m HBS VRAAG EN AANBOD Kantongerecht te Alkmaar. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, rekking van vrijw< alle verloven. Buifengewoori verlof uitgezonderd!.. DERDE BLAD. 2 er eigenlijk minder geschikt voor was. In het algemeen was de man geen ster in zijn werk. f1 De rechter was nogal nieuwsgierig naar de persoonlijkheid van verdachte en in over leg met den officier werd bepaald, dat de zaak op 10 Juni nog eens behandeld zal wor den. Den heer Wiggers, ambtenaar der Veclasscering, werd opgedragen een rappor" over den man samen te stellen. ALKMAARSCHE RECHTBANK, f* Uitspraken in zaken, behandeld $J' op 30 April. Mej. M. v. d. W.R., wonende te Wie- ringen, heeft terecht gestaan wegens schuldheling van een stuk spek van drie pond, dat verduisterd was uit de militaire keuken op Wieringen. De eisch was drie weken gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde haar heden tot 20 of 10 dagen, alsmede tot 3 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. De vrachtrijder G. V. uit Heer-Hugo- waarct was in hooger toeroep gekomen tegen het vonnis van den kantonrechter, waarbij hij tot 6 of 3 dagen was veroor deeld wegens het vervoeren zonder ver gunning van personen in een auto tegen vergoeding. De eisch was bevestiging van het vonnis. De rechtbank bevestigde het vonnis. £aatste Aetichten (Ongecorrigeerd.) Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 3 Mei 1940. Schriftelijke uitspraken: L'. v. d. B. te Alkmaar, overtreding van de Motor- en Rijwielwet, f 5 boete of 3 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vorde ring ad 50 aan J. C. de L. te Alkmaar. G. R. te Munnekezijl, overtreding van de motor- en rijwielwet, vrijgesproken. Mondelinge uitspraken: Overtredingen van de Mo tor- en Rijwiel we t: E, C. C. S. te Amsterdam, teruggave aan de ouders zon der toepassing van straf. G.A. te Alkmaar, G.K. te Broek op Langendijk, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. B. v. d. W. te Alkmaar, 2 boete of 1 week tuchtschool. G. C. P. te Alkmaar, J. de G. te Schoorldam, M.K. te Heerhugowaard, S.C. te Oudorp, F. J. B. te Utrecht, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. J. K. te Uitgeest, M. v. V. te Beverwijk, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. W.W. te Alkmaar, J. P. B. te Nieuwe Niedörp, C. J. te Alkmaar, S. v. d. W. te Bergummerdam, P. K. te Hoogwoud, A. N. te Limmen, E. O. te Castricum, W. Th. K. te Bergen, J. M. J. D. te Heiloo, P. v. d. W. te Sint Pancras, J. T. te Heemskerk, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. P. S. te Heemskerk, N. B. te Ha renkarspel, ieder 3 boete of 3 dagen hech tenis. C. R. te Opperdoes, 2 maal f 2 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. D. D. te Den Helder, N. K. te Warmenhuizen, IJ. H. B. te Alkmaar, G. M. te Den Helder, E. G. te Hoogwoud, J. O. te Oudendijk H. V. te Beem ster, ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, J, S. te Barsingerhorn, 2 en 3 boete of i en 2 dagen hechtenis. K. B. te Kolhorn, 5 boete of 3 dagen hechtenis. C. B. te Ouder kerk, 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. P. B. te Alkmaar, P. W. J. W. te Schoorl. P. W. te Alkmaar, W. B. te Obdam, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. J. B. te Alkmaar, 10 boete of 6 hechtenis. Overtredingen vati de poli tieverordeningen: W. P. te Alk maar, f 1 boete of 1 week tuchtschool. W. G. te Egmond aan Zee, 2 boete of 1 dag hech tenis. J. K. te Alkmaar, C. B. te Alkmaar, J. H. te