artvoet. 'jubciek Nederland en België houden stand. JCeckéL Schoot het vliegveld Bergen opnieuw gebombardeerd. Duitsche parachutetroepen op vele plaatsen neergelaten. Voorzorgsmaatregelen worden alom genomen. Voorzichtigheid bij vliegaanvallen geboden. De eerste geïnterneerden aangekomen. Beperking in- en verkoop van levensmiddelen Slechts een hoeveelheid voor één dag toegestaan. Geert hoogere prijzen dan 9 Mei. Nieuwe regeling tusschen de omroepvereeni- gingen. Deviezennoodmaatregel van het Dept. van Financiën. Zenuwachtig De moeilijke positie van Zweden. RUGGEGRAAT 4 TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 MEI 1940. ;ijn eigen moe hij verschrikt em komt, dat m dat hij bang ontvoerd zal i het verhaal. pgave. pbrengst? trekkelijk heel een- meer de helft der nt geeft, hadden alle l ieder 15 cent kun- derde deel der vrou- :rs geeft, hadden net n ieder 15 cent kun- lersonen zouden dan ïgeven. De opbrengst it of 2025 cent. ngen in dank ont- splaatsten. sn kwamen per 1 Mei N. Klerk 158 p. Mej. 'r. Reijer Slot 154 p, 16 p. Mej. M. Wester- L42 p. Mej. M. Siezen -Boijenga 116 p. P. v. Nienes 108 p. Ton,» elaar 102 p. Wed, rder een groot aantal rijs in aanmerking te men minstens drie Jen. ve. (No. 2 der Mei- zzle. geven 49 lettergrepen gevormd worden, die ïhrijvingen. Zet men in de juiste volgorde niet de volgorde der vormen de eerste aar beneden gelezen lepasselijk woord. e for ga 5 in kala lo ma na o or pi e re sa se taal tec tel s tie va van. csdans. >r de gezondheid, i. de dertien woorden en het woord der liefst zoo vroegtijdig Lijk tot Vrijdag 17 Puzzle-Redacteur van rant. 'lug door de kamer in irdijnen. lijn vandaan trad een :amer binnen, in zijn ver, terwijl zijn linker l. „Handen omhoog!" gehoorzaamde lang- asde hem te zien, hoe hem hetzelfde deed. ;ts. Dat de groote man bevel gehoorzaamde, ic. Die twee waren d eens samen, maar t spelletje niet vangen ïr, want de gemasker- i. Ik bedoel alle twee. loud ze omhoog", bekend voor en ter- ;htig om zich heen niddel zocht om aan tie een einde te ma* gelijk den man thuis vond hij het ant- den eigenaar ontmas- ge Thomas Hamper, ijke politiemacht zoo Hij heeft dus iets uit nschen, dacht Higgins. kinderarm van den et het witte verband u hij de wetenschap of zou hij het tweetal lanks het masker, den 3? In ieder geval was eel. Hij stond aan het den loop van de re- (Wordt vervolgd). AVie verwacht had, dat ons land en Belgiëeven spoedig onder den voet geloo- pen zouden worden als Noorwegen, hebben zich vergist. De geweldige Duitsche oorlogswals is over de grenzen gerold, maar men was er op voorbereid en de tegenstand was zoo krach tig, dat er van bezetting van eenig gebieds deel van beteekenis geen sprake schijnt te zijn. Wij zeggen opzettelijk „schijnt te zijn", want wat er precies gebeurd is en hoe de juiste stand van zaken op het oogenblik is, dat alles is voor niemand met zekerheid te beoordeelen zoolang de communique's van de legerleiding .uiterst schaars blijven en zich tot de meest noodzakelijke informaties beperken. In het derde-legerbericht wordt er melding van gemaakt, dat alle Nederlandsche vlieg velden op één na voor zooverre zij in Duitsche handen waren weer heroverd zijn en dat is natuurlijk een zeer groot voor deel, omdat daardoor het optreden van de Duitsche luchtmacht wordt belemmerd. Inderdaad is dat op het oogenblik Duitsch- lands gevaarlijkste wapen, waarvan ook nu nog een druk gebruik wordt gemaakt. Den geheelen nacht is de waarschuwingsdienst