Chamberlain spreekt in het Lagerhuis. DE ACTIE TER ZEE EN IN DE LUCHT. „Wij hebben ome troepen ten zuiden van Drontheim teruggetrokken". De wederzijdsche verliezen. Verscheidene vliegvelden door de geallieerden gebombardeerd. Een strijd in het Kattegat? Sterke Britsche vlootmacht gebombardeerd. 1 MEI-BETOOGINGEN IN HET BUITENLAND. Nieuws in 't kort. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 3 MEI 1940. Het Britsche Lagerhuis is gistermiddag in rustige stemming bijeengekomen om naar een verklaring van Chamberlain te luisteren over den oorlogstoestand. In de diplomatenbanken zaten vele ambassa deurs o.a. die van Nederland. Het is onmogelijk, aldus Chamberlain, thans reeds de plannen en bewegingen, welke nog niet voltooid zijn, bekend te maken, maar ik hoop, dat Churchill en ik in staat zullen zijn in het begin van de volgende week, wanneer het huis onge twijfeld het geheele onderwerp zal willen behandelen in het licht van de dan be schikbare inlichtingen, heel wat meer te kunnen zeggen. Ongeveer een maand geleden, zoo ver volgde de premier, werd besloten, dat eenige kleine eenheden gereed gehouden zouden worden, om de westelijke havens van Noorwegen op korten termijn te be zetten, in geval van een daad van agressie door Duitschland tegen zuidelijk Noorwe gen. Elke actie van ons moest volgen op een voorafgaande schending van Noorsche neutraliteit door Duitschland. Sinds vele maanden wisten wij, dat de Duitschers troepen en voorraden in de Oostzeehavens concentreerden. Het was duidelijk, dat eenige aanvalsdaad overwo gen werd, maar men kon onmogelijk voor uit zeggen, waar de slag zou vallen. In het geloof, dat hun neutraliteit hen zou redden, namen Noorwegen en Denemarken geen voorzorgsmaatregelen en gaven zij ons geen waarschuwing voor een aanval, wel ken zij inderdaad nooit vermoed hebben. De campagne in Noorwegen begon op 7 April, toen wij bericht kregen dat een groote Duitsche vlootmacht zich naar en langs de westkust van Noorwegen bewoog. Op 7 en 8 Apuril voer een deel van onze vloot uit in de hoop den vijand te ont moeten. Op 9 April vielen de Duitsche troepen Denemarken binnen en geholpen door lang te voren beraamd binnenlandsch verraad brachten de marine strijdkrachten troepen aan land te Oslo, Stavanger, Bergen en Drontheim. De zeer succesvolle marine-aanval van 13 April vernietigde volkomen de vijandelijke marine-strijd krachten te Narvik. Onze doeleinden bij verdere actie waren: 1. allen mogelijken steun en hulp te geven aan de Norenj 2. den Duitschen opmarsch uit het zuiden tegen te houden of te vertragen; 3. de redding en bescherming van den koning en de regeering van Noorwegen te verge makkelijken. Chamberlain gaf een overzicht van de landingen der geallieerde troepen en zeide overigens: Ik kan u thans geen bijzonder heden geven over de gevechten die zich sinds de landingen aan beide fronten heb ben afgespeeld. Een ernstige moeilijkheid was, dat de beschikbare vliegvelden reeds in handen van den vijand waren. In die omstandigheden bleek het eenige dagen geleden, dat het wegens de Duitsche over- heersehing in de lucht, onmogelijk zou zijn artillerie en tanks aan land te brengen om onze troepen in staat te stellen den vijan delijken opmarsch uit net Z. te weerstaan. Steeds was het den Duitschers mogelijk versterkingen naar Noorwegen te zenden, en in veel sneller tempo dan voor ons mogelijk was. De vorige week besloten wij het denkbeeld te laten varen Drontheim van uit het Z. in te nemen, zoodat wij onze troepen uit dit gebied terugtrok ken en naar elders overbrachten. Wij hebben thans al onze troepen uit An- dalsnes teruggetrokken zonder een man te verliezen. In Zweden. De 1 Mei-dag is dit jaar in Zweden gewor den tot een dag