Heiloo, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. J. V. te Uitgeest, J. J. R. te Uit geest, G. v. d. B, te Uitgeest, P. M. te Uit geest, A. B. te Uitgeest, S. C. v. d. K. te Uit geest, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. B. te Uitgeest, 6 boete of 4 dagen hech tenis. Overtredingen van het rij- tijdenbesluit: G. B. te Hoorn, 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. A. P. V. te Eindhoven, 2.50 boete of 2 dagen hechte nis. J. G. te Heerhugowaard, A. Z. te Alk maar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. K. te Nieuwkoop, 4 boete of» 4 dagen hechtenis, 'Overtreding van het zee weringsreglement: J. L. V. te Anna Paulowna, f 2 boete of 2 dogen hech tenis. Overtredingen van de ar beidswet: J. P. te Akersloot, f 3 boete of 2 dagen hechtenis. G. M. B. te Bergen, 15 boete of 10 dagen hechtenis. O v.je rtreding van het meng voeder b e s 1 u i t P. A. K. te Zijpe, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding van artikel 424 van het Wetboek van Straf- recht (straatschenderij): R. J. de W. te Assendelft, 8 boete of 8 dagen hechtenis. Overtredingvanartikel431 van het Wetboek van Straf recht (burengerucht): J. T. te Oudkarspel, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtredingen van artikel 453 van het Wetboek van Straf- recht (openbare dronken schap): G. v. G. te Broek op Langendijk, H. S. te Alkmaar, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. SCHEEPVAARTLIJNEN. Rotterdanische Lloyd. Bantam van New York naar Java, 4' Mei n.m. van Baltimore. Djambi uitr. 6 Mei 19 uur Gibraltar gepass. Palembang uitr. 6 Mei 22.30 u. te. Antwerpen Siantar van Eatavia naar Genua, 6 Mei van Belawan, Alléén 2de handscfa goederen. uitsluitend contant. De regeeringspersdienst meldt: periodieke, vacantie-, buitengewo ne, kleine, zaken- en studieverlo ven worden voor land- en zee macht ingetrokken. Bovendien worden ingetrokken de weer- j machtsindustrieverlovcn van het personeel, ingedeeld bij de lucht doelartillerie, luchtdoelmitrailleurs, de luchtstrijdkrachten, de zoek- lichtafdeelingen en de zeesmacht. De verlofgangers moeten onver wijld naar hunne onderdeelen te- rugkeeren. Zij aan wie buitengewoon verlof is verleend wegens ernstige ziekte of overlijden van gezinsleden, kec- ren na afloop van dit verlof naar hunne onderdeelen terug. Naar wij vernemen moet de in trekking van de verloven gezien wor den als een voorzorgsmaatregel met het oog op den onzekeren interna tionalen toestand1. IJE VERKOOP VAN BOO CAPUCIJNERS EN GRAUWE l^RVTEN. Van officieele zijde vernemen wij, dat na afloop van de thans loopende distributie periode, welke op Donderdag 9 Mei a.s. eindigt, de distributieregeling voor boonen, capucijners en grauwe erwten komt te ver vallen. Met ingang van Vrijdag 10 Mei a.s. is de verkoop van deze artikelen aan het publiek vrij en behoeft derhalve bij aflevering door den winkelier geen bon van de rijksdistri butiekaart te worden ingeleverd. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat van genoem den datum af boonen, capucijners en grauwe erwten weder vallen onder het hamsterver bod, krachtens hetwelk men zich van de daaronder vallende goederen binnen een week niet meer mag verschaffen, dan men gedurende een week normaal pleegt te ver bruiken. De verkoop en aflevering door grootgros siers aan grossiers en door grossiers aan detaillisten valt met ingang van Vrijdag a.s. evenals vóór den aanvang der distributie het geval was, onder de Bepalingen der land- bouwcrisiswet. Dit brengt o.a. mede, dat het vervoer van grootgrossier naar grossier en van grossier naar detaillist, evenals thans reeds bij groene erwten en spliterwten het geval is, gedekt behoort te zijn door van wege de Nederlandsche Akkerbouwcentrale door de Vereeniging Rotterdamsche Koren beurs ter beschikking van den handel ,te stellen vervoerbewijzen. Het ligt in de bedoeling, dat de Akker bouwcentrale alsnog een nader vast te stel len hoeveelheid boonen, capucijners en grauwe erwten ter beschikking van den handel zal stellen. UITSLAANDE BRAND IN TRAAN- FABRIEK TE ZAANDAM. Vannacht om half twee werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een uit- slaanden brand in de traanfabriek „het pruthuis" van de firma Best en Dekker te Zaandam. De fabriek,' die in het Oostzij der veld staat, ongeveer een K.M. van den verkeersweg verwijderd, is slechts bereikbaar langs een smal voetpad, en zoodoende was het voor de brandweer niet gemakkelijk, op het ter rein van den brand te komen. In de fabriek bevond zich een partij van 35 ton traan en een hoeveelheid waterstofperoxyde. Hier aan is het mede te wijten, dat, toen de brandweer verscheen, het vuur zoo snel om zich heen had gegrepen, dat aan behoud van de fabriek niet meer te denken viel. Gebouw en goederen gingen zoo goed als geheel verloren. Als oorzaak van den brand wordt zelf ontbranding van de goederen aangenomen. De fabriek was slechts laag verzekerd. Daar er geen andere gebouwen in de onmiddel lijke omgeving stonden, was er geen gevaar voor uitbreiding. STAKING BIJ WERKVERSCHAFFING TE ALMELO. Op aandringen van de Enschedesche in werkverschaffing te werk gestelde arbei ders, die Maandag een actie hebben ingezet, zijn ongeveer zeshonderd Almelosche werk verschaffingsarbeiders hedenmorgen niet aan het werk gegaan, omdat zij weigerden nog langer om half zes en zes uur des mor- 2&ns met bussen uit Almelo te vertrekken. Zij eischten dat het tijdstip van vertrek op zeven uur bepaald wordt en dat zij des middags om vijf uur weer in Almelo kun nen zijn in plaats van ongeveer zeven uur of half acht. Tevens wordt een duurtetoe- slag van 15 procent geëischt voor alle te- werkgestelden in plaats van 5 procent aan hen, die vroeger loonen verdienden van f 18 per week of meer, zooals momenteel ge schiedt. DE ARRESTATIES TE ROTTERDAM. Omtrent de arrestatie van het IJmuider echtpaar v. d. P., waarvan het Hbld. be weerde, dat dit echtpaar aldaar bekend stond als fanatieke aanhangers der N.S.B., schrijft het „Nationale Dagblad" van gister avond: „V. d. P. stond te IJmuïden bekend als liberaal georiënteerd met sympathieën in sociaal-democratische richting. Hij heeft 2ich doen kennen als een fel tegenstander der N.S.B., leden dier beweging zijn zelfs yrel op straat door ys d. P, nageschreeuwd". BELGEN MOETEN VISUM HEBBEN VOOR ONS LAND. Het ministerie van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat van 10 Mei a.s. af, Nederlandsche onderdanen voor toe lating in België weder een Belgisch visum zullen behoeven. In verband hiermede zal kvan Belgische onderdanen, die zich naar 'ederland wenschen te begeven, met in gang van genoemden datum weder het be zit van een Nederlandsche visum worden gevorderd om in Nederland te worden toe gelaten. 10-JARIGE KNAAP DOOR TREIN OVERREDEN. Vanmorgen is de 10-jarige J. van der Net te Dordrecht nabij de Zeehavenlaan op de spoorlijn naar de stikstofbindings- industrie Nederland door een passeerenden trein aangereden en gedood. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Bij Narvik is tot dusver geen wijziging in den toestand gekomen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen ondernamen aanvallen op Britsche colonnes met bommen en machinegeweren en dreven hen uiteen. Een voor Narvik liggende kruiser werd door een bom van middenzwaar kaliber ge troffen. Een Sunderland vliegljoot werd door een bom tot zinken gebraóht. De uit de zóne van Namsos en Grong noordwaarts trekkende Duitsche troepen hebben Mosjön bereikt. Een Duitsche duikbootflottielje heeft in iet Skagerrak een vijandelijken onderzeeër tot zinken gebracht. Een vaste burcht, door Erna Koning, uitgave Andries Blitz te Amsterdam. 'Wij leven tegenwoordig snel en de strijd tusschen Rusland en Finland is nog maar nauwelijks achter den rug of er verschijnt een roman, die zooals de uitgever vertelt - bewerkt is naar authentieke gegevens uit de eerste periode van den Finsch-Rus- sischen oorlog. Het is dus grootendeels een historische ro man en als zoodanig heeft hij ongetwijfeld de meeste waarde. Men ziet daaruit niet al leen den loop van het krijgsbedrijf, maar krijgt er voornamelijk een beeld van den Finschen boer, den man uit Karelië, die, zelfs al kwam hij lichamelijk ongeschonden uit den strijd, toch zijn have en goed aan de vlammen zag prijs geven, omdat men den oprukkeijden Rus geen enkele schuilplaats wilde bieden. Men leert in dit interessante werk de Fin nen uit hun onderlinge gesprekken en ge dragingen kennen, men maakt den strijd mee, zoowel van de mannen uit de telkens weer naar achter verplaatste stellingen als van de ski-troepen, die in kleine groepen vliegensvlug door de besneeuwde velden van 't uitgestrekte land trokken en den vij and enorme schade toebrachten. Uit dit verhaal blijkt nogmaals hoe de Rooden slechts konden winnen door hun verliezen aan mannen en materiaal niet te tellen, hoe er voor elke vernielde tank da delijk twee andere verschenen en hoe elke gedoode Rus door tien nieuwe slachtoffers voor de Finsche scherpschutters werd ver vangen. En bovenal hoe vastberaden deze Finnen den strijd zijn ingegaan en hoe zij bij alles slechts de gedachte hadden: elke gedoode Rus is één vijand minder en er zal tenslotte aan hun aantal toch een eind moeten ko men. Vele namen van Finsche dorpjes rond het Ladogameer, die men honderdmalen in de oorlogsberichten heeft kunnen lezen, komen in dezen roman weer naar voren. Hier zijn die dorpjes bewoond door mannen en vrou- werl soldaten en Lotta's die er aan de gevaren van luchtbombardementen waren bloot gesteld, maar stuk voor stuk bereid waren hun leven voor het vaderland in de waagschaal te stellen. Erna Koning, die haar boek schreef naar aanleiding van de gesprekken met een der jonge verdedigers van Finlands vrijheid, heeft door al dat oorlogsgebeuren een ro mantische geschiedenis gevlochten en van zelfsprekend krijgen de dappere soldaat en de niet minder dappere Lotta, die voor el kaar bestemd zijn, het geluk dat zij beiden door den strijd voor hun vaderland verdiend hebben. Wij hebben dit boek met zeer veel be langstelling gelezen, voornamelijk om het interessante beeld, hetwelk het ons van land en volk van Karelië heeft gegeven. Verschenen is een boekje, getiteld: Winst belasting 1940, een uitgave van „De Belas- tinggids", Keizersgracht 606 te Amsterdam, een leidraad bij het samenstellen van de overgangsbalans met tekst van het defini tieve wetsontwerp, geschreven door