per radio in actie geweest en talrijk waren de vermeldingen van groote en kleine groe pen vliegtuigen, voornamelijk in het centrum en het Zuiden van ons land, die zich meestal van Oostelijke naar Westelijke richting be wogen. Zwitserland schijnt nog steeds niet bij den oorlog te zijn betrokken, hoewel men daar thans volkomen gemobiliseerd is. De mede- deeling, dat ook Zwitserland in oorlog zou zijn, berustte op een Duitsch bombardement van een spoorwegknooppunt in dat land, dat blijkbaar een vergissing geweest is. Ons legerbericht .an gisteravond maakte melding van de vernieling van vier Duit sche pantsertreinen en 70 vliegtuigen, het latere legerbericht sprak van 100 Duitsche vliegtuigen. Op een der door onze troepen heroverde vliegvelden zouden veertien vijandelijke machines onbeschadigd in Ne derlandsche handen zijn gevallen. De opperbevelhebber heeft in een pro clamatie zijn groote tevredenheid over de houding van onze troepen uitgesproken. Het is niet duidelijk wanneer ook ons land hulp van Britsche en Fransche troepen zal krijgen. In België trekken zij reeds den vijand tegemoet. Er schijnt in de buurt van Aken fel gestreden te zijn en de Belgen trekken zich op hun hoofdverdedigingslinie terug. Wat allen in deze stad verwacht hebben, namelijk, dat het vliegveld van Bergen he denochtend, zoodra het voldoende licht zou zijn, zou worden gebombardeerd, is niet be waarheid. De Alkmaarders en Bergenaren, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag ontijdig uit hun nachtrust gewekt werden, hebben vannacht het slaaptekort kunnen inhalen, al zal waar zeer velen hun radio aangesloten lieten en de luchtwaarschu- wing voortdurend in actie was de rust wel niet groot zijn geweest. Opmerkelijk waren de talrijke, gevallen waarin melding werd gemaakt van het neerlaten van Duitsche parachute-troepen. Dergelijke uit de lucht gevallen Duitschers schijnen er op het oogenblik heel wat te zijn, al heeft men ze blijkbaar ook reeds op ruime schaal vernietigd en gevangen geno men. Met grooten ijver wordt er naar de ande ren gespeurd. Op den straatweg is een bar ricade gemaakt, waar alles slechts kan pas- seeren door er zigzag door heert te rijden. Dat geeft den daar geposteerden militairen gelegenheid alle passanten te controleeren en niemand kom. onze stad van die zijde in of uit, die zich niet voldoende kan Iegiti- meeren. De luchtaanval op het Bergensche vlieg veld heeft hedenmorgen ongeveer kwart voor negen plaats gevonden. Bijzonderhe den daarover vindt men elders in dit num mer van een onzer, die den aanval heeft kunnen volgen. Men mag zich in onze stad wel degelijk gelukkig prijzen, dat het Duit sche doel blijkbaar alleen het vliegveld is. Er zou hier heel wat schade kunnen aange richt worden. Toch blijft natuurlijk bij een zeer ernsti- gen aanval als deze het gevaar voor alle stadgenooten buitengewoon groot en velen schijnen dat nog onvoldoende te beseffen. Op het Waagplein is men sedert twee dagen met vele werkloozen bezig de omhul sels van matrassen en kussens met stroo te vullen. Karrevrachten vol gereed gekomen slaapmateriaal worden weggereden, wat blijkbaar alles bestemd is voor de geëvacu- eerden. Deze mannen gingen vanmorgen vroolijk met hun werk door en keken belangstellend omhoog toen de Duitsche vliegtuigen boven het AVaagplein kwamen, al dient erkend, dat de vliegtuigen er eerder waren dan het sirenegeloei dat hun komst tijdig moet aankondigen. Boeren stonden midden op de brug stil om naar boven