7 Stad en Omgeving Feestavond der Christ. Oranjevereeniging. De verjaardag van Prinses Juliana. Militaire taptoe. Wat de Midza doet voor den Middenstand. GROOTE ARTILLERIE-OEFENINGEN IN INDIË. In het Soekaboemische werden groote artillerie-oefeningen gehouden, zoowel door de houwitsers als door de bergartillerie. Een stuk van de bergartillerie vuurt. DE RIJTOER VAN HET PRINSELIJK PAAR MET DE BEIDE PRINSESJES ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Juliana. Rede van lt.-gen. Röell. De Chr. Oranjevereeniging, die gister juist 20 jaar had bestaan, heeft in een prettig verloopen avond in het Gulden Vlies den verjaardag gevierd van prinses Juliana. De zaal was geheel ge vuld met belangstellenden, waar onder de burgemeester en mevr. van Kinschot, overste Honig, overste Baan, majoor van Baak en majoor Venema (res.-veld- prediker), alsmede bestuursleden van de Algemeene Oranjevereeni ging. De genoemde autoriteiten hebben den avond niet geheel kunnen meemaken, omdat de militaire taptoe hun aanwezig heid op het Waagplein vroeg. Deze taptoe was ook oorzaak, dat de kantonnementscommandant bericht had gestuurd niet op het feest te .unnen komen. De zaal zag er, gesierd met vlaggedoek en tal van palmen, feestelijk uit; op het tooneel prijkte het vaandel der feestvie rende vereeniging. De heer G. C. D u n, de voorzitter, richtte, nadat hij was voorgegaan in gebed en gezamenlijk Ps. 150 1 was gezongen (door mej. M. Siezen op de piano bege leid), een hartelijk woord van welkom tot de autoriteiten. Hi, sprak voorts zijn vreugde erover uit, dat zoovele militairen zich gedrongen hadden gevoeld den avond bij te wonen, al wilde hij niet voorbij zien, dat hun aanwezigheid eigenlijk een gevolg is van den minder opwekkenden mobili satietijd waarin wij leven. Spr. constateerde, dat in de laatste paar jaren ons prinselijk paar steeds meer op den voorgrond trad en dat het soms wel scheen, alsof de koningin op de tweede plaats stond. Dat vond zijn oorzaak in de bijzondere gebeurtenissen van verloving en huwelijk van de prinses en de geboorte van de beide prinsesjes. Zeer schril is wel de tegenstelling tusschen den naam van het jongste van dèzc twee Irene, d. i. Die vrede brengt met den tijd van oor log en onrust van thans. De Chr. Oranje vereeniging had gemeend met het oog op den ernst der tijden geen uitbundig feest betoon op touw te moeten zetten, maar eenheid en trouw aan Oranje te moeten toonen en deze zooveel mogelijk te ver sterken, als het beste bewijs om onze blijd schap te betoonen, dat aan het leven van onze kroonprinses weder een jaar is toe gevoegd. Ook thans is de naam Oranje nog een tooverwoord voor ons volk, even goed als in de dagen van Johan de Witt. Wij bidden daaiom om het blijven voort bestaan van ons vorstenhuis, ook in het belang van ons volk en ons volksbestaan. Hoe meer de tijden dringen, hoe sterker eenheid met Oranje. De heer Dun gaf hierna het woord aan j h r. W. Röell, luitenant-generaal b. d. te Den Haag voor het uitspreken van zijn rede over bovenstaand onderwerp. Spr. begon met te herinneren aan de dreiging van oorlog bij de viering van den 59en verjaardag van de koningin. Thans, nu we weer een verjaardag van een lid van het Vorstenhuis vieren, is het Europeesche deel van Nederland als het ware een eiland geworden temidden van oorlogvoe rende landen. Den nadruk legde spr. op het „Europeesche deel van Nederland", omdat immers dat slechts 'n deel. is van ons koninkrijk, welks gebied in vier wereld- loeien ligt en 80 millioen inwoners telt. Dit moge nimmer worden vergeten, want