NE ZO KEUKENZOUT uitenen SodmfKRISTAL-ZUIVER ff SeuiMetan AATSTE RUS *s. "AKKERTJE Vrijzinnig Godsdienstigen in Noordholland. DE Neem'n Sterf en Omgeving 30ste Openluchtsomertkomst te Alkmaar. Een wijdingsdiensf in de Groote Kerk vooraf. KOEDIJK HEILOO iEERMUGOWAARD CECIL FREEMAN CREGG. 2 25 cent. -R.F.C. 5—1. t 4 invallers, Taverne, n.l. goed uten echter v. d. Vegt ;r door naar van Zuiden ent het leer eeper naast in den stand rimers actie- ntgedrukt in rechtsbuiten wordt nu enige malen hem echter 3. weer naar naar van gelaan kopt d; Vegt nog -Sparta 31. •s zijn van eest, waarin diende 31- l als Pil niet igd had, zou ootere neder- tste ploeg in zonder den ar moest stel- artanen geen rs Meyer en enstelijk ge- :rschil in het ike geweest, beter geheel middenlinie prachtig op t er bijna al- steeds was avallen syste- ;eh was Spar- or geestdrift ;venwicht te eijenoord de ag duurde de de Feijen- 3s 6 minuten l kwam. Uit n schoof den. die zich geen met een zui- moord de lei- ekschop kopte len bal van ormde toe en Ier in de tou- sunt uit een en daarbij van Sparta's -D.H.C. 1—6. eigen veld Delftenaren 61 en met iverschil tus- it uitgedrukt, dstrijd weinig ver te zoeken m zuiver. De daarentegen meesterlijke itheid te zien. bijna even roor de gasten a de voet van ikerbovenhoek gemaakt door uiver geplaat- inkopte. Doel- i blunder van een bal voor inmiddels was ahoudbaar in- 1-doelverdedi- loor den wel bleek geen -.-verdediging, ten den stand irna de eer en nt voor D.H.C. D.F.C. 2—1. waarin wel in 1 animo werd de onvoldoen- levendig te )g het best ge- rrani aan den den anderen laakt voor de leiding, maar chot van Stolk goal. Na de unt. T. Olivier) i sec., km.-tijd nir tijd 2 min. c., 2. Zoon van Anselor (eig. tijd 2 min. 48 averij le klas- it: 1. Abdullah meter) tijd 2 39.1 sec. B. de Vries) sec., km.-tijd 1 eig. J. de Vlie- 43.4 sec., km.- ine tijd 2 min. sec., 2. Deter- :imum 800 m.: n der Veen) ec., 2. Allright ter), 3. Allouez ter), 4. Bella 0 meter). Tennis. DISTRICTS-JEUGD WEDSTRIJDEN. Evenals vorige jaren zullen op Zaterdag 11 Mei a.s. (den Zaterdag vóór Pinksteren) wederom de districts-jeugdwedstrijden wor den gehouden, georganiseerd door het District Noordholland-Noord van den Kon. Ned. Lawri-Tennis Bond, en waarvan de leiding zal berusten in handen van de hee- ren W. E. van Keeken en M. Zweedijk Jr. De wedstrijden zijn open voor jongelui be neden de 18 jaar, ook in 1940 mogen zij dezen leeftijd niet bereiken. Zoowel leden als niet- leden van aangesloten clubs kunnen mee spelen. Schaken. TOURNOOI SOESTER SCHAAKCLUB. In de eeregroep was de uitslag: 1. Landau 2 p., 2. Kmoch 1 y« p., 3. dr. Euwe 1 Vi p., 4. Kramer 1 p. Wandelsport. DE N.J.V.