P. Nasette en T. Klomp. Na een inleiding, waarin de aandacht is gevestigd op den betrekkelijk korten tijd, die het'bedrijfsleven gelaten is voor de sa menstelling der fiscale overgangsbalans en gewezen is op de plaats, die de door den minister in uitzicht gestelde advies-com missie zal innemen, zijn de par. 2 en 3 ge wijd aan een beschouwing over het doel der wet, het karakter der winstbelasting en haar plaats in het samenstel der rijksheffingen. Daarna is onder de oogen gezien welke lichamen belastingplichtig zullen zijn en welke beteekenis de vaststelling der over gangsbalans voor hen heeft. Daarna zijn de bepalingen der wet, die van formeelen aard zijn, in een overzicht samengevat. Par. 7 behandelt uitvoerig den inhoud der aangifte die de belastingplichtige licha men zullen te doen hebben. Vervolgens zijn de overgangsbepalingen behandeld en is aangetoond, in welke op zichten deze afwijken van de artikelen, die het winstbegrip omschrijven en uitwerken. Op kwesties inzake reserveeringen en af schrijvingen wordt breedvoerig ingegaan. Tenslotte zijn in de laatste paragraaf eenige wenken gegeven omtrent punten, waaraan het bedrijfsleven in den ruimsten zin, dus ook coöperatieve en andere ver- eenigingen al dan niet ten algemenen nutte werkende, aandacht heeft te schenken. De laatste bladzijden worden door den definitieven tekst van het wetsontwerp in beslag genomen. £atuUetiJwtt&tuM ONKRUIDBESTRIJDING IN UIEN. Het bestrijden van onkruiden is in den tuinbouw zeer zeker een factor van groot belaïig. Niet alleen dat het gewas onder het onkruid lijdt, doch het onttrekt water en ook veel voedsel aan den grond en de mest stoffen hebben we niet gestrooid om daar; mede het onkruid te voeden. Het spreekt vanzelf, dat en landbouwer en tuinbouwer, die de groote nadeelen van onkruid kennen, er allerwege op uit zijn het onkruid zooveel mogelijk te vernietigen en veel arbeid is noodig om de akker onkruid- vrij te houden. Nu is het bij meerdere gewassen vaak moeilijk en tijdroovend om door hakken, schoffelen en wieden al het onkruid te ver delgen en we denken hierbij speciaal aan de graangewassen, bij den verbouw van uien en in de hooi- en weilanden. Meer speciaal in de uienakkers is het wieden zeer kost baar, en daarom zijn vele jaren geleden meerdere tuinders begonnen om met andere middelen te trachten doeltreffend het on kruid te bestrijden. Voor korten tijd kwamen hiervoor in aan merking voor de graangewassen de kalkstik- stof en fijngemalen kainiet. Beide middelen leen fijngemalen kainiet. Beide imiddelen zijn veel en met groot succes toegepast, om dat daardoor naast een onkruidbestrijding tevens nog plantenvoedsel werd gegeven en kalkstikstof heeft in zooverre een nadeel, dat door een zwaardere en eenzijdige stik stofbemesting het legeren van de graange wassen wordt verhoogd. De kali van uit fijngemalen kainiet echter geeft stevig stroo en voorkomt het legeren voor een groot ge deelte. Op uien is gebleken dat kalkstikstof vrij wel niet gebruikt kan worden, omdat de nog zeer jonge uienplantjes dan ook te gronde gaan. Proeven met een kleine hoe veelheid kalkstikstof toonden aan, dat het onkruid niet gedood werd. Bij uien zijn wij dus aangewezen op het verwijderen van on kruid met de hand, dus door wieden, dan wel gebruik te maken -van fijngemalen kainiet, hetwelk de laatste jaren meer en meer wordt toegepast. Als het onkruid nog jong is (3 a 4 blaadjes), strooie men onge veer 1000 kg fijngemalen kainiet per ha des