te kijken, bakkers en slagers fietsten rustig voort en niet een van hen scheen te beseffen welk levensgevaar zij op dat oogenblik liepen. Ten slotte is er een soldaat gekomen die met de bajonet op het geweer alles van dè straat heeft verdreven, zoodat zij in een oogenblik in de omliggende huizen verdwe nen waren. Laat men er toch vooral om denken bij het eerste sein van luchtgevaar dekking te zoeken. Naar wij vernemen hebben de militairen zich hier en daar in tuinen ingegraven. Dat op deze wijze het gevaar ver van het vlieg veld voor de omwonenden bijzonder groot wordt behoeft „een betoog. Allerlei geruchten doen op het oogenblik de ronde, verscheidene vooraanstaande per sonen in den lande, waaronder leidende figuren van groote organisaties, zouden ge dood of gearresteerd zijn en op tal van plaatsen zou men veiligheidshalve diverse personen met Duitsche sympathieën gevan gen genomen en geïnterneerd hebben. Zekerheid is daarover niet te krijgen en men moet dus voorzichtig bij de beoordee ling zijn. In Amsterdam schijnt het over het alge meen rustig te zijn, in tegenstelling met Rotterdam waar om het vliegveld Waalha ven hevig gevochten schijnt en waar de Duitschers een vrij sterke troepenmacht zouden hebben waarmede in en om de stad heftig zou worden gestreden. Ons grootste vliegveld Schiphol is gister gebombardeerd en ook eenige huizen in de Haarlemmermeer schijnen daarbij ernstig te zijn getroffen. Er gaan velerlei oncontro leerbare geruchten waaraan het beter is geen aandacht te schenken zoolang daarover geen voldoende zekerheid bestaat. Men make zich niet noodeloos ongerust hoe ernstig de toestand ook zijn moge om dat een paniekstemming slechts verwarrend zal kunnen werken. De geëvacueerden wier komst was aange kondigd zijn vannacht voor een deel ge arriveerd, niet alleen in Alkmaar maar ook in Bergen en andere omliggende gemeenten. In Alkmaar zouden er een 1000-tal zijn on dergebracht en in Bergen een 800-tal. Ook zouden er naar de Rijp, Groot Schermer en Warmenhuizen zijn gegaan. Het land van Groot Schermer staat onder water. Al het vee moet op stal en de burgemeester van Oterleek verzocht aan alle veehouders in de Schermeer om uit gemeenschapszin ieder twee stuks vee van de thans gedupeerde boeren in hun land te nemen. Er is thans gras genoeg en wij vertrouwen dat men daarom wel aan dat verzoek voldoen zal. De aanblik van de op hun bestemming wachtende geëvacueerden geeft een droevig oorlogsbeeld. Vele weerloozen, vrouwen en kinderen komen hier bescherming zoeken. Laten wij hopen dat zij deze bescherming hier inderdaad kunnen vinden. De ministers van handel, nijver heid en scheepvaart en van land bouw en visscherij maken bekend, dat het met ingang van Vrijdag 10 Mei 1940 een ieder ten strengste verboden is van alle levensmiddelen en van alle andere voor dagelijksch huishoudelijk verbruik bestemde ar tikelen per dag meer in te slaan dan de hoeveelheid, benoodigd voor het gezinsverbruik gedurende één dag. Ook is het aan winkeliers, die deze goed ren verhandelen, ten strengste verboden daarvan per dag meer aan hun klanten af te leveren, dan voor het gezinsverbruik gedu rende één dag benoodigde hoeveelheid. De winkeliers zijn verplicht bij aflevering in tweevoud een afleveringsbewijs uit te schrijven, hetwelk vermeldt namen van winkelier en klant, dag van aflevering, als mede soort en hoeveelheid der geleverde goederen. Beide exemplaren van het afleveringsbe wijs moeten door of namens den winkelier zijn