Wie gaat mee? prolongeerert Pinkster-Zaterdag Wegens enorm succes wij bovenstaande reclame tot en met MET DE POSTFANFARE OP 13 MEI, NAAR DEN HAAG. Jiecfitszoken Boeken DE RIJWIELHAL VOOR HEER EN- EN KINDERKLEEDING S.D.A.P. en A.B.B. vierden den eersten Mei bijeen- eenkomst in 't Gulden Vlies. Openbare Leeszaal UW VOORDEEL Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Jaar, c°stuui /U8«.£üMj "i instei zijn en ons brengen tot God. Dan beleven we de ware hemelvaart. De hemel is niet hier op aarde door uitvindingen enz., maar is er slechts door het geloof, dat eens de groote dag der bevrijding komt, de dag van de hemelvaart. Daarom moge men vertrouwen hebben in de gemeenschap met Christus, die ons wijst op de ontzaggelijke ruimte van Gods geest. Dat brengt troost ook in de meest benarde tijden. Slotwoord. Na samenzang van Gezang 149 sprak ds. vanMullem van Akersloot het slot woord, hetwelk hij wijdde aan de toekomst. Dankbaar was hij, dat we -in dezen tijd nog kunnen en mogen zeggen, dat oorlog zonde is. Spr. wilde bidden, dat er nooit een tijd mag komèn, waarin we niet meer mogen spreken over het Evangelie van Jezus Christus. Onze vijanden zitten echter niet alleen aan de grenzen, ook Rome is het niet, maar er werken in ons vrijzinnig protes tantisme krachten, die onze samenkomsten in den weg staan: het zijn de slapheid en het individualisme onder ons, die groot bezoek aan samenkomsten als deze tegenhouden. Veel wilde spr. daar niet over zeggen, maar hij wekte zijn collega's predikanten in Noordholland op om er toe mede te wer ken, dat heel vrijz. protestantsch Noord holland op Hemelvaartsdag naar Alk maar trekt, zooals de Friezen in drommen him openluchtsamenkomst in Leeuwarden bezoeken. Het werk, dat 30 jaren lang is voortgezet, mag niet te gronde gaan aan het verlangen om hier en daar streeksamen- komsten te houden op Hemelvaarstdag. Krachtig wekte spr. vooral de jongeren op om mee te werken. De toekomst ligt in Godes hand, God al leen weet wat er komt. Hij alleen kan ons leiden door Zijn macht en daarom bad spr. Hem om nog 30 jaar van heerlijk samenzijn te geven op den Hemelvaartsdag. Spr. sloot hierop de bijeenkomst met woorden van dank aan allen, die mede werkten aan deze samenkomst en haar mee hebben voorbereid. De soc-dem. arbeidersbeweging in Alkmaar vierde Woensdag, trouw aan de sedert tal van jaren be staande traditie, het feest van den eersten Mei. Op den Mei-avond in 't Gulden Vlies sprak de heer Th. Schouten namens het 1 Mei-comité een kort openingswoord. Hij wees er op, dat het noodzakelijk is, ook in dezen tijd, die op tal van gebieden ver vlakking en moedeloosheid te zien geeft, staande te blijven in het besef, dat éénmaal een betere toekomst zal moeten aanbreken, ondanks alles. Hierna werd door de Roode Valken een bont programma uitgevoerd, dat een uitste kenden indruk gaf van de wijze, waarop deze 12 tot 16-jarige A.J.C.-leden door zang, volksdans, declamatie en leekenspel hun idealen van kameraadschap, levensverdie ping en levensvreugde willen dienen. De Stem des Volks en een muziekgroep, samengesteld uit A.J.C.- en Vakbondsjeugd leden, zorgden voor het muzikale deel van het programma en het applaus legde er getuigenis van af, dat zoowel de liederen van de Stem als het mandoline- en fluitspel van de muziekgroep werden gewaardeerd. De Meirede. De spreker op dezen Mei-avond was de heer G. Klein, de voorzitter van den Al- gemeenen Nederlandschen Bouwarbeiders Bond. Nog nooit, aldus zeide hij ongeveer, ook niet in den vorigen wereldoorlog, vier de de socialistische arbeidersbeweging het feest der internationale verbroedering' on der zoo moeilijke omstandigheden. De idea len van menschelijkheid en gerechtigheid worden in de dictatuurlanden, die de botte willekeur en de lichamelijke en geestelijke slavernij in hun plaats stelden, gehoond en bespot. Vrije en vredelievende volken wor den onder het cynische voorwendsel van „bescherming" overweldigd en geknecht. De wereld is door de dictaturen in den oorlog gestort. En tóch is moedeloosheid niet op haar plaats, omdat in alle geledingen van de moderne arbeidersbeweging het besef heerscht, dat het socialisme de e e n i g e weg uit de chaos is. Daarom is het goed ook nü het Meifeest te vieren, de socialistische idealen nog dieper te doorleven, het wezen van het Meifeest beter te verstaan; het Meifeest, waarin de begrippen vreugde en strijd beide vereenigd zijn. Strijd tegen knechtschap en onderdrukking, machtswaan en geweldheerschappij strijd tegen de machten van het