morgens vroeg op het dauwnat gewas, wan neer een zonnige dag verwacht mag worden. De fijngemalen kainiet lost zich op in het dauwvocht, dat op de planten aanwezig is. Later verdampt het vocht en de kainiet gaat dan vocht aan de planten onttrekken en deze sterven af. Bij de uien kan 'de fijnge malen kainiet niet op het plantje blijven en komt in den bodem. Bovendien komt al de kali van uit de gestrooide kainiet in den grond en op deze wijze geeft men nog een extra behoorlijke kalibemesting en waar dit product bovendien nog 314 tot 5 magne sium bevat, komt tevens nog een extra voe ding van magnesium. Het is de bedoeling om des morgens zoo vroeg mogelijk te strooien. Aangezien men het niet in zijn hand heeft om een zonnigen dag te bepalen, is het ge- wenscht dat men voordien de fijngemalen kainiet in huis heeft opdat men, zoodra de gelegenheid gunstig is, kan strooien. Het is ons verder bekend, dat meerdere onkruidproefvelden met fijngemalen kainiet zullen worden aangelegd. Jümst m Wetenschap TENTOONSTELLING WERKEN JAN VAN HERWIJNEN. In de bunstzaal Van- Lier aan het Rokin zullen van 11 tot 30 Mei nieuwe schilde rijen te Bergen en nieuwe gouaches van H. M. van der Spoel wórden tentoongesteld. De opening voor beide tentoonstellingen zal plaats hebben Zaterdagmiddag a.s. te half drie. D. OUDES BIJ LEGAT EN MAINZ. Onze Alkmaarsehe schilder Dirk Oudes, die als autodidact voor een paar jaar debu teerde en over wiens werk wij als eerste, om het bijzonder eigen karakter, waardee- rend schreven, exposeert thans tot en met 11 Mei in den Kunsthandel van Legat en Mainz aan het Noordeinde te Den Haag. Het is ons een voldoening, dat ook erken de kunstcritici onze waardeering voor het werk van onzen stadgenoot deelen. Zoo schrijft het „Handelsblad": hadden wij te voren nooit iets van hem gehoord en als wij het wel hebben had hij trouwens nog nooit geëxposeerd. En daar komt hij thans voor den dag met een aantal doeken van verschillend sujet, maar van zeer stellige eigen opvatting en van eigen stempel. Van een opmerkelijke, rusti ge zekerheid ook en van een coloristische en factureele eenheid, dat er aan de zuiver heid en de diepe eerlijkheid van dit werk niet valt te twijfelen. Het verschil in de sujetten brengt ook nog al eens eenig ver schil in behandeling mee maar op zich zelf is elk stuk een eenheid en alle te sa men vertoonen zij een stijl die verschillende reminiscenties wekt (namen van Van Gogh, van Thorn Prikker, maar ook van moderne Franschen) maar die toch onmis kenbaar het werk vertoonen van één hand". „Het Vaderland" noemt het geëxposeerde een treffend bewijs van wat er soms leeft aan schilderkunstig animo en ook aan schil- derkunstigen aanleg in een tot dusver vol komen onbekenden, bij toeval „ontdekten" en nog maar een jaar of zes in deze richting werkzamen autodidact. Ook deze criticus roemt het werk om de bijzonder zuivere kleur en om de eigen richting. De criticus van de „Nieuwe Rotterdam sche Courant" noemt het werk van Dirk Oudes bijzonder suggestief. „Door een enkel lijntje geeft hij een man netje met afgewerkte schouders zoo scherp en typeerend, dat men alleen in den rug van het ventje al heel 'n leven van schrale lustjes en nietige zorgjes ziet, terwijl hij een andere maal, toen hij een straat óf plein vol menschen en dieren schilderde, het vlak heeft gebruikt op een wijze, waartegen zelfs een teekenmeester van aller-enghartigst conventiopeele opvattingen weinig beden king zou kunnen aanvoeren. Zijn