van nationale eenheid, nadat de verschillende politieke partijen waren overeengekomen in Stockholm een groote gemeenschappelijke optocht te houden, waaraan de geheele bevolking, onafhanke lijk van politieke schakeering, deelnam. In de daarop volgende groote vergadering, heeft de minister-president Hansson het woord gevoerd, en o.a. het volgende betoog: „Wij, die sinds lang in nauwe samenwer king geleefd hebben met onze Noorsche broedervolkeren, weten wel, dat zij den vrede hebben liefgehad en dien nog even zeer beminnen als wijzelf. Elkeen kent onze positie. Wij gaan voort met onze pogingen den vrede voor ons volk te behouden door naar alle zijden een stricte neutraliteit te handhaven, die wij vastbe sloten zijn te verdedigen. De krachtige een stemmigheid, waarmede het Zweedsche volk zijn instemming betuigd heeft met de regee- ringsverklaringen, was van het grootste be lang, om nadruk te leggen op onze vastbe radenheid in dat opzicht". De betooging van heden, zoo besloot de minister-president, is een prachtige getuige nis van de solidariteit van het Zweedsche volk. Hij zeide niet te kunnen gelooven, dat een Zweed zijn land zou verraden, maar de autoriteiten zullen waakzaam blijven. De leider der conservatieve partij Bagge, verklaarde daarna o.a.: „Onze militaire maatregelen zijn geleide lijk versterkt en verbeterd en bieden thans een oorlogsorganisatie, welke eerbied af dwingt. Wij zullen ons verdedigen, tegen elk een die zou probeeren ons land, onze vrij heid, onafhankelijkheid en eer aan te tas ten". De voorzitter van het algemeen verbond van vakvereenigingen Lindberg, zefde: „Van het begin van den oorlog af heeft de Zweedsche regeering, een politiek van strik te neutraliteit gevolgd. Maar wij zijn vast besloten om zoo noodig de vrijheid en onaf- lankelijkheid des lands tot het einde toe te Na drie weken oorlog is Noorwegen niet veroverd. In die periode heeft de Duitsche vloot een ernstig verlies ge leden, waaronder twee slagschepen beschadigd, drie, wellicht vier krui sers tot zinken gebracht, elf torpedo jagers gezonken en vijf duikbooten gezonken. Dertig transport- en voor raadschepen zijn gezonken met een verlies van verscheidene duizenden manschappen. Verder zijn tien trans port- of voorraadschepen getroffen door onze torpedos en waarschijnlijk gezonken. De verliezen van de Brit sche marine in dat tijdvak bedragen vier torpedojagers, drie duikbooten, een sloep en vijf treilers. Vijf andere oorlogsschepen zijn beschadigd door aanvallen uit de lucht. Een voorraad- schip is bovendien door een torpedo van een duikboot tot zinken gebracht. Wij zien uit deze cijfers, zoo vervolgde Chamberlain, dat de kracht en doeltref fendheid van de Royal Navy slechts wei nig geschonden is, terwijl daarentegen de schade voor de Duitsche vloot zoo hevig geweest is, dat de balans van de vloot- sterkte volkomen gewijzigd te en het mo gelijk geworden is, de vloot dei geallieer den op belangrijke wijze nieuwe bestem mingen te geven. In dit verband wil ik vermelden, dat het mogelijk geacht is tot een normaler verdeeling van schepen over te gaan in de Middellandsche zee, welke eenigen tijd onder invloed heeft gestaan van onze behoeften in de Noordzee. Reeds bevinden zich een Britsch en Fransch slagschip met kruisers en marinevaartuigen in het oostelijke bekken van de Middelland sche zee, op weg naar Alexandrië. Terugkeeende op de gebeurtenissen in Noorwegen, zeide de premier o.a.: Het is nog veel te vroeg om de balans over Noor wegen op te maken. Slechts een fase van de campagne is afgesloten, waarvan men kan zeggen, dat indien wij om doel niet bereikt hebben, de Duitschers hun doel evenmin bereikt hebben, terwijl hun ver liezen veel grooter zijn dan de onzen. Wij