onderteekend De winkelier geeft het eene exemplaar van dit afleveringsbewijs mede aan den klant, of laat dit tegelijk met de goederen aan den klant bezorgen en behoudt zelf het andere. Het vervoer der goederen, zonder dat deze vergezeld zijn van het aan den klant uitgereikte of voor hem bestemde afleveringsbewijs, is verbo den. Zoowel winkelier als klant moeten het afleveringsbewijs gedurende tenminste drie maanden zorgvuldig bewaren om bij controle-te toonen. Voor het geval winkeliers zouden weige ren uit hun voorraad de voor gezinsver bruik gedurende een dag benoodigde hoe- te le.veren> zal de overheid on middellijk gebruik maken van haar be voegdheid om den winkelvoorraad in bezit te nemen, ten einde dezen ter beschikking van de bevolking te stellen. Tenslotte wordt bekend gemaakt, dat het tot nadere aankondiging een ieder ten strengste verboden is goederen, van welken aard ook, dus ook alle andere goederen dan de voor huishoudelijk gebruik bestemde te verkoopen voor of te koop aan te bieden, dan wel te verhuren of te huur aan te bieden tegen hoogere prijzen dan de op Donderdag 9 Mei j.l. geldende. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat overtreding van de bovenge noemde verbodsbepalingen zoowel de koo- per als de leverancier kan gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaar, ■met verbeurdverklaring der betreffende goederen. De vier Nederlandsche omroepvereeni- gingen zijn in overleg met de regeering overeengekomen, dat eiken dag slechts één omroepvereeniging belast zal zijn met de verzorging van het programma, zulks met uitzondering van de Zondagen, waar op een gedeelte van den zendtijd-is afge staan aan de N. C. R. V., K. R. O. en V. P. R. O., ter verzorging van godsdienstige uitzendingen. Deze nieuwe regeling gaat heden, 11 Mei, in. Op dezen Zaterdag draagt de A. V. R. O. volledig zorg voor het pro gramma. Maandag a.s. wordt deze taak den K. R. O. toevertrouwd, Dinsdag de N. C. R. V., den dag daarop de V. A. R. A. Deze volgorde A. V. R. O., K. R. O., N. C. V., V. A. R. A. zal tot nader order ge handhaafd blijven. BENOEMING VAN KRIJGSRADEN TE VELDE. Gisteren is afgekondigd Staatsblad 283 houdende een K. B. van 10 Mei 1940 tot het vaststellen van regelen met betrekking tot de instelling van een militaire justitie te velde. VERKOOP EN ArLEVERING VAN DISTRIBUTIEGOEDEREN. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart heeft, gebruik makende van de bevoegdheden, hem verleend bij de distri- butiewet 1939, alle dispensaties en alle ver gunningen, welke door de directeuren der rijksbureaux voor de nijverheid zijn ver leend, ingetrokken voorzoover deze betrek king hebben op den verkoop en de afleve ring van distributiegoederen, anders dan door den detailhandel. Deze intrekking heeft derhalve betrekking op de dispensa ties en vergunningen, welke zijn uitgege ven door de rijksbureaux. Voor wol, lompen, textiel, linnen en leder, genecsij en verbandmiddelen, papier, rubber, aardolieproducten, metalen, chemische pro ducten, kolen en bouwmaterialen. Voor den verkoop en de aflevering van distributie goederen, voorzoover deze niet geschiedt door den detailhandel aan den uit eindelijken consument, is derhalve van giste ren af een nieuwe vergunning van den direc teur van één der genoemde rijks bureaux vereischt. DE ZEEREIS NAAR NED.