patronen in zijn revolver doet en enkele ladders bij de gemeenschappelijke schutting gereed legt. Die buurman blijft tot dusver op eigen erf, hij mag daar precies doen wat hem goeddunkt, maar als het Zweedschehuis vrijwel het eenige is, dat tot dusver geen bezoek heeft gekregen, is het volkomen te begrijpen, dat men zich daar niet heelemaal gerust voelt en liefst eens even zou over loopen om de noodige opheldering te vra gen. Met de groote kans natuurlijk, dat men weer naar huis gestuurd wordt met de boodschap, dat buurman er geen behoefte aan gevoelt zijn plannen bekend te maken en dat Zweden maar rustig moet afwach ten wat er verder zal gebeuren. Zweden kan inderdaad ondanks alle sombere voorgevoelens en ondanks het con stateeren van allerlei angstwekkende voor bereidingen niet klagen, dat zijn neutra liteit niet ontzien wordt. Buurman komt zelfs vriendelijk glim lachend op bezoek en bespreekt daar de wederzij dsche hulp, die men als goede bu ren elkaar zal kunnen yerleenen, Hij heeft in zijn tuintje het een en ander geplant, dat Zweden wel zal kunnen ge bruiken en de Zweedsche buurman heeft op zijn erf een hoeveelheid erts in den grond ontdekt, dat Duitschland wel zal wil len koopen. Er is een Duitsehe handelscommissie in Stockholm aangekomen en het eenige, dat men in dezen tijd niet weet is of dat nu een teeken voor een blijvend goede verstand houding is, ofwel de camouflage voor aller lei minder prettige dingen die intusschen nauwkeurig bekeken en voorbereid worden. De Duitsehe commissie is in Stockholm aangekomen en zal, naar uit de Zweedsche hoofdstad wordt gemeld, de handelskwes ties bespreken, welke uit de nieuwe situatie in Zweden voortvloeien, waarbij natuurlijk voornamelijk zal gesproken worden over de levering van het Zweedsche ijzererts via Lulea aan de Botnische Golf. Haast is er niet bij, want die golf is nog heelemaal met ijs bedekt en de dooi zal dit jaar wellicht drie weken later dan gewoon lijk intreden. Nu Noorwegen voor de Duitsehe handels schepen onbereikbaar is geworden, nu het Zweedsche erts niet meer via Narvik kan verscheept worden, zal Duitschland er dus nog eenige maanden op moeten wachten, wanneer het althans zelf de schepen moet sturen om het te halen. Maar in Zweden vraagt men zich eiken dag af, of Duitschland inderdaad zoo lang zal en kan wachten en denkt men aan de mogelijkheid, dat binneh dien tijd Duitsehe troepen uit de Zweedsche Oostzeehavens zullen oprukken om zich van de ertsgron- den te verzekeren vóór deze, via Noorwe gen, in de handen der geallieerden zijn ge vallen. Ook de geallieerden zijn ondanks de verklaring van Göring, dat Zweden zijn tweede vaderland is niet gerust over de mogelijke plannen van Duitschland tegenover Zweden, vooral nu de laatste dagen een opmerkelijke actie in de Duit sehe Oostzeehavens b.v. in Memel, gecon- tateerd wordt. Er schijnen daar voorberei dingen te worden getroffen om troepen transportschepen in zee te sturen, maar men weet natuurlijk niet of deze voor een landing in Noorwegen of in Zweden be stemd zijn. Het kan natuurlijk al weer de camouflage van andere plannen zijn en b.v. ten doel hebben een deel van de Britsche en Fran sche vloot naar de Oostzee te lokken, maar juist de onzekerheid van alle gebeurtenis sen is oorzaak, dat men in Zweden eiken morgen weer blij is als men bij het wakker worden nog inwoner van een onafhankelij- ken staat is. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de Duitsehe bedrijvigheid in de Oost zeehavens verband houdt met het voorne men de Alands-eilanden aan den toegang tot de Botnisch Golf te bezetten, eilanden, die men in Zweden met groote ongerustheid heeft bekeken toen Rusland in Finland was binnengvallen en Hangö als vlootbasis eischte, omdat de Alandseilanden, waarover Zweden zeggingschap heeft, de geheele golf beheerschen. Wanneer Dutischland deze eilanden bezet zou het een prachtige vliegtuig- en vloot basis hebben tegen Stockholm en de Zweedsche Oostzeekust en vandaar naar de ertsvelden