zijn niet voornemens toe te laten, dat Noorwegen slechts een oorlogstooneel van den tweeden rang wordt, maar even min zullen wij ons laten verleiden tot een dergelijke versnippering van krachten, dat wij in het vitale centrum gevaarlijk ver zwakt zouden worden. Onze vijand zou er niet voor terug- schikken om Nederland of België, of beide landen, aan te vallen, of wellicht richten zij zich tegen hun onschuldige buren in Zuidoost Europa. Het zou dwaas zijn om aan den vijand onze opvatting van stategie te onthullen, welke op de beste wijze be rekend is om zijn nederlaag te verzekeren. Maar wij mogen onze krachten niet ver spreiden of zoodanig vastleggen, dat onze vrijheid van handelen in een vitaal geval van nood, dat elk oogenblik kan aanbre ken, zou verzwakt worden. Wij mogen niet de strategie op langen termijn vergeten, welke den oorlog zal winnen. Wij moeten niets doen, dat het leven van hen die aan de krijgsverrichtingen deel nemen, in gevaar zou brengen. Daarom verzoek ik het Huis af te staan van com mentaren en debatten tot de volgende week, waarbij ik verwacht, dat die specia le moeilijkheid zich niet zal voordoen. Chamberlain's betoog werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. De beide oppo sitieleiders, Attlee en Sinclair, verklaar den, dat zij geen commentaar zouden geven en geen vragen zouden stellen. verdedigen. De arbeidersklasse schaart zich vandaag met de andere bevolkingsgroepen tezamen, klaar om de wapens op te vatten als laatste middel, wel wetende, dat er een catastrophe bestaat, welke erger is dan oor log, t.w. het verlies van de vrijheid." Te Moskou. De 1 Mei plechtigheid op het roode plein is o.m. bijgewoond door Djordjewitsj en de andere leden van de Zuidslavische handels delegatie. Ook de leden van de op 29 April te Moskou aangekomen cultureele delegatie uit Slowakije waren aanwezig. In België. De eerste Mei is in Brussel dit jaar in ver band met "den internationalen toestand zon der optochten en zonder groote politieke be toogingen gevierd. De viering heeft op be scheiden schaal plaatsgevonden in het volks huis. De Man, de voorzitter van de Belgische werkliedenpartij, zond een boodschap welke aldus besluit: Er daagt aan den gezichts' einder nog geen enkel licht, doch er leeft nog de hoop, dat eens de oorlog overwonnen zal zijn en dat de menschelijkheid zal zege vieren. In Duitschland. Ter gelegenheid van den eersten Mei, den nationalen feestdag van het Duitsché volk, heeft de plaatsvervanger van Hitier, rijks minister Hess, in de locomotiefwerkplaatsen der Kruppfabrieken te Essen voor het ge heele personeel een redevoering uitgespro ken. Hij zeide dat de tegenstanders van Duitschland bij den aanvang van den oorlog den toestand van Duitschland slecht hebben beoordeeld. De sterkste hoop van den tegen stander om Duitschland te verslaan berustte op het geloof, dat de binnenlandsche Duit sche gemeenschap toch nog kon worden ge broken. Deze hoop is en blijft vergeefsch. Een 1918 zal zich niet herhalen, wat er ook kome. Voortgaande besprak Hess de „kliek der westelijke democraten van het storting Ham- bro, van wien bekend is, dat hij in Duitsch land geboren is als de Jood Hamburger". Vervolgens keerde hij zich tegen de vrijheid der persoonlijkheid in de democratiën Vervolgens wees Hess erop, dat de weste- TOESPRAAK VAN DEN PAUS IN DE SINT PIETER. Tijdens de heiligverklaringen heeft de paus gistermorgen in de Sint Pieter een toe spraak gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Hoever staat ons tijdperk af van het van heiligheid stralende leven dezer beide maag den. Er zijn zooveel menschen tegenwoordig, die niet streven naar het eeuwige geluk, maar aardsche genoegens najagen, en zoo veel menschen, de