ook onze overzeesche landgenooten voelen de eenheid onder het verband met Oranje, welke naam sinds eeuwen vast met ons volksbestaan is verbonden. Zonder Oranje ging het ons land in de geschiedenis steeds slecht (stadhoudelooze tijdperken en Fransche tijd.) Vooral bij Napoleons tijd stond spr. stil. Altijd was het een Oranje, die Nederland redde en na eenige jaren van afwezigheid weer werd binnengehaald, zelfs door de vroegere tegenstanders. Spr. vergeleek Nederland van 1672 met ons land van nu; voor wat het lege. be treft eenzelfde ontreddering; de vloot was toen nog wèl op het peil van dien tijd. Het lot van de De Witten moge d-e defaitisten van onzen tijd een waarschuwing zijn! Hun verkeerde handelingen ten opzichte van onze weermacht wegen zwaarder dan die van de vermoorde gebroeders. In het tweede stadhouderlooze tijdperk bleek weder hoe slecht de landsverdedi ging was verzorgd weer moest er een Oranje komen om de zaak behoorlijk te regelen. De leuzen van 1795 hebben in onzen tijd nog tal van aanhangers en daar kan niet genoeg tegen gewaarschuwd worden. Na 1813 heeft ons land weer eens te meer ervaren, dat het ons zonder Oranje nooit goed gmg. Vol trots wees spr. er op, dat het de Nederlandsche jonge militie was, die in Waterloo den zwaren stormloop der Franschen weerstond. Ook de tijdperken van 1918 en 1930 liet spr. de revue passeeren als tijden, waarin een verval in waardeering van onze eenheid en weerkracht duidelijk werd, een verval waartegen door verschillende per sonen met een meer vaderlandsch inzicht krachtig stelling werd genomen en spr. rekende het zich tot een eer tot dezen te behooren. Spr. deelde een en ander mede over wat hem bij zijn navorschingen was ge bleken over de hooge opvattingen van ons vorstenhuis ten aanzien van ons land en zijn yerdediging tegen vijanden in en buiten het land en hij stelde vast, dat uit alles blijkt welk een groote gave Gods ons land bezit in Oranje. Grooten eerbied en veel vertrouwen had spr. ook in prins Bernhard, dien hij in 1936 had mogen in leiden bij de Nederlandsche weermacht in Europa en hij merkte op, dat niet voor niets ook in diens aderen het bloed van prins Willem I vloeit. Ten slotte sprak jhr. Röell nog over een paar punten, op verzoek van het bestuur der Chr. Oranjevereeniging. Allereerst zette hij uiteen wat de staat van beleg eigenlijk beteekent. Voorts waarschuwde hij tegen Neder landsche Quislings en Kuusinnens, waar bij hij erop wees, dat Denemarken en Noorwegen konden worden overrompeld tengevolge van het werk van inwendige verraders. Er moet volgens spr. komen een ver sterkte weerbaarheid van ons land, zoodat hij hoopte, dat er nog twee divisies zullen worden opgericht. Ons land mist de noo- dige geestesgesteldheid voor een tijd als dien van thans, het heeft het gedurende meer dan een eeuw eigenlijk veel te goed gehad en is daardoor verslapt. Jongens met gewatergolfde haren en meisjes met roode verf op hun bakkessen zijn geen jongelieden waarvan men goede soldaten kweekt. En toch met het voor beeld van onze zeevarenden voor oogen wilde spr. hopen,, dat één gedachte alle Nederlanders zonder onderscheid zal stu wen naar wat hij noemde een grimmige eenheid. De heer Dun bracht den spr. dank voor zijn woord, waarin hij het verleden voor den geest had geroepen en had gewezen op den plicht van het heden. Film Nederland, let op uw saeclc. Na een pauze, gedurende welke verschil lende vaderlandsche liederen werden ge zongen begeleid door mej. Siezen werd de Profiltifilm „Nederland, let op uw saeck" vertoond. Zij geeft