-INDIE. De Stoomvaart-Mij. Nederland deelt ons mede: Passagiers geboekt voor het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" die ten spoedigste naar Indië zouden willen vertrekken, kun nen daartoe wellicht nog gelegenheid krij gen. Gegadigden dienen zich Zaterdagoch tend, 11 Mei, aan te melden bij de Stoom vaart-Mij. Nederland, Scheepvaarthuis te Amsterdam. BALDADIGE ALARMEERING HOOFDSTEDELIJKE BRANDWEER. In de maand April is de hoofdstedelijke brandweer 42 maal baldadig gealarmeerd. Acht personen, die zich hieraan schuldig maakten, konden door de politie worden aangehouden. In vijf gevallen werd proces verbaal opgemaakt. De brandweer rukte in alle gevallen uit. Gelukkig werd in geen der gevallen tegelijk met de baldadige alarmee ring meldig gemaakt van een brand in het zelfde gebied. Gisteravond: is verschenen Staatsblad no. 484, besluit van 10 Mei 1940, tot het heffen van een deviezennoodmaatregel voor het rij'k in Europa. Dit besluit is genomen op grond van de overweging,' dat het in verband met de doelmatige voorziening in de behoefte aan deviezen noodzakelijk is, eenige conser vatoire maatregelen te treffen. De voornaamste artikelen van dit Staatsblad zijn de volgende: Artikel 3. Aan ingezetenen wordt tijdelijk verboden te beschikken over, te bewaren en te vervreemden: goud, buitenlandsche betaal middelen, buitenlandsche geldswaardige papieren, buiten het koninkrijk berusten de effecten, buitenlandsche vorderingen, andere buitenlandsche onlichamelijke za ken, buiten het koninkrijk berustende of gelegen roerende en onroerende goederen, binnen het koninkrijk berustende niet in het vrije verkeer ingevoerde roerende goederen.. Artikel 4. 1. voor zoover zulks geschiedt ten gunste van niet-ingezetenen of ten gunste van ingezetenen voor rekening van niet- ingezetenen wordt aan ingezetenen tijde lijk verboden: le. te beschikken over, te bezwaren en te vervreemden: binnenlandsche betaal middelen, binnenlandsche geldswaardige papieren, binnen het koninkrijk berus tende effecten, binnenlandsche vorderin gen, andere binnenlandsche onlichame lijke zaken, binnen het koninkrijk berus tende of gelegen roerende en onroerende goederen. 2e. Aval te geven en borgtocht of an dere persoonlijke zekerheid te stellen. 2. Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing ten aanzien van het beschikken over binnenlandsche betaal middelen tot ten hoogste honderd gulden per dag en over binnen het koninkrijk berustende roerende goederen, een waar de van honderd gulden niet te boven gaande, ten gunste van binnen het ko ninkrijk vertoevende niet-ingezetenen. Artikel 5. 1. Aan niet-ingezetenen wordt tijdelijk verboden te verkrijgen, te beschikken over, te bewaren en te vervreemden: 1. goud, betaalmiddelen, geldswaardige papieren, effecten, vorderingen, andere on lichamelijke zaken, allen voo zoover zij of de documenten, waarin zij zijn belichaamd, binnen het koninkrijk berustende of gelegen roerende en onroerende goederen. 2. Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing ten aanzien van binnen het koninkrijk vertoevende niet-ingezetenen voor zoover betreft het verkrijgen van en het beschikken over binnenlandsche betaal middelen tot ten hoogste honderd gulden per dag, het beschikken over buitenlandsche be taalmiddelen, buitenlandsche geldswaardige papieren en buitenlandsche vorderingen, een waarde van honderd gulden per dag niet te boven gaande, en het verkrijgen van en be schikken over binnen 't koninkrijk berus tende roerende goederen, een waarde van honderd gulden niet te boven gaande. 3. Aan ingezetenen wordt tijdelijk verboden mede te werken aan bij dit artikel verbon den handelingen van niet-ingezetenen. 