-MARSCHEN ROND DEN HAAG. Koninklijke belangstelling langs de route. De jaarlijksche marschen, georganiseerd door de afdeeling Den Haag van het Na tionaal Jongeren Verbond, die gisteren voor de vierde maal zijn gehouden, zijn dezen keer een bijzonder groot succes geworden. Het vertrek der circa 5000 deelnemers, waarbij ongeveer 2000 militairen, had plaats onder begunstiging van stralend voorjaars weer. Hier bevond zich ook de opperbevel hebber van leger en vloot, generaal H. G. Winkelman. De te volgen weg liep o.m. langs het land goed van H.M. de koningin „De Raaphorst en het zal voor verscheidene militaire deta chementen en groepen een zeer groote vol doening zijn geweest, dat H.M. de koningin gedurende anderhalf uur het voorbijtrekken van talrijke groepen gadesloeg. Athletiek. PRIJS GEWONNEN. Onze stadgenoot Siem Noom behaalde op Julianadag ergens in Nederland bij athletiekwedstrijden, gehouden in verband met den verjaardag van de prinses, een eersten prijs 100 m. hardloopen. Windhondenrennen. WEDSTRIJDEN TE HEILOO. Op de baan te Heiloo werden gisteren belangrijke wedstrijden gehouden door de Alkm. Windhonden-renvereeniging. Er waren ongeveer 800 bezoekers; dat is al 1 weer 100 meer dan het vorig jaar. De be langstelling voor deze sport is steeds groeiende. De uitslagen waren: I. Ren over de vlakke baan 350 m. le serie. 1. Janetta; 2. Berlios v. d. Kaasstad; 3. Lister v. d. Riessenstad 4. Least Dash. 2e serie. 1. Annet; 2. Bompy; 3. Fer- nedna Fair Girl; 4. Beatrice v. d. Kaas stad. Deze laatste won de herkansingsren. Finale. 1. Janetta van K. Timmerman te Rotterdam 24 2/5 sec.; 2. Bompy van C. J. de Kleyn, den Haag; 3. Annet van A. Voskamp te Monster. II. Ren over de vlakke baan 350 m. le serie. 1. Blue Pari Pride of Holland; 2. Bluedon's Golden Gim. 2e serie. 1. Treska; 2. Breau. Herkan singsren. 1. Grens jagers Cato. Finale. 1. Blue Pearl P. of H. van J. v. de Schulp, den Haag 24 4/5 sec.; 2. Treska van T. Knieriem, den Haag. 3. Breau van M. P. Nigter, Rijswijk. III. Hindernisrennen 350 m. le serie. 1. ï^endor; 2. Cerly. 2e serie. 1. Arthur v. d. Kaasstad; 2. Armin v. d. Kaasstad. Herkansingsren Fighting Wind Speed. Finale. 1. Cerly van A. v. Zanten, den Haag 25 2/5 sec.; 2. Armin v. d. Kaasstad van G. Hackman, Alkmaar; 3. Rendor van R. de Waard, Alkmaar. IV. Bluedon-ren om 4 plaquette's, be schikbaar gesteld door prof. dr. W. F. Donath, eigenaar van de kennel Bluedon. Deze ren was voor honden die in de voorafgaande wedstrijden geen prijs had den gewonnen. Winnaars: Berlios v. d. Kaasstad van H. J. Lizé, Heemstede; Grensjagers Cato van T. Kostelijk, Heiloo; Fighting Wind Speed van J. Kroes, den Haag; Arthur v. d. Kaasstad van H. IJspeert, Alkmaar. V. Snelste hond van den dag, wedstrijd tusschen de winnaars van ren 1, 2 en 3. L Blue Pearl; 2. Cerly; 3. Janetta. SCHOOLWEDSTRIJDEN, AFD. ZWEMMEN. Gehouden 2 Mei 1940 (Hemelvaarts dag) in de „Overdekte". De uitslagen van deze succesvolle wed strijden laten wij hieronder volgen. Een be schouwing kan eerst in ons nummer van morgen plaats vinden. Individueel, 25 m. vrije slag jongens, 1. T. Wulp 16.2 sec., Tesselschadeschool; 2. A. v. d. Grient 17.4 sec., Tess. sch„; 3. P. Flens 17.4 sec. Centr. 7e en 8e l.j. na overzwemmen. 25 m. vrije slag meisjes. 1. J. Kokkes 17.8 sec. Nic. Beetsschool; 2. M. Drukker 23 sec. Tesselschadeschool. Estafette 3 x 25 m. vrije slag jongens: 1. Centraal 7e en 8e leerj. 54 sec., 2. Tessel schadeschool 1 min. 8 sec. Afvalrace jongens. LindenschoolCentr. 