in het Noorden kunnen opruk ken. Het is de groote vraag of men in Moskou werkeloos zou toezien als Duitschland zich meester maakt van alle Scandinavische sta ten en daardoor in het gebied van de Oost zee en de Noordelijke IJszee een sterkere positie gaat innemen dan Rusland zich in middels heeft verzekerd. Vast staat, dat, terwijl Duitschland Zwe den aan den eenen kant vriendelijk toe knikt en een handelsmissie naar Stockholm stuurt, in de Oostzeehavens voorbereidin gen voor een groot troepentransport met onbekende bestemming worden getroffen. Waar de Duitsehe pers Zweden reeds open lijk van partijkiezen voor Noorwegen en van het aantasten van de Duitsehe wapen eer heeft beschuldigd, is het niet te ver wonderen, dat de burgers uit Malmö, dat vlak tegenover Denemarken is gelegen, reeds over evacuatie beginnen te denken, dat de Zweedsche vloot paraat is om elke vijandelijke actie in het Oostzeegebied te keeren en dat nacht en dag de wachters op Zwedens Oostkust vol spanning over het groote water turen en zich met zuster Anna uit Blauwbaards gruwelijke geschiedenis afvragen of zij nog altijd niets zien komen. Men verwacht een nieuw kabinet Pierlot. De Belgische Kamer heeft girfcer gestemd over de begrooting van open baar onderwijs. Ten aanzien van het ontwerp tot het instellen van een tweevoudige organisatie van het de partement, waarbij rekening gehou den zou worden met de tweetaligheid des lands, deed zich een incident voor. Een groot deel der liberalen stemde n.l. tegen. Het kabinet is daarop afgetreden. -ML Pierlot Met 120 tegen 45 st. en 15 onthou dingen heeft de Kamer gistermiddag de begrooting van het ministerie van open baar onderwijs aangenomen. De liberale fractie, die in de regeering vertegenwoor digd is door drie liberalen, heeft tegen de begrooting gestemd. Onder deze omstan digheden was de eerste minister, Pierlot, de meening toegedaan, dat een dergelijke vérloochening door een der fracties die de regeeringsmeerderheid vormde hem, geen voldoende gezag liet om te regeeren. Pierlot heeft het ontslag van het kabinet aan den koning aangeboden. In politieke kringen legt men er den nadruk op, dat de oppositie der liberalen alleen het ont werp tot splitsing van het departement van onderwijs betrof en niet tegen de regeering was gericht. De liberalen schij nen verrast door dit resultaat. Dezelfde kringen zijn algemeen de meening toege daan, dat de crisis niet ernstig is en dat dezelfde regeering zeer snel terug zal keeren. De Independance Belga is van meening, dat het oogenblik slecht gekozen was „om over te gaan tot een hervorming van het departement van onderwijs en dat de regeering een dringender taak had te vervullen dan naast den secretaris-gene raal en een zeker aantal directeurs-gene raal van openbaar onderwijs adjuncten van de andere taalgroep in te stellen. De Europeesche crisis is te ernstig, het gevaar, dat België bedreigt te dringend, dan dat Belgische politici zich zouden kunnen amuseeren met de kinderachtig heden der binnenlandsche politiek". Volgens te Stockholm ontvangen berichten zijn Britsche oorlogs schepen de Drontheim-fjord bin nengedrongen, na zich een weg te hebben gebaand voorbij de kanon nen van het fort van Agdenes, van waar de Duitschers den toegang tot de fjord beheerschten. Men gelooft, dat in de binnen- fjord een lichte kruiser en ver scheidene torpedojagers van de Duitschers liggen, die de Britsche en Noorsche troepen in den sector van Steinkjer met granaatvuur hebben bestookt. Verklaard wordt, dat reeds Brit sche gevechtsvliegtuigen in actie zijn geweest, en volgens een bericht hebben zij een zwaren Duitschen bommenwerper neergehaald. Nu, zooals gisteren gemeld, nog meer Britsch en Fransch luchtaf weergeschut aangekomen is,- be schikken de geallieerde en Noor sche troepen thans over doeltref fende middelen om aan de bedrei ging van voortdurende bombarde menten het hoofd te bieden. Zie vervolg Buitenland pag. 3, 3e bla.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1