behoud, die den vooruit gang in den weg staan, tegen het kapitalis me, vóór sociale rechtvaardigheid. Vreugde, omdat wij elk jaar opnieuw op den eer sten Mei bijeen komen om te getuigen van ons onverwoestbaar geloof, dat het socialis me ééns de menschheid vrede en gerechtig heid zal brengen en haar bevrijden zal van de kapitalistische heerschappij. Het zaad is gezaaid, en het zal eens tot vollen wasdom komen. De strijd zal lang en zwaar zijn, hij zal groote offers vragen, maar de vrijheids gedachte zal uiteindelijk de machten der slavernij overwinnen. Het internationale karakter van het Mei feest is steeds een der voornaamste elemen ten geweest. En daarom gaan in 't bizonder vandaag onze gedachten uit naar de mil- lioenen, die mét ons den eersten Mei vieren, nog kunnen vieren daarom denken wij aan de kameraden in de dictatuurstaten, die leven onder de terreur en werken moeten onder de allermoeilijkste omstandigheden aan degenen, die vallen in den strijd te gen de nationaal-socialistische gewelds- heerschappij aan hen, die in het verleden voor het socialistisch ideaal het leven lieten Wanneer ons land zou worden aangeval len zullen wij; beter dan Mussert en zijn bentgenooten, onzen plicht tegenover ons volk kennen en niet, zooals Mussert ver klaard heeft te zullen doen, met onze armen over elkaar gaan zitten. Wie de kent, heeft of neemt abonnement. (Tweede Pinksterdag) Vertrek trein 10.30 uur, terug met trein naar keuze. Reisgeld retour f 1.75. Kaartjes verkrijgbaar aan de volgende adressen; Sig. Mag. LEEN PRINS, Ritsëvoort. Sig. Mag. G. HARTLAND, Nieuwesl. G. J. DE GROOT, Rochdalestr. 6, Tel. 4301. P. J. KALB, Corfstraat 37. G. D. RIJKE, Stationstraat 3. zijn onze NOG steeds lage prijzen EN eerste klas kwaliteiten. Pompen: Voetpomp met slang vanaf 0.79. Slangloze pompen prima 0.25. 0.40, 0.75. Kettingen prima Engelse kettingen vanaf 0.79, 0.89, 0.98, 1.15, 1.50. Voorvorken een geweldige sortering, prima, prima f 1.35. Kettingranden voor tour- en transport- rijwielen vanaf 0.29. V t Spat borden met bies 0.75, 0.95, 1.25. Tandwieltjes 1221 tands, prima 0.25, voor transportrijwie len, uit voorraad leverbaar, 2124 tands 0.45. Zadels 1.95. Zadeldekjes 0.29. VOOR BANDEN Aet goedkoopste en best gesorteerde adres J. HENSTRA Laat 158—160 Alkmaar Tel. 3663. a fr. Mei 1 "~°Z,Z """w pen. "A"°" -"cri""'*" ~t V *EUMW«a, OLOEOK LAAT 98 ALKMAAR Naast de internationale idee is het steeds de strijd voor den achturigen werkdag ge weest, die *het Meifeest inhoud gaf. Thans is deze strijd voor een groot deel gewonnen, terwijl tal van sociale hervormingen tot stand zijn gekomen. Laten allen beseffen, dat geen enkele tegenslag de arbeidersbe weging in dezen strijd heeft kunnen ont moedigen. Ook thans hebben wij aan de toekomst te bouwen, ook in dézen tijd mo gen wij niet versagen. Wij moeten blijven beseffen, dat het noodzakelijk is te streven naar het beheerschen van het productie apparaat. Want juist de kapitalistische pro ductiewijze is een der groote oorzaken ge weest voor den ondergang der arbeiders beweging in de dictatuurlanden. Wij moe ten blijven strijden vöor sociale rechtvaar digheid. Minister van den Tempel heeft dit ingezien en dan ook wetsontwerpen inge diend, die de sociale positie der arbeiders zal verbeteren. De socialistische arbeiders beweging zal zich tot het uiterste verzetten tegen het streven van de zijde der werk gevers en de behoudenden om de minst draagkrachtigen de zwaarste lasten op te leggen. Wat er ook gebeure een gesloten ar beidersbeweging, sterk naar binnen en naar buiten is in dezen tijd noodiger dan ooit. Het zal onze taak zijn, niet te versagen, staande te blijven en met nog grooter enthousiasme dan te voren den strijd voor vrede, vrijheid en gerechtigheid te blijven voeren. Na de pauze was nogmaals de beurt aan de muziekgroep uit A.J.C. en Vakbonds jeugd, terwijl de Arbeiderstooneelvereen. „Ontwaakt" den avond besloot met de be kende klucht „De aardschok". Hoe een der gelijk stuk zich nog steeds zoo hardnekkig op de planken handhaven kan, is ons een compleet raadsel. Dat wat de inhoud be treft het spel was, in verhouding hier mee, beter. De heer C. Couwenhoven sprak tenslotte met een kort woord, waarin hij opwekte lid van vakbeweging en partij te worden en actief deel te nemen aan den strijd, die de socmlistische arbeidersbewe ging in dezen tijd te strijden heeft. Met de Internationale werd de bijeen komst besloten. Overleden partijgenooten herdacht. Des morgens had men reeds den traditio- neelen tocht naar het kerkhof volbracht, waar de overleden partij genooten werden herdacht. De heer W. v. d. V a 11 heeft hier het woord gevoerd. Woensdagmiddag Tiad een gezellige bij eenkomst plaats in het A.B.B.