hun fouten niet trachten te herstellen en hun ziel trachten te zuive ren, doch die hun ongeregelde hartstochten en schuldige verlangens trachten te vol doen. Het gevolg van dat alles is, gij weet het: de oorlog, die reeds acht maanden lang het bloed doet vloeien onder de menschen die ons zoo dierbaar zijn, de oorlog, die reeds onmetelijke rijkdommen heeft vernield en zooveel landstreken in vuur en vlam heeft gezet". REDE VAN SIR KINGSLEY WOOD. De groot zejgelbewaarder, sir Kinsley Wood, heeft gister in een te Londen gehou den rede o.a. verklaard„Ik geloof, dat En geland het herstel der vrijheid van het Noorsche volk beschouwt als van vitaal be lang voor den wereldvrede en dat wij. niet zullen rusten voordat dit doel bereikt is. Onze troepen in Egypte of Palestina zijn daar niet om iemand te bedreigen. Zij zijn daar om elke taak te verrichten, waartoe zij zou den kunnen worden geroepen. Hun aan wezigheid zal onze goede vrienden Egypte en Turkije versterken en zij zullen er ook toe bijdragen om de verbindingen in het Britsche rijk te waarborgen". OPTREDEN TEGEN DE PACIFISTISCHE ORGANISATIE VAN LANSBURY. De Press Association meldt, dat ambtena ren van den Britschen nationalen politie dienst van Scotland Yard dagvaardingen hebben afgegeven bij zekere leden van de Peace Pledge Union (Britsche organisatie van pacifisten), welke wordt gepresideerd door het parlementslid George Lansbury en ongeveer 130.000 leden telt. In 1934 werd de bond gesticht. GEEN BEDRIJVIGHEID MEER IN MEMEL EN DE HAVENS VAN OOST-PRUISEN. Volgens den correspondent van Afton- bladet te Kaunas wordt uit Memel bericht, dat de militaire voorbereidingen in Memel en andere havens van Oost-Pruisen thans gestaakt zijn en dat de Duitsche troepen transporten, waarover vroeger is gemeld, thans volledig schijnen te zijn gestaakt. Ook schijnt de spannng, welke in Oost-Pruisen heeft geheerscht, geheel te zijn opgehouden. MEDEDEEING VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt nog bekend: Een sterke Britsche vlootmacht, waartoe o.a. ook vliegtuigmoederschepen behoor den, naderde 1 Mei de Noorsche westkust. Terstond steeg een afdeeling Duitsche ge vechtsvliegtuigen van haar basis in Noor wegen op. Ondanks den krachtigen vijan delijken afweer, drongen de Duitschers, tot hun doelwit door en schoten daaarbij twee vijandelijke jachtvliegtuigen neer. Een vliegtuigmoederschip kreeg een vol treffer van middenkaliber op het voor schip. Sterke brandverschijnselen en rook ontwikkeling waren de gevolgen van den goedgerichten bom. Ook een ander vlieg tuigmoederschip werd succesvol met bom men aangevallen. De uitweking kon echter wegens opkomenden mist niet worden waargenomen. Voorts werd een torpedo jager met een bom van middenkaliber op het achterschip getroffen en terstond tot stilstand gebracht. Door deze aanvallen werd de vijandelijke vlootmacht uiteen gedreven. De meeste oorlogsschepen voe ren na afloop van het gevecht snel in W. richting af. De Engelsche pers over de terug trekking der troepen. De luchtvaartcorrespondent van de „Times" schrijft: Noorwegen was een toetssteen van de luchtmacht, waarin de geallieerden tot dusver in gebreke zijn ge bleven. Het zou verkeerd zijn dat feit te miskennen. De overheersching in de lucht kon in de eerste perioden van de campagne niet worden verkregen, omdat de gealli eerden er niet snel genoeg landingsterrei nen konden krijgen en omdat noch de Britsche, noch de Fransche vliegtuigen tegen een sterken weerstand van zoo groo- ten afstand ovoerdag konden opereeren. Het eenige hoopvolle aspect van de Noor sche campagne is tot dusver, dat de ge weldige trefkracht is aangetoond van de Britsche bommenwerpers des nachts. De militaire correspondent van de „Dai