een inzicht in hetgeen onze gemobiliseerde weermacht sinds Sept. van verleden jaar heeft gedaan ter verhooging van 's lands veiligheid, waarover door de pers ook ons blad in den loop van de laatste maanden reeds veel is medegedeeld in series artikelen van medewerkers, die een tocht langs de gren zen maakten ond^r leiding van officieren. In een zeer groot aantal foto's werd ge toond de verhoogde weerkracht van leger, vloot en luchtmacht hier en in de overzee sche gebiedsdeelen. Aan het inde van de film werd „mobi lisatie-allerlei" gegeven, waarin een inzicht werd verkregen over de wijze waarop ons land het mobilisatiebesluit opnam, als mede over de manier waarop onze „jon gens" hun taak als landsverdedigers aan vingen te land en ter zee. Natuurlijk ont braken hierbij niet de bezoeken, welke de koninklijke familie herhaaldelijk bracht aan verschillende groepen van militairen en aan oorlogsbodems. Hartelijk werd door de aanwezigen ge juicht, toen plaatjes werden getoond, waarop ook prinses Beatrix voorkwam. Het Wilhelmus, waarmee de film ein digde, werd spontaan meegezongen.. Met het bekende „Dankt, dankt nu allen God" werd de avond besloten. De taptoe is' in de wereld der militairen het signaal om zich naar de kwartieren te oegeven. in ae wereld der Alkmaarsche burgers was t juist andersom en wa sae mededeenng, dat er een taptoe zou worden gehouden het sig naal om alle kwartieren te verlaten en zich in dichte drommen rond het afgezette ge deelte Van het Waagplein te verdringen, en niet alleen daar, maar cok aan de overzijde van het water, op de Mientbrug en zoover als men maar eenigs/ms een staanplaats kon vinden vanwaar men nog iets van het militaire schouwspel zou kunnen bekijken. Op het middengedeelte van het plein wa ren stoelen geplaatst voor de genoodigden, burgers en militairen en vele autoriteiten, waaronder ae burgemeester en de garni zoenscommandant, nebben hier van hun be- langstelling blijk gegeven. Voor de lamen van alle huizen rond het Waagplem en op den Voordam en zelfs uit de kantoorramer. van het Waaggebouw, ke ken de toeschouwers op het bonte schouw spel neer en men bedenkt onwillekeurig hoeveel malen het in den loop der eeuwen zal voorgekomen zijn, dat op dit oude, his torische plein een geoeurtenis plaats vond, waarbij het publiek van zoo groote belang stelling heeft blijk gegeven. Militaire schouwspelen zullen het niet veel geweest zijn, want Alkmaar was geen gar nizoensstad en wat er in verloop van eeuwen op het Waagplein geparadeerd heeft zal wel hoofdzakelijk de stedelijke schutterij zijn geweest. Maar ditmaal hadden wij „echte" soldaten, niet alleen van het hier gevestigde regiment luchtdoelartillerie maar ook van het depót, dat onze straten des avonds grijsgroen van het militaire laken maakt en het geheele stadsbeeld heeft vervroolijkt. De Alkmaarsche burgerij en de militairen kunnen het opperbest met elkaar vinden, de burgers hebben veel tot stand gebracht waarvan de militairen profiteeren en de mi litairen bewijzen op hun beurt zoo nu en dan hun waardeering door een défilé of zoo als in dit geval door een militaire taptoe. De onderkapelmeester Lühremans, die bij de stafmuziek van zijn regiment zijn sporen verdiend heeft al dragen de militaire mu zikanten dan ook geen zichtbare sporen heeft zich in Alkmaar zeer verdienstelijk ge maakt door van alle muziekliefhebbers onder de depötsoldaten, alle blazers en tromme laars van diverse particuliere corpsen waar op hij in hun diensttijd beslag weet te leg gen, een kranig militair muziekcorps te ma ken. Hij kan ze helaas