7e en 8e leerj.: 1. W. Quast, 2. P. Flens. Afvalrace meisjes, Nic. Beetsschool: 1. A. Beets, 2. M. Smit. Buiten mededinging: 3 x 25 m. vrije slag Estafette meisjes: 1. Nic. Beetsschool 1 min. 7 sec., 2. Hofdijkschool 1 min. 27,4 sec. Schoolprijs L.O.: 1. Tesselschadeschool, 2. Nic. Beetsschool. Voortgezet onderwijs. Uitslagen: 25 m. vrije slag meisjes (klasse B.): 1. A. Klooster boer, Meisjessch. ULO Bergen, 20.3 sec.; 2. R. Klopper, ULO school Heiloo, 23.6 sec. 50 m. vrije slag meisjes t/m 16 jaar (klas se A.): 1. A. Wulp, R.H.B.S. (D.A.W.) 34.2 sec.; 2. T. de Rover R.H.B.S. (D.A.W.) 35.3 sec. 50 m. vrije slag dames (klasse A.): 1. M. v. Maarleveld D.A.W. 34 sec.; 2. A. Klunnen, D.A.W. 37.8 sec. 25 m. vrije slag jongens (klasse B.): 1. J. Bos, Handelsschool 14.5 sec.; 2. D. Leek, R. H.B.S. 15.2 sec. 50 m. vrije slag adsp. jongens t/m 16 j. (klasse A.): 1. J. Quast, Handelsschool (D. A.W.) 32.2 sec.; 2. A. Boxem, 7e en 8e leerj. (D.A.W.) 34.2 sec. 50 m. vrije slag heeren (klasse A.): 1. F. Mays, D.A.W. 29 sec.; 2. G. Wulp, R.H.B.S. (D.A.W.) 30 sec. 50. m. schoolslag jongens t.m. 16 j. (klas se B): 1. J. Zon Ulo Heiloo, 47 sec.; 2. J. Na- rold, Handelschool, 47 sec. na overzwem men. 50 m. rugslag adsp. meisjes t.m. 16 j. (klasse A): 1. T. de Rover, R.H.B.S., D.A.W, 43.3 sec.; 2. A. Wulp, R.H.B.S., D.A.W., 47 s. 50 m. rugslag adsp. jongens t.m. 16 j. (klasse A): 1. J. Quast, Handelsschool D.A.W., 44 sec.; 2. A. Boxem, 7e en 8e leerj., D.A.W., 44.2 sec. 50 m. rugslag dames, (klasse A): 1. M. v. Maarleveld, D.A.W., 41.2 sec.; 2. A. Klunnen D.A.W., 53.8 sec. 50 m. rugslag heeren (klasse A): 1. F. Mays, D.A.W., 38.8 sec.; 2. D. Imhulsen, D.A.W., 40.2 sec. Polo: D.A.W.Militair zevental 62. 50 m. schoolslag meisjes adsp. t.m. 16 j. (klasse A): 1. T. de Rover, RH.B.S., D.A.W. 52.8 sec.; 2. E. Klunnen, D.A.W., 54 sec.; le schoolprijs: M. Kreb, Handelsschool 51.9 s. 50 m. schoolslag jongens adsp. t.m. 16 j. (klasse A): 1. J, de Ruiter, Handelsavond school, D.A.W., 43.3 sec.; 2. J. Quast,- Han delsschool, D.A.W., 44.9 sec. 50 m. schoolslag dames (klasse A): 1. A. Klunnen, D.A.W., 48.2 sec.; 2. E. Sissingh, meisjes Ulo Bergen, 48.9 sec. 50 m. -schoolslag heeren (klasse A): 1. F. Mays, D.A.W., 37.8 sec.; 2. G. Wulp, R.H.B. S„ D.A.W., 38 sec. Estafette 3 x 25 m. vrije slag meisjes: 1. R.H.B.S., 1 min. 0.6 sec.; 2. meisje Ulo Ber gen, 1 min. 23.8 sec. Daar het nu reeds voor de der tigste maal was, dat de organisatie van vrijz. godsdienstigen in Noord holland een openluchtsamenkomst te Alkmaar organiseerde, werd gis termorgen in de Groote Kerk een wijdingsdienst gehouden, waarin een der plaatselijke vrijzinnige predi kanten, ds. J. H. Klein Wassink, voorging. Het optreden van het vrijz. hervormd zangkoor (dir. Corn. Jonker) verleende aan dezen kerkdienst een speciale wijding. In den Muziektuin. Gistermiddag kwamen in den jammer ge noeg bij vele Alkmaarders nog onbekenden Muziektuin, waar het tusschen het frissche voorjaarsgroen en in het warme lentezon netje heerlijk zitten was, een 800-tal belang stellenden bijeen voor de openluchtsamen komst onder leiding van den voorzitter van het comité, ds. C. Met uit Zaandam. Deze menschen kwamen voor het grootste deel van buiten de stad. We zagen onder hen verschillende