-gebouw aan den Koningsweg. De heeren A. Kesselaar en G. van Twuijver verleende aan het pro gramma hun medewerking. Zitting van Dinsdag 30 April. Een geschenk dat van diefstal af komstig was. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdag terecht de 34-jarige gehuwde vrouw M. v. d. W.R., wonende te Wieringen, die van den militair V. een stuk spek van drie pond had gekocht of ten geschenke had aan genomen, terwijl ze had kunnen vermoeden, dat dit van de militaire keuken te Wierin gen, waar de soldaat werkte, afkomstig was. De vrouw erkende een stuk spek van drie pond van den soldaat te hebben aangenomen als geschenk. Gekocht had zij het niet en ze had ook geen andere levensmiddelen ge kocht van dezen soldaat. Ze wist niet dat het uit de keuken was gestolen hoewel ze toe gaf met den gang van zaken in die keuken, waar ze als aardappelenschilster werkte, wel op de hoogte te zijn. Verdachte, wiens kleeren zij waschte, kwam vaak bij haar aan huis. Later had de soldaat wel gezegd hoe het met het spek zat en toen had ze er spijt van het te hebben aangenomen. De soldaat V., als getuige gehoord, beweer de het stuk spek niet ten gecshenke te heb ben gegeven, maar voor 1 te hebben ver kocht. Ook had hij wel suiker en thee aan verdachte verkocht. Verdachte ontkende dat laatste ten stel ligste. De officier, mr. G. v. d. Feen de Lille, zei, dat verdachte bij eenig nadenken had kun nen weten, dat het met het spek niet in orde was. Het is weliswaar een klein geval, maar in zijn beteekenis toch vérstrekkend in de zen tijd. Hoewel spr. eerst een geldboete wilde vragen, vorderde hij, wegens de ar moede van de vrouw, tegen haar drie weken gevangenisstraf. Verdachte zei, liever een geldboete te hebben. Vrachtrijder als ondernemer van een wilde bus. De vrachtrijder G. V. uit Heerhugowaard kwam in hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij tot 6 of drie dagen was veroordeeld, wegens het zonder vergunning vervoeren van personen tegen betaling, in een auto. De vrachtrijder kwam in beroep, omdat hij z.i. niet in overtreding was geweest. Hij had een vrachtauto voor veevervoer met een zeer ruime cabine, waarin, hij zelf, nog zes personen zitplaats konden vinden. Wanneer hij voor de boeren vee naar de markt moest vervoeren, nam hij zonder bijbetaling de boeren mee. Hij deed dat, omdat zijn concur renten dat ook deden. Ook op den tocht terug van de markt, vroeg hij geen betaling voor het vervoer van zijn passagiers. Om aan alle moeilijkheden een eind te ma ken, was hij thans doende een vergunning voor personenvervoer te krijgen. De rijksveldwachter Smit, als getuige ge hoord, verklaarde, dat bij de aanhouding V. had toegegeven zijn passagiers tegen beta ling te vervoeren. Een vergunning zou V. niet gemakkelijk krijgen, vanwege de inrich ting van zijn auto, welke weliswaar behoor lijk was, maar toch lang niet aan de wette lijke eischen voldeed. De veehouder van T., een der passagiers, zei, dat hij zonder extra betaling door V. werd meegenomen. De officier geloofde niet veel van hetgeen V. in het midden bracht. Het zou toch een heel falicante vervoerspolitiek zijn, wanneer verdachte deed, zooals hij voorgaf. Spr. nam aan, dat er wel degelijk voor het passagiers vervoer werd betaald en vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. „De Instuif", door Leens van Dijk, uitgave U. M. HoUa-nd, Amsterdam, Heerengracht 149. Dit boek zouden we „een kind van onzen tijd" kunnen noemen, omdat het niet al leen beoogt ontspanningslectuur te zijn, maar daarnaast oog heeft voor de vele pro blemen, waarmee onze rijpere jeugd te ma ken heeft, b.v. de groote moeilijkheid om een betrekking te krijgen, overeenkomende met de genoten opleiding. Ook daarom is „De Instuif" een boek voor jonge menschen, die er hun eigen leven in weerspiegeld vin den. Juist doordat hier een clubje jonge ren, werkende meisjes en jongens in het eigen milieu geteekend is, laat dit boek na lezing positieve indrukken achter in de le plaats de wetenschap dat karakters worden gestaald door opgelegde verantwoordelijk heid; ten tweede dat levensvreugde en le vensmoed onafwijsbaar bij de jeugd behoo- ren. Hierdoor en zeker niet minder om den gezelligen verteltrant van de schrijfster vin den wij „De Instuif" een boek, dat jongeren stellig moeten lezen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 12