1. De uitvoer van: gcud, betaalmiddelen, geldswaardige papieren, effecten, andere documenten waarin vorderingen zijn be lichaamd, is tijdelijk verboden. 2. Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing. 1) Ten aanzien van ingezetenen, die het koninkrijk verlaten voor zoover betreft be taalmiddelen een waarde van vijf honderd gulden r.iet te boven gaande. 2) Ten aanzien van niet-ingezetenen, die het koinkrijk verlaten voor zoover betreft: a. Betaalmiddelen en geldswaardige pa pieren, een waarde van duizend gulden niet te boven gaande. B. Den wederuitvoer van in het reizigers verkeer gebruikelijke documenten, waarin vorderingen zijn belichaamd. AVIJZIGING VAN DE POSTAVET. De opperbevelhebber van land- en zee macht, aangewezen voor de uitoefening van het militair gezag in elk in staat van be leg verklaard gedeelte van het grondgebied des rijks; Gezien de koninklijke besluiten, waarbij achtereenvolgens alle gedeelten van het grondgebied des rijks in staat van beleg zijn verklaard, ap st qftpqBzpoou jaq jep 'apuaSaivuaAO wettelijke bepalingen omtrent den postdienst in het militair belang te wijzigen, Gelet op artikel 38 van de wet van 23 Mei 1899, Staatsblad no. 128, zooals deze wet se dert is gewijzigd, Stelt vast voor het geheele grondge bied des rijks de navolgende wijziging van de postwet, Staatsblad 1919, no. 543, Artikel 1: Deze wetswijziging verstaat onder „het militair gezag": het militair gezag, bedoeld in de wet van 23 Mei 1899, Staatsblad no. 128. Artikel II: De postwet, Staatsblad 1919 no. 543, wordt gewijzigd in dier voege, dat na artikel 26 van deze'wet wordt toegevoegd artikel 26bis, luidende: Het militair gezag kan ten aanzien van het vervoer, de behandeling en de uitrei king van hetgeen aan de zorg der posterijen of eenig ander openbaar middel van vervoer is toevertrouwd, verrichten of doen verrich ten, wat het in het militair belang noodza kelijk oordeelt. Artikel III: Deze wetswijziging kan worden aange haald als „wijziging postwet militair gezag". Artikel IV: Deze wetswijziging zal worden afgekon digd door middel van den radio-omroep. Zij treedt in werking onmiddellijk nadat zij per radio zal zijn omgeroepen. Zij zal worden geplaatst in de Nederland sche Staatscourant. GEDRAGSREGELS EN AANAVIJZINGEN VOOR DE SCHEEPVAART. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart heeft de algemeene bekendmaking no. 1 uitgevaardigd, waarbij hij gelet op ar tikel 2 van de in de algemeene bekendma king O. L. Z. no. 27 vervatte verordening, voor den tijd, dat genoemde verordening van kracht is, ten behoeve van de scheep vaart een aantal gedragsregels en aanwij zingen heeft vastgesteld. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. (Van onzen correspondent). STOCKHOLM, begin Mei. Het Zweedsche volk heeft dezer dagen indrukwekkende manifestaties van eensge zindheid gegeven. Deze opmerkelijke een dracht is geen gevolg van paniek of opge wonden stemming, maar moet worden be schouwd als een spontane concentratie van krachten, opgekomen uit het volk zelf en niet opgewakkerd door partijleiders of re geering. Een vooraanstaande politieke persoonlijk heid, een leidende figuur in een der links georiënteerde politieke partijen, gaf ons een uitvoerige uiteenzetting van de voornaam ste richtlijnen der Zweedsche politiek. Hij vergeleek de gevoelens, welke in deze dagen het Zweedsche volk bezielen met die, welke in Nederland en België tot uiting komen. Algemeen