DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DUITSCHE TROEPEN OVERSCHRIJDEN DE GRENS NEDERLAND EN BELGIE IN OORLOG MET DUITSCHLAND. EEN PROCLAMATIE VAN H.M. DE KONINGIN. Engeland en Frankrijk zullen het land hulp verleenen. Duüsche stap met verontwaardiging van de hand gewezen. Hierop heeft de minister van landsche zaken geantwoord: 0, iV Vrijdag 10 Mei 1940 142e Jaargang H. M. de Koningin heelt hedenmorgen de volgende proclamatie uitgevaardigd 1s-Gravenhage, 10 Mei. „Nadat ons land met angstvallige nauwgezetheid een stipte neutraliteit had in acht genomen en terwijl het geen ander voornemen had dan deze houding streng en consequent vol te houden, is in den afgeloopen nacht door de Duitsche weermacht zonder de minste waarschuwing een plotselinge aanval op ons gebied gedaan. Dit niettegenstaande de plechtige toezegging, dat de neutraliteit van ons land zou worden ontzien zoolang'wij haar zelf handhaafden. Ik richt hierbij een vlammend protest tegen deze voorbeeldelooze schen ding van de goede trouw en aantasting van wat tus- schen beschaafde staten behoorlijk is. Ik en mijn regeering zullen ook thans onzen plicht doen, doet gij den uwen, overal en in alle omstandig heden, iedereen op de plaats waarop hij is gesteld, met de uterste Waakzaamheid en met die innerlijke rust en overgave waartoe een rein geweten in staat stelt." Den Haag, 10 Mei 1940. De regeeringspersdienst meldt De Duitsche gezant heeft hedenmorgen te zes uur de vol gende verklaring aan den Minister van Buitenlardsche Zaken overhandigd „Wij kondigen U den inzet van een geweldige Duitsch^ troepenmacht aan. Elke tegenstand is volmaakt doelloos. Duitschland garandeert den staat van bezit in Europa en overzee, zoowel als de dynastie, indien elke tegenstand uitblijft. Zoo niet, dan bestaat er gevaar voor een volledige vernietiging van het land en zijn staatsbestel. Daarom manen wij U dringend aan, tot het volk en de weermacht een oproep te richten en voorts in verbinding te treden met Duitsche militaire commando's. Motiveering: wij hebben onweerlegbare bewijzen voor een onmiddellijk dreigenden inval van Frankrijk en Engeland in België, Nederland en Luxemburg, die met medeweten van Nederland en België sinds lang was voorbereid, met het doel op het Roergebied een aanval te doen." Met verontwaardiging wijst Hr. Ms. Regeering de ver onderstelling terug, dat harerzijds een vijandelijke overeen komst van welken aard ook met eenige vreemde mogend heid, welke ook, tegen Duitschland zou gesloten zijn. Wegens l een voorbeeldeloozen, zonder eenige waarschuwing van Dulitsche zijde op de Nederlanden gepleegden aanval beschouwt de Nederlandsche Regeering zich als in oorlog met het ^Duitsche rijk. Ministers Van Kleffens en Weiter naar Londen vertrokkén. België vraagt hulp. Geallieerde troepen op weg. Wij vernemen het volgende: Nadat de inval der Duitschers geschied was, is aan de Nederlandsche gezanten te Londen en Parijs bericht, dat zij mede- deeling konden doen aan de Engelsche en Fransche regeering, dat aan ons land te verleenen bijstand welkom zal zijn. Hierop is geantwoord, dat die bijstand zal worden verleend. Mededeelirig van het Algemeen Hoofdkwartier. Nederland de bondgenoot van Engeland en Frankrijk. Brussel en Antwerpen 4' gebombardeerd. Legerbericht von het Opperbevel. i Waarschuwing tegen valsche strooibiljetten en radio- mededeelingen. Extremistische bladen verboden. Een verordening van den opperbevelhebber. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 110 Dit nummer bestaat uit 'e bladen. Directeur; C. KRAK. A PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Naar wij vernemen zijn de mi nisters van buitenlahdsche zaken en van koloniën naar Londen ver trokken oni contact op te nemen met de geallieerden. Te Londen wordt officieel ver nomen, dat de noodige maatre gelen om hulp aan België en Ne derland te bieden direct door de Britsche regeering zijn ten uit voer gelegd. 