niet zoo lang bij el kaar houden als Mengelberg zijn medewer kers aan het concertgebouw, want telkens als hij weer een aardig corps bijeen heeft vallen de diverse instrumenten uit doordat de bespelers daarvan weer naar het veld leger overgaan. Maar ten slotte weet hij altijd weer plaats vervangers te vinden en wat hij met al deze muzikale manschappen weet te bereiken, geeft duidelijk blijk van zijn groote talenten als dirigent van militaire corpsen. Toen de klok van de Waagtoren negen uur had geslagen bliezen de trompetters de tap toe, waarna de tamboers en hoornblazers hetzelfde signaal lieten hooren. Daarna bracht de muziek van 'de Lucht doelartillerie den Lu-A-marsch ten gehoore en speelde vervolgens de infanteriemuziek den Luitenant Kolonel Honig-marsch. Daarna werd door de gezamenlijke corp sen de taptoe gespeeld, gevolgd door den Burgemeester van Kinschot-marsch. Beide marschen zijn door dezen kapelmeester ge componeerd en werden aan de betrokken autoriteiten opgedragen bij de opening van de cantine op de Paardenmarkt. Het geheel werd gisteravond met een zeer fraai ge speeld Wilhelmus besloten. Het was een alleraardigst gezicht de mu ziek verlicht door de groote lantaarn van het Waagplein en door diverse fakkels, in actie te zien. De toeschouwers en toehoorders, zoowel binnen al buiten het plein, hebben herhaal delijk door een dankbaar applaus hun er kentelijkheid voor dit ongewone schouwspel bewezen. De militaire autoriteiten kunnen er zeker van zijn, dat deze attractie door de Alkmaarsche burgerij bij2onder gewaar deerd is en er ongetwijfeld toe zal. bijdragen de verhouding tusschen burgers en mili tairen zoo mogelijk nog beter te ma- ken dan deze tot dusver reeds geweest is. „De Midza-actie beoogt meer te zijn dan een plaatselijk onderonsje en is nu reeds uitgegroeid tot een landelijke organisatie met niet minder dan 31 afdeelingen met ruim drie duizend aangesloten winkelza ken. Dat daardoor tal van mogelijkheden binnen het bereik zijn gekomen van den bona fiden middenstand zal duidelijk zijn. De krachtsontwikkeling dezer actie staat nu nog in het begin, doch zal spoedig zijn uitgegroeid tot een formaat, dat van groote beteekenis zal zijn". Aldus lezen wij o.m. in een uitnoodiging, die dezer dagen tal van middenstanders in Alkmaar bereikt zal hebben. Op een bijeenkomst in de dancing der „Harmonie" heeft de heer C. Fortmann uit Leiden, lid van het hoofdbestuur der Vereeniging de Nederlandsche Midza, na der toegelicht wat de Midza wil en doet en welke beteekenis haar actie voor den mid denstar d heeft. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer J. Endel, kreeg de heer Fortmann het woord. Hij zeide o.m. het volgende: De Midza heeft tot doel het dreigend ge vaar voor den middenstand van de zijde der grootbedrijven, warenhuizen, filiaalbedrij ven, coöperaties, e.d., te bestrijden. Zij heeft haar ontstaan te danken aan het initiatief van enkele Beverwijker middenstanders, die besloten zich gezamenlijk tegen het stichten van een warenhuis aldaar te ver- zetten-. Wanneer alle middenstanders zich aan eensluiten is het mogelijk zich met succes tegenover de grootbedrijven te handhaven de groote bedrijven en concerns, die stelselmatig de positie van de midden standszaken ondermijnen. Met haar groo te reclame-actie en haar bonnensysteem verschaft de Midza den middenstandszaken, de middelen om zich tegenover het groot bedrijf staande te houden. De middenstand wil het liefst zich zelf helpen en werken zonder regeeringshulp. En zij kan zichzelf helpen; door haar Midza-actie. De