bewondert men in Zwe den de sterke en doelbewuste paraatheid en eerlijke neutraliteitspolitiek van Neder land en België. Eerst betrekkelijk laat is men er in Zweden toe gekomen zich in te stellen op een nieuwen oorlog tusschen de Europeesche groote mogendheden. De Zwe den waren de laatste jaren volkomen in be slag genomen door hun poging binnenslands een voorbeeldige sociale ordening te schep pen. Men was reeds ver gekomen op den weg daarheen, toen de Europeesche poli tieke crisis uitliep op den oorlog der groote mogendheden. Toen men in Zweden inzag, dat niets an ders overbleef dan zich in te stellen op de ernstige gevaren en moeilijkheden van het huidig oogenblik, heeft men ook met de grootste beslistheid zijn besluiten genomen. Thans vindt in snel tempo een zeer vergaan de verjonging en uitbreiding der Zweedsche weermacht plaats. Twee ontstellende gebeurtenissen hebben de Zweedsche houding bepaald. Ten eerste de Russische aanval op Finland, welke als een rechtstreeks tegen Zweden zelf gerichte stoot werd beschouwd. Ten tweede de oor log in Noorwegen welke voor Zweden een verschrikkelijke vermaning was te bedenken hoe noodzakelijk paraatheid is. Diepen in druk heeft in Zweden gemaakt de hopelooze verwarring en het gebrek aan eenheid, die in de uren des gevaars in Noorwegen zich de den gelden. De Zweden, zoo kan men zeggen, denken er aldus over: Zweden is het grootste land van Noord-Europa. Wat ook komen moge, nooit mag een bladzijde der geschiedenis v/elke Zweden door zijn daden zal schrijven, een document van schande en eerloosheid worden. Wij zullen alles opofferen om onze zelfstandigheid tegen aanvallen te verdedi gen. Men zal, aldus onze Zweedsche zegs man, zeker in Nederland dit standpunt ten volle kunnen begrijpen. Hoewel Zweden tot dusver ongerept is ge bleven, is toch de algemeene positie na de Deensche en Noorsche tragedie zeer veel slechter geworden. Dit komt vooral door de verbreking der handelsbetrekkingen met het Westen. Zweden zal daardoor zijn handel moeten her-oriënteeren, en geheel instellen op Duitschland en Rusland. Het succes der jongste groote vrijwillige defensieleening heeft bewezen dat Zweden financieel sterk staat. Herhaaldelijk wordt in de wereld pers gesproken over den Zweed- sehen ijzererts-export. Wij begrij pen zeer wel, aldus onze Zweed sche zegsman, dat er gevaar dreigt zoodra het ertsvervoer door de Oost zee naar Duitschland weer kan be ginnen, maar het heeft weinig nut zich te verdiepen in speculaties over wat er alzoo zou kunnen ge beuren. Men vertrouwt in Zweden in de mogelijkheid een regeling te treffen met de oorlogvoerenden. Hoewel het onder de huidige omstandig heden misschien een lichtzinnigen indruk maakt te zeggen: „Komt tijd, komt raad" toch ligt er veel gezond verstand ten grond slag aan een dergelijke afwachtende hou ding. Er kan in een paar weken veel gebeu ren en de ervaring bewijst dat zeer veel problemen mits op de juiste wijze aangevat, kunnen worden opgelost. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Remonstr. geref. gem., 10.30 uur, ds. Rappold. Vrije Evang. gem. in de Unie, 2én Pink sterdag v.m. 10 uur, ds. Ruys (verb, opg.) HEILOO, Zondag, 10 uur, ds. Bloemhoff; onderwerp: „Pinksteren in oorlogstijd". SCHOORL, Vrije evang. gem.. Tweeden Pinksterdag, achter „de Roode Leeuw", evangelisatie, alleen 's middags 3 uur, ds. Ruys en andere sprekers. Be voa «Ik goed reclame-plan COURANTENRECLAME

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7