kleurgeving zou, ook als zijn gevoel voor de kleur niet zoo zuiver en de expressie der kleur niet zoo beminnelijk overredend was, in elk ge val nog ontwapenend argeloos zijn". Hieruit blijkt wel afdoende, dat onze Dirk Oudes inderdaad over een ongewoon talent beschikt. CONCERT COUVEE—BLOK. Het zal in dit nu afgeloopen winter - muziekseizoen wel voorgekomen zijn, dat buitenlandsche solisten door den interna tionalen toestand hun verplichting om in Nederland bij vereenigingen op te treden, niet hebben kunnen nakomen. Voorheen zou dat heel wat moeilijkheden veroor zaakt hebben, tegenwoordig zijn derge lijke gevallen niet zoo lastig meer, omdat wij in ons eigen land musici hebben, die buitenlanders met eere kunnen vervangen. De avond van de heeren Couvée (piano) en Blok (viool) gisteren in de dancing van de Harmonie, heeft dat volkomen be wezen. De kunstenaars kwamen met een ge mengd programma, klassiek en muziek van later tijd. Vóór de pauze twee sonates, één van Valentini (geestige muziek in de Allegro- deelen, zangrijk in het Andante espressi- vo) en één van Mozart, in Bes groote terts. Tusschen deze sonaten stond de Ciaccona van J. S. Bach, voor viool, zon der begeleiding, met forschen streek en magistraal voorgedragen. Na de pauze „Poème" van Chausson, twee melodieën, eigenaardige, zeer korte stukken van Pro- kokief; „La Fontaine d'Arethuse, van Szymanofsky en een Spaansche dans van de FallaKreisler. Laatstgenoemd num mer is een echt virtuozenstuk, maar daar in bleek de violist ook goed thuis te zijn, evenals in de daaraan voorafgaande stuk ken. Virtuoos van inhoud, werd het aldus uitgevoerd ook. Blok speelt zeer rustig, bij de grootste moeilijkheden zelfs, en uiterlijk onbewo gen, doch zijn voordracht zegt het wel anders. Couvee is uiterlijk levendiger, maar sluit zich ondanks dat geheel bij het spel van den violist aan, zoodat men een vol komen samenspel hoort. De aanwezigen, nog al bevredigend in aantal, hebben de kunstenaars meermalen teruggeroepen, wat voor hen aanleiding was een extra nummer aan hun program ma toe te voegen. A. K. v jOPGAVE AMSTERDAMS CHE BANK N;V. v« Bijkantoor Alkmaar, ,'^5 van Dinsdag 7 Mei 1940. Vor.k.| pl.m.2u. 891U 80 79 V, M% 76 80 1453/4 93 STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940II 33% Nederl, 1938 3 Ned.-lndië 1937 5% Duitschl. m. verkl. BANK-INSTELLINGEN, Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 39%6 Calvé Delft Cert. 53 Nederl. Ford 305 Lever Bros76% Philips Gloeil. Gem. Bezit 108% INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Phillips Oil. Shell Union Tide Water .1,1 RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber. Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie 1 TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison lopeka Illinois Central 8% Southern Pacific 9%8 Southern Railw, 319/16 Union Pacific74% Can. Pac. ...14,1 3% x) ex-coupon. fExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 3% WISSELKOERSEN AMSTERDAM Vor. koers heden niet off. New-York 1.88% 1.88% Londen 6.52 6.4314 Berlijn 75.60 75.55 Parijs 3.70 3.64)4 Brussel (Belga) 31.55 31.5314 Zürich 42.24 42.23% Stockholm - 44.92 'A 44.85 361/. 221 ju 62% 40 25% 17% 15% 5%s 44% 4% 327% 214% 211 79% 52 174 190% 28ls/i6 163% 131 81% 98 52 80% 3% 87 106% 104 110 117% 165% 122 17% 94% 39% 76I/2.7 106-8 22%-% 621/;-% 4% 15%s -I 44f-% 331-2 80 195% 9%-% 93/iS-% 80 98 80 108 111% 117 165-% 17 9% 3%

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 9