's-Grayenhage, 10 Mei. Te 6.25 uur hedenmorgen, wer den op het vlieg »eld Evere bij Brussel bommen geworpen. Aan de Belgisch-Duitsche grens is geschutvuur gehoord. België, dat zich aangevallen beschouwde, heeft onmiddellijk een beroep gedaan op Frankrijk en Engeland, zijn garanten. Bevestigd wordt, dat ook Luxemburg is overweldigd. Te Brussel is medegedeeld, dat Britsche en Fransche troepen in antwoord op het Belgische beroep zijn vertrokken. Uit Parijs wordt gemeld: Na het door den Belgischen ambassadeur gedane beroep hebben de militaire autori teiten direct den opmarsch gelast van het leger, dat bestemd was hulp te bieden aan België. Beuter verneemt in dit verband in officieele Londensche kringen, dat de ambassadeur van België en de gezant van Nederland vanmorgen vroeg een bezoek hebben gebracht aan den minister van buitenllandsche zaken, lord Halifax, en hem hebben medegedeeld, dat een inval in hun landen is gedaan. Zij deden een beroep op Britsche hulp. Halifax deelde hun mede, dat Groot-Britannië hun alle mogelijke hulp zou geven en standvastig aan de zijde zou staan van het Belgische volk en het volk van Nederland in den hun zoo lichtzinnig opgedrongen strijd. De noodige maatregelen voor hulpverleening zijn terstond in uitvoering gebracht. hoofdkwartier Den Haag, 10 Mei 1940. deelde ons hedenochtend om 5.15 het Het algemeen volgende mede: Van drie uur af hebben Duitsche troepen de grens overschreden. Vlieg- aanvallen zijn geprobeerd op enkele vliegvelden. Weermacht en afweer zijn paraat bevonden. Inundaties voltrekken zich volgens plan. Voor zoover be kend zijn tenminste 6 Duitsche vliegtuigen neergehaald. Renter meldt dat de Neder landsche legatie in Londen hedenmorgen het volgende ver klaarde; r „Wij zijn than*; bondgenooten van Engeland en Frankrijk. Ons tot de regeeringen der geallieerden ge richt beroep om hulp is beantwoord en Engeland en Frankrijk gaan ons onverwijld helpen". Reuter meldt uit Parijs, dat op Brussel bommen zijn gevallen. Verscheidene hui zen werden verwoest. De Belgische ambassade te Parijs ver neemt, dat Antwerpen door 37 vliegtuigen is gebombardeerd. Het militaire hospitaal is verwoest. In verschillende deelen van Brussel zijn granaten neergekomen. Op verscheiden punten te Etterbeek (een voorstad van Brussel) :ijn branden uitge broken. Een bom is neergekomen op het Madou- plein, dicht bij het centrum van Brussel. Deze bom heeft bvand veroorzaakt en schade aangericht. Nsar gemeld wordt zijn er slachtoffers. Duitsche troepen hebben heden nacht de Nederlandsche grens overschreden én zijn in«aanraking met onze grenstroepen. Onze grenstroepen volbrengen de hun opgedragen taak. Zij zijn er in geslaagd de bevolen vernie lingen tot uitvoering te brengen. De bruggen over Maas en IJsel zijn door hen vernield. Slechts ten oosten van Arnhem, op een vijftiental K.m. van de Neder- landsch-Duitsche grens, zijn de Duitschers tut den IJsel opgerukt. In het binnenland zijn door vij andelijke vliegtuigen landings pogingen gedaan en op enkele plaatsen parachutisten neergela ten en vliegtuigen geland. De landingspogingen zijn deels mis lukt, de parachutisten, die voor een deel in Nederlandsche unifor- 'J men gekleed waren zijn om singeld en worden vernie.igö. Boven verschillende steden heb ben Duitsche vliegtuigen strooi biljetten uitgeworpen, die onware mededeeiingen en holle bedreigin gen teger. de burgerbevolking be vatten. Het opperbevel waar schuwt het geheele Nederlandsche volk geen geloof te hechten aan dergelijke uitingen die slechts ten doel hebben verwarring te stichten. Nederlanders, vertrouwt uit sluitend op de standvastigheid, waarmede de Nederlandsche weermacht aangespoord en be zield door de daden en woorden van onze koningin onzen Nederlandschen bodem ver dedigt. Het algemeen hoofdkwartier het volgende mede: deelt NEDERLANDERS! Wantrouwt alle radioberichten en strooibiljetten, die spreken van het sta ken van ons verzet, van onderhandelin gen met den aanvaller of van hulp van Duitsche zijde tegen een aanval van de geallieerden. Hoe geloofwaardig en offi cieel zij ook mogen klinken, zij kunnen slechts van den vijand afkomstig zijn. Schenkt uitsluitend geloof aan de u be kende stemmen van omroepers, die u stijven in uw verzet tegen den vijand, en aan strooibiljetten, die oproepen tot den strijd. Nooit of nimmer zullen opper bevel en regeering zich inlaten met on derhandelen met den vijand. Alle be richten, die van het tegendeel spreken, zijn valsch en dienen slechts om verwar ring te stichten. I Onverminderd, overigens gegeven of te geven verboden, zijn verboden: Hei Nationale Dagblad, Volk en Vaderland, Het Volksdagblad (Comm.) II Bovendien is de verspreiding van pamfletten, vlugschriften en dergelijke drukwerken verboden. III De handhaving van deze verorde ning moet met alle middelen worden verzekerd. IV Dit verbod wordt afgekondigd per radio en treedt onmiddelijk in werking. De Generaal O. L. Z. WINKELMAN. 10 Mei 1940 6.55 uur. f\ A, l

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1