warenhuizen en groote filiaalbedrij ven zijn mede groot geworden door de mid denstandsvrouwen zelf, die niet bij den middenstand kochten. Het principe moet ook voor haar zijn; nooit één cent naar het grootbedrijf. Ook in Alkmaar zijn nog tal van mid denstandszaken, waarop 't Midza-embleem ontbreekt. Sluiten alle middenstanders zieit aaneen tegen hun gemeenschappelijken vijand: het grootbedrijf, dan zal door hen de strijd worden gewonnen. Aan het eind van de bijeenkomst heeft de heer Endel er nog op gewezen, dat de ach teruitgang van den middenstand tenslotte op eiken middenstander individueel zijn te rugslag zal hebben. Daarom is het noodig gezamenlijk te trachten het welzijn van den middenstand te verdedigen tegen over zijn grooten vijand en daarbij de on derlinge naijver en het onderling egoïsme, dat de positie van den middenstand even zeer ondermijnt, te vergeten. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 16 TOT 30 APRIL 1940. Nieuwe zaken: Alkmaar: Kunstnijverheidshuis „de Zon nebloem", Ridderstraat 20, verkoop van kunstnij verheidsartikelen Hollandsche Spaar Crediet Financiering (H. S. C. F.), Corfstraat 45, verstrekken van credieten. Bergen: J. S. Jansen, Pr. Hendriklaan 13, electro technisch bureau enz. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Spaarvoorschotbank „De Spaar kas", Stationsweg 56. Bond van op coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland, Kerkplein 13. Onderlinge Alkmaarsche glasassaurantie- maatschappij „De Endracht" van 1890, Ko ningsweg 1719. Den Helder: Algemeene coöp. verbruiks- ver. en prod. ver. „Helder" U. A., Koning straat 102. De Rijp: Fabriek van melkproducten „De Nieuwe Beemster", Tuingracht 403. Andere wijzigingen: Alkmaar: Wed. C. C. KamperSiebrands, St. Annastraat 37, broodbakkerij; overge gaan aan B. J. Appel. Assurantiekantoor J. H. Wagenaar, Sta tionsweg 58; overgegaan aan J. J. G. Wage naar. Bergen: N.V. Amsterdamsche triplexim- port, Lijtweg 17, handel in hout enz.; ge komen van Amsterdam. Den Helder: P. Faber Zonen,' Harte- straat 16, brandstoffenhandel: vennoot P. Faber overleden. „N.V. Hemi" in opr., Californiëstraat 50, 52, 54, exploitatie van melkinrichting enz.; omgezt in een Naaml. Venn. Heerhugowaard: D. van Schagen, Rus- tenburgerweg G 278, hoefsmederij; overge gaan aan P. Sneekes. Opheffingen: Alkmaar: B. J. Schuijff, Payglop 9, win kel in lederwaren. Texel: G. M. Bos, Westermient H 98, rij wielhersteller. Heerhugowaard: Alb. Langereis, Midden weg B 68 veehandel. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht April 1949. In den loop der maand April werd op de spaarbankboekjes ingelegd 128.833.20 en terugbetaald f 157.209.02. Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt thans 3.822.801.67. Het aantal in den loop van April nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 109. Ingetrok ken werden 69 boekjes. Het aantal in om loop zijnde boekjes bedraagt thans 13765. Van dit aantal behooren 9101 aan perso nen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 2871 aan personen elders woonachtig en 1793 aan schoolspaarders. Onder de in April uitgereikte nieuws boekjes zijn begrepen 12 boekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging in den loop der maand April van 290 spaarbusjes leverde een bedrag van 4408.95 aan kleine besparingen op. EF.N LOCKHEEI) HUDSON van de Royal Air Force zwaar beschadigd door Duitsch afweergeschut tijdens een vlucht over Noorwegen. De piloot wist de machine toch veilig naar haar basis te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5