predikanten. De opening. Ds. Met sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, getuigende van de vreug de van het comité, dat de 30e samenkomst van vrijz. godsdienstigen ook op dezen vroegen Hemelvaartsdag kon plaats vinden in den Muziektuin. Spr. herinnerde zich nog heel duidelijk de eerste samenkomst bij den Kattenberg in het Heilooërbosch, nu dertig jaar geleden. Hij memoreerde, hoe plechtig en ontroerend het was geweest om daar te kunnen getuigen van het vrijz. protestantsch geloof en hij was verheugd en dankbaar, dat ook thans weer zoovelen waren gekomen, om te getuigen. Een woord van medegevoel sprak ds. Met aan het adres van den collega, die dezer dagen op zoo tragische wijze zijn dochter verloor. Met de bede, dat ook deze samenkomst zou mogen worden een gezegende middag, verklaarde spr, haar voor geopend, waarop door leden van den V.C.J.B. een paar op wekkende liederen werden gezongen. „Frisch als de morgen". Ds. K. T e r p s t r a uit Utrecht kreeg vervolgens het woord over bovenstaand on derwerp. Vol waardeering sprak hij over het heerlijke van den vroegen morgen, dien hij als zijnde thans grootestadsmensch den laat- sten tijd niet zoo heel vaak meer ervoer. Op zoo'n morgen krijgt men weer nieuwen moed, men weet dan het leven weer aan te durven, het leven met zijn vele geheimenis sen. Lyrisch ging spr. hier nader op in, op merkende dat het leven te allen tijde een waagstuk is, waar wij thans middenin staan. Een paar duizend jaren geleden werd dit reeds beseft, er werd toen al gesproken van ijdelheid der ijdelheden, maar ook van de kracht van het geloof om het leven aan te durven. Hoe wü het waagstuk van het leven opvat ten, staat in onverbreekbaar verband met leeftijd en godsdienst. Er zijn er, die moei lijkheden en niets anders zien; anderen zoe ken de gevaren jongens beginnen er al mee met op onbetrouwbaar ijs te loopen en men beschouwt het als het leven bij uit nemendheid. Kan men zich met het een of het ander vereenigingen? Neen toch. Het is niet een „Frisch als de morgen", een bereidheid om met blijmoedigheid voort te gaan. En dit toch is de levenshouding die den christen past, al wilde spr. zich niet ontveinzen, dat het moeilijk kan zijn telkens weer met blij moedigheid te beginnen en voort te gaan, als het dagelijksehe leven zijn slagen toebrengt. Vooral in dezen tijd met zijn duister perspectief is het vaak moeilijk om vol te houden, maar dit mag geen aanleiding wor den om de blijmoedigheid en het geloof aan waarheid en gerechtigheid op te geven. Hoe sterk ook de uiterlijke machten zijn, zij kunnen ons toch nooit dwingen tot haat en tot ontrouw aan eigen diepste geloofsover tuiging, tot verzaken van het „Frisch als de morgen" ook tegenover de kerk. Ook aan haar kunnen wij geven onze blijmoedige kracht, hopende op den zegen Gods. Dit kunnen wij slechts als ons leven ge grond is op standvastig geloof, waardoor wij staande kunnen blijven en niet telkens heen Serenade voor gouden echtpaar. De harmonie Aurora 'bracht Woens dagavond het gouden echtpaar M. Koorn en A. KoornVries een serenade, waarbij de voorzitter, de heer A. Jongsma, enkele woorden ter felicitatie sprak. Door het mooie voorjaarsweer was tijdens deze serenade veel volk op de been. 1 Mei-dag. Hoewel er plaatselijk door de S.D.A.P. geen 1 Mei-viering plaats had, daar het avondfeest te Bergen werd gehouden, brachten 's morgen toch enkele personen een bezoek aan de begraafplaats en 'werden bloemen op verschillende graven geplaatst. Meifeest. Der traditie getrouw hebben de s.d.a.p. en N.V.V. het 1-Meifeest gevierd, dezen keer op Hemelvaartsdag, 's Morgens half 11 kwam men op de begraafplaats bijeen, waar Estafette 3 x 25 m. vrije slag jongens, 1 R.H.B.S. I, 46. 1 sec.; 2. Handelsschool I, 46. 2 sec. Schoolprijs jongens: 1. Handelsschool; 2. R.H.B.S. Schoolprijs meisjes: 1. R.H.B.S.; 2. Meis jesschool Ulo Bergen. op de graven van de overleden partij genoo- ten bloemen werden gelegd. 's Avonds kwam men in de Rustende Jager bijeen. De groote tooneelzaal was ge heel gevuld toen de heer H. Keesman opende. Medewerking verleenden André Carell, groep Offenberg en G. van Twuiver, terwijl de heeer W. van Dok, lid van de Prov. Staten en wethouder van Beverwijk, de feestrede uitsprak waarin de tijden van thans besprak en opwekte moed en vertrou wen te bewaren op de komst van betere omstandigheden en daarbij de regeering steunen in haar houding tot het bewaren van onze neutraliteit. Benoemd. De heer H. J. Garritsen, wnd. ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen te Heiloo, is be noemd tot ploegbaas te Bovenkarspel (bij Enkhuizen). Provinciale wegenaanleg. Naar we vernemen is ook tusschen de fprovincie Noordholland en de laatste der landeigenaren aan den Boterweg, de heer C. Wagenaar met wien tot nu toe nog geen overeenkomst was getroffen omtrent de overname van eigendommen, een accoord bereikt. De metamorphose van „Butterweg" tot provinciale weg, aangenomen door de firma de Moei en Hermes te Alkmaar, kan dus thans ongestoord voortgang vinden. Door 22) Inspecteur Higgins keek hem even zwij gend aan, waarna hij ernstig opmerkte: „Je kunt mij beter alles vertellen. Ik ben detective. Het is mijn vak om moordenaars en zoo op te sporen. Ik wordt er voor be taald en heb de wet achter me. Menschen, die zelf hun vendetta's voeren doet er niet toe om welke reden krijgen gewoon lijk den strop om hun nek. Wijpolitiemen- schen kiezen geen partij, weet je." De jongen beefde. ;Jk ik kan het u niet vertellen, mijn heer. Mijn vader sloeg de hand aan zichzelf, maar die andere kerel heeft hem ertoe ge dreven, daar ben ik zeker van. Ik weet, wie het is en den een of anderen dag zal ik hem krijgen." „H'm. En den dag, nadat je hem gekregen hebt, krijg ik jou. Het is het niet waard, neem dat van mij aan". Inspecteur Higgins herinnerde zich plotseling weer de zwijgen de toehoorster, het meisje en wendde zich tot haar. wen, mijn kind?" Het meisje gaf geen antwoord en daarop keerde Higgins zich weer tot den jongen. „Nu wat zeg je ervan?" „Ik daar had ik nooit aan gedacht mijn heer." H'm. Nu, dan wordt hét hoog tijd, dat je dat een doet. Nu, meisje, nu ga ik je een blijk van vertrouwen geven. Hier is een biljet van een pond. Beneden staat een taxi. Rij er mee naar huis, maar kom me morgen op de Yard het wisselgeld terugbrengen. Vraag maar naar Higgins ze kennen me allemaal. Vooruit. Ik zal wel op dezen jongeling pas sen." Het meisje aarzelde een oogenblik, niet zeker wat te doen, maar, den inspecteur in de oogen blikkend en blijkbaar gerustgesteld door hetgeen ze daarin zag, klopte ze den jongen beschermend op zijn verwarde haar, waarna zij met een glimlach verdween. Inspecteur Higgins wandelde naar het ge broken raam en keek neer op de straat. Hij zag, hoe het meisje in de taxi stapte en on danks zijn verklaring, dat hij het meisje vertrouwde, noteerde hij het nummer van de taxi. Goldfinch trad bijna terstond daarop het huis weer binnen en rapporteerde Higgins: „Wij boffen, mijnheer. Dokter Rape was juist bij een patiënt hier vlak in de buurt geroepen. Ik belde hem daar op en hij kan nu ieder oogenblik hier zijn." Als om die woorden te bevestigen, hield op datzelfde oogenblik een luxe wagen voor het huis stil, na eerst een perfecte bocht in de straat gemaakt te hebben. Dokter Pape, de politiedokter, steeg uit en staarde met gefronste wenkbrauwen naar het schijnbaar weer in te stappen, toen hij Smart in het oog kreeg, en op de gang ontmoetten zij el kaar. Wel, Higgins, hier ben ik weer", merkte dokter Pape vroolijk op, terwijl hij de laat ste treden beklom. „De Sioux-Indianen noemden mij Wamba-Wamba, hetgeen in fatsoenlijke taal beteekent: het oog, dat zich nooit sluit. Enhij brak zijn betoog plot seling af, toen hij den jongen, die achter den inspecteur stond, in het vizier kreeg. „Hallo- allo-allo! Ik geloof, dat wij elkaar al meer ontmoet hebben." „Dokter Pape", mompelde de jongeman. „Den eersten keer al goed." De politie dokter wendde zich tot den verbaasden in specteur. „Wel, Higgins, wie is er dood?" „Nog niemand, maar dezen jongen wilde amok maken met een bijl. Hij'heeft zijn arm geblesseerd.'1" „H'm. En jij blijkbaar je hoofd", ant woordde de dokter, wiens beroepsinstinct ge wekt was. „Dat is niets. Kijk eerst meer eens naar zijn arm." Eenigen tijd later werd Tommy met een verbonden arm naar huis gezonden, onder geleide van twee agenten, die strenge in structies hadden, een oogje op hem te hou den en hem te „schaduwen", wanneer hij dokter Pape's bevel om een paar dagen in bed te blijven, niet mocht opvolgen. „Nu, dokter. Ik heb dien jongen niet verder ondervraagd, omdat ik meende te begrijpen, dat je me heel wat over hem kunt vertellen, terwijl ik met mijn verhoor mogelijk de zaak zou bederven". „Ik ben zeer gevoelig voor je vriendelijke woorden", antwoordde de dokter'met ko- Hamper en wij hebben elkaar bij de schou wing van het lijk van zijn vader ontmoet". „Ah". Inspecteur Higgins zweeg enkele oogenblikken. Dan vroeg hij: „Zelfmoord?" „Ja „H'm. Arme jongen. Hij zegt dat hij den man kent, die zijn vader er toe dreef. Wat kwam er aan het licht?" „Dat moet je toch weten, Higgins. Je hebt het door een nieuweling van je laten behandelen". „O! Nu herinner ik het me. Hij stak zijn hoofd in een gasoven of zoo iets, niet waar?" „Min of meer. Hij stierf aan gasvergifti ging. Verstandsverbijstering". „Ik ben er achter. Zoodra ik op de Yard terug ben, zal ik Summers' rapport nog eens nalezen. A propos, dokter. De jongen zegt, dat hij sedert eergisternacht hier op gesloten gezeten heeft. Kun je me zeggen, of hij sedert een zes en dertig uur zonder eten of drinken geweest is?"- „Kan ik je niet zeggen, hoor. Het is best mogelijk. Hij zag er gezond genoeg uit. Denk niet, dat dertig of zelfs zestig uur bij een jongen met zijn gestel veel zal uitma ken. Vroeg hij om drinken of zoo iets, toen je hem vond?" „Neen, maar ik liet wat water halen en toen dronk hij bijna een heele kan leeg". „H'm. Moeilijk te zeggen. Als je me ge waarschuwd had, zou ik naar kenteekenen gezocht hebben, maar... dertig uur!... bij na onmogelijk om het te zeggen. Waar was hij opgesloten?" „Op den zolder". „Waren er ook sporen?" en weer geslingerd worden tusschen hoop en verwarring en onrust. Dit geldt niet al leen voor de jongeren, maar ook voor de ouderen. Maar toch wilde spr. speciaal de jongeren, voor wie het leven nog moet be ginnen, opwekken om te blijven hechten aan het frissche van den morgen en om den inzet van het leven te doen zijn: kameraad schap en verbondenheid- in den strijd voor God en kerk; zuiver, eerlijk en trouw het waagstuk van het leven aan te gaan en elke taak, waarvoor God ons stelt, met blijdschap te volbrengen. De vrijzinnige jongeren zongen in aan sluiting op deze rede het bekende lied „Frisch als de morgen" en nog een paar andere nummers. Vóór de pauze zong nog het vrijz.-her- vormde kerkkoor uit Edam (dir. H, van Essen) „Rust mijn ziel" en „De eere Gods" van Beethoven, in de vertaling van J. Dijk stra. Rede ds. A. C. de Regt. Na de pauze zong allereerst het hervormd kerkkoor van Koog aan de Zaan (dir. C. Beekman) een drietal liederen, waaronder het Ave Verum van Mozart, en daarna was het woord aan ds. A. C. d e Reg t, em.- predikant, wonende te Bergen, over het on derwerp „Luchtvaart en Hemelvaart", waar aan spr. toevoegde „openluchtsamenkomst" welke drie punten hij samenvatte onder het devies „Uit de engte naar de ruimte". Dit is het devies van het comité voor openlucht samenkomsten van vrijz. godsdienstigen, dat immers, omdat de menschen, ofschoon vaak wel kerkelijk, niet ter kerk gingen, tot deze menschen ging vanuit de engte der kerk muren naar de ruimte der natuur. Deze openluchtsamenkomsten zijn niet nieuw: reeds Willibrord, de verkondiger van het christendom onder onze Germaan- sche voorouders, predikte in de open lucht, getuige de plek in het Heilooër bosch, die nu nog de Preekstoel heet. Hij bracht daar de idee van ruimte onder Gods leiding, hij voerde de Germanen naar betere levens houding en zoo willen wij het ook, zei spr, Ook wij willen als vrijz. protestanten toonen samen te kunnen komen om te spreken over de zegeningen van ons geloof. Willibrordus is 700 jaren geleden gestor ven en wij moeten toegeven, dat er sinds dien niet veel schijnt veranderd: de woeste krachten zijn nog evenzeer in de wereld als toen. Maar toch zei spr. we zouden niet gaarne de samenleving van dien tijd thans nog willen doormaken, toen men slechts leefde onder banden van geweld. Zeker, 't wordt ons wel eens bang om het hart, maar daarbij moeten we erkennen, dat het ook onze schuld méé is. „Leef gewoon en doe gewoon" heet het, maar dan moet het leven toch een sterken steun hebben, anders wordt het een plantenleven. Dien steun vin den we in het evangelie, dat sterkte geeft aan het leven in den strijd van dezen tijd en ruimte van bezinning. God staat voor ons als een goede vader, die klaar staat om ons den weg te wijzen naar Zijn gemeenschap en Zijn dienst. Spr. herinnerde dan aan de eerste viieg- demonstraties van Leon Verstraete, te Heiloo gegeven en welke zich uitstrekten tot boven Alkmaar. Zij gaven aanleiding tot allerlei beschouwingen: de luchtvaart zou de echte hemelvaart zijn. Men heeft nu wel het luchtruim veroverd, zei spr., maar de levens opvattingen zijn nog niet ruimer gewor den, in tegenstelling met wat de vliegenier Viruly zich daarvan voorstelde. Men heeft de schoone vinding van het vernuft, dal; in staat stelde het luchtruim te veroveren, verlaagd tot het ergste wat men kon doem zij is geworden tot een instrument van bar- baarsche oorlogsvoering. Spr. wees echter ook op goed gebruik: het brengen van voedsel aan op een eiland ge- isoleerde menschen (in den afgeloopen win ter nog). Vastgesteld kan worden, dat uiterlijke dingen niet den heilstaat kunnen brengen, zooals zoo vaak is verwacht. Zij worden, meest slechts dienstbaar gemaakt aan mate- rieele begeerten en zij zullen slechts ge zegend kunnen worden, als zij worden ge adeld door de zuiverste levensopvatting, door godsdienst en evangelie. Arme menschen zijn zij, die slechts van de uitvindingen der menschen alle heil ver wachten, arm, omdat die gedachte leidt tot het verheerlijken van de kracht en het ge weld, tot dictatoriaat van één mensch. Hiertegenover stelde spr., dat de macht in de wereld alleen mag en moet worden uitgeoefend door God; Jezus dien het graf niet kon houden, maar die in den geest nog altijd bij ons is, zal onze leermeester moeten te gaan kijken". „Goed. Ik ga mee en zal je met mijn deskundig advies terzijde staan". „Dat zal zeker helpen", antwoordde Hig gins droogjes, maar met een vroolijke schittering in zijn oogen. Zij beklommen tezamen de laatste trap en toen de dokter de versplinterde deur zag, merkte hij op: „Aha! Weer een demonstratie van brute kracht gegeven, zie ik". Hij keek de kamer rond. „Ik vraag me af waarom de jongen niet probeerde de deur in te trappen?" „Omdat die naar binnen open gaat. Het is gemakkelijk een deur van buiten naar binnen in te trappen...." „Voor jou misschien, maar voor mij..." „Maar om die van binnen open te loo pen Veelbeteekend haalde Higgins zijfl massieve_ schouders op. „Hoe zit het met het zolderraam? Te hoog zeker?" „Ja. Als ik je optil, zul je zien... Wel, wat zie je?" Inspecteur Higgins tilde dokter Pape op, die zich aan den rand van het kozijn vast greep. Het was niet noodig, het raam te openen, want er zat toch geen stukje glas meer in. „Niet veel, Higgins. Ik kan net de huizen aan den overkant van de straat zien". „Het kijkt dus uit op de straat?" was de overbodige vraag. A ..Ja"- J „Goed zoo". Higgins liet den dokter weer zakken en na nog eens rondgekeken te hebben daal den zij de "trappen weer af. 9

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 11