ly Telegraph" schrijft: De regeering moet worden gelukgewenscht wegens haar snel le besluit het avontuur te verlaten, nadat gebleken was, dat de Noren den Duitschen opmarsch niet lang genoeg konden tegen houden om een kans te maken op de ver overing van Drontheim. De voornaamste conclusie hiervan is, dat de regeering er niet voor is teruggeschrokken haar plan nen te wijzigen toen zij zag dat er geen kans bestond op succes. DEFENSIEVE MAATREGELEN IN EGYPTE. Het ministerie van landsverdediging heeft verklaard, dat door Egypte genomen voor zorgsmaatregelen van zuiver defensieven aard zijn. Zij worden ingegeven door den tegenwoordigen toestand en beveiligen het land tegen iedere verrassing. Zij betreffen met name een toezicht op het havenverkeer van Alexandrië en Port Said. lijke mogendheden trachten den oorlog uit te breiden, maar dat zij in Noorwegen den Duitschen soldaat hebben leeren kennen. De democratieën begonnen den oorlog met mil- lioenen werkloozen, in Duitschland is alles ingeschakeld in het arbeidsproces van den oorlog. In het bijzonder gaf Hess uitdrukking aan erkentelijkheid jegens de meisjes en vrou wen, die haar werk geven in den grooten strijd. Van gezaghebbende Britsche zijde ver neemt Reuter dat Stavanger, Fornebu en Olborg met de daar gevestigde vliegvelden wederom gebombardeerd zijn. De vlieg velden werden ernstig beschadigd door machtige formaties Engelsche bombarde mentsvliegtuigen. Zwaar explosieve en brandbommen werden op het vliegveld en onder de gestationneerde vliegtuigen neergeworpen. Van de gevechtstoestellen, die opgestegen waren, werd een Messer- schmitt 109 neergeschoten. Hieop volgde een tweede Britsche aanval, waarbij de vliegtuigen van vier richtingen neerdoken en treffers plaatsten op alle deelen van het vliegveld. De gebouwen aan de noordzijde werden getroffen en er ontstonden bran den. Er werd felle tegenstand geleverd door gevechtsvliegtuigen waarvan er twee vernield werden. Een derde Britsche aan val werd vervolgens ondernomen en daar bij brachten de vliegtuigen het vliegveld nog meer schade toe ondanks den krach tigen weerstand van de defensie op den grond. Bommen werden geworpen op de hangas en startbanen op het vliegveld van Fornebu, waarbij verscheidene branden uitbraken. Terwijl zeven Britsche vlieg tuigen van de grootste strijdmacht die was uitgezonden niet terugkeerden, werden drie vijandelijke luchtbases zwaar gebom bardeerd en beschadigd. Bekend is, dat vier vijandelijke vliegtuigen vernield zijn, be halve een veel grooter aantal, dat in de lucht getroffen of op den grond vernield of beschadigd is. Berlijn over Britschen aanval op Stavanger. Het D. N. B. meldt: Naar uit aanvullen de berichten over den aanvan van Britsche gevechtsvliegtuigen bij Stavanger bekend wordt, zijn niet acht maar elf Britsche vliegtuigen vernield. Afzonderlijke Engel sche toestellen probeerden ook, naar thans bekend wordt, in den nacht een aan val te ondernemen op het vliegveld Aal- borg. Deze aanval bleef echter zonder succes, daar het luchtdoelgeschut terstond in werking trad. Slechts een bom, die in eén voorstad van Aalborg op een onbe woond terrein viel, richte geringe schade aan een huis aaan. Het Duitsche legerbericht meldt: Het Duitsche luchtwapen heeft zijn stelsel matige aanvallen tegen de vijandelijke landingsplaatsen met succes voortgezet. Ook bij Narvik werden vijandelijke bat terijen besteden. Den vijandelijken zee strijdkrachten werden verdere verliezen toegebracht. Een kruiser heeft een treffer op het dek opgeloopen, welke een brand en ontploffingen ten gevolge heeft gehad. Een Britsch koopvaardijschip, werd tot zinken gebracht, zes werden zwaar be schadigd. Zes Britsche vliegtuigen werden omlaag geschoten. Britsch marinevaarutig verloren. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het Britsche marinevaartuig Bittern (1190 ton) is verloren gegaan, Het communiqué vermeldt, dat dit schip herhaaldelijk door vijandelijke vliegtuigen is aangevallen en na een langdurig gevecht, waarbij een vliegtuig brandend werd omlaag geschoten en andere ernstig werden getroffen, in brand was geraakt. Een strijd in het Kattegat? Hevig geschutvuur op zee is Zaterdag gehoord door bewoners van eilandjes ten N. van Gothenburg, aan den ingang van het Kattegat, zoo meldt de Zweedsche om roep. De zware ontploffingen duurden twee uur. Verscheidene schepen werden waargenomen. Men gelooft, dat ze twee convooien vormden, die in N. richting stoomden. Een groot aantal vliegtuigen werd in actie gezien. Minstens een schip zag men in brand staan. Ook is een zwaar geschutvuur gehoord van het fort te Mastrand, waar den nachts een tweede schip gezien werd, dat in brand stond en dat, naar men gelooft, gezonken is. REDE VAN ZWEEDSCHEN MINISTER VAN LANDSVERDEDIGING. De Zweedsche minister van landsverdedi ging Sköld heeft in een radiorede ter ge legenheid van 1 Mei o.a. verklaard: Wij zui len ons best doen om den oorlog te vermij den en den vrede te handhaven, doch niet tot eiken prijs. De vrijheid en onafhanke lijkheid mogen niet opgeofferd worden. In géval deze bedreigd worden, zullen wij ze verdedigen met alle kracht. Sköld wees erop, dat Zweden een goede kans heeft, zijn onafhankelijkheid te kunnen handhaven en zijn vrijheid militair en économisch te kunnen verdedigen, zelfs tegen druk van de zijde van een groote mogendheid. Het mate riaal voor leger, vloot en luchtmacht en vooral voor de luchtverdediging, is gemo derniseerd en in zeer aanzienlijke mate uit gebreid. IMPERIAL AIRWAYS MAKEN TOT NADER ORDER GEEN TUSSCHEN- LANDINGEN IN ITALIË. De toestellen der Imperial Airways, die naar het midden en het nabije Oosten vlie gen, en die gewoonlijk bij Rome een tus- schenlanding maakten, zullen tot nader order in Italië niet landen. Zij zullen des avonds te Athene of te Marseille landen. BULGAARSCH-RUSSISCHE OVEREENKOMST GOEDGEKEURD. De Bulgaarscbe Kamer heeft de overeen komst met de Sovjet-Unie goedgekeurd. Een lid der meerderheid wenschte de regeering geluk met het herstel c'er diplomatieke be trekkingen met Rusland en constateerde, dat de Sovjet-Urne haar belofte, zich niet in de binnenlandsche aangelegenheden van Bulgarije te mengen, had gehouden. EEN REDE VAN SPAAK. Op een 1 Mei-vergadering in Antwer pen heeft de minister van buitenlandsche zaken, Spaak, o. m. gezegd: „wij kunnen hopen, dat wij waarschijnlijk voor oorlog gespaard zullen blijven, doordat het Bel gië van 1940 niet meer dat van 1914 is. Wij zijn in staat ons te verdedigen. Een sterk land, een sterk leger en een natio nale solidariteit doen het weerstandsver mogen onzer defensie aanzienlijk toene men. Het is echter onvermijdelijk, dat offers gebracht worden. REYNAUD RICHT ZICH TOT DE ARBEIDERS. Reynaud, de Fransche minister-president, heeft Woensdagavond een radiorede gehou den, waarin hij zich tot de arbeiders richtte. Zonder u, zoo verklaarde Reynaud, zou het leger der strijdenden zijn kracht missen. De geweldige oorlogsmachine, die tegenover ons stafit, en die overwonnen zal moeten worden, wordt in de Duitsche fabrieken ge boren. Zij is gesmeed en wordt thans door Duitschen dwangarbeid geravitailleerd. Een der wetten van den modernen oorlog is: onze wet is die van den vijand. In oorlogstijd hangt het van den arbeid af of de oorlog ge wonnen of verloren zal worden. De grootheid van den soldaat is het gevaar de grootheid van den arbeiders is de kracht inspanning. De soldaat heeft u noodig, zoo als gij hem noodig hebt. Daarom moet niet berusting de grondslag zijn van uw arbeid, doch geestdrift, vuur en geloof. De minister verklaarde tenslotte, dat de regeering op sociaal gebied, ondanks den oorlog, wil handelen. Hij kondigde o.a. een uitbreiding aan van het arbeidsveld van het ministerie van volksgezondheid. Het zal niet langer alleen het ministerie der zieken zijn, doch dat der geheele Fransche bevolking. Ondanks alle beproevingen, zoo besloot Rey naud, zullen wij naar de overwinning mar- cheeren. GRAAF CIANO ONTVANGT DEN BRITSCHEN ZAAKGELASTIGDE. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken heeft een langdurig onderhoud gehad met den Britschen zaakgelastigde sir Noel Charles. Verklaard werd, dat het on derhoud hartelijk en van informatieven. aard is geweest. Britsche kringen te Rome geven uitdrukking aan de opvatting, dat het Britsche besluit om de schepen niet meer door de Middellandsche Zee te laten varen, geen weerspiegeling is van de verandering der betrekkingen tusschen Engeland en Ita lië en evenmin van eenigerlei wijziging van houding ten aanzien van kwesties van ge meenschappelijk belang voor beide landen. De Engelsche aankondiging heeft er onge twijfeld toe gediend om den Italianen de ernst van den toestand bewust te maken. In gezaghebbende kringen werd Reuter mede gedeeld, dat de Britsche stap geen emotie heeft gewekt in officieele kringen te Rome. Het feit, dat de Engelschen een andere route kunnen gebruiken, zoo werd hieraan toege voegd, toont eens te meer, dat de Middel landsche Zee voor ieder ander land dan Italië slechts een kwestie van scheepvaart weg is. In de City verluidt, dat het besluit der Engelsche regeering om zekere voorzorgs maatregelen te nemen ten opzichte van de Britsche scheepvaart door de Middelland sche Zee, geen terugroepen op groote schaal van Britsche schepen uit dit ge bied met zich mede zal brengen. Het geval van ieder schip afzonderlijk zal op eigen merites beoordeeld worden, waarrbij reke ning zal worden gehouden met de speciale behoeften der lading en den bestaanden poli- tieken toestand op het oogenblik van elke voorgenomen reis. DE KONING ZOU GEVLUCHT ZIJN. Gisteravond zijn te Stockholm uit Noor wegen berichten van sensationeelen aard binnengekomen. Volgens onbevestigde ge ruchten zouden de Noorsche regeering Nygaardcvold en koning Haakon naar Zwe den gevlucht zijn. Vliegongeluk in Mexico. - In den staat Vera Cruz is een particulier vliegtuig neer gestort. Vier inzittenden werden gedood. Belgisch vliegtuig verongelukt. -- Te Lombartzijde aan de Belgische kust is een Belgisch militair vliegtuig neergestort en in brand geraakt. De inzittenden, twee adju dant-onderofficieren, kwamen in de vlam men om. De situatie in het Verre Oosten. - De Japansche autoriteiten wijden ernstige aan dacht aan de willekeurige inbeslagneming van verscheiden Japansche visschersbooten bij Usuri door de Sovjet-Russische autori teiten. Het ongeluk te Clacton. - Het minsterie van binnenlandsche veiligheid deelt omtrent h'et ongeluk te Clacton mede: Vastgesteld is, dat het aantal dooden zes bedraagt met inbegrip van de vier Duitschers. Het aantal gewonden bedraagt 156, waarvan 34 geval len ernstig zijn. Britsche mijnenveger door mijn ge zonken. - Officieel wordt medegedeeld, dat de Engelsche mijnenveger Dunoon door een mijn gezonken is. Men vreest, dat 3 offi cieren en 24 manschappen verloren zijn. De strijd in China. - Uit Hankau wordt gemeld: In het N. van de provincie Honan, ten Oosten van het Toengting meer hebben Japansche troepen de 197ste Chineesche di visie verslagen. Volgens Japansche berichten hebben de Chineezen meer